Universitaire vorming die geen vakstudie is W. v. d. BURG ...DUBBELVUSG! lach terug M€acklin^ WiPM Belevenissen van een jong gezin door Jörgen Mogensen PE PRIE KOESENKOOPLITÏ uit van proces tegen Arei 9D1» /I€cidditt Drie richtingen bij de Leidse plannen voor baccalaureaatsstudie iraaks minister twijfelt j Radio-Bagclad zond reportage Irak zou licl blijven van MEDO Hirsch opvolger van Armand Streekgasvoorziening Oosterhout Duitsland was ook in 1958 grootste handels partner van ons land „Apollo" zet studie o.l.v. repetitor voort aan Arefs schuld a p Muzieklycemn voor Nijmegen? Beesels burgemeester eervol ontslagen LIKDOORNS VOÖRJAARSCOLLECTIE JAPONNEN VhüiMÏTSLAG" Alléén de échte voldoening! DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 PAGINA Eerste ontvangstation in werking begeleiding' bij de studie Egypte en Irak Juwelier BLOM verwijderd met WONDEROLIE DAMESMODES De krant kunt l) niet missen geen dag! Tientallen keren per week zegt U: nu wat Vim! U wrijft of boent even en dan verdwijnt het moeilijkste vuil. Alles helder schoon! En dubbelvlug. Dat doet Super Vim. Dubbelkrach- tige Super Vim, in de nieuwe, fonkelgroene, vochtwerende bus VIM schuimt en kan niet krassen! PETROLEUMKACHEL Plaatst 'n Kampioen 788. Papa,.als we op de tentoonstel ling een leuk, jong hondje zien, zullen we het dan kopen? Het zou u kunnen helpen met het zoeken naar uw pantoffels en het kan u de krant brengen! 94. Zo vlogen de weken voorbij, tot op een goede dag het moment kwam, dat Martyn het verzoek kreeg zich onmiddel lijk bij koning Prudentius II te melden. Hij trof de koning aan, zittend op zijn troon, met zijn dochter aan zijn voeten. Toen koning Pudentius Martyn zag binnenkomen, nam hij een stuk perkament ter hand en stond hij op. „Beste Martyn", zei hij. „Ik krijg zojuist bericht van de bouwmeesters, dat je kousenwinkel helemaal klaar is. Vanmiddag worden de voor raden er in gebracht en morgen kun je de zaak dus openen. Ik zal het door de stadsomroeper overal bekend laten maken, want zonder reclame vaart geen zakenman wel. Zo loopt het leven zijn eigen loop en hier moeten zich dus onze wegen scheiden. Ik wil je nogmaals hartelijk danken voor alles, wat je voor ons hebt gedaan en ik wens je veel succes in je toekomstige loopbaan als hofleverancier van kousen en sokken aan het hof van Zijne Majesteit koning Prudentius II. Ik beloof je, dat al mijn hovelingen niet alleen hun kousen bij je zullen kopen, maar ook hun stopwol om de gaten in hun oude kousen te repareren. En mocht je nog een avondje niets te doen hebben, kom dan gerust eens langs en...." Maar verder kwam koning Prudentius niet, want plotseling werd hij in zijn toespraak gestoord door een hevig gesnik van de lie ve prinses. Ze schokte met haar schouders van verdriet en dikke tranen stroomden over haar wangen. „Wat is er kindje, wat heb je?" vroeg koning Prudentius angstig. „Je wordt toch niet opnieuw ziek?" Heen, Rita, beslist niet, tenzij je er één weet te vinden, die me kan hel- i pen met de omwas! f; (Van onze correspondent) De Leidse senaatscommissie, die zich de afgelopen maanden heeft beziggehou den met het bestuderen van een nieuw universitair examen, het zogenaamde in terfacultaire baccalaureaatsexamen, heeft thans aan deze plannen in een uitgebreid rapport gestalte gegeven, al zal men dit rapport eerst nog aan verschillende maat schappelijke organen en organisaties voor leggen, voordat men de nieuwe studie richting definitief vaststelt. Zoals wö