Crisis zuivel wereld voorbij; de toekomst jaar optimisme voor Laatste deel van oude maakte veel goed Nederlands protest over maatregel tegen KLM Ruim perspectief voor de agrariër in Randstad 1 Extra geur... extra smaakt Douwe Egberts Hinderlijke ziekte Duitsers haalden 5000 ton boter Minder melk, meer boter en kaas I Uitstel aan Britten verzocht? Groot afzetgebied Morg en weer sneeuw m de fijne Engelse Melange Opgericht door AKU en Staatsmijnen Pastoor Immens viel en kreeg hersenschudding Alben van Dalsnm kreeg de klappen Lenende luitenant kreeg zes weken gevangenis Hoogkarspel uit C.P.N. 90/00^ Hongaren in New York gaan demonstreren Cor Klei ster les V B WOENSDAG 14 JANUARI 1959 PAGINA 3 Boter produktie Kaasverbruik Prognose „WIJ WAKEN DE EERSTEN IN 'T VERRE OOSTEN" Ver. Plastic-Verkoopkantoor Voor de B.B.C. Géén voorstel tJL Extra geur... extra smaak! Dat is ken merkend voor Pickwick Thee, de superieure Engelse melange van Douwe Egberts. Pickwick Thee is met de meeste zorg samen gesteld uit de speciale theesoorten van hoog gelegen plantages. De rijkdom aan smaak en geur van Pickwick Thee zijn werkelijk opvallend... en ook de afschenk is on gewoon royaal. Vraag uw winkelier ook eens naar de handige Pickwick Theezakjes Beter begrip Bij bezoek van Mikojan (Van onze Haagse redactie) „De laatste maanden zijn de opbrengsten van onze produkten sterk geste gen. Weliswaar kon hierdoor het financiële resultaat van het melkprijsjaar november 1957/november 1958 niet meer worden beïnvloed, maar van niet mis te verstaan belang is de in deze hogere opbrengsten gemanifesteerde kentering in de marktsituatie die zich hopelijk in de komende periode zal voortzetten", aldus de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam tijdens sijn hedenmorgen uitgesproken overzicht van het afgelopen jaar. Met deze zinnen is het karakter van zyn, wat verlate, nieuwjaarsrede groten deels getekend. De crisis in de zuivelwereld is voorbij en dc vooruitzichten wettigen zeker een gematigd optimisme. Vooral de maatregelen die in april '58 genomen zijn op instigatie van het bêstuur van het Produktschap hebben geleid tot een sanering van de Neder landse mededingingspositie op de internationale zuivelmarkt. In dit verband drong ir. Van Dam er op aan, dat bij de regering en haar organen in de toe komst meer inzicht zal worden aangetroffen in de betekenis van de P.B.O. voor een efficiënte beleidvoering. Het is in 1958 vaak voorgekomen dat advie zen van het Produktschap genegeerd zijn. Het handhaven van het vetpercen tage in de melk is hier een voorbeeld van. Na 27 april kon door de sterke verla ging van de inleveringsprjjzen in het bin nenland een zeer grote hoeveelheid boter en kaas worden afgezet. Het binnenlandse boterverbruik was zelfs even hoog als voor de oorlog en verdubbelde, vergeleken met 1957. Enkele maanden geleden kwam cr toen een prijsstijging, die half decem ber haar hoogtepunt bereikte. De melkproduktie steeg in '58 lot 6.240.000 ton, het gemiddelde vetgehalte Van 3,74 tot 3,79 Opvallend is, dat het gebruik van consumptiemelk en melk- produkten daalde met maar liefst 6 kg per hoofd tot 190 kg per jaar. Hierbij is dan gerekend dat de consumptie van zoge naamde koffiemelk is toegenomen van 4,5 tot 5,4 kg. De boterproduktie steeg in 1958 tot 91.500 ton tegen 76.000 ton in 1957. Aan het eind van het jaar was deze echter weer 25 lager dan in 1957. Het verbruik bedraagt thans in het binnenland rond 1100 ton per week (v.j. 900 ton). Doordat