Ontmoeting Kekkonen-Kroesjtsjef prikkelde Finse publieke opinie Ui, alle WINDSTREKEN Hoofdpersoon uit de „Affaire Lacaze" blijft in Marokko Franse bisschoppen over werkloosheid Italiaanse kabinetscrisis thans gemakkelijker op te lossen Program „vooruitgang zonder avontuur" werkte averechts Na bliksem-conferentie te Leningrad Enig positief resultaat: Finland mag ^an event. Noordse Unie deelnemen GRAFSCHENNERS DUITSLAND Sussende rede van Kekkonen VICTORIA - WATER Dochter van Nehroe voorzitster Congres- partij Duitse legerorders voor „Signaal Apparaten" Nu wel testament DOOR VERTREK VAN FANFANI ALS PARTIJLEIDER „Wacht te kooi" geeft adviezen over hobbies Nog steeds geen rust op Cuba Poolse priester brengt klacht uit tegen politie Weer ergerlijke dieren mishandeling Prins Bernhard opent luchtvaartweek Brand in Oisterwijkse schoenfabriek Gouden kloosterfeest V B DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 Russische inmenging orschau stleigh (Engeland) S ''eren (L.) ydney (Australië) dnnover (Duitsland) Tokio San Remo (Italië) Londen Een gunstig resultaat (Vervolg van pagina 1) Arrestatie Omkoping Landsbelang Welke rol? Nog een mogelijkheid Machtigste man Mogelijke uitweg Tijdschrift voor zeelui Geit kon staan noch liggen - 9'e sensationele ontmoeting tussen de Finse president Kekkonen en de °vjet-Russische premier Kroesjtsjef heeft in Finland niet alleen een ere opluchting veroorzaakt na de steeds toenemende spanningen van 1^ afgelopen maanden, maar ook een onmiskenbare verwarring. En dit is ^fijpelijk, want de reis van Kekkonen naar Leningrad was aangekondigd sen zuiver particulier vakantiereisje en bleek naderhand uit te draaien een conferentie van het grootste politieke belang. Er werd op het afltste ogenblik slechts een enkel regeringslid bij geroepen de minister handel. Uit Kroesjtsjefs redevoering bij de lunch in Leningrad noch 11)1 Kekkonens radio.rede achteraf is duidelijk geworden, hoe deze blik- conferentie op hoog niveau tot stand is gekomen. De president had j voor zijn vertrek gezegd, dat hij hoopte gelegenheid te krijgen tot p('sprekingen met Russische autoriteiten over een verbetering van de Fins- lu8sigche ralties; méér had hij niet gezegd. Het zorgvuldig opgemaakte |jvakantie,programma" werd echter onmiddellijk gewijzigd, toen bleek j,91 Kroesjtsjef en Gromyko samen met de Russische minister van handel, 3t°litjew, in Leningrad waren aangekomen. Kroesjtsjef verklaarde, dat j^'l over de radio had gehoord, dat de Finse president zich in Leningrad Oevond, en dat hij toen plotseling het besluit had genomen om het Finse 8t«atshoofd even te gaan opzoeken om van deze onverwache gelegenheid ®e»ruik te maken de lopende Fins-Russische kwesties te bespreken. commentaren in Je Finse pers getui v ï1 Van een nauwelijks onderdrukte wre jJ cn verwondering over deze gang van |(tt en> die hoogs' ns zijn verklaring zou ^.bhen vinden in Kroesjtsjefs bekende .keer van conventies- Het verslag, dat v esident Kekkonen in zijn radiorede gaf t 11 zijn ontmoeting met Kroesjtsjef was 1,1 duideljjk op gericht, de publieke opi- se na de maandenlange spanningen en (,j,eeulaties weer gerust te stellen. Hij j ecrde Kroesjtsjefs verzekeringen, dat Sovjet-Unie alleen maar vriendschap- kb gevoelens koestert tegenover Fin- gbd, en hij legde er de nadruk op, dat p°csjtsjef geen enkele eis had gesteld flb geen enkel verzoek had gedaan, dat Eoede relaties tussen Finland en het n esten of Finlands verhouding ten op iate van de andere Noordeuropese lan- b in gevaar kon brengen. hij zei echter niets over de inhoud van discussie, die hij met Kroesjtsjef had Natuurlijk bronwater bevat vele geneeskrachtige minerale bestanddelen Meer dan 70 jaar de meest gevraagde tafeldrank spCTO mA gevoerd over internationale problemen in het algemeen, maar hij wees er wel op, dat Kroesjtsjef hem uitdrukkelijk had ver zekerd, dat alle geruchten en insinuaties over Sovjetrussische veroveringsplannen berustten op nonsens en laster. Ondanks al deze geruststellende woor den laat de rede van Kekkonen evenwel nog vele brandende vragen onbeantwoord. De president verklaarde bijvoorbeeld, dat de