Fanfani doet avances WINDSTREKEN Nederlands-Britse betrekkingen zijn er niet beter op geworden Beperking KLM-vluchten op Sinsraoore gehekeld TELEVISIE-DIMENSIE ïïóös i kontact SOCIALE WEGWIJZER) Dit alle da?i vooravond van congres in Napels Senaat beknot filibuster- mo gelijkheid Kardinaal Van Roey 85 jaar Gouden clown voor Masirui Minister Luns in NTS-journaal Laatste acht jaar is alles afgewezen Kijkje in Hotel Kar en Bas Congres over long kanker Dr. Zakaria Goneim verdronken Te Brooklyn gekidnapt kind teruggevonden Over Engelse „rem" op KLM was onderhandeld Niet Nederlanders, maar Russen ontdekten Sachalin Opdracht voor Marius Monnikendam 03 W erkloosheids wet V R DINSDAG 13 JANUARI 1959 PAGINA 5 ROME, januari. Op 15 januari zal de Italiaanse Socialistische Partij, (P.S.I.), d.i. "e Partij van Nenn', in Napels haar >lationale congres houden. De re sultaten van dit congres worden irs politieke sectoren met bijzon- Uere spanning tegemoet gezien. Men zal zich herinneren, dat uu voormalige Stalin-prijsdrager ^enni, een hele gewetenscrisis "eeft doorgemaakt sinds de Hon- &aarse opstand. Twee jaar geleden, up het congres van dé P.S.I, in Venetië, behaalde hij in de con- Sresvergadering de overwinning •Haar het zg. „partij-apparaat" 'eek machtiger en zo kwam hij *°ch nog in de minderheid binnen u®t partij-bestuur. Spil Precair °nden GenUa DE ITALIAANSE FILMSTER GIULIETTA MASINA heeft uit Niet optimistisch Waarom beroering? Britse woordvoerder: Tass corrigeert: Ian van Ees ziek „Skipper of the Flying Dutchman" TV-centrum in Groningen A.O.W. en alimentatie Invaliditeitswet fc=r- Breuk tussen Nenni communisten op en handen h bestuur evenals trouwens de ge- ®'e partij is verdeeld in twee grote 'romingen: de „autonomisten" die zich ulen losmaken van de communisten. '®n Nenni behoort tot hen) en de zgn. »carristen", die onder geen voorwaarde OJgerlei verwijdering tussen hun partij de communisten wensen. Nu meent aea uit de resultaten van de ontelbare .ogionale en provinciale congressen, die o de afgelopen weken ter voorbereiding ja 11 het grote congres van Napels wer- veh gehouden met zekerheid te mogen orwachten, dat Nenni een zeer grote ^winning zal behalen, (men schat het ■A °P rond de 60 pet. van de stemmen!). e zullen dit moeten afwachten. 6 Jfaar waar het om gaat is dit: Nenni rmjnt langzamerhand de spil van het oiitieke leven in Italië te worden. Dat v communisten met alle macht pogen te tevriend te houden, kunnen we bui- ZgUj beschouwing laten; dit spreekt van- ^'Uaar het Hikt er heel erg op, dat ook anfani, die zich continu op de rand van crisis bevindt, al zijn hoop heeft ge- ®'eld op Nenni „om een verbreding van e meerderheids-basis te verkrijgen" "geen kort gezegd hierop neer komt, "a' Fanfani hem deelgenootschap aan de feBering heeft aangeboden. Daar staat evenwel tegenover, dat zodra Nenni zich kerkelijk met Fanfani zou verbinden (en fl't Hjkt voorlopig uitgesloten om een re- Advertentie) Van Nelle bestellen 1 den, die we 'ater zullen belichten), de gehele rechtervleugel van de Democrazia Cristiana zich zal afscheiden (Scelba, Pella, Togni, Andreotti, enz.). Maar wat wil Nenni zélf? Heeft hij een deelnemen aan een regerings-coalitie voor ogen? Geen sprake van! Hij gaat veel verder en lanceert dagelijks zijn slo gan inzake het „alternatief". De socialis ten zijn eigen volgelingen en de sociaal democraten van Saragat herenigd in één grote partij moeten het alternatief vor men ten aanzien van de katholieken. Dus niet samen met de katholieken aan het bewind, maar in plaats van de katho lieken. En dan tenslotte zijn daar nog Saragat en de sociaal-democraten. Een belangrij ke groep binnen deze