met name in Engeland de markt, werd overvoerd, daalde de prijs, Waardoor de consumptie sterk toenam. Ook op de wereldmarkt was een grotere vraag te constateren zelfs, gedurende de laatste maanden, uit Oosteuropese landen en uit Italië. Zo werd het winterseizoen begonnen met een koelhuisbotervoorraad van 16.000 ton, die snel verminderde. Zó snel zelfs, dat de afgifte van koelhuis- boter voor export gestaakt werd om te voorkomen dat de binnenlandse markt niet bevoorrraad zou kunnen worden. De thans nog aanwezige voorraden koelhuis- boter zullen voor april wel geheel zijn ge duimd. Naar schatting is er door de Duitsers via inkopen in de Nederlandse winkels aan de grens legaal 5.000 ton boter over de grens gebracht, die dus bij de douane is aangegeven. Ook de prijs is de laatste tijd wat ge stegen, zodat deze eind december 60 cent boven de inleveringsprijs lag wat betreft de verse boter, terwijl ook de prijs van koelhuisboter zich in stijgende lijn be weegt. Het kaasverbruik per hoofd van de be volking steeg van 6.5 tot 7.5 per kg: dc export ging met 11.000 ton omhoog tot 96.000 ton. De prijzen stegen in december ongeveer 30 cent per kg boven die van 1957. Nadat het eerste half jaar de produktie Van gecondenseerde melk aanzienlijk ach terbleef bij die van 1957. maakte het her stel van de laatste maanden dit verschil Weer ongedaan. Door de grotere boterafzet, liepen de voorraden magere melkpoeder snel op tot bijna 45.000 ton. Door maatregelen van de minister van Landbouw kon' deze voor raad eind 1958 tot de helft worden terug gebracht. Op de vraag wat de melkveehouders zullen krijgen, kon de heer Van Dam nog geen definitief antwoprd geven. De berekeningen zijn nog niet rond. Ten aanzien van de kaasprijzen kon hij mee delen dat deze tot half augustus gelegen hebben op een niveau dat resulteerde in een netto-melkprijs van circa 14 per 100 kg melk met 3.7 "/o vet. Voor het tijdvak van 9 november tot en met 3 ja nuari bedroeg deze 24,50 tegen 20,75 in 1957. Voor het tijdvak 9 november 1958 tot en met 3 januari 1959 was de opbrengst een gulden per 100 kg melk hoger dan in 1957. Deze opbrengst is echter slechts 10 ®/o van de totale jaarproduktie. Ook de ex portcijfers zijn voor de melkprijs van be lang. De verhoging van de melkopbrengst met een cent per kg kan slechts verkre gen worden als het zuivelexportpakket ongeveer 50 miljoen meer opbrengt. In een voorzichtige prognose stelde ir. Van Dam, dat we van de Euromarkt niet te grote verwachtingen voor de zuivel moeten hebben. Wellicht kan Nederland enig profül trekken van de verplichting voor Duitsland en de andere E.E.G.-lan den om 3 van de eigen produktie toe te laten. De verhouding lot Belgic is niet erg duidelijk. De heffing op kaas en gecon denseerde melk met suiker, die de Bel gische regering enige tijd geleden opleg de, valt bezwaarlijk te rijmen met een verruiming van het handelsverkeer. Lichtpunten zijn wel, dat de Ameri kaanse surplusvoorrraden sterk zijn ge daald, vooral voor boter en klas (thans vrijwel nihil), de gestegen boterconsump- tie in Engeland en het stijgend gebruik van zuivelprodukten in Duitsland en in ons land zelf. nu ook in rollen Italiano9 de heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid Door de Algemene Kunstzijde Unie te Arnhem en de Staatsmijnen te Limburg is opgericht de Verenigd Plasticverkoop kantoor N.V. te eZist. De vennootschap heeft ten doel het drijven van handel in kunststoffen, in machines voor de kunst- stoffenindustrie. enz. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt 1.000.000, verdeeld in 950 gewone aandelen en 50 prioriteits aandelen, alle van 1000. waarvan ge plaatst en volgestort 250 gewone aande len-en 50 prioriteitsaandelen van ƒ1000 De AKU en de Staatsmijnen nemen elk deel voor 150 gewone en 25 prioriteits aandelen. Baron Bentinck, de Nederlandse ambas sadeur te Londen, heeff gisteren b(j het Britse ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen hel besluit tot inkrim ping van het aantal KLM-vluchten op Singapore (van twee tot één per week). EEN PRODUCT VAN KING- EN RANG FABRIEK EN TONNEMA N.V. SNEEK "Jj. h'eft !evgns gL"aa*d °f ?et besIu» definitief is. I„ welingelichte kringen te Londen meent men te weten, dat baron Bentinck aan de Britse regering heeft voorgesteld, de uitvoering van het teleur stellende besluit op te schorten. Zoals be kend, zou de maatregel de volgende maand van kracht worden. Het antwoord van de Britse regering is nog niet bekend gemaakt. tuurgronden. ontwikkeling, onderwijs vak manschap. verbindingen, enz. Getracht moet worden voor te blijven.' Men moet zich voorbereiden op een Amerikaanse ontwikkeling, vooral in de tuinbouw en de sierteelt". In dc vandaag le Haarlem gehouden vergadering van de Katli. Land- en ruinbouwbond beeft de heer E. J. H. Kolfschoten, die voor het eerst als voorzitter optrad als opvolger van de inmiddels tot erevoorzitter benoemde heer Kampscliöer, een beschouwing gewijd aan de ruimtelijke ordening. ,.Hel gaat om de ontwikkeling van de IJmond.agglomeratie, de planning in de omgeving van Europoort en Botlekplan en de groei van de stedenring in de Randstad Holland, waarbij objecten als Wilsveen of Reijens zijn belrokken. De steden zullen zich belangrijk moe ten uitbreiden voor het opvangen van de komende bevolkingsaanwas. Tegelijker tijd moet worden voorzien in een grote behoefte aan nieuwe industrie- en andere werkterreinen, verkeerselementen e. d. Agrarisch is het westen eveneens een concentratiegebied van grote nationale en internationale betekenis", aldus de voorzitter. Er doen zich adembenemende proble men voor de agrari rs voor, maar wan neer wij In deze zaken blijven penetre ren kunnen wij ons agrarisch volksdeel in de Randstand Holland een plaats ver zekeren, die vooral in de tuinderij, zowel in Noord- als Zuid-Holland een afzetge bied schept, waarvan wij ons op dit ogen blik nauwelijks een voorstelling kunnen vormen. Dat op alle veehoudersbedrijven zeer lang en ook des zondags gewerkt moet worden, lijkt nauwelijks algemee® te wor den begrepen. Daarom streven de boeren zoons en arbeiders er steeds meer naar in sterkere mate te kunnen profiteren van de voordelen van een zogenaamde wel vaartsstaat. Het aantrekken van vreemde arbeids krachten wordt steeds moeilijker, zelfs bij aanbieding van een bedrijfswoning", al dus de voorzitter. Hij merkte verder op. dat de lasten voor de agrariër steeds zwaarder worden. Onlangs is gezegd, dat 53 pet. van de boer derijen ouder is dan vijftig jaar. „In de akkerbouwsector wordt door allerlei maatregelen getracht met een systeem van garantie- en richtprijzen voor een aantal produkten een kunstma tig prijsniveau in stand te houden. Het is geboden, dat wij reeds op dit ogen blik scherp stelling nemen tegen de so cialistische bedoelingen, om het garan- tie-prijsbeleid geweld aan te doen en te koppelen aan een minimum-inkomen voor de boer. Dit betekent immers niets minder dan een verdere ondergraving van het beginsel van het garantie- prijsbeleid". Spr. ging uitvoerig in op bet E.E.G.