K.V.P.-werkbezoek aan Maas en Waal Benadeelde een „topman" Fokker voor ƒ73.000? Eigen t.v.-toneelgezelschap contact' De zaak-Lacaze Prof. Romme hekelt verkiezings campagne der P.v.d.A. Wederom een jaar gevangenis geëist brengt geen bevredigende oplossing Douane-beambten hadden fijne neus Meer arrestaties in Groningse melkfraude Nieuwe bepalingen voor ouderraden Dansen om het ster- kampioenschap Voor Parijse krijgsraad doodstraffen geëist Geen hogere hi j dragen voor Landbouwschap Trein reed op een dorsmachine Levenslang voor Sorge en Schubert Ghana en Nigeria „zijn nu één" Griep in liet noorden sse naar Dioeesaan commissaris van de verkenners Huldeblijk Mgr. Moors Begum met vakantie PAGINA 11 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 250 kg. boter in beslag genomen Lijst van wensen In de Haagse Dierentuin De aanslag op Soustelle Machinist werd gewond IJ mui den K.V.P.-contact met Amerika Vijfhonderd rollen per jaar Van oud.leerlingen Bisschop pelijk College te Weert Alle acteurs in een pool Verticale" toneelspreiding Meer concentratie RON wordt RONO (Van onze correspondent Aan de Zeeuwsvlaamse grens onder Nieuw-Namen is het donderdag tot een „botsing" gekomen tussen een douane ambtenaar en een hem tegemoer komen de automobilist uit Gent. De douanier had een stopteken gegeven, doch de autobe stuurder wilde eerst doorrijden. Pas toen de beambte zijn vuurwapen had getrok ken, stopte hij. Het bleek, dat de ambte naar een fijne neus had, want de auto be vatte 150 kg boter. De auto zowel als de boter werden in beslag genomen. In Sas van Gent waren het de ambte naren van de gemotoriseerde brigade van de centrale velddienstpost die bij het zien van een Belgische personenauto eveneens lont roken. De chauffeur gaf aan een stop teken geen gevolg. Na een korte achter volging werd de auto gedwongen een zij weg in te rijden, waar de wagen even la ter met 100 kg boter werd aangetroffen. De bestuurder wist te ontkomen. voering, waarin hij o.a. de belangstelling van de katholieken hier te lande vroeg voor de Europese verkiezingen, die in mei a.s. worden gehouden. De KVP-fractieleider verweet de PvdA' een zeer unfaire verkiezingspropaganda te voeren. Over de verkorting van de dienst tijd is het desbetreffende rapport nog niet uit en er is ook afgesproken deze kwes tie niet als verkiezingsleus te gebruiken. Desondanks wordt dt door de PvdA on der druk van de PSP toch gedaan. De PvdA, die destijds mede een wet aan nam, waardoor het mogelijk werd militairen naar het buitenland te sturen, ageert nu tegen het uitzenden naar Nieuw- Guinea. Over de belasting- en loonmaatregelen moet nog een rapport van de SER ko men. De PvdA echter gaat, me( een vol komen miskenning van de plaats en taak van de politiek, het NVV verdringen en lost zich op in een vakbeweging door nu al looneisen te gaan stellen- Prof. Romme vond, dat de katholieke kiezer thans wordt uitgedaagd door drie verschijnselen: het streven van de PvdA om in de regering een alleenheersende partij te worden; de liberale lokroep voor een vrijheid welke in strijd is met de katholieke beginselen en de uitdaging van het plaatsen van de katholieke socialist Willems op de zuidelijke PvdA-lijeten. (Van onze correspondent) Professor Romme en nog zes andere leden van de katholieke Tweede-Kamer fractie hebben gisteren een al maanden geleden voorbereid werkbezoek gebracht aan Maas en Waal. In de besprekingen, die werden gehouden met de gemeentebe sturen en vertegenwoordigers van diverse organisaties werden de problemen van de streek bijzonder openhartig behandeld. Vooral het