Dagblad voor Schiedam en omstreken Kroesjtsjef (geïrriteerd) doet uitnodiging" aan Eisenhower w Noem U zelf overwinnaar, maar maak einde aan koude oorlog Het zit weer te komen In het bouwvak minder arbeid Seizoen was oorzaak van stijging werkloosheid Oefening op hoog niveau De heer Van Dalen en sociale zekerheid Voorlopige balans in Cuba: 260 doden MacMillan niet als onderhandelaar maar als verkenner naar Moskou Koopt op tijd uw zekerheid Havenarbeider priester gewijd Bij groot aantal industrieën is werk gelegenheid weer verbeterd Vakbonden kunnen tent nog niet sluiten Twee jongens door ijs en verdronken Olieboren voor de kust Officiële bekendmaking bevestigde nieuws van reis van Britse premier Het program van „Mr. Mackojan" VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 SOVJET-LEIDER HEEFT ZIJN HART WEER EENS GELUCHT Niet als opponenten Kardinaal over nut van ondernemingsraad ^gggp Meevaller van IV2 ton voor de schatkist Engels luchtsquadron komt naar Nederland NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK fipp Bouwnijverheid fT- HET WEER VOOR MORGEN RUSTIG WEER nieuwe leaamscne couran Lont doven en bom we IN ZIJN SLOTREDE OP het 21ste congres van de Sovjet-Russische communis tische partij, dat in Moskou is gehouden, heeft partijleider Kroesjtsjef gisteren verklaard dat de Sovjet-Unie president Eisenhower een hartelijke ontvangst zal bereiden, zo de Amerikaanse president naar dit land mocht komen. „Laat de President maar eens een blik slaan op de kaart van de Sovjet-Unie en de gebieden van ons land aanwijzen, die hij wil bezoeken. Er is veel te zien en een dergelijk bezoek zou bovendien vruchtbaar zijn voor beide landen. Wij zouden het van harte toejuichen en ik verbind hier niet de voorwaarde aan, dat ik Word uitgenodigd voor een tegenbezoek." KROESJTSJEF WAS DUIDELIJK persoonlijk geïrriteerd, toen hij in verband hiermee herinnerde aan een verklaring van Eisenhower, dat er geen sprake van kon zijn, dat hij Kroesjtsjef naar de V.S. zou reizen op dezelfde basis als vice-premier Mikojan. „Het gaat er niet om, dat ik per se naar Amerika wil. Het is een kwestie van de menselijke rechten. Op grond van welke mis daden berooft de Amerikaanse president mij van het recht dat anderen wel hebben om zijn land te bezoeken? Ik ben overigens niet van plan een visum aan te vragen. Er is hier nog veel te doen, maar Elsenhower kan komen en iedereen meenemen, die hij wil." In het algemeen de internationale si tuatie besprekend, zei Kroesjtsjef: ,.Er Srjjpen op het ogenblik enorme verande ringen in de wereld plaats. Er zijn thans 'anden die niet socialistisch zijn maar die °ok niet tot het imperialistische stelsel gerekend kunnen worden. Deze landen die hun nationale onafhankelijkheid door strijd hebben verkregen, willen hun eigen Weg volgen zonder de kapitalistische ontwikkelingsfase door te maken. Vele leiders van deze landen zeggen dat zü het socialisme willen opbouwen. Hel is waar dat zij slechts met moeite liet woord com munisme gebruiken en het is niet altijd duidelijk wat zij met socialisme bedoelen. Het lijdt echter geen twijfel dat deze 'eiders de socialistische landen gunstig gezind zijn, dat zij deze niet als opponen ten beschouwen of als een belemmering °P hun weg naar een nieuw bestaan zon der imperialisten of het juk van het ko lonialisme. Zevenjarenplan Over het zeven-jarenplan zei de Rus sische leider, dat dit een grote rol zal spelen bij de oplossing van het grote pro bleem van onze tijd: dat van de wereld- trede. „Wij willen met de kapitalisten op vreedzame wijze concurreren, wedijveren bij het ontwikkelen van onze