enige weken geleden bericht ten, stelt de Leidse universiteit als eerste universiteit in Nederland zich voor te ko men tot een studieprogramma op brede basis en van kortere duur dan de gewone studierichtingen- Dit programma wil men afstemmen' op de behoefte van de maat schappij, die op vele posten mensen nodig heeft, die zonder een ver-doorgevoerd spe cialisme te hebben verworven toch een korte, algemene universitaire vorming voor het uitoefenen van hun functie niet kunnen ontberen. Men denkt hierbij aan maatschappelijke functies, waarvoor een korte wetenschap pelijke scholing zo niet noodzakelijk dan toch zeer gewenst is, maar waarvoor een bepaald specialisme niet vereist is. Bij voorbeeld journalisten, stafpersoneel van vakorganisaties en volkshogescholen, mensen, die arbeid verrichten, waarbij het maatschappelijk leven wordt bezien, leden van openbare lichamen en bestuursorga nen enz. Op grond van ervaringen, opge daan in Engeland, is er voorts reden om aan te nemen, dat het bedrijfsleven voor zijn stafvoorziening geïnteresseerd zal zijn in een categorie vroeg afgestudeerden, die bij hun algemene vorming o.a. enig in zicht in het natuurwetenschappelijk den ken hebben verworven. De senaatscommissie denkt jn haar rap port aan drie studierichtingen, die alle drie jaar zullen duren en wel een cultuur historische, een sociaal-economische en een natuur-wetenschappelvjke. De student, die het interfacultaïr-bacca- laureaatsexamen in een van deze studie richtingen wil afleggen, behoeft niet on middellijk bij de aanvang van zijn studie een keuze te maken, want het eerste jaar wordt besteen aan een basisvorming, die voor alle drie de studierichtingen gelijk zal zijn. Na het eerste jaar wordt een propedeutisch examen afgenomer en eerst nadat hij hiervoor is geslaagd, moet de student een keuze maken uit een van de drie bovengenoemde richtingen. In het tweede jaar krijgt hij dan een algemeen inzicht in de door hem gekozen richting Het derde jaar zal worden besteed aan De raad van ministers van Euratom heeft gisteren de Fransman Etienne Hirsch benoemd tot opvolger van Louis Armand, voorzitter van de commissie van Euratom, die wegens gezondheidsredenen ontslag heeft genomen. (Van onze correspondent) In aanwezigheid van talrijke genodig den heeft prof. dr. J. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, maandag het eerste ontvangstation van de N.V. Streekgasvoorziening „Oosterhout" te Raamsdonk in werking gesteld. De com missaris sprak er zijn bijzondere voldoe ning over uit, dat hier een nieuw voor beeld werd gegeven van de mogelijkheden, die door de samenwerking van gemeenten worden geschapen. Burgemeester Van Oers van Oosterhout gaf een kort overzicht van het ontstaan van de N.V. In 1953 werden de onderhan delingen met de Staatsmijnen ingezet en in 1958 kwam de N.V. tot stand tussen de zeven gemeenten Oosterhout. Raams donk, Waspik, 's-Gravenmoer, Made en Drimmelen, Hooge en Lage Zwaluwe en Terheijden. Men hoopt nu weldra tot voorziening van de andere aangesloten ge meenten te komen. Daarna zal worden voortgewerkt aan een verdere uitbreiding over het Brabantse land. Ir. N. Tychon, chef van het gasdistribu- tiebedrijf der Staatsmijnen, bood burge meester Van Oers een koperen mijnlamp aan. Hij wees op het grote belang om ook in de kleine gemeenten een stedelijke ac commodatie te brengen. Burgemeester Prinsen van Raamsdonk dankte als gast heer de aanwezigen. een specialisatie in een of meer onderde len der