Nijlwater kostbaar als goud Keizer van Ethiopië wenst nu ook een dam aan te leggen EERSTE „TITAN" MET SUCCES GELANCEERD «R *wm m m msm,- Soedan en Egypte twisten nog door over verdeling Groenland werpt 400 miljoen kubieke meter ijs in de zee... Een ijsberg in de mist, het ergste wat er is Schapen van Zijn weide Streven naar modernisering Observator Issiis» ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 keizer van Ethiopië gaat zich mengen 111 de strijd om het water van de Nijl. Het is een heel oude strijd. Abessinië ofwel Ethiopië heeft er tot dusver min of meer de van een quantité négligeable in gespeeld, °fschoon een groot gedeelte van het water van de Nijl uit zijn gebied afkomstig is. Evenals de Soedan had Abessinië tot dusver *bet veel in de melk te brokken. Maar waar lasser niet op gerekend had, gaat nu naar het schijnt gebeuren. Keizer Haile Selassie §af te kennen, eveneens een dam te willen houwen, in navolging van Nassers Assoean dam, waarover zoveel te doen is geweest en daarvoor Kroesjtsjef honderden miljoenen Rebels beschikbaar stelde, toen de Ver enigde Staten en Engeland zich terugtrok ken. Volgens berichten uit Cairo heeft Haile ^lassie aan West-Duitsland, hetwelk overi gens ook bij de Assoeandam geïnteresseerd is, vooral technische medewerking gevraagd om in de Blauwe Nijl een dam te kunnen bouwen, waarvoor hij voorlopig vijfhonderd miljoen gulden nodig heeft. De bedoeling is, het bovenste gedeelte van de Blauwe Nijl onder controle te krijgen en aldus de moge lijkheid te scheppen, de toevoer van water uit deze rivier te regelen. Het plan hiertoe bestond reeds geruime tijd, in het kader van een groots project voor dit gedeelte van Midden-Afrikawaar de belangen van Ethiopië, de Soedan en Egypte elkander raken. Het is het zg. Tanaproject voor de ontwikkeling van het Nijlgebied. Egypte is er nooit toe overgegaan zijn goedkeuring aan dit project te hechten, laat staan, er zijn medewerking aan te verlenen. Nasser wilde met zijn Assoeandam de zaak zelf in handen houden, er blijkbaar op rekenend, dat spe ciaal Haile Selassie niet in staat zou zijn hem de voet dwars te zetten. ff et bericht over Haile Selassies initiatief is voor de rest van de Gereld min of meer als een verrassing gekomen. Men ivas het bestaan van het Abessijnse keizerrijk bijna vergeten. Het is er zo rustig, dat het nimmer in het nieuws verschijnt. Doch de man, die indertijd door Mussolini van de oude keizerstroon van Addis Abeba verdreven l°erd, blijkt de traditie van de grote Menelik te willen voortzetten. hfij is rustig en zonder tam tam voortgegaan met zijn werk van de wederopbouw van het land, dat zeer onder de gevolgen van de vereiniteit van de nieuwe republiek soe- i t t 7 n t 7 ij-, 77 i dan staat. Met deze dam kan 3 miljard ku- °orlog had geleden. Een der schranderste besluiten van Haile j bieke meter water gestuwd en dus be- ^elassie was wel, de Italiaanse kolonisten, die er zich bij tienduizen. den hadden gevestigd, niet uit het land te jagen, maar ze rustig te loten blijven en hen, na hen uit de interneringskampen of gereser veerde gebieden te hebben ontslagen, weer aan het werk te zetten *n geheel in het economische leven op te nemen, als ordentelijke hurgers. Katoenbouw enorm toegenomen 32 nliljard kubieke meter Niet van gisteren Geweldige overstroming Assoean niet de enige dam H wa» Volkomen onvoorzien? Producent van ijsbergen De Grote Kara jak Indrukwekkend schouwspel slllpij?' De Sennardam, zuidelijk van Khar toem is de enige Nijldam, die aan de Soedan ten goede komt. Maar