Burgemeester Peek hield Nieuwjaarsrede Het referendum der KVP Het nieuwe het stadhuis noordelijk Singelplantsoen Het St.-Liduina Comité in 1958 van Dankwoord van de nestor Conjuncturele begrotings politiek VERH0EFF Nu de Rijks H.B. S. moet worden i«f Speciale weriereriizen Democratische verkiezingen afgebroken Het Stedelijk Museum E.V.A.G. n.v. OFFICIAL FORD DEALER Onze verkeers problemen De gemeentelijke zelfstandigheid GARAGE WALDO Carnavalsavond r.-k. Middenstandsbond Kosteloze inenting Overleden (Vervolg Stadsnieuws elders in dit blad) /-STOOMYERVERIJ^ 3.75 3.00 IN 5 C ZATERDAG 17 JANUARI 1959 PAGINA 2 Wij staan in het begin van 1959 vol goede moed. - In het komende jaar 80.000 inwo ners - Een nieuwe plaats voor het stadhuis - Ondanks bestedingbeperking konden de werkzaamheden in onze stad op een breed front worden voortgezet - Conjuncturele begrotingspolitiek niet gemakkelijk - De financiële verhouding tussen Rijk en Ge meente - Woningbouw stemt tot tevredenheid - Naar nieuwe verhoudingen - Reserve tegenover Rotterdams voorstel voor een supra communaal orgaan - De gemeente lijke zelfstandigheid - Stedelijk Museum gaat 60-jarig bestaan vieren. nieuwe schiedamsche courant De groslijststemming V .J De ruine van Mathenesse Het nieuwe bouwterrein C I T R O N 2 cv KOOPJES BIJ TIMCO Meer dan nodig In de toekomst In de gemeenteraadsvergadering van gisteravond heeft de burgemeester, mr. J. W. Peek, een Nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij zoals gewoonlijk een overzicht gaf van de positie van Schiedam in het kader der nieuwe ontwik kelingen, die elk jaar opnieuw tot andere problemen leiden. Hij sprak uitvoe rig ove.' de wijze, waarop onze stad zich in het grote geheel zal moeten scha ren. hierbij rekening houdende met tal van factoren, die van buitenaf invloed uitoefenen.- Hierbij belichtte hij speciaal de taak van het gemeentebestuur in deze tijden. De financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente is nog steeds een zorgenkind. Deze heeft o.a. een nivellerende centralisatie tot gevolg, waar door de gemeentelijke zelfstandigheid in het gedrang komt. De burgemeester v.enste intussen de ogen niet te sluiten voor het feit, dat de absolute zelfstan digheid van de gemeenten, om in vrijheid zelf hun doeleinden te bepalen een verouderd begrip is geworden. Hij kon voorts een zeer interessante mededeling doen ten aanzien van het nieuwe stadhuis. Zijn betoog te dien aanzien geven we hierneven in extenso weer. Voorts sprak hij over de Volkshuisvesting en over het Stedelijk Museum, dat dit jaar zijn zestig-jarig bestaan gaat vieren. Mr. Peek herinnerde er aan. dat bij raadsbesluit van 24 oktober 1899 aan de van gemeentewege aangelegde verzame ling van oudheidkundige voorwerpen, op de gemeente betrekking hebbende, de officiële naam gegeven werd van „Stede lijk Museum"; bij datzelfde raadsbesluit werd tevens 100.- gevoteerd om de kos ten van inrichting, onderhoud en aanko pen te dekken. Uit dit Museum, zo was de opzet, zou de grootsheid van Schiedams verleden onwedersprekelijk naar voren ko men. „Op ons. het tegenwoordige geslacht", zo luidde de toelichting, „rust de plicht de geschiedenis aan de vergetelheid te ontrukken. Het vervullen van die plicht wordt een aangename taak, nu Schiedam wel degelijk te wijzen heeft op tal van merkwaardigheden en bijzonderheden uit vroeger tijden." Tot zover de toelichting. Vele voorwerpen, aan de hand waarvan men de geschiedenis van Schiedam beter zou kunnen verstaan, bevonden zich ech ter in handen van particulieren, die aar zelden om deze aan het gemeentebestuur af te staan, omdat zij de zekerheid van een goede bewaring misten. Om hierin te voorzien werd nu aan de gemeentelijke verzameling een officiële status gegeven; als bewaarplaats werd aangewezen de St.. Joris Doelen. Vanuit dit bescheiden be gin is dan het huidige Museum gegroeid, dat in het jaar 1959 zijn 60-jarig bestaan zal vieren. Niet alleen is het domicilie gewijzigd en is de verzameling onderge bracht in het voorname gebouw van het oude St.-Jacobs Gasthuis aan de Hoog straat. maar de gehele inrichting en de opzet is op een zeer veel hoger plan ge komen; uit de „plaatselijke oudheidka mer" is een centrum van culturele acti viteit gegroeid, dat bekend is tot buiten de grenzen van onze gemeente en zelfs van ons land. Herhaaldelijk komen aan vragen binnen, ook van buitenlandse mu sea. om stukken uit de Schiedamse ver zameling te mogen lenen, hetgeen er op wijst, dat de waarde van deze verzameling algemene erkenning begint te ondervin den. Dit kon slechts bereikt worden door ver andering van de aanvankelijke opzet; de belangstelling is niet meer uitsluitend ge richt op Schiedams verleden, zelfs niet alleen op de werken van Schiedamse kun. stenaars; de