partij heeft al la ten weten, dat zij zich onmiddellijk zal afscheiden, indien Nenni straks in Napels de meerderheid binnen de PSI behaalt. Dat zal dan betekenen, dat minstens vier, maar wellicht zelfs zes sociaal-demo cratische kamer-leden „overlopen" naar de PSI hetgeen tevens een onmiddellijke regerings-crisis met zich zal brengen. Van alle kanten houdt men nu het oog op Napels gericht en vraagt men zich af wat er gaat gebeuren De positie van het Kabinet is, zoals gezegd, precair. Een meerderheid ont breekt. maar de oppositie is verdeeld hoewel regelmatig zelfs de fascisten met de, communisten collaboreren (dus van „principiële" oppositie is allang geen sprake meer, of het. moest zijn bij de liberalen). Bij ieder wetsontwerp, dat het kabinet tot nu toe indiende, leed het een complete nederlaag. Maar uit hoofde van de grondwet had dit geen gevolgen daar een motie van wantrouwen noodzakelijk is om een regering ten val te brengen. Daarom stelde Fanfani ten einde raad, vlak voor het kerst-reces, de vertrou- wens-kwestie, met positief resultaat. Dit immers is de enige gelegenheid, waarbij het Italiaanse parlement hoofdelijk (zo genaamd „open") stemt, zodat eenieder eindelijk gedwongen wordt zijn verant woordelijkheid te dragen. Bij alle an dere gelegenheden stemt men „geheim" waarbij altijd weer de beruchte „franc- tireurs" optreden leden van de coali tiepartijen, die tégen hun eigen kabinet stemmen. Een funeste situatie! De resultaten van het socialisten-con gres in Napels kunnen dus al van be slissende invloed zijn inzake het lot van dit kabinet. Maar begin april zal in Flo rence het nationale partijcongres tfan de christen-democraten bijeenkomen. En daar zal het hard tegen hard gaan De tegenstand binnen zijn eigen partij groeit dagelijks, tegen Fanfani. naarmate hij zijn linkse koers hardnekkig en steeds meer-uitgesproken voortzet. Vele van de meest vooraanstaande partij-exponenten door hem welbewust op een zijspoor gezet verwijten Fanfani, dat hij zijn verkiezingsbeloften heeft geschonden en door naar zijn „flirten" met de chaos voert. Nenni het land Italië bezit op dit moment niet één wer kelijke „leider". Twintig jaar Mussolini en twaalf jaar. „democratie" hebben een vacuum geschapen: de ouden zijn te oud en de jongeren zijn te jong, en degenen, die tot 3e midden-generatie behoren zijn onbekend of onbemind., De „Landelijke organisatie voor de kan kerbestrijding" zal op 23 en 24 januari in hotel De Bilderberg te Oosterbeek 'n con ferentie houden over „longkanker, een groeiend probleem". De bijeenkomst zal worden ingeleid door prof. dr. J. R. von Rorinen, hoogleraar In de radiologie te Leiden Sprekars zijn dr. R. Korteweg, dr. A. H. Bruinsma, dr. R. L. Baart de la Faille en dr J. J. Versluijs. De middelen voor het congres zijn beschikbaar ge- sted door 't Koningin Wilhelmina Fonds. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren avond zö'n regeling voor de Filibuster- acties waarbij een wetsontwerp door eindeloze debatten wordt tegengehouden veranderd door het aannemen van een voorstel dat een filibuster kan worden beëindigd indien twee derde van de aan wezige Senatoren hiertoe besluiten. Tot dusver was een meerderheid van twee derde van alle 98 senatoren nodig. De aanvaarding geschiedde met 72 tegen 22 stemmen. Het voorstel was ingediend door sena tor Johnson, leider der democratische meerderheid, hoewel de „liberale' demo craten de mening uitspraken, dat het niet ver genoeg gaat tegenover de conserva tieve zuidelijke democraten, die dikwijls door eindeloze redevoeringen wetsontwer pen welke de burgerrechten voor negers wilden garanderen, tegen hielden. Een zuidelijke democraat zei na de stemming, dat het een „droeve dag" was (Advertentie) Van Nelle bestellen I De Egyptische oudheidkundige dr. Za karia Goneim, die in 1951 ten zuidoosten van Egypte een dodenstad de begraven piramide van Sakkara heeft gevonden is in de Nijl verdronken, aldus is maandag uit Cairo gemeld. De politie stelt een on derzoek in naar de dood van dr. Goneim Vancouver Brits Columbia) Het is op het ogenblik hoogseizoen ■?