bedrijfsautomobielen Maar wat doet de temperatuur ertoe in driedaagse strijd tegen de ernst? w m Nederland krijgt een zelf- vissende fabriekstreiler DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK Uit alle s Den Bosch is Oeteldonk Breda: prins uit de brand Bergen op Zoom voor vier dagen Krabbengat WmmmmÊ' i m l Sas van Gent: mist contra het carnaval Duits schip wordt de „Rotterdam" Optocht in Maastricht Radio Vaticana over Kard. Mindszenty Door carnaval, ijs en t.v. minder RAI-bezoek M Gestolen auto pech voor juwelendief Woonschuit uitgebrand V B MAANDAG 9 FEBRUARI 1959 PAGINA 4 6 t/m 15 februari 10-17 u en 19.30-22.30 u zondag van 10-18 u entree f2.50 ff Daverend spektakel Karatsji Pakistan Londen I Londen 11 Washington Stockholm Wenen Hassloch (West-Duitsland) Leaside (Canada) Manchester (Engeland) Diplomaat S jannet llllliS fazé Rook met versland rook met smaak rook sigaren! door H. VöLMER CARNAVAL dit jaer een „koude oorlog (Van onze verslaggevers) Beneden de rivieren, zondagavond. HET ZUIDEN staat weer op zijn kop! Al ligt praktisch héél Carnavalsland dan ook gevat in de ijzige greep van een dichte, kille mist, tóch ont brandde hier vanmorgen met grote heftigheid weer de driedaagse strijd tegen de ernst: een strijd, die ge bij deze akelige temperatuur gerust een „koude oor log" moogt noemen. Maar wat doet de stand van de thermometer er toe, wanneer de gemoederen van de dolle en enthousiaste zuiderlingen tot het kookpunt zijn gestegen? Niets, zeggen de oprechte (en warm aangeklede) car navalsvierders, die op het ogenblik bezig zijn beneden onze grote rivieren één groot, massaal feest te bou wen. Je springt wat méér en je zingt wat méér en dan krijg je het vanzelf warm. Nou, en dat doen ze dan ook: vandaag, morgen en overmorgen. Daarna worden de thermometers weer belangrijk. Misschien zelfs de temperatuurmeter van de dokter, want dit is wèl onze persoonlijke ervaring een koutje is hier in de hitte van de strijd, nu elke open slaande deur en elke straathoek een ijzige verrassing inhoudt, zó gevat DENK ER NIET OVER, zeggen de carnavalsvierders. Denk alléén maar aan het plezier, daar is het carnaval voor. Het is een verleidelijke stelling.. In de luidruchtige hokus-pokus van prinsen en hofnarren, raden van elf, maskers en praalwagens, hebt ge deze leer tot de uwe gemaakt, vóór ge het weet. Kijk naar Maastricht, waar vandaag om zes maal elf minuten over elf op tra ditionele wijze het Momus-kanon werd afgeschoten en waar de tnensenmassa, die wat huiverig naar de voorbereidin gen bij het voorhistorische stuk geschut had staan kijken, plotseling veranderde in een golvende zee van joelende, zin gende en hossende carnavalsvierders. De bom was gebarsten, de ketting reactie was niet meer tegen te houden. Plotseling had elke rechtgeaarde Maas trichtenaar het weer voor honderd pro cent op de heupen; zingend en hossend trok men door de straten om tegen drie uur in de middag een plekje te zoeken langs de optochtroute. De bonte, ongeveer drie en een halve kilometer lange stoet, was ook dit jaar weer een groot succes. Grote, fel-ge- kleurde praalwagens werden afgewis seld met harmonieën en grote groepen verklede mensen. Een attractief legi- Radio Vatdcana heeftgi steren het feit herdacht, dait kardinaal Mindszenty tien jaar geleden wegens spionage en voorbe reiding van een aanslag op de staat tot levenslange gevangenisstraf werd veroor deeld. zo meld het KNP. De radio zelde, dat sinds die tijd de naam Mindszenty een symbool is van het martelaarschap van Hongarije, symbool ook van de strijd te gen het communisme, die zonder compro mis wordt gevoerd. Het leven van de kardinaal is een martelaanschap, dat wil zeggen een held haftig getuigenis van trouw aan de Kerk. Van het eerste ogenblik af dat de commu nistische regering gepoogd heeft de Kerk in Hongarije tot slavernij te dwingen, heeft zij in hem een besliste en moedige tegenstander gevonden aldus de commen taar van radio Vaticana. oen van onbekenden, die zioh in de dwaaste kostuums steken en het liefst vóór. achter of naast een gammele kin derwagen lopen. Natuurlijk werden in de optocht de plaatselijke toestanden onder de loep genomen: de fusie tussen de „Sphinx" en de „Céramique" werd uitgebeeld door een bruid en een bruidegom (bei den enorme carnavalspoppen) en een groot aantal