Dagblad voor Schiedam en omsfreke n Tijdens allocutie tot kardinalen Uiterst belangrijke geschiedenis gebeurtenis van de Kerk m de Om sociale voorwaarden K.V.P. opent zwaar geschut op stuurlui-aan-de-wal D-Dag in positief teken De arbeidstijdverkorting m Westen wil kernproeven onbepaalde tijd stoppen Nu 37 tbc'gevallen Ulo te op Een stralende vierling Warme gevoelens Voor de overkant' df gekoeld Regering verwacht SER-advies met begin van geleidelijke invoering Peron mag terug naar Argentinië Voor beslissende laatste klap Kinderen zoveel mogelijk naar een sanatorium Zeven ka jotters naar Afrika MAANDAG 26 JANUARI 1959 D-DAG DER KVP MET KOERS DER RECHTE LIJN Laatste concilie nooit gesloten Missionaris op Negros roept op tot staking Sympathie van buiten M Gastro vraagt actie tegen andere dictators Landbouwprijzen in december gestegen Sovjets wensen recht van veto Minister Luns in Londen „Wat wij willen? Een uit spraak van de kiezers, dat de voortzetting van ons beleid mogelijk maakt. Wij willen versterkt uit de stembus ko men om, na 12 maart, met te meer recht en kracht een ze tel te kunnen opeisen in de driehoek van economische, sociale en financiële zaken, waaruit wij sedert 1952 ten ionrechte zijn verdwenen!" mmm PROF. ROMME: Langs de rechte positieve lijn en niet door de nooduitgang! Maar hij zal vervolgd worden HET WEER VOOR MORGEN WEINIG WIND hie uwe amsche courant H. VADERJ& ONDÏGTSA AN OECUMENISCH CONCILIE mw Van onze correspondent) ROME, hedenmorgen. Paus Joannes XXIII heeft gistermorgen zijn eerste officiële bezoek gebracht aan de basiliek van SiiU-Paulus Buiten rle Muren ter gelegenheid Paulus' bekering. Onmiddellijk na afloop begaf de Pans zich naar het aangrenzende Benedictijnerklooster, waar hij voor buitenstaanders vol. °ttien onverwacht alle aanwezige kardinalen rond zich verzamelde epn twintigtal) en een allocutie hield, waarvan de inhoud vandaag in de Schele wereldpers zal staan, omdat wat hij onthulde een historische mijl- haal is in de geschiedenis van de Kerk. e Paus deelde de kardinalen drie hoogst belangrijke gebeurtenissen '"ede, die in de toekomst zullen plaats grijpen: ten eerste een diocesane ynode van hef. bisdom Rome, ten tweede een aanpassing, of liever moder. '"sering van de Code van het kerkelijk recht, en ten derde, en dit is het 'Zangrijkste, het feit, dat hij binnen afzienbare tijd een algemene werkvergadering zal bijeenroepen met als doel de hereniging van alle '"gescheiden christenen binnen de Moederkerk. Dat de paus deze dag en deze, plech tigheid uitkoos voor het bekend ma ken van zijn ingrijpende en historische plannen kan nauwelijks verbazing wekken. Ten eerste om het feest van Sint- Paulus, de leraar der volkeren, en ten tweede omdat de paus het voornaamste deel van zijn leven heeft doorgebracht temidden van afgescheiden christen gemeenschappen: Bulgarije, Turkije, Griekenland enz. Van de eerste dag van zijn pausschap af heeft paus Joannes gesproken over de hereniging van alle christenen en heeft hij zichzelf de Pastor Bonus, de goede herder, genoemd, die desnoods zijn kudde een ogenblik in de steek laat om een verloren schaap terug te vinden. Wat betreft de komende kerkverga dering nog het volgende. Een kerkver gadering wordt in de regel een concilie genoemd. Afgezien van de bijeenkom sten in de tijd der apostelen geldt het concilie van Nicea als het eerste zoge naamde oecumenische concilie van de kerkgeschiedenis. Het werd bijeenge roepen door keizer Constantijn onder het pausschap van Silvester XIV ter bestrijding van het Arianisme de leer, die de Godheid van Christus loo chende. Dit eerste concilie werd geopend op 14 juni van het jaar 325. Het laatste concilie van de kerkge schiedenis is nooit geëindigd, althans nooit besloten. Het werd geopend door paus Pius IX op 8 december 1869 in de Sint Pieter en het werd onderbroken door de politieke gebeurtenissen op 20 september 1870, die hun hoogtepunt vonden in de bezetting van Rome dooi de troepen van koning Victor