MAROKKO, Tuin van Allah I Schiphol bereidt zich voor op straaltijdperk EIERCAKEGROEIDEDE FABRIEK UIT Vreemde brand op een Amsterdamse zolder WYBERT PUZZEL DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK In 1958 weer 50.000 passagiers meer Ontstoken door vroegere bewoners? Onze dagelijkse r De „Noordam" deed het zonder sleepboothulp Door hijskraan gedood Maar B. n W. lieten loods afbreken Vier jaar geëist tegen twee „zware jongens Inbrekers stalen 5000 Rood knipperlicht bij spoorwegoverwegen Burgemeester met verlof gezonden Moeilijkheden met kandidatenlijsten V 13 DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 PAGINA 4 IlliillilllllllllilllilllllilllllliililllllllllUillllltiillllllilUlllllillUllllllllllllliiillllllllllUlllilllUllllllililllllllillltllllilllilllllllllllIll Goedkope klasse: succes Derde plaats Nieuwe startbaan Radargebouw BESMETTING Gebruik regelmatig Juwelendiefstal in Kerkrade Tipgever verloor lokgeld Sneller uit als bomen omhoog gaan rn riff11 lil Gil B. M. R. S. Oplossing van gisteren door H. VöLMER 3>- 9. Een eeuw of wat geleden was Marokko een tragedie. Plunderingen, veroveringen, misdaden en staatsgrepen wis selden elkaar af. De Westerling, die er zich toch ging vesti gen, merkte dat hun leven elke dag, elke seconde bedreigd werd. Was het niet dr. Mauchamps, die door een troep huir lende fanatici werd afgemaakt? Nog steeds bewaart Frank rijk een sombere herinnering aan zijn „uitvaart": de dokter liggend op een muilezel werd dwars door de woestijn naar Casablanca gesleept". 10. Ook de zeeën werden afgeschuimd. Talrijke Westerse koopvaarders zagen zich de pas afgesneden en werden geën terd. De opvarenden werden als slaven verkocht. Een som hoogtepunt in dit „bedrijf" vormde hetbewindvanAbd ber hoogtepunt in dit „bedrijf" vormde het bewind van Abd el Aziz, in 1894 tot sultan uitgeroepen, toen hij nog geen veer tien jaar was. Abd el Aziz werd een huiveringwekkende naam. Zo liet hij in Tetoean twee voorname hovelingen, de broers El Hadj Maati en Si Mohammed Sghir in de boeien kluisteren en beestachtig behandelen. Toen Maati stierf, liet de sultan het geboeide lijk elf dagen lang aan het lichaam van Si Mohammed Sghir vastgeklonken liggen.... •A. Xf- 11. Abd. el Aziz gaf geld als water uit. In een paar jaar tijds had hij de schatkist er dan ook „doorgedraaid" met de waan zinnigste verspillingen. Uit Londen liet hij een vleugel ko men en een stel scheepsdokken, waar hij niets mee kon aan vangen. Hij verzamelde kronen, die hij als Mohammedaan nooit mocht dragen. Koetsen en rijtuigen die nooit uitreden omdat de wegen niet deugden. En fototoestellen in massief goud, waar hij niets mee kon beginnen. Tenslotte werd dat de Marokkanen te grijs en ze stootten hem van zijn troon. Zijn broer, Moelay Hafid, volgde hem op, maar zette de lu gubere familietraditie op waardige en mensonterende wijze voort. 12. Maar Moelay Hafid had een mededinger. Een ernstige concurrent voor de troon. Een Berber, Djilahi ben Driss Zerhoeni et Joessef, die door zijn aanhangers als „Rogui" (troonpretendent) naar voren werd geschoven. Jaren duurde de strijd. Tenslotte werd de Rogui gevangen genomen en in een kooi gesmeten. Die kooi werd op de rug van een kameel gehesen en de verre reis naar Fez begon. Als afschrikwek kend voorbeeld werd Djilahi voor de leeuwen gegooid. Zijn volgelingen kwamen er niet minder genadig af. Schiphol werkt gestadig door om met uitbreiding en verbetering van de haven inrichtingen het straalverkeerstydpcrk op te vangen. Met ongeveer 50.000 passagiers meer dan in 1957 bereikte het jaarlijkse passagiersvervoer bijna het miljoen, nl. 972.510 luchtreizigers, een stijging van 5.3 procent. Het gewicht der luchtvrachtgoe deren steeg tot 30.9 miljoen kg, waarin niet zijn begrepen de 18.5 miljoen kg ba gage. De geregelde vluchten vertoonden een toeneming en wel van 36.366 tot 37.162, terwijl het aantal uitgevoerde charter vluchten steeg tot 3389. Het getal lucht vaartmaatschappijen, die vaste verbindin gen met Amsterdam onderhouden, nam met 2 toe tot 17. Het aantal betalende be zoekers bedroeg 1.250.000, een