gekozen richting; deze specialisa tie zal door de student worden gekozen- De commissie stelt zich voor de studie sterk te intensiveren door een stevige „be geleiding",-nl- door een sterk doorgevoerd stelsel van tntoren, werk- en discussie groepen en door benutting van de vakan tieperioden. De examinering na ieder jaar zal hierbij ook een factor van bete kenis zijn. Slaagt men bij dit examen niet, dan betekent dat een afwijzing voor een heel jaar. Met het oog op de klachten van de maatschappij over het gebrek aan uitdruk kingsvermogen bij abituriënten van mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs, is bij alle drie richtingen ook veel aan dacht besteed aan het kweken van vaar digheid in het gebruik van het Neder lands en van vreemde talen. De toelating tot de studie is zo ruim mo gelijk gedacht, namelijk voor studenten met einddiploma h.b.s. en gymnasium A en B, terwijl daarbij aanpassingscursussen zijn geprojecteerd b.v. voor hen, die on voldoende wiskundekennis bezitten om de natuurwetenschappelijke richting te vol gen. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator van de Leidse universi teit, die al deze bijzonderheden vertelde, wees er nogmaals met nadruk op, dat de hier overwogen nieuwe vorm van hoger onderwijs geen verkorte vakstudie is. West-Duitsland is in 1958 weer onze belangrijkste handelspartner geweest. De Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland is gestegen van 2173 miljoen in 1957 tot 2320 miljoen in 1958, terwijl de invoer uit West-Duitsland is -gedaald van 2890 miljoen in 1957 tot f 2682 miljoen in 1958, aldus blijkt uit een publikatie van het C.B.S. De tweede plaats wordt weer ingeno men door België/Luxemburg. Onze uit voer naar dit gebied steeg van 1826 tot f 1830 miljoen, terwijl de invoer daalde van 2816 tot 2459 miljoen. De Neder landse uitvoer naar Engeland nam scherp toe van f 1280 tot 1455 miljoen, terwijl de invoer uit Engeland sterk afnam van 1255 tot 1017 miljoen. De Nederlandse uitvoer naar Frankrijk kwam van 558 op 578 miljoen, ter wijl de invoer scherp terugliep van f 509 tot 377 miljoen. Onze handel met de Ver. Staten geeft in 1958 een grote verbetering te zien in vergelijking met 1957. De uitvoer naar Amerika steeg nl. van 596 tot 681 miljoen, terwijl de invoer uit de V. S. daalde van 2043 tot 1551 miljoen. Onze handel met Indonesië gaf een ver dere inkrimping te zien. De uitvoer daalde van 274 tot 111 miljoen, ter wijl de invoer terugliep van 454 tot 308 miljoen. De Koninklijke Mannenzangvereniging „Apollo" te Amsterdam, die besloten heeft de verbintenis met haar dirigent, de heer Piet van Egmond, te verbreken, is haar studie begonnen voor een nieuw werk, bestemd voor de uitvoering op 24 mei a.s. in het Concertgebouw te Am sterdam ter gelegenheid van het 21ste lustrum van het Koninklijk Nederlands Zangersverbond. De repetities staan voorlopig onder leiding van de repetitor Hans de Jong, in afwachting van de be noeming van een nieuwe dirigent, waar over men zich thans beraadt. GENERAAL DOUGLAS MAC ARTHUR, de beroemde Ameri kaanse veteraan, heeft van zijn oud-strijdgenoten op zijn 79ste verjaardag een enorme taart ge kregen. We zien hem hier met deze gigantische lekkernij op een receptie, welke hij ter ere van zijn verjaardag hield in het New Yorkse Waldorf-hotel. De Iraakse minister van sociale zaken brigadegeneraal Taleb, heeft als getui ge bij de berechting van de vroegere Iraakse vice-premier kolonel Aref gezegd te betwijfelen of Aref