„KOOPJE" VAN AMERIKA MET RIJKE GEVOLGEN Russisch- Amerika werd 49e ster Kreekrakplan Misplaatst medelijden Bloedbad op Cuba ZATERDAG 24 JANUARI 1959 Tekort aan woonruimte „Russisch" AmerV Jacht naar goud Eigenaardige gebruiken Ontdaan van bontmantel Cijfers De barre staat van de ver geet-mij-niet is door dat alleS een stukje modern Amerika geworden. In zijn taal, zijn ge woontes en zijn politiek. Zip natuurlijke hulpbronnen wach ten op ontwikkeling en er is behoefte aan miljoenen onder nemende mensen die de kleine groep van tweehonderdduizend pioniers komen versterken, Ih een wereld die aan overbevol king leidt is dat een uniek ge luid W.K. Men moet bij de beoordeling van het onlangs in de publiciteit gekomen Kreekrakplan niet vergeten, dat het en zelfs op de eerste plaats een on derdeel vormt van een plan, dat veel meer omvat dan alleen een Brabants havenplan, met name de hoog nodige ontwikkeling van het westelijk deel van de provincie Noord-Brabant; een ontwikkeling, welke te lang heeft stil gestaan in verband met de strijd om het roemruchte Moerdjjkkanaal. Vooral het gebied ten westen van Breda zou profiteren van het Bergse zeehaven-project, terwijl het van ver dere verbindingen landinwaarts afhangt, welk pro fijt andere Brabantse gebieden er eventueel van kunnen trekken. Het lijdt geen twijfel, dat het Kreekrakplan een belangrijke factor kan vormen voor de economische opbloei van de gebieden tussen Bergen op Zoom en Breda, van waaruit thans zeer vele. zgn. pende laars dagelijks reizen moeten maken naar die in dustriële centra, waar de werkgelegenheid gebo den wordt, welke in hun eigen omgeving in onvol doende mate aanwezig is. Wij denken hier vooral aan Etten. Leur en Rucphen, waar de industria lisatie enkele jaren in een snel tempo voortgang vond, doch waar, naar het schijnt, thans de vaart er wat uit is. Wanneer wij de plannen, welke ten aanzien van Bergen op Zoom worden gekoesterd, op zichzelf bezien, dan ontkomen we niet aan de indruk, dat het daar te formeren havencomplex een verlengstuk gaat worden van het Antwerpse havengebied. I>e aansluiting op het Zandvlietse kanaal laat daaraan weinig twijfel bestaan, evenmin het voornemen om een zuidelijke entree tot het Kreekrakproject te verkrijgen via de Zandvlietsluis, welke berekend zal zjjn op schepen tot 30.000 brt. Daardoor krijgt dit havengebied mogelijk meer dan gewestelijke betekenis. Gezien in het kader van Benelux zal niemand bezwaren kunnen aanvoeren tegen dit aspect van het Kreekrakproject. In een economisch gezond be stel kan deze uitbreiding van het Antwerpse haven- plan op Nederlands gebied wellicht zelfs bevorder lijk geacht worden voor nationaal-Nederlandse belangen, als prikkel namelijk voor het up-to-date- houden van de outillage der grote Nederlandse ha vens voor een zo snel en perfect mogelijke dienst verlening in deze havens. Maar het economische bestel moet dan ook in derdaad gezond zijn. Men moet uiteraard waken tegen enigerlei begunstiging aan een buitenlandse haven al ligt die dan ook binnen de Benelux die met kunstmatige middelen als Rijnvaartpre mies haar eigen belangen tracht te beschermen. Het is, naar het ons voorkomt, op dit ogenblik nog niet goed te overzien welke gevolgen het Kreekrakplan zal hebben op het geheel van vraag stukken, dat met de Nederlandse zeehavens samen hangt. Dit kan slechts een reden temeer zijn voor degenen, die in Nederland havencomplexen be heren of van plan zijn dat te doen, om met elkaar in goed overleg te treden. Wij hebben helaas reden om aan te nemen, dat tot nog toe een dergelijk overleg niet van de grond is gekomen. Nu de