MAROKKO, Tuin van Allah yoc i\ Arina Struik in Vries door incident gebroken Limburgs elftal verloor van Westduitse combinatie DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK Waterballet en Friese koppigheid Onze dagelijkse Frans Rutten scoorde enige tegenpunt Ij Ijs ivas op vele korte banen toch te zwak Hoofdprijs weer voor Martha de Vries Voetbalprogramma's voor het weekeinde Beker-voetbal voor a.s. zondag Harry Lamme bedankte voor waterpoloteam Birmingham schakelde Fnlbam met 3-2 uit Luik versloeg Stade de Reims met 2-0 Kleren vatten vlam bij kachel aanmaken Prinses Wilhelmina's boek ook in Noorwegen Geen radiodistributie meer voor 300 Friezen In één week drie branden in Wychen VB DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 PAGINA 4 W, Een ivaterballet Om de Engelse beker DE VIERDE TESTWEDSTRIJD Australië won de Ashes zonder veel moeite In de tweede innings waren 35 runs reeds voldoende Europese voetbalbeker MEVR. BENEDICTUS WERD DERDE IN BERLIJN Aan brandwonden overleden FEIJENOORD WORDT DOOR DE WOLF GETRAIND Oplossing van gisteren AMATEUR-VOETBL Leidingen door ij zei vernield nmFTl 1 lii Ir9 O B. M. R. S. door H. VöLMER IlilllllUillllllliiilUlllilllllliilllllllllÜllIll 17. Noord-Marokko was nu in handen van de Fransen. Maar in het westen, onder de Saharazon, woedde de strijd voort. Plundertochten en razzia's door grote, zwervende ben den, maar vooral door de Berbers, hielden het hele gebied in een sfeer van doodsangst. In de lente van 1912 drong zich de jonge en eerzuchtige El Hiba, zoon van de Mara- boet (Mohammedaans priester-leraar) Ma el Ainin, onstuimig naar voren. In Tiznit en Taroedant liet hij zich tot sultan uitroepen. Toen, de achttiende augustus, bestormde hij Mar- rakesj met zijn 15.000 Berbers. Talrijke Europeanen werden gevangen gemaakt, onder wie consul Maigret en commandant Verlet-Hanus. 18. Lyautey aarzelde niet. Hij stuurde er Mangin op uit om El Hiba, die op het punt stond naar Casablanca op te rukken, tot de orde te roepen. Maar El Hiba had zijn spion nen overal zitten en werd gewaarschuwd. Overmoedig ge worden door het gemakkelijke eerste succes, riep hij zijn Berbers bijeen en garandeerde ze, „dat het land eindelijk bevrijd zou worden van de indringers". Maar het Vreemde lingenlegioen verliet Soek el Arba op 5 september. Richting Marrakesj. Daar stootte het op de rebellen. De cavalerie voerde een charge met getrokken sabel uit en maaide door de vijandelijke gelederen. Overhaast nam El Hiba de wijk. De zevende september trok Mangin Marrakesj binnen. Acht dagen later verbond hij die stad weer met Mogador. 19. In het begin van de Eerste Wereldoorlog leek het er een ogenblik op, dat ook Marokko zou vallen. Maar Lyautey stond op zijn post. „Tot aan het bittere einde zal ik Marokko voor Frankrijk verdedigen", verklaarde hij op 15 september 1914. „Marokko is niet alleen ons bezit, onze verovering, maar ook een extra steun voor Parijs." Lyautey was krachtig ge noeg om alle tegenstand neer te slaan. Staatsgrepen als die van El Hiba, Abd el Malek en Sidi Rado werden gewelddadig verijdeld. De Franse greep op Marokko werd pas serieus bedreigd In 1925, toen het bergachtige Rif in opstand kwam onder de „Rogu Abd el Krim. Zegevierend marcheerden zijn troepen naar Fez. 20. Frankrijks positie wankelde. Tweede luitenant Lapeyre die een garnizoen aanvoerde bij Deni Derkoel vocht zich met zijn mannen dood en vertraagde de vijandelijke aanval. Ook de sectie van sergeant Bernes-Lambot offerde zich op in de bunker van Bibane, toen 2000 opstandelingen een storm loop waagden. En Fez viel niet. Taza werd bevrijd. Maar de Fransen hadden gevoelige verliezen geleden. Het tegen offensief der Franse troepen bracht ten slotte de doorslag. Op 26 mei 1926 kapituleerde de Rogui. Jaren zou het echter nog duren, eer de rust terugkwam. In 1933 heerste er weer een betrekkelijke vrede in de Tuin van Allah. (Van