verminde ring ven 500.000 personen in vergelijking mef 1957, toen „Het Atoom" velen naar Schiphol trok. Dit alles staat te lezen in het verslag over het'eerste bedrijfsjaar van de N.V. Luchthaven Schiphol. In de eerste maanden ven het verslag jaar werd een teruggang van het. passa giersvervoer t.o.v. de overeenkomstige maanden in 1957 waargenomen; daarna werden weer stijgingen geboekt. Een nieuw maandreoord werd in juli bereikt met 117.424 passagiers. Het zwaartepunt van het intercontinen tale verkeer van en naar Schiphql lag op de lijn AmsterdamNew York v.v. De in voering van de goedkope (economy) klasse op deze route bleek een succes. In de zomerdienst werden per week 42 retour vluchten naar New York gemaakt. Het ge. regelde Noord- en Zuidatlantisehe ver keer naar en van Schiphol bedroeg in de zomer 63 retourvluchten per week. Voor wat betreft het luchtvrachtver- voer nam Schiphol in het verslagjaar de derde plaats in Europa in, na Londen en Partjs. Deze eervolle positie is voor namelijk te danken aan het uitgebreide en frequent bevlogen wereld luchtlijnen- net. waarin de KLM een belangrijke rol speelt. Immers 62.1 procent van het ge regelde en het ongeregelde handelsver keer op Schiphol wordt door de KLM verzorgd. Het aantal steden, waarmede Nederland via Schi^ol is verbonden door geregelde, rechtstreekse luchtdiensten bedroeg aan het eind van verleden jaar 109, gelegen in 71 landen, verspreid over de vijf we relddelen. Hiervan liggen 45 steden in Europa, 27 in het Nabij, Midden en Verre Oosten, 7 in Afrika, 4 in Zuid-Ameriika en het Caraïbisch gebied en 13 steden in de U.S.A.. Canada en Mexico. Vereweg het belangrijkste werk, dat in hei verslagjaar ter hand is genomen, is de in mei begonnen aanleg van een nieuwe start- en landingsbaan genum merd 07-25, lopende in ono-wzw-rioh- tinig, die de tot dusverre langste baan van 2550 m nog met 750 m zal over treffen. Deze baan is nodig om Nederland in staat te stellen deel te nemen aan het straalverkeere tijdperk met non-®top- vluohten over lange afstanden. Aan het einde van het jaar werd een aanvang gemaakt met de bouw van een radargebouw in het Amsterdamse bos ter hoogte van het stationsgebouw. Hier zal de zend-ontvanginstallatie van de in het voorjaar van 1959 af te leveren lange af stand radar worden ondergebracht. Op dit gebouw zal het antennesysteem worden gemonteerd. Deze radar zal een overzicht geven vain het luchtverkeer binnen een gebied met een straal van 250350 km. Vliegtuigen welke op hoogten van 40.000—50.000 ft (13.00016.000 m) vliegen zullen met be hulp van deze radar waarneembaar zijn. In de haven van New York zijn de be- mnnin"en van de ca. 400 havensleepbo ten (400 man) zaterdag onverwacht in staking ge~aan. Zij eisen een loons verhoging van een dollar per uur en heb ben een voorstel van de sleepbooteigena ren om voor 1959 "enoegen te nemen met 14 cents per uur en het volgend jaar 7 cents verworpen. Vandaag zou er nu een bemiddelingspoging \vorden gedaan in dit conflict, maar de gezagvoerder van de „Noordam" van de Holland-Amerikalijn heeft daarop niet willen wachten met het binnenlopen van de haven. Als eerste grote boot sinds zaterdag heeft hij zijn schip gisterenmiddag zonder sleepboot hulp de haven binnengebracht en het zon der moeite aan de steiger van de maat schappij gemeerd. Op de chemische kristaLsodafabriek te Herten bij Roermond is gistermiddag een arbeider tijdens werkzaamheden, waarbij hij pp een ladder stond, door een lier van een rijdende hijskraan tegen een muur gedrukt. Het slachoffer, de 36-jarige Van Ierse] uit Vlodorp is een half uur later aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. (Van onze correspondent) In Apeldoorn is een conflict gerezen tussen een nieuwe industrie aldaar en B. en W., dat tot gevolg dreigt te heb ben, dat het bedrijf zijn tenten elders op de Veluwe gaat opslaan. Aan de Orderparkweg in Apeldoorn heeft vier jaar geleden de firma Groos op heel besheiden schaal een banketfa- briek opgezet. Men maakt er uitsluitend eiercakes, maar het produkt bleek zo- in de smaak te vallen, dat men er al spoedig