°or drie kikvorsmannen. Elke dag auiken ze tot de bodem van de rivier Fraser, welke 160 kilometer' ten hoorden van Vancouver stroomt. Ze halen per dag voor negentig dollar aan Goudstof op en ze vinden dat het de htoeite loont. Ze kunnen per jaar ''echts drie maanden op deze wijze in he rivier werken. Want dan is het wa- met ijs bedekt en vermindert de °hderstroom zodanig, dat ze zich tot de bodem kunnen begeven. De "Mijnwerkers" bereiken het goudveld Vla een tunnel, die in he.t ijs gehakt is. ^'ttania Sicilië Ja, wij vinden sneeuw ook wel een gebeurtenis, maar we raken er echt Met ondersteboven van. Ieder jaar op hieuw zitten we wel stevig in de 'heeuwboel. Maar die jongen op het "and Sicilië, acht jaar oud, wilde toch graag weten waaruit sneeuw pre- 'es bestond. Maar de enige sneeuw, Me op Sicilië voorhanden is, ligt boven de vulkaan de Etna, een goede drieduizend meter hoog. En dus trok ?®lvatore Galetto er op uit om de sa- Menstelling van de sneeuw eens en °orgoed vast te stellen. Hij klom te- ??.n de berg op, maar na vele uren M'Mmen was hij te vermoeid om nog hrder te gaan. Zo kwam hij volkomen hi'geput bij een politiepost op duizend Meter hoogte aan. Daar kwam men er j9hter wat de jongen eigenlijk wilde. 'aar hij mocht heus niet verderop. De ^°"tie waarschuwde snel de ouders „hh Salvatore. die hun jongen al een aS lang vergeefs overal zochten. Wie het kleine niet eertwel, Uw °.r°otmoeder heeft het U ongetwijfeld 1 voorgehouden. Maar in Engeland .hhijnt dat toch niet meer helemaal uit M komen. De penny, het kleinste En- muntstuk, wordt steeds minder L°hulair. Dat zit 'm voornamelijk in de ®eds hoger wordende prijzen, ter- ner nauwelijks een prijs is, die ook om 'n Pennies uitgedrukt wordt. Daar- j M beeft de Engelse munt besloten dit ar maar geen nieuwe pennies aan te ha n' Er Is eenvoud'g geen vraag ar en met wat aanwezig is. schijnt '«di ereen het opperbest te kunnen doen. aton Rouge (V.S.) <j Da3raan hebben we nog nooit ge- te c Maar het schijnt zelfs mogelijk h„ Zl'h een weerinstituut in staat van kw i dicing te stellen. Niet, wat de Miteit van het weer betreft, maar v.anneeT het bijvoorbeeld het nader- 3 kom. Vóór het dier iets of iemand schade had kunnen doen klonken twee pistoolschoten. Ze kwamen uit het wa pen van de temmer van de wilde die ren, die bij de overlading toezicht uitoefende. Oscar Togni redde daar mee mogelijk mensenlevens, maar hij was toch ontroostbaar, toen hij even late.f het mooiste tijgerexemplaar van het circus morsdood op het perron zag liggen. Moskou Zijn er nu zoveel lieden, die zonder meer hun leven in de waagschaal wil len stellen? Zoals bekend is. hebben de Russen aangekondigd, dat ze bin nen afzienbare tijd in staat zullen zijn een met een mens bemande raket de ruimte in te schieten, met zelfs enige zekerheid, dat men ook levend in dit tranendal terugkeert. Onmiddellijk daarna begon het aanmeldingen te re genen bij de Russische ruimte-experts van lieden, die zich beleefd en drin gend aanbevelen om het menselijk proefkonijn te mogen zijn. Radio Mos kou beweert, dat er duizenden lief hebbers zijn en dat de leeftijden zelfs van zes(!) jaar tot zestig variëren. Verscheidene kinderen stipten bij hun aanmelding aan, dat het zeker voor delen zou