onze Noordelijke sport-correspondent) Arina kon niet meerDaar op de ijsbaan in Vries, een plaatsje tussen Assen en Groningen, speelde zich gistermiddag een klein drama af. Alle Noordelijke rijdsters van naam waren hier samen gekomen en in de eerste omloop moest Arina Struik tot dusver de meest succesvolle rijdster aan de start komen tegen Gooiske de Jong uit Jubbega. De eerste rit was voor de Drentse rijdster, maar de tweede had een onbevredigend verloop. Na ettelijke valse starts werd het de starter te bar en toen Gooiske toch weer bleef staan, moest Arino, op straffe van diskwalificatie, door rijden, hoewel zij wilde omkeren. Gooiske nam haar dat zo kwalijk, dat ze naar de finish reed en haartegenslandster kwaad toebeet: „gefeliciteerd met je sportiviteit hoor". En dat heeft de Drentse rijdster zich zo aangetrokkén, dat de waterlanders te voorschijn kwamen en zij mentaal niet meer de oude vechtlustige en onvermoeibare was. Daarbij kwam, dat zij tegen de Drentse kampioene Jantje Tienkamp uit Don deren drie ritten nodig had, tegen Elske van Dam uit Hoornsterzwaag alles moest geven. Dat alles was te veel en toen zij in de finaleritten tegen Jantje Bathoorn uit Donderen moest aantreden, kon zij niet meer, bood geen tegenstand en moest zich met het derde geld 40,-) tevreden stellen. De kampioene van Nederland, Martha de ViesWieringa uit Franeker. had het vrij gemakkelijk tot de finale gebracht, waarin zij dus Jantje Bathoorn tegen over zich kreeg. Het was een lust te zien hoe het Friezinnetje uit startpositie weg- flitste en reeds in de eerste meters was het Drentse meisje geklopt. Martha ont ving dus 100 en Jantje kon I 60 in haar uitzetpot zij is in ondertrouwstor ten. Vierde 20 werd lekje Seinstra uit Groningen en vijfde 10 Elske van Dam, Hoornsterzwaag. Cracks als Gooiske de Jong, Jantje Tienkamp, Grietje Dieterman —Schuur, Sjoukje Sinnema uit Warga, die toch mede de noordelijke korte baan beheersen, moe6ten dus met 'ege handen huistoe. De gewone sfeer ontbrak intussen bij deze en andere rijderijen omdat het. pu bliek nergens op de banen werd toege laten. maar op de wallen moesten blijven. Een juiste maatregel intussen, want nog steeds is het ijs niet betrouwbaar voor het massaal betreden. Ook in Koekange, waar de dames eveneens aan de start kwamen gisteren, was dat het geval. Hier waren twintig deelneemsters met als be kenden Fennv Groen uit Giethoorn en de oud-kampioene Henny Wiegersmav.d Burg. Dit tweetal kwam ook in (je eind strijd. welke een ongemeen spannend ver loop heeft gehad en met slechts centi meters verschil door Fenny gewonnen werd. Het Giethoornse meisjes kreeg daarvoor 75 en Henny 40. Derde werd de onbekende Oekje Coehoorn uit Leeu warden t 20. Verdere grote wedstrijden voor de da mes waren er echter niet meer. Tal van ijsclubs hebben zich namelijk toch nog maar weer terug getrokken: Appelscha, Bolsward. Follega, Peize, Oosterzee, Was- kemeer omdat het niet voldoende dikte had. In Spannenburg zou eenzefde maat- rege ook juister zijn geweest, maar daar wide men de mannenrijderij de zoge naam Oranje-rijderij toch doorgang laten vinden. Welnu, het gevolg is ge weest, dat verschillende officials mitsga ders de politie natte voeten hebben op gelopen doordat ze door de ijsvloer heen gingen- Natuurlijk k-wam er van de strijd ook niet veel terecht en dat was jammer Horizontaal: 6 waterroofdier, 7 leeste ken. 9 weer. 11 Spaanse titel, 12 belangrijk, 15 tweetal, 16 soort steppe, 18 plant, 20 keurkorps. Verticaal: 1 rivier in Rusland,, 2 koker, 3 versiersel. 4 in orde (afk.). 8 voorbeeld. 10 aan snaren trekken. 