Felle aanval van Gomulka en Tsjoe op „imperialisme en „revisionisme Op 8 en 15 maart Franse gemeenteraadsverkiezing lijdrace tussen de boodschap van de Kerk en de mythe der technische vooruitgang BUS-O-VISIE" IN NEDERLAND Tr<tó.cL- foos convex De tweede dag van het Sovjet-partijcongres y> Westelijke journalisten opnieuw toegelaten niet P Generaal Raoul Salan benoemd tot militair gouverneur van Parijs Wat verwacht de Afrikaner Christus wordt weer gekruisigd' Geen „dode" uren meer tijdens busreizen Ovatie voor Tsjoe ABDIJ SIBC OP iSSi Bespiegeling van neger-koning van Ruanda Waarschijnlijk wéér uit stel aanwijzing Europese hoofdstad Paus benoemt Fran ciscaan tot bisschop van Digne Brand in Parijse effectenbeurs n DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PAGINA 3 Minder geheimzinnigheid Door weer en wind dag in dag uit! Geef hem bi) de eerste voortekenen van kou, hoest of griep Ster van Malinofsky rijzende Johannesburg (Z..Afrika) St.-Hélier (Kanaaleilanden) Londen Belgrado Joego-Slavië) Rochdale (Engeland) WAT VERWACHT DE AFRIKAANSE ZIEL VAN DE KERK? Een merk waardige vraag? Ja, inderdaad en voor een Europeaan moeilijk te beant woorden. Wij waren zo gelukkig een antwoord van een Afrikaan te vinden in „Le Monde attend L'Eglise" (uitgave Fleurus, Parijs), een boek waarin internationaal belangrijke katholieke figuren hun opinie geven over wat de wereld van de Kerk verwacht. Hier sprak een negerkoning uit Ruanda, Mutara III, die na een lang catechumenaat katholiek is geworden in 1943. Toronto Canada Dublin (Ierland) Gouda Buenos Aires (Argentinië) Dodencultus en hiernamaals Materieel welzijn Dispositie Mislukte tv-uitzendïng van Kazantzakis' roman ROB DE VRIES ALS DE POPE GRIGORIS VAN HET DORP L1KO- VRISSI in dispuut met Henk Schaer ah zijn confrater Popis, die de Griekse vluchtelingen leidt. Scène uit het *v.spel „Christus wordt weer gekruisigd", dat gisteravond door de VJ'.R.O. werd uitgezonden. Nieuwe jeugdrubriek rijke industrie-centrum Krasnodar, die een belangrijke post kreeg als erkenning van ziin grote bijdrage tot de economische ontwikkeling. De congrescommissies worden na beëin. diglng van het congres weer ontbonden, maar benoeming in een van de commis- krijgen in de partij-hiërarchie' Polen en communistisch China hehhcn gisteren op de tweede dag van 'let 21e congres van de Sovjetrussische communistische partij de nadruk sles iE dikwijls een aanwijzing, dat de be ^legd op de onwankelbare eenheid van hun landen met de Sovjet-Unie en trokken functionaris een hogere post zal - Ir^ilrtAm a-J no «f i i _n t i a ""•in het „socialistische kamp". In tegenstelling tot dinsdag werden gisteren de westelijke persvertegen, tvoordigers niet tot de vergadering toegelaten. De communistische corres pondenten werd wel toegestaan de zitting hij te wonen. Het Sovjet, nieuwsagentschap Tass en het Chinese persagentschap Nieuw China zijn dan ook de enige bronnen, waaruit over de zitting van gisteren kan borden geput. premler van communistisch China, Tsjoe En-lal, kreeg na zUn toespraak een staande ovatie en Kroesjtsjef en hij omhelsden elkaar allerhartelijkst na de rede van de Chinese leider. Tsjoe had in z'jn toespraak een '«He aanval gedaan op öe Amerikaanse „imperialisten" en op de Joegoslavische „revisionisten", die ge tracht hadden dc eenheid tussen de Sov- het-ünie en China te verzwakken. Het congres aanhoorde ook hernieuwde aanvallen thans door minder op de voor. Srond tredende figuren op de Sovjet- tussische anti-partijgroep, bestaande uit molotof, Malenkof. Boelganln, Kagano- .yitsj. Sjepilof en anderen die „jammer- "tke afgescheidenen" werden genoemd. Gomulka, de leider van de Poolse com- *hunistische partij, die in de ochtend het woord voerde, viel de „revisionistische