nadruk ligt thans op de mo- voor Schiedam, Vlaardlngen en het Westland. Boslaan 6-12, Tel. 4684 (K 1898), Tel. 64288 Uit de Nieuwjaarsrede van de burge meester geven we nog het volgende weer over de verkeersproblemen in onze stad: Met de verdere ontwikkeling van onze omgeving hangen nauw samen de ver keersproblemen. niet alleen die voor het grote doorgaande verkeer maar even zeer voor het plaatselijk verkeer. Ver keerstellingen hebben aangetoond, dat in de laatste 6 jaren het gemotoriseerde ver keer (zonder de bromfietsen) bijna ver dubbeld is. Het maximum van de capa citeit van het Koemarktplein wordt thans bedenkelijk dicht benaderd. Voor een ge deelte zal het verkeer zich hierop wel in stellen en de tijdrovende knooppunten vermijden; 't is althans opmerkelijk, dat het rijwielverkeer op het Koemarktplein tijdens de spitsuren met rond 20 pet. is gedaald. Voor de automobilisten bestaan er echter praktisch geen uitwijkmogelijk heden; zij zouden door de binnenstad of door de Gorzen moeten gaan en dat stelt hen weer voor andere problemen. Onze aandacht zal dus gericht moeten zijn op het scheppen van doorgaande verbindin gen; de doortrekking van de Burgemees ter van Haarenlaan en haar verbinding met het Stationsplein, zullen hierbij een belangrijke rol spelen. Bij het vraagstuk van goede verbin dingen staan de openbare vervoermidde len op de voorgrond; in het komende jaar zuilen de lokale autobuslijnen aan een nadere beschouwing worden onderworpen. Het terzake uitgebrachte rapport van het E.T.I. en de enigszins daarvan afwijken de voorstellen van de R.E.T. zullen in de volgende vergaedring in beraadslaging komen. Dagblad voor Schiedam en omstreken 81ste Jaargang No. 23884 AM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 S ADVERTENTIES f 8.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0J0 per mm-hooigte. Bij contract tarieven. derne. de eigentijdse kunst, van Neder landse bodem, voornamelijk van na de jongste wereldoorlog. Dat betekent 'n uit gebreid, nimmer afgerond arbeidsterrein, waar men slechts kan werken, wanneer men in voortdurend contact staat met de thans levende generatie van scheppende kunstenaars. Maar het gaat niet om het verzamelen alleen; dat is slechts dienstig tot het eigenlijke doel: de culturele schatten van onze tijd open te stellen voor onze gene ratie, opdat haar ogen daarvoor geopend worden en zij haar vreugde daaraan be leeft Hiertoe werden 8 tentoonstellingen gehouden en 13 jeugdavonden; de cyclus lezingen „Ontmoetingen met de kunst" in dit seizoen voor de tweede maal ge houden, ontmoet een groeiende belang stelling. Zo begint het Schiedamse Museum zich een eervolle plaats te veroveren in de rij van Nederlandse musea; met de an dere instellingen in den lande wordt een vruchtbaar contact onderhouden en ook in de landelijke pers spreekt men met waardering over de artistieke prestaties van ons Museum. Ongetwijfeld zal dit alles bij de viering van het 60-jarig be staan nader worden uitgesproken en toe gelicht. Overwogen wordt bij die gelegen heid een tentoonstelling te houden van het kunstbezit bij Schiedamse burgers; dan zal aan het licht komen hoeveel cul tureel gevoel en liefde voor de kunst aanwezig is; met andere woorden, aan de behoeften van hoevelen de verzameling van het Schiedams kunstbezit tegemoet komt. Dit zal dan een aansporing zijn om voort te gaan op de ingeslagen weg, om ons Museum uit te bouwen tot een waar devol centrum in deze Zuidhollandse be- volkings-agglomeratie. Het is niet zo, altlus de burgemees ter in zijn Nieuwjaarsrede dat de gemeen telijke zelfstandigheid het eind van alle wijsheid is; maar wel is het een door de historie beproefd en waardevol geble ken goed, een geschikt middel om de be langen van de burgerij door haar ver tegenwoordigers te doen verzorgen. Cen tralisatie betekent, dat de bestuursverant- woordelijkheid wordt verschoven van de lokale organen naar de landelijke instan ties, betekent dat de afstand tussen be stuur en burger vergroot wordt en dat deze ruimte wordt opgevuld door rege ling, voorschrift, formulier en instructie. Dit alles is uit en te na naar voren gebracht; zij, die zich hebben bezig ge houden met het bestuur van de grote ge meenten, hebben herhaaldelijk gewe zen op de degradatie van de samenle ving tot een ongenuanceerde massa. Ik zal hierover thans niet uitweiden. In de praktijk blijkt men zich met deze ont wikkeling toch niet zo gelukkig te voelen en er wordt dan ook naar nieuwe wegen gezocht om de problemen op te lossen: wijkraden, burgerdagen, gemeentekranten enz.; hierbij is steeds het doel de bur ger te betrekken bij het gemeentelijk be stuur. Maar dan moet men aan dat be stuur een inhoud geven, waarbij de acti viteit niet uitsluitend bepaald wordt van boven