13 geen enkele keer, 14 dierengeluid, 15 kleine veertjes, 17 bep. telwoord, 19 maanstand (afk.) want er waren 22 deelnemers onder wie verschillende bekenden. De baan werd tenslotte zo slecht, dat ze moest worden ingekort en dat toch de winnaar. Jan Heitbrink uit Leeuwarden er nog 16.4 sec. over deed (over een baan van nauwelijks 150 meter) zegt voldoende- De Friezen hadden er tenslotte ook geen aardigheid meer aan en stelden de na twee omlopen overgebleven rijders voor de prijzen te verdelen. Maar anderen voelden daarvoor niets en dus ging men verder. Tenslotte heef» Jan Heitbrink de f 100 mee naar huls kunnen nemen. Jan Steunebrink uit Langezwaag de f 60 en Klaas Bakker uit Wormerveer de 60. De Van Marie's uit Kampen bleven buiten de prijzen- In Blesdijke hebben 24 rijders elkaar het leven lastig gemaakt. Maar de snelsten waren ongetwijfeld Arie den Braber uit Zoetermeer. Geert Regts uit Nieuwebrug en Geert Dijkstra uit Nijbeets. Arie kreeg tenslotte de honderd gulden en dat gunde het publiek hem graag, want hij was zo sportief in de demi-finale tegen Geert Dijkstra, toen deze kwam te vallen, on middellijk te willlen overrijden. „Op deze manier wil ik niet winnen", zei hij. De jonge Fries Geert Regts uit Nieuwebrug werd tweede 60 en Geert Dijkstra derde t 40. L. Oosting uit Odoorn werd te Wachtum (Drenthe) eerste en incasseerde daarvoor 1 50. R Grooten uit Emmerschans werd tweede (f 30). Deze rijderij had een vlot verloop, maar In Musselkanaal is men minder gelukkig geweest. Daar zakte een der deelnemers al spoedig door het en de regeling was daar zodanig, dat het toch al vrij geringe publiek ook nog on bevredigend wegging. De sterke touwslager H. van Adriehem uit Moordrecht kwam op het zachte ijs het best vooruit, maar had het zeer zwaar tegen de kampioen van Nederland Evert Kramer, de jongste Bakker uit Finster- wolde en Boele de Vries uit Rolde. Hij klo-pte ze wel alle drie, maar had tegen De Vries niet minder dan vijf ritten nodig en toen hij in de eindstrijd tegen Ep. Oos ting uit Nieuw Weerdinge die vrij ge makkelijk de finale had bereikt ook nog weer viermaal moest rijden, was het ten slotte toch te veel voor hem- Oosting werd eerste (f 100), van Adricliem tweede 60), H. Boven uit Borger derde 40) en B. de Vries, Rolde vierde 20). In de sectie Betaald Voetbal staan voor zondag, 8 februari, de volgende wedstrij den op het programma: ERE-DIVISIE NOAD—Blauw Wit EERSTE DIVISIE B: De VolewijckersExcelsior KFC—Stormvogels VitesseRigtersbleek HVCGVAV Tweede divisie A: WilhelminaEDO, Xerxes—De Valk. EBOH—Velox. Tweede divisie B: Rheden—Zwolse Boys VelocitasEnschedest Boys, Tub anti a Oasterparkers Naast het kleine competitie-programma tn de sectie Betaald Voetbal, staan er voor zondag 8 februari, de volgende bekerwed 6trijden op het programma: te ronde: DOG—DWS Volendam—OSV. ZFCTYBB, ADO—GDA. DCL—Seheve- m-ngen. Blauw Zwart—Haarlem, Wilhel musRCH, Fo-rtuna (VI.)VDL. DHC— DHL. ONA—Gouda, UVS—Moordrecht, FVC—Heerenveen, NeptuniaVeendam. Be QuickEricase Boys 2e ronde: Ajax—Watergraafsmeer. Alk maar—WSV '30, HengeloOldenzaal, PEC —DOS NEC—TOP. Hulst—RBC, Rapid JC Roda Sport, Helmondia—Wilhelmina '08. Het Nederlands waterpolozevental dreigt, een jaar voor het Olympisch toer nooi in Rome, een nieuw en ernstig ver lies te gaan lijden. De Robben-speler Harry Lamme, die na het vertrek van Nico Luchs naar Zuid- Afrika aanvoerder werd van de nationale ploeg, heeft trainer Frans Kuyper schrif telijk meegedeeld wegens te drukke werk zaamheden niet meer aan de centrale training te kunnen deelnemen. Uiteraard zal door Kuyper en de sport- commissie van de KNZB nog naar een op lossing voor de bezwaren van Harry Lam me worden gezocht. Slaagt men hierin niet, dan wordt het formeren van een sterke ploeg voor het olympisch toernooi op ernstige wijze bemoeilijkt. Birmingham City heeft gisteren zijn „replay" tegen Fulham, uit de vierde ron de van het toernooi om de Engelse voet balbeker, met 3—2 gewonnen. In de vijfde ronde komt Birmingham nu zaterdag 14 februari op eigen terrein uit tegen Not- tingham-Forest. Dank z(j zeer goed batten van Grave- nev 53 n.o. en vrijmoedig vuurwerk van Tvson 33 de rest faalde jammerlijk wist Engeland op