Sunil wast PvdA in haar draaierijen 1 Tweede Kamer wil betere verbindingen voor noorden d wit... Jaarverslag N.A.T.U. 1958 WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast Werkloosheid in januari voor mannen weer gestegen Waakzaamheid tegen hernieuwde overbesteding blijft geboden altijd even Bij na daklozen wonnen een SUS-huis Belgische hulde voor pater Pire Straalvliegtuig neergestort Koninginnedag in Rome Ook pleitbezorgers voor Z.-Vlaanderen Paraat 1959" in teken van jubilerende NATO Voor vrouwen lichte vermindering Dief kon 215 horlog es makkelijk grijpen Varenslieden zochten het in de melk Geleidelijke groei ondanks televisie WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 wit! Bleken geten, SPECULATIES.... ROND HET NIEUWE KABINET Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend en blauwen kunt u zelfs ver met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak É&SySJj "tut*. Vuur J In de provincie Bezitter vierde feest Zeeland en Delta Coen- en IJtunnel Maximumsnelheid bromfietsen Nieuw-Guinea BIJ LA GUARDIA Na schooltijd De bel heeft geluid. De school gaat uit. Vlijt betoond? Met Mars beloond! Mars is een kostelijke versnapering, bereid met volle melk, chocolade, eieren en roomcaramel. In de Nederlandse bibüottoe®k; voor 1 leerd zal worden. Arbeidspotentieel uit Indonesië moet elders op de wereldmarkt worden ingezet Vermindering werkloosheid Geen stimulansen De P.v.d.A. laat zich gaarne voorstaan op de politieke eensgezindheid, welke voor haar kenmerkend zou zijn in te genstelling met de confessionele par tijen. De laatste jaren hebben keer op keer aangetoond, dat die hooggeroemde po litieke eensgezindheid meer een propa gandistische schijnvertoning dan een politieke realiteit is. Op het socialis tische verkiezingscongres dat dezer da gen is gehouden is dit weer in alle dui delijkheid gebleken. Allerlei menings verschillen traden wederom in alle scherpte voor het voetlicht. Zo ont brandde voor de zoveelste maal de strijd rond het Nieuw-Guinea-beleid in de so cialistische gelederen. Het Tweede-Kamerlid de heer J. H. Scheps verdedigde weer met het élan, waarover deze socialistische vuurvre ter beschikt, het standpunt van die so cialisten. die akkoord gaan met de sinds jaren gevoerde regeringspolitiek inzake Nieuw-Guinea. Een standpunt, dat door de oud-minister-president dr. W. Drees steeds met overtuiging in het parlement is vertolkt, laatstelijk nog bij de alge mene politieke beschouwingen in do Eerste Kamer. Dit standpunt nu is ondanks het vu rige pleidooi van de heer Scheps op het verkiezingscongres met een zeer grote meerderheid verworpen. Tot onze zeer grote verbazing stemde ook dr. Drees tegen de amendementen, die door de heer Scheps op dit punt wa ren ingediend en die de uiting waren van een zienswijze, welke door dr. Drees steeds is onderschreven. Heeft dr. Drees zich ook genoodzaakt gezien te offeren aan de politieke opportuniteit evenals zijn oud-collega, oud-minister Hofstra, die er als minister de laatste jaren steeds de nadruk op heeft geleg dat de bestedingsbeperking nog onver minderd actueel is en nu als lijsttrekker van de P.v.d.A. ineens gaat optreden als pleitbezorger voor de bestedingsver ruiming? Nadat het oppositieverlangen in so cialistische kring na de kabinetscrisis steeds duidelijker naar voren trad, schijnt er op dit punt thans weer een zekere kentering te zijn. Wij begeren geen oppositie, zo verklaarde de heer Burger onomwonden op het verkie zingscongres. Wel blijft de P.v.d.A. als conditio sine qua non stellen, dat be paalde minimumvoorwaarden voor deel neming aan de regering duidelijk vast gelegd worden in een alle regeringspar tijen bindend regeringsprogram. Meer nog dan