afvalligen" aan en vroeg om een driewerf Gejuich voor de communistische eenheid, aamenwerking en volksvriendschap. Tsjoe En-lat las voorts een bood schap van het centrale comité van de Chinese communistische partij voor, die was ondertekend door Mao Tse- foeng. In deze boodschap werd het lei derschap van het Sovjetrussische cen trale comité onder het voorzitterschap van Kroesjtsjef geprezen, terwijl er voortg de nadruk op werd gelegd, dat de Sovjet-Unie een belangrijke bijdrage had geleverd in de strijd voor het veilig stellen van de vrede. He samenstelling van de commissies Van het congres heeft geen grote verras- a'ogen opgeleverd. Alleen is opgevallen, dat Mikhail Perwoechin, de Sovjet- Advertentie ambassadeur in Oost-Duitsland. het enige kandidaat-lid van het partijpresidium is. dat niet. is opgenomen in het congres presidium. Maarschalk Malinofsky. die eind 1957 maarschalk Tsjoekof opvolgde als opper bevelhebber van het leger, is voor het eerst in het congrespresidium benoemd. Waarnemers zien hierin een aanwijzing dat hij voor een hoge functie is voorbe stemd. De nieuwe politiechef, Sjelepin, }s niet In het presidium opgenomen. Mogelijk moet men hierin een vermindering van de belangrijkheid van zijn functie zien. D.e benoeming van de oude vakbondsled- der Grisjin in het congres-presidium zien waarnemers als een aanwijzing van de grotere nadruk en de rol van de vakvereni. ging bij de „democratisering" van het le ven in de Sovjet-Unie. Een andere rijzende ster. naast Malinof sky, aan het Sovjet-firmament is Maty- usjkin. eerste secretaris van het belang- De Sovjet-communistische partij schijnt zich langzamerhand los te willen maken van de gewoonte om de belangrijke partij vergaderingen te hullen in een waas van geheimhouding en afzondering. Van de laatste plenaire vergadering van het cen trale comité, die onlangs is gehouden, is een stenografisch verslag gepubliceerd. Voor de openingsvergadering van het 21ste party congres waren dinsdag voor het eerst westelijke journalisten uitgenodigd. En alg laatste nieuwigheid kan worden ge meld, dat radio-Moskou gisteren voor het eerst bekend maakte, welke afgevaardig den op de ochtendvergadering hadden ge sproken. Na een aantal Japanse meisjes, die in Londen zijn om te leren 'voor BOAC-stewardess voor de dienst op het Verre Oosten, is er nu ook een groepje Chinese meisjes uit Hongkong' aangekomen om even eens voor stev>ardess te worden opgeleid in de BOAC-traininy- school in Londen, Op de foto staat een van de meisjes, de 20-jarige Vivian Chu, gereed om in het vliegtuig te stappen voor oefening onder leiding van de Japanse trainster Sakuko Koike. De Franse regering heeft gisteren be- de republiek in Algiers, is benoemd tot paald, dat op 8 en 15 maart a.s. gemeen- I legerkorpsbevelhebber in Algiers. teraadsverkiezingen zullen worden gehou den. De minister van voorlichting, Ro ger Frey, heeft bekendgemaakt, dat ook in Algerije gemeenteraadsverkiezingen zuilen plaats hebben. De regering heeft echter nog geen be slissing genomen over het kiesstelsel voor de gemeenteraadsverkiezingen. Ver scheidene ministers verzetten zich tegen plannen om het gewone meerderheidsstel sel, dat nu alleen voor de kleinste ge meenten geldt, uit te breiden tot de gemeenten met minder dan 150.000 inwo ners. Men verwacht ln de komende 48 uur een besluit hierover. Generaal Raoul Salan, Inspecteur-ge neraal van de Franse nationale defensie, is gisteren benoemd tot militair gouver neur van Parijs, zo is officieel bekendge maakt na een bijeenkomst van het Fran se kabinet onder leiding van generaal De Gaulle. Generaal Salan volgt generaal Jean Garbey op, die is benoemd tot bevel hebber van Centraai-Afrika. Het garni zoen van Parijs telt 30.000 man. Generaal Salan werd, zoals