Emanuel en het verloren gaan van de wereld lijke macht van de paus van Rome- Tijdens dit laatste concilie definieerde paus Pius IX het dogma van de pause lijke onfeilbaarheid. Wat er thans zal gebeuren weet nie mand. Nadere details waren gisteren te Rome niet te verkrijgen. Men neemt aan, dat de H. Vader in de komende dagen een officieel document zal pu bliceren, waarin hij zijn plannen uit een zal zetten. De paus zei gistermor gen reeds met evenzovele woorden, dat hij van plan is om alle afgescheiden christen-gemeenschappen uit te nodi gen teneinde te komen tot een alge meen, eerlijk en alles betreffend ge sprek over de mogelijkheid weer tot eenheid te komen. Het is dus wel duidelijk, dat het nog geruime tijd zal duren, alvorens deze nieuwe kerkvergadering bijeen zal kunnen komen, daar de voorbereidin gen van deze bijzonder belangrijke ge beurtenis zeer veel tijd zullen vragen, Eerste encycliek van Paus Joannes? Op hei ogenblik weet ook nog nie mand of de paus van plan is het vorige algemene concilie van Het Vaticaan als gesloten t.e verklaren, waardoor de komende kerkvergadering de 21e zal worden, dan wel of hij het in 1870 on derbroken concilie eenvoudig zal voortzetten, in welk geval er sprake zou zijn van de 20e kerkvergadering. In ieder geval is het nuttig hier te ver melden, dat aan iedere algemene kerk vergadering alle residerende aartsbis schoppen en bisschoppen, abten en ge nerale oversten i'an orden en congre gaties plegen deel te nemen. Wat betreft plaats en tijd van het aangekondigde consistorie is op dit ogenblik nog niets bekend. Aangeno men mag worden, dat het te Rome zal plaats hebben. (Het laatste concilie werd in de Sint-Pieter gehouden). Men verwacht nu zeer binnenkort een pau selijk document, waarin de K. Vader zijn plannen nader zal toelichten. Mis schien, aldus veronderstelde men gis teravond, zal dit geschieden in de eerste encycliek van paus Joannes. In ieder geval heeft de toespraak van de paus tot de kardinalen ieder ander nieuws op de achtergrond gedrongen want een algemene kerkvergadering is een zeer belangrijke gebeurtenis en daar er geen mens meer leeft, die zich het vorige concilie kan herinneren, en de moderne tijd een geheel andere sfeer heeft geschapen, zal de door de paus aangekondigde wereldomvattende bijeenkomst een geheel nieuw en waar lijk historisch karakter dragen. Ofschoon omtrent de organisatie van de kerkvergadering geen nadere bijzon derheden bekend zijn, hebben reeds Noomamerikaanse protestantse en andere niet-rooms-katholieke kerkelijke leiders hun instemming betuigd met de idee van Paus «Joannes XXlIJ om te spreken over eenheid tussen de kerken De vooizitter van de Amerikaanse Na tionale Raad van Kerken, dr. Dahlbcrg, zei. dat een strêven naar eenheid door de protestanten niet kan worden gezien als een terugkeer van ^afgescheiden chris tenen naar de kerk van Rome. Alles ech ter is welkom wat de kerken dichter bij elkaar brengt aldus dr. Dahlberg. De metropoliet van het Syriseh-Antio- chish orthodoxe aartsbisdom in Amerika, Bashir. zei tot verslaggevers, dat het Drachtig zou 7ij,n ais er Pen (0t stand zo-u komen. Er is volgons de metro poliet geen reden, waarom rt-e apostolische kerken verdeeld moeten zijn De verschil len kunnen on oecumenische concilies worden opgeheven. Hij voegde er echter aan toe dat net dogma van de onfeilbaar heid van de Paus een van de grote strui kelblokken voor de eenheid is. De Anglicaanse bisschop van Nieuw- Schotland (Canada) Waterman, heeft ge zegd. dat een aan zijn kerk gerichte uit nodiging tot deelneming aan het oecume nisch concilie, zeer ernstig zal worden be studeerd Er hangt veel af van de geest waarin een dergelijke uitnodiging wordt gedaan. De secretaris-generaal van de Canadese Raad van Kerken, dr. Gallacher. zei van oordeel te zijn, dat indien de protestantse kerken zouden worden uitgenodigd waar nemers naar het concilie te zenden, waar schijnlijk vele van de kerken de uitnodi ging zullen aannemen Aldus meldt Reuter. De