wel ooit van plan is geweest minister-president Kassem te doden, aldus een uitzending van maandag van radio-Bagdad. (Het Egyptiscre week blad „Achbar el Jom" meldde zaterdag, dat Aref ter dood veroordeeld is). Aref die samen met Kassem de revo lutie in juli heeft georganiseerd, werd na de revolutie van zijp functies (vice- premier, minister van binnenlandse za ken en plaatsvervangend opperbevelheb ber van de strijdkrachten) ontheven om dat hij herhaaldelijk had aangedrongen op eenwording met de Verenigde Arabi sche Republiek. Taleb deelde mee, dat de revolutionairen reeds vóór juli heb ben gesproken over een samensmelting van de VAR en Irak. De revolutionairen hadden zich toen echter als eerste doel de omverwerping van het regime van ko ning Feisal gesteld. Samensmelting werd gezien als het einddoel van de revolutie. Arefs standpunt dat de republieken on middellijk een moesten worden, leidde tot verdeeldheid, aldus Taleb. Het te Cairo verschijnende weekblad ,.Achbar el Jom" meldde zaterdag, dat de vroegere Iraakse vice-premier Abdel Salem Aref in Bagdad ter dood is veroor deeld wegens „samenzwering tegen de veiligheid van het land". Hij heeft met de tegenwoordige premier, generaal Ka- rim Kassem. de staatsgreep van het vori ge jaar tegen koning Feisal geleid. Later kregen beide mannen meningsverschil over de te volgen politiek. Aref beleitte aansluiting bij de V.A.R. Volgens Kas sem zou Aref getracht hebben hem te vermoorden. Al weken geleden hebben bladen in de Verenigde Arabische Republiek melding gemaakt van een doodvonnis over Aref. Dit was echter nog niet door Bagdad zelf bevestigd. Het merkwaardige dit maal is echter, dat de Iraakse radio zon dag gedeelten heeft uitgezonden van het geheime proces tegen Aref. Uit deze uit zending viel op te maken, dat de militai re aanklager van de „volksrechtbank" de doodstraf heeft geëist, omdat de be klaagde met enige legerofficieren de re volutionaire regering omver had willen werpen. Omtrent het vonnis viel niets te beluisteren. Wat Arefs moordpoging betreft, volgens de uitzending zou dit zijn gebeurd op een bijeenkomst waarop kolonel Aref na zijn meningsverschillen met Kassem werd overreed om een benoeming tot ambas sadeur te Bonn te aanvaarden. Een getui ge a charge verklaarde, dat hij de kolo nel een revolver uit de hand had gerukt, toen Aref het wapen richtte op gene raal Kassem, die met de rug naar hem ge keerd stond. Toen hem was gevraagd, of hij inderdaad Kassem had willen ver moorden, had Aref geantwoord dat hij de hand aan zichzelf had willen slaan. Kolonel Aref ging half oktober naar Bonn. maar hij keerde op 4 november, zonder verlof terug. Hij werd daarop ge arresteerd- Het proces tegen hem be gon eind december en hij verklaarde toen onschuldig te zijn. Het semi-offlieiële Egyptische blad ..AI Ahram" heeft gisteren gemeld, dat Irak heeft besloten lid van het Pact van Bag dad (Medo) te blijven, doch dat het zich niet gebonden acht door wat het blad noemt de „geheime clausules" van het verdrag. De Iraakse premier, Al Kas sem, zou dit hebben meegedeeld aan de Britse ambassadeur in Bagdad, Treve- lyan. Kassem zou zijn besluit hebben ge nomen omdat hij zich wil concentreren op binnenlandse aangelegenheden. Hij wenst derhalve geen buitenlandse ver wikkelingen. Volgens dit bericht van „Al Ahram". afkomstig van de Londense correspon dent. zouden voorts de 700 man van de Britse luchtmacht te Habbanija kunnen blijven als „deskundige adviseurs". De hoofdredacteur