de laatste dag van de vierde testmatch tegen Australië een to taal te bereiken van 270 runs. waarmede de inningsnederlaag werd ontlopen. Aus tralië stond voor de niet al te zware taak 35 runs te scoren om te winnen en de Ashes terng tc krijgen. Zonder wicket veiiies lukte dit. Scores: Australië: 4T6 en 350, Engeland 240 en 270. Van de vier gespeelde wedstrijden heeft Australië er drie gewonnen, een eindig de in een draw. Na een overheersing van zes jaar heeft Australië bewezen bij normale wic- ke's. niet aangedaan door de regen. En geland op Mie onderdelen ruimschoots te kunnen weerstaan. Om oude. beproefde krachten als Harvey, Benaud en Davidson hebben zij inderdaad een prachtig, jong team opgebouwd, dat ook voor de toe komst veel belooft. Een stel fielders van klasse allrounderg als Benoud en David son met w ere id-repirta tie, een zeer goed openingspaar en twee excellente jonge kanonniers, welke Lindwail-Mdller bin nenkort zeker zullen kunnen vervangen In een woord een team dot op elk onder- der i de Ashes ten volle verdiende. De En gelse spinners waren op de harde droge wickets kansloos en ook de f asters kon den de Australiërs géén vrees inboezemen De eerste wedstrijd tussen Standard Luik en Stade de Reims voor de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker, gisterenavond te Luik ge speeld. is geëindigd in een 20 zege voor de Belgische kampioen. Beide doelpunten werden na de hervatting gescoord. Juist in deze belangrijke wedstrijd moest Reims goal-getter Juste Fontaine missen. De tweede wedstrijd tussen beide teams wordt woensdag 18 februari te Reims ge speeld. De Nederlandse kampioene dressuur mevrouw F. Benedictus-Iiieftinok die met twee paarden deelneemt aan het interna tionale indoorconcoure hi-ppique in de Deutsohland'halle te Berlijn, won gister avond met Kobold een derde prijs. Zij eindigde achter de Zwitser Willy Grun- bacher met Ontario en de Olympische kampioen majoor St. Cyr met l'Etoile haar andere paard Lorbas kwam mevrouw Benediotus nog eens op de zesde plaats. De alleenwonende 78-jarige heer G. den Hartog uit Scherpenzeel is aan brand wonden overleden. Dinsdag wilde hij met petroleum de kachel aanmaken, doch morste daarbij over zijn kleding. Deze vatte vlam. Op zijn hulpgeroep schoten buren toe maar zijn wonden waren reeds van zo ernstige aard. dat medische hulp niet meer mocht baten. „Eenzaam maar niet alleen", het boek van Prinses Wilhelmina, zal ook in Noorwegen in de Noorse taal verschijnen. De eerste buitenlandse uitgave van dit boek, waarin men de persoonlijke herin neringen van Prinses Wilhelmina kan le zen, zal worden verzorgd door de protes tantse uitgeverij Lutherstiftelsens Forlag in Oslo. Naar bekend, heeft Prinses Wilhelmina zowel gedurende haar regering als daarna menig bezoek aan Noorwegen gebracht. In haar boek beschrijft ze er ïiervan enkele. Ook de Noorse uitgave zal geïllustreerd worden met reprodukties van haar eigen tekeningen en schilderijen. Een klein aantal daarvan heeft zij destijds in Noor wegen gemaakt. De officiële verschijningsdatum van het boek in Nederland is 10 februari a.s. De boekhandel is reeds bevoorraad. Feijenoord zal dit seizoen niet meer door Jaap van der Leek worden getraind. Na het ontslag dat deze per 1 juni a.s. heeft ingediend, geeft het Feijenoord-be- sluur er de voorkeur aan dat de training tot de opvolging is geregeld, door de as- sisten t-rainer Pie de Wolf zal worden ge leid. Horizontaal: 1 lak. 4 ons, 7 karnt, 9 na bob. 11 vogel, 14 ato, 15 ore. 16 ora, 17 pekel, 19 reist ,21 sluwe, 22 piste. 24 allen, 27 aai. 28 n.o.c.. 29 ate. 30 karig, 32 he kel. 34 state, 35 ate, 36 ski. Verticaal: 2 ako, 3 kabellengte, 4 on verwachts. 