produktie- tPiddelen, bij de opbouw van ons econo misch potentieel en van het cultureel ni- veau van onze volkeren. Het volk ten slotte heeft te oordelen welk stelsel beter 's. Het zal het juiste kiezen en dat zonde* oorlog en kernwapens." Kroesjtsjef vond, dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de V.S. „van groot belang zijn voor het verminderen van de spanning." Bepaalde kringen in 'ie v.S., zo vervolgde hij, willen de dooi, die is ingetreden na het bezoek van Mi kojan aan Amerika, te niet doen. In ver band daarmee vergeleek de Rus de toe stand in West-Berlijn met een lont in Oen kruitvat of een tijdbom, die elk ogen blik kon ontploffen. „Is het daarom maar biet het beste om de lont te doven en de bom te verwijderen?" „Wü willen maar één ding, nl. zo 1 snel mogelijk een einde maken aan de koude oorlog. Als u dit ook zo graag wilt, mijnheer Dulles, zyn wij bereid de overwinning in deze onnodige oor log aan u te laten. Mjjne heren, be schouw u zelf als de overwinnaars, maar maak er snel een einde aan." Kruideniersknecht De partijleider riep de Duitsers op hun verantwoordelijkheden te beseffen. „Aden auer heeft gezegd dat de Bondsrepubliek niet met de Sovjet-Unie zal samenwer ken, als wjj niet betalen voor deze samen werking", zo vervolgde hij. „Maar, mijn heer de Bondskanselier, u moet politieke kwesties niet aanpakken op de manier van een kruideniershulpje. Wü hebben u niets te betalen, wij zijn u niets schul dig." Hij verklaarde, dat de Sovjet-Unie ech ter wel genegen is te luisteren naar de voorstellen van Adenauer, „mits deze verstand;g zijn", en dat de Sovjet-Unie ook bereid is met de Westduitse Bonds kanselier aan één tafel te gaan zitten om zowel de Westduitse als Russische voor stellen te overwegen en dan een oplos sing te vinden die voor beiden aanvaard baar is. „Maar als u van plan bent voorwaar den te stellen inzake de liquidatie en an nexatie van Oost-Duitsland en de voor delen door de arbeiders behaald, onge daan wilt maken, zullen wij niet naar u kunnen 'luisteren." Kroesjtsjef verklaarde, dat de Sovjet- Unie niets tegen vrije verkiezingen heeft, mits de Duitsers in beide Duitse staten deze verkiezingen wensen en mits er geen inmenging van buitenaf plaats vindt. Want men kan aannemen dat de Duitsers na enige tijd vrije verkiezingen zullen willen om het kapitalistische systeem in West- Duitsland te liquideren Gemene streken Kroesjtsjef behandelde in zijn rede verder een groot aantal vraagstukken. Hij legdê o.m. de nadruk op de communis tische eenheid en verweet de Joegoslaveti dat zij „door hun revisionisme bijdragen tot versnippering van de revolutionaire krachten van de werkende klasse in hun strijd voor hun levensbelangen". Hun „gemene en uitdagende streken" bleken uit het feit dat zij om hun verzinsels over beweerde meningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en China te bewijzen, het ver slag van de Amerikaanse senator Hum phrey hebben aangehaald. „Het feit al leen al dat zij betrekkingen onderhouden met een man die trots is op zijn 20-jari?e ervaring in de strijd tegen het communis me, kan slechts hoon veroorzaken". De Sovjet-Unie zal zich samenwerking op staatsniveau met Joego-Slavië ten doel blijven stellen bij de bestrijding van het imperialisme en het behoud van de vrede en in alle kwesties waarin onze belangen samenvallen. Mgr. J. Rudloff heeft dinsdag in de Maria-kerk te Hamburg Gerard Pelletier priester gewijd. pelletier is overste van „De kleine Broeders van Jesus" en werkt als ha venarbeider. In de-kerk waren 30 pries ters aanwezig, alsmede de consul-gene raal van Frankrijk, J. Fernand