plan nen nog in het papieren stadium verkeren, is het niet te laat voordeel te trekken uit elkanders in zichten en ervaringen door een gemeenschappelijk beraad. „Het Vrije Volk" jammerde dezer dagen over de „conservatieve concentratie", welke prof. Oud thans om zich heen hoopt te verzamelen en die „straks de confessionele partijen onder druk zal zetten". Deze partijen „zullen aan die druk nau welijks weerstand kunnen bieden". In dit verband constateert het blad „een tragiek", nl. van „het politiek confessionalisme". hierop neerkomend, dat „confessionele kiezers, die van het conserva tisme van Oud volstrekt niet gediend zijn" met hun stem ongewild tóch de V.V.D. in de kaart spelen. Het medelijden met de „confessionele kiezer is roerend, maar helaas al te duidelijk ingegeven door belustheid op eigen voordeel. Het liedje dat „Het Vrije Volk" hier zingt, is niet nieuw en wordt met hetzelfde enthousiasme voorgedragen door prof. Oud, zij het dan dat hij het woord ,.P. v. d. A." invult waar de socialisten „V.V.D." hebben staan. Beiden hebben diep medelijden met de con fessionele kiezers, die zegt de één voortdu rend aan de leiband lopen van de. socialisten ófwel profeteert de ander bezwijken zullen voor de druk van mijnheer Oud en de zijnen. Nu zal het de belangstellenden niet ontgaan zijn dat de groei in wat „Het Vrije Volk" de conserva tieve concentratie van prof. Oud noemt, niet op de eerste plaats ontleend is aan de z.g. „confessionele kiezers". Degenen, die bij de staten- en gemeente raadsverkiezingen prof. Oud aan zijn opmerkelijk succes geholpen hebben, zijn grotendeels dezelf den die de P. v. d. A. haar al even opmerkelijke nederlaag hebben toegebracht. Dat waren degenen om wier vaandelvlucht de P. v. d. A.-voorman, de heer De Kadt. indertijd de leuze „we moeten rechts richten" aanhief. De partij is hem daarin overigens niet gevolgd de heer De Kadt zichzelf trouwens evenmin maar het is enigszins te vrezen, dat men met de nieuwe leuze; „links af opnieuw ach ter de feiten, nl. achter de vaandelvlucht naar de P.S.P. aanloopt. Over tragiek gesproken! Nee, de confessionele partijen en allerminst de K.V.P. hebben het mede lijden noch van de liberalen noch van de socialis ten van node. Dat aan deze partijen beurtelings heulen-met-de-wederpartij wordt aangewreven is op zichzelf reeds een aanwijzing, dat zij tegenover de V.V.D. zowel als tegenover de P. v. d. A. hun eigen karakter behouden hebben. Wij kunnen hét liberaal-socialistische medelij den inderdaad het beste honoreren door onszelf te bljjven. In de vlottende kiezersmassa's van naar elkaar doorbrekende ..doorbraakpartijen" vormen de confessionele partijen en vooral de K.\.F. een factor van politieke stabiliteit, waartegen over de vaagheid van de V.V.D. en de innerlijke onzekerheid van de P. v. d. A. bedroevend afsteken. Wat in het kader van de consolidering van macht op Cuba onder leiding van Fidel Castro ge durende deze week is gebeurd, is voor de nuchter denkende Nederlander, die als goed democratisch burger nu niet bepaald iedere dag te maken heelt met de methodes, die bij een opstand plegen te worden toegepast, een verkrachting van alles, wat ook maar enigszins met democratie te maken heeft, welke betekenis men ook aan dit veelgebruikte en misbruikte woord zou willen hechten. Fidel Castro heeft deze week een waar bloedbad aangericht onder de aanhangers van de door hem verdreven president Batista. Meer dan tweehon derd personen hebben in deze campagne het leven gelaten en naar de rebellenleider donderdag op een persconferentie mededeelde, zullen er in het geheel vierhonderd voormalige