de Soedanese regering is volgens een overeenkomst verplicht, de sluizen van 1 januari tot 15 juli open te houden en het Nijlwater door te laten, zodat het naar Egypte kan stromen J it,» iij i i Wltte Nijl, dle echter thans onder de soe- ter en daardoor hun bebouwde oppervlak te van 3.6 op 5 miljoen ha brengen. In de Soedan beschikken de Egyptenaren reeds over de Dzjebel Aulia-dam in de Haile Selassie streeft gestadig naar een Modernisering van zijn in vele opzichten ®chterlijke keizerrijk, waarin hier en "aar nog middeleeuwse toestanden heer- s®n en enorme gebieden verwaarloosd lig gen. Om Ethiopië open te leggen en ook de in de uithoeken levende, half wilde dammen in het grote geheel op te nemen, ?r daardoor tevens beter toezicht op te jannen uitoefenen, begon hij met de uit leiding van het door de Italianen in hoofdzaak voor strategische doeleinden Aangelegde wegennet. Amerikaanse ingenieurs traden hierbij ais zijn adviseurs op en., duizenden Ita- haanse arbeiders werkten aan de aanleg ^an nieuwe wegen, daarmede de traditie oude Romeinen voortzettend. De "este verkeersweg in heel het land is de autoweg dwars door Eritrea, de voormali ge Italiaanse kolonie, die als bondsstaat "ij Ethiopië gevoegd is. Het is in de buurt Van deze weg, dat Haile Selassie zijn dam waard worden voor tijdstippen, waarop het nodig is. In de Blauwe Nijl hebben ze de Sennardam, die 7 miljard kubieke me ter water kan verstouwen. De Ethiopi sche dam zou hieraan een einde kunnen maken- Zowel de 22 miljoen Egyptenaren als de 9 miljoen Soedanezen leven in be langrijke, zo niet beslissende mate bij de gratie van het Nijlwater. Terwijl wij hier in Nederland van oudsher onze dagelijk se strijd tegen het water voeren, moeten Egyptenaren en Soedanezen een even har de strijd om het bezit van het water strij den en straks zullen de Abessijnen zich in die strijd gaan mengen. Niet in de eerste plaats, omdat ze het zelf momenteel zo hard nodig hebben, want het noorden van hun land is nog een grote woestenij, waar doorheen slechts enkele nauwelijks be rijdbare wegen lopen. Maar het project van het Tanameer en het daarop aanslui tende plan voor een dam in de Blauwe Nijl zullen dienen voor de bouw van een grote, elektrische krachtcentrale en op den duur natuurlijk ook voor de ontwikkeling en vruchtbaarmaking van het land er om heen. Doordat zowel in Egypte als de Soedan de katoenbouw gedurende de laatste vijf tig jaar enorm is toegenomen en de be hoefte aan water navenant steeg boven dien opgevoerd door het steeds stijgend aantal inwoners is het water van de Nijl om zo te zeggen tot goud geworden. Reeds dertig jaar geleden moesten de Egyptenaren met de Soedanezen tot een overeenkomst inzake de verdeling komen. Toenmaals stond de Soedan onder Engels bestuur en de Engelsen verleenden aan Egypte uit politieke overwegingen tal van privileges. welke thans niet meer door de nieuwe Soedanese regering erkend wor den. Sinds enkele jaren streeft men in de hoofdstad Khartoem dan ook naar een nieuwe regeling. Van de 84 miljard kubieke meter water, welke de Nijl de beide landen toevoert, verbruikt Egypte er 48 miljard en de Soe dan 4 miljard. Daar beide oeverstaten hun landbouw verder willen ontwikkelen, is hun behoefte bijna even groot. Soedan wil zich een veel grotere portie toebedeeld zien Er valt momenteel 32 miljard kubieke meter water te verdelen. In de eerste plaats via een wederzijdse overeenkomst, in de tweede plaats door het bouwen van dammen, waardoor men in staat is, het water naar grote reservoirs te leiden en het