voorheen zal de opstelling van het regeringsprogramma in het centrum van de kabinetsformatie komen te staan. De P.v.d.A. wil op dit punt ken nelijk volledige zekerheid hebben, al vorens regeringsverantwoordelijkheid op zich te nemen. De lijsttrekker van de KVP, prof Romme handhaaft zijn voorkeur voor de brcde-basispolitiek. een geesteskind van hem. waarvan hij maar moeilijk kan scheiden. Wel heeft hij zo pas in ,.De Volkskrant" te kennen gegeven, dat hij zeker niet afkerig is van een rechts kabinet. „Ik houd van beide kin- "it'll deren maar ik voel mij het meest aan getrokken tot het exemplaar, dat de meeste last geeft" aldus prof. Romme. De mogelijkheid van een hernieuwde samenwerking tussen KVP en P.v.d.A. blijft dus opeh, maar gezien de socia- I"' listische eis van een bindend en duide lijk regeringsprogram zal het een hele j, toer zijn. We noemen slechts twee pun ten, waarop een dergelijk programma uiterst moeilijk is te verwezenlijken: de bezitsvorming en de Nieuw-Guinea- politiek. Ten aanzien van de bezits- vorming is er tussen KVP en P.v.d.A. een zodanig verschil in mentaliteit, dat het twijfelachtig is, of beide partijen op dit gewichtige punt tot een voor beide bevredigend akkoord kunnen komen. Hetzelfde geldt voor de Nieuw-Guinea- politiek. De P.v.dA. wenst te dezer zake blijkens haar verkiezingsprogram, een beleid, dat gericht is op een interna tionale regeling. Iets. wat door de KVP vierkant wordt afgewezen. De A.R. partij heeft zich duidelijk uitgesproken voor een herstel van een rechts kabinet. Ook haar lijsttrekker, prof. Zijlstra, die tot dusverre steeds een voorstander is geweest van de brede- basispolitiek. Op dit punt is hij ken nelijk bezweken voor de druk van de rechtervleugel van de A.R. partij, die van 1952 af een toenemende oppositie heeft gevoerd tegen samenwerking met de socialisten. Dit streven naar een rechts kabinet blijft echter pok een moeilijke zaak, daar de CHU een zeer onzekere factor is. Tot dusverre heeft deze partij zich steeds verzet tegen een herstel van de rechtse coalitie. Prof. Romme heeft de CH-lijsttrekker. dr. Tilanus, uitgeno digd iets van zijn toekomstige voorkeur te doen blijken. Het Hikt ons echter zeer waarschijnlijk dat de CHU er de voor keur aan geeft, de kat uit de boom te kijken. Deze houding ligt haar te goed om er in dit delicate geval van af te wijken. De liberale leider, prof. Oud. die zich na de oorlog steeds meer heeft doen kennen als een principiële opportunist, is zijn verkiezingseamnagne begonnen met de ferme verkiezingskreet. dat de VVD er niet aan denk* aan een kabinet deel te nemen, waarin ook socialisten zitting hebben. De liberale leider neemt dit standpunt natuurlijk niet in. omdat er zoveel principieel verschil is tussen ziin partij en de P.v.d.A. In 1956 nog was prof. Oud bereid om met de socialisten het regeringskasteel te betrekken. Als prof. Oud nu plotseling niets meer wil weten van enigerlei samenwerking met de socialisten, dan is dat zuiver en alleen wegens he* electorale voordeel, dat hij daarmee denkt te knnnen be halen. De liberalen hopen nu hun grote slag te kunnen slaan en het doet er niet toe. met welke middelen de fel-beeeerde verkiezingswinst wordt binnengehaald. De liberale Nieuwe Rotterdamse Cou rant was deze kloeke liberale verkie zingsleuze kennelijk wat te gortig. Het blad is althans onmiddellijk in de pen geklommen om het standpunt van prof. Oud wat af te zwakken. Men moest dit standpunt niet al te ernstig nemen. Prof. Oud had zo suggereerde het blad, ergens nog wel een zijdeur opengelaten voor samenwerking met de socialisten. Deze curieuze interventie van het li berale blad heef* niet nagelaten buiten liberale kring enige verwarring te wek ken. Prof Oud heeft nu aan alle on zekerheid een einde gemaakt door tij dens een verkiezingsrede in Hoorn de N.R.C.