men weet, vorig jaar december als algemeen ge machtigde van de regering in Algerije vervangen door de burger Paul Delou- vrier. Generaal Paul Ely, stafchef van de Franse strijdkrachten, is voorts benoemd tot stafchef voor de nationale defensie. Generaal Massu, die vorig jaar mei lei ding gaf aan de beweging tegen de vier- tus van gestorvenen en voorouders, maar Wat is nu een musje? Een nietig- heidje, u blaast het weg. Maar lees nu eens wat een wolkje van zestig, kennelijk vastberaden, mussen klaar speelt. Een slang van anderhalve me ter lengte plunderde een mussennest. He zestig mussen, gealarmeerd door de noodkreten van de nestbewoners, to- Een ten aanval en ze slaagden er baarlijk ln de gevaarlijke slang'niet alleen buiten gevecht te stellen, maar zelfs zodanig te verwonden, dat de slang sneuvelde. De hele strijd duurde tien minuten en twee mussen bleken eveneens het vogelleven gelaten te hebben. Ze heeft dan toch maar haar waar- Hik luxueus jacht verkocht, Lady Kathleen Crane. Het prachtige vaar tuig, dat 527 ton meet, is overgedaan aan een goed in zijn lires en ponden zittende Italiaanse zakenman. Hij tel de er namelijk 85.000 pond sterling voor neer, hetgeen een pakhuis vol bres is. Het jacht is inmiddels naar Southampton gevaren, waar het nog van enige tienduizenden ponden. De eenR een grondig opknappertje krijgt haam van de nieuwe eigenaar van h®t sprookjes jacht, dat „Nathalie" heet, is niet bekend gemaakt Hr is een speciaal informatiecentrum Geopend in de Engelse hoofdstad, waar u alle inlichtingen kunt krijgen over alle soorten kaartspelen. Het doel van dit centrum is o.a. de mensen eens in de gelegenheid te stellen iets anders te doen dan reikhalzend naar het. te levisie-scherm te staren 's avonds. Hat zal wel enige opschudding in de officiële bureaus gegeven hebben. r is een decreet verschenen van de regering in Tito-land, waarmee een hampagne wordt ingezet om een uiter- st« punctualiteit te verkrijgen op alle openbare kantoren Om te beginnen dient iedereen op het beglnuur van de werkdag ook aan zijn werk te zijn.. ~at wil zeggen, dat de heren en dames K morgens om zeven uur klaar achter de schrijftafels dienen te zitten. In ®en mededeling werd o.a. verteld, dat het heel veel voorkwam dat employés meT dan een uur te laat arriveerden eh dat verder heel wat uurtjes werden vermorst aan uitvoerig koffie slurpen en uitgebreid kranten lezen. Twee grootvaders stapten opnieuw ln het huwelijksbootje. Hun bruiden ^aren grootmoeders en de trouwpartij vond terzeifdertijd plaats voor t vier tal. De oudste van het gezelschap is 83-iarlge James Marshall, die ook met- hen de .baby" van de vier tot zijn kruid kreeg, namelijk de 76-jarige An- h'e Ufton William Rawstron (80) was zielsgelukkig met Clara Rawlinson ('8)- Hoe de jonggehuwden elkaar had den lerer kennen? Wel, er is ook in Rochdale een bejaardensociëteit. De schrijver stamt uit een dynastie, die minstens dateert uit de zestiende eeuw. Zijn vader moest niets hebben van de nieuwe godsdienst, die de Witte Paters in zijn land kwamen brengen en vond het erg dat zijn zoon, de kroonprins, ka- thoiiseerde. Ruanda staat onder interna tionaal mandaat, toevertrouwd aan België en telt op de 2.310.000 inwoners 750.000 katholieken. Bij een bezoek aan het Vati- caan werd de koning Commandeur in de Orde van St.