5 mto, 6 materiaal, 8 versle ten, 9 nap, 10 bok. 12 gei. 13 lat. 18 est, 20 cel. 22 pak, 23 sir. 25 lak. 26 nel. 31 iet. 33 eek. Aken. woensdag Een Westdultse combinatie heeft voor 15.000 toeschouwers, met 31 gewonnen van het Limburgse elftal. B(j de rust leidden de Duitsers met 10. Alle drie Duitse doelpunten werden door rechtsbuiten Habig gescoord (40e mi nuut eerste helft, 2e en 4e minuut tweede helft). De MVV-er Frans Rutten zorgde In de voor-laatste minuut van de wed strijd voor het enige doelpunt van de Limburgers. Het heeft er lange tijd naar uitgezien, dat de Limburgse voetballers een alleszins eervol resultaat zouden gaan behalen te gen deze zeer sterke Westdultse ploeg. Al in de eerste twee minuten kregen de Limburgse voorwaartsen enkele goede kansen. Doelman Ewe-rt had alle móe-ite om een schot van Ravenstein te stoppen en Lenz zag even later een harde en ge richte kogel op stopper Pyka afstuitten. Ook daarna hadden de Duitse verdedigers het lang niet gemakkelijk met Ravenstein en Lenz.. die door hun beweeglijkheid zeer gevaarlijk waren. Ook de Duitsers kwamen tot goede com binaties. Na ruim een kwartier spelen kon doelman Jacobs slechts met moeite een schot van linksbuiten Fendel onder con trole krijgen. Een snelle aanval leverde in de 40e minuut het enige doelpunt van de eerste helft op. Linkshalf Benthaus speelde Sdhmidt de bal toe, waarna de Borussia-speler rechtsbuiten Habig met een verrassende dieptepass vrij voor doel man Jacobs bracht. Habig maakte geen fout en scoorde met een gericht schot. In de pauze werd Notermans vervan gen door zijn clubgenoot Munsters, Van Dijk nam de plaats in van linksback Steegh. Tien minuten na de hervatting moest voorts doelman Jacobs na een bot sing mot Habig zijn plaats afstaan aan Belski (Fortuna '54). De beslissing viel snel. Binnen vijf mi nuten voerden de Duitsers de score door twee goede doelpunten van Habig op tot 30. Het was voornamelijk aan het bij zonder goede doelverdedigen van Jacobs en later van Belski. te danken dat de ach terstand niet groter werd. De laatste tien minuten verloren de Limburgers de sympathie van een deel van het publiek door hard «pel. Kort voor tijd slaagde de MVV-er Frans Rutten er tenminste in tegen te scoren (31). Jan Notermans was de beste Nederland se speler', ook Cor van der Hart speelde een goede wedstrijd. De Nederlandse stop per had trouwens helemaal een goede dag. hij werd namelijk na de wedstrijd, evenals Juskowiak. de Duitse bondscoach Sepp Herberger en de voorzitter van de Duitse voetbalbond dr. Pecco Bauwens onder scheiden door de Akense Prins Carna val tn de eerste klassen bij de amateurs «taan voor zondag, 8 februari, de volgende wedstrijden op het programma: Eerste klasse A: UnitesLaakkwartier; B: Sneek—WW. Zwaagwestelnde—ZAC; C: BrabantiaDe Spechten. (Van onze correspondent) Enkele weken geleden zijn in de zuid oosthoek van Friesland vele telefoonlei dingen en leidingen van de draadomroep vernield tengevolge van ijzelafzetting. Aan ruim driehonderdaangeslotenen op de radiodistributie die wonen in dorpen rond Appelscha heeft de PTT nu laten weten dat zij niet voornemens is de schade, die aan de draden welke naar hun huizen leiden is aangericht, te herstellen. De bedoelde aangeslotenenen wonen vrijwel allemaal In een gebied, dat vrij dun is bevolkt en het herstel van de leidingen en het opnieuw aansluiten zou vrij veel kosten. In één week zijn te Wychen drie geval len van opzettelijke brandstichting voor gekomen: in een wagen, geladen met stro, die naast een boerderij stond; in een tr,- -'ormatieeeb uwtje van de PGEM en in een garage, verbonden aan een villa van een huisarts. Doordat in alle gevallen omwonenden en de plaatselijke brandweer aanstonds hulp verleenden, kon de schade beperkt gehouden worden. De ingezetenen worden aangespoord medewerking te verlenen bij het onsnoren van de dader(s) door de po litie te waarschuwen, indien verdachte personen op een erf worden gesignaleerd. radio en televisie Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Donderdag 22.00 Orkesttijd 22.15 Topsongs van Hoek van Holland 23.00 Muziektheater 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting VRIJDAG 6 FEBRUARI HILVERSUM 1 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nwa. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws 8.18 Gramm. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gramm 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding 10.20 V. d. huisvr. 11.00 Piano recital 11.25 V. d. kleuters 11.40 Gramm. 12.00 ïnstr. trio 12.28 Regeringsuftz. 12.30 Land- en tuinb meded. 123.3 Sport en prognose 12.50 Pianospel 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gramm. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. piano en klarinet 14.40 Voordr. 15.00 Gramm. 15.10 Cabaretpr. 16.00 Muz. caus. 16.30 V. d. zieken 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Orgelspel. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities 18.20 Dansmuz. 18.50 Caus. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Jazzmuz. 19.30 Caus. 19.45 Caus. 19.50 Nws 20,00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmpraatje 20.20 Voordr en muz. 20.35 Regeringsuitr 20.45 Caus. 21.00 Hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21..35 Pol. cabaret. 22.05 Jazzmuz. 22.25 Buitenl weekoverz. 22.40 Gesprek 23.00 Nws 23 1524.00 Kamerork. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gramm. 7.30 De Douche 7.40 Gramm. 7.45 Morgengeb. en Ut. kal. 8.00 Nws 8.15 Gramm. 8.50 V. d. vrouw 9.40 Schoolradio 10.05 Gramm. 10.30 Gramm. 11.00 V. d. zie ken 11.40 Gramm. 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Gramm. 12 30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Nerierl. liedjes. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz. 13..45 V d. vrouw 14.00 Metropole ork. en sol. 14,40 Lichte muz. 15.00 Schoolradio 15.30 V. d. zieken 16.30 Ba riton en plano 17.00 V. d. jeugd. 17.14 Kinder koor 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital 18.05 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gramm. 18.50 Regeringsuitz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Pol. caus. 19.30 Verz. progr. v. d. mil. 20.30 Sketch 20.35 Hoorsp. 21.00 Promenade ork. en sol. 21.50 Klankb. 22.20 Zang en piano 22.50 Causerie 23.00 Nws. 23.15—24.00 Jazzmuz. Engeland, BBC home serv. 330 m. 12.00 V. d. scholen 13.00 Lichte muz. 13.45 Meded. 13.55 Wecrber. 14.00 Nws. 14.10 Ork. conc 15 00 V. d. scholen. 16.00 Brieven beantw. 16.30* Pianospel. 17.00 Klankb. 17.30 Operamuz. 18 00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws, 19 15 In de the South-East 20.00 Gevar. progr. 20.30 Onbekend 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Buitenl. over*. 22.45 Twee piano's 23.15 Caus. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06—0.36 strijk» kwart. Engeland, BBC light programma 1500 en 247 pi. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagboek 12.30 Nws en gevar. progr. 12.45 Samenzang 13.30 Nws en ork. conc. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw (om 15.30 nws). 16.00 Frabrieksfanfare (om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte fhuz. 17.30 Nws en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Lichte muz. 18.15 Piano spel. 18.30 Nws en gear, prgr. 19.45 Hoor spel. 20.00 Joum. 20.24 Sport. 20.30 Nws en hoorsp. met muz. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws en discussie. 22.15 Gevar. muz. :Om 22.20 Nws). 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws en lichte muz. 0.55—1.00 Nws. NDR WDR 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Pianorecital 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Balletmuz. 20.45 Klankb. 21.45 Nws. 23.10 Kamermui. 24.00 Nws. 0.10 Dans muz. 1 154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 18.55 Gramm. 18.30 Nieuwe gramm. 19.16 Kamermuz. 20.00 Opera. 23.53—24.00 Nws Burssel 324 m. 12.00 Orm. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm. (Om 32.55 Koersen)) 13.00 Nws en weerber. 