Italiaanse missionaris, pater Mauri S.J. op het Philippünse eiland Negros, heeft de arbeiders op de suikerplantages op het eiland opgeroepen tot een algeme ne staking teneinde betere sociale ar beidsvoorwaarden van de suikerplanters af te dwingen. Verwacht wordt, dat de arbeiders in de 70 plantages van het eiland zich allen bü de staking zullen aansluiten. Pater Mauri heeft de Philip pünse regering van zün oproep in kennis gesteld. De suikerplanters handhaven tot dus ver onder de seizoenarbeiders toestanden, die pater Mauri vergelijkt met slavernij. De lonen zijn extreem laag. zodat de ar beiders voortdurend in de schuld staan bij hun werkgevers, omdat zij niet in hun noodzakelijke levensonderhoud kunnen voorzien. Op deze wijze weten de planters de arbeiders aan zich te binden. Indien zij de plantages toch zouden verlaten wor den zij automatisch door de andere plan ters geboycot, zodat zij nergens meer aan de slag kunnen komen. DE FRIESE VIERLING: Willem Meindert, Dirkje en Ytje Lautenbach in de armen van hun gelukkige ouders in hun woonhuis te Deiimm. De Nederlandse minister van Bui- alandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, Zondagmiddag per vliegtuig in Lon- Gïl aangekomen voor besprekingen "let premier MacMillan en minister Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. e twee hoofdpunten van het overleg aU!e* zijn het Britse besluit om het v "tal KLM-vluchten op Singapore n twee tot één per toeek te vermin- QQlen en de verkoop door Engeland 11 Indonesië van 18 Gannet marirm- le9tuigen. Pom1''Duns verklaarde op London Air- spr tegenover de pers, dat hij zal $chUen over „zaken van gemeen- ecM belang". Hjj voegde daar Vq0 a.aan toe: „Sommige zaken zijn dan Wederland iets meer van belang n voor Engeland". da'tD ,Zou te veel zeggen, als ik zei, süssin om conflieten gaat. Over de be- aangaande de KLM is men in sprei? v*nden als ik ze door mijn be- lngen in Londen weer op tem- "edp T "saaiiue ae rsj-iivi is men in tt'artn enigszins verbijsterd. De °ver h gevoelens die de Nederlanders de .'"t algemeen voor hun buren aan Zij0 ere kant van de zee koesteren, bf'etiUE beetje afgekoeld. Ik zou het sPr< ^atum- kon brengen'" ^ter Luns zei voorts, dat hij ook lijkeSpreken over de gerrmenschappe- Wa markt, het vrijhandelsgebied en, lschijnlijk, over enkele NATO- dil§elegenheden. „Met deze D-Dag betrekt de Ka tholieke Volkspartij haar stellingen. Socialisten en liberalen hebben dat al gedaan, maar het is merkwaardig, dat zij dit deden in een geest van „anti". Bij de socialisten staat voorop: tegen een rechts kabinet! Oud is tegen al les. Tegen een rechts kabinet en te gen een brede basis kabinet. Geluk kig werkt de Katholieke Volkspartij alleen volgens de rechte positieve lijn. Vandaar, dat onze D-Dag is in gezet met een verklaring van wat wij positief willen en uit die overvloed kon slechts een greep worden gedaan. Een daverend applaus deed genmassa trillen, die afhing de vlag- van het dakzaal-plafond van het Groothandels gebouw, waar zaterdagmiddag het lan delijke topkader van de Katholieke Volks Partij bijeen was, toen prof. C. Romme in een krachtig slotbetoog deze eis naar voren had gebracht. Ten teken, dat het hele katholieke kiezerskorps achter hem staat. Het hele katholieke kiezerskorps? Meer nog, zoals partijvoorzitter mr. H. W-, van Doorn in het dankwoord deed blijken. „Vooral na het uitbreken van de crisis is gebleken, hoezeer men ook van andere zijde onze politieke houding waardeert en wenst te steunen. Ik zou u daarover bemoedigende verhalen willen doen, maar helaas, de tijd ervoor ontbreekt. Maar wees ervan overtuigd, dat vele niet-katholieken klaar staan ons moreel te steunen". Vier ministers zaten op de voorste rij: de Excellenties dr. Marga Klompé, mr. J. Cals, mr. J. Luns en ir. H. Witte, de man van de woningbouwrecords. Uit alle delen des lands waren de delegaties gekomen. Zij hebben geluisterd en zelf meegesproken. Over het bouwbeleid en de werkgelegenheid. Over het onder