Belang van tweelingen voor de wetenschap LAATSTE BERICHTEN N.V.V. komt in liet geweer Twee doden od de weg Kindergekraai bij geleerd betoog Nieuwe valse rijksdaalders Tegen nieuwe adviesaanvraag over arbeidstijdverkorting Drieling geboren Regering-F anf ani demissionair Elektrische harpoen voor walvisvangst Dronken machinist was op zoek naar geld Zeehond aangespoeld op Scheveningse strand SA*"ïgin&S PAGINA 9 MAANDAG 26 JANUARI 1959 Hoogtepunt Met box Minder twelingen? ER WAREN ER AL NEGEN Huidige methode is wreed en weerzinwekkend „Ik moet je dood maken Meisje aan moord ontkomen ggjAte. 15.imD„rink; Op de verkeersweg Emmen-Coevorden is gisteravond een auto geslipt, met het gevolg dat één der inzittenden, de 19- jarige A. Wessels uit Coevorden om het leven kwam. Hij is vermoedelijk uit de auto geslingerd. De bestuurder, de 19-ja- rige F. S. heeft een lichte shock, doch is niet gewond. De auto kwam na geslipt te zijn in een sloot langs de weg terecht. Een passerende automobilist heeft het slachtoffer en de bestuurder van de auto naar het ziekenhuis in Emmen gebracht. Zaterdagmiddag is te Oterleek (Noord- Holland) het bijna drie jaar oude zoontje van de familie Slot door een auto gegre pen. Het jongetje werd ongeveer vijftien meter meegesleurd; met zware kneuzin gen aan het hoofd moest hot naar een Alkmaars ziekenhuis worden gebracht, waar bleek dat een hersenoperatie nood zakelijk was. Omdat deze niet in Alk maar kon worden uitgevoerd is de jon gen naar Amsterdam overgebracht. Tij dens de operatie is hij daar overleden. Is de kans op een tweeling één op de 70 geboorten, voor wat de meerlingen betreft, kan men spreken van één op 70 in de tweede macht: een drieling en van één op 70 in de derde macht: een vierling. Dr. Bruins benadrukte, dat de voor naamste doelstelling van de vereniging op het terrein van de volksgezondheid en we tenschap ligt, waarnaast evenwel ook de culturele verheffing van de tweeling on der de ogen zal worden gezien, terwijl men tevens door enig amusement tijdens de jaarlijks te houden bijeenkomsten de homo ludens (spelende mens) tot zijn recht wil doen komen. Het ligt in de bedoeling regionale afde lingen op te richten en een medische ad vies-commissie in het leven te roepen. Prof. Siemens, die een lezing met licht beelden hield over „De betekenis van de tweeling voor de wetenschap", die ons meer geschikt leek voor een kring van vakmensen, toonde aan, dat identiciteit ook kan bestaan bij twee-eiïge tweelin gen en dat bij één-eiïge tweelingen om trent erfelijkheid niets met zekerheid is vast te stellen. Het slot van zijn betoog was voor de tweelingen meer interessant, waarbij re- produkties van tweelingen op schilderij- en van bekende kunstenaars o. a. Edgar Fernhout te zien werden gegeven en en kele karikaturen, culminerend in de ge dachte, dat het een hoogtepunt van het le ven is., grootvader en grootmoeder van een tweeling te zijn- (Van onze Utrechtse redacteur) Talrijke tweelingen waren zaterdag middag naar Utrecht gekomen voor de oprichting van een vereniging- Niet ter beoefening dus van amusement, zoals des tijds op congressen als in Oirschot en Zwolle, maar ter registratie, om straks een bijdrage te leveren aan de weten schap en het speuren naar oorzaken van ziekten, waarbij tweelingen door hun bij zondere structuur belangrijke gegevens kunnen verstrekken. Toch had hun samenzijn iets joyeus door de blijmoedigheid van de meeste ge zichten, het aardige toiletje van de da mes meestal in tweevoud gedragen, eenzelfde kleur jumpertje of ander kle dingstuk, ofwel het