Studie over Zuid-Hollands eilandengebied Sergeant-vlieger vloog" tienduizend voet te hoog EJB.U.-saldo afgesplitst van de deviezenvoorraad Pleidooi voor centraal orgaan Nieuwe woningen in Waterweggebied WÊÊm ISb t WINDSTREKEN Chefarine 4 rtÉÉlÈÈ Uit alle Laatste fasen van Drie-Eilandenplan In beroep twee maanden geëist De NederlandscheBank Alleen door nu offers te brengen; ook ten aanzien van eigen belangenworden voor toekomst grotere belangen gered99 Goudbezit weer uitgebreid Onverantwoordelijk kwajongenswerk" Weinig kerks Onveranderd dividend „De Drie Hoefijzers" 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Jongen vernielde beeld van Willem Reyers V B WOENSDAG 4 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 VOORNE - PUTTEN - ROZENBURG 122 caissons zullen stroomgat 300 meter breed dichten de meest gewilde jonge jenever Spelletje Industriële stormvloed Geringe ontwikkeling Kanaal nodig Gevaar voor recreatie De vraagstukken Deskundigen -v r:t» iHli - Las Vegas V.S IJmuiden Milaan Wenen Inverness (Schotland) STEDEBOUWKUNDIGE SITUATIE natuur «n rtcraalk gebieden in eigendom van overheid» - of natuurbc»ehcrming»orgqncn duin en botterrcin in particulier eigendom restanten van oude rivierlopen terrein bestemd voor recreatieve bebouwing recreatieve bebouwing in streekplan briclsc maas doeleinden in streekplan briclsc maas EUNGE ostdijk bestaande woonkern uitbreidingsplan woonkern M RT. *sa (Van onze correspondent) Bij de uitvoering van de laatste fasen van het Drie-Eilandenplan (afdamming van het Veerse Gat en de Zandkreek) zal Rijkswaterstaat gebruik maken van 115 kleine e„ zeven reuzencaissons. Ter afsluiting van het Veerse Gat ls thans over een lengte van 1700 meter op het gebied van de zandbank Onrust een dijklichaam verrezen. Het reseterende 1200 meter lange gedeelte van Walcheren af naar de kop van de aangelegde dijk zal in drie fasen worden uitgevoerd. Over enkele maanden zal aan de Walcherense zijde het eerste gedeelte van de dijk wor den aangelegd. De tweede fase van dit werk komt ln 1960 aan de orde. Dan zal aansluitend op de kop van het reeds aan de Noordbeve- landse zijde verrezen dijkgedeelte een nieuw stuk dijk worden gezet, zodanig, dat in het midden een stroomgat open blijft van ongeveer 300 meter vreed. Voor de derde fase. nl. het dichten van dit stroomgat, zullen genoemde caissons worden gebruikt. Zij zijn o n ge veer gelijk aan die welke na de ramp bij de dakdich ting in Zeeland werden aangewend Gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad voor de bouw ven de 115 kleine caissons. De aanbesteding voor de bouw van de zeven grote zal op een latere da tum plaats hebben. Op 18 juni 1958 gaf de 31-jarige ser geant-vlieger van dft vliegbasis Wocns- drecht, toen hij zich met zijn Harvard bo ven het vliegveld Eindhoven bevond, bij wijze van grap aan de verkeersleiding van dit vliegveld een grotere hoogte op, dan waarop htf zich in werkelijkheid be vond. Op 10 december j.l. werd hij hiervoor door de Krijgsraad voor de Kon. Lucht macht te Den Bosch veroordeeld tot zes weken militaire detentie, waarvan vier voorwaardelijk. Van dit vonnis was de sergeant-vlieger in beroep gekomen, om- dat, naar hij zei, niet alle facetten van 't voorgevallene waren belicht. Gisteren werd deze zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag behan deld. Verdachte vertelde, dat hij niet de juiste hoogte had opgegeven, omdat hij ln de mening verkeerde, dat men op de grond zijn spelletje meespeelde om het hem mogelijk te maken na afloop van de vlucht te kunnen vertellen hoe hoog hij wel met zijn toestel had gevlogen. Hij had tienduizend voet meer hoogte opgegeven dan in werkelijkheid het geval was. De president van het hof bracht be klaagde onder het oog, dat van een on derofficier verantwoordelijkheidsgevoel mag worden verwacht. „U weet toch zelf wel. dat het verbazend gevaarlijk is de hoogte van een vliegtuig