Laurent. Pelletier is in 1958 naar Duitsland ge komen om de eerste Duitse tak van de „Petits Fx-eres de Jésus" te vestigen. Binnenkort zal hijovereenkomstig de kerkelijke bepalingen die voor de pries ter-arbeiders gelden, zijn werk als haven arbeider hervatten. Kardinaal Fringg van Keulen, heeft, de arbeiders in de industrieën van zijn bis dom opgeroepen bij de komende verkie zingen voor de ondernemingsraden slechts kandidaten te kiezen, die bereid zijn de taken van de raden in christelijke zin uit te voeren. Hij vraagt hun ook zich. zo nodig, kan didaat te laten stellen en zich niet aan de verantwoordelijkheden te onttrekken. In zijn herderlijke brief, aan dit vraag stuk gewijd, zegt kardinaal Frings nog, dat de deelneming aan ondernemingsra den niet zelden over de grenzen van het bedrijf heen gaat en dikwijls zijn weer slag heeft op het parochieleven. —OjÉHÉMÉ Klaas Buechli zal midden februari met een aantal jonge Nederlandse wegrenners naar Zuid.Frankrijk gaan om een trainingskamp op te zetten. Gaven de cijfers, die wü woensdag over de werkloosheid publiceerden op het oog een nogal somber beeld 8500 mannen Dat de stijging van de geregistreerde meer waren in januari zonder werk ge- ™^s?s?.rve, geJur,ende de gelopen maand vrijwel geheel moet worden toe komen of als men de aanvullende werken mederekent 11.500 in werkelijkheid staat het er niet zo slecht voor. Afgezien van de normale seizoenwerkloosheid daalde in feite het aantal mannelijke werklozen zelfs en wel van 86.000 tot 84.000. Het voornaamste aandeel in deze daling heeft de conjunciuurwerkloosheid, die van 10.000 in december 1958 daalde tot 9000 eind januari 1959 (v.j. resp. 10.500 en 15.000). Vergeleken met dezelfde periode van ver leden jaar daalde ook het aantal wrlj* vjngswerklozen. Eind januari bedroeg dit 22.000 eind januari 1958 24.000. Bet hoogst gelegen militaire oefen, '^rrein in West-Duitsland is op het "genblik de hoogvlakte bij de Zugspitse, waar NAVO.leger- Eenheden uit verschillende landen °l> het ogenblik te gast zijn bij de b'irgjagers van Mittelivald. Een "'ajonr van de Berg jagers-soldaten von een NAVO.eenheid uit Enge- hnid geeft aanwijzingen voor het bouwen van een „Igloe": een Eskimo-sneeuwhut. Onder de titel: „We zijn er nog lang niet schrijft secretaris A. Borstlap in het orgaan der christelijke nationale vak beweging „De Gids": „Er is wat ergs gebeurd, een jaar ge leden. De heer Van Dalen is ziek gewor den, ernstig ziek. De eerste maanden leefde het gezin tussen hoop en vrees, maar ach, de vrees groeit met de dag en de hoop verschrompelt meer en meer. Het duurt ook zo lang zou vader nog wel ooit beter worden? Op het bedrijf moesten voorzieningen worden getroffen om het werk het be langrijke werk van Van Dalen, te laten doorgaan. Natuurlijk dat kon niet an ders. En in het begin kwamen zijn kame raden hem regelmatig bezoeken, later werd dat minder. Jammer, maar ach - zo zijn mensen nu eenfnaal. De personeels- vereniging stuurde bloemen en fruit leuk. En de directie? Ja. wat wilt u, de di rectie heeft echt wel andere dingen aan 'tet hoofd. Van Dalen was er al meer aan 10 jaar, hij had een verantwoorde- Positie en hij was ook nog kernvoor- r, alles tot uw dienst, maar heus, u mag van de directie niet vragen om nu ook nog bij zo'n zieke man op bezoek te gaan. En ten slotte: het bedrijf heeft een maatschappelijk werkster in dienst, want ze gaan daar met hun tijd mee. Zo'n meisje is ervoor en die moet dus op gezette tijden maar namens de directie de groeten en de goede wensen gaan over brengen. Ja en als Van Dalen nu eens niet beter zou worden? De zieke is