daar te bewaren, daarbij nog dank baar gebruik makend van de elektrische centrales, die men er mee voeden kan. De Egyptische regering klampt zich vast aan de clausule van een in 1929 gesloten overeenkomst en eist alle 32 miljard op. De regering te Khartoem heeft zich op het standpunt gesteld, dat er een evenre dige verdeling volgens het aantal inwo ners van elk land moet plaats vinden of wel 33 pet voor de Soedan en 67 pet- voor Egypte. In de Soedan is reeds een groot bewateringskanaal ;n gebruik genomen, dat een jaarlijks verbruik van 600 miljoen kubieke meter water heeft en 320.000 ha. land vruchtbaar moet maken. Witte Nijl en Blauwe Nijl komen bij Khartoem te zamen en vormen daar de Nijl. op Soe- danees grondgebied. Beide rivieren zijn voor een groot gedeelte Soedanees. Maar, in de Abessijnse provincie Godjam, zoals het noorden van Ethiopië heet, liggen de bronnen van de Blauwe Nijl en die le veren bijna de helft van 't water, dat door de Nijl naar de Middellandse Zee stroomt. Voor ons Nederlanders is deze water staatskwestie bijzonder interessant, al draagt ze uiteraard een enigszins ander karakter dan die ten onzent Het water van ortze grote rivieren komt uit Duitsland (Zwitserland) en Frankrijk (België). Het heeft heel lang geduurd, voordat men het hier volkomen met elkan der eens was. En wij zitten al weer met andere problemen, als het vervuilen van de rivieren door de industrie en het ver vuilen van onze stranden door deze rivie ren, waarover zopas in een desbetreffend rapport geklaagd is Intussen, ook het vraagstuk van het water van de Nijl is niet van gisteren. Misschien hebben de oude Egyptenaren reeds getracht, de Nijl te kanaliseren of er stuwdammen in aan te leggen. Ze groe ven wel een kanaal van de Nijl naar de Rode Zee. dat eeuwen achtereen gebruikt ls en waardoor Chinese waren tenslotte naar Rome werden gevoerd, uitsluitend te water en met vermijding der gevaar lijke karavaanwegen van Arabië. het Midden Oosten en PerziëTechnisch zouden ze er ongetwijfeld toe in staat zijn geweest, gezien hetgeen ze met de pira miden en hun enorme tempels gepres teerd hebben. De historie gaat echter slechts tot onge veer duizend jaren terug, althans wat het bouwen van stuwdammen betreft. Toen schreef in de stad Bassorah aan de Per zische Golf de beroemde Arabische wis kundige: Als ik in Egypte woonde, zou ik de Nijl zó proberen te veranderen, dat men een doelmatig gebruik van ziin wa termassa's zou kunnen maken. Hiertoe zou men de nodige werkzaamheden moe ten verrichten in de bergen, waar hij naar het schijnt ontstaat. Aboe Ali Mo hammed ben Al Haitham. zoals deze wis kundige heette, was ten zeerste onder de indruk gekomen van de hongersnood waardoor Egypte telkens weer, als er weinig water door de Nijl stroomde ge plaagd werd. Men had na de winters enor me massa's zo maar in de zee laten weg stromen en 's zomers liepen de geïrrigeer- de velden droog. Toenmaals regeerde ovcr| Egypte de Arabier Al Hakem Denmr Al-1 lah- Deze hoorde over het idee van de wis- kundige uit Bassorah spreken, riep hem j naar zijn hof. stelde hem duizend ..fel- j lah's" (in lijfeigenschap levende Egypti-j sche boeren) en het nodige geld ter be schikking en stuurde hem diep het zuiden J in. om ergens in de bergen zijn plan uit j te voeren. Al Haitham koos als plaats., waar hij wilde beginnen, de rivieroevers bijAssoean uit, dat eens een uiterst; belangrijke handelsstad was. De eerste werkzaamheden waren reeds uitgevoerd, toen een geweldige overstro ming van uit de Soedan komend water al les wegspoelde, de