provinciaal bestuur van Gel derland kwam er niet altijd even best af. Dit bestuur werd door enkele burge meesters verweten door de woningver<l'- ling het platteland bewust te ontvolken en de katholieke streken achter t-e stellen. De heer Verberk,, burgemeester van Di- dam en lid van de Tweede Kamer, sprak over te grote bevoegdheden van Ged. Staten en het in te kleine organen ne men van te «rote beslissingen. De burgemeester van Wamel, de heer Ditters, zette uitvoerig uiteen, hoe in Maas en Waal door allerlei omstandighe den een achterstand op velerlei gebied be staat. Het inlopen daarvan stuitte voor heen steeds op verzet in de streek zelf. Het noodlot wil, dat juist nu dit verzet is doorbroken, de bestedingsbeperking het realiseren van vele plannen onmoge lijk maakt. Er werd gepleit voor: objectieve nor men bij het vaststellen van de doeluit kering in de komende financiële verhou ding, een brug bij Megen over de Maas, ruilverkaveling in Maas en Waal oost, een rijksbijdrage in de riolering, faci liteiten voor industrievestiging om de werkgelegenheid te bevorderen enz. Door de Kamerleden werd opgemerkt, dat voor al ook ondernemingsinitiatief e.d. in de streek zelf bevorderd diende te wor den en gevraagd de velerlei desiderata eens. vergezeld van cijfers, in een rap port te bundelen, 's Avonds hield prof. Romme in Druten een verkiezingsrede- (Van onze correspondent) Het onderzoek door de Groningse re cherche naar de melkfraude bij een melk inrichting aldaar heeft aan het licht ge bracht, dat daarbij een twintigtal perso nen betrokken is. Onlangs meidden wil, dat in totaal acht mensen gearresteerd waren. Thans is bekend geworden, dat ook chauffeurs en andere leden van het personeel dan melkslijters en tappers hij de fraude betrokken zijn geweest. Duizenden liters losse melk zijn in de loop der jaren gestolen. Verder duizenden flessen melk en melkprodukten als vla, yoghurt en karnemelk. De betrokkenen kwamen er door „in goede doen". Een van hen had van het „overgespaarde" geld een caféetje gekooht. een ander had zich een autootje aangeschaft. De zaak kwam, zoals gemeld, aan de rol toen een melkventer plotseling ziek werd. De twee tappers, die hem klande- stien melk verschaften, bleven toen met een surplus zitten. Dat wekte de argwaan van de leiding van het bedrijf, die de poli tie in de zaak mengde. NA HAAR GEHEIMZINNIGS AANKOMST IN PARIJS gaf me vrouw "Walter de pers in haar ho telkamer gelegenheid tot vragen stellen. In Staatsblad 17 is gepubliceerd een koninklijk besluit houdende wijziging van het Kon- Besluit van 24 oktober 1938, Stb. 374, houdende regeling van de inrichting, de wijze van verkiezing van de leden en de verdere bevoegdheden van de ouder- commissiën en van de ouderraden. Door deze wijziging is de mogelijkheid geschapen de verkiesbaarheid van de le den van de ouderraad te verlengen tot uiterlijk twee jaren na het tijdstip, waar op hun kinderen de lagere school hebben verlaten- Voorts is het maximum aan tal leden van 15 op 21 gebracht. Ten slotte is aan B. en W. de bevoegdheid verleend een lid van zijn lidmaatschap vervallen te verklaren, wanneer in rede lijkheid met hem geen verdere samen werking mogelijk is. Voor de twaalfde keer zal op 14 februa ri a.s. het jaarlijkse Ster-Danskampioen- schap-Nederland :n de Haagse Dierentuin gehouden worden. De leraren en professio nals zullen in twee afdelingen uitkomen. Voor de amateurs komen alleen de twee hoogste klassen in aanmerking, nl. de A- en de hoofdklasse. De jury zal bestaan uit zes buitenlan ders, ex-wedstrijddansers van naam, die een zeer grote ervaring