-Gregorius. Deze negerkoning heeft een bijdrage ge_ leverd onder de titel: „De Verwachting van de Afrikaanse Ziel". Mutara stelt allereerst vast. dat de Afri kaner een diep religieus besef heeft, want al zijn gebruiken geven er blijk van, hoe ook vermengd met bijgeloof. Daarom kan de Kerk hem iets geven, dat dit religieu ze besef meer vastheid geeft en zuivert van bijgelovige smetten. De Afrikaanse ziel kan verder gepolijst worden door de christelijke zedeleer, rechtvaardigheids besef en liefde. Al gelooft de Afrikaan wel in het Godsbestaan en heeft hij be sef van 'n Schepper, toch gaan Gods lief de en voorzienigheid voor de concrete mens schuil achter een grote verre, maar bank. God regelt alles uit de verte, maar direct hebben wij met geesten, goede en kwade te maken, denken ze. Hun idee over God is dus zeer schriel en vaag en daarom kan de christelijke leer over Gods uitzonderlijke liefde voor de concrete mens en Zijn voorzienigheid tot in het geringste, dit vacuum zeer zin vol opvullen. Juist het mysterie der Menswording van Christus zou bijzonder in staat zijn het ingesluimerde besef van Gods liefde en bezorgdheid voor elke mens weer levendig te maken. Wanneer de Afrikaan gaat geloven aan Gods al omvattende voorzienigheid en liefde, dan kan de ban van hekserij, kwade machten en betovering worden verbroken. Een schilderstuk, dat op ongeveer f 400.000 waarde geschat wordt het ts een zestiende-eeuws meesterstuk van Tintoretto, „De Voetwassing" is per vliegtuig van Londen uit over de Oceaan naar Canada gezonden. Hei dure geval heeft een andere dure pas sagier mee aan boord, namelijk een kajmpioen-springpaard uit Engeland, dat in Canada enige wedstrijden zal opluisteren. Er is ingebroken op het Ierse „De Bilt" en de dieven zijn o.a. aan de haal gegaan met een regenmeter f enkele andere wetenschappelijke in strumenten. De H.H. Dieven hadden een briefje achtergelaten, waarop te lezen stond: „We nemen die instru menten mee, omdat jullie weerberich ten toch naar niets lijken". Een autori teit van het weerinstituut heeft aioh gehaast te verklaren, dat de meegeno men apparaten niets met weervoor spelling te maken hadden, maar dat. ze alleen maar voor wetenschappe lijke waarnemingen bestemd zijn om het reeds „verschenen" weer nader te onderzoeken. Misschien, dat het helpt. Theo de Jong, achttien jaar, is zo -maar op zijn eentje bezig een heel mineralen-museum in elkaar te knut selen. Hij heeft al van kleine jongen af belangstelling gehad voor alle soor ten mineralen en elk stukje, dat b kon krijgen, ging in zijn collectie. Hij is nu zo langzamerhand aan de bözon. dere exemplaren toegekomen en toen hij wist, dat Elliott J. Glasser, presi dent van de Panther International Ltd de grootste opaal ter wereld, welke ln Australië was gevonden, naar Ame rika had laten komen, schreef hij een brief naar de Amerikaan. En tot zijn .grote vreugde heeft hij een stukje van de originele Panther Opaal gekre gen, ter grootte van 10 bij 4 cm „Het enige stukje van deze soort, in welke collectie ook", schreef de heer Glas ser er bij. En uit Canada, waar een nieuwe uranlummtln geopend is Theo zag dit op het t.v.-journaal kreeg hij een brok uraniumerts van 20 bij 30 cm. Toen het in Engeland op doorreis arriveerde werd het geval eerst op radio-activiteit onderzocht, maar dat viel kennelijk nogal mee. Het is nu ook een pronkstuk in de Goudse Theo de Jong-verzameling. Ook in dit Zuidamerikaanse land be staat er een ontstellend tekort aan huishoudelijke hulp. De vraag over treft het aanbod vele, vele malen. Wanneer men er het geluk heeft dat een hulp zich aanbiedt, dan is het lang niet ongebruikelijk, dat men deze aanneemt maar tegelijkertijd in het zelfde huis nie» alleen haar onderdak verschaft, doch ook de echtgenoot en de soms talrijke kinderen van de ge dienstige. Ook de christelijke opvatting van de on sterfelijkheid der ziel zal zijn idee over het hiernamaals kunnen zuiveren. De neger gelooft wel aan een voortbe- hij meent, dat ze hem ook nog kwaad be rokkenen; daarom brengt hij offers om hen vreedzaam te stemmen. De gedach te aan het hiernamaals sluit voor hem niet noodzakelijk het bestef in van geluk of ongeluk. Als hij nu