Verontmsting over Duitse beperking koleninvoer Vgnes Simon was dicht bi overwinning op Havdon u contact Nellie Visscher had minder routine Rotterdammer helpt zieke in Belgrado Amsterdamse en Rotterdamse K.v.K. Uitgesproken protectionistisch karakter Vandewattijne snelste in cross van Hannut Nederlanders naar Atlantisch congres Dit maakt Tholen' Vermiste gevonden Tilburg boekte weer vestigingsoverschot Italiaanse bridgers wonnen tweemaal Engeland moet nog 211 runs scoren. Ta l el tenn i s-dames verloren opnieuw Gel pide mroiéctiflen op Nederlandse vloot \OOStft DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 PAGINA 6 Geen overleg Ernstige schade Werkcommissie geïnstalleerd Eiland op zoek naar meer werkgelegenheid Vierde testmatch Nu toch Amerikaans aanbod BILJARTER WILLIE HOPPE t De Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam en voor Rotterdam hebben aan de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, een schrijven gericht. Zij zeggen daarin met verontrusting kennis te heb ben genomen van de maatregelen van de Duitse regering met betrekking tot de invoer van kolen van buiten de E.G.K.S., welke achteraf zijn gehc "igeerd door de Hoge Autoriteit en waarbij voor deze invoeren, met uitzondering van een ta riefcontingent van 4.25 miljoen ton, een invoerrecht van D.M. 20 per ton Is in gesteld. „Hoewol achteraf bij de aanbeveling van uw hoge college zo heet het verder aan de Duitse regering is be volen dit tariefcontingent tot 5 miljoen ton te verhogen moeten deze maatre gelen toch worden beschouwd als een on dersteuning van overheidswege van het streven van de Duitse mijnbouw om Ame rikaanse kolen van de Duitse markt te werken in verband met de grote kolen- voorraden welke zich bij de Europese mij nen hebben opgehoopt". Voorts wordt gesteld, dat beide ka mers volledig begrip kunnen opbrengen voor de pogingen van dit bedrijfsleven om in Duitsland verbeteringen te brengen in de afzetpositie van de Duitse kolen op de eigen markt, nu voor deze bedrijfstak zulke grote moeilijkheden zijn opgetreden. Zij moeten echter aldus het schrijven in het geweer komen nu de Duitse overheid aan dit streven steun verleent door maatregelen, welke een uitgesproken protectionistisch karakter dragen. Zij achten het zeer te betreuren, dat de Duitse regering niet in overleg is getre den met de regeringen van de andere Iid-staten van de E.G.K.S. en met de Hoge Autoriteit dier gemeenschap, tenein de gezamenlijk tot regelingen te komen, waarbij zoveel mogelijk met alle be trokken belangen en met het gemeen schapsbelang rekening had kunnen worden gehouden. Thans is voor de bestaande moeilijkhe- den een oplossing gezocht die geenszins aan andere belangen recht doet wederva- ren en het ergste moet doen vrezen voor de handelspolitiek van de Europese ge meenschappen in de toekomst. De twee kamers wijzen erop, dat, van het Nederlandse bedrijfsleven in de achter ons liggende jaren omvangrijke investe ringen zijn verlangd. „Zij waren nodig teneinde te vermijden dat de krachtige economische expansie ook in West- Duitsland zou vastlopen op de bottle neck van onvoldoende transport- en over slagcapaciteiten. De Nederlandse onderne mers hebben deze investeringen gedaan, omdat zij daarin op lange termijn winstmogelijkheden zagen en zij waren be reid daarbij een normaal risico van fluc tuatie ln de economische activiteiten te dragen. Zij hebben niet kunnen vermoeden ze ker niet onder het nieuwe regime der Europese gemeenschappen dat zij daarbij tevens het risico liepen te wor den geconfronteerd met door één nationa le overheid in Europa eenzijdig getrof fen maatregelen waardoor hun belangen ernstig zouden worden geschaad. De overtuiging leefde dat dit soort risico's juist door een nieuwe organisatie der markten welke in Europa haar intrede had gedaan, tot het verleden zou behoren. De kamers spreken tenslotte het ver trouwen uit dat de Hoge Autoriteit als nog een beslissing zal nemen waarbij de gemeenschapsbelangen tot hun recht ge bracht worden. Een adreg in dezelfde geest hebben beide kamers gericht tot de minis ter van Economische Zaken in Den Haag. Nederland zal met een dflegatie van negen leden van de Eerste en Tweede Kamer en achttien niet-parlementariërs deelnemen aan het Atlantisch Congres, dat in juni ln Londen wordt gehouden. Ter voorbereiding zal het Nederlandse natio nale comité „Congres