in het beoordelen hebben. Naast de wedstrijden, waarvoor de bes te profs en amateurs in ons land hebben ingeschreven, zullen door de Engelse dansparen Len ScrivenerNelly Duggan en Miss Maisie Harrison—Ken Thomson, demonstraties worden gegeven. De verplichte dansen zijn: modern waltz, slow foxtrot, tango eri quick step. De organisatie en algehele leiding berust bij de. heer J. A. Bronmeijer. „De bewering, dat de bijdragen voor het Landbouwschap binnen enkele jaren zullen worden verdubbeld, is eenvoudig weg belachelijk. Bestuur en secretariaat streven er met alle kracht naar om het apparaat niet verder uit te breiden en om de begroting in de eerstkomende jaren secretaris van het Landbouwschap op een niet te verhogen". D-if zei gisteren mr. J. S. Biesheuvel, vergadering van de C-hr. Boeren- en Tuin- dersbond te Sommelsdijk. In het proces tegen vijf Algerijnen, die te Parijs terechtstaan wegens de aanslag op minister Jacques Soustelle, is tegen twee beklaagden de doodstraf en tegen de andere drie twintig jaar gevangenisstraf geëist. De openbare aanklager was van oordeel, dat de Algerijnen niet uit ideële motieven hadden gehandeld. Hij liet door schemeren dat zij wellicht zich door winst bejag hadden laten leiden. De doodstraf werd geëi3t tegen de be klaagden Oeraghi en Sjeroek, terwijl La- wari, Bakkoesje en Benzerroek, volgens de openbare aanklager, twintig jaar gevan genisstraf verdienden. De verdedigers hebben in de vaak stormachtige debatten voor de Parijse krijgsraad betoogd, dat hun cliënten mi litairen waren, die een bevel hebben uit gevoerd. Eenn der advocaten pleitte voor een zodanig vonnis, dat de deur voor on derhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse nationalisten openblijft, „on derhandelingen waarop een ieder hoopt." Waarschijnlijk zal hedenavond uitspraak worden gedaan. Tussen Echt en Maasbracht is gister middag omstreeks halfvier een trein op een dorsmachine gereden. De machinist van de trein werd hierbij gewond en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De trein werd beschadigd en moest wor den weggesleept. gen tot de conclusie, dat de gemiddel de Amerikaan zijn sigaret als gerookt beschouwt wanneer hij nog negen mi- limeter cigaret overh eeft (dat wil zeggen veertig procent van de hele sigaret). De Engelsen doen na die ne gen miilmeter nog verschillende trek jes en vinden dat een sigaret eerst in de asbak dient te verdwij nen, wanneer hij een peuk vertoont van minstens 1 milimeter (25 pet. van de sigaret). Abram (Engeland) De gemeentelijke autoriteiten van Abram in Noord-West Engeland heb ben er nu toch genoeg van en een boer in staat van beschuldiging ge steld' Deze boer was nogal boos over het feit, dat de auto's op de weg langs zijn huis veel te snel reden Hij had daar een probaat middel op. Hij groef steeds een kuil midden op de weg en zodoende waren de automobilisten in de buurt van zijn woning wel ver plicht voorzichtig te rijden. Tot drie maal toe werd de kuil door „openba re werken" weer gedicht. De vierde keer werd er een aanklacht ingediend. Beuel (West-Duitsland) Het carnaval regeert veel meer dan de regering Adenauer op het ogenblik in West-Duitsland. In Beuel. een plaat sje bij Bonn. kent men ook een zoge naamde vrouwendag tijdens het. car navalsfeest. Dat wil dan zeggen, dat op die dag de vrouwen „heer en mees ter" zijn (waarmee natuurlijk bepaald niet gesuggereerd wil worden, dat ze dat anders niet zijn). Maar op die dag zijn zij het ook officieel en de ge zamenlijke was-vrouwen van Beuel hebben „hun" dag uitstekend Ingezet door de burgemeester te kidnappen