-interpretatie van zijn standpunt volkomen te desavoueren en te kennen gegeven^ van dit soor* N.R.C.-interpre- taties niet gediend te zijn. „Als ik ver klaar dat de VVD er niet aan denkt steun te geven aan een kabinet met socialisten, dan heeft de N.R.C. nie* het recht om te suggereren, dat ik iets an ders heb gezegd. Als de N.R.C. zelf een kabinet van liberalen en socialisten wil, dan is dat haar zaak", aldus prof. Ottd. tricten snelden de hulppost in het„geöied IN DE GROTE HAL VAN HET PALEIS DER AKADEMIEëN TE BRUSSEL is op plechtige wijze nationale hulde betoond aan de Belgische pater Pire, die in 1958 de Nobelprijs voor de vrede heeft ontvangen. Prins Albert van Bel gië in gesprek met pater Pire. De huizen, die in de SUS-actie worden Verloot, vallen deze keer wel bijzonder gelukkig. Werden met de eerste 2 twee verloofde paren verblijd, het derde is ten deel gevallen aan een echtpaar, dat eerst daags dakloos dreigde te worden. Nog tij dens de uitzending van de K.R.O. gisteren avond uit Groningen, waarin het gelukkige i?t werd bekend gemaakt, kwam het be richt binnen. Eigenaar van het lot was het echtpaar Van Eijck (68 en 72) te Lierop, Jvier huis binnenkort moet worden afge broken. Aan de viering van Koninginnedag in Koine zal worden medegewerkt door het Koninklijke Heerlens mannenkoor „Pan- eratius". Dit koor, dat dan in Rome ver blijft, heeft voor deze gelegenheid een ^aderlands programma samengesteld uit Nederlandse volks- en streekliederen, zo- Vrel in oude toonzetting als in heden daagse bewerking. OcV...Vrt.^V.W v<WS*.- .v W.vc. - A Het ministerie van Oorlog zal ook dit Jaar een leger- en luchtmachttentoonstel ling houden, thans onder de naam „Pa raat 1959". De expositie zal. omdat de NATO op 4 april a.s. tien jaar bestaat, het accent leggen op dit bondgenootschap. Veel ruim te zal daarom worden ingeruimd om de samenwerking tussen de vijftien leden- landen in beeld te brengen, terwijl in een filmprogramma de film „Waarom NAVO" is opgenomen. Er zal tevens een veldpost kantoor zijn met eigen poststempel. De tentoonstelling zal op 3 april t>e Al melo beginnen en daarna de ronde doen door een aantal steden in de noordelijke provincies en wel Drachten, Hoogeveen, Heerenveen, Veendam. Assen en Harlin- gen. In de laatstgenoemde stad zal ook de Kon. Marine haar medewerking ver lenen. Tijdens de tentoonstelling zullen onder delen van land- en luchtmacht komen de monstreren Hef winterseizoen heeft in de nu voor bije maand januari de werkgelegenheid voor de Nederlandse man weer verder in gekrompen. Volgens de zojuist bekend ge worden cijfers bedroeg het aantal werk loze mannen eind januari j.l. 106.840 tegen 98.354 op eind december, een vermeerde ring dus met bijna 8500. Een jaar geleden waren deze aantallen resp. 103.857 en 89.744. Toen was er dus een toeneming van ruim 14.000. Van deze werklozen waren"er eind ja nuari 13.610 werkzaam op sociale werk- voorzieningsobjecten tegen 13.274 eind de cember. Op aanvullende werken waren boven dien eind januari 21.003 mannen werk zaam tegen 18.017 eind december. Telt men de hierboven genoemde aan tallen bij elkaar dan komt men voor eind januari tot een totaal geregistreerde ar- beidersireserve van 127.843 mammen. het- geen bijna 11.500 meer és dan eind decem ber toen dit aantal 116.371 beliep (voor december 1957 en januari 1958 waren deze aantallen resp. 103.951 en 122.511). Voor de vrouwen ligt de situatie daar entegen iets beter dan een maand geleden. Eind. december bedroeg het aantal werk loze vrouwen namelijk 6937 en eind ja nuari 6815. Hier zit men dus een lichte