-ver drag en zei, dat de agrariërs zich er op dienen voor te bereiden, dat het econo mische leven in ons land zich in een steeds sneller tempo zal ontwikkelen. Ons land heeft nog een voorsprong op het buitenland door klimaat, goede cul- (Van onze correspondent) Pastoor J. W. Immens van de paro chie O. L. Vrouw van Altijddurende Bij stand te Hengelo die dezer da-gen 77 jaar werd-, is ernstig ziek. Door een val in de pastorie liep hij een hers ens ehud-din-g or terwijl zich daarna nog een longontste king ontwikkelde TIJDENS de voorstelling van „De rechter van Zalamea" door de Haagsche Comedie in de Rotterdamsche Schouwburg gisteravond heeft Albert van Dalsurq hardhandig ondervonden daar waar twee vechten de derde de'klappen krijgt. Het was op het ogenblik zijn opdracht om in zijn voortreffe lijk gespeelde rol van boer Cres- po tussen twee duellerende lieden te springen met de bedoeling de strijd ie laten staken. Hij stak er letterlijk een stokje tussen maar een zwaard gleed uit en ver wondde hem aan de rechterduim. Het spel moest worden gestaakt, al lukte het de heer Van Dalsum om de bepaalde scene tot het eind toe uit te spelen met veel pijn en het begin van een klein bloedbad, hetgeen hij echter meesterlijk wist. te verbergen. Een extra pauze van plm twin tig minuten gaf een arts de gele genheid het gekwetste bloedvaat je te verzorgen. Zijn creatie als rechter van Zalamea heeft er niet onder geleden, hetgeen hem (mede ook door het feit dat hij onlangs zeventig jaar is gewor den) een ovatie van een dank baar publiek heeft bezorgd. ..Old soldiers never die, Dallie (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht kwamen er maar weinig opklaringen voor, zodat ook boven dc sneeuw die er in een groot deel van Nederland nog aanwezig is, niet meer dan vijf graden vorst in Groningen en vier graden in Friesland voor kwam. In het westen van ons land meldden enkele stations een minimum, dat even boven het nulpunt bleef. Een depressie bij Ierland komt in de richting van Noordwest-Frankrijk. Hier door zal de wind in dc komende vieren twintig uur naar zuid-oost tot oost draaien. Er wordt dan weer wat koudere lucht uit Duitsland aangevoerd, waar in de afgelopen nacht plaatselijk meer dan tien graden vorst werd gemeten. Naarmate de depressie Noordwest- Frankrijk nadert, neemt de sneeuwkans, vooral in de zuidelijke helft van ons land, morgen weer toe. Het blijft dus nog kwak- kclweer, met temperaturen om het vries punt O Oliver Stewart. hoofdredacteur van het Britse luchtvaartmaandblad „Aeronau tics heeft gisteren een vraaggesprek ge houden met de heer C. Nass, hoofd afd. Buitenlandse Betrekkingen van de KLM, dat door de BBC van half elf tot kwart voor elf werd uitgezonden. De interviewer bevond zich in de Londense BBC-studio, de heer Nas. in die van de Ned. Radio Unie in het gebouw van de Rijksvoor lichtingsdienst te Den Haag. Veel van wa-t er in dit gesprek naar voren werd gebracht, is in de afgelopen da-gen reeds uitvoerig gepubliceerd. De heer Nass had echter gistermiddag gesip-ro. - ken met de Britse ministeries van buiten landse za-ken en verkeer en burgerlucht vaart. Men meent daar, d-a-t de KLM e-r met de vermindering van de vluchten op Singapore beter va-n af komt d-an ooit te voren „Die mening nu moet ik ten stelligste bestrijden". De heer Nass gaf da-ar de volgende motivering voor: „De oorspron kelijke toestand was, dat wij in de lucht vaartovereenkomst