en in een kooi door de straten te voe ren. Een van de voorrechten van de wasvrouwen op deze dag is ook, dat ze hun was overal aan de openbare gebouwen mogen ophangen aan voor handen zijnde lijntjes, hetgeen na tuurlijk een bijzonder pittoreske aan blik oplevert Verdere gebruiken op de „Weiberfastnacht" de echtgenoten moeten maar zien hoe ze hun middag maal klaar krijgen (moeder is aan het feesten), terwijl de dames boven dien iedereen op straat ongestraft een klinkende kus kunnen geven. Met een zucht van verlichting zal de heer Windahl tenslotte wel in zijn eigen kleren gekropen zijn. Want het valt niet te ontkennen, dat de 87-jarige Aus tralische heer Windahl, van oorsprong Duitser, die tenslotte na een halve eeuw in Australië nog wel eens wilde zien wat er van de Duitse familie was over gebleven maar een heel slechte dunk heeft de bagageverzorging van be paalde maatschappijen. Niet van die van de Maatschappij „Nederland" Het begon al drie maanden geleden, toen hij in Genua van boord stante en per trein naar de Heimat ging. Zij bagage bleef drie weken lang op het station van Ge nua staan en in die tijd leende hij links en rechts maar wat Nu volgde de te rugreis. Hij ging met de „Oranje" van de Maatschappij Nederland in Amster dam. Toen hij zich daar meldde woens dagochtend. kwam hij tot de ontdekking dat zijn drie koffers in Hamburg waren verwisseld met die van een Belg. Zijn koffers bleken in Antwerpen beland te ziin Het was 19 45 uur toen dit vast stond. Om 10 56 waren deze koffers reeds in de trein naar Nederland De „Oranje" was inmiddels om 1 uur vertrokken van Amsterdam dus was het het beste de koffers naar IJmuiden te zenden Iedereen hielp mee. treinbeam- ten. douane en ander personeel. En al die moeite was echt niet vergeefs. Toen de „Oranje" in de sluizen van T.Tmui- den arriveerde kwamen even later de koffers aan, ze werden onmiddellijk aan boord gehesen en deheer Windahl kan weer even vooruit met zijn kleren- Ge durende de bootreis zal hij toch wel geen kans zien de koffers opnieuw kwijt te raken. Een gerechtshof in Bonn heeft gisteren de oud-S.S.-ei-s Guetav Sorge en Wilhelm Schubert, die in de oorlog bewakers in een concentratiekamp zijn geweest, tot le venslange dwangarbeid veroordeeld. Sor ge is 47 jaar, Schubert 41. Sorge is schuldig verklaard aan 67 moor den. Voorts zou hij in 20 gevallen moord hebben uitgelokt Schubert zou 46 moor den begaan en in acht gevallen moord hebben uitgelokt. „Ghana en Nigeria zijn nu één. Van nu af aan dient gewerkt te worden voor het grotere plan voor Westafrikaanse een heid." Dit heeft de premier van Ghana, dr. Kwame Nkroemah gisteren na een bezoek van twaalf dagen aan Nigeria ver klaard. „Mijn bezoek heeft de vriend schap tussen Ghana en Nigeria bezegeld. Als er al misverstanden bestonden, dan zijn die nu uit de weg geruimd," zo voeg de Nkroemah hieraan toe. (Nigeria bezit nog niet de onafhankelijkheid, die Ghana wel bezit. Het zal deze waarschijnlijk vol gend jaar van Groot-Brittannië krijgen.) In het noorden van het land heerst mo menteel veel griep, al wordt ook ln be trekkelijk veel gevallen een gewone ver koudheid voor griep gehouden. Velen moeten verstek laten gaan op werk of school, maar tot stagnatie heeft een en ander nog niet geleid. De geneeskundige inspecteur van de Volksgezondheid in Groningen en Drenthe, dr. R. Mantingh, deelde desgevraagd mede, dat de griepepidemie geen grotere propor ties heeft aangenomen dan andere nor male winterepidemieën van griep. De ziekte komt verspreid voor over de pro vincies Groningen en Drenthe. Er is evenwel geen sprake