verkeerd op te geven"? Beklaagde beaamde dit, maar zeide, dat er wel meer grapjes worden uitgehaald. Luitenant-generaal- vlieger-waarnemer J- L. Zegers viel hem toen woedend in de rede: „U hebt zich als vlieger misdragen. Het is een schande wat u hebt gedaan." «Voorne, Putten en Rozenburg zijn betrokken geraakt in een ontwikkeling, die zij noch ont ketend hebben, noch in de hand kunnen houden", lezen wij in een lijvig rapport over genoemde drie eilanden, ulitgegeven door het Landbouw-Economisch 'Instituut, het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland en het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid- Holland. Dit rapport geeft de stand van zaken op economisch en stedebouwkundig terrein, maar tevens bevat het enige aanwijzingen omtrent de ommekeer, die deze gebieden wacht. Dit rapport, zo meent de „begeleidingscommissie", zal waardevol bronnenmateriaal kunnen zijn voor eenieder, die hij het leiding geven aan de ont wikkeling van dit gebied betrokken is". Het gaat hier om een mooi, oud land met een aantal vrij besloten gemeen, schappen, zonder spectaculaire uitgroei van het bevolkingscijfer. Brielle, eens een belangrijke handelsstad, zag zijn bloei teruglopen toen in de vijftiende eeuw de waterloop Goote verslikte. De dichtslibibing van de Bernisse verhaastte het verval van Geervliet en ook Heenvliet, Biert en Zuidland verloren de welvaart, die ze in de middeleeuwen hadden bezeten, terwijl juist Hellevoetsluis, slechts een buurtje onder Nieuw Helvoet, in opkomst was omdat het een haven had, die omstreeks 1650 een dok voor de oorlogsvloot kreeg. Is het niet merkwaardig, dat Geervliet en Heenvliet ooit stadsrechten hebben bezeten? Maar terwijl zich het Hollandse vasteland verder ontplooide door de Uitgroei van een intensief gebruikt verkeersnet, bleven de eilanders in een isolement, al kwam dan in 1903 een brug bij Spijkenisse tot stand en Werd er een tramlijn gelegd. De eilanden pleegt men vanouds „een Protestants land" te noemen en dan nogal aan de orthodoxe kant. Maar het rapport z^gt, dat de vele hervormde kerkgebou wen, vaak van grote historische en archi tectonische waarde, ruimschoots voldoen de capaciteit hebben gezien het geringe kerkbezoek, zulks in tegenstelling tot de kerksheid van de gereformeerden": De katholieken „vormen een zeer gerin- Maar dan komt de haven opzetten. In 1947 wordt besloten tot het Botlekplan en eind 1957 valt het besluit over Europoort.^ De ontwikkeling van industrie en over slag, welke thans reeds plaats vindt in het Botlekgebied en die in het project- Europoort is voorzien, moe, worden be schouwd als een nationaal belang, aldus het rapport. Ofschoon de bestemmingen van de diverse terreinen nog niet geheel vast liggen, kan de werkgelegenheid in Se minderheid op de eilanden, zodat deze beide gebieden worden geschat op hun kerken te Brielle en Hellevoetsluis levens een streektunctie vervullen. Het katholieke volksdeel in Hellevoetsluis is ha de tweede wereldoorlog toegenomen door de vestiging van enige fabrieken, die katholiek personeel meebrachten", aldus 't rapport, dat de nieuwe katholieke ves tiging in Spijkenisse vergeet te vermel den, al ressorteert de noodkerk aldaar on der de parochie Hoogvliet. Hoe gering de bestaansmogelijkheden °P de eilanden tot dusver waren, blijkt Wel uit 't feit, dat in de periode 1880-1956 de bevolkingsgroei niet meer dan 18 pro- Jent bedroeg tegen 170 procent in geheel Nederland. Al was dan het geboortecijfer laag, van groter invloed was het grote aantal dergenen, die vertrokken. Maar in de laatste decennia voltrok zich een ver andering Door mechanisatie en rationa lisatie daalde de werkgelegenheid in de landbouw sterk maar anderzijds vonden velen een bestaan in het, Waterweggebied, zonder dat het nodig werd de oude woon- gemeente te verlaten. De nijverheid neemt een bescheidener Plaats in dan land- en tuinbouw. Met uit sondering van