die in 1946 werd ge sloten, commerciële landingsrechten heb ben gekregen te Singapore. Op dat ogen blik was er voor ons geen behoefte aan Het Hoog Militair Gerechtshof heeft een vonnis van de krijgsraad tegen de Iuite- r nant L. M. P. van de Kon. Luchtmacht. andm?frechten mel e ji n d p u n t Sin-ga zes weken gevangenisstraf met ontslag uit 1 Pc>r'e' Maar vergeet u nuet, dat wij langs de dienst, bevestigd. Luitenant P. leende j op valse voorspiegelingen 375 pond ster- i ling van een secretaresse, toen hij werk- I zaam was bij de luchtvaartattaché te Lon den. Wegens medeplichtigheid werd de straf van luit. R. van der S. door het Hoog ^Militair Gerechtshof bepaald op 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en een onvoorwaardelijke boete van 500,—, te vervangen door 100 dagen hechtenis. Luitenant P. had schulden te Londen. Met h>t verhaal, dat hij een vrienden dienst moest bewijzen, kreeg hij bij een comptable secretaresse 375 pond sterling los, waarmee hij de schulden delgde. In overspannen toestand vluchtte hij naar Parijs. Later is hij in een psychiatrische inrichting opgenomen. Het geld is inmid dels terugbetaald. de gehele route ons verkeer hebben op gebouwd; wij waren de eerste luchtvaart maatschappij in he. Verre Oosten. Welnu, toen wij met geweld uit Indo nesië werden verdreven, was daar in dat gebied geen ander begin- of eindpunt be schikbaar en daar was nog steeds die ver- keersmarkt. Nu geloven wij dat wij, als de eerste luchtvaartmaatschappij, die daar begon en met onze geweldige schat aan ervaring, inderdaad een bepaald gedeelte van onze eigen markt konden opeisen. En daarom, Wanneer men ons nu een dienst per week aanbiedt, dan is dat hele maal géén voorstel". „Ongelukkigerwijze voor de luchtvaart, zo zei Stewa-rt. gedragen regeringen zich nogal eens a-Is dwaze kleine kinderen, die het principe va-n leer om lee-r in deze In Helsinki is de Moskivate water gelaten, de grootste ijsbreker ter Gereld, welke gebouwd tvordt voor Russische rekening. Het 122 meter lange schip zal voortgestuwd worden door 22.000 pk. In de ijsbreker werd evenveel staal verwerkt als in een tanker van 40.000 ton. Blijkens een mededeling van het com munistische lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, de heer Groenendijk, is de heer Hoogkarspel oud-lid van de C.P.N. van de Tweede Kamer uit de Communistische Partij Nederland gesto ten. In de gisteren gehouden zitting van Provinciale Staten eiste de heer Groe nendijk, dat de heer Hoogkarspel, die voor de C.P.N. nog zitting heeft in de Provin ciale Staten, zijn zetel ter beschikking zou stellen. l O 1 T45 zaken huldigen. Zou de Nederlandse re gering ddt soort spel ook niet kunnen spelen?" „Neen. zij zou het wel kunnen, al* ze dat nu zou willen, maar dat is geheel ;n tegenstelling to, haar politiek", antwoord de de KLM-funetiouaris. „Maar hoe staat het met de I.A.T.A., de internationale organisatie van burger luchtvaartmaatschappijen. De KLM is toch lid van die organisatie?" „Neen, de I.A.T.A. kan in dit opzicht niets doen. Ik zou een wereldwijd begrip voor dit probleem beter achten. Wij zijn va„ mening dat er in het algemeen een beter begrip zou moeten zijn over de noodzaak van een bepaald gedeelte van vrijheid in de lucht", aldus de heer Nass. De Sovjetrussische vice-premjer Anas- tas Mikojan is gisteravond in New Vork aangekomen na een bezoek te hebben ge bracht aan steden aan de Amerikaanse westkust. Op het vliegveld van Los An geles was slechts een kleine