crisis in de Fins-Russische verhoudin gen van afgelopen najaar ernstiger was geweest dan velen hadden gedacht, maar hij liet na, deze verklaring nader toe te lichten- Kroesjtsjef was in dit opzicht veel openhartiger. Hij zei zonder blikken of zen, dat de crisis in de Fins-Russische re laties was ontstaan door de vorming van de regering-Fagerholm. Achter Fagerholm meende de Sovjet-Unie namelijk figuren te zien schemeren, die bekend staan om hun anti-Russische houding. Kroesjtsjef bedoelde, en noemde ook, de Sociaal-De mocraten Tanner en Leskinen. Hij zei ook, dat de politieke samenstelling van de regering Fagerholm een hindernis had gevormd voor een vruchtbare samenwer king tussen de Sovjet-Unie en Finland. Men kan zich afvragen, hoe deze opmer kingen van Kroesjtsjef over de vorige Finse regering van de Sociaal-Democraat Fagerholm in overeenstemming kunnen worden gebracht met zijp zo uitdrukkelij ke verzekeringen, dat de Sovjet-Unie zich niet wil bemoeien met Finlands binnen landse aangelegenheden. De Sociaal-De mocraten zaten al in de Finse regerin gen waarmee Rusland, naar Kroesjtsjef zelf destijds heeft verklaard, „uitsteken de relaties" heeft onderhouden. Nu zijn ze opeens niet maar capabel om deel te Wel, wij in Nederland mogen dan een spectaculaire Goede Heertje-affai re gehad hebben, ergens anders, bij- Voorbeeld in Polen, maakt men ook wel eens wat mee. Er zijn in heel Polen ongeveer 32.000 staatswinkels. En in 20.000 van deze zaken heeft de Pool- se staatscontroledienst geconstateerd, Acqui (Italië) dat er over 1958 kastekorten waren of onregelmatigheden met de voorraden. mijden. Gedraag u verder in kerken en musea discreet en laat elke Duit se toerist er zich van bewust zijn, dal hij in 't buitenland zijn vaderland ver tegenwoordigt. U weet het: 't geldt alle maal voor Duitse toeristen, maar Frau Erika's opmerkingen kunnen ons mo gelijk ook nog wel wat zeggen- Nooit geweten, dat de Engelsen zich druk maakten om het carnaval. Maar het Engelse blad de „Daily Herald hieldt, dat ongeveer 1J00 mannen, Waaronder zich enkele Nederlanders en Spanjaarden zouden bevinden, zich bereid hadden verklaard ter gelegen heid van het carnaval te Eastleigh als aapmens in een kooi op te treden. Te- Sen een vergoeding van 250 zou de uitverkorene", gehuld in een apehuid, acht dagen en acht nachten in een kooi moeten doorbrengen. Niet ten onrechte acht het blad een dergelijke Vertoning onsmakelijk en vernederend Rijen koeien en paarden, schapen, konijnen, duiven, vogels, kippep. kat- ten en honden „defileerden" gisteren, in gezelschap van hun bazen, voor de kerk van Itteren om daar te worden Sezegend door pastoor Schutgens. Na de dieren zegende pastoor ook nog de land- en tuinbouwzaden. Na afloop van de plechtigheid, welke o-a. werd bijge woond door drs. J. Hanssen van de Culturele Raad Limburg, werden ankele duiven losgelaten. Er bestond dit jaar nog meer belangstelling dan anders voor deze traditionele dieren- zegening, die in Itteren ieder jaar op 1 februari wordt gehouden, omdat de ze dag dit jaar op een zondag viel Het primitiefste deel van de Austra. lische bevolking, de Puntibisstam, die °ver de woestijnen van Centraal Au stralië zwerft, zal voor 't eerst van re- Seringshulp gaangenieten. Inde loop van dit jaar zullen speciale patrouilles hun leren hoe men een waterpui aanlegt. De Puntibis, die ten westen Van Alice Springs wonen, leven van de volgende delicatessen: ratten, rno1 zen, hagedissen en bladeren van wilde tomaten. Twee jaar geleden zijn ze voor het eerst door regeringspatrouilles ontdekt en toen was het ook voor het eerst in hun bestaan, dat de Puntibis blanken zagen. Het is een grote Westduitse organisa tie voor het toerisme, die mevourw Rrika Pappritz bereid gevonden heeft enkele gedragsregels voor Duitse toe- risten in het buitenland te ontwerpen Mevrouw Erika Pappritz, oud-functio- daris van het Protocol van de Duitse bondsrepubliek (ze verdween daar, na een nogal geruchtmakend boek over o'iquette waarmee bijna niemand het eens was) brengt de Duitsers het vol gende onder het oog: begin met alle 'uidruchtigheid te vermijden, wanneer u als