van de zogenaamde A-griep. Morgen begeeft mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer zich. na overleg met de leiding van de K.V.P. naar de Verenigde Staten, teneinde verschillende contacten te hernieuwen op buitenlands politiek en economisch terrein. Deze reis die reeds enkele maanden geleden werd voorbereid en waarbij het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse ambassade te Den Haag werden ingescha keld, is in verband met de verkiezingen bekort. Mr. Blaissie zal onder meer spreek beurten vervullen in New York, Detroit. Princeton en Chicago, waar hij o.a. een ontmoeting zal hebben met Adlai Steven son. in Amsterdam is gehouden. De heer Os- ter betoogde bij die gelegenheid, dat de grenzen van de toneelspreiding reeds vóór de oorlog waren overschreden, toen de gezelschappen uit financiële nood zaak voorstellingen buiten de grote ste den moesten geven. Hij achtte het ogen blik gekomen, het publiek de toneelstuk ken niet langer aan huis te laten bezor gen en pleitte voor het in stand houden van een aantal toneelgroepen in de grote steden, waardoor het niveau van de to neelkunst in ons land zijns inziens om hoog kan worden gebracht. Veel hoop, dat zijn plan zal kunnen worden verwezenlijkt, heeft de heer Castelijns zelf niet. Daarvoor zijn de weerstanden, die vooral van de zijde der bestaande toneelgezelschappen moe ten worden overwonnen, te talrijk en te sterk. Hij ziet nog een andere mogelijkheid om het probleem, althans gedeeltelijk, op te lossen. Het grote aantal kijkers op de toneelavonden van de televisie zal de gezelschappen en ook de uitkoopver enigingen er steeds meer toe brengen en dit geldt ook voor alle andere vor men van amusement en ontspanning bij voorkeur niet op woensdag en na 1 april op donderdag uitvoering of bij eenkomst te organiseren, zeker niet in de provincie. Dit zou betekenen dat, op de bewuste avond althans, vrijwel alle Nederlandse acteurs beschikbaar zouden zijn, uit wie de televisie dan een keuze zou kunnen doen. Al zijn daarmee de moeilijkheden met de repetities niet ondervangen, dan is men toch in elk geval van de kwali tatief onbevredigende en kostbare tele- recordings af. I's ^olbelovend er uitziende kof- t!.'sfB;e.rden uit de auto van een han- ,>.in'2lSer gestolen- Zei de handels- ;9t toen hij de diefstal merkte: p. het gezicht van de dief wel i'l .dien zien. als hij merkt, dat 't uit vijftigduizend knopen be- den van het NTS-plan bij monde van de heren Guus Oster van de Nederlandse Comedie en Hans Tobi van het Rotter dams Toneel tal van bezwaren tegen dit plan aangevoerd. Maar ook de televisie kringen zelfs is men er zich terdege van bewust, dat er nog heel wat moeilijkhe den zullen blijven bestaan. De heer J. Castelijns, hoofd van de KRO-televisie, met wie we dezer dagen het probleem bespraken, wees ons er op, dat de Nederlandse televisie per jaar thans nog op de woensdagavonden van 1 april af op de donderdagen ongeveer Gebrek aan acteurs. Dit probleem, dat zo oud is, of liever: zo jong, als de te levisie in Nederland zelf, is sinds enkele weken in het middelpunt van de belang stelling geplaatst door het verzoek van het bestuur der NTS aan de staatssecre taris van O.K. en W. om op korte ter mijn besprekingen met alle belangheb benden te beleggen, teneinde een poging te doen, deze moeilijkheid zo snel mo gelijk uit de wereld te helpen. Het bestuur van de NTS wil de op lossing zoeken in de richting van een toneelgezelschap, dat in beperkte mate in het land toneelvoorstellingen geeft, maar waarvan de leden overigens be schikbaar zullen zijn voor de