Londen 1959" in Den Haag een Atlantische conferentie organi seren op 8 en 9 mei van dit jaar. Dezer dagen is de Nederlandse werk- commis'ie geïnstalleerd, die zich bezig zal houden met de geestelijke en culturele aspecten van de Atlantische gemeenschap. Voorzitter van deze commissie is de heer J. Kortenhorst, secretaris mr. W. Koops. Leden zijn: dr. M. Boon, prof. dr. H. Brug- mans. dr. I. N Th. Diepenhorst, prof. dr. G. C. van Niftrik. prof. mr. M. Rooy, dr. B. W. Schaper prof. mr. L. G. A. Schligting. mevrouw J. F. Schouwenaar Franssen en ds. N. O. Steenbeek. Drie leden van d'e werkcommiissie zul len pre-adviezen opstellen volgens de richtlijnen, dtie in de eerste vergadering van de commissie werden gegeven. Op 19 februari zal in de veilinghallen te Tholen, een tentoonstelling worden ge opend onder de titel „Dit maakt Tholen" E>e bedoeling van de organisatoren, de commissie bevordering werkgelegenheid eiland Tholen, is bekendheid te geven aan de produkten van de Industrieën op het eiland, teneinde grotere afzetmogelijkhe den te ontwikkelen en daardoor meer werkgelegenheid te scheppen voor de eilandbewoners. Het gemiddeld aantal werklozen in 1958 bedroeg 800 op een be volking van 15.000. Er blijkt reeds belang stelling voor de tentoonstelling te bestaan van buitenlandse Kamers van Koophandel. De Groningse politie heeft in een spoor- sloot aan de Kooiweg te Helpman het stoffelijk overschot gevonden van de 75- jarig boekhandelaar H. J. Modderaar. De heer M„ afkomstig uit Groningen, werd sedert 6 december van het vorig jaar ver mist. Tilburg heeft ln de maand januari zijn 135.000ste inwoner gekregen. Welke baby dit kroongetal heeft vol gemaakt is niet bekend, maar administratief is hij of zij er in ieder geval. Op 31 december jl. had Tilburg nog 134.975 inwoners. Voor het eerst sinds 1945 heeft de stad bovendien een vestigingsoverschot gehad en wel van 150 (gevestigd 4599. vertrok ken 4449). Het Italiaanse bridgeteam op door reis naar de Verenigde Staten, waar het de wereldtitel verdedigt verblijft op het ogenblik in ons land en de Neder landse Bridge Bond gebruikte deze gele genheid dankbaar om enkele wedstrijden tussen de wereldkampioen en Nederlandse combinaties te organiseren. De combinaties AverelliBelladonna en Charadia—d'Alelio (in de 2e ronde ver vangen door Forquet) kregen de Utrechtse formaties gebr. Kaiser en WalhoutVan Baarle als tegenstanders. De Italianen wonnen de 24 spellen met een score van 3511, nadat de stand bij de pauze nog 88 was geweest. De Italianen wonnen ook hun tweede wedstrijd tegen de Haagse combinaties BoenderLengyel en Van der Werfmr. Van Bemmel Suyck. De uitslag werd 3121, nadat de Nederlanders bij de pau ze nog een 1312 voorsprong hadden ge had. De Italiaanse ploeg was voor deze wed strijd uit Forquetd'Alelio en Averelli Belladonna samengesteld. d'Alelio werd in de tweede ronde vervangen door Chia- radia. Ook gedurende de tweede dag van de vierde testmatch tussen Australië en Engeland zijn de Australische batslieden onweerstaanbaar doorgegaan. Bjj het 1 trekken van de stumps vermeldde het score-bord 403 runs voor het verlies van 6 wickets. Top-scorer Colin McDonald i voegde op deze tweede dag nog 37 runs aan zjjn totaal toe en ging toen „retired (hurt)" met 149 runs. Het ziet ernaar uit dat de „Ashes". sinds 1953 in Engels „bezit" dit jaar voor de Britten verloren zullen gaan. Het is im mers zeer onwaarschijnlijk, dat deze vier de testmatch niet tenminste een draw voor de „Aussies" zal opleveren. Op de tweede dag voegden de Austra lische batslieden, voor een verlies van 5 wickets, maar liefst 203 runs aan hun totaal toe. De Bitten moeten een wel zeer bijzondere prestatie leveren, indien zij deze wedstrijd willen gaan winnen, en de kans op het behoud van de „Ashes" dus in ei,gen handen houden. De Australiërs hebben hun Engelse tegenstanders voor een uiterst moeilijke taak gesteld: de Britse batslieden zullen in hun eerste innings nog 211 runs moe ten scoren om tenminste de follow-on te ontgaan. En zelfs als zij daarin zou den slagen blijft het een bijna onmoge lijke opgaaf de beslissing te forceren. Op de derde dag van de vierde test match voegden de „Aussies" nog 73 runs aan hun totaal toe. Colin McDonald, de Australische top-scorer die zich za terdag wegens een verwonding tijdelijk moest terugtrekken, kreeg gisteren de steun van een