een Duits gezelschap in het bui tenland vertoeft. Verder dient men er zich van bewust te zijn, dat een korte leren broek en Tyroolse kost liet in elk land en op elk uur van dag op hun plaats zijn. De dame: dienen ook bij voorkeur niet in shorts of in badkostuum aan het diner te Verschijnen. De mannen moeten vooral wanneer er een glas gedron ken wordt politieke discussies .ver- Onlangs ontmoette Angelo Baldero een vriend. Het wonderlijke was ech ter dat die vriend al jaren dood was Het was dan ook een droom-ontmoe- ting. Maar in die droom was die vriend bovendien zo welwillend aan Angelo, bij wijze van aardigheid, te melden, op welk lotnummer in de komende Itali aanse loterij de prijs van 20 miljoen lire zou vallen. Angelo belaste signora Baldero met de aankoop van het lot met het bepaalde nummer- Maar moe der de vrouw hechtte minder geloof aan mededelingen van overleden vrien den dan manlief en zij besteedde het geld aan de aankoop van een reeds lang gewenst kledingstuk. De overle den vriend had echter gelijk, zo bleek later. En nu is de verstandhouding tus sen het echtpaar Baledro iets minder voortreffelijk, als men wel zou wensen- Zondagmiddag leidde men een circus olifant door 'n drukke winkelbuurt van Tokio. Het dier kreeg het op de olifan ten-zenuwen en sloeg op hol. Dat is heel wat voor een olifant en zijn spoor was gemakkelijk te volgen aan de ver nielingen van kramen en uitstallingen. Vijftien politie-auto's en twintig circus knechten moesten er aan te pas ko men, voordat men Jumbo op zijn zon dagmiddaguitje weer meer of minder onder controle had. Het is nog niet allemaal winst, wan neer je in Italië een zeer populair zanger bent. Dat heeft Claudio Villa ontdekt, die ook deelnam aan het zang festival. Na zijn optreden werd Claudio zaterdagavond opgewacht door een hor. de. bijna wild geworden jonge meisjes, al dan niet jongedames, die hem allemaal om strijd de hand wilde druk ken. Gevolg voor Claudio: veertien da gen op de ziekenlijst met een ontwrich te schouder en talrijke kneuzingen. De politie en oliemaatschappijen trachten thans een einde te maken aan een verzamelwoede, waardoor Westlondense schooljongens hun leven wagen. Zij duiken tussen de wielen van grote tankauto's, die bij verkeerslichten e.d. stilstaan of langzaam rijden- Zij pakken dan snel de kleine metalen plaatjes, die onder tankauto's hangen en dienen om de verschillende soorten brandstof te identificeren. De verzame laars werken zowel overdag als 's nachts, dikwijls in groepen van twee of drie, waarbij een van de jingens voor de auto oversteekt om de chauf feur te dwingen vaart te minderen of te stoppen. Een tweede jongen haalt dan binnen enkele seconden de plaat jes weg. 's Nachts worden de auto's met lichtsignalen tegengehouden. De politie heeft 't onderwijspersoneel ver zocht de jongens te waarschuwen voor de gevaren en een oliemaatschappij zal de metalen plaatjes zo hoog bevestigen dat de jongens er niet bij kunnen. Af gezien van 't gevaar voor de kinderen is, er ook nog de mogelijkheid, dat er een vliegramp ontstaat, wanneer een vliegtuig met de verkeerde brandstof wordt gevuld. nemen aan een regering, die goede Fins-Sovjetrussische relaties nastreeft. De Conservatieven, die in de regering- Fagerholm zo'n uitstekend werk hebben verricht, zouden, als men afgaat op Kroesjtsjefs verklaringén, opeens niet meer geschikt zijn om deel te nemen aan een regering? Als dit alles serieus is be doeld door de Sovjetrussische premier, kan men niet anders dan constateren, dat men van Russische zijde vriendschaps- voorwaarden dicteert, die niet verenigbaar zijn met de rechten van een soevereine en democratische staat om zelf te beslis sen in eigen binnenlandse aangelegenhe den. Niet minder bedenkelijk waren uit latingen van Kroesjtsjef over de rol van de Finse pers in de recente Fins-Rus sische crisis, uitlatingen, die zonder enig commentaar en zonder enige cri- tiek door president Kekkonen in zijn radiorede wérden weergegeven- Kroesjtsjef schrok er niet voor terug te insinueren, dat bepaalde Finse bladen door derden werden betaald om met op zet de Fins-Russiche relaties te bemoei lijken. Tegelijkertijd wees hij erop, dat de Russische pers nooit en te nimmer ook maar één artikel had gepubliceerd, dat Finland en de Fins-Russiche vriendschap in gevaar had kunnen brengen. Deze aantijgingen zijn volkomen onge motiveerd. De Finse bladen hebben zo goed als zonder uitzonderin.