vermindering. Van de werkloze vrouwen waren er eind januari 640 (512) op sociale wei'kvoorzieningsobjecten werkzaam. Het aantal openstaande aanvragen van personeel is zowel voor mannen als voor vrouwen in januari toegenomen. Voor de mannen steeg het van 14.234 eind decem ber tót 15.395 eind januari en voor de vrouwen van 20.470 tot 22.429. Verdeeld naar de provincies was de si tuatie per eind december 1958 en per eind januari 1959 als volgt: werkzaam werklozen op a.w. dec. jan. dec. jan. Groningen 8.240 9.362 2 894 3.062 Friesland 7.678 8.575 2.742 2.888 Drente 6.001 6.670 4.514 4.630 Overijssel 7.564 8.189 1.939 2.195 Gelderland 10.294 11.021 1 123 1.389 Utrecht 3.691 4 374 215 199 N.-Holland 14-751 14.906 762 1.415 Z.-Heiland 16-872 18.026 1.023 1.301 Zeeland 4.482 4.288 1.042 1.583 N -Brabant 14.319 16.061 1-575 2.091 Limburg 4.462 5.368 188 250 Een dief heeft in Amsterdam Rans ge zien uit een auto van een Importeur 215 heren- en dameshor,-~-s en 31 klemban den te stelen voor een waarde van ten minste f. 10.000. Het kostte helemaal geen moeite, want het zijraamnie van de auto, die geparkeerd stand Korte Spiegelgracht, kon heel eenvoudig worden onengeduwd. --ej één greep ha:' de dief toen de koffer me» haar waardev in houd te pakken. De (rr -"-teur had zijn auto In de steek gelaten, toen hij maandagavond om een uur of acht met een 35-jarige koopman en een 34-jarige schilck aan het drinken was geslagen. Om één uur 's nachts keer de hij naar de wagen terug en ontdekte de vermissing. De politie van '-°t bureau Spaarndammersti- nt o'elde de drie heren In voorlopige bewaring, terwü' in de wo ning van de koopman een werd ingesteld. De mannen werden echter weer vrijgelaten, toen bleek, dat zij zelf niets met de diefstal te maken hadden. Het was de tweede maal dat uit de wagen van de importeur een partij horloges werd geroofd. Warme pleitbezorgers heeft het noorden des lands gisteren gevonden in de Twee de Kamer, toen daar de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde kwam. Het begon met de heer Zegering Had- ders (VVD). Nadat hij meer in het alge meen had betoogd, dat de wegen naar in- dustrialisatiegebieden grotere aandacht behoeven en dat er ten deze meer coör dinatie tussen de verschillende departe menten nodig is, kwam hjj in het bijzon der te spreken over het noorden. Het ging hem niet alleen om betere wegverbindin gen me* het westen, maar evenzeer moes ten de vaarwegen in de beschouwing worden betrokken. Ten aanzien van be paalde projecten zou het tempo moeten worden verhoogd. Voorts zouden zijns inziens de verbindingen van het noorden met Duitsland de aandacht moeten heb ben. De heer De Ruiter (CH) viel hem vol komen bij. Het noordten is op gebied van de wegen achtergebleven, zo zeide hij en hij was van oordeel, dat er op dat gebied meer moest gebeuren. En in gelijke zin uitte zich de heer Van der Zaal (AR). Met andere sprekers drongen zij ook aan op voortvarendheid bij de inpoldering van de Lauwerszee. De heer Van den Heuvel (KVP) drong er met de heer Posthumus (PvdA) op aan. dat het vraagstuk van de Rijnvaart-pre mies met de Belgische regering zal wor den uitgepraat. Verder vroeg hij de mi nister de plannen te bestuderen welke worden ontwikeld in de onlangs ver schenen brochure over de functie van Noord-Braban* in he* nieuwe westen Bijzondere aandacht vroeg de heer Van den Heuvel verder voor de verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Ne derland. Wat dit laatste punt betreft, ent- wikkelde de heer Kodde (SG) no-g bezwa ren tegen de tarieven op de Zeeuwse ve ren. Hij meent, dat er wel middelen zijn te vinden om de veren over de Wester- schelde vrij te kunnen maken. Door een vaste oeververbinding zouden alle