af, maar waar ook de gelegen heid bestaat en ruimte wordt gegeven aan initiatieven van onder op. Mogelijk zal hierdoor de organisatie van onze lan delijke gemeenschap niet op een basis van optimaal economisch nut kunnen worden opgetrokken, maar dat is ook niet het eerste belang. Niet de zakelijke ver houdingen van het perfectionisme moeten de doorslag geven, maar de zorgen voor gemeenschap en individu beide. Om hiertoe te geraken is het nodig, dat het verantwoordelijkheidsbesef niet wordt ondermijnd en dat de gelegenheid tot ini tiatieven open wordt gelaten. Een eerste vereiste is dan. dat voor de gemeenten meer zekerheid wordt geschapen met be trekking tot hun inkomsten en tot de be steding van de zogenaamde „doelreser- ves". Aan deze zekerheid heeft in het ver leden veel. zo niet alles ontbroken. Aan de ene kant ziet men een beperking van het gcmeenteljjk aandeel in de op brengst der middelen zonder voldoende rekening te houden met de groeiende eisen, welke ook aan de plaatselijke be sturen gesteld worden aan de andere kant ziet men een ruime toepassing van sub jectieve bijdragen, waardoor als het ware een premie wordt gesteld op een begro tingsbeleid, dat meer streeft naar te korten dan naar reserves. Het valt aan de gemeentebesturen niet kwalijk te ne men, dat zij van de bestaande mogelijkhe den gebruik hebben weten te maken; maar of een regeling, welke tot deze hanhandelwijze aanleiding geeft, de in stemming verdient, is een tweede. Nederland is nu niet bepaald het tand, dat opvalt door de roerigheid van politie ke operaties. Als nuchtere cn praktische mensen houden wij ervan geregeerd te worden door een bedrijfszekere regering die een constante koers volgt en wij zijn zelfs bezadigd genoeg om onze regering de tijd te gunnen haar programma uit te voeren. De recente kabinetscrisis, gevolgd door ontbinding van de kamer, is dan ook voor de meesten van ons gekomen als een pijnlijke verrassing. Vrijwel iedere den kende Nederlander vraagt zich met ont stemde verbazing af, of dit nu wel nodig is geweest. Het is wel zeker, dat de socialistische ministers, die op een gegeven moment hun ontslag indienden, zich spijtig dezelf- de vraag hebben gesteld. Maar de heren konden niet anders, omdat de partij, waarvan zij lid zijn, eenvoudig decreteer de dat zij ontslag moesten nemen. Het kabinet was een kabinet van samen werking en waar samengewerkt wordt vanuit verschillende standpunten, ontbre ken natuurlijk de spanningen niet. Maar er is geen sprake van dat de onderlinge meningsverschillen in het kabinet, die er altijd zijn geweest, nu zo plotseling ineens de samenwerking onmogelijk zouden heb ben gemaakt. De crisis is niet in het ka binet ontstaan, maar zij is van buitenaf aan de socialistische ministers opgelegd En vanaf buitenaf wil in dit geval zeg gen: vanuit de topleiding van de Partij van de Arbeid. Deze leiding heeft met grote schrik bij de laatste verkiezingen grondige verlie zen geïncasseerd. Zij kreeg vanuit haar kader en leden veie verwijten te verdu ren, vooral vanuit de oude rode kern der S.D.A.P.. waarvan de voormannen nooit anders hebben leren denken dan in ter men van oppositie. Om aan deze roerig heid tegemoet te komen en om een dam op te werpen tegen het wegstromen van stemmen, meenden de leiders van de P. v. d. A. zich de mogelijkheid te moe ten reserveren, in de oppositie te gaan. Daarom kregen de socialistische minis ters de opdracht hun portefeuille in te le veren en daarom werd de grote voorman dr. D'rees het bos ingestuurd. Deze manipulaties zijn een klassiek voorbeeld, van hoe het in de politiek niit moet. De Partij van de Arbeid heeft cLo regeringsverantwoordelijkheid neergelegd, enkel en alleen omdat de partijleiding meende dat het dragen van die verant woordelijkheid stemmen zou kosten. Met andere woorden: het landsbelang is zon der meer opgeofferd aan de belangen van de partij. Het is daarom zaak, dat de grote tegen speler de Katholieke Volkspartij bij de aanstaande verkiezingen een afdoende reactie laat zien op dat kleinzielig gedoe. Het belang van het land eist dat er een sterke regering komt en daarvoor is nodig dat de K.V.P. een duidelijke overwinning behaalt. Er moet een frisse en stevige propaganda worden gevoerd, waarvoor het kader natuurlijk een dringend beroep moet doen op de medev. -rking van alle katholieke kiezers. Een goed stuk propaganda js gelegen in het feit, dat de leiding van de K.V.P. geen gebruik heeft willen maken van de korte termijn om op grond daarvan de samenstelling van de kandidatenlijsten aan zich te trekken. Ondanks enorme or ganisatorische bezwaren geschiedt de kan didaatsstelling ook deze keer volgens de zeer democratische tradities van deze partij. En tot deze tradities behoort ook de groslijststemming, die