™ voortdurend een waardige en beheerste houding inge nomen en nooit heeft ook maar één Fins blad de verdenking kunnen wekken, dat het er op uit was om met opzet de Fins- russische relaties te vertroebelen. En als er ooit minder-hartelijke re-els werden geschreven over de Sovjet-Unie, dan we gen deze nooit op tegen de dikwijls fei- venjjnige aanvallen, die in de Russische pers werden geschreven over Finland. Het is vooral deze aanval van Kroesj tsjef op de Finse pers, die wrevel heeft gewekt in Finland- En het feit, dat pre sident. Kekkonen zelfs niet geprobeerd heeft deze onrechtvaardige aanval af te wijzen, zoals hij ook geen pogingen heeft gedaan de onrechtvaardige kritiek op de Finse Sociaal-Democraten te weerleggen, is zijn populariteit bij 't politiek-bewuste deel van 't Finse volk niet ten goede geko men. De Sociaaldemocratische protest resolutie, die afgelopen donderdag in Hel sinki werd gepubliceerd en die een scherpe kritiek bevatte op het karakter van Kek konens top-conferentie met Kroesjtsjef en op de houding door Kekkonen op die con ferentie aangenomen, is een overduidelijk bewijs voor deze verontwaardiging. Teneinde mogelijk gunstige resultaten van de Fins-Sovjetrussische conferentie niet te bederven, zullen de overige partij en zich waarschijnlijk wel van soortgelijke protest-resoluties onthouden, maar dat zowel de Conservatieven als de Finse en Zweedse Liberale Volkspartijen een minstens even kritische houding aanne men tegenover Kekkonens escapade is ze ker. Vanuit algemeen-Scandinavisch gezichts punt bezien heeft de conferentie van Le ningrad tenminste één heugelijk resultaat opgeleverd. De Finse minister van Han del, Karjalainen' vloog direct van Le ningrad door naar de Scandinavische ministerconferentie in Oslo. En de bjjna demonstratieve medewerking, die er van russsiche zijde werd verleend om deze reis naar Oslo mogelijk te maken kan men op vatten als een Russisch fiat voor Fin lands deelneming aan een nauwere sa menwerking tussen de Scandinavische landen onderling. Rusland heeft dus zijn vroegere obstructieve houding in dit op zicht laten varen. Een Noordeuropese economische sa menwerking het hoofdthema van de ministerconferentie in Oslo was tot nu toe taboe voor Finland, maar het Kremlin schijnt zijn plannen ten op zichte van Noord-Europa te hebben ge wijzigd. 't Is uiteraard moeilijk te zeg gen, wat de consequenties van Rus- lands toegefelijke houding tegenover de Noord-Europese samenwerking op lan ge termijn kunnen zijn, maar als de vast gelopen onderhandelingen over een Eu ropese vrijhandelszone, ondanks alle pessimistische verwachtingen, ooit weer kunnen worden voortgezet en tot posi tieve resultaten zouden leiden, is het zo goed als zeker, dat de Sovjet-Unie zijn houding ten opzichte van Finland, ten opzichte van de Noordeuropese samen werking en ten opzichte van een sa menwerking tussen Noord-Europa met West-Europa ingrijpend zal wijzigen- Advertentie Bent U niet vaak precies eender 7 t U eet en drinkt toch ook niet ailes met evenveel ple zier. Wilt U, dat Uw kinderen vlot hun boterham eten, geef ze er dan van Houten cacao bij HOUTEN Mevrouw Indira Gandhi, dochter van de premier van India, Nehroe is gekozen tot voorzitster van de congres-partij. Zij is de derde vronw, die voor voorzitterschap bekleedt van deze partij die thans 74 jaar bestaat en de grootste van India is. Het is ook de derde keer, dat een lid van de familie Nehroe deze functie be- bekleedt. De vader van Nehroe was in 191J8 voorzitter en premier Nehroe was twee keer voorzitter. (Van onze correspondent) De N V. Hollandsche Signaal Appara ten te Hengelo heeft van het Duitse mi nisterie voor defensie te Bonn een op dracht ontvangen groot bijna vijf miljoen gulden. Het betreft hier het maken van vuurleidingsinstallaties mei radaruitrus ting voor zee- en luchtdoelen. De instal