moei lijkheden worden opgelost. Met betrekking tot het Deltagebied vroeg de heer Zegering Hadders nog, wel ke dijkvakken in 1959 door de waterschap- nen kunnen worden verhoogd en welke bijdrage het rijk daarin zal verlenen. Hij vroeg ook nog hoe het staat met de oes- terproef in het Oostergat. De heer Kodde wilde terzake van de vissers in het Del tagebied nog weten of er nu al maatrege len zijn genomen. De mensen toch weten waar zij aan toe zijn. De heer De Ruiter vestigde er de aan dacht op, dat er nog steeds klachten zijn over ongeoorloofd vervoer door vracht auto's en vroeg of er wei voldoende mo gelijkheid is voor controle. De heer Van den Heuvel meende, dat zulk een con trole beter zou kunnen geschieden, wan neer de controleurs de beschikking had den over auto's. Laatstgenoemde spreker en met hem verscheidene anderen vroeg de minister of hij al nadere mededelingen kan doen over de Coen- en IJtunnel. Mej. Sohilt- huis (PvdA) was van oordeel dat beide tunnels zo spoedig mogelijk moeten wor den gebouwd. Met. betrekking tot de binnenvaart drong de heer Van der Zaal er op aan. dat er niet lichtvaardig vergunningen moeten worden verleend. Hij pleitte verder voor beperking van de vergunningen voor eigen vervoer. De heer Verkerk (AR) had ook verschillende wensen ten aanzien van het vergunningstelsel en met verscheide ne andere sprekers pleitte hij voor maat regelen ter vergroting van de verkeers veiligheid. De opleiding van de toekom stige automobilisten achtte hij, met het oog op de verkeersveiligheid van zoveel gewicht, dat de overheid overeenkomstig haar verantwoordelijkheid maatregelen zal moeten nemen. Mej. Schilthuis tenslotte meende te moeten opkomen voor de bromfietser. Aanvankelijk was de maximumsnelheid voor deze weggebruikers in de bebouwde kom 40 km per uur; nu is die terugge bracht tot 30 km. Spreekster verklaarde niet in te zien, dat dit verschil van 10 km van belang is. De minister zal vandaag op de gemaak te opmerkingen en de gestelde vragen antwoorden. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Kamer nog goedgekeurd een wetsont werp, waarbij het verlenen van vergun ningen voor autovervoer van personen en goederen en voor goederenvervoer in de binnenvaart In handen wordt gelegd van een en dezelfde commissie. Tot heden zijn daarvoor twee commissies. Voor dat de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde kwam, had de Kamer de begroting van het departement van Zaken Overzee en die van Ned. Nieuw-Guinea, deze laatste voor de ja ren 1956, '57 en '58. afgehandeld. Namens de vaste commissie voor Zaken Overzee verklaarde de heer De Graaf (KVP) dat de behandeling van deze be grotingen slechts een formaliteit kon zijn in de tegenwoordige omstandigheden. De commissie behoudt zich daarom alle rech ten voor om op het beleid terug te ko men, me* name ook wat het verslag van de parlementaire missie naair Nieuw-Gui nea betreft. Spr. was van oordeel, dat de status en de rechtspositie van de amb tenaren aldaar aan de orde moet komen als het nieuwe kabinet over objectieve gegevens kan beschikken. Minister Helders verklaarde, dat er zal worden gewerkt in de richting die de heer De Graaf bedoelde. Daarna werden de begrotingen z.h.s. aangenomen (met aantekening van tegenstemmen door de communisten). Tweeduizend blikjes gecondenseerde melk werden in de nacht van 7 op 8 no vember gestolen van een dekschuit bij Van Heels Condensed Milk Cy Ltd te Kampen. Het bleek spoedig, dat een vrachtschip langszij had gemeerd en dat de 50-jarige kapitein D. G. uit Kampen en zijn 24-jarige stuurman W. van W.V.. eveneens uit Kampen, de blikjes hadden overgeladen. Nog voor zij met hun schip in Zwolle waren, hadden zij de politie al aan