hoort, dat wij geroe pen zijn tot een eeuwige blijdschap en vreugde na een leven, dat het goede zoekt te doen, dan wordt ook bij hem de snaar geraakt van een onbewust verlangen naar een eeuwig geluk. De christelijke moraal komt voorts te gemoet aan de waardering en keuze van een vaste levensorde. Deze koning vindt het een fatale vergissing te menen met technische opleiding de Afrikanen levens vastheid te kunnen geven. Hij meent, dat zelfs een „natuurlijke" moraal hier niet kan helpen, maar enkel de christelijke. De Afrikaan verwacht van de Kerk een zuivering van zijn oude moraal en het brengen van nieuwe waarden en normen. Liefde en rechtvaardigheid werden in de families en stam nog te veel wettclUke en onder dwang geëist. Uiteraard zijn ze gastvrij, maar in hun gastvrijheid spelen vele taboe's nog een grote rol. Ze zouden, a la Bergson, van een gesloten moraal tot een inspiratievc open moraal moeten komen, van een zekere pressie tot ideaal. De Afrikaan verwacht zelfs van de chris telijke liefde, dat deze zal meehelpen alle volkeren cn mensen meer tot elkaar te brengen in vrede. De neger verhoopt ook grote dingen van de Kerk voor zijn materieel welzijn. Hier is de verwachting evenwel niet al tijd zuiver, want vele wensen van de Kerk de organisatie, techniek en praktische ver werkelijking van het materiële welzijn tot eigen baat. Deze opvatting is nogal wijd verspreid in Ruanda, omdat missionaris sen in bepaalde omstandigheden soms technische kaders gingen vormen om in de behoeften te voorzien. Koning Mutara ziet hef zuiverder. Hij verwacht geen directe materiële hulp van de Kerk bij de organisatie van het tech nisch bestel, maar wel sociale en ethische beginselen over de waarde en het gebruik van aardse goederen. Vooral het christe lijke voorbeeld in de aanwending dezer goederen cn de bewogenheid om ook ern stige aandacht te hebben voor de materiële basis van het leven, zal de Afrikaan van srote dienst kunnen zijn. Men verwacht hier van de Kerk een heldere leer, een po sitieve theorie cn vooral goede voorbeel den van sociale gerechtigheid. In onder ontwikkelde gebieden is hier de taak van de Kerk nog veel dringender en moeilij ker dan in vele westerse landen. De Ruandlërs hebben behoefte aan een hiërarchische orde. want zij beschouwen slappe en onhiërarchische leiding als zwakte. Wel verwachten zij bij deze kor daatheid van leiding ook zachtheid en aan voeling. Ook de Kerk zal met deze ge aardheid van de Afrikanen rekening moe ten houden en in haar leiding een harmo nie moeten nastreven van strakheid en hartelijkheid. Bovendien zal de leiding ge centraliseerd moeten zijn en toch persoon lijk. Dit zal wel een moeilijke taak zijn, want. centralisatie werkt meestal het. per soonlijke niet erg in de hand. Men zal dan de bisdommen niet te groot moeten ma ken, wil men die harmonie bereiken. De Afrikanen hopen terecht, dat de universe le Kerk ook veel ruimte zal laten voor het typisch eigene van de Afrikaanse ziel en wereld. Deze aanpassing van het algeme ne aan het bijzondere eist natuurlijk ook weer persoonlijke Initiatieven. Het kabinet heeft gisteren verder nog Henri Faure, eredirecteur van het minis terie van financiën en economische zaken, benoemd tot vice-algemeen afgevaardig de voor de organisatie van de gebieden van de Sahara. Hij vervangt in die func tie André Boulloche, die minister van on derwijs is geworden. Generaal De Gaulle zal morgen be ginnen met een serie toespraken tot het Franse volk, die door radio en tele visie zullen worden uitgezonden. Hij zal dan voor het eerst als president van de republiek voor het Franse volk spre ken. De toespraak van morgen zal. naar wordt verwacht, niet het karakter dra gen van een boodschap tot het volk, maar van een „praatje aan de