televisie. Natuurlijk zou de oprichting van zulk een gezelschap, zelfs al werd het plan op korte termijn verwezenlijkt, geen in alle opzichten bevredigende oplossing geven, eyenmin als trouwens de telerecording uitkomst zou kunnen brengen. Immers, ook al zou men er, wat dit laatste be treft, in slagen een beeld van een goede kwaliteit op het tv-scherm te produce ren als bij een rechtstreekse uitzending, dan nog zou men de spanning en direct heid van de „levende" uitzending missen en krijgt men dezelfde mechanische „gladheid" als bij de radio, met geluids banden. Bovendien blijven de moeilijk heden met de repetities bestaan. Voor de opvoering van een ty-spel moet er namelijk dagelijks gedurende drie weken worden gerepeteerd en daarvoor zijn de acteurs, die aan een toneelgezelschap zijn verbonden, evenmin beschikbaar. Als ze des avonds in de provincie op treden, moeten ze reeds des middags om streeks drie uur weg, terwijl ze de vol gende dag pas weer om een uur of elf op de repetities aanwezig kunnen zijn. Bo vendien moeten de toneelgezelschappen over hun eigen acteurs kunnen beschik ken ter voorbereiding van de eigen pre mières, waarvan de grote ensembles er minstens tien per jaar geven. Een be langrijk hoog aantal, als men het verge lijkt met dat in landen als Engeland en Frankrijk, waar een stuk, dat succes heeft, soms een jaar of nog langer avond na avond wordt opgevoerd. Een eigen toneelgroep voor de televi sie zal. zoals gezegd, evenmin alle moei lijkheden uit de weg ruimen. Van de zij de der grote toneelgezelschappen zijn reeds, onmiddellijk na het bekend wor pen, althans in hun huidige vorm en het samenbrengen van alle beschikbare Ne derlandse acteurs in een pool, waaruit zowel toneel als televisie gemeenschap pelijk zullen kunnen putten. Daardoor wordt de keuze van acteurs voor beide partijen groter. Het aantal toneelpremières, dat thans voor het hele land ongeveer zeventig per jaar bedraagt, zal in dat geval na tuurlijk niet kunnen blijven gehand haafd. Dit acht de heer Castelijns ech ter niet zulk een groot bezwaar, omdat de televisie de taak kan overnemen, die de toneelgezelschappen thans slechts gebrekkig verrichten, namelijk de to neelspreiding. De ervaring heeft geleerd, dat de kijkdichtheid op die avonden, waarop de televisie toneelstukken uit zendt. het grootst is. Met de ruim 450.000 geregistreerde toestellen, die Nederland momenteel telt, kan het aantal kijkers op die avonden veilig op ruim een mil joen worden geschat. Wat wil zeggen, dat er duizend toneelvoorstellingen no dig zijn, die door duizend personen wor den bezocht, wil men door middel van het toneel eenzelfde aantal toeschou wers bereiken. Tot diocesaan commissaris Verkenners in het bisdom Rotterdam is benoemd mr. W. A. M. v. d. Kallen uit Den Haag, De heer v. d. Kallen is momenteel tevens districtscommissaris K.J.B. in het district Den Haag maar zal deze functie op 1 maart a.s. neerleggen. Hij trad in 1930 toe tot. de toenmalige Katholieke Verkenners en vervulde voor de oorlog verscheidene leiderefuncties o.a. was hij van 19351941 hoofdredacteur van het Leidereblad". Mr, v. d. Kallen is hoofd va.n de juridische afdeling van het ministerie van Economische Zaken. Op 7 maart a.s. zal de hoofdcommissaris van de verkenners in Nederland, mr. F. B. I. M. Janssens, hem in zijn nieuwe functie installeren. Enkele oud-leerlingen van het Bis schoppelijk College te Weert hebben het initiatief genomen om hun oud-directeur de nieuwe bisschop van Roermond mgr. P. J. A. Moors, een feestgave aan te bie den. Mgr. Moors was daar directeur van 1930 tot 1957 en