werklieden incluis. Al Haitham schijnt behalve met een zekere scherpzinnigheid, ook met een dosis Oos ters fatalisme begiftigd te zijn geweest. Na de ramp schreef hij aan de koning van Egypte: indien het mogelijk was geweest, in de Nijl een dam aan te leggen, zouden de oude Egyptenaren dit reeds gedaan hebben Die oude Egyptenaren kenden Assoean reeds als een belangrijk knooppunt en ze gebruikten het als zodanig voor hun ex pedities naar de Soedan. Ethiopië en So- maliland. Daar in de buurt hakten ze het graniet voor de sarcofagen van de fa rao's. De sarcofaag van Cheops, de bouw heer van de grote piramide, bleek uit gra niet te bestaan, uit een mijn in de buurt van Assoean afkomstig. Het was pas in het jaar 1902. dat de Engelsen het idee van Al Haitam reali seerden. Ze bouwden de z. g. eerste dam van Assoean, toentertijd een meester werk van techniek. Deze dam werd twee maal opgehoogd, in 1912 en in 1933, waar door een reservoir geformeerd werd. dat vijf miljoen kubieke meter water kon be vatten. Maar deze hoeveelheid is voor de huidige agrarische en economische ont wikkeling van Egypte te enenmale on voldoende. Om van de Soedan niet te spre ken. Duizend jaar geleden dacht men, voor zover de historie vertelt, voor het eerst over een dam in de Nijl, over de Assoean dam, waarover nu zoveel te doen is. Wel heel merkwaardig, dat de keizer van het toenmaals vrijwel onbekende Ethiopië he den ten dage een woordje wenst mee te spreken in de kwestie van het water van de Nijl. Maar de historie is altijd merk waardig en vol verrassingen geweest IS ijlvrachtboten ofwel jeloeken een kanaal, door Nijlwater gevoed. Op Cape Canaveral is gisteren de eerste intercontinentale raket van het type „Titan" gelanceerd. Het betreft hier een proef van beperkte omvang. Het lag in de bedoeling dat de raket maar een korte afstand af zou leggen en daarom bevatte de tweede trap alleen maar water. Men schatte de snelheid van de Titan, die 110 ton weegt, op 25000 km per uur. Ze kan evenals de Atlas circa 10.000 km afleggen en gebruikt vloeibare brandstof. Afgezien van de nuttige lading heeft de Titan, die iets kleiner is dan de Atlas, twee trappen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft indertijd meegedeeld, dat men bij de bouw van de Titan gebruik heeft kunnen maken van de ervaring en kennis opgedaan bij de ontwikkeling van de Atlas en Thor. Als de Titan voor operationeel gebruik gereed is. zal zij in oorlogstijd worden afgeschoten van ondergrondse ianceerplaatsen. die de grootst mogelijke bescherming bieden tegen een vijandelijke kernaanval. In december en op 3 februari heeft men twee pogingen gedaan een Ti tan te lanceren. Beide pogingen mislukten echter. De stafchef van de luchtmacht, generaal White, heeft later te Washington meege deeld. dat volgens de eerste gegevens de proef aan de verwachtingen heeft beant woord. Van welingelichte zijde te Cape Cana veral werd vernomen, dat de raket in het doelgebied is terechtgekomen. Een kanaal, door Nijlwater gevoed, ln het Gezira,gebied in de Soedan. E>it gebied is het centrum van een fTote katoen- en maisteelt en bezit kanalen over een lengte van 5650 km. bouwen wil, een plan, dat hem tussen twee haakjes al sinds enkele iaren bezig houdt. Hij volgde daarom met de groot ste belangstelling de controverse tussen Egypte en de Soedan. Toen in de Soedan een nieuwe regering kwam, minder wes ters georiënteerd, nam hij een kloek be sluit en wierp zijn plan in de weegschaal. De twee over het Nijlwater twistende par tijen zouden er goed aan doen, eens