aanhangers van Batista worden geëxecuteerd. De journalisten na men aan, dat de reeds ter dood gebrachten daar onder begrepen zijn. In de processen, die worden gevoerd in het sportpaleis van Havana, treden re bellen op als aanklagers, verdedigers en rechters. Men krijgt bij dit alles wel de indruk, dat er van een rustige rechtspraak over werkelijke mis daden nauwelijks sprake kan zijn en zeker niet, wanneer men bedenkt, dat de eerste zitting, die gisteren plaats had, door 17.000 heethoofdige Cu banen werd bijgewoond. Intussen is niet gezegd, dat de beschuldigden in deze processen beslist allemaal onschuldige kin deren zijn. Velen van hen zijn aanhangers geweest van een regime, dat zich vooral kenmerkte doer corruptie en afschuwelijke wreedheden en het is dan ook niet onbegrijpelijk, dat het Cubaanse volk thans buiten zichzelf is van vreugde en alle maat regelen van zijn nationale held goedkeurt. Hoe Cuba echter de weg terug zal vinden naar de democratie, waarvoor deze revolutie werd be gonnen, is voora!s"«g niet duidelijk, maar het is wel ^aarschjjnUjk. dat het een lange weg zal zyn. ALASKA geen DE ALEOETEN, die samen met Eskimo's en Indianen de oorspronkelijke bevolking vormen, noemen het Alakh- Sknak wat waarschijnlijk Goed Land betekent en we mogen aannemen, dat Alaska een Engelse-verbastering is van dat woord. Het land is o_ok al eens aangeduid als Sewards dwaasheid, Walrussia, Amerikaans Siberië. Po laria, Icebergia en Land van de Middernachtzon. Het meest met Alaska verwant zijn de woorden als Eskimp, hondeslee, noorderlicht, QJieechako (een Indianenstam), goud en zuurdeeg, wat de naam is voor de doorgewinterde pioniers, die daarmee hun eigen brood bakten. Zijn vlag het ontwerp van een 13-jarige schooljongen, Benny Benson heeft acht sterren op een blauw veld dat tege lijk de avondhemel, de zee, de bergmeren en de wilde bloemen symboliseert. Het goud van die sterren vertelt v^n de rijkdom die in de schoot van het land ligt opge sloten. Zeven van die sterren vormen het beeld van de Grote Beer, de meest opvallende verschijning aan de noor delijke hemel. De achtste is de poolster waarop zeeman, jager, woudloper, ontdekkingsreiziger en onderzoeker hun richting bepalen. Het bloemsymbool voor Alaska is de Vergeet-mij-niet ALASKA is allerminst het bevroren continent zoals velen zich denken. Grote gebieden zijn voor wat het klimaat be treft het best te vergelijken met Baltimore, Philadelphia, New England en Montana in een veel zuidelijker deel van de Verenigde Staten. Barrow aan de kust van de Noordelijke IJszee kent mildere winters dan het 180 km beneden de poolcirkel liggende Fairbanks. De positie van Alaska ten op zichte van de noordpool is daarom het best te vergelijken met het gebied van Schotland, Noorwegen, Zweden en Fin land. De regen in het zuidoostelijke deel bevordert de dichte groei van het Tongass Nationale Bos en voedt de duizenden rivieren en ri viertjes waarin de zalm ieder jaar zijn kuit komt schieten. Te gelijkertijd worden daardoor de grote waterreserves gevormd, die voldoende energie leveren voor een jaarlijkse produktie 'van 50 miljoen kilowatturen; niet het minst de papierfabrieken die het hout uit de bossen ter plaatse ver werken, zullen hiervan profiteren. De gemiddelde neerslag van 38 cm in het zuidoosten staat echter in enorme tegenstelling tot de 12 Vi cm aan de noordelijke kust. Alaska is door dat alles een land van tegenstellingen. Daar door zag men aanvankelijk alleen de wa'ardeloze ijswoestenij in het koopje dat William H Seward, de toenmalige minister van buiten landse zaken, de Verenigde Sta ten in 1867 