substitute-runner. McDo nald stond in totaal 8 uur aan bat en scoorde maar liefst 170 runs (12x4). Öet heeft er voor de Engelsen even heel somber uitgezien, dat was toen kort na elkaar de beide Engelse ope- nings-batslieden hun wickets verloren. Beiden kwamen niet verder dan 4 runs. Het score-bord vermeldde 11 runs voor 2 wickets Captain Peter May leidde echter het herstel in. Hij voegde 37 runs aan het totaal toe, voordat Benaud met een snelle bal een einde maakte aan de in nings van de Engelse aanvoerder. Cowdrey was tot nog toe de Engelse batsmen met het meeste succes; hij bleef met 53 runs not out. Uit een brief van de minister van Ma rine aan de Tweede Kamer blijkt, dat waarschijnlijk reeds binnenkort, zal wor den begonnen met de onderhandelingen met dc V.S., die moeten leiden tot de in stallatie van lanceerinrichtingen voor ge leide projectielen op Nederlandse kruisers. De minister had enige tijd geleden de Kamer een wijziging voorgesteld in de be groting voor Marine. Anderhalf miljoen ■gulden, bestemd voor de voorbereidende werkzaamheden op de kruisers, werden overbodig wegens het uitblijven van een Amerikaans aanbod om de projectielen te leveren. In zijn brief aan de Tweede Kamer meldt de minister, dat dezer dagen van Amerikaanse zijde werd gezegd, dat een definitief aanbod van Amerika binnenkort kan worden verwacht. De minister wil zich eerst van de instemming van de Ka mer verzekeren voordat hij met de on derhandelingen begint Hij verzoekt nu de enige weken geleden voorgestelde be grotingswijziging als niet ingediend te be schouwen. In het ziekenhuis van Miami Beach is op 71-jarige leeftijd Willie Hoppe over leden. een der grootste biljarters van alle tijden Hoppe was al een geweldig sterk bil jarter toen hij zes jaar telde. Hij blonk eerst ln het kader uit, later ook in ,het driebandenspel. Vele malen is hij kam pioen van Amerika bij de profs geweest en ln 1940 wern hij wereldkampioen, een titel die hij tal van jaren behield. *Hoppe, die tot de hoogste kringen toe gang had en door koningen is ontvangen, is de einiige biljarter die een demonstratie in het Witte Huis heeft gegeven. Dit ge beurde 5n 1911, op uitnodiging van pre sident Taft. Als de Joegoslaaf Petkovic Gvozden, die in een ziekenhuis te Dedinje in Belgrado ligt, beter wordt, dan is dat mede te dan ken aan de 19-jarige Rotterdamse radio-monteur Peter Fisser. Dit weekeinde ontving Peter Fisser via zijn radio-installatie de boodschap van een Joegoslavi sche amateur-zender, of hij kon zorgen voor een snelle toezending van hert geneesmiddel durabolin, dat in Oss vervaardigd wordt; in Dedinje zat men er dringend om verlegen en alleen dit preparaat kon Petkovic genezen. De heer Fisser wist alles zo te regelen dat reeds zaterdag zes flaconnetjes durabolin verzonden konden worden en zaterdagmid dag kon hij bij een nieuw contact met de Joegoslavische collega mededelen, dat de zending onder weg was. Men vermoedt, dat de hulp van de radio-amateur is ingeroepen, omdat een aanvraag voor genees middelen langs de gebruikelijke wegen (vooral waar het betrok ken ziekenhuis een staatsinstel ling is) vrij lang onderweg zou zijn. Durabolin 's een steroid, dat bij diverse ziekten gebruikt wordt De voornaamste functie van het preparaat is de bevor dering van de eiwitstofwisseling Op de foto Peter Fisser bij zijn apparatuur. Als Nederlandse bijdragen zullen door de heer Castelijn ter vertoning worden aangeboden een telerecording van Max Mell's toneelspel „Jeanne d'Arc", dat verleden jaar. op woensdag 8 oktober onder regie van Wim Bary door de To neelgroep Theater voor de KRO-tele- visie werd opgevoerd een telerecording van het optreden van Père Aim# Duval voor de KRO-televisie op maandag 12 mei van verleden jaar, een telerecording van de rubriek Vademecum op woens dag 17 september 1958 uit het Afrika- Museum in Berg en Dal en de film „Nacht zonder sterren" door Arie On derdenwijngaard opgenomen in het r.-k. weet te brengen, en dat de tweede ze in beelden weet uit te drukken. Voeg daar bij dat producent Wim lbo. naast zijn vaste medewprkers: Mieke Verstraeten, Kees Brusse Maya Bouman en Donald Jones, de hand had weten te leggen op twee bijzondere gasten als Ank van der Moer en Guus Hermus en men heeft de verklaring, waarom de veertiende afle vering van „Pension Hommeles", die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6