te bedenken dat Ethiopië, een belangrijk per centage van de 82 miljard kubieke meter water levert waardoor de Soedan en Egyp te vruchtbaar worden gemaakt en waar mede ze hopen, nog veel meer land vruchtbaar te maken. Zoals gezegd, de Blauwe Nijl ontstaat in het noorden van Ethiopië en de „negus" heeft dus het vol ste recht, er eveneens een dam in aan te leggen, zulks temeer, omdat het grote Ta nameer in zijn keizerrijk heel wat water aan de Blauwe Nijl levert. Voor zover we konden nagaan, is nog niet precies vastge steld, waar de dam in Ethiopië zal ko men te liggen. Het zal echter slechts en kele honderden kilometers van de grens van de Soedan verwijderd zijn. Inmiddels is de Assoeandam niet de ent ge dam in de Nijl. Er liggen er drie even ten noorden van Caïro waarmee de toevoer van water in de zo uiterst vruchtbare Nijl- delta geregeld wordt. Met hun nieuwe As soeandam de Engelsen bouwden er vroeger reeds een willen de Egyptena ren zich de controle verzekeren over niet minder dan 120 miljard kubieke meter wa- Op een ijsberg gelopen V'W' ZEVENENVEERTIG JAAR na de ontzettende ramp van de „Titanic", waar van nog kort geleden weer een film gemaakt werd is opnieuw een schip op een «sberg gelopen en „met man en muis" vergaan. Van de schipbreukelingen van dc beroemde Engelse oceaanstomer kan nog een groot aantal worden gered, ilie in reddingboten rondzwierven over de in mist gehulde zee of zich aan drijfhout hadden weten vast te klampen, tot er hulp opdaagde. Bij de ramp van de „Hans Hedtoft" zijn er geen reddingboten of te hulp snellende schepen aan te pas kunnen komen. Het enige, wat men daarbij met zekerheid weet is dat het fraaie splinternieuwe schip hetwelk zijn eerste reis naar Groenland maakte, door onbegrijpelijke oorzaken op een ijsberg is gelopen ondanks alle voorzorgsmaat regelen die ongetwijfeld genomen zullen zijn en in weerwil van de modernste apparaten en instrumenten waarmede het schip was uitgerust. Af Terwijl het onderzoek nog in volle gang is en de meest tegenstrijdige berichten elkander afwisselen, men nog niet ge- j heel en al de hoop heeft opgegeven, om j nog overlevenden op de IJszee te kunnen j opsporen, er allerlei theorieën ten beste worden gegeven, om te verklaren, hoe het ondanks alles mogelijk was. dat het schip op een ijsberg liep, ls daar de resolute en misschien enigszins zelfbewuste uit spraak van een Noors kapitein, die vele jaren achtereen in de Noordelijke en de Zuidelijke IJszee walvisvaarders gecom mandeerd heeft: nooit doorvaren als het mist. Hij verduidelijkte deze uitspraak als volgt. Een ijsberg vaart niet, zoals een schip, maar drijft. De enorme klomp, waarvan het grootste gedeelte onder het water verborgen zit, drijft daarbij op wind en stroom. De wind duwt hem in de ene richting, de stroom wellicht in een andere. Hoe dan ook, hij drijft heen en weer, ver andert geregeld van koers en verplaatst zich volkomen onberekenbaar. De gezag voerder van een schip, <jie in de buurt van een ijsberg komt. wanneer het mist of als het uitzicht door andere oorzaken belemmerd is, doet het beste, zijn machi nes vrijwel stop te zetten en zich even ais de ijsberg te laten voortdrijven. Schip en ijsberg zijn dan allebei de speelbal van de elementen en er bestaat een grote kans, dat ze niet te dicht bij elkaar komen. Gebeurt dit toch, dan kan nog bijtijds De eerste reis voerde naar de onder gang.... Het vertrek van de „Hans Hedtoftuit Kopenhagen. snel weggevaren worden. Het schip, dat nauwelijks vaart heeft, kan bijna niet op een ijsberg lopen en zich