bezorgde. „Seward's Dwaasheid" zei men, toen er voor de aankoop van dit gebied een be drag van 7.200.000 dollars aan de Russen werd betaald. Maar koop nu eens het hele gebied van de Verenigde Staten voor al met al 36 miljoen dollar (circa 136 mil joen gulden), want dat is de lo gische gevolgtrekking uit het feit dat Alaska een vijfde deel van het oppervlak der overige Ver enigde Staten beslaat. Een mo derne rijksbegroting kent grotere tekorten. Doch die brengt geen gouden en andere schatten, zoals dat met dit een half miljoen vier kante mijlen omvattende onge looflijk rijke gebied het geval is. Een van de weinige dingen waar over rnen in Alaska klaagt, is het tekort aan woonruimte voor ie dereen die de bevolking van 208.000 zielen enkele tienduizen den minder dan steden als Ant werpen en Utrecht wil komen versterken. Evenals over de beperkte communicatiemiddelen waardoor tot enkele jaren gele den de post per hondeslee bezorgd moest worden. Het leven is er daardoor duur, maar de lonen hoog. En voor het overige vindt de burger er alle gemakken en genoegens die hij voor zijn dage lijks leven nodig heeft. Er zijn scholen en er is een universiteit, ziekenhuizen en radiostations, en in de meeste steden zijn er nacht clubs. warenhuizen, modemaga zijnen en taxi's. Dat alles is om geven door een natuur die in rijk dom zijn weerga niet heeft. Nee, zo dwaas als zijn tijdgeno ten hem vonden was William H. Seward toch ook weer niet. En misschien vindt u zelfs enig be grip voor de Russen die nu spij tig volhouden dat Sewards koop je eigenlijk onwettig en ongeldig was. Want ook al hoort Alaska geografisch volkomen bij het Ame rikaanse continent, het is de Tus- sische tsaar Peter de Grote ge weest, die in de achttiende eeuw de eerste serieuze aanspraken deed gelden op dit gebied. Met eenzelfde recht zouden ech ter ook de Denen weieens tegen de Verenigde Staten kunnen proce deren, want het was de Deense zeekapitein Vitus Bering die in 1728 in opdracht van de Russi sche vorst de noordwestelijke kust verkende. Hij drong daarbij door tot het gedeelte dat nu nog als Be ring Straat op de kaarten staat, en in 1741 keerde hij er terug. Erg vriendelijk zijn de Russen toen overigens ook al niet door de Amerikanen ontvangen. Alexei Chirikoff, Bering's onderbevelheb ber, verloor er een deel van zijn landingstroepen, maar dat neemt toch niet weg dat de Russen nog altijd hun aanspraken baseren op Berings expeditie. Veel geluk hebben zij Alaska ging) bezorgt samen met de indus trie van visconserven aan 30.000 mensen een bestaan, en het hoeft dan ook niet te verwonderen ..dat het biologisch visserij-onderzoek en de wettelijke regeling van de vangsten een grote plaats inne men in de nieuwe Amerikaanse staat. Op de visserij volgden de delf stoffen die grotendeels nog onbe roerd in Alaska's bodem liggen, maar die tot nu toe toch al 900 miljoen dollar hebben opgeleverd. Het goud, dat Alaska in de alge mene belangstelling bracht, staat nog altijd nummer één. Daarop volgen platina, koper, steenkool en zilver. Met nog een hele reeks andere delfstoffen in kleinere hoe veelheden. In de toekomst zullen ook deze economische hulpbron nen zeker verder worden geëxplo reerd en ontwikkeld, maar voor lopig maken de transportmogelijk heden het nog wenselijk zich te concentreren op hoogwaardige mineralen met een gering volu me, bij voorkeur in niet te ver ver wijderde streken. De befaamde Kennecott Kopermijnen aan de Copper River zijn hiervan een sprekend voorbeeld. Voor het ver- Het. centrum van Juneau, de hoofdstad vail Alaska, met op de achtergrond de begroeide hellingen van de