over moest denken de produktie te vergroten. Daarvoor kreeg men van de «emeente vergunning om on een ter rein, dat volgens het uitbreidingsplan van de gemeente een andere bestemming had, tijdelijk een houten hulpgebouw neer te zetten. Onder uitdrukkelijk beding ech ter, dat men het hierbij moest laten en dat er niet nog meer bouvrr1? bij zouden mogen komen. Een en ander in afwach ting van de bouw van een nieuwe fabriek op het industrieterrein aan de Vlijtse- weg, waar de firma hiertoe een stuk grond van de gemeente kocht. Deze nieu we fabriek is er echter nog niet, ter wijl daarentegen de vraag naar cakes steeds groter werd. (Verleden jaar be reikte men een omzet van vijf miljoen gulden, bij een dagproduktie van 29.000 stuks en een weekverbruik van ca. 150.000 eieren. Afnemers zijn niet alleen Neder land maar ook België en Duitsland). In die situatie heeft de firma de stou te schoenen aangetrokken en heeft toch een nieuw houten hulpgebouw op het ter rein gebouwd. Van gemeentewege (Van onze Amsterdamse redactie) Politie en brandpiket stellen een diep gaand onderzoek in naar de oorzaak van een vreemde brand, die gisteren avond een zolderverdieping van een Galerijwoning op de hoek van de We teringschans en het Westeinde bij het Frederiksplein in Amsterdam verwoest te. De grote zolder, die in enkele ver trekken verdeeld is, was namelijk onbe woond en op slot. De brandweer heeft de toegang moeten forceren om bij het vuur te kunnen komen. Het piket is voorlopig tot de conclusie gekomen, dat er nog geen aanwijsbare oorzaak is. De politie speurt naar de verblijf plaats van een man en vrouw met een zoon van een jaar of vijftien, zestien, die des middags bij gerechtelijk vonnis uit dit huis waren gezet. De hoofdbe woonster, aan wier onsamenhangende, in overspannen toestand afgelegde ver klaringen men nog niet al te veel waar de wilde heöhten, beschuldigde deze mensen er nl. van de brand uit wraak neming te hebben gesticht. Deze vrouw, de 52-jarige weduwe T. S., woont op de eerste etage, boven een café. Zij had de tweede verdieping verhuurd aan een textielhandelaar en een vernisbedrijf en het derde aan het betrokken gezin. Met de vrouw daarvan, een Duitse, leefde zij al sinds enkele maanden op gespannen voet. Er was dikwijls ruzie OVERAL DREIGT en de weduwe was eindelijk in haar po gingen geslaagd de inwoners eruit te krijgen. Per 31 januari moesten zij het huis verlaten hebben en toen dat gisteren nog 'niet was gebeurd, kwam een deur waarder met een uitzettingsbevel. Om een uur of vier reed de verhuiswagen voor. Waarheen het gezin vertrokken is, wenst mevrouw S. niet te vertellen, wèl dat er bedreigingen geuit waren in de trant van; we krijgen je wel. De brand werd om kwart voor negen ontdekt door een buurman, die geknet ter hoorde. Hij waarschuwde direct vijf maal acht. Op hetzelfde moment kwam een politie-overvalwagen voorbij en een brandweerman in burger. De laatste wist de buitendeur open te krijgen en bracht de weduwe, die totaal overstuur was, naar buiten. Intussen was ook de brandweer gearriveerd. Deze bestreed de vlammen met drie stralen, waarvan één over een twintig meter hoge ladder geleid werd. Op de zolder lag oud huis raad van de weduwe opgeslagen. Ook waren er opgeborgen herinneringen uit de tijd, dat haar eerste man in Japan en China werkte, terwijl een ander ver trek een archief bevatte van de vemis- firma. Spuitgasten wierpen handen vol verkoolde paperassen uit de ramen. Het vuur tastte nog even de derde verdie ping aan. De lager gelegen etages lie pen waterschade op. De brand trok op dit drukke punt van de stad grote be langstelling. Het is voor de derde maal in één jaar dat er in de Galerij die overigens binnen niet al te lange tijd zal worden afgebroken voor de bouw van het nieuwe hoofdkantoor van de Ned. Bank een brand heeft gewoed. Precies dertig jaar geleden ging hier ook het beroemde Paleis voor Volks vlijt in vlammen op. wenste men daarmede niet akkoord te gaan en de firma werd gesommeerd het voor 1 februari af te breken, zoniet dan zou dit van gemeentewege gebeuren. Dit laatste is nu gisteren