wijs, de bezitsvorming en de interna tionale veiligheid. Zie verder pagina 3 De Sociaal-Economische Raad heeft, zoals bekend op II Jul' 1958 aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheifl advies uitgebracht inzake het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid a.i. prof. dr. L. Beel heeft zich thans met een brief tot de raad ge richt, waarin hij erop wijst, dat het vorige kabinet niet meer is toegekomen aan het bepalen van een standpunt ten aanzien van het door de raad uitgebrachte ad vies over de arbeidstüdverkortlng, met wat betreft Het vaststellen van het luustip waarop een aanvang zou kunnen worden gemaakt met de door de raad aanbevolen geleidelijke invoering van de verkorting. Hoewel de regering van oordeel is, al dus dr. Beel verder, dat een beslissing inzake een eerste, bescheiden sta,, niet naar een verre toekomst kan worden verschoven, ^och dat zii haar standpunt in deze op korte termijn zal hebben te aP v n* zo is zii t€V€ns van mening, da, het nemen van een on zich zelf staan de beslissing thans niet op haar plaats z°u zijn, nu de S.E.R. zich inmiddels, naar aanleiding van het nadien tot hem gerichte verzoek om advies Inzake con sumentensubsidies en huurprijzen, heeft gezet tot een breed opgezette studie van de sociaal-economische mogelijkheden. Beslissingen om reeds nu over te gaan tot 'n verkorting van de arbeidsduur zou den wegens de daarmede -eoaard gaande gevolgen voor de loonkosten en produk- tie vooruitlopen op de resultaten van dit onderzoek, zo deelt dr. Beel verder aan de S E.R. mede. De regering is van over tuigd, dat deze opvatting door de S.E.R. kan worden gedeeld. Zij verwacht, dat in het komende advies inzake het te voeren sociaal-eco nomisch beleid de naar 's raads oordeel passende plaats zal worden ingeruimd dobr Het maken van een begin met de geleidelijke invoering van een kortere arbeidsduur, indien deze kan worden gerangschikt onder de binnen afzienba re tü'd voor verwezenlijking in aanmer king komende sociale verbeteringen. Het vorenstaande, aldus dr. Beel. on derstreept ten overvloede de spoedeisen de aard van het in voorbereiding zijnde algemeen advies. De regering zou het ten zeerste op prijs stellen, indien de raad wegen zou weten te vinden om dat ad vies op een eerder tijdstip uit te bren gen dan de doo hem genoemde streef datum, aldus besluit minister Beel. Het, dagelijkse bestuur van de Sociaal- Economische Raad heeft van dit schrij ven kennis genomen en de brief in han den gesteld van de Commissie Ontwikke ling Nationale Economie. Deze commissie bereidt, zoals men weet, het advies voor inzake het sociaal-econotni.-chc beleid in breed verband. Deze commissie zal deze brief dus bij haar verdere beraadslr tin- ven in studie nemen teneinde daarover t.z t. te adviseren aan de S.E.R President Frondizi van Argentinië heeft gisteren in een televisie-inter view verklaard, dat hij niet de macht had oud-president Peron te verbieden naar Argentinië terug te keren, maar dat hij in dat geval wel zal worden .vervolgd. Zoals men zich zal herinneren is Juan Peron het vorig jaar beschuldigd van verraad. De Cubaanse revolutionaire leider, dr. Fidel Castro, heeft er zaterdag in een toespraak tot de Venezolaanse Kamer van Afgevaardigden bü alle „vrüheidslie- vende Latijnse Amerikanen" op aange drongen morele steun te geven voor de omverwerping van de regimes in de Do minicaanse Republiek, Naearagua en Pa raguay en zich te verenigen tegen bin nen- en buitenlandse onderdrukking. Mo rele steun is voldoende, aldus Castro. De betrokken volkeren weten dan wel, wanneer en hoe zij de beslissende laatste klap aan het dictatoriale regime moeten toedienen. Inmiddels heeft het militair hoogge rechtshof van Cuba zich bereid verklaard, om de zaak tegen majoor Jesus Sosa Blanco, die donderdag wegens oorlogs misdaden ter dood -werd veroordeeld, in hoger beroep te behandelen. Vandaag zouden de processen tegen de volgelingen van oud-president Baitista in Havanna worden voortgezet. Het