hebben iemand per raket weg te schieten, die bijvoorbeeld min der dan tachtig pond weegt, terwijl bovendien een betrekkelijk geringe lengte van de proefpersoon eveneens van nut zou kunnen zijn. Cherbourg (Frankrijk) Onder de dieven en diefjesmaats heet hij „Mickey van Toulouse" en op de burgerlijke stand en in vele politie archieven kent men hem beter onder zijn naam, Felix Canut. Hij is expert inbreker, maar weet ook wel wat van uitbreken. Hij slaagde er namelijk in de gevangenis van Cherbourg te ont vluchten, een van de meest gerenom meerde bij de gevangenisdirecteuren en de Franse justitie en een der meest gevreesde bij de cliënten. Want hier uit is praktisch nog nooit iemand ont snapt. Felix lapte het tóch. Hij wist weg te glippen tijdens de zondagse godsdienstoefening, bleek een lasso eigenteelt in de zak te hebben wist deze via een raam om de schoorsteen van het huis van de chef-bewaker te slingeren, bond het touw stevig vast en werkte zich hangend aan de strak gespannen lasso, naar het dak van het huis. Vandaar kon hij de gevangenis muur bereiken (tien meter hoog) en sprong er met een elegante sprong van af. De hele Franse politie js thans op zoek naar „Mickey van Toulouse". Voo en van een orkaan niet tijdig Stockholm jMrspelt. De heer Whitney Bartie l®*t hef offciële Amerikaanse weer- h«»n<?ige instituut gedagvaard omdat 1 M 1957 te laat zou zijn geweest v6e' het geven van waarschuwingen in d met de nadering van een or- heatl- Die orkaan deed toen vooral in ScJ zuiden van de V.S. ontzaglijk veel 3de en kostte zelfs 530 mensen het Veren- Hij wenst 360.000 dollar schade- w'g0&d:ing „voor al dichte aanra- Met doodsgevaar". 0vEen kreet van ontzetting schalde ha®r het station van deze Italiaanse enstad. Een prachtige, maar ook <je aarlijke, volwassen tijger had tij- k0o? het uitladen kans gezien uit zijn ve,V te ontsnappen en begon juist een -- „.nouapj. t langs het perron. Het is de vader van een jonge pro testantse zendelinge, die een brief aan keizer Haile Selassie van Ethiopië schreef. Zijn dochter. Anna Stjaerne, werd enige tijd "eleden door bandie ten in Ethiopië vermoord. Korte tijd geleden werd bericht, dat men erin geslaagd was de dader te pakken. En in Ethiopië maakt men over het alge meen met bandieten uiterst korte met ten, dat wil zeggen: oog om oog. tand om tand en het doodvonnis van de bandiet staat eigenlijk al bij voorbaat vast. In zijn schrijven aan de keizer verzoekt de vader van de vern oorde zendelinge. Haakon Stjaerm de schuldige te begenadigen. „Geef, hem een kans iets van ons christelijk evan gelie te begrijpen", zo smeek; hij de keizer. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage meldden, heeft de Newyorkse politie gisteren de 4 weken oude baby teruggevonden, die tien dagen geleden uit een hospitaal in Brooklyn door een onbe kende werd ontvoerd. Op aanwijzing van een anonieme telefonische mededeling werd het kleine meisje gevonden bij een 43-jarige weduwe, een moeder van zeven kinderen. De vrouw werd beschuldigd van kid napping, maar zij ontkende en verklaar de, dat het kind van haarzelf was. Het kind. een meisje maakte het uitstekend en de weduwe heeft goed voor haar ge zorgd. zo verklaarde de politie. De vader herkende het kind aan een litteken. Zoals men weet werd de baby op 2 januari uit het hospitaal te Brooklyn mee genomen. Men heeft sindsdien gezocht naar een blonde 30-jarige vrouw, die zich omtrent het tijdstip van de ontvoering op verdachte wijze bij het ziekenhuis had opgehouden. Later heeft de weduwe tegenover de politie verklaard, dat zij haar vriend in de 'waan wilde bremgen, dat het kind van hem was. om hem te verplichten met haar te trouwen. handen