de bouwnijverheid, doch Jhet inbegrip van de overige ambachten bedroeg het aantal arbeidsplaatsen in 1956 hog slechts ruim 2000 tegen over 3500 in de landbouw. In het verkeer speelt dat van de toeris ten en vakantiegangers een grote rol. Ro- Jkanje en Oostvoorne zijn gezochte ver blijfplaatsen voor de zomermaanden en ?e Brielse Maas ontwikkelt zich met zijn jachthavens meer en meer als water- aportcentrum. Maar vooral als het vreemdelingenver keer het wegennet in Voorne en Putten ®xtra belast, doen de bezwaren van de ver keerssituatie zich in ernstige mate gevoe- ietl. „In de eerste plaats betref, dit de hoofdverkeersader, de Groene Kruisweg, vrij bochtige tweebaans-weg, waarin bovendien de brug over het Voornse Ka- haal een zeer ernstig knelpunt vorm./. ?.eze smalle brug, die ook voor de tram h'enst doet, laat slechts éénrichtingsver keer toe. Bovendien ligt zij zo laag, dat voor alle scheepvaartverkeer geopend hioet warden. Zowel tijdens de normale spitsuren als bij druk vreemdelingenver keer leidt dit tot omvangrijke filevorming. Ne toeneming van de scheepvaart als ge- v°lg van de Deltawerken veroorzaakt een Aanzienlijke verhoging van de frequentie yan dit euvel. Een bezwaar is voorts, dat het wegenschema sterk oost-west is ge tenteerd door het ontbreken van een vaste oeververbinding over de nieuwe Wa terweg" aldus het rapport, dat verder een k'acht inhoudt over de geringe middelen v°or publiek JU*voer. tenminste 25 a 30 duizend arbeidsplaat sen. waarvan ong. 12.000 in het Botlekge- bied. De huisvesting van de arbeiders in het Botlekgebied zal grotendeels moeten plaats vinden in Spijkenisse, dat uitgroeien zal tot ongeveer 80.000 inwoners met de daar voor benodigde voorzieningen. Ten aan zien van Europoort zijn de prognoses nog minder concreet. Wel echter kan worden opgemerkt, dat uitgaande van de vermoe delijke bestemmingen voor dit gebied ge rekend moet worden met een woonareaal voor tenminste 100.000 a 150.000 inwoners. Aangezien de noordelijke Waterwegoever hiervoor zeer ongunstig ligt en de daar voorkomende glascultuur trouwens een woningbouw op grote schaal niet toelaat, zal dit woongebied een stedelijk karakter moeten krijgen. Het spreekt, voorts van zelf. aldus het rapport ,dat een derge lijke ontwikkeling ook andere ruimte-be hoevende voorzieningen noodzakelijk maakt, met name op het gebied van we gen en spoorwegen. Het rapport vermeldt, wonderlljkerwijs, ccn mogeljjk inschakelen van het noorde lijk deel van Voorne bij de aanleg van een haven op de Maasvlakte aan de kop van Rozenburg. Maar het is reeds bekend dat de proeven van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft hebben uitgewezen, dat van een inschakeling van noordelijk Voorne geen sprake kan zijn. Daarmee vervalt de in het rapport uit gedrukte veronderstelling „Hierdoor zou het Driewegkanaal kunnen vervallen doch de woondruk op Voorne en Putten zou dan aanmerkelijk toenemen". Immers wanneer de „buitenhaven" op de Maas vlakte zich beperkt tot een uitbouw in zee van de kop van Rozenburg zal de aanleg van het Driewegkanaal aan de zuidzijde van het eiland Rozenburg om de industriële ontwikkeling in een verdere toekomst af te leiden naar het Haring vliet, noodzakelijk blijven. Wat gaat er op de Zuidhollandse eilanden gebeuren? Op verzoek van de „Ecoomische Commissie in het kader van het streekonderzoek Voorne, Putten en Rozenburg" is er een lijvig rapport verschenen, dat zich met heden en toekomst van deze drie eilanden uitvoerig bezig houdt. De „groeistuipen" die men in de nabije toekomst ver wacht, zijn omschreven in een zevental hoofdproblemen aan het slot van het rapport. porteurs de stichting van een centraal or gaan of de uitbouw van een instelling als de Eilandengemeenschap (opdrachtgeef ster van de rapporteurs) daartoe. Het gaat erom, zo vervolgt het rapport, een stimulerend en coördinerend orgaan voor de streek zelf te vormen, dat tege lijk