groep men sen aanwezig. Mikojan werd naar zijn vliegtuig begeleid door een zwaar politie- cscortc, maar er werden geen demon stratie gehouden. In New York, waar de Sovjetrussische staatsman zal blijven tot vrijdag hij zal dan in Washington met president Eisenhower en met minister Dulles gaan spreken zal Mikojan door een grote politiemacht worden bewaakt. Leden van de federatie van Hongaarse ex-po litieke gevangenen hebben reeds aange kondigd demonstraties te zullen houden bij de meeste van Mikojans bezoeken, die hij in New York zal afleggen. De P. v. d. A. lijdt aan een ver velende ziekte- die in een razend tempo om zich heen grijpt. Het is de „politicitis". P. v. d. A.-kamerleden cn partij mensen, journalisten en radiomen sen, liedjeszangers en cabaretiers, ja zelfs sport-reporters, allen lij den zij aan dezelfde narigheid. Zij eten en drinken politiek, zij komen niet meer in slaap van de politiek, overal zien zij politiek en raken er zo door overrompeld, dat ze ook niets anders meer doen dan politiek spuien. Men moet natuurlijk in zoverre humaan blijven dat men duidelijk blijft zien, dat in alle ziektegeval len het leed het zwaarste is voor de patiënten, maar niet weg te rede neren valt dat, zeker in dit ziekte geval, ook de omgeving er danig hinder van heeft, aangezien de pa tiënten voortdurend hun eigen na righeid op anderen en wel bijzon der op de KVP trachten af te schuiven. Het is zelfs zover geko men, dat de P. v- d. A. de politieke feiten niet meer helder ziet. Zij weet niet meer dat de socia listische minister Hofstra in het vorige kabinet helemaal in z'n een tje Burgers „onaanvaardbaar" uit sprak en daarmee het vorige ka binet in stukken brak; zij weet ook niet meer, dat de fractieleider van de KVP door het indienen van zjjn motie nog de reddingsboei heeft toegeworpen aan de drenkelingen, teneinde hen nog van een wisse politieke dood te redden. Zij weet ook niet meer, dat de KVP en met name professor Rom- me, in het belang van de grotere en grote gezinnen uit alle macht getrokken heeft aan de kinderbij slag en alle verbeteringen op dit stuk; dat de KVP met man en macht gepleit heeft voor maatre gelen, die werkgelegenheid op een zo hoog mogelijk peil zou houden voor onze arbeidende bevolking. Zjj weet niet meer, dat de KVP- minister Witte in 1957 88.000 wo ningen bouwde, terwijl de socialis tische minister In 't Veld niet ver der kwam, noch wilde gaan dan 45.000 woningen per jaar. Zjj is vergeten, welk aandeel de KVP heeft gehad in de totstandko ming van de Algemene Ouderdoms wet en welke druk de KVP heeft uitgeoefend op de socialistische mi nister Suurho om nu eindelyk eens te komen met de Weduwen- en We zenvoorziening. Wat de P. v. d- A. wel weet ls, dat de KVP alleen maar de rijken, de kapitalisten bevoordeelt (wie hamert er toch regelmatig op de bezitsvorming voor de brede massa van het volk?). De beste methode om van deze hinderiyke kwaal te genezen is rust, tot kalmte komen, dan zullen alle harde politieke feiten weer duidelijk worden. Maar de herstel periode zal lang duren, zy zal even lang duren als de tyd, die ons nog rest tot aan de verkiezingen. Eerst dan zal ook de P. v. d. A. tot de ontdekking komen, dat bet sprookje, waarmee zy zovele ar beiders tracht in slaap te sussen, werkeiyk een al te doorzichtig sprookje was. De P- v. d. A. is er nog steeds niet achter, dat de arbeiders be schikken over een rgke dosis van nuchter en gezond verstand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3