Mount Roberts. Indiaanse totempalen rechts naast het trottoir) vormen een pittoreske versiering. Het Baranoff hotel uiterst links) is het. grootste van deze staat, en befaamd om zijn goede keuken. niet gebracht. Hun bontjagers roeiden de zee-otters uit, de Ale- oeten dwongen zij tot slavendien sten, en met de Indianen voerden zij oorlog. Door dat alles werden ook andere naties op dit land op merkzaam en behalve de Span jaarden ging ook de bekende En gelse ontdekkingsreiziger captain James Cook op last van zijn re gering op onderzoek uit. Ook hij kon echter niet verhinderen dat de RussischAmerikaanse Han delmaatschappij in 1799 een con cessie kreeg voor alles wat betrek king had op dit stuk Russisch- Amerika. Zeven jaar later ver plaatste Alexander Baranof, de eerste zaakwaarnemer van de han delmaatschappij, de hoofdstad van de Mississippi en ten noorden op Kodiak Eiland naar Sitka, dat jarenlang de meest cosmopoliti- sche stad is geweest ten westen van de Missisippi en ten noorden van Mexico City. Sitka zou ook de laatste hoofd stad zijn van RussischAmerika, maar nu nog zijn er van die hou ten orthodoxe kerkjes met hun in de vorm van een ui eindigen de torens als getuigen voor deze periode. Dat Alaska daarop Ame rikaans werd is in zekere zin te danken aan de Russische angst voor Groot-Brittannië dat onder de jonge koningin Victoria een on gekende macht ontplooide. De Krimoorlog die de Russen op eigen terrein tegen de Britten moesten uitvechten werd de di recte aanleiding. In 1855 boden zij de Verenigde Staten Alaska te koop aan, om zo te voorkomen dat Engeland ook langs deze kant het Siberisch-Russische grondge bied te dicht zou kunnen naderen. Toch zou het nog twaalf jaar du ren voor William Seward de dol lars op tafel legde die de prijs vormden voor het met de Russi sche baron De Stoeckl gesloten verdrag. Pas in de laatste jaren van die eeuw, toen de ontdekking van goud de befaamde Gold Rush naar Klondike in het gebied van de Yukon veroorzaakte, begonnen de Amerikanen Seward's Dwaas heid met andere ogen te bekij ken. Er werden bestuursmaatre gelen genomen om orde te bren gen in die chaos van avonturiers, er werden regelingen getroffen voor kolonisten, en daaruit groei de weer het recht van Alaska om een afgevaardigde (maar zonder stemrecht!) te benoemen naar het congres. Weer enkele jaren later (1912), toen het gebied de daarnaast en vooral is het een waardevol element in de besteding van de vrijetijd die met jagen, vissen, kamperen en fotograferen wordt gevuld. Ontmoetingen met zwarte, grijze en ijsberen horen daarbij tot de romantische moge lijkheden, evenals met een van de 30.000 elanden, rendieren, buf fels of andere wildsoorten wier aantal dank zij de beschermende maatregelen de laatste jaren sterk is toegenomen. Zeehonden (die behalve het kostbare seal skin voor bontmantels ook nog olie en meel opleveren) komen voor 80 procent in Alaskavoor. En ver geet behalve de vogels ook de klei nere pelsdieren niet, zoals de waardevolle nerts (jaarlijkse ex port ruim 40 000 pelzen), de blau we, rode en witte vossen, de bi- samrat, de marter en de lynx, de wolf en de wezel om maar enkele schatten uit de bontvoorraad van Alaska met name te noemen. Al dat wild, al die vis, al die vo gels van het land zijn een geschenk van de hemel voor de honderden Indianen, Eskimo's en Aleoeten die nog vasthouden aan de oude :f- le zekerheden. Want al diegenen die een geschenk van de gast heer hadden aanvaard, waren op hun beurt verplicht hem, als de nood aan de man kwam bij te staan. De grote ontwikkeling van Alas ka kwam in en na de oorlog. En zelfs de tlingits