een tegenwicht vormt voor eventuele druk en aanspraken van buitenaf. Een dergelijk centrum kan zich ontwikkelen tot een „streek-opbouworgaan" of be perkt blijven tot een plancommissie. Van groot belang is daarbij, dat de huidige bestuurders bij het werk betrokken blij ven. Met name is de verhouding van een der gelijk bureau tot de gemeentebesturen en raden een punt van nadere overweging. Verder doet zich de mogelijkheid voor om speciale deskundigen aan te trekken aldus het rapport, die zich met de situatie in de gehele streek gaan bezighouden. Men denkt aan figuren als een bestuurs jurist, een bedrijfseconomisch consulent en een sociaal-pedagoog. Het sociale deel van het rapport besluit: „Alleen door nu offers te brengen óók ten aanzien van ei gen belangen, worden voor de toekomst grotere belangen gered. Gezien de te verwachten toenemende belangstelling, niet in het, minst uit de streek zelf. zal een nadere ontsluiting van het recreatiegebied spoedig ter hand ge nomen moeten worden. aldus het rapport. Verder zal men zich moeten afvragen of het, gelet <>P de belangen van de toe- De Nederlandsche Bank heeft thans in haar jaarbalans de cijfers verwerkt welke resulteren uit de liquidatie van de Euro pese Betalings Unie. Zoals bekend had Nederland na de laatste maandelijkse ver rekening op 15 januari JL nog een vorde ring van 401 miljoen. Dit saldo ls nu gesplitst in een vordering op een schuld aan de tot de Unie behoord heb bende landen van resp. 633 miljoen en f 252 miljoen. De vordering, is voor 18 miljoen ge boekt onder de rekening „vorderingen en geldswaardige papieren luidende in goud of buitenlandse geldsoorten" en voor het resterende deel ad 635 miljoen onder de post „Vorderingen op het buitenland luidende in guldens". De schuld van f 252 milioen paraisseert onder de rekening „saldo's luidende in buitenlandse geld soorten" aan de creditzijde van de balans. Laatstbedoelde boeking heeft een verla gende invloed gehad op het percentage aaD goud en deviezen waarmede de direct opeisbare verplichtingen van de Bank zijn Het hoofdstuk en daarmee de tekstgedekt. Ingevolge het desbetreffende Kon. van hot rapport, wordt, dan besloten met Besluit moet deze post namelijk worden komstige eigen bevolking, verantwoord is aan de terreinen voor zomerhuisjes voor de Rotterdamse bevolking nog een gro te uitbreiding te geven, (het reeds be staande Kruininger Gors), Ook kan uitbreiding van de woningbouw in of nabij de kuststrook de recreatieve waarde van dit gebied ernstig aantasten. Ten slotte loopt ook het overige dorps- en landschapsschoon dit gevaar. Van de land bouw zullen zeer zware offers gevraagd worden. Rozenburg zal vrijwel geheel zijn agrarische bestemming verliezen. Een vraagstuk, dat hier niet onvermeld mag blijven, aldus het rapport, betreft het gevaar van verzilting. Voorkomen moet worden, dat de uitvoering van de kunst werken voor Europoort zou leiden tot ver zilting van de Brielse Maas. Niet alleen voor de tuinbouw maar ook voor de vee houderij en de akkerbouw zou een derge lijke gang van zaljen desastreus zijn. joen naar de rekening van het Rijk. Het tegoed van de schatkist steeg daarmede tot 675.2 miljoen, terwijl de banken thans over ongeveer eenzelfde bedrag be schikken, t.w. 677.1 miljoen. Aflossing van schatkistpromessen 46.1 miljoen) en de dienst op de gevestigde staatsschuld 33 miljoen op 2 februari) hebben per saldo geen verschuiving in de middelen van het rijk en die van de ban ken tot gevolg gehad, aangezien het totaal van deze bedragen precies werd gedekt door de nieuwe afgifte van 79 miljoen schatkistbiljetten. Door de banken werd voorts nog f 25 miljoen papier uit de por tefeuille van de Bank afgenomen. een samenvatting van de vraagstukken in vijf punten: Vaststelling van ligging en omvang van de werkgebieden in het zeehavengebied. Bestudering van de gevolgen hiervan ten aanzien van de omvang en het tempo van de