laties zijn bestemd voor elf kanonneer boten. vier torpedobootjagers en een op leidingsschip. Deze keer wag er wel onmiddellijk een testament en dat wees mevrouw Walter alfi uitvoerster aan. Zelf kreeg zij een fortuin van dertig miljard. De rest van het geld ging naar instellingen en fondsen voor studiebeurzen. De kinderen uit het eerste huwelijk van ir. Waiter kwamen er niet aan te pas. Met hen had hij, op 74-jarige leeftijd, een overeenkomst ge sloten, dat zij van alle erfrecht zouden afzien tegen een bepaalde uitkering. Het is overigens bij deze miljarden-dans niet aannemelijk, dat wat er verder ge beuren ging alleen om de geldkwestie draaide. Men kreeg nl. allerlei pogingen te zien om Paulo, die via zijn stiefmoeder heel wat van dit Walter-vermogen te wachten stond, van zijn erfrecht te ont doen. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het daarbij vooral ging om de vraag, in welke handen het bezit van de Zellidja- mijnen zou komen. Zoals de zaken er voor stonden (en formeel er nu ook nog voor staan) leek Paulo daarop de meeste kans fe hebben. Vandaar dat andere belangheb benden (ook uif de nolitieke wereld) gin gen proberen zijn adoptie ongedaan te maken en aldus de juridische banden tus sen Paulo en Dominica te verbreken. Het vervolg van het drama zien we in Parijs. Daar werd kort geleden Jean La- caze Saint Privas, een broer van de we- dUwe-Walter, gearresteerd. Jean Lacaze Is thans 57 jaar oud en gedelegeerd be heerder van de mijnen in Zellidja. Hij zit nu onder voorarrest onder beschuldiging van het omkopen van getuigen. Een en ander is geséhied op aankloc'ht van Paulo. Nu heeft Paulo t-a-v. twee zaken klach ten ingediend. De eerste is dat men heeft gepoogd hem van het leven te beroven en de tweede is, dat men heeft getracht hem dusdanig te belasteren dat men zou menen genoeg materiaal te hebben om zijn adoptie door mevrouw Guiilaume, la ter Walter te kunnen vernietigen. De laatste beschuldiging dient het eer ste te worden besproken. Zij heeft nl. tot de huidige actie geleid. In het kort komt het hierop neer. dat invloedrijke perso nen zouden hebben getracht een vrouw van slechte zeden, een vriendin van Pau lo, tegen een beloning van tien miljoen franken te laten verzekeren, dat Paulo souteneurspraktijken heeft bedreven. Dit zou voldoende zijn geweest voor een der mate onterend vonnis, dat de adoptie zou kunnen worden vernietigd. Nu zijn er twee lezingen. Volgens de ene zou Jean Lacaze de dame in kwestie hebben opge zocht en haar het bedrag hebben geboden. Volgens Lacaze zelf zou zij juist bij hem gekomen zijn om hem in een val te lok ken. Hoe het ook zü. de vrouw neemt de miljoenen aan, maar waarschuwt Paulo, die een klacht indient. De politie legt een valstrik, waarbij een nieuwe transactie aan het licht komt. Bfj dit alles is echter een methode gebruikt, die de gehele Pa- rijse wereld in opschudding heeft ge bracht. Men heeft nl. gebruik gemaakt van kleine microfoons, die de instructie- rechter aan ongelooflijk veel bezwarend materiaal hebben geholpen. Op grond hiervan is Jean Lacaze gegrepen en houdt de politie andere personen in de gaten De eerste klacht van Paulo betreffende een poging om hem te vermoorden, is reeds maanden oud. Ook daarbij is een reeks personen uit de politiek en uit klingen van het voormalig verzet betrok ken. Het blijkt dat men een oud-parachu tisten-officier door middel van een thans gepubliceerde brief heeft gevraagd de pa rachutist Guiilaume „uit landsbelang" te doden De officier doet dat niet, maar tipt Paulo. Deze dient een klacht ln, welke echter eenvoudig werd geseponeerd. Pas door de tweede klacht is de zaak nu weer aan het rollen gekomen. Zoals de zaak er nu vooi staat, is het werk van de instructierechter erop ge richt na te gaan, wat eigenlijk de rol is geweest van mevrouw Walter, of van haar het initiatief is uitgegaan om van de adop tie af te komen. Nu bevindt de weduwe zich echter nog steeds in Marokko en maakt geen haas* naar ParUs te komen Zoals gezegd zijn bij deze zaak ver schillende vooraanstaande figuren betrok ken. We hebben haar wat uitvoeriger ge geven teneinde de lezer een