oP zondag 18 januari op de gebruikelijke stembureaus wordt gehouden. Ondanks de korte ter mijn hebben de besturen der Schiedam se afdelingen kans gezien aan de leden een convocatie te doen toekomen. Mocht inderhaast iemand overgeslagen zijn, dan kan hij niettemin aan de stemming deel nemen op vertoon van zijn contributie- kaart. Men stemt door één hokje in te vullen voor de naam van één voorkeurs kandidaat. Het kader houdt zich er gaarne van overtuigd, dat zoveel mogelijk leden aan de groislijets'temming zullen deelnemen en dat iedere groslijststemmer deze daad zal beschouwen als de inzet van de per soonlijke propaganda die in de komende weken door iedere katholiek moet worden uitgedragen. Voorzitter Centrale K.V.P. Schiedam- ZIJN NIEUWJAARSREDE deed burgemeester Peek een belangrijke me dedeling over het nieuwe stadhuis, daaraan de volgende beschouwing vastkno pend: Dat vertraging in de behandeling van een zaak niet alleen ten nadele van een goede oplossing komt, bewijst ons de aangelegenheid van de bouw van een nieuw stadhuis. Reeds in de oorlogsjaren gemaakte studies hadden uitgewezen, dat de enige plaats, welke voor deze bouw in aanmerking zou kunnen komen, was gelegen aan het Emmaplein. De ontwikkeling van de stad had het eeuwen oude centrum, de Grote Markt, terzijde van de grote verkeersstromen gesteld; de Koemarkt en het Singelplantsoen, verbonden door de Broersvest, dat zou het nieuwe stedebouwkundig hart van de gemeente worden, de plaats waar de verkeersaders zouden samenvloeien en wederom uitwaaieren, het centrum van de gemeentelijke activiteit. In de vrucht van genoemde studie, dei vervallen; dc ruïne vindt een haar waar- Bebouwingsvoorschriften voor de Bebouw-! dige plaats in de voortuin van het nieuwe de Kom, is dan ook de oostelijke zijde van stadhuis, iets wat bij de oude plannen .niet het Emmaplein gereserveerd voor bijzon dere bebouwing, waarbij in de eerste plaats is gedacht aan het nieuwe stad huis. Niet zonder meer is deze plaats door de raad aanvaard; de omstandigheid, dat in eerste instantie 43 panden zouden moe ten worden afgebroken en later nog eens 74, heeft velen zich doen afvragen of een andere oplossing niet de voorkeur zou ver- mogelijk was; de oude joodse begraaf plaats kan thans worden opgenomen in de groenvoorziening van het op het plein aan te brengen wegenstelsel. De afstand tot de kerk is vergroot, zodat beide bouw kundige elementen elkanders aanzien niet beïnvloeden. Wellicht het belangrijkste voordeel is dienen; genoemd zijn toen onder meer het verkregen door het feit, dat de nieuwe oude Hermes-terrein aan de Damlaan en P 's "e °Pen ruimte als verkeersplein de grond van de stadskwekerij aan de ?ilf,erept l3?*.'. de PrÜsvraag in Nassaulaan; zelfs het gebied tussen de .e!? °°'c ^ïj de latere studies openbaar- Lange Kerkstraat en de Schie, ofschoon i ?lc steeds de neiging om het stadhuis reeds intensief bebouwd, is naar vorenniet °P de aangegeven plaats te projecte- gebracht. Doch al deze suggesties zijn af— ren maar naar voren te schuiven; toege- gestuit op de moeilijkheden, welke dan I SeYen moet worden dat het aanzien van zouden ontstaan in verband met de ge- gebouw daarbij aan waarde won, doch KAMPIOENEN to-t 20 woorden 1 0.50 bi] vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het AdrverteratAe- ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal, f 2.54 maand en f 0.59 per week. per dachte plaats. Geen ander punt in de stad kan het opnemen tegen de ongeveer 3 hectare grote ruimte rondom het Emma plein, waar de neven-outillage van een stadhuis (plein, parkeerplaats, plantsoen) een geëigende plaats zal kunnen vinden. Daarom hebben B. en W. met de grootst mogelijke meerderheid vastgehouden aan de eenmaal gedane voorstellen, temeer ook, omdat zij er van overtuigd waren en nog zijn, dat de verouderde bebouwing in het centrum van de stad toch verdwijnen zal om plaats te maken voor meer eigen tijdse bouwwerken. Bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1956 heb ik hieromtrent het volgende gezegd; „Ook de naar voren gebrachte mening, dat wanneer wij het stadhuis ergens anders in de stad zouden bouwen, de huizen tus sen het Singelplantsoen en het Marconi- plein nog 40 a 50 jaar bewoond zouden kunnen blijven, deel ik niet. Ik ben er van overtuigd, dat indien bijvoorbeeld het stad huis aan de noordzijde van het plein zou worden gebouwd, deze huizen toch na eni ge jaren geamoveerd zouden zijn ten be hoeve van andere bijzondere bouwwerken en dat die donkere hoek met zijn verouder de gebouwen, evenals overal elders in het stadscentrum weldra zou zijn verdwenen". Nog steeds staan B- en W. op het stand punt dat nabjj het Singelplantsoen dè aan gewezen plaats ligt voor het nieuwe stad huis. Inmiddels heeft zich echter