daarmee verzoend, want na de dood is het leven hem bereid. Maar zijn vrouw en zijn kin deren, die moeten verder ziet u. En er is geen pensioenfonds. Dat betekent: geen weduwen/uitkering. want mevr. Van Da len is pas 45 jaar. De jongens zullen hun studie wel moeten afbreken, proberen een baantje te krijgen. Jaren van zorg en grote armoede staan voor de boeg." Het orgaan vervolgt dan: „En dat gebeurt in een tijd, die gonst van leuzen als: Sociale zekerheid van de wieg tot het graf. Een tijd ook, waarin afgunstige lieden gewagen van arbeiders, die in de boter gebakken worden. En dan bedoelen ze eigenlijk te zeggen: die vak beweging heeft haar tijd gehad. Het doel Is bereikt, de strijd is gewonnen we kunnen nu de tent sluiten, de beweging opheffen en de bestuurders naar huis stu ren onder dank voor de bewezen diensten Al dat gepraat over die bereikte en geslaagde sociale zekerheid maakt ons een beetje kriebelig. O zeker, er is wat bereikt we zijn een paar flinke stappen vooruitgegaan. Natuurlijk maar we zijn er nog niet. Elke dag ontmoet je in het sociale werk mensen in nood, in ordinaire stoffelijke nood. Het blad besluit: Al zou het alleen maar voor die mensen zijn, de vakbeweging moet doorgaan. Misschien zouden we persoonlijk nog aan het artikel van secretaris Borstlap willen toevoegen vormen bovenge noemde feiten nog weer eens een medita tie-object voor de nog steeds ronddolende ongeorganiseerden. geschreven aan normale seizoensinvloeden blijkt wel duidelrk in de bouwnijverheid De geregistreerde arbeidsreserve van bouwvakarbeiders nam met ruim 5000 toe (mede als gevolg van het inschrij ven van arbeiders, die in West-Duitsland hebben gewerkt en daar als gevolg van het winterweer tijdelijk werden ontsla gen). maar bleef rond 2400 lager dan eind januari 1958. De stijging had vooral plaats in de burgerlijke en utiliteitsbouw. Duidelijke seizoensstijgingen van de ge registreerde arbeidsreserve zijn voorts te vinden bij de landarbeiders, de losse ar beiders, het personeel in de levens- en genotmiddelenindustrie en het vervoer personeel. Metaalindustrie De werkgelegenheid in de metaalin dustrie verbeterde enigszins en heeft de neiging verder toe te nemen. Uil verschillende sectoren zoals b.v. ijzer gieterijen, blikindustrie, rijwielfabrie- fcen en machinefabrieken kwamen gun- Istige berichten omtrent de orderpo sitie. Voorts was er ln de textielnijverheid j een toegenomen bedrijvigheid waar te ne men door de vervaardiging van zomer stoffen. De schoenen- en lederindustrie vertoonde evenals de rubber- en de kle dingindustrie een bevredigende activiteit door verhoogde binnen- en buitenlandse afzet. De daling van de werkloosheid van vrou wen was geheel geconcentreerd bij de jeugdigen, waarvan de werkloosheid ge durende de verslacmaand afnam van 1460 tot 1342. Het aantal openstaande aanvra gen voor jeugdig vrouwelijk pe.el be droeg eind januari 9783. Het aantal werk loze gerepatrieerde mannen en vrouwen daalde van 2621 tot 2477. In noorden het hoogst Regionaal gezien vertoont de geregis treerde arbeidsreserve per 1000 manne lijke loontrekkenden het hoogste peil in de drie noordelijke provincies Niettemdn valt een vergelijking van de cijfers van nu. met die van een jaar geleden voor de noordelijke nrovincies niet ongunstiger uit dan voor de meeste andere. Het hoge werkloosheidspercentage in het noorden moet dan ook voornamelijk worden ver- klar-d uit het seizoengevoelige agrarische karakter van deze provincies en het n<>2 bestaar.de structurele tekort aan werkge legenheid. D ontwikkeling in Groningen wordt nog beïnvloed door de ongun stige situatie in