sportieve kostuum gedragen door twee jonge mannen, die als twee druppels water op elkaar leken. Een opvallende en charmante verschij ning was ook de tweeling leerling-ver pleegsters, de 17-jarige Tonny en Nellie Maas uit het Diaconessenhuis, die haar vrije uurtje even benut hadden om acte de présence te geven en reeds spoedig moesten verdwijnen om zich weer aan de zieken te wijden. De heren Jan en Piet v. d. Berg, oud 55 jaar, uit Den Haag, doch geboren in In donesië. zoals aan hun uiterlijk duidelijk was te zien, waren een wel zeer iden tieke tweeling, waarover zij ons trouwens sterke verhalen deden. Beiden hebben een zelfde positie en verdienen hetzelfde sa laris. Tot zelfs een tweeling van anderhalf jaar, Angelique en Liesbeth Akkerman uit Deventer was ter vergadering geko men. Vader en moeder hadden hun box meegenomen, de peuters waren zo zoet als men maar wensen kan en vrolijkten alleen het geleerde betoog van de voor zitter, dr. J- W. Bruins, arts te Deventer en prof. dr. H- W. Siemens uit Leiden met haar gezellig getater op. Dr. Bruins wees erop, dat tweelingen een unieke twee-eenheid vormen, die veel inzicht kan verstrekken omtrent ontwik keling, milieu en aanleg. Dubbelgangers bestaan er in de wereld niet, wel in uiter lijk, maar niet in diepste wezen. Identie ke tweelingen zijn de enige voorbeelden van erfelijke dubbelgangers en eikaars spiegelbeeld. In later leven kunnen zij van elkaar verschillen, hoewel zij dezelf de aaneg hadden, door het verschil van milieu Bij de bestrijding van volksziekten als reuma en hartziekten kunnen zij be langrijke aanwijzingen geven. Ten aan zien van kanker heeft het onderzoek bij tweelingen reeds geleerd, dat bij deze ziekte erfelijkheid geen invloed heeft en het milieu wellicht meer een rol speelt. Uit de statistiek zou men moeten opma ken, dat het aantal geboorten van tweelin gen vermindert. Vóór de oorlog waren er in Duitsland 127 op de 10 000, na de laat ste wereldoorlog U9. In Nederland, waar overigens het juiste aantal tweelingen niet bekend is, valt deze teruggang niet op te merken en waren er in de eerste helft van de laatste 25 jaar 124 tweelingen op de 10.000 geboorten en in de laatste helft 127- Van de tweelingen is 70 pet. niet identiek. Behalve de valse muntbiljetten van 2,50, waarvan wij onlangs melding maak ten, worden momenteel ook valse munt biljetten van 2,50 in omloop gebracht, welke het navolgende nummer dragen: 5 KY 007029. Zij dienen als een soortgelijk falsificaattype te worden beschouwd als het reeds eerder gesignaleerde. Men doet derhalve verstandig met op de navolgende twee nummers te letten: 5 JC 018093 en 5 KY 007029. Bij aantref fen van een dergelijk biljet wordt men verzocht de politie hiervan onmiddellijk in kennis te stellen. sociale spanningegn in sterke mate zullen groeien. Het NVV dringt er dan ook met klem bij de regering op aan van de gevolgde procedure af te zien en op grond van het eenstemmig advies van de SER tot een beslissing te komen. Zondagmorgen is in het gezin van de heer L. van de Akker, wonende aan de Commissaris van Heemstrastraat te Nij- kerk, een drieling geboren. liet zijn twee meisjes en een jongen, die resp. vijf pond, vier pond en drie ons en vier pond en twee ons wegen, doch ze zijn voor alle zekerheid tijdelijk opgenomen in het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. Er waren in het gezin Vr..r de Akker al vijf jongens en vier meisjes, zodat dit drietal het dozijn heeft volgemaakt. De hefer Van de Akker is 41, zijn echtgenote 37 jaar oud. SSgnt Rtpmeester; Fuglehuk. Bahrein Perms 