was ech ter niet bekend, of deze weer, zoals vori ge week, zouden plaats hebben in het sportpaleis, dat plaats biedt aan 17.000 toe schouwers. Volgens het C.B.S. bedroeg het land- bouwindexcüfer (basis 1949-'501953-'59 100) in december 115 tegen 114 in novem ber en 108 in december 1957. Als gevolg van de verdere prijsstij ging van enige akkerbouwprodukten steeg hier het groepsindexcijfer van 112 (no vember) tot 117. terwijl het vergeleken met de overeenkomstige maand van het vorig jaar (107) met 10 punten ds opgelo- oen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag ver klaard, dat de V. S. bereid zijn voor onbepaalde tijd een akkoord inzake het staken van de proeven met kernwapens te sluiten, mits het stelsel ter controle van een dergelijke overeenkomst bevredigend functioneert. Enge. land heeft zich gisteren hierbij aangesloten. Volgens deze verklaring hangt liet succes van de lopende onderhandelingen geheel af van de vraag, of de Sovjets bereid zijn hun voorwaarden betreffend deze controle te wijzigen. De Sovjet-Unie wil volgens 't „State De partement". In het controle-orgaan het recht van veto hebben. Voorts moeten volgens haar de waarnemingsposten voor namelijk bezet worden door burgers uit het land in kwestie, met slechts één of twee buitenlandse waarnemers. Tenslotte zouden de Sovjets er bezwaar tegen ma ken om van tevoren internationale inspec- tiegroepen te vormen, in geval men ver moedt, dat er ergens tóch een kemont- ploffing teweeg ls gebracht, direct ter liet aantal op tbc-besmetting positief reagerende leerlingen van de tJLO- school te Neede, dat door een der me de-leerlingen met tbc bleek besmet, be draagt thans 37. Het onderzoek is nog niet afgesloten hoewel alle 180 leerlin gen nu het eerste onderzoek achter de rug hebben. Men verwacht dat het aan tal gevallen nog zal toenemen, vooral als over zes weken alle nu niet reagerend kinderen en de leerkrachten aan een 2e onderzoek zullen worden onderworpen. De leider van het districts-consultatie- bureau te Zutphen, dr. Daan, heeft de ouders van alle leerlingen die rust moe ten nemen, geadviseerd hun kinderen te doen opnemen in het sanatorium te Al- men. Niet alle kinderen zullen daar ech ter ter verpleging kunnen worden op genomen als zich voor hulp in dit sana torium niet voldoende verpleegsters, verpleeghulpen en huishoudelijke krachten beschikbaar stellen. Er is te Neede een hulpcomité opge richt, dat onder andere ook hiervoor een oproep heeft gedaan tot allen, die kun nen en willen helpen. Dit comité stelt zich verder tot doel al datgene te orga niseren, dat van gemeenschappelijk be lang kan zijn voor deze leeringen en ouders. plaatse een onderzoek kunnen Instellen. Moskou zou een dergelijk geval eerst wil len laten bespreken en mogelijk tegen het zenden van een inspectiegroep zijn veto uitspreken, aldus de verklaring van het Amerikaanse ministerie. Onder voorzitterschap van mej. Leida van Groenestein hebben de Kajotsters uit het bisdom Haarlem en Rotterdam zondag te Haarlem haar diocesane raads vergadering gehouden. In haar openings woord memoreerde de voorzitster de actie „K.A.J.-wéreldwijd", de z.g. contracten actie, waarbij de leden zich verplichten een deel van het salaris af te staan om de uitzending van Kajotsters naar Afrika mogelijk te maken. Mej. Nel de Wildt uit Oegstgeest was de eerste, die uitgezonden kon worden. Thans maken 7 Kajotsters zich gereed om naar Afrika te vertrekken. Mgr. Van Dodewaard heeft een deel van de vergadering bijgewoond. Hij vertelde de Kajotsters van zijn bezoek aan de Paus, in het begin van deze maand. De bestuursverkiezing bracht wijziging in het voorzitterschap: mej. Thea Mathot zal mej. Leida Groenestein opvolgen. Opklaringen maar ook plaatselijk mist. Weinig wind. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst. Mor genmiddag temperatuur om het vriespunt. Dinsdag 27 januari; zon op 08.29, onder 17.17; maan op 21.02, onder 09.21.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1