bevolkingsaanwas. Opstelling van het structuurplan voor het gehele gebied. Een verder onderzoek ter beantwoor ding van de vraag, hoe speciaal de scha de voor de landbouw zo veel mogelijk kan worden beperkt- Behalve naar vraagstukken als zoutge halte en luchtverontreiniging dient een onderzoek ingesteld te worden naar aan- passingsmogelijkheden van de agrarische sector. Dit onderzoek zal moeten resul teren in een agrarisch herindelingsplan, dat moet worden ontwikkeld in nauwe samenwerking met het stedebouwkun- dige plan, zodat zoveel mogelijk aandacht aan de landbouwbelangen geschonken kan worden. De economische commissie voeet hier aan nog toe: Een uitvoerig onderzoek naar het lot van de gedupeerden, zowel van diegenen die in de streek gebleven zijn, als van die genen die gedwongen waren de streek te verlaten. Het belasten van het te vormen coördi nerend lichaam met de reeds omschre ven taken, overkoepelen en vertegenwoor digen van de streek en met coördinerende bevoegdheden op het gebied der ruimte lijke ordening, kwesties van onteigening, schadeloosstelling, enz. De raad van commissarissen van de N.V. Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" te Breda zal aan de algemene vergade ring voorstellen over het boekjaar 1957/58 een onveranderd dividend uit te keren van 11 procent. afgetrokken van het bezit aan convert! bele deviezen. Het dekkingspercentage komt zodoende thans uit op 85.01 tegen de j vorige week 88.92. 26 milioen deviezenaanwas Bij de berekening van haar goud- en deviezenreserve heeft de Bank voorts het saldo van de uit de liquidatie van de E.B.U. ontstane vorderingen en schulden in aftrek gebracht aangezien zij in af wachting van een nadere beslissing no pens de consolidatie van deze posten be doeld saldo (derhalve 401 miljoen) niet beschouwt als te behoren tot de deviezen reserve van de Bank. Naar men weet zul len de geconsolideerde vorderingen waar schijnlijk worden overgedragen aan de Staat, die daartegenover een gelijk bedrag aan Nederlands schatkistpapier aan de Bank zal afgeven. Op deze wijze krijgt de N.B. een voor het voeren van haar openmarktpolitiek zeer welkome uitbrei ding van haar portefeuille aan schatkist papier. Ingevolge de afboeking van de EBU- vordering van de deviezenvoorraad heeft deze een vermindering met 401 miljoen ondergaan. Doordat er in de afgelopen week een nieuwe deviezenaanwas van f 26 (v.w. 82) miljoen plaats vond bleef de da ling per saldo echter beperkt tot 375 miljoen. Het totaal van de goud- en de viezenreserve op de weekstaat bedraagt zodoende thans 5226.3 (v.w. 5601.4) mil joen. In de samenstelling van dit bezit heeft inmiddels nog een belangrijke wijziging plaatsgevonden want de goudvoorraad ts met 162.8 miljoen versterkt tot 4268.2 miljoen. Deze versterking ging uiteraard ten laste van de convertibele deviezen, die thans bruto 998 miljoen belopen en netto (na aftrek van de saldo's ln buitenlandse geldsoorten) 672 miljoen. Banksaldi gedaald In de binnenlandse geldsfeer deed zich een daling voor van het tegoed van de banken met 162.8 m lj oen. Deze achteruit gang werd veroorzaakt door een uitzetting van de bankbiljettencirculatie met 70.8 miljoen en de overmaking van f 112.7 mil- Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Chefarine „4" beval 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nög krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. pijnen en griep* m Schandalig De advocaat-fiscaal bij het hof, mr. J. Zaaijer,, zei in zijn vordering o.m. dat men nu kennis heeft kunnen nemen van het onverantwoordelijke kwajongenswerk dat is geleverd door een grote vent van 31 jaar. „Het optreden van beklaagde is hoogst schandalig geweest voor een be roepsonderofficier. Ik vraag mij af of er reden is deze man wegens wangedrag te ontslaan. Maar gesteld dat men hem handhaaft, dan is een ernstige correctie op haar plaats". Hij vorderde twee maan den militaire