geschied. Onder po litietoezicht heeft een vijftal gemeente werklieden het gebouwtje verwijderd. De cakesfabrikant is nu zo boos, dat hij Apeldoorn de rug wil toekeren. Hij geeft weliswaar toe, dat hij buiten zijn boekje is gegaan, maar vindt dat er hier voor hem sprake was van overmacht en dat de gemeente '""ar oog voor had moe ten hebben. Voordat hij besloot tot de bouw van een nieuwe fabriek op het in dustrieterrein had hij van drie andere gemeenten op de Veluwe aanbiedingen ontvangen en daarop wil hij nu alsnog ingaan. Wanneer dat werkelijk gebeurt zullen de 35 ongeschoolde arbeiders van het zestig man tellende personeel wor den ontslagen. Gisteren is er al voor ne gen man ontslag aangevraagd. Vier jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de Maastrichtse recht bank, mr. W. Moors gisteren geëist tegen twee mannen, die hij kenschetste „als twee harde misdadigers van het type zware jongens, gelijk men die alleen in bepaalde grote steden vindt". Deze verdachten de 27-jarige metselaar G. va>n D. en diens maat, de 38-jariee los- werkman P. F., beiden uit Kerkrade, stonden terecht wegens diefstal van een cassette met gouden sieraden ter waarde vain ongeveer 50.000. De cassette werd in de nacht van 21 op 22 julii van verle den jaar gestolen uit een Volkswagen vam een vertegenwoordiger van de firma M. G. H. die geparkeerd stond bij een wo ning in Kerkrade, waar de vertegenwoor diger de naoht zou doorbrengen. Een der portiers van de auto was met geweld opengebroken. De beide verdachten hebben van den beginne af alle schuld ontkend. De koffer waarin de cassette was gebor gen werd later in de buurt teruggevonden in een graanveld, toen dat werd gemaaid. Er was geen spoor van sieraden, maar de twee verdachten maakten sedert de im- braaknaolu opmerkelijk grote verteringen. Een hunner was de zoon van de vrouw bij wie de vertegenwoordiger logeerde. Hij zou dus hebben kunnen weten, dat in de auto zo'n kostbare lading zat. Uitspraak 16 februari. Een jaar gevangenisstraf eiste de offi cier voorts tegen de 36-jarige koopman F. H. B. uit Venlo. die als tipgever had willen optreden voor de politie, door con tact op te nemen met iemand die, naar zijn weten, over de sicradendiefstal in Kerkrade het een en ander wist en die ook bekend was met de plaats van de buit. De politie stelde aan verdachte toen 3000 ter hand, welk bedrag door een asurantiemaatschappij beschikbaar was gesteld om als lokgeld te dienen voor het zgn. aankopen vam een deel van de buit. Verdacte had de politie echter „op de hak" genomen wamt verscheidene afspra ken hadden „geen resultaat" of „gingen niet door." Toen de politie nadere informaties ver langde, verklaarde de tipgever het geld verloren te hebben. Hij had echter die zelfde dag opvallend hoge betalingen ge daan van uitstaande schulden. Verdachte hield voor de rechtbank vol voldoende geld voor deze schulden te h'u. ben gehad en bij het verlies van het „tip geld" evengoed zelf een paar duizend gulden van zijn eigen geld te ziim kwijt geraakt. Uitspraak eveneens op 16 februari. In de kantoren van de herenkledingfa briek Union aan de Oosterhamrikkade te Groningen is gisteren ingebroken. Daarbij is ruim f. 5000,- aan papier- en kleingeld meegenomen. Tot dusver heeft men nog geen spoor van de daders kunnen vinden. Het geld was bestemd voor loonuitkerin- gen. De Ned. Spoorwegen hebben zich bereid verklaard een nauwer verband te leggen tussen het omhooggaan van de afsluitbo men bij overwegen en het flikkeren van het rode waarschuwingslicht. Dit bleek gistermiddag voor het Leidse kantonge recht, waar vele automobilisten zich moesten verantwoorden wegens het pas seren van overwegen, voordat de rode lichten waren gedoofd. Een van de over treders had via de A.N.W.B. contact ge zocht met de Spoorwegen. Deze hebben toegezegd, dat zij zullen streven zo spoe dig mogelijk de knipperlichtinstallaties zo danig af te stemmen, dat zij hun straling zullen beëindigen, wanneer de bomen met een hoek van dertig graden zullen zijn geopend, het punt. waarop voor de au tomobilisten de doortocht vrij komt. (Van onze correspondent) De