leidraad te geven bij de vele berichten, die ongetwij feld nog zullen volgen. „Indien bij een economische teruggang offers gebracht moeten worden, dan zijn het niet de Ionen der arbeiders, die hel eerst omlaag moeten, maar de winsten. In een waarlijk menselijke volkshuishou ding komt de beloning van het kapitaal na die van de arbeiders. En in het bijzonder moeten de laagst bezoldigden zoveel ar beidsuren kunnen maken, dat zii een pas send levensniveau kunnen halen". Deze principiële verklaring hebben naar het K.N.P. meldt kardinaal Lié- nart van Rijssel en de bisschop van Cam- brai. mgr. Guerry, afgelegd in een her derlijk schrijven, dat gewijd is aan de ge volgen van de economische teruggang in het laatste kwartaal van 1958. De werkloosheid, welke sedert de oor log in Frankrijk verdwenen was, is weer teruggekeerd. Al de zij nog ndet zo ernstig, toch zijn er in enige sectoren enkele tien duizenden werklozen. Deze werkloosheid heeft reeds verschillende malen tot inci denten aanleiding gegeven. Zo hebben in Fivès-Rijssel 527 arbeiders in de metaal industrie geweigerd het hun aangezegde ontslag te accepteren. De politie heeft hen met geweld uit de fabrieken moeten ver wijderen Het ontslag is tot 28 februari ingetrokken dank zij de bemiddeling van de vakbonden. Deze en andere gebeurtenissn zijn voor kardinaal Liénart en mgr. Guerry aan leiding geweest tot bovenstaande verkla ring. De beide bisschoppen noemen de werkloosheid een moreel kwaad, omdat zij de waardigheid van de arbeider treft en de bedoeling van God schendt. Deze immers wil dat de mens werkt en door zijn arbeid een menswaardig bestaan ver dient voor zichzelf en voor zijn gezin. In perioden van economische regressie, al- (Van onze correspondent) ROME. februari, Het plotselinge besluit van Amintore Fanfani, de demissionaire premier, om ook af te treden als partijsecretaris van de Democrazia Cristiana is gekomen als een schokkende verrassing. In de zeven maanden, dat Fanfani aan het bewind is geweest, heeft zijn regering de ene teleurstelling na de an dere moeten incasseren met het gevolg, dat de gehele politieke situatie in Italië een ontwikkeling doormaakte, die thans heeft geleid tot een crisis, die wordt beschouwd als de meest ernstige na de weken rond het referendum van de tweede juni 1946. Door zijn uitgesproken linkse politiek heeft Fanfani op de eerste plaats in zijn eigen partij een tegenstand veroorzaakt, die h£'t gevaar van een scheuring ud'teret reëel maakte. Maar ook bij de linkse par tijen had hij geen succes. Nemnd's positie werd versterkt en de partij van Saragat viel uiteen (volgende week zullen Matte- otti en zijn aanhangers overgaan naar de Neinnd-sooialiisten). Ein bovendien kwam daar nog bij het steeds groeiende con flict tussen de Katholieke Actie en de Democrazia Cristiana, of althans haar lin kervleugel een conflict, da,t zijn hoogte punt vond in het artikel van kardinaal Ottaviani in de „Osservatore Romaino", waarin deze de linkse katholieken, die hij „sacristie-comimuniisten" noemde, scherp veroordeelde. De politieke situatie was bijzonder ge compliceerd geworden. De republikeinse partij maakte bekend, dat zij onder geen enkele voorwaarde haar steun zou verle nen aan een te vormen kabinet, onge acht de persoon van de formateur. Door dit besluit werd de formulering van welke coalitie dan ook een onmogelijk heid. Het enige, wat nog overbleef (en overblijft) is een kabinet van uitsluitend Christen-Democraten. Maar hier ligt juist de moeilijkheid, want de Democrazia Cristiana bevindt zich op het ogenblik Mi een zeer gevaar lijke crisis: „de saeristie-commupisteri aam de ene en de zgn. .notabelen" (Pelia Scelba ..a.) aan de andere kant. Fanfani verwierf zijn machtspositie ils secretaris van de grootste partij van het land op het partijcongres te Napels in bet voorjaar van 1954 Hij wist niet alleen een man De Gasperi te ver wilderen maar ook een. Gromohi, een Pella, een Scelba. En van toen af reor ganiseerde hij met vaste hand het gehele uartij-apparaat en werd hij binnen zeer korte tijd de machtigste man van hei land. Hij ..maakte en brak" alle kabinetten en ondanks de toen