van een jury, samengesteld uit leden van het „Orfei"circus, de gouden cloivn ontvangen, omda-t zij de actrice uJas, die het best de circusmensen kon typeren „Ik moge erop wijzen, dat het de Nederlandse regering bekend is, dat de plaat selijke autoriteiten in Singapore deze Britse stap bepaald niet zullen toejuichen. Kortom, na andere teleurstellende ervaringen, ik stip maar even aan: de wapen leveranties aan Indonesië en wat zich direct na de oorlog heeft afgespeeld voor wat betreft het Indonesische vraagstuk, kan ik (en de Nederlandse regering) niet anders zeggen, dan dat deze Britse houding bepaaldelijk onze betrekkingen niet heeft verbeterd". In deze scherpe bewoordingen hekelde de minister van Buitenlandse Zaken gis teren het Britse besluit om de KLM nog slechts één maal per week op Singapore te laten vliegen, tijdens het journaal van de Nederlandse Televisiestichting. BRUSSEL, hedenmorgen (Van onze correspondent) De doorluchtige primaat van België, zijne eminentie kardinaal Ernest Joseph van Roey, heeft heden de leeftijd van 85 jaar bereikt. Kardinaal Van Roey is de zeventiende aartsbisschop van Mechelen. Hij zetelt reeds drieëndertig jaar op de aartsbisschoppelijke zetel van deze stad en is kardinaal sedert tweeëndertig jaar. Ondanks deze hoge leeftijd heeft de kardinaal het bestuur van zijn aartsbisdom, dat niet minder dan ruim 3.200.000 zielen telt, nog stevig in de hand en hij volgt met de grootste aandacht alle gebeurtenissen, die zich in de wereld afspelen. Hij behoort tot de grote kerkvorsten van deze tijd. Minister Luns noemde de Britse ver klaring ook nu „plotseling en teleurstel lend, omdat de Nederlandse regering in de stellige overtuiging leefde, dat nog da der overleg zou worden gepleegd". Daar toe zou mr. Luns eind van deze maand of begin februari naar Engeland gaan. om met zijn Britse ambtgenoot Sellwyn Lloyd te spreken. Deze is op het ogenblik ziek. „Ik vraag me af", zo zei de minister, „of de bruus ke wijze, waarop de Britten hun besluit kenbaar hebben gemaakt, misschien iets te maken heeft met het feit, dat mijn ambtgenoot niet op zijn ministerie is" De laatste acht jaar heeft Engeland alle verzoeken van de K.L.M., waar ter we reld ook. steeds afgewezen. En wanneer wjj ong realiseren, dat nog in 1939 de K.L.M. drie maal In de week op Singa pore vloog, dan is het in een tijd van zich uitbreidende luchtvaartrelaties wel heel teleurstellend, dat het Verenigd Ko ninkrijk thans zo drastisch onze lucht vaartrechten beknot. Ik hoop van harte, dat deze stap niet definitief zal zijn. Ik heb aan de heer Ben- tinck, onze ambassadeur in Londen, op gedragen. nog heden een stap bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Naast Erik de Vries, leermeester en nestor van de Nederlandse televisie, is Dick van Bommel naar onze smaak de enige regisseur, die volkomen vertrouwd is met het medium, waarvan hij zich instinctief juist, zouden we haast willen schrijven bedient en die in staat I«, aan zijn programma's als het ware een eigen „televisiedimensie" te geven. Of hij nu de tv-documentaire „Sympa thie en Thee" maakt, dan wel in zijn „Telediscoparades" een even verrassend als grappig spel van beelden en gelui den bedrijft met de actualiteiten van de dag. of een overigens helemaal niet uitzonderlijk variétéprogramma pre senteert. altijd kan men rekenen op knap belichte scènes, die op een, het oog strelende wijze voor de camera's worden gebracht, op oorspronkelijke beeldovergangen en verrassende beeld combinaties, zoals zaterdagavond het mannetje (Herbert Joeks) In het tv-ap- paraat, het sterrenliedje van Eefje de Vries en het silhouet van de arrestee met de charmante zangeresjes