hebben onder het nieuwe regime kunnen ervaren dat er ook nog andere mogelijk heden bestaan om zich maatschap pelijke zekerheid" te verschaffen. Misschien heeft dat hen ook ge holpen om evenals de meeste an dere inheemsen als goede zaken lieden of in dienst van de staat een andere levenswijs te aanvaar den. Minder schilderachtig wel iswaar, maar meer in overeen stemming met de eisen van deze tijd. In die dagen is ook de grote autoweg ontstaan, die dwars door Canada een rechtstreekse verbin ding vormt met de overige Ame rikaanse staten. Militaire rede nen maakten die weg noodzake lijk, en zonder die dwingende noodzaak zou wellicht ook nooit zo makkelijk het kapitaal van 114 miljoen dollar beschikbaar zijn gesteld, dat voor de totstand koming van deze meer dan 2.400 status kreeg van georganiseerd territorium met territoriale wet geving, werd ook de vroege Rus- sisch-Amerikaanse hoofdstad Sit ka vervangen door het nu even 5.000 inwoners lellende Juneau, dichtbij de kust van de Stille Oce aan. De rente die Alaska zijn nieuwe heren heeft opgebracht, is moei lijk te becijferen. Maar dat men die wel degelijk ziet, bewees het Amerikaanse congres toen het in 1949 tweemaal zoveel dollars be schikbaar stelde als heel Alaska had gekost, voor een vijfjaren plan dat de vestiging van kolonis ten, de ontwikkeling van handel en industrie en de bouw van scho len, ziekenhuizen, bibliotheken en andere instellingen van openbaar nut moest bevorderen. Het toerisme (auto, boot, vlieg tuig of een van de comfortabele gestroomlijnde treinen) is slechts een van de zaken die de welvaart van het oude goudland aange naam strelen. De visserij (meer dan 2 miljoen dollar opbrengst sinds Seward zijn dwaasheid be voer van de olie die onder de druk van de oorlogsomstandigheden werd aangeboord is er intussen al een pijpleiding ontworpen naar een ijsvrije haven. De technische mogelijkheden voor de landbouw zijn er zodanig, dat Alaska voor 80 tot 90 procent in zijn eigen behoeften zou kunnen vcwrzien als de vervoerkosten ook voor landbouwmachines en andere benodigdheden niet zo hoog waren. Thans is het dikwijls voordeliger om artikelen als bo ter. eieren, pluimvee, varkens vlees en verse groenten uit een ander deel van de Verenigde Sta ten te laten komen. Hetgeen niet wegneemt, dat er door de over heid hard wordt gewerkt om de boeren behalve de economische hulpmiddelen ook de landbouw- technische voorlichting te ver schaffen die zij nodig hebben om het land in dit opzicht eveneens tot groter ontwikkeling te bren gen. Maar het meest schilderachtig van Alaskas hulpbronnen zyn toch wel de bossen en het wild. Wat dit laatste betreft hebbén Amerikaanse, Engelse en Spaan se avonturiers de Russen wie het twee eeuwen geleden alleen maar om de pelsdieren te doen was braaf geholpen om Alas ka van zijn bontmantel te ont doen; en ook nu nog zijn er weinig inwoners van Alaska, die niet op de een of andere manier bij de jacht of de visserij betrokken zijn. Vooral de jacht betekent geld, kleding en voedsel tegelijk, doch gewoonten waarin jagen en vissen een grote rol spelen. Vooral in die kringen leven ook nog de oude ta len en volksgebruiken en de tra ditie van de ambachtsman-kunste naar die ivoor snijdt (eskimo's) of met natuurlijke verfstoffen zijn maskers, schilden en totempalen kleurt, zoals de Indianen.. De tlingit (spreek uit: klink-et) indianen uit zuidoostelijk Alaska onderhouden daarbij eveneens de kunst van het weven van kostbare dekens waarvan slechts een zes tal oude vrouwen het geheim be zit. Er zijn welcens pogingen ge daan om die chilkat dekens waarvan elke draad met de