boord. De kapitein zat, naar hij dins dag voor de Zwolse rechtbank verklaar de in financiële moeilijkheden omdat zijn vrouw na een schipbreuk niet, meer aan boord dorst te wonen De stuurman kon geld goed gebruiken, omdat hij boven zijn stand leefde. „Een brutaal staaltje, maar dom ook" zo noemde de officier hun optreden, want hoe zouden ze die blikjes ooit moeten kwijtraken. Hij herinnerde er aan dat beiden zijn ontslagen en thans als heier hun brood verdienen. Tegen beiden eiste hij vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk en vijftig gulden boete. Totaal 98.354 106.840 18.017 21 003 In het dezer dagen verschenen jaar verslag over 1958 van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU), wordt vermeld, dat' de organisatie zich verle den jaar niet in zo'n snel tempo kon ontwikkelen als dat in 1957 het geval was. Ondanks het feit, dat he* rijkssubsidie nie* werd verhoogd, onderging het scho- lingswerk een aanzienlijke uitbreiding. In september werden in samenwerking met het Werkverband Katholiek Amateurto neel, drie-jani.ge basisopleidingen voor amateurregisseurs begonnen in Leeuwar den, Deventer, Alkmaar en 's-Gravenhage Aangezien ook voor 1959 het rijkssubsidie gefixeerd bleef op het bedrag van 1957. kon men eind 1958 niet overgaan tot de aanstelling van een provinciaal toneelad- viseur in Friesland. Het hoofdbestuur spreekt in zijn jaar verslag de hoop uit, dat voor de provincie Utrecht in september aanstaande een to- neeiadviseur kan worden aangesteld. Het aantal provinciale commissies werd in de loop van 1958 met twee uitgebreid (Gelderland en Utrecht). In de provincie Groningen, Overijssel, Gelderland, Utrecht. Noord-Holland en Zeeland zijn nu gewestelijke adviescolleges ingesteld, dit voorjaar komt er waarschijnlijk ook een in Zuid-Holland. het amateurtoneel werden in het afge lopen jaar 110 nieuw verschenen toneel werken in volledige rolbezetting °P§®- nomen. Aan bijna 80 procent van de bij de N.A.T.U. aangesloten verenigingen werden in 1958 in totaal 10.000 boekjes ter inzage gegeven en meer dan 9000 in bruikleen verstrekt. Het contact met de zusterorganisaties ■in Vlaams België werd versterkt door to- neeluiitwisselingen tussen Nederlandse en Vlaamse toneelverenigingen onder auspi ciën van de technische commissie ter uit voering van het NederlandsBelgisch Cultureel Akkoord. Op 31 december 1958 waren bij de NATU 1169 verenigingen aangesloten. 76 meer dan een jaar daarvoor. Br werden drie nieuwe afdelingen gesticht: in Hooge- zandSappemeer, in Winschoten en in de veenkoloniën. In het jaarverslag wordt gezegd, dat de televisie het in bepaalde delen van het land vele verenigingen moeilijk maakt zich staande te» houden. Naar de mening van het hoofdbestuur zal het amateurtoneel zich tegen de concurren tie van de televisie moeten en kunnen wapenen door energiek de verbetering van het repertoire en het spelpeil ter hand te nemen. Het hoofdbestuur besluit met de verkla ring, dat met name de overheden van hoog tot laag de helpende hand dienen te bieden bij het streven, het amateurtoneel op een hoger plan te brengen, opdat de culturele zelfwerkzaamheid van vele landgenoten veilig gesteld en gestimu- De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zjjlstra heeft aan de Eerste Kamer zjjn Memorie van Antwoord ge zonden over de begroting van economi sche zaken. De minister wijst er op, dat hoewel in de loop van het jaar 1958 een economisch herstel is ingetreden hjj de nodige waak zaamheid zal blijven bevorderen ter voor koming van de ontwikkeling van tenden- zen tot hernieuwde overbesteding. Bij het beleid op lange termjjn zal er voor ge zorgd moeten worden dat voldoende na tionale middelen kunnen worden besteed