detentie. De raadsman van beklaagde stelde, dat beklaagde door zijn onjuiste opgave niet de verkeersveiligheid in gevaar heeft ge bracht. Het moest hem van het hart. dat men ln dit geval een stok heeft gezocht om een hond te slaan. De squadroncom mandant heeft volgens hem de humor van het geval niet begrepen. In zijn antwoord hierop verklaarde de advocaat-4iscaal nog eens nadrukkelijk het ergerlijk te vinden wat hier was ge beurd. Men zou de indruk kunnen krij gen, flat het bij de Nederlandse Koninklij ke Luchtmacht een grap-, scherts- en janboel is," zo zei hij. De president bepaalde de uitspraak op 17 februari a.s. Aan het einde van hun beschouwingen komen de rapporteurs tot een aantal con clusies. „Het gevoelen is sterk, zowel bij be stuurders als bevolking, dat zij niet meer zelf handelen en beslissen, maar slechts voorwerp zijn van handelingen en beslis singen elders. Wie de feiten onder de ogen durft, zien, moet toegeven, dat dit gevoel niet ten onrechte is ontstaan", lezen wij- Als mogelijk te ondernemen stappen bij het proces van invoeging van de streek in een groter geheel suggereren de rap- VV ||ÉP||H De Dura-Coignetwoningen, de eerste het heiwerk begonnen worden; Maas- vier woonlagen.Qokeenklein^rcen- volledige fabriekswoningen in Neder- sluis zal onmiddellijk daarna aan de tage in Schiedam en Spijkenisse zal land komen er als op bijgaande foto beurt zijn. In het volgende jaar worden slechts drie woonlagen tellei. uit te zien. In Rotterdam komen er er 500 in Rotterdam en 500 in Vlaar- De voorbereidingen de bouw 1500 in Vlaardingen 500 en in Schie- dingen gebouwd en in het jaar daarop zijn reeds voltooid. De fabriek is ge dam, Maassluis, Spijkenisse en Ridder- wederom 500 in Rotterdam en in Spij- vestigd aan de Eemhaven Het kantoor ri..:_ ii_ its f owirawir o ra intron d© voor dit project afzonderlijk Verk 250. Rotterdam en Maassluis heb- kenisse en Ridderkerk 250. Met uit- van Bij pijn, griep of „landerig gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! Een elfjarige Jongen heeft in de tuin van de weduwe van de verleden jaar overleden beeldhouwer Willem Reyers te Bergen (N.H.) een beeld, een in rode zandsteen uitgevoerd liggend vrouwen naakt, vernield. Het kunstwerk had een waarde van ongeveer f 2000. Het hoofd was van het beeld getrapt en daarna ln de grasberm nabij de woning van me vrouw Reyers neergelegd. Zij heeft aan gifte bij de politie gedaan. Iedereen had het idee, dat de duur- vliegers, John Cook en Robert Timm, die nu al zestig dagen en nachten achtereen in hun lachte vliegtuigje rondvliegen boven de woestijn in deze omgeving ze tanken uit een snelrij dende vraohtaüto ermee zouden op houden. Ze hadden het wereldrecord inmiddels al in hun grage handen ge kregen. Maar nu is er per radio een boodschap gekomen: we vliegen door, zolang als we kunnen. En dat kan. ge zien bun prestaties tot nu toe, nog heel lang zijn. Het is misébien wel aardig om te weten, dat hum recordpoging een onderdeel is van een publiciteitsstunt voor een kankerfonds. u bepaald niet verzuimen een bezoek te brengen aan de achtste internatio nale tentoonstelling van uitvindingen. Meer dan duizend geestesprodukten van uitvinders uit minstens vijftien landen zullen hier te bezichtigen zijn. Aising (Beieren) Cabrera (Italië) Plotseling kwam de naam Garribaldi weer in het nieuws voor. Dat was, toen dezer dagen bekend werd, dat de laatste, nog levende dochter, van Giuseppe Garribaldi. Clelia Garribal di, maandag op 91-jarige leeftijd op het eiland Cabrera is overleden. Zij bracht haar laatste levensjaren door op het eiland, waar zich ook het graf vam haar vader bevindt, de man die indertijd voor de éénwording van Italië streed, waarin ook de Kerke lijke Staat opging. Washington Hij is, wat je noemt, een bereisde Roel die mijnheer Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken. In zes jaar tijd de 'laatste zes jaar heeft hij im