burgemeester van Oosterland is door de minister van Binnenlandse Zaken een maand met ziekteverlof gezonden. De ze maatregel houdt verband met een aantal feiten, waarnaar de justitie thans een onderzoek instelt. Enige tijd geleden zijn verduisteringen aan het licht gekomen, die waren ge pleegd door de vroegere secretarie-amb tenaar B. Bij het onderzoek zou zijn ge bleken, dat de burgemeester in gebreke zou zijn gebleven. Hij zou namelijk on voldoende controle op B. hebben ge oefend. terwijl hij wist dat deze in zijn vorige woonplaats al eerder in financiële moeilijkheden was geraakt. Zelfs zou de burgemeester aan deze mbtenaar werk hebben opgedragen, waar door deze niet onbelangrijke geldbedra gen in handen kreeg. Zo deed -B. de ge meenschappelijke administratie van de vuilophaaldienst, die enige gemeenten op Schopwen-Duiveland samen hebben inge steld. Eind verleden jaar werd bij deze dienst een tekort van 4500 geconstateerd. Dit geval leidde ertoe, dat nog een aantal on juistheden, werden ontdekt in de admini straties, die B. onder zijn beheer had. De Partij voor Landbouw en Midden" stand is niet van zins zich zo maar neef te leggen bij de beslissing van het hoofd stembureau te Tilburg, die de daar door haar in ediende 1p~* (zonder namen van kandidaten) ongeldig heeft verklaard- De lijsttrekker, de heer A, W. M. van de Sande, Is voornemens bij Ged. Staten van Noord-Brabant tegen die uitspraak in beroep te gaan. Er waren élle mogelij ke dhrnm met de lijst niet in orde en een aantal daarvan heeft de Indiener van de lijst, de heer Crenen, vo1-"- s de be palingen van de Kieswet nog in orde mo gen maken, maar er waren er ook, die volgens de voorzitter van het stembureau volgens de wet niet kunnen worden hef- steld en daarom verklaarde het bureau de lijst ongeldig. In Zwolle heeft men een soortgelijk geval. Daar kwam op de middag van de kandidaatstelling tegen kwart voor vijf een 'el«re heer Bijsterbosch. die namens de Positief Christelijke Nationale Unie om een inschrijfformulier vroeg en dit daarna blanco inleverde. Even tevoren had de partijsecretaris, de heer Van Os. interlokaal telefonisch medegedeeld, dat hij zelf niet tijdig aanwezig kon zijn 'n dat daarom de genoemde heer Bijster bosch in zijn plaats zou komen. Deze laat ste kende echter de namen van de te stel len kandidaten niet maar meende- dat dit volgens de benalingen van de Kies wet achteraf, nog wel in orde kon worden gemaakt. Het hoofdstembureau is van oor deel, dat er geen lijst is ingediend, maar de heer Van Os heeft hiertegen uitvoerig protest aangetekend. Dit zal nu nader worden onderzocht. In Assen is het omgekeerde het geval, daar heeft het stembureau een lijst goed gekeurd tegen de zin van een aantal per sonen, die haar hadden ondertekend. Het betreft hier de lijst van de communisti' srhe zogenaamde Bruggroep. Enigen van de ondertekenaars van deze lijst hebben namelijk achteraf verklaafd, dat zij hun handtekening willen terugtrekken, het- geep tot. gevolg zou hebben, dat de lijst dan niet meer het vereiste aantal van 25 handtekeningen zou dragen en derhalve ongeldig zou worden. Nu het stembureau zich aan deze verklaring niet heeft ge stoord en de lijst toch geldig heeft ver klaard, hebben de bedoelde onderteke naars hiertegen beroep aangetekend bil Ged. Staten. üio en televisie Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Dinsdag: 22.00 By invitation 22.4i5 Tijd voor Bernard 23.15 N.V. Phonogram Show 23.45 Verzoekplaten 00.30 Sluiting WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 HILVERSUM* 1 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VP RO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.2 Gramm, 8.00 Nks. 8al8 De ontbijtclub. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gramm (9.359.40 Waterstanden) VPRO: Schoolradio VARA: 10.20 V.d.Vrouw. 11.00 Gramm. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V.h. platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 Nws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Promenade ork. 13.50 Medische kron. 14.00 Gramm. 