blatende kindertje in gi gantische wiegen. Het Veilig Verkeer vond een ironische weerspiegeling in een dilettantische am bulance en geheel nieuwe verkeersbor den (afbeelding van een aardig meisje' inhalen verboden). Twee enorme kartonnen koeien, die zich af en toe met vervaarlijke snuiten over het publiek bogen, zorgden voor de sensatie en een stugge „Maria Callas" wierp twee uur lang uiterst nijdige blik ken naar het publiek. Scooterrijders hadden hun voertuigen omgebouwd tot helikopters, wiegen en boten, en namen voor deze keer de vrij heid om zonder knalpot te rijden, het geen een oorverdovend lawaai oplever de. Al met al een daverend spektakel, dat van drie tot vijf uur door de straten van Maastricht trok. Op de wagens had men het niet bepaald warm, maar met springen en blijven springen werd toch heel wat bereikt. Bovendien bleken ve len belangrijk dikker dan normaal: de wollen borstrokken en de lange onder broeken zullen hieraan ook niet vreemd geweest zijn. Langs de hele route stond het (trap pelende) publiek vele rijen dik. De be langstelling voor de optocht heeft be slist niet onder de temperatuur geleden. De Hertog van Edinburgh heeft er weer eens een eredoctoraat bij. Ditmaal verkreeg hij dit in de faculteit van het recht aan de universiteit van Karatsji. D© nieuwe doctor hield daarna een toepraak, waarbij hij wel enige hilari teit verwekte, toen hij opmerkte, dat hij van de rechtenstudie echt niets af wist. maar voor het recht zelf wel „een zekere eerbied" had. Hij dcct hierbij denken aan die andere beroemde En gelsman. Winston Churchill, die na de wereldoorlog tijdens zijn reizen over de wereld als het ware onder de ere doctoraten bedolven werd en die als „jonge doctor" ooit opmerkte nu on getwijfeld de „geleerdste man van de wereld" te zijn. Hij was toen, menen we. ongeveer aan zijn twintigste ere doctoraat toe.. Vorig© week heeft Mr. Frank S. P. Turner van de directie van Londen Transport een toelichting gegeven op een plan voor een nieuwe ondergrondse lijn van Victoria Station in het zuid westen naar Walthamtow in Ooet-Lon- den, die de bestaande ondergrondse lij nen zal verlichten. De kosten van het plan, zonder het rollend materieel, be dragen ongeveer 50 miljoen Pond. De nieuw eiijn zal elf en een halve mijl lang .rden Door de tunnel onder ge bouwen aan te leggen en niet, zoals ln het verleden, de wegen te volgen, zou de route tussen do verschillende sta tions zo recht mogelijk zijn. De kleine poedel schijnt de populairste hond te zijn in Engeland. Op de JCro- te hondententoonstelling, de beroemde .Crufts Show" waren niet minder dan 6563 honden ingeschreven en u kunt begrijpen wat een herrie dat moet zijn in de Olympia-tentoonstellingshallen. De kleine poedels stonden bovenaan inschrijvingslijst. Ze waren er met 341 exemrlaren. In totaal waren 118 verschillende soorten aanwezig. De Cocker Spaniel is ook zeer geliefd, daarvan waren er 289. Ontsteltenis in het gebouw van de Rus sische ambasade in de Amerikaan se hoofdstad. Iemand wierp een ak- tentas in de hal van het gebouw en maakte zich daarna overhaast uit de voeten Een Sovjet-ainbassade-beambte greep de tas en smeet deze met een forse worp weer de straat op. Vlat hij en ieder ander v wachtte, gebeurde echter niet: de in de tas verwachte bom ontplofte niet. Politie werd gewaar schuwd straat afgezet en een ploeg deskundigen op 't gebied van helse ma- chines onderzocht de zaak en de tas zeer behoedzaam. Al die voorzorgen waren echter niet nodig geweest. De WINDSTREKEN tas bevatte alleen maar boeken en pa pieren. De wonderlijke tasgooier heeft men echter niet kunnen ontdekken. Nee, ze vlni en het toch niet zo leuk, televisie-uitzendingen uit het Zweedse parlement. Die „ze" zijn de parle mentsleden zelf. Ze vinden nl„ dat de kijkers een verkeerde kijk krijgen op het parlementaire werk. Want die kijkers zagen nogal veel lege plaatsen. Maar, zo zeggen de volksvertegenwoor digers, 't voornaamste werk geschiedt ln de commissies, maar dat weten de kijkers niet. Ook schijnt het voor te komen, dat partijleiders, als ze weten dat de televisie is ingeschakeld, ge deelten van reeds eerder uitgesproken redevoeringen, die ze zelf wel geslaagd vonden, gaan herhalen. De weg naar de vrilheid bleek reeds lang te bestaan, maar werd nu op nieuw gebruikt. Drie jonge Zuidsla- viërs, die