het geheel acht honderdduizend kilometers afgelegd. Tijdens zijn huidig bezoek, links en rechts door Europa, komen daar weer eens tienduizend kilometers bij. Als de Noorse regering het verwachte verzoek daartoe zal hebben gedaan, vertrekt het Nederlandse hospitaal kerkschip „De Hoop" op 27 februari van IJmuiden, om gedurende enige weken bijstand op medisch en geeste lijk gebied te verlenen aan niet min der dan twintigduizend Noorse vissers, die in maart bij de Lofoten op de kabeljauwvangst zijn. Op het eind van het kabelj auwseizoen vaart „De Hoop" nóg noordelijker, om ook hulp te ver lenen aan de vissers bij de Vesteralen. Melbourne Met een zucht van verlichting is de Britse acteur, Rjhoderic Walker, ten slotte in Melbourne in Australië aan gekomen. Dat was het einddoel van een reis van 25.000 kilometers, die hij met een stationcar ondernam. Hij trok o.a. door Frankrijk, Duits land, Bulgarije, Turkije—Perzië, India, Sia-m, Birma en Malafcka. De enige echte moeilijkheid, die hij tijdens zijn reis meemaakte, was zijn arrestatie, om nooit opgehelderde reden, in Bul garije. Verder heeft hij ook eens een lifter meegenomen. Het was aan de Pakistaanse grens, dat een jonge Duit ser zijn duim ophield. Graag een paar kilometer zo verzocht hij. De Engels man behield deze onverwachte reis genoot echter tot in Perth (Australië). Brussel Wanneer u tussen 13 en 22 maart to de Belgische hoofdstad belandt, dan moet Je kunt toch wel overal congressen voor houden. Een aantal lieden heeft het kennelijk de moeite waard gevon den een snuiftraditde in ere te herstel len. Zij doen dlit ter gelegenheid van een inderhaast georganiseerd snuif- congnes. De deelnemer, die er to slaagt om het eerste een zestien cen- meter dTaad snuif op te snuiven, is de congres-snuifkampdoen. Geluk ermee hatsjie 1 Met verbazing bekeken de doktoren in het ziekenhuis tijdens de doorlich ting de maag van Gastone Sainati. In die maag bevonden zioh een polshor loge, een gouden ring en een paar oorringen. Het was in een toestand van een zekere onevenwichtigheid, dat hij met dit maal begonnen was. zo verklaarde het rapport. Gastone heeft er anders niet veel last van en gevaar schijnt er helemaal niet. voor hem te zijn. Het la natuurlijk wel zaak als hij weer eens onevenwichtig wordt, ju- weliersartikelen uit zijn buurt te hou den. Ze zijn er nog altijd de goudzoekers, die eenvoudige lieden van alles op de mouw kunnen spelden. Johann Fleisch- hacker is er zo een. Hij beweerde van koper echt goud te kunnen maken volgens een uiterst geheime methode. Hij was bereid zijn kunsten te verto nen, als men eenst maar wat geld stortte. Johann is erin geslaagd in to taal een half miljoen schillingen uit de zakken van veel eenvoudige lieden te kloppen. Dat koper echt koper bleef, behoeft geen betoog. Overigens werd de man tien jaar achter de tralies ge zet; zijn methode was zó geheim dat hij deze zelfs in de rechtzaal niet kon toelichten en liever tien jaar de kast inging. Hoewel het er helemaal de tijd niet voor is laten we toch te uwen pleziere ■maar even het monster van Loch Ness opduiken. Het is een Engelse wegen wachter die rustig op zijn eentje langs ■het meer reed op zijn motor en ineens middenin het water een monster van ongeveer vier meter lengte uit het wa ter zag opduiken, 't Was een prachtige klare dag zonder wind en ik twijfel geen moment aan hetgeen ik gezien heb" zei de man. Boedapest De Hongaarse schoenenindustrieën georganiseerd tegenwoordig in staats bedrijven hebben aan 50.000 Hon gaarse dames gevraagd welke soort schoenen ze wensten. Dat ze hoge hak ken moeten hebben is duidelijk ge worden. Al de jongere dames beneden de 20, wensten zeer hoge hakken. En van de dames tussen de dertig en veertig was dertig procent ervan over tuigd, dat alleen een schoen met een hoge hak datgene was wat ze van de schoenindustrie wensten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5