haard". De negervorst. hoofs en schrander zo als uit ail" '"to büjkt. geeft waardevolle aanwijzingen: De Kerk „moet zich aan passen aan de nationale verschillen zon- der haar fundamentele eenheid op basis inwl 'Sen van haar dogma's prijs te geven De._, Kerk kan het zich niet veroorloven uit heems te zijn anders loopt ze gevaar te verstikken. Ook haar plaatselijke leiding moet zich, met handhaving van het onder richt met Internationale reikwijdte, (an ders houdt ze op katholiek te zijn) incor poreren ln de natie anders blijft ze niet doeltreffend." De vorst geeft toe hier veel van de Kerk te vragen, maar het is beslist noodzakelijk. Koning Mutara wil niet beweren, dat heel Afrika gelijk is aan Ruanda, maar toch meent hij. dat de, Afrikaanse ziel in het algemeen deze aspiraties koestert van de Kerk. Er sluimert in de Afrikaan se ziel een onbewust heimwee naar de gro te perspectieven en idealen van de Kerk, die een zekere geestelijke leegte kunnen opvullen. Hij ziet in de massabekeringen van Centraal Afrika een teken van deze dispositie van de Afrikaan voor de leer van de Kerk, Hij is reëel genoeg om na het eerste enthousiasme der bekeerlingen een inzinking te verwachten, maar meent, dat men deze te boven kan komen door een intensieve consolidatie en polijsting van de mentaliteit der nieuwe christe nen. HIJ ziet echter ook bij vele Afrikanen de mythe van de technische vooruitgang alg een nieuwe heilsleer wortel schieten, maar hij acht het een ramp voot Afrika, wanneer deze mythe het zou winnen van de heilsboodschap van de Kerk. Er ont staat een wedloop tussen die mythe en de christelijke prediking. We behoeven niet te vertellen hoe vooral Moskou de mythe pousseert, vooral onder de ontwortelde negers in de grootsteden. Menselijkerwij ze wordt het een tijdrace tussen de bood schap van de Kerk e»> de mythe der tech nische vooruitgang met het masker van een fel anti-westers, nationalistische ont. waking DR. A. v. d. Wey, O. Carm. Italië heeft l.v.m. de crisis in het Ita liaanse kabinet gevraagd om uitstel van de vergadering van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de landen van de E.E.G.. die dinsdag a.s. in Brussel ge houden zou worden, zo is van Belgische regeringszijde meegedeeld. Op deze vergadering zouden de volgen de kwesties besproken worden: 1. De vraag, waar de zetel voor de verschillende instellingen van de E.E.G. gevestigd moet worden; 2. De benoeming van de opvolger van de Fransman Louis Armand als voorzitter van de Euratom-commissie; 3. De benoeming van een nieuwe voor zitter en van leden van de Hoge Autori- teit van de E.G.K.S. De huidige voorzitter is de Belg Finet. Men verklaarde ln Brussel, dat de Bel gische regering, hoewel zij gekant Is te gen elk uitstel van de activiteit van de E.E.G.. met haar bondgenoten overleg zal plegen over dit verzoek en Italië zo spoe dig mogelijk zal antwoorden. Men ver wacht, dat de overige landen-leden van de E.E.G. het verzoek van Italië zullen Paus Joannes heeft tot bisschop van Digne benoemd pater Bernardin Collin O.F.M. Dit besluit wordt in Frankrijk als een historische daad beschouwd. Immers, door een kloosterling te be noemen heeft de paus opnieuw een langdurige traditie in Frankrijk ver broken. De nieuw benoemde Francis caan is ongetwijfeld vanwege zijn per soonlijke kwaliteiten uitverkozen, maar de benoeming heeft kennelijk ook ten doel de samenwerking in het apos tolaat en de zielzorg te versterken tus sen seculiere en reguliere geestelijk heid, welke laatste hoe langer hoe meer in de dagelijkse zielzorg wordt betrokken. Het bisdom Digne, suffragaan van Aix, beslaat een groot berggebied, dat nogal dun bevolkt is. Bijzonder moei lijke vraagstukken om het geloof en de leer tot leven te brengen zijn reeds voorwerp van