een nieu we omstandigheid voorgedaan, welke tot een vernieuwde studie heeft genoopt. De toestand van 't gebouw van de Rijks- H-B.S. is gebleken zodanig te zjjn, dat het gebruik van het schoolgebouw niet langer verantwoord is te achten. Het gebouw zal dus, nadat elders in de huisvesting van de school is voorzien, gesloopt moeten worden. Hierdoor ontstaat een geheel nieu we situatie; hetgeen ik eind 1955 nog als veronderstelling naar voren bracht, is thans mogelijk geworden: plaatsing van het stadhuis aan de noordzijde van het Singelplantsoen. Een in overleg met de architecten inge steld onderzoek heeft uitgemaakt, dat de ze mogelijkheid zoveel voordelen biedt, dat aan deze plaats de voorkeur moet worden gegeven. Verschillende factoren nl. welke de aanwijzing van de aanvanke lijk gedachte plaats en de uiteindelijke vormgeving van het gebouw belangrijk be ïnvloedden, spelen hier niet of nauwelijks een rol. Nu de oprit van de Proveniersbrug is komen te vervallen, is meer ruimte ver kregen om de juiste plaats vast te leggen; door het vervallen van de functie van het rioolgemaal aan de Broersvest kan de rioolwaterkcldcr thans zonder bezwaar de verhouding tot het kerkgebouw werd daarbij wel wat scheef getrokken en wat belangrijker is, de nuttige ruimte van het plein werd daardoor dusdanig ingekrom pen, dat de stedebouwkundige waarde van het ontwerp in ernstige mate geschaad werd. Met al deze moeilijkheden heeft de nieu we situering niet te kampen: hierdoor is de gelegenheid tot een stedebouwkundig verantwoorde plaats van een voornaam en imponerend gebpuw zeer vergroot. Ter verwezenlijking van deze nieuwe visie zijn nieuwe rooilijnen ontworpen, welke in een volgende vergadering aan de raad ter vaststelling worden aangeboden! Zo wordt een nieuw bouwterrein gecre- eerd, groot ongeveer 1 hectare, be grensd door de Broersvest, de Overschie- sestraat, de Emmastraat en het Singel plantsoen. Zoals gezegd, deze plaats is stedebouwkundig en bouwtechnisch volko men verantwoord; zjj, die zich aanvanke lijk hebben verzet tegen het oude plan om dat dit het slopen van ruim 100 panden met 150 woningen vroeg, kunnen met vol doening constateren, dat naast de ver plaatsing van dc brandweerkazerne en de gemeentelijke smederij slechts 38 wonin gen zullen moeten worden geamoveerd. Tenslotte een woord van geruststelling tot hen, die mochten vrezen dat door^deze omschakeling de uitvoering van de bouw plannen zal worden vertraagd; besprekin gen met de bij deze aangelegenheid be trokken instanties in Den Haag hebben uitgewezen, dat hier de normale procedu re gevolgd kan worden, nl. onteigenings plan gebaseerd op de rooilijnen. Na goed keuring der rooilijnbesluiten kan dus di rect een aanvang worden gemaakt met de voorbereidingen voor het onteigeningsplan, zonder dat de omslachtige procedure voor een nutswet behoeft te worden gevolgd. Intussen kunnen de architecten hun studie voortzetten. Moge het, aldus de burgemeester, de heren gebroeders Kraayvanger, die deze gewijzigde situering met klemmende argn menten hebben verdedigd, gegeven zijn voor deze plaats een schetsplan te ontwer pen, dat ons nader tot een stadhuis zal brengen, waarin de arbeidszin en de schep pingskracht der burgerij maar ook de een trale plaats onzer gemeente in de groeien de randstad Holland op indrukwekkende wijze tot uitdrukking worden gebracht. do goedkoopste kilometer» ter wereld VRAAGT DEMONSTRATIE SINGEL 41-45 - SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam Vlaardlngen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON 64.65.0 (3 lUnen) In de samenstelling van het St.-Lidui- nacomitc kwam in het afgelopen jaar ver andering, tengevolge van de pastoors- mutaties in onze stad. Pastoor L. D. Oor sprong werd vervangen door pastoor L. Beekman en pastoor A. Oorsprong door pastoor A. C. v. d. Brekcl. Een zwaar verlies leed het comité be gin december door de overplaatsing van onze moderator, de weleerwaarde heer J, W. Poel, als rector te Delft. Een zeldzame combinatie van zeer gro te werkkracht met een innemende be scheidenheid heeft deze functionaris aller hoogachting en sympathie doen verwer ven. Wat hij deed voor de chronische zieken van Schiedam, bij gelegenheid van het Eucharistische Triduum, weet het comité beter dan zij. Vandaar, dat het, bij zijn woord van oprechte dank en de beste wensen, nog eens speciaal aan dit gedeelte van Kapelaan Poels activiteit wil herinneren. Een niet minder ernstig ver lies staat het comité te wachten door de a.s. uittreding van de penningmeester, de heer H. J. M. de Valk, waaromtrent hij in november j.l. mededeling deed. Veran dering van werkzaamheden, die dagelijks verblijf in Amsterdam noodzakelijk en spoedige vestiging aldaar... wenselijk maakt is de reden van deze ontslagne ming. Niemand onzer, die het besluit van de heer De Valk niet zal eerbiedigen, maar ieder zal het, billijken met oprecht leedwezen. Verder kan het jaarverslag ditmaal slechts melding maken van de gewone oe feningen van devotie, die in 1958 alle op de daarvoor bestemde tijden gehouden zijn. Wanneer we het verloop daarvan nauwkeurig nagaan, dan ontkomen we niet aan de indruk, dat velen ervan het lot delen van bijna alle oudtijdse devotie praktijken: van de St.