reeds groeiende te genstand tegen zttn ambitieus en soms zelfs dictatoriaal optreden, ging hij met I inmiddels heeft beëindigd. een verbazingwekkende zekerheid de ver kiezingen van 25 mei 1958 tegemoet. Zijn partij verwierf evenwel niet de absolute meerderheid (ook al scheelde het ndet veel) en dat Fanfani toen desondanks meende, dat zijn ogenblik gekomen was. is zijn grote fatale vergissing geweest. Hij formeerde zijn kabinet, presenteerde een geweldig programma aan het parle ment en begon zijn „bewind". Zijn ver kiezingsleuze had eeludd ..Progresso senza avventure", „Vooruitgang zonder avon turen". Welnu zelfs de meest nuchtere waarnemer 'heeft moeten constateren, dat het in die ongelukkige zeven maanden precies andersom geweest is. Het was een ->-0ot avontuur zonder vooruitgang op welik gebied dan ook. Fanfani's heengaan als partijsecretaris betekent een mogelijke uitweg uit de moeilijkheden. Immers, zoals gezegd, be staat er nog maar één mogelijkheid: een zuiver christendemocratisch kabinet met een uitgesproken tijdelijk karakter en een zuiver zakelijk programma, omdat het ka binet niet langer op de been zal en kan blijven toi het partijcongres van de De mocrazia Cristiana, dat begin april in Florence bijeenkomt. Wat er daarna ge beuren gaat weet niemand. Een katholieke premier, die een man als Fanfani boven zich zou weten, zou nooit tets kunnen uitrichten. Daartoe is heel her partijenstelsel in Italië te zeer gedegenereerd m.a.iv. er had dus. indien Fanfani niet was heengegaan nimmer een ..kandidaat" gevonden kunnen worden. Nu hij dit wel heeft gedaan openen zich nieuwe mogelijkheden, hetgeen nog niet wil zeggen dat de moeilijkheden nu uit de weg geruimd zijn. Het woord is nu aan president Gronchi die zijn voorgeschre ven consulterende besprekingen met de diverse partijleiders en fractievoorzitters OP HET JOODSE KERKHOF TE FREIBURG /tebben vandalen de grafstenen bekladderd met ha kenkruisen, S.S.-tekens en anti semitische leuzen in rode verf. Er is een beloning van bijna dui zend gulden uitgeloofd om de daders van deze laffe streek op te sporen. (Van onze Amsterdamse redactie) De Stichting Nederlands Studiecentrum voor Zeevarenden, die kantoor houdt te Rotterdam, heeft in de korte tijd. dat zij in de openbaarheid is getreden sinds 21 november 1958 bii de zeelieden al weer klank gevonden. Zij heeft 10.000 folders onder de 30.000 „koopvaarders", die Ne derland rijk is, verspreid, waarin zij hen aanspoort met hun vragen en problemen op het gebied van studie of hobby aan te kloppen. Om een goed contact met de zee lieden te kriigen zal de Stichting onder hen een blad gaan verspreiden, dat ge noemd is „Wacht te kooi". Hierin zullen artikelen verschijnen over bijv. leer- en metaalbewerking en andere hobbies. Het stichtingsbestuur, dat g-ed aan voelt wat een zeeman in zijn vrr~ tijd toekomt 9 van de 12 bestuurderen heb ben zelf de wereldzeeën bevaren heeft voorts het plan de sportbeoefening te gaan stimuleren. De mogelijkheid wordt on derzocht of sportleiders niet tijdens hun vakantie kunnen worden uitgenodigd een zeereisje te maken en de bemamrvng dan de beginselen van verschillende takken van sport bij te brengen. De stichting bemoeit zich ndet met de vakstudie van de zeelui. Daarvoor zRn de ooleidiingtssohoien. Wel zal zij degenen, e hun gewone schoolkennis willen opfris sen en aanvullen om in staat te zijn een opleiding voor biiv. stuurman of kapitein op een kustvaarder te volgen, de behulp zame hand reiken. De stichting heeft ook contact opgenomen met de ontwerpers van taalcursussen om te bereiken, dat hun les sen die doorgaans z.ijn afgestemd op de hande] of op het toerisme, in dit geval rekening honden met heteeen zeeman nodig heeft. Over enige tijd zal de stich ting ook een kantoor te Amsterdam openen. dus de bisschoppen, mag het ontslag nooit het eerste middel zijn. dat automatisch wordt aangegrepen. Dat is een al te ge makkelijke oplossing. Integendeel het maz pas worden gegeven als alle andere mid delen ziin beproefd. En dit moet gewetens vol geschieden, volgens de eisen van de rechtvaardigheid en de liefde. De hoofdcommissaris van politie