de kleine scheepsbouw en de aanhoudende produktiebeperking in de strokartonindustrie. Het afnemen van de werkgelegenheid onder invloed van het seizoen veroorzaak te ook een toeneming van de structnur- werkloosheid en die van minder-geschik- ten. Bij deze laatste categorie was bo vendien van invloed de voortgezette strengere selectie van persone-1 door het Bedrijfsleven. De con.iunctuurwerkloosheid daalde jets als gevolg van de verdere verbetering in de algemene situatie. Gisterenavond omstreeks halfzes zijn in een afgesloten rivierarm te Hendrik Ido Ambacht vijf personen door het ijs gezakt. Twee van hen de 18-jarige J. van den Berg en de 19-jarige Joost de Graaf, beiden uit Hendrik Ido Ambacht, kon den niet worden gered en zijn verdron ken. Vanuit dit kamp zullen de renners dan aan verschillende Franse- en Italiaanse wielerwedstrijden deel. nemen. Bijgaande foto werd gemaakt tijdens een voorbespreking in Den Haag, waarbij Buechli de woor den uit de mond werden getrokken over de grote plannen. Naar van welingelichte zijde te Havana wordt vernomen, zijn sinds de val van het bewind van Batista op Cuba 260 personen terechtgesteld wegens oorlogsmisdaden. Fidel Castro, de leider van de opstand tegen Batista, heeft indertüd verklaard dat er vier- tot vijfhonderd mensen zullen worden geëxecuteerd. Te Santiago moeten 23 voormalige leden van de Cubaanse luchtmacht terechtstaan wegens hun aandeel in de bombardemen ten op steden in de provincie Oriente. Te Santa Clara zal ook een groep oud-piloten terechtstaan. Hun worden bombardemen- Wat er op het ministerie van Fi nanciën zoal wordt geïnd, wanneer een zakenman tot de bezwarende ontdekking komt, dat h" te weinig omzetbelasting heeft betaald en een huisvader het bedrag van zijn loonbelasting gewetensvol optrekt naa,r zijp inkomsten, werd gisteren in de Staatscourant aangetoond in een overzicht van vrijwillig vol dane belastingen, het zgn. „gewe- tensgeld". In totaal is in de schatkist van het Rijk de afgelopen tijd 168.674,28 gestort aan gewetens- geld. In de verschillende delen van ons land werden grote en kleine bedragen voldaan voor te weinig betaalde directe belastingen, ac cijnzen, invoerrechten, registratie rechten en voor andere onvoldoend vervulde burgerplichten. Deze be dragen reiken van vier gulden en tien cent voor te weinig betaalde dividendbelasting (in Amsterdam) tot 20.000 (in 's-Hertogenbosch). ten in de provincie Las Villas ten laste gelegd. Het nieuwe bewind doet pogingen om de uitlevering van de voormalige stafchef van de Cubaanse luchtmacht, brigade generaal Tabernilla Palmero, te krijgen, die met drie eveneens gezochte lucht machtofficieren naar de V.S. is uitgewe ken. Donderdag werden in totaal zeven oud militairen wegens moord ter dood ver oordeeld. Andere voormalige militairen kregen gevangenisstraf. Experiment van N.A.M De N.V. Nederlandse Aardolie Maat- schappü heeft besloten een seismisch zee- onderzoek te verrichten voor de Zuid hollandse kust; half maart hoopt zü hier mee te beginnen. Afhankelijk van het re sultaat van dit onderozck zal mogelijk een plaats kunnen worden bepaald voor het slaan van een eventuele experimentele boring. Voor de N.A.M. zou zulk een experiment van groot belang kunnen zün, daar het zou kunnen uitwijzen of en hoe eventueel aan te treffen olie op economische wijze kan worden geproduceerd, hetgeen een welkome aanvulling van de binnenlandse produktie zou betekenen. Squadron 800 van de Rriitise martine luchtvaartdienst zal op 10 februari naar Nederland vertrekken, zo heeft de Britee admiraliteit gisteren medegedeeld. Het squadron, dait uiiit Seahawks