studie in het bisdom. Mgr. Collin, geboren in 1905, was in zijn jeugd lid van de Derde Orde en trad daarna in de orde in. Hij heeft pionierswerk in de verkennerij ver richt. In 1949 was hij coadjutor van de vicaris apostolicus van Port Said. Hij was in 1957 vanwege de politieke situa tie gedwongen naar Frankrijk terug te keren. Aldus meldt het K.N.P. Gisteravond laat is brand uitgebroken ln de Parijse effectenbeurs. Door snel op treden van de brandweer kreeg het vuur, dat in de grote hal ontstond, nilet veel kans. In de hal werd enige schade aange richt. Oorzaak van de brand is waar schijnlijk geweest kortsluiting achter een elektrische bediende borden met koens- aanduidingen. Dat televisie in een rijdende auto mo gelijk ls, aldus meldt onze Haagse redac tie, is ons gedemonstreerd In een tou ringcar van een grote Haagse busonder neming tijdens een tocht van Den Haag vla Gouda naar Rotterdam en weer te rug. Dank zij de ingenieuze vindingen van de heer G. Koekoek en zijn staf me dewerkers is een Haagse radio-en televi siefirma er in geslaagd een apparaat te construeren, dat zoveel mogelijk tege moetkomt aan de eisen tot ontspanning en afleiding, die passagier van een auto bus tijdens een reis door het avondlijke duister kan stellen. Door een scheiding tussen de beeld buis, die in een metalen omhulsel is ge vat en geheel door schuimrubber omge ven. en de overige apparatuur is voor komen, dat het schokken van de bus in vloed heeft op het beeld. Bovendien be schikt de reisleider over een eenvoudig instrument, waarmee hij de antenne op de wagen kan richten, indien de bus van richting verandert. De apparatuur is vóórin de bus ge plaatst, zodat de reisleider ook het ge- iuidsvolume en het beeld kan regelen. Bij de proeftocht bleek, dat het beeld zuiver doorkomt. Alleen midden in de stad als Rotterdam deden zich storingen voor, zonder dat hierbij het geluid aan sterkte inboette. Aangezien de meeste reizigers in grote steden liever naar bui ten kijken dan zich op het tv-scherm te concentreren, mag dit niet als een groot bezwaar worden beschouwd. Door metingen is men tot de slotsom gekomen, dat bijvoorbeeld bij nachtrei zen over de Duitse autobanen de ont vangst van tv-programma's mogelijk is. Proefondervindelijk moet dit echter nog blijken. Zeker is, dat in bergpassen geen ontvangst mogelijk is. Bij reizen in het buitenland (de buson derneming zal voorlopig vier bussen met „bus-o-visie" voorzien op reizen naar Oostenrijk) zal van een breedbandanten- ne, geschikt voor de kanalen 5 tot en met 10, gebruik worden gemaakt. Bij experimenten, die ln september zijn begonnen, is gebleken, dat vooral een constante stroomleverantie de mees te moeilijkheden opleverde. Door het verschil in tempo van de bus wordt na melijk steeds de stroomspanning gewij zigd. Door een bepaalde ingreep heeft men weten te bereiken, dat een soort gemiddelde frequentie kan worden ge handhaafd tijdens het rijden. Storingen treden alleen op, wanneer bijvoorbeeld een rijdende tram wordt gepasseerd, die trillingen van het beeld veroorzaken. Een voorbijrijdende trein heeft echter op enige afstand geen invloed op de beeld kwaliteit. Het geluid is beter dan van een autoradio, hoewel het uiteraard iets metaalachtigs heeft. Aan de motor van de bus behoefde niets te worden veranderd. Door deze nieuwe constructie, die voor het grootste deel van Europa en zeker voor Nederland een novum is, hoopt de busonderneming te voorkomen, dat er zich tijdens de reizen „dode" uren voor doen, wat meestal het geval is, wanneer men lange ritten moet maken tijdens het duister. Voor Nederland is dit probleem opge lost. De resultaten ln het buitenland ge durende het komende reisseizoen zullen moeten aantonen, of ook buiten onze grenzen „bus-o-visie" mogelijk