vin gers wordt gedraaid, machinaal te vervaardigen, maar het ver schil is duidelijk zichtbaar door dat het effect van de in de ruwe geitewol meegegeven cederbast ontbreekt. In vroeger jaren vormden de tlingits een voik waarin niemand ooit lang rijk kon blijven. Als hij erin geslaagd was een aantal de kens te bezitten die in dit milieu minder om te slapen dan als be talingsmiddel golden, werd er met een een groot feest georganiseerd een zogenaamde potlatch waarbij de rijke man al zijn bezit aan anderen weggaf. Ook daar mee bewijzend dat er niets nieuws is onder de zon. Hoe armer zo'n tlingit werd, hoe meer hij immers in aanzien steeg. Voor ons mag dat dan vreemd klinken, maar voor hem was dat in werkelijkheid niet veel anders dan de hoge bedragen die wij neertellen voor ouderdoms voorzieningen en andere socia- km lange weg (ruim de af stand van Amsterdam naar Lis sabon) noodzakelijk was. Maar nu die weg er eenmaal is, zijn er tal van reizigers die van deze gelegenheid profiteren om zelfs bij de meest ongunstige weers omstandigheden deze tocht per auto te maken. Er zijn ook auto busverbindingen en gelegenheden te over om onderweg in hotels of op kampeerterreinen te over nachten. De tocht per auto is daardoor een aantrekkelijker avontuur dan de reis per boot of vliegtuig, dat overigens door de grote afstanden en de grote stukken onbegaan baar terrein na de hondeslee wel het meest populaire vervoermid del is geworden. Passagiers, vrachtgoederen en post worden per vliegtuig vervoerd en er zijn gehuchten met tien of meer inwo ners wier enig contact met de bui tenwereld het vliegtuig is. Vlieg tuigen onderhouden verbindingen met China en Japan, met de cen tra van bonthandel en visserij- tussen de steden als Seward en Anchorage onderling (een tocht je van een half uur, dat we beter met een rit per autobus zouden kunnen vergelijken) en met de toeristische bezienswaardigheden zoals de om zijn vulkanen be faamde „Valley of Ten Thousand Smokes". Twee diensten die uit sluitend met watervliegtuigen wor den uitgevoerd, boeken jaarlijks een kleine honderdduizend pas sagiers. En voor de luchtreizigers die uit onze streken de poolroute kiezen heeft het vliegveld van Skagway geen onbekende klank. De gestroomlijnde Aurora van de Alaska Railrou-» is een van de moderne treinen die een voorname rol spelen de ontwikkeling van het land. E lenst functioneert het hele jaar door, en er zijn uitstekende aansluitingen niet andere middel en van. vervoer verder het binnenland in. En misschien heeft u ook nog belangstelling voor deze cijfers: Alaska bezit 650 vliegtuigen en met zijn 200 watervliegtuigen om vat het een kwart van alle water vliegtuigen ter wereld. Er is een leger van 14.000 piloten, verdeeld over de 270 vliegvelden en 30 lan dingsplaatsen voor watervliegtui gen. In 1950, toen Alaska nog maar een bevolking had van 128.643 personen, werden er 217.230 Alaskase passagiers geboekt gemiddeld bijna twee lucht reizen per persoon per jaar. Daar naast heeft Alaska dan nog zijn legertje van Bush Pilots, wilder nispiloten die de afgelegen gebie den bezoeken, welke niet voorko men in de dienstregeling van de grote lijnen. Vooral in de kleine re steden en dorpen vormen zij de ruggegraat van een geïsoleer de maar gezonde economie. De aanleg van de grote autoweg die Alaska met de overige staten verbindt, werd door de oorlogs. omstandigheden een dwingende noodzaak. Per vrachtauto moest over grote afstanden t materiaal worden aangevoerd om in de ontdooide grond een solide basis te leggen voor het te verwachten ver keer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8