van „Al Ahram", Hassanein Heikal, die bevriend is met president Nasser, schrijft dat de presi dent een ontmoeting met Kassem heeft voorgesteld om maatregelen te bespre ken tegen de pogingen om de beide lan den van elkaar te vervreemden. Er was nog geen antwoord van Irak ontvangen. Heikal verklaarde verder, dat Irak en de VAR het vorige jaar hebben gesproken over de mogelijkheid van een unie Irak had het voorstel gedaan maar stond er op dat de politieke partijen in Irak haar vrijheid zouden behouden. Cairo was ech ter van mening dat dit reactionaire ele menten in de gelegenheid zou stellen be trekkingen met het imperialisme aan te knopen en de communisten de kans zou geven het gebied in de koude oorlog te betrekken. De Maatschappij tot Bevordering j'8® de Toonkunst heeft plannen een muzi^' I lyceum op te richten met een erken", vakopleiding. Dit instituut voor op derne leest geschoeid muziekonderri"" is dan bedoeld voor het hele gebied v3.. Maas en Waal. Naast het vakonderW11; zouden er ook cursussen worden ge=e ven in volksdansen, ballet, cursus^8 voor jeugdkoren ensembles en muzie korpsen. In overleg met het gemeentel/ stuur krijgt het instituut geen gemeeÜ[ telijke status, maar zal een stichting meegse Muziekschool worden opgericn. Het is voorts de bedoeling, dat er zijner tijd een speciaal gebouw voor muziekschool wordt gebouwd, maar v0°!, lopig zal men zich moeten behelpen r/ de lokalen, die Toonkunst en de volkslflu ziekschool thans gebruiken. Bij K.B- is aan de heer J. L. H. C1aeS' sen op zijn verzoek, met ingang van maart 1959 eervol ontslag verleend 8 burgemeester der gemeente Beesel 0>e, dankbetuiging voor de door hem als z° danig bewezen diensten. Lijnbaan 40 (naast Thaila Theater). Tel. 136673, R'dam In- en verkoop occasions goud, zilver x briljant Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie, Jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaart U veel ellende. Een blik vooruit in 1959 met onze '.ook met jasje) Zie onze etalage - Zie binnen LANGE KERKSTRAAT 19 SCHIEDAM - TEL. 66135 Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeiba re D.D.D. dringt tot diep onder de huid, zuivert de poriën, ontsmet en ge neest. f 1.20 per flacon. geneest uw huid VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP V «IS 200 240 65 wtmmrammimmumnmmaBKm/F Beroemd om zijn krachtige. reukloze warmte en solide constructie! Uitstekend regelbaar, veilig en betrouwbaar, ook om erop te koken. Een niet te evenaren kwaliteitsproduct. Bespaar U teleurstelling, let op het merk. Eis een échte Vraagt gratis prospectus aan J. G. DE ZEEUW N.V. - POSTBUS 84 - DORDRECHT 120 woocdeo 50 c ts -.ik [woord meer 5 ets extró [tot eeD maximum van 50 [woorden btj vooruitr>e;aiint Personeel gevraagd Een gezellig avondje en geen muziek, dan naar J. Barten, Gevraagd naaisters en leerlin gen. Aanmelden Wortelboer's Confectiebedrijf. Nieuwe Binnen weg 310, Rotterdam, Tel. 34080. Oudekerkhof 16/6. Bandrecor- derverhuur met prima muziek en laag in prijs. Per avond, per week enz. enz. Goederen gevraagd Diversen Inkoop van boeken op elk ge bied. Antiquariaat ,,Het Boek- huys", Dam 3, tel. 62584. Overgangsleeftijd? Migraine? On gezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Natter- mann's bloedzuiverende thee no. 8 helft! Groot pak 1.85 bij el ke drogist. Handel en Bedrijf Zoekt u een exclusieve kop en schotel? Fa. Solingen heeft het, Hoogstr, 52 tel. 63143,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8