met volle kracht bijtijds verwijderen. Tenminste, als er niet plotseling een sterke wind op steekt, hetgeen bij mist echter niet zo vaak voorkomt We zullen ons er niet in verdiepen of kapitein Rasmussen een beroemde Poolreizigersnaam al te veel op zijn instrumenten en apparaten heeft ver trouwd en geloofde, wel bijtijds een in de buurt komende ijsberg te zullen waar nemen. Wellicht zal het voor altijd verbor gen blijven, wat de oorzaak van deze scheepsramp nu wel precies is geweest. Kapitein Rasmussen was een uitstekend en voorzichtig zeeman. Volkomen on voorziene omstandigheden moeten zijn schip ten onder hebben doen gaan. Het is genoegzaam bekend, dat er vooral in het noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan steeds door kotters van de Amerikaanse kustwacht gepatrouil leerd wordt, vooral langs de veelgebruik te scheepvaartroutes. Deze kotters speu ren naar drijvende ijsbergen, waarschu wen bijtijds en krijgen tevens van alle kanten berichten over ijsbergen, die er gens gesignaleerd worden. Desondanks liep de „Hans Hedtoft" op een ijsberg en verging En nu iets over die ijsbergen, waarop een schip als het ware te pletter kan lopen en waar door menig zeeman zijn graf yond en vindt.. Een der grootste producenten van ijsbergen is Groenland, dat beter ijsland had kunnen heten. Dit eiland, dat evenals het zuidpoolgebied naar men steeds meer begint te geloven, geen op een continent lijkend eiland is, maar een archipel van grotere en kleinere eilanden, doorsne den met brede waterwegen draagt een ijskap, die hier en daar drieduizend meter dik is en gedurende tienduizenden jaren gevormd en in stand gehouden werd door sneeuw en hagel. De Amerikanen hebben gedurende de laatste jaren het Groen- landse ijs op allerlei manieren afgeme ten, in verband met het aanleggen van vliegtuigbases er op en er in. Deze Groen- landse ijskap is een der grootste gletsjers ter wereld. Hij brokkelt langs de kusten telkens weer af: het kalven. Enorme stuk ken van deze gletsjer storten in de zee en drijven met de zeestroming mee naar het zuiden, de oceaan op, om er ten slot te in te smelten. De ijskap draagt verschillende namen. Een der gedeelten, vanwaar de meeste ijsbergen komen, heet de Grote Karajak- gletsjer, die elk jaar ongeveer 15 miljoen kubieke meter in zee „kalft". Wat heel Groenland aangaat, men schat dat bit zowat 400 miljoen kubieke meter ijs per jaar afscheidt. De van gletsjers gekalfde ijsbergen zijn iets heel anders dan de stuk ken drijfijs. die in de zee ontstaan en vrijwel plat blijven. Ze kunnen vaak door de schepen zonder veel moeite op zijde worden gestoten. IJsbrekers kunnen uitgestrekte ijsvelden openbreken en ver spreiden. Maar een ijsberg is een solide massa. Men heeft er gesignaleerd met een hoogte van 136 meter. Ze nemen de grilligste vormen aan, als gevolg van de inwerking van de wind 't weer en het smeltingsproces, daarmede gepaard gaan de. In enkele weken verdwijnt door het smelten van een ijsberg een ijsmassa, die soms gedurende eeuwen gevormd is. De Groenlandse gletsjers glijden langzaam naar de zee toe, evenals de Alpengletsjers allengs naar omlaag glijden. Maar aan de Alpengletsjers wordt door de bergen een halt toegeroepen. De Groenlandse gletsjers breken aan de kusten af, zoals gezegd. Het in zee storten van een ijsberg is een indrukwekkend schouwspel, maar bij na even indrukwekkend is het voorbijglij den van een door de zee meegevoerd stuk gletsjer, waaromheen een vinnige bran ding spoelt. Menigmaal kantelt er een, wanneer het zich onder water bevinden