van Lex Kar- semeyer. De kijkers hebben zich dan ook zater dagavond best kunnen amuseren met zijn televisieversie voor de NCRV van het sprookje van de Gelaarsde Kat. dat zich met medewerking van het Sextet Juan Petro, Bobby Lang en Bueno de Mesquita afspeelde achter de sleutelga ten van Hotel Kar en Bas. De minder geslaagde teksten (de zwakke plek in bijna iedere Nederlandse uitzending), waarmee Herbert Joeks als hotelportier was opgeknapt, zullen ze dan wei zon der veel morren op de koop toe hebben genomen. Zeldzaam knap was het helaas te korte optreden van mevrouw Enny Mols-de Leeuwe, die reeds eerder in een veelvoudige ro] heeft bewezen, hoezeer haar fijn genuanceerde spel en mimiek zich lenen tot observatie door de tv- camera's. Wat betreft het door haar ge zongen liedje van Jules de Corte, over de man, die het roken wilde opgeven, was het voor haar misschien een stap „Van grote naar kleine K"(unst). zoals in de radiobladen stond aangekondigd. Maar de wijze, waarop zij het in ver schillende dialecten en stemmen voor droeg. was beslist Kunst. De rubriek „Mijn Hobby" was er merkbaar op vooruitgegaan. Alfred Plei ter had twee personen gevonden, wier merkwaardige vrijetijdsbesteding zich bij uitstek leende voor presentatie op het beeldscherm; een amateur-grimeur, die een paar knappe staaltjes van zijn nobele kunst demonstreerde en een ver zamelaarster van antiek speelgoed. Van dit laatste wilde men blijkbaar zoveel nalistencabaret voor de AVRO-micro- foon optreden met enkele gedeelten uit zijn programma „Pers-vers", waarvan op 14 december j.l. in de hoofdstad de première ging. te doen. Maar de ervaringen, zoals ik zeg. van de laatste acht jaar, maken me niet optimistisch. En de vorm. waarin de mededeling werd gedaan, was wel vrij de finitief Uit gezaghebbende Britse bron ver luidt, dat men niet begrijpt waarom de beperking van het aantal K.L.M.-vluch- ten op Singapore zo'n beroering in Ne derland verwekt. In de eerste plaats is dit een zuiver commerciële kwestie, waarover nog onder handeld wordt, zo zei men. Bovendien hebben de Britten vorig jaar alleen maar om Nederland te helpen tijdens de crisis in de Nederlands-Indonesische betrekkin gen de K.L.M. bij wijze van tijdelijke re geling vlijf vluchten per week op Singa pore toegestaan. Voorts wees men er in deze kringen op, dat de Nederlandse luchtvaartmaatschap pij voordelen heeft behaald ten koste van Britse maatschappijen en dat de K.L.M. transitorecht in het Verenigd Koninkrijk bij transatlantische vluchten bezit. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft maandag verklaard, dat reeds een aantal maanden onderhandelingen zijn gevoerd over het „aflopen van de tijdelijke diens ten" van de K.L.M. op Singapore. In antwoord op een vraag, of de Neder landse regering heeft gereageerd op de boodschap van minister-president Mac- Millan (waarover wij gisteren berichtten) over het inkrimpen van het aantal vluch ten van de K.L.M. naar Singapore, zei de woordvoerder op zijn dagelijkse perscon ferentie, dat geen mededeling van de Ne derlandse regering was ontvangen. Hij was niet op de hoogte van het voornemen van minister Luns, een bezoek aan Enge land te brengen. (In een officieel communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is het besluit van de Britse regering de K.L.M.