15.00 V.d. jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.: rijksdelen Overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jassmuz. 18.45 Act. 18.55 Gramm en VARA-varia. 19.00 V.d.kind. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gramm. 20.30 een leven, hoorsp 21.50 Lichte muz. 22.15 Tussen mens en nevel vlek, caus. 22.30 Sopr. en plano. 23.00 Nws. 23.15 Gramm. 23.30 Orgelspel. 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM 11 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 V.d. zieken. 9.30 V.d.vrouw 10.15 Gramm. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramm 11.20 Een ieder die zoekt, hoorsp. 12.20 Gramm 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus. muz. 12.53 Gramm en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 De Consul, opera. 15.30 Barok-ens. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Gramm. 17.40 Beursber. 17.45 Gramm. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v.h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, caus. 18.30 Gramm. 18.45 Op de man af, caus. 20.00 Pol. caus. 20.05 Pia norecital. 20.20 Concertgebouwork. en soliste. 21.00 Herwonnen Vaderland, klankb. ong. 21.25 Muz. caus. 21.55 Concertgebouwork. (verv.) 22.30 Gramm. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20-24.00 Gramm. 22.15 liur: Vaticaanse wetenswaardigheden. Golflengten: 25.67 m., 31.10 m., 41.21 m., 48 47 m., 196 m. Engeland, BBC home service 330 m. 12.00 V. d. scholen 13.00 Cricketber. 13.10 Gramm. 13.30 V. d. boeren. 13.15 Weerber. 14 00 Nws 14.10 Hoorsp 14.40 Pianospel. 15.00 V d scholen 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers 17.45 Voor oudere mensen. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14.40 Pianospel 15.00 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Voor oudere mensen. 18.00 V .d kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East 19.45 Volksdansen. 20.00 Gramm. 20.00 Round Britain Quiz. 21 00 Der Zigeunerbaron, operette. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23.00 Piano recital. 23.15 Wetensch. overz. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws 0.06 - 036 Cello, klarinet en piano. Engeland, BBC ligt progr. 1500 en 247 m. 12.00 Voor(jr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek 12.30 Nw3. en dansmuz. 12.45 Verz. progr. v. dansmuz 13.30 Nws en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 1500 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Ork. conc.: verz progr. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. progr. 18.30 Nws en gevar progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws en verz progr. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.00 Lichte muz 23.30 Nws. 23/40 Gevar. progr. (Om 0.30 Nws.) 0.55-1.00 Nws. NDR-WDR. 309 m. 12,00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Operett?- muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Jazz. 1950 Joegoslavische volksmuz. 20.10 Hoorsp 20.45 Ork. conc. 21.15 Hcorsp. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz 22.20 Ca- baretprogr 23.05 Lichte muz. 23.15 Gevar m.uz. 24.00 Nws. 0.10-1 00 Lichte muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gramm. 14.20 Kamermuz. 15.10 Idem 16.00 Gevar. muz. 16.55 Gramm. 2016 Hoorsp 21.45 Gramm. 22.45 Nws 23.10 Kamermuz. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber 12.34 Gramm. (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13.11 Barok-ens. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02. Gramm. 17 00 Nws 17.20 V. d. jeugd 17.45 Zangrecital. 18.00 Gramm. 18.10 Idem 18.10 Lekenmoraal en filosofie .18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 1930 Sportrep. 21.15 Vlaamse liederen. 214 5 Gramm* 22.00 Nws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Ka mermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. Brussel 484 ih 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 en 14.10 gramm* 14.15 Belgische muz. 15.15 Omr. koren. 15.30 gramm. 16.05 Idem 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.20 Zang en piano 17.40 Gramm. 18.30 Jazz- muz. 19.30 Nws. 20.15 Gramm. 