te Ha vanna, Ameijeiras, heeft een waarschu wing gericht tot degenen, die nog zonder toestemming wapens in hun bezit hebben. De nieuwe regering kan niet toestaan, dat er weer particuliere legers worden ge vormd zoals het geval was onder de re gering van de presidenten Grau San Mar tin en Carlos Prio, aldus de politiechef. In de provincie duurden ook gisteren de terechtstellingen nog voort. In de hoofd stad werd alleen kapitein Morejon ter dood gebracht. Onder de eigenaars van plantages heerst vrees nadat de leider van de revolutie, Fidel Castro, heeft gezegd, dat de land arbeiders meer moeten hebben dan vage beloften. Zij moeten in staat worden ge steld op eigen grond te werken, aldus Castro's verklaring. Hij zei niet of de hiertoe strekkende landhervorming alleen op aan de staat behorende landerijen van toepassing is of ook op particulier bezit, In Santiago de Cuba is een twintigjarige soldaat gearresteerd, die bekend heeft zondag een handgranaat in een processie te hebben geworpen, waardoor drie men sen omkwamen en tientallen werden ge wond. Verder wordt deze soldaat, Subas, verdacht van poging tof moord op Castro en tot het organiseren van een contra revolutie. De Poolse politie maakt weliswaar geen gebruik meer van lichamelijke mar telingen, doch bij het verhoren van ver dachten wordt wel gebruik gemaakt van „chantage, leugens en morele druk die de gevangenen vernederen"- Dit heeft de Poolse priester Pirozynski gisteren voor een rechter iin Warschau verkjaa-rd Pater Pirozynski zei, dat hij was gearres teerd op grond van getuigenissen van een provocateur der politie. Hij staat te recht, omdat hij als hoofdredacteur van een katholiek tijdschrift papier op de zwarte markt zou hebben gekocht om een grotere oplage te bereiken dan hem was toegestaan. De pater is ook beschuldigd van over treding van de geldvoorsehriften. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat die voor schriften zo ingewikkeld zijn, dat zelfs een directeur van het ministerie van fi nanciën zich aan overtreding heeft schul dig gemaakt en nu in voorarrest vertoeft. Aldus meldt Reuter. De Zandvoortse politie heeft gisteren een ergerlijk geval van dierenmishandeling ontdekt. In een varkenshok in de noor delijke duinen was een geit, die verleden jaar enige 1 verwondingen aan de poten had opgelopen, tussen twee balken ge plaatst. Men had het dier met de buik op een jutezak laten rusten, zodat het staan noch liggen kon. Ook kon het ter nauwernood de kop bewegen, omdat deze met een kettinkje van slechts tien cen timeter aan een balk was vastgemaakt. De ontboden dierenarts constateerde vele vergroeiingen en ontstekingen. De toestand van het dier was zo slecht, dat het moest worden afgemaakt. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. Prins Bennhard za] vermoedelijk de luchtvaartweek openen, die van 30 med tot 7 junii in Brighton wordt gehouden door de „Royal Air Forces Association" en de .Royal Air Force". De schoenfabriek „Mallorca" te Oister- wijk is in de afgelopen nacht uitgebrand. De zware brand brak om één uur uit. Om zeven uur vanmorgen was het blus- singswerk nog niet geëindigd. Aanvankelijk werd gevreesd, dat het vuur zioh zou uitbreiden tot een kerk en enkele woonhuizen, maar dit is niet ge beurd. (Van onze correspondent) Vandaag is het vijftig jaar geleden dat de eerw. zuster Agneta van de orde van de kleine zusters van St.-Joseph, in het moederhuis te Heerde. haar belofte af legde. Met een onderbreking van vijf jaar is zuster Agneta van 1910 af werkzaam in het r--k. ziekenhuis St.-Gerardus Ma- jella te Bussum. Zij is op oudejaarsdag van vorig jaar 80 jaar geworden. Zeer vele jaren is zij in Bussum en Naarden de wijkzuster geweest, die de patiënten thuis verpleegde. Later werd zij telefoniste in het ziekenhuis en nu nog maakt zij zieh verdienstelijk in lin- nog maakt zij zich verdienstelijk in de lin- goede gezondheid. Zondag heeft he* be stuur van de Majellastichting reeds blijk gegeven van zijn dankbaarheid ten aan zien van de jubilerende religieuze en van daag zijn velen haar komen complimen teren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5