-Liduinabroeder- schap kan men zeker niet zeggen, dat zij bloeit, zie belangstelling voor de bede vaarten vermindert, hetgeen blijkt, zowel uit het aantal tochten, als uit het ge tal der deelnemers, zelfs de geanimeerde opkomst bij de „Stille Omgang" schijnt (Advertentie) Na de Nieuwjaarsrede van de burge meester, die met een zeer waarderend ap plaus beloond werd, bleek, dat de raad inplaats van de heer Poot een nieuwe nes tor heeft gekregen. Als nestor van de raad sprak n.l. thans de heer H. W. Willemse (KVP) een dank woord. Hij merkte hierin op, dat in de Rotterdamse raad de nestor gezegd had, dat het dankwoord van het oudste lid daar sinds honderd jaar een traditie was. Hoe lang dit in Schiedam het geval is, wist hij niet, maar hij deed het graag, echter met gemengde gevoelens, omdat het hem als de oudste aanwijst. Hij beant woordde gaarne de goede wensen, door de burgemeester aan het adres der raads leden geuit, er op wijzend, dat mr. Peek terecht gewezen heeft op de vele proble men, die zich voordoen en de daarmede verbonden moeilijkheden. Des te meer verheugt het hem echter, dat de raad in zijn werk gesteund wordt door een college van B. en W., waarvoor hij de grootste eerbied heeft. Hij bracht ten slotte de beste wensen van de leden van de ge meenteraad aan de burgemeester over. De raad heeft vervolgens de verschil lende agendapunten w.o. de benoemingen afgehandeld en de diverse voorstellen aangenomen, van welker inhoud we min of meer uitgebreid melding hebben gemaakt. Slechts enkele sprekers voerden het woord. Dhr. v. Woerkom (VVD) besiprak de kwestie-Moorlag en hoorde van wet houder mr. Van Kinderen, dat de kwestie aan weerszijden te hoog is gelopen, maar dat B en W volkomen bereid zijn, om tot H. W. Willemse een redelijke schikking te komen. Mr. Van Kinderen kon op een desbetreffende vraag voorts nog mededelen, dat de raad in fe bruari een overzicht van de in Nieuwland beschikbare bedrijfsruimte zou ontvangen, dat inmiddels geen gunstig beeld zal op leveren. Helaas moesten de geprojecteerde bedrijfsruimten achter de winkels van het Dr. Wibautplein bij de winkels getrokken worden. De kwestie is in studie en er zal bij de nieuwe blokken rekening mede wor den gehouden. Vooral ten aanzien van de Coignet-woningen zijn er gunstige per spectieven. Men mag inmiddels niet ver wachten. dat in de voornaamste straten bedrijfsruimten zullen worden ingericht. Die zullen toch aan de buitenkant van Nieuwland moeten komen. Omtrent de conjuncturele begrotingspoli tiek merkte de burgemeester in zijn nieuw jaarsrede op: Eep andere vraag, welke zich voordoet, is die van de conjuncturele begrotings politiek, waarover 'n de laatste tijd zo veel gesproken en geschreven is. Onder de huidige omstandigheden zal het voe ren van zodanige politiek op welhaast onoverkomenljjke moeilijkheden stuiten. Wij hebben evenwel gezien waartoe men komt, wanneer gemeenten en bedrqfs- leven elkaar verdringen voor de poorten van dc kapitaalmarkt: prijsverhoging en daarop bestedingsbeperking. Toegegeven moet worden, dat het enige moed eist om in tijden van voorspoed niet alle beschik bare middelen te besteden, maar om daarvan terzyde te leggen met l\ct doel in tijden van recessie in het bcdryfs- leven de werkgelegenheid te verruimen door het uitvoeren van uitgestelde werk zaamheden. Aan moed. inzicht en doorzicht heeft het, echter aan de gemeentebesturen, en zeker aan die van de grote gemeenten, nimmer ontbroken; ik acht het daarom volkomen verantwoord, dat in deze rich ting de mogelijkheden overwogen worden en de nodige zekerheden worden gescha pen. Cunjuncturele begrotingspolitiek eist toch de vaststelling van een beleidslijn voor een aantal jaren en dit is thans niet goed mogelijk. De gemeentebegroting wordt per jaar bezien en goedgekeurd en men moet maar afwachten of de samenstel ling van de gemeenteraad of de opvat tingen van het toezichthoudend orgaan een voortzetting van deze beleidslijn mogelijk maken. Het verleden heeft wel aangetoond dat in tijden van tekorten van een zelf standig gemeentelijk beleid geen sprake meer is. Onder de huidige regeling staan dus de gemeenten voor de keus; zij kunnen in tijden van voorspoed reserves vormen welke in een volgende depressie zullen worden benut om kapitaalswerken uit te voeren; dit zal