13.11 Orgeiconc. (Intermezzo: Gramm) 14.00 Schoolradio 15.45 Viool en piano. 16.00 Koersen 16.02 Gramm. 16.15 Orm. ork. 17.00 Nwd. 17.10 Gramm. 17.45 Duitse les 18.00 Gramm 18.10 Voordr. 18 20 Gramm. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 19.45 Kinderweelde 20.00 Symf. ork. en sol. 20.35 Kunstkaleidos- coop 20 50 Sumf. ork. en sol. 21.50 Gramm. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Negro-spirituals 22.55—23.00 Nws. Brussel. 484 m. 12 00 Gramm 13.00 Nws. 13.10 Orm. ork. en sol. 14.00 Gramm. 14 30 Opera 15.30 Gramm. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 18.38 Idem. 19.30 Nws 20.30 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.55 Idem. VrUdag 6 februari 22.15 uur: Wat denkt de H. Stoel over7 N.B Programma wijziging voorbehouden van wege actualiteiten) TELEVISIE DUITS PROGR: 11.0013.30 Europese kam- pioensch. kunstrijden 17.00 V. d. kind. 17.30 18.00 V. d. jeugd. 19 00—19.30 Hier und Heute. 20.00 Journ 20.15 Weerber.. 20.20 Film. 20.55 Europese kampioensch. kunstrijden. 21.20 Boks- wedstr. voor amateurs. FRANS-BELG. PROGR.: 19.00 Kath. uitz. 19.30 Devant l'Objectif 20.00 Journ. 20.30 On_ bekend. 21.00 Film. 21.30 Ballet 22.20 Le Temps et les oeuvres, daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG. PROGR.: 19.00 V. d. jeugd, 19.30 Nws. 20.00 Schipper naast Mathilde 20.40 Filmfragm. 21.10 Klucht 21.25 Plastische kun sten 21.55 Nws en journ. TTP 2. 5). Verondersteld zelfs, dat de inspecteur zich niet vergiste en zij inderdaad die Gun nar Lundqvist uit de weg had trachten te ruimen, dan kon daar slechts één motief voor hebben bestaan- Zij was er toe ge dwongen, omdat zij het eigen leven be dreigd zag. Het enige wat inspecteur Upp ström met zekerheid tegen haar meende te kunnen inbrengen, was, dat zij in de omgeving van Vastra Tradgoardsgaten heimelijk een taxi had verlaten. Söder- man vertoefde nu lang genoeg in de stad om op de hoogte te zijn, hoe het in het Storkholmse nachtleven toeging. Door gaans werd er zwaar gedronken en niet zeiden draaide het op ruzie of handtas telijkheden uit. De mogelijkheid was geenszins uitgesloten, dat meer dan één vrouw zich in de afgelopen nacht genood zaakt had gezien een taxi te verlaten om van beschonken gezelschap te worden be vrijd. Blondines waren in Stockholm lang geen zeldzaamheid en bij blond haar kleurt zwart bijzonder goed. Hoe dan ook Soderman legde de gelofte af, dat hij geer. woord losliet over het gebeurde in het „Sint-OIaf"; liever beet bij zich een stuk van de tong- Matts Holm zou hij nog eens terdege onder handen nemen. Als de liftjongen het hart had de politie in te lichten, kreeg deze met hem te doen. Na zijn laat ontbijt kuierde August dooi de hoofdstraten van Stockholm en kocht een exemplaar van het juist verschenen „Aftonbladet". Op de voorpagina vond htj wat hij zocht, groot opgemaakt: „Geheim zinnige poging tot moord in een taxi" Uit het verslag bleek, dat Gunnar Lundqvist de avond en een gedeelte van de nacht inderdaad in de Orient Club had doorgebracht, waarbij de champagne duchtig werd aangesproken en Lundqvist tenslotte beschonken was geworden, iets wat hem herhaaldelijk overkwam. Twee kellners en de portier hadden hem met een opvallend knappè blondine in wijnro de avondjapon, waarover zij een lange zwartfluwelen mantel droeg, de inrich ting zien verlaten en in een taxi stappen Zii verklaarden, de dame niet *-e kennen; ook voor de chauffeur was zij een vreem de geweest- Een belangrijke mededeling defd de kellner, die Lundqvist had be diend: bij het vertrek betaalde de bezoe ker zijn vertering uit een portefeuille, welke een grote voorraad bankpapier be vatte. Op grond daarvan nam de politie aan dat roof de drijfveer tot de mis daad was: toen men namelijk in het zie kenhuis de eigendommen van het slachtof fer verzamelde, werd geen portefeuille aangetroffen. Een aantal jonge vrouwen, dat