aan alle oud-leerlingen uit die periode is nu voorzover hun adres bekend is. een circulaire gezonden met het verzoek een bijdrage te willen storten. Mede met het oog op een te organise ren reünie zou men gaarne over al hun adressen willen beschikken. Oud-leerlin gen die geen ^circulaire ontvingen, wordt daarom verzocht zich te melden aan het correspondentie-adres: J. L. M. Peetere, Molenstraat 13. Weert. vijftig stukken uitzendt, met een ge middelde bezetting van tien rollen. Per jaar moeten er dus 500 rollen worden bezet. Neemt men aan, dat de tv-toneel- groep 25 leden zal telen en dat dezen gemiddeld acht tv-rollen per jaar een onverantwoord hoog aantal zullen spelen, dan zijn er nog pas 200 van die 500 rollen bezet. Het door de NTS bij het ministerie van O.K. en W. aanhangig gemaakte plan heeft in elk geval de verdienste, dat de andacht nog eens op het probleem is gevestigd en dat er thans pogingen zul len worden gedaan om naar een oplos sing ervan te zoeken. Die oplossing moet in overeenstemming zijn met de subsi diepolitiek, welke de regering met be trekking tot toneel en televisie voert en wat het resultaat zal zijn van het over leg, dat terzake tussen alle belangheb benden zal worden gevoerd, valt op het ogenblik nog onmogelijk te zeggen. Persoonlek ziet de heer Castelijns als de meest ideale oplossing de opheffing van de gesubsidieerde toneelgezelschap- In plaats van een „horizontale" zou men dan een „verticale" toneelspreiding krijgen, waarvan redelijkerwijze mag worden aangenomen, dat zoals door de radio het concertbezoek is gestimu leerd en niet afgenomen, zoals aanvan kelijk werd gevreesd de belangstelling voor het „levende" toneel op de duur dank zij de televisie zal toenemen. Hoe die toegenomen belangstelling moet wor den opgevangen, is van later zorg. De mogelijkheid is bijvoorbeeld helemaal niet uitgesloten, dat het toenemende contact met het toneel, of dit nu via de schouwburg dan wel tv-scherm tot stand komt, een groter aantal jongeren er toe zal brengen, het beroep van acteur te kiezen. Op een grotere concentratie van het toneel is trouwens reeds door de heer Guus Oster aangedrongen tijdens de al gemene jaarvergadering van de Vereni ging van Culturele Organisaties in Ne derland, die in het begin van dit jaar ."'rn het toch over New York en en hebben: een grote brand iNJ" de nacht van woensdag op V'haJi s .iuwellersbeurs alhier At in je as gelegd Het interes- V'f n' dat er een uiterst waarde- LV-"b'nhoop is overgebleven want vW stenen en de geblakerde P jn moet zich nog voor een waarde .'Ar,-biljoen dollar aan diamant be- Volgende week vrijdag zal de RON (Regionale Omroep Noord) metterdaad RONO (Regionale Omroep Noord-Oost) worden. Op die dag zal nl. het eerste voor het oosten (Twenthe, Salland en de Gelderse Achterhoek) bestemde streek- programma worden uitgezonden. Op die dagen wordt voor de RONO een nieuw programmaschema van kracht De bestaande streekprogramma's (Fries Gronings en Drents) worden met twin tig minuen uigebreid en daarnaast wordt een oostelijk streekprogramma gegeven van veertig minuten. In verband met nog door P.T-T. te tref fen voorzieningen zal de draadomroep in het oosten van het land op 13 fe bruari nog niet kunnen worden inge schakeld. De datum waarop dit we' gelijk is, wordt nog nader bepaald. De ambassadeur van Pakistan, de Begum Liaquat Ali Khan, zal maandag ons land verlaten om een maand vakantie te gaan houden in haar land. Gedurende haar af wezigheid zal de ambassaderaad P. M. Chaudhuri optreden als zaakgelastigde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11