-diensten op Singapore tot één per week te beperken „des te meer teleur stellend" genoemd, omdat de Britse rege ring ervan op de hoogte was dat minister Luns voornemens was in begin van de maand februari een bezoek aan Londen te brengen. Hij zou de kwestie dan opnieuw bespreken met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd.). Sovjetrussische geschiedkundigen heb ben tot op heden onbekende documenten in archieven in Moskou en Leningrad ge vonden, waaruit blijkt dat Sachalin, het langgerekte eiland voor de noordoostkust van Siberië, niet door Nederlanders is ntdekt, maar door pussen, zo meldt het Sovjet-persbureau „Tass" Volgens deze documenten, die uit de zeventiende eeuw stammen, waren 'n aan tal kozakken onder leiding van een zekere Ivan Moskvitin uit Tomsk de eerste blan ken geweest die in 1640 Sachalin bereik ten, drie jaar voordat daarvoor het eerst de Nederlanders kwamen, die tot op he den als de Europese ontdekkers van Sa chalin golden. Volgens de „Encyclopaedia Britannica" werd het eiland in de zeventiende eeuw bezocht door Martin Gerritz de Vries. Evenals La Perouse en Krusenstem. die in 1787 en 1805 zover in het noorden van de Stille Oceaan doordrongen, dacht hij, dat Sachalin een schiereiland was. Dezer dagen is in de kathedraal van Cincinatti de „Missa Festiva" van de Haagse toonkunstenaar Marius Monniken dam uitgevoerd. De waardering voor dit werk was zo groot, dat Marius Monniken dam direct daarop een opdracht heeft ontvangen voor het schrijven van een mis met dubbelkoor. Ongeveer te zelfder tijd is in New York Monnikendams Concerto voor orgel en strijkorkest ten gehore gebracht. Het or gel werd bespeeld door de organiste Claire Cocci. Op 26 januari zendt Radio Brussel Mon nikendams oratorium „Noé, ou la destruc tion du premier monde" uit, dat het vo rig jaar in het Holland-Festival werd uit gevoerd. De dag daarop zal een zaal uitvoering hiervan in Amiens worden ge geven. (Advertentie) Van Nelle bestellen I mogelijk laten zien. Met het gevolg, dat het beeld vaak te vol was om alle de tails te kunnen onderscheiden. In Johan Bodegravens quiz „Plus of Min" was het strijdelement, dat de vo rige maal volkomen ontbrak, terugge keerd. De winnares, mej. Marga Kerk- laan. bestemde haar prijs voor de aana- schaffing van een blinden-geleidehond, die op voorstel van Johan Bodegraven de naam „Tanja" zou krijgen naar de charmante omroepster van de NCRV. De kijkers en gelukkig ook Tanja zelf bleken het blijkens talrijke tele foontjes daarmee niet eens te zijn, zodat het tenslotte zeer terecht „Marga" werd. In plaats van Jan van Ees, die we gens ziekte is verhinderd mee te wer ken aan het programma „Gastenavond". dat heden van 20.05 tot 21.15 uur wordt uitgezonden, zal het Amsterdamse Jour- De componist en dirigent Jos Cleber is door de KLM benoemd tot „Skipper of the Flying Dutchman". In de club van „skippers" kunnen personen wor den opgenomen, die zich op enigerlei wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de burgerluchtvaart. Jos Cleber is onlangs met de KLM over de Noordpool naar Tokio en Biak gevlogen en vandaar via Bangkok en Karachi weer terug naar Amsterdam. Naar aanleiding van deze reis compo neerde hij de „Golden Circle Song" en naar aanleiding hiervan weer werd hij „skipper". In Groningen is opgericht het Noorde lijk Televisiecentrum. Na de OTEM (Onafhankelijke Televi sie Exploitatie Maatschappij) te Rotter dam is het Noordelijk Teievislecentrum de tweede commerciële tv-organisatie in Nederland. Eigenaar is C. W. L. van Muylwijk's Reclamebureau. Het is de bedoeling kant en klaar te zijn, wanneer de commerciële televisie een feit wordt, hetgeen volgens de oprichters van het centrum zeer spoedig het geval zal zijn. Daarom is inmiddels aan de eerste pro- duktle van een „tv-commercial" begon nen, nl. het filmpje „Revolutie". Hier voor is een echte uit Frankrijk afkom stige guillotine aangeschaft. Aangezien de eigen studio's te klein zijn, is voor drie dagen de grote Harmoniezaal af gehuurd. om dit filmpje te maken. Het nieuwe centrum heeft contacten en contracten met een Nederlands im presariaat voor alle gewenste Neder landse artiesten, musici en dergelijke. Het ligt in de bedoeling later tot een n.v.