geodkoper zijn en ook de werkloosheid bestrijden en hiermede word) dan een wezenlijke bijdrage geleverd aan de bevordering van het menselijk wel zijn. Maar men mag met 100 pet. zeker heid verwachten, dat het toezichthoudend orgaan hiertoe niet snel zijn toestemming zal geven. Immers, in tijden van reces sie is het een en al versobering wat de klok slaat en dit is geen gunstige voe dingsbodem voor het doen uitvoeren van werken, welke ook nog wel even kunnen worden uitgesteld. Het ligt v°°r de hand. dat de eis gesteld wordt, dat de gevorm de reserves zullen dienen om de tekorten op die gew. dienst op te vangen. Bij deze gedragslijn behoudt de gemeente wel licht een tijd lang formeel haar finan ciële zelfstandigheid, maar zij brengt wei nig tot. stand. Een ander systeem is in de goede tijd alle werken uit te voeren, welke maar mogelijk zijn. ook al komt dat veel duur der uit; wanneer dan de magere jaren ko men. zullen de tekorten op de gewone dienst gedekt moeten worden door een subjectieve bijdrage. In dat geval zijn een aantal werken tot stand gekomen en wor stelt men alleen met een meer inten sieve controle van het toezichthoudend orgaan, hetgeen administratief meer rompslomp geeft, maar verder van wei nig betekenis is omdat de omstandighe den toch geen grootse daden mogelijk maken. In vele gevallen zal voor de ge meentebesturen de keus niet moeilijk zijn. Wanneer ik dan pleit voor een rege ling, welke aan dc gemeentebesturen meer zekerheid c'i daardoor meer mogciyk heden biedt, dan wil ik mün ogen niet sluiten voor het feit. dat de absolute zelf standigheid van dc gemeenten om in vrq- heid zelf hun doeleinden te bepalen een verouderd begrip is geworden; de bepa ling en het nastreven van de doelein den zullen moeten zün aangepast aan de gang van zaken en dc omstandigheden in het grote geheel, hetzij dat dit is de Ne derlandse Staat hetzy dat dit is de Eu ropese Gemeenschap. Hier is dus sprake van een „nieuwe zelfstandigheid", welke haar optreden to- past in de totaliteit en rekening houdt met verder gaande belangen. Maar wie zal het beleid van het grote geheel bepalen en beoordelen of een be paald gemeente-besluit dit beleid al dan niet doorkruist? Dat kan alleen de rege ring zelve, zodat dit toetsingsbeleid ai leen aan haar toekomt Echter is ook zij niet in. staat tot een volledig oordeel te komen,; uiteraard beziet zij de zaken van één kant. zodat de mogelijkheid sterk naar voren komt, dat de plaatselijke belan. gen meer dan nodig worden achtergesteld. Daarom is het goed, wanneer dit beleid wordt gevoerd in samenwerking met de gemeenten zelve, bijvoorbeeld in de vorm van een Raad voor de Gemeentefinan- ciën. Het spreekt vanzelf, dat de taak van dit lichaam niet verder gaat dan het geven van algemene richtlijnen; 'n te zeer afdalen in de détails zou betekenen, dat voor de gemeentebesturen een nieuw or gaan zou zijn geschapen, dat alle beslui ten met financiële consequenties ter be oordeling zou krijgen. Ik verheel mij dus niet. dat aan 'n ontwikkeling in deze rich ting grote gevaren kunnen kleven, doch hieraan zal wel nimmer zijn te ontkomen; iedere regeling, welke zoals ik reeds ge zegd heb onverenigbare grootheden zal moeten verenigen, draagt het karakter van een compromis. In dat opzicht'is er dus niets nieuws. Wel nieuw is de gele genheid om althans i® hoofdlijnen 't over heidsbeleid van de onderscheidene in stanties te coördineren en voor langere tijd te bepalen zodat voor de gemeente besturen meer zekerheid wordt geschapen omtrent de mn-miterhoden om de gemeen telijke belangen te verzorgen. Maar hoe deze regeling in de toekomst ook zal komen te luiden, voor een goede verzorging van deze belangen is in de eerste plaats nodig, dat de gemeente be schikt over do nodige middelen. Die afge lopen tijd heeft ons weer duidelijk voor ogen gesteld hoe moeilijk het is om de activiteit terug te schakelen, om de be staande en soms reeds geheel uitgewerkte plannen terzijde te stellen om waardevol le kansen en plotseling zich voordoende mogelijkheden onbenut te laten. Dit zijn ervaringen, welke in 1958 aan de gemeentebesturen in rijke mate ten deel zijn gevallen, en ook Schiedam is hiervan niet onkundig gebleven. Een aan tal onteigeninigspdannen ter voorbereiding van de woningbouw in de komende jaren konden niet worden uitgevoerd; weliswaar zal deze stagnatie niet direct in de bouw wereld zelve merkbaar worden, aangezien wij nog voldoende grond ter beschikking hebben om nog 1 of 2 jaren te kunnen bouwen, maar wel verloopt daardoor de stedebouwkundige ontwikkeling stroever dan anders het geval zou zijn geweest en kan op sommige punten de gelegen heid van een oplossing of van een betere oplossing niet worden afgewacht en moet op andere punten de gelegenheid tot een