2, olie Olie Scheepvaart Bedrijf; Albatros «22*1. Rijnh. OZ sta. Buys; WfndihMjCj Las étui Merweh. M, st£ Muller; Otto, Hamiourig Premier Fanfani heeft vanmorgen, na een kabinetsvergadering het ontslag van zijn regering aangeboden aan de presi dent van de Italiaanse Republiek. De regering-Fanfani, een coalitie-ka binet van christen- en sociaal-democra ten, is zeven maanden aan het bewind geweest. De crisis is het directe gevolg van de weigering van de heer Vigorelli, om te rug te komen op zijn beslui* om af te treden als minister van arbeid. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft een brief gericht tot de minister van Landbouw, waarin zij er bjj hem op aan dringt te willen bevor deren. dat van Nederlandse zijde al het mogelijke zal worden gedaan om de elek trische methode van harpoeneren van wal vissen ingevoerd te krijgen en dit stand punt kenbaar te willen maken aan de Ne derlandse vertegenwoordigers in de inter nationale walvisvangstcommissie. De vereniging zegt in haar brief o.m. dat de tegenwoordige wrede en weerzin wekkende wijze van harpoeneren der wal vissen door zeer velen als een voor onze beschaving beschamend probleem wordt gezien. Een Engelse firma heeft samen met twee grote firma's op -technisch gebied sinds 1947 een zeer kostbaar en moeilijk onderzoek ondernomen om te komen tot de vervaardiging van een elektrische har poen, waardoor het lijden van de walvis sen zou worden verminderd. Bedoelde fir ma heeft reeds voor meer dan een miljoen gulden aan dit onderzoek uitgegeven en zij vindt het bezwaarlijk om daaraan ver dere kosten te besteden, vooral gezien het feit dat er weinig of onvoldoende belang stelling blijkt te bestaan voor dit probleem. (Van onze correspondent) Gisternacht is een dronken 28-jarige machinist uit Groningen binnengedrongen in een woning aan de Nieuwe Boterin- gestraat aldaar, op zoek naar geld. Via een steegje was de min voor de keu kendeur van het h is gekomen. Hij ver- nielde daar een ruit en kon de deur zo doende openen. Op zijn zwerftocht door de woning kwam de machinist ook op de zolder. 1 waar de 24-jarige dochter des huizes lag te slapen. Hij wankelde op het. bed af en gaf haar een harde klap op het hoofd. Het meisje schrok wakker en be- gon te gillen. „Ik moet je dood maken. want je mag me niet herkennen", zei hierop de indringer en hij probeerde haar keel dicht te knijpen. Maar het meisje verzette zich en bleef gillen. Door al dit lawaai was de vader wak ker geworden. Hij snelde naar de zol der en zag wat zich daar afspeelde. Hij slaagde erin de machinist te overmees teren en vervolgens de politie te bellen. De inbreker is opgesloten: het meisje is naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht. Op het Noorderstrand tc Schqvenongen een zeehond aangospeold. Het dier is over gebracht naar het dierenpark Wassenaar. £?f-el0H Trude)Herb; S^anTli. SpoS Het eerste onderhoud van minister Luns met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd heeft vanmorgen op het ministerie van buitenlandse zaken te Londen plaats ge had. Hjj werd vergezeld door de Neder landse ambassadeur te Londen, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheeten en de burgcrluchtvaartattaché van de am bassade. dr. D. Goedhuis. Naar verluidde, zou mr. Luns o.m. de toestand in Indo nesië ter sprake brengen. Vanmiddag zouden de onderhandelingen worden voortgezet. Vanavond geeft minister Lloyd ter ere van zijn Nederlandse gast een diner. Morgen wordt mr. Luns ontvangen door premier Mac Miilan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9