vrij ge regeld de Orient Club placht te bezoeken en meermalen in gezelschap van Lund qvist was opgemerkt, was zonder resul taat door inspecteur Uppström ver hoord: geen van haar kon uit het gegeven signalement opmaken, hoe de bewuste dame heette, en degenen, die haar die avond hadden gezien, verklaarden, haar nooit eerder in de Orient Club te hebben ontmoet. Nergens vond de politie enig houvast. Derhalve publiceerde zij een op roeping en loofde een bedrag van vijfhon derd kronen uit voor hem of haar. die aan wijzingen verstrekte, welke leidden tot aanhouding van de verdachte, beantwoor dend aan het toegevoegde signalement. Het dagblad-artikel bevatte voorts een fo to van Gunnar Lundqvist, een niet onknap pe verschijning van midden dertig. Terwijl hij zich heilig voornam om mocht hij er zonder kleerscheuren afko men, in het vervolg immuun te zijn voor alle vrouwelijke verlokking, begon August Söderman zijn nieuwe nachtdienst- Zo als gewoonlijk stonden Lars Folmer en Stine Tidvall reeds gereed om te vertrek ken. Matt Holm wachtte tot zij buiten gehoor awren, eer hij op Söderman toe trad en met gedempte stem vroeg: Heb je de krant gelezen? Ja. Je zou haast zeggen, dat het de da me was, die in jouw kamer heeft geslapen. Nonsens. Is inspecteur Uppström bij te geweest? Niks vaster! Ik zei hem, dat ik na énen niemand meer naar boven heb ge bracht. i Denk er om, als je je ook maar één woord laat ontvallen..! Klets niètl Je kunt op mij aan, dat weet je. Ga naar de lift en strek je luie li chaam op de bank uit! Tot half twee had August het bij uitzon dering tamelijk druk, daarna legde zich de stilte over het „Sint-OIaf'- Hij begon aan zijn roman; het was gelukkig een dik ke, die hem door de eentonige nachtwake kon heenhelpen. Söderman vergiste zich; ook deze nachtwake zou allesbehalve een tonig worden. Om ruim drie uur waar schuwde de huistelefoon. Het gloeilamp je op het schakelbord lichtte hem in, dat een gast van de vierde verdieping zijn diensten begeerde. Hij nam de ontvanger en zei; Hallo. Een opgewonden vrouwestem ant woordde: U spreekt met mevrouw Hangö, ka mer 216. Er is een man in mijn apparte ment Hij verdween in een kast, toen ik wakker werd. Kom gauw als 't u blieft! Direct. Söderman snelde naar zijn schrijftagel, trok een lade open en haalde een eind lo den buis te voorschijn, dat hij er bewaar de om althans een verdedigingsmiddel bij de hand te hebben, wanneer de nood aan de man mocht komen. Terwijl hij in de lift stapte, gelastte hij Matts Holm, een oogje in het zeil te houden tot hij terug zou zijn. Op de vierde verdieping trof hij bij het telefoontoestel recht tegenover de liftko ker, een grote zwaargebouwde vrouw aan met grijze haren. Haar hoogrode kleur schreef hij toe aan het feit, dat het ge beurde haar sterk van streek had ge bracht. Ik ben de nachtklerk, zei hij vriende lijk- De vrouw overhandigde hem een sleu tel. Al schrok ik erg, toch verloor ik mijn tegenwoordigheid van geest niet en ik sloot mijn kamerdeur af. Ik mag van ge luk spreken, dat de schurk mij niet in mijn slaap vermoordde! Zoiets als van nacht is mij nog nooit gepasseerd en ik heb van mijn leven toch al in heel wat ho tels gelogeerd! Zag u werkelijk de man in een kast verdwijnen? Ja, op hetzelfde moment, dat ik het licht aanknipte. Ik heb een hazeslaap, het minste of geringste geluid maakt me wakker Heel duidelijk heb ik gezien, dat hij zich in de kast verborg. Ik zal een onderzoek instellen- August ontsloot de deur van kamer 216. wierp haar wijd open en trad snel opzij. Het ver trek was in het duister gehuld. Deed u het licht weer uit? Neen. De inbreker moet het hebben gedaan. Voorzichtig strekte Söderman de hand uit en draaide de schakelaar om. Hij zag een omgewoeld bed. De kamer was leeg- -T Hij verdween in de kast naast de bad kamer. fluisterde de vrouw, die aan de muur steun zocht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4