aan investeringen. Over het streven naar evenwicht op de lopende rekening van de betalingsbalans, wenst de minister uitdrukkelijk vast te stellen, dat z ijns inziens een evenwicht niet voldoende is a's richtsnoer voor de toekomst. De toeneming van de invoer- behoefte eist een evenredige vergroting van de deviezenvoorraad om te voorko men dat er te weinig weerstand zou zijn als de buitenlandse conjunctuur aangetast zou worden. De deviezenvoorraad zal bij benadering een omvang van vijf maanden iimtta pieten jietSeo* Ten aanzien van de wens. dat getracht moe* worden de werkloosheid te beper ken tot 1,5 a 2 pet., zegt de minister, dat het door hem aangehouden getal van pet. geenszins betekent, dat dit normatief gesteld wa3. De minister stemt in met sommige le den die betogen dat bet uit Indonesië vrijkomende potentieel elders °P de we reldmarkt dient te worden ingezet, maar meent, dat het initiatief hiertoe van de bedrjjven dient uit te Baan. Hij zegt dat vooral Afrika en Zuid-Amcrika bijzondere aandacht verdienen- De steun die de overheid in deze kan geven, moet zich beperken tot zeer algemene hulp. Over het loon- en prijsbeleid zegt de mi nister, dat hij de controle op de maximum lonen niet de aangewezen weg acht tot handhaving van een gunstige welvaarts ontwikkeling Het in de hand werken van kostenverlaging acht de minister noodza kelijk omdat hierdoor de concurrentieposi. Üe van NederlaaS sterker wordt. Over de industrialisatiepolitiek zegt de minister dat de overheid er naar streeft de gemeenten, die zich op industrialisatie hebben toegelegd, gelegenheid te geven hun politiek af te ronden. Hierbij wordt echter aangetekend, dat geen stimule ringsmaatregelen in het leven kunnen worden geroepen voor gemeenten die de ze politiek zonder veel resultaat hebben gevoerd. Over de verdere economische ontwikke ling van Nederland zegt de minister dat daarvoor zeer bepaalde voorwaarden gel den. In de eerste plaats een handhaving van de concurrentiepositie en de voortbren ging van kwaliteitsartikelen Deze positie is thans niet ongunstig, aldus de minister doch zal in de toekomst grote inspanning vergen. in het bijzonder in E.E.G.-ver- band De minister heeft hef plan bij de Staten- Generaal binnenkort op dit vraagstuk na der in te gaan in een verslag over de functionering van de E.E.G. in het eerste jaar van haar bestaan. Voorts zal het voor Nederland noodzakelijk zijn buiten landse markten te vinden voor industriële nrodukten. In dit verband vestigt de mi nister de aandacht op Zuid-Amerika en Afrika Met betrekking tot het afzetverlies dat de Nederlandse textielindustrie geleden heeft door de Japanse export naar de tra ditionele markten van Nederland, zegt. de minister dat Nederland zich niet kan ver weren tegen de concurrentie van landen, waar lage lonen betaald worden. Even min is verweer mogelijk tegen dumpings- politiek en tegen politieke maatregelen aoals Indonesia die genomen heeffc Een passagiersvliegtuig van de „Ameri can Airlines" is even voor middernacht na een vlucht van Chicago naar New York ter hoogte van het vliegveld La Guardia in de East River gestort. Aan boord bevonden zich 72 personen, de be manning meegerekend. Er zouden acht doden zijn te betreuren. De politie op La Guardia verklaarde, dat het vier-motorige toestel in lichte re gen en mist de landingsbaan had gemist. Een sleepboot op de East River berichtte bezig te zijn met het bergen van de slacht offers. Er waren echter volgens andere berichten geen overlevenden. Ambulance-eenheden van naburige dis van de ramp te hulp. Het verongelukte toestel was een straal vliegtuig van het type „Lockheed Constel lation Electra",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3