bestaat, zal hier gedurende veertien dagen samen met schepen van de Nederlandse vloot oefe ningen komen houden in Naito-verf>and. Droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking; morgen over dag ook opklaringen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen temperaturen oplopend tot om het vriespunt. Weinig wind. Zaterdag 7 februari: zon op 8.12, onder 17.37; maan op 7.33, ofider 17.42. De officiële bekendmaking van de reis van de Britse premier MacMillan en minister Selwyn Lloyd naar de Sov jet-Unie heeft gistermiddag gelijktijdig in Londen en Moskou plaats gevonden. Gisteren maakten we reeds uitvoerig melding van officieuze berichten over dit bezoek. De bevestiging ervan ge schiedde door het Foreign Office en door het Russische persbureau Tass. De Russische radioluisteraars hoorden het in het 17de bericht van een in totaal 27 berichten tellend nieuwsbulletin van Radio-Moskou, dat 37 minuten duurde. Kort na de bekendmaking legde MacMillan zelf in het Lagerhuis een korte verklaring af. Hij zei letterlijk: „Al lange tijd overwoog ik de moge lijkheid van een bezoek aan de Sovjet- Unie. Zoals het Huis zich zal herinne- ren, nodigden de Sovjet-leiders Sir Anthony Eden voor een tegen-bezoek uit, toen zij dit land in 1956 bezochten. Deze invitatie werd vervolgens door de Sovjet-regering tegenover mij her haald. De recente internationale ontwikke ling deed mij voelen, dat een bezoek op dit ogenblik van waarde zou zijn Op mijn instructies heeft Harer Majes- teits ambassadeur in Moskou derhalve enkele dagen geleden aan de Sovjet zijn regering de suggestie gedaan, dat ik op de 21ste februari naar Moskou zou gaan voor een bezoek van een week of tien dagen. Het verheugt mij het Huis te kunnen^ meedelen, dat de Russische zaakgelastigde in Londen ons op 2 fe bruari ervan in kennis stelde, dat zijn regering het voorstel welkom vond. Onze vrienden en bondgenoten ervan op de hoogte gesteld. Nauw overleg Uiteraard blijven we in nauwe con sultatie met onze bondgenoten over de vraag, hoe we de ernstige kwesties, die ons op het ogenblik in Europa bezig houden, het beste kunnen oplossen. In deze handelen we allenjaal tezamen. Zon op Zon onder Gedachtig aan de reis van Mikojan door de V.S. heeft men in Britse krin gen gisteren premier MacMillan de bij naam bezorgd van „Mr. Mackojan". MacMillan is de eerste Britse pre mier, die Rusland in vredestijd bezoekt. Churchill was al eens eerder in de Sovjet-Unie, maar dat was in de oor logsjaren. MacMillan blijft vermoedelijk een dag of drie in Moskou om dan een kor te reis door het land te maken. Daar bij zullen waarschijnlijk Leningrad en Kief worden bezocht. Als MacMillan deze t icht maakt, is het nog hartje win ter zodat hij op 30 a 40 graden vorst moet rekenen. Alvorens te vertrekken zal de premier opnieuw Moskou aan doen voor een uitvoerige serie banket ten en speeches. De ruwe maar onbegrensde gast vrijheid van het Kremlin is overbe kend, maar het is onwaarschüniük dat er ditmaal 'n herhaling zal zün van de enorme wodka- en wün-recepties, die vroeger bezoeken van staatslieden plachten te begeleiden en waarvan Churchill destq'ds ook iets heeft onder vonden. Sedert enige pjd is er nl. een campagne tot matigheid aan de gang. De Russische gewoonte om een lange reeks toasts uit te brengen is kortge leden officieel afgeschaft- Gewoonlijk zün er nu twee tóasts per avond, een van de kant van de gastheren en een van die der bezoekers. Het valt aan te nemen, dat MacMil lan en Selwyn Lloyd een gala-opvoe ring in het Bolshoj-theater zullen bij wonen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1