de gedeelte geslonken is en het zware bovengedeelte niet meer houden kan. Ook dit is een schouwspel, dat vooral in vroeger tijden menig zeeman met diep ontzag heeft vervuld. Gewoonlijk verraden ijsbergen hun na bijheid door een koude lucht, welke ze vooruitzenden. De uitkijk wordt die snel gewaar en geeft z|jn waarschuwing door nog voordat het gevaar in het zicht is. Ook des nachts zonder maanlicht be hoeft een Ijsberg geen moeilijkheden op te leveren aangezien het op de Ijsmas sa weerkaatsende licht der sterren een weliswaar zwak, doch toch duidelijk waar neembaar schijnsel oplevert. Maar nog,- ïnaalswanneer het mist wordt een Ijsberg een ware verschrikking. Onder de walvisvaarders gaan verhalen van schepen, welke een week lang in de nabijheid van een ijsberg ronddreven, met een kapitein, die al die tijd zijn baard niet durfde gaan scheren K. H. Temidden van het genuanceer de gedruis der verlokkingen en de afleidingsmanoeuvres der dage lijkse beslommeringen is het zich houden aan het devies: Leven uit het geloof een hele opgave. En toch moet het. Toch dienen we voor ons geeste lijk heil een vaste weg naar het eind aan te leggen. Een weg, die zo weinig mogelijk afwijkingen toe laat. Het kan wel eens geestelijk mistig zijn, want satan zit nooit stil; dorheid en afkeer kunnen ons wel eens parten spelen overigens hebben de grootste heiligen daar mee getobd maar onze uitrus ting moet zodanig zijn, dat we een behoorlijk stootje van de wereld kunnen pareren. Voor die bedoelde vaste weg is het H. Misoffer een bron van on gekende en onuitputtelijke moge lijkheden. Het offer zelf is met niets te vergelijken, de tekst der officies geeft krachtige stoten tot opvaart. Zo ook morgen weer. We staan ai gaat tegenwoordig ongeveer „alles" gewoon door voor eeti tijd, waarin de Kerk ons tot meer bezinning aanspoort, waartoe de meditatie over het Lijdensdrama gerede aanleiding geeft. Het „Evan gelie" geeft een korte opsomming van de gruwelijke feiten. Het bespotten, bespuwen en ge selen duurt echter voort tot op de dag van vandaag. En aangezien we allemaal slechts zwakke mensen zijn, lijden we ook allemaal min of meer aan blind heid. Ook voor ons is morgen de vraag niet ongemotiveerd: Heer, geef dat ik toch goed zien moge. Immers, we kunnen wel met de „Tractus" juichen: „Dient de Heer met vreugde. Zijn volk zijn wij. Wij zijn scha pen van Zijn weide". Maar daarmee is ons hemels va derland niet gered! Mogen we niet ten schande worden in de eeuwig heid, kunnen we uit de „Introitus" bidden, doch dan moet ook dc vaste weg gevolgd worden. Het materiaal waaruit die weg bestaat wordt ons in een wederom Paulinisch epistel gedemonstreerd. Men kan van alles doen en laten of bezitten, maar als er geen liefde is, zegt de Apostel, dan lijkt het nergens naar. De liefde met haar geduld, goedheid zonder trots, eer zucht of eigenbaat. De liefde, die alles gelooft, alles hoopt, alles ver duurt. Aan alle dingen op deze wereld komt een einde. Behalve aan de liefde, die weet niet van ophouden en reikt tot in de eeuwigheid. Liefde, allesvergevendc liefde is de voornaamste grondslag van de vaste weg voor ons, schapen van Zijn weide. Liefde is geen eigen dom van kapitaal of arbeid, van rijk of arm. Liefde is aan geen stand gebonden. Gelukkig! Elke mens kan die liefde tot he melse hoogte opvoeren. Op welke hoogte zijt gij reeds aangeland? De liefde is de grootste van dc drie, besluit St.-Paulus zijn uit eenzetting. Het klinkt telkens als een kanonschot in de oren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3