21.15 Hoorspel, plm 22.00 Nws. 22.10 Hoorsp (verv). 23.30 NWS TELE VISIEPRO GR.: AVRO: 17.00 V. d. jeugd NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.30 Vademecum,21-00 De vijand van gisteren, T.V._spel. Duits progr.: 17.00 V.d. kind. 17.40-18 00 CauS. 19.00-19.30 Hier und Heute. 20.00 Journ 20.15 Weerber. 20.20 Een plaats vpor dieren. 21.00 T.V.-toto. 21.20 Documentair progr. FRANS-BELG. PROGR.: 17.00-18.00 V.d. kind- 19.00 La Pensée socialists 19.30 VoetbalreP* 21.15 Journ. 21.30 Film. Daarna: Wereldnws* VLAAMS-BELG. PROGR.: 19.00 Lekenmoraal en filosofie. 19.30 Voetbalrep. 21.15 Nws. 21.45 Kaleidoskoop. Horizontaal: 1 muziekterm (alk.), 3 lid woord. 5 jongensnaam. 7 muzaekii-nstru- ment, 8 slagzin, 10 pers. voonnaamw., 12 kern, 14 beschutting, 16 reeds, 18 naast elkaar, gelijk vatn riohtimg, 20 en omge keerd (afk.), 21 overeenkomst, 22 boven ste deel, 26 vreemde munt (afk.), 27 water roofdier. 30 Aziiatlisohe scbieretilaind, 31 pers. voomaam-w. 32 deel v. de dag (afk.) 33 vreemde munt (afk.) Verticaal: 1 luohtdrukapparaat, 2 groente 3 boom. 4 stofmaat. 5 titel (afk.), 6 zang- noot, 9 >gee<lachtiig, taamikleurig. 11 tegen werping, 13 ter attentie vam (afk.), 15.los plaats, 17 verdriet, 18 larve, 19 elektrisch" geladen deeltje, 23 kleurstof, 24 bevesti gingsmiddel, 25 onverstandig 28 vogel- produkt. 29 godsdienst (afk.) 30 vogel. Horizontaal: 1 is, 3 tabak, 7 to, 9 stonm. 11 toren; 13 ora, 14 let. 15 loens, 17 hoera. 19 uit, 20 stoom, 22 at, 23 edo 24 os. 26 krent, 28 e.a.. 29 tjalk, 31 thans. 33 eli. 34 eli. 35 reëel. 37 amigo, 39 p.s„ 40 kassa. 41 of. Verticaal: 1 is, 2 stoot, 3 trans, 4 a.m. 5 at, 6 kolom. 7 tetra, 8 on, 10 ore, 12 ree. 15 lunet. 16 sterk, 17 hoont, 18 atlas, 21 ode, 25 sjees, 26 kliek, 27 thema, 28 enige- 30 ale, 32 ali. 35 r.p., 36 la. 37 as, 38 o-t. Als u hier in de hal bleef zitten? Daartegen verzetten de voorschriften zich met. De ogen van de blondine vulden zich met tranen. Ik ben zo moe, klaagde zij. U weet niet half hoe ik naar een bed snak. Wilt u voor daze ene keer niet van de regels van het huis afwijken? Het zou me mijn betrekking kosten. Hij trok zich aan een oorlel- Ik eh veronderstel, dat u voldoende geld bij u hebt om een kamer te betalen? Neen, dat heb ik niet. Wel kan ik morgen bijtijds iemand opbellen, die me ongetwijfeld uit de verlegenheid helpt. Om. u de waarheid te verellen: ik heb twist gekregen met één van het gezel schap, waarmee ik soupeerde. Ik had geen geld bij me. Maar ik wil u deze ring als onderpand geven. Hij is véél meer waard dan. de huur voor een kamer bedraagt. Zij nam een platina ring met diamant van de vinger- Het enige sieraad, dat zij droeg. Geen kwestie van, weerde Söder man beslist af. Hij stond enige ogen blikken in nadenken. Toen: Misschien weet ik et een mouw aan te passen. Ziet u, ik heb zelf een kamer in het hotel. Die kunt u krijgen en dan is het ook niet no dig dat u zich inschrijft. Maar ik moet één voorwaarde stellen: vóór achten dient u het hotel te hebben verlaten- Dan zit mijn dienst er op en lost de dagklerk me af. Om ongewenste vragen te voorkomen, mag hij u niet zien. De liftjongen is een geschikt type. Hij houdt zijn. mond als ik het hem zeg. Ik breng u in ongelegenheid, als ik op uw kamer beslag leg. Toch niet. Ik gebruik ze pas in de morgen- Acht uur is zo vroeg, wierp hij tegen. Laten we er negen van maken!. Hij hield voet bij stuk. Ik kip u om uiterlijk kwart voor acht Hela, Matts! Wijs deze dame mijn appartement!. Ik weet werkelijk niet, hoe ik u voor uv; vriendelijkheid zal danken. Niets te danken- Houd u aan de af spraak dat is me voldoende. Zodra de lift zich in beweging had gezet, hernam Söderman zijn plaats aan de les senaar. maar het was hem onmogelijk, de aandacht bij de roman te bepalen. Hij piekerde er over, hoe een dame van be schaving het in haar hoofd kon halen, zon der geld en bagage in een hotel te willen overnachten. Het was lang niet zeker, dat zi.i hem de waarheid had verteld: het re laas, dat zij tijdens het souper met iemand twist had gekregen en allen haar daar om in de steek gelaten zouden hebben, kwam het minstens onwaarschijnlijk