ls. De Griekse schrijver Niko Kazantzakis kennelijk gedreven door gevoelens van teleurstelling en afkeer voor de liefde loosheid, het egoïsme, de huichelarij en de verdeeldheid der mensen, die zich volgelingen van en broeders Sn Christus noemen, heeft Sn zijn roman „Christus wordt weer gekruisigd" het gebrek aan naastenliefde tussen de christenen on derling op striemende wijze gehekeld. In zijn roman schetst 'hij een Grieks dorp onder Turkse overheersing, waar een Passiespel zal worden onpgevoerd. De rollen worden verdeeld en de pope spoort de spelers aan, zich in te leven ln de figuren, die zij moeten uitbeelden en zioh oo-k in het dagelijkse leven te bezinnen op de 'betekenis van het lij densverhaal. Als een groep berooide Grieken, Slachtoffers van de' Turkse bezetters, het dorp binnentrekt en om hulp vraagt, ontstaan er moeilijkheden. De notabelen onder aanvoering van de pope probe ren op alle mogelijke manieren om van de last van hulpverlening af te komen. Daartegen komt een deel van de bevol king onder leiding van do vertolker van de Christusrol, een onontwikkelde her der, in verzet. De pope roept tenslotte de hulp van de Turkse commandant in, die als een tweede Pilatus zijn handen dn onschuld wast en de Christusspeler aan de wraakzucht van de dorpsbewoners overlevert. Naar dit gegeven is enkele jaren ge leden door de Franse regisseur Jules Dassin een film vervaardigd en hoe men ook over de analogie en de symboliek met het lijdensverhaal denkt, met name van de Christusfiguur tot die van Ma ria Magdalena en de stelling; als Chris tus weer op aarde verscheen, zou hij wederom worden gekruisigd, het staat vast, dat Dassin met oprechte bedoelin gen en een sterke bewogenheid een in drukwekkende tendensfilm heeft ge componeerd. Maar al waren de bedoelingen beslist niet minder oprecht televisie is geen film. regisseur Jack Dixon is geen Jules Dassin en Jef v. d. Heyden, die de ro man voor de televisie bewerkte, zou van degenen, die be* scenario voor de film schreven, heel veel kunnen leren. Het gevolg daarvan was. dat het spel, zoals dat gisteravond door de VPRO-televisie werd uitgezonden, ontaardde in een langdradig, sterk verbrokkeld en onge loofwaardig melodrama, vol valse ac centen en mislukte praatscènes, waar mee de zeer talrijke acteurs, van wie de meesten door Ddxon uit de toneelgroep Theater waren gerekruteerd, evenmin als de regiseur zelf, geen raad wisten. Natuurlijk kwamen er tijdens de voorstelling, die ruim twee-en-een half uur duurde, goede momenten voor, zoals het tweegesprek tussen Hans Oulemao als Manolios, de vertolker van de Chris tusfiguur en Annie Langenaken als Mar tha. de Maria Magdalena. Natuurlijk waren er prachtige typeringen zoals de pope Gregorius van Rob de Vries, de La- das van Gerard Hartkamp, de Patriar- cheas van Frits van Dijk en Fourtouinas van Richard Flink. Maar dit alles heeft de opvoering van gisteravond, die werd ingeleid door A. den Doolaard, niet kun nen redden. De KRO-telewisie is gistermiddag in haar programma voor de jeugd begonnen met een nieuwe rubriek onder leiding van Adrie van Oorschot. Onder het motto „Ik zou wei eens willen weten", kunnen jeugdige kijkers per briefkaart aan de KRO-televisie in Hilversum vra gen stellen, die door deskundigen wor den beantwoord. De wijze, waarop de eerste twee van deze vragen werden beantwoord de vraag van een meisje, hoe het kwam. dat in de huiskamer een kopje begon te rinkelen, toen de radio hard speelde, leidde tot een demonstratie van trillin gen met behulp van stemvorken en een optreden van dp harpiste Rosa Spier doet een reeks visueel aantrekkelijke en tegelijk interessante en leerzame uit zendingen voor grotere kinderen ver wachten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5