gunstige regeling onbenut worden gela ten Zo bleven ook de verbetering van de wegen in de binnenstad en de bruggen bouw wachten op het beschikbaar komen van1 bet. daarvoor nodige kapitaal. Zo zal de verdere vormgeving van onze stad wat langer zal moeten behelpen in een terug nog toescheen en het is wel zeker dat men zich op verschillend gebied nog wat langer zal moeten behlpen in een overgangsfase. Daarom kan men niet zonder meer zeg gen, dat, het vertraagde tempo het uit eindelijk resultaat zal schaden. In de voor bijgegane jaren was het toch vaak zo, dat de problemen van alle kanten op ons aanstormden en dringend om 'n oplossing vroegen; de tijd van bezinning ontbrak dan cn vaak moesten snel voorzieningen sotroffen worden omdat de maatschappij niet kon wachten tot onze plannen waren afgewogen. te verflauwen. Hadden wij voor deze laat ste vrij hooggespannen verwachtingen van de vrouwelijke deelneming, het comité constateerde tot zijn spijt, dat de da mes, ook het tweede jaar, dat ZÜ uit" trokken, numeriek bij de heren ten ach ter bleven. Een uitzondering op bovengenoemde verschijnselen maakte ook dit jaar de grandioze feestviering op de sluitingsdag van de jaarlijkse Liduinanovene en de voorbeeldige deelneming aan de traditio nele gebedsweek. Deze laatste schijnt zo verankerd te liggen in het religieuze le ven van de katholieke Schiedammers, dat zij bestand blijkt tegen de geest van de tijd. Blijkbaar gaat er hierdoor, wellicht zonder dat zij het zelf weten, een propa ganda van hen uit onder de nieuwe en jonge Schiedammers. Zeker is althans, dat de laatsten bij de noveneoefeningen en het sluitingslof geenszins ontbraken. Voortbouwen op deze propaganda zal in de toekomst mogelijk de voornaamste taak van het St.-Liduinacomité moeten Uit maken. De Nieuwe Schiedamse Courant van 18-9-'58 wees er in een artikeltje van „Damwachter" op. dat in „Nieuwland een nieuw Schiedam aan het ont staan is, dat in tal van facetten verschilt van het oude, zelfs, wat de bewoners betreft. Oude verenigingen. zoals de Ka tholieke Kring, de Katholieke Filmactie en het r.-k. Vrouwengilde, die haar zetel in het hart van de stad hebben, slaan een brug naar het nieuwe land. waar zo- velen wonen, die ze in hun werkzaam heid op allerlei gebied willen betrekken", heer Van Nimwegen. Ligt in deze woorden niet een wenk op gesloten. ook voor het St.-Liduina Comité! Willen we de St.-Liduinacultus op peil houden, dan dienen ook wij het oog ge richt te houden op de nieuwe wijken en de nieuwe gebiedsdelen van onze stad. aldus het jaarverslag van de secretaris, de eer Van Nimwegen. Het St.-Liduinacomité heeft zich te de zer zake reeds ernstig beraden. Hopelijk zal het de juiste methode vindén, om met behoud van het deugdelijke in het bestaan de en ontvankelijk voor inspirerende nieu we vormen, oud en nieuw te verbinden. Ook dit jaar zal een zuidelijke carna valsprins naar Schiedam komen om een avond vol zotte leut te brengen. Op woensdagavond 28 januari a.s. komt Prins Cees I in Musis Sacrum om 8 uur aan als gast van de leden van de r.-k. Middenstandsbonds. Zijn hofkapel „De Blaaspoepers", o.l.v. Graaf van Loenhout zal jong en oud laten dansen op de maat van het carnavalslied en een vlot bandje zorgt voor de dans muziek. Z.H. Prins Cees I zal het zeer op prijs stellen om prijzen uit te delen voor de meest carnavaleske kostuums (eenvoudige middelen niet huren). Op dinsdag, 20 januari, des namiddags van 4 tot 4.30 uur bestaat voor inwoners van Kethel gelegenheid tot kosteloze in enting tegen pokken ten huize van dokter P. v. d. Kuij. Noordeinde 5. Trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kin- dere meebrengen. Hier ter stede is 15 januari, op 63-jarige leeftijd overleden de heer N. J. v. d. Kraan, technisch hoofdambtenaar A bij de dienst van gemeentewerken Schiedam en adj. hoofflbrandmeester eerste klasse, ge boren te Schiedam op 5 januari 1895. De overledene trad op 5 januari 1919 als timmerman bij gemeentewerken in dienst. Na verschillende rangen als baas, opzich ter, enz. doorlopen te hebben werd hij met ingang van 11 januari 1955 benoemd tot technisch hoofdambtenaar A. ,De heer Van der Kraan was zowel in als buiten de dienst bekend als een be kwaam en voortreffelijk ambtenaar. Op 15 oktober '33 is de overledene als brandmeester bij de Brandweer gekomen en werd op 1 mei '41 als hoofdbrandmees ter le klasse aangesteld. Hij werd op 12 januari '50 wegens gezondheidsredenen op non-actief gesteld. Van 1948 tot 1953 was hij voorzitter van de Vereniging van Bevelvoerenden van de Brandweer. Singel 142 - Tel. 69929 Winkel: Oostsingel 2 (hoek Singel) t* 10 VOOR ALLE KLEDING COSTUUM chemisch reinigen JAPON glad model Gratis halen en bezorgen im in—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2