voor. Vermoedelijk had zij woorden gehad met haar verloofde, met wié zij uit was ge weest; de ring, die zij in onderpand wil de geven, kon zeer goed een verlovings ring zijn. Söderman begreep zelf niet goed waarom hij voor haar in de bres was ge sprongen. Hij vond tenslotte slechts één verklaring: omdat zij hem niet voor een barbaar aanzag en hij het bewijs had willen leveren, dat zij zich in haar beoor deling niet vergiste- Bevredigen deed de ze verklaring hem allerminst. Matts keerde terug. Hij trok een gri mas en zei: Je kon wel eens een lelijke pijp te roken krijgen voor je galanterie!. Onzin! Zij is weg vóór iemand er zijn neus in heeft gestoken. Jij bent de enige die er van weet. O, ik zwijg als het graf, verze kerde de liftjongen plechtig. Ik houd wel van een avontuurtje- Matts Holm mocht de nachtklerk graag. Söderman liet zich er nooit op voorstaan, dat hij de meerdere van de liftjongen was, zoals zijn voorganger, en had direct hei „meneren" afgeschaft, toen Matts er mep begon. Holm ging door het vuur voor een chef, die hem op voet van gelijkheid behandelde en hem zijn dutje gunde in de tijd van zijn baas. De tijd kroop om. Langzaamaan begon Söderman zich bezorgd te maken over wat hij had gedaan. Wanneer ongelukkiger wijze een kamermeisje de blondine uit het vertrek van de nachtklerk zag stap pen? Dan volgde op staande voet ontslag! Hoe meer hij er over piekerde, hoe meer hij vond, roekeloos te hebben gehan deld. Hij had er zijn betrekking mee op het spel gezet- Na geruime tijd besprong hem wederom het schrikbeeld van de zwa re terugtocht naar Hernosand. Het was een koude, miezerige ochtend, toer hij om tien minuten over halfacht aan zijn kamerdeur klopte. Hij moest het enige malen herhalen eer hij antwoord ontving. Slaperig beklaagde de jonge vrouw zich: Ik mis een bad. Vóór ik mijn bad heb gehad, ben ik nooit klaar wakker! Maak voort!, riep hij op afgemeten toon. Over een paar minuten beginnen de kamermeisjes met haar werk! Goed!, klonk het ongeduldig gegeven antwoord. Söderman zond onverwijld Matts met de lift naar (je bovenste étage en wacht te in spanning tot zij met. haar bekoorlij ke last de hal bereikte- De blondine stapte uit,, fris, alsof zij een nachtrust van uren had genoten, wn wuifde een groet, terwijl zi.i hem passeerde Söderman gebaarde Matts bij hem te komen. Hij legde de linkerhand op de schouder van de liftjon gen. balde de rechter tot vuist en duwde hern die onder de neus. Ik ben een kalf van een kerel, zei hij dreigend, maar ik stamp je tot moes als jp één woord oververtelt van wat hier van nncht is voorgevallen!. Geen woord! beloofde Matts prompt. Hemeltje, ik dacht dat J« me beter ken de!, Het is je geraden! Ga nu je vad«r helpen bij het aanlengen van de melk- Söderman halde die adem. Hij gevoel de zich moe en slaperig, ook in het ge heel niet op zijn gemak. Als het bekend werd hoe brutaal hij tegen de regels van „Sint-Olaf" had gezondigd, ging hij zon der pardon de laan uit. Eerstens had een jonge vrouw zonder bagage de nacht in het hotel laten doorbrengen, dan haaf naam uit het register gehouden, en om het compleet te maken, haar zijn eigen ka mer afgestaan. De ene overtreding het noodzakelijk gevolg van de andere g®" weest. Even later trad de dagklerk binnen- twee minuten vóór zijn tijd, iets wat heh1 nog nimmer overkomen was. Söderm3n knikte hem toe en beklom de vele trap pen naar de hoogste verdieping van het gebouw In zijn kamer aangeland, be keek hij het bed waarin de geheimzin' mge gast had geslapen. De toestand w-e®s er op. dat zij hals over kop was opg®" slaan, niet eens gelegenheid had gevonden- de dekens weer toe te slaan. Hij herin nerde zich alles van de bekoorlijke ver schijning, die slechts even in zijn leven was verschenen, en die hij naar hij wijd* nooit zou kunnen vergeten: het blond® haar met de gouden glans, de innemend' held van de glimlach, de muzikale stert1- hot fijne profiel en bovenal de prachtig® blarw-grijze ogen, waaruit tranen hadd®° gedrupt. In het vertrek hing een exquiz® geur, haar parfum. (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4