-vorm te komen. f AAomdentAe Van Nelle bestellen I Toen de heer A. D. te R. bij zün werk gever in dtensit kwam, wern zijn salaris zodanig vastgesteld, dat he* nog juist be neden de loongrens bleef. Nadat hij on vrijwillig werkloos was geworden en zich om uitkering tot de bedrijfsvereniging hart gewend, kreeg hij na enige tijd te hocen, dat bij geen recht op uitkering had, om dat: a. zijn salaris toch meer bedroeg dan 6900 per jaar en b. hij in het jaar, aan de eerste werkloosheidsdag onmiddellijk voorafgaande, slechts op 72 in plaats van op de minimaal vereiste 78 dage*: had gewerkt. Na onderzoek kwam vast te staan, dat de loonadministratie van de werkgever een fout ha^ gemaakt en dait tengevolge van die fout het salaris inderdaad boven de loongrens lag. Dezer dagen zal de Raad van Beroep, bij welke de heer D. beroep heeft aan getekend tegen de beslissing van de be drijfsvereniging. een uitspraak doen. Briefschrijver vraagt ons, welke weg hij verder moet bewandelen. Uit de gegevens, die u ons verstrekte, moeten wij helaas voor u conclude ren, dat u de beroepszaak niet zult winnen. Wij zouden onK nog kunnen voorstellen, da* de beroepsredhter heenstapt, over de fout, die de loonadministratie van uw werkgever heeft gemaakt, en dat hij hel zwaarste laat wegen uw kennelijke be doeling om verplicht verzekerd te zijn. De 72 gewerkte dagen echter vormen een onpasseerbaar struikelblok. De wet stelt zeer duidelijk een minimum van 78 da gen. Ontbreekt daar ook maar één dag aan, dan moeten er wel zeer bijzon dere omstandigheden bestaan, wil de be- roeperechter nog tot uitkering kunnen concluderen. Het feit. dat u steeds premie heef) be taald, is op zich zelf nooit een grond om uitkering te kunnen vorderen. Bij iedere sociale verzekeringswet moet aan alle grondbepalingen völdaan zijn/wil de ver-. zekerde recht op uitkering kunnen doen gelden. Onze abonnee, de heer J. P. B. te S„ moet maandelijks een bedrag opbrengen als alimentatie voor een familielid. Nu wordt, dat familielid deze maand 65 jaar en briefschrijver vraagt zich af, of hij dan nog moe+ blijven opbrengen. Uw familielid zal in ieder geval het volle A.O.W.-pensdoen ontvangen, ongeacht of u al dan niet blijft opbrengen. De A.O.W. houdt namelijk geen rekening met inkom sten uit anderen hoofde, die de pensioen gerechtigde geniet. Wij adviseren u daar om uw vraag met bovenstaande motive ring voor te leggen aan de instantie, die u de alimentatieverplichting heeft opge legd. De dochter van de heer W. v. T. te R. is enige jaren in loondienst geweest en er werden toen voor haar rentezegels ge plakt. Kortgeleden is zij thuis moeten ko men om het huishouden te doen vóórhaar bejaarde moeder. Moet ik nu haar rente- kaart inleveren, of raadit u mij aan om vrijwillig door te plakken?, zo vraag* de briefs ch-rti ver. Indien er financieel niet a.l te grote bezwaren zijn, dan raden wij u onder deze omstandigheden aan, om wekelijks f 9.25 door te plakken voor uw dochter. In ieder geval verhoogt u daarmede de ouderdoms rente, die uw dochter t.z.t. zal ontvangen. En bovendien verhoogt u het bedrag der invaliditeitsrente, die uw dochter zou ont vangen als zij voor die tijd onverhoopt invalide zou worden. (Vragen omtrent de sociale verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden ingediend bij onze sociaal-economische redactie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam). (Advertentie) Van Nelle bestellen 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5