onlangs naar Oostenrijk uit weken, kwamen hier door middel van een tunnel, die in de laatste oorlog reeds gegraven was. Onder de grens was in de tunnel wel 'n ijzeren hek ge plaatst, maar dat was voor de Tito- vludhtéllnigen gen enkel beletsel. Ze groeven er eenvoudig onderdoor. De gen, enteraad ..i 'tassloch. een plaats in de Westduitse staat Rijn land Palts, is in staking gegaan. De raad had op een openbare vergade ring de plannen voor aanleg van een basis voor Amerikaanse lucfotafweer- raketten in de buur' van Hassloch wil len bespreken, doch de regering van Rijnland-Palts had de raad eraan her innerd, dat kweties van de nationale veiligheid ni- in het openbaar bespro ken mogen worden. Uit w t-st besloot de raad alle komende vergaderingen op te schorten. Er wordt in deze omgeving zeker nogal veel gekegeld. De Canadese Philipsmaatschappij Philips Electro nics Ltd. heeft namelijk een automatische kegelopzetter op de markt gebracht voor vijf kegels, eens vervelende kegelopzetten zal vervallen. De nederige scooter is toch noi wel tot heel wat in staat. Een apparaat met 250 cc cylinderinhoud heeft een opmerkelijke proef afgelegd. Me' twee bestuurders legde de scooter (een Standard D.K.R. (Manx) in 500 minu ten 500 mijl af en dat onder verre van ideale weersomstandigheden. Er ston den namelijk windstoten van 35 mijl per uur. In 's-Hertogenbosch kon prins Amadeiro XVIII het uitstekend met tijdelijke onderdanen vinden. In vergelijking tot de vorige tentoon stelling van bedrijfsautomobielen in 1957 is er bij de huidige expositie een lichte teruggang in het bezoekersaantal te con stateren. Sinds de opening (vrijdagmid dag) hebben 21.000 personen de bedrijfs- automobielenexpositie in het R.AI.-ge- bouw bezocht, waarvan er zondag alleen al bijna 10.000 kwamen. De teruggang word» geweten aan het carnaval in het zuiden van het land, de opening van vele Ijsbanen, maar vooral aan de televisie. Want zaterdagavond waren er aanmer kelijk minder bezoekers dan ln vorige jaren. In feite was het feest in Maastricht zaterdag al begonnen, toen de Prins, Zijne Hooglustigheid Thei II officieel door de burgemeester op het stadhuis werd ontvangen. De hoofdstad van Lim burg maakt daar altijd een zeer speciaal pretje van. Want de Raad van Elf bezit in de heer Leon Schreuder een uitste kende ceremoniemeester, die op bijzon der plastische wijze en in sappig Maas trichts weet te vertellen, wat er volgens het inzicht van de carnavalsveren.ging aan het beleid van de goede stad Maas tricht zo hier en daar mankeert. Boven dien trok hij dit keer fel van leer tegen de aantijging, als zou carnaval in deze tijd geen zin meer hebben. Burgemeester W. Baron Midhiels van Kessenich, krijgt bij zo'n gelegenheid het volle pond, hetgeen niet zo erg is, want hij weet 't met rente terug te geven Als speciaal geschenkje had men deze keer een achterovergedrukte bierpul in petto. De vraag was, of de burgemeester dit gebruiksvoorwerp in bewaring wilde nemen, want bij hém „zou niemand een bierpul zoeken". Bovendien kreeg hij de eretitel „Willum de Diplomaat". Wie het beleid van Maastrichts burgervader kent, zal moeten toegeven, dat dit een verdiende titel is. Baron Michiels van Kessenich ant woordde op een wijze, zijn nieuwe titel waardig. „Wanneer ooit een toespraak heeft bewezen, dat carnaval wel een diepe zin heeft, dan is het wel t'nans, in de toespraak van u, ceremoniemeester", aldus de burgervader. De nieuwe, prins kreeg daarna officieel de (enorme) sleu tel van de stad aangeboden. Deze sleu tel past op geen enkel slot, zo zei de burgemeester, maar wel op het hart van elke rechtgeaarde Maastrichtenaar. Overigens is Maastricht mat deze nieuwe Prins The! II bijzonder in zijn sc'hik. Hij is een sympathieke man, die zeer wèl-klinkend Maastrichts spreekt en tijdens zijn toespraakje geestig wist te improviseren. Het carnavalsliedje gaat dit jaar over Sjannetteke, een danseresje. „Sjannet, Sjannet, dei deit zo geere met....". Men hoort het thans overal: Sjannet, Sjannet, héél Maastricht staat voor het buffet.,.. Maar dit komt dan (zeggen ze), omdat het vooral 's avonds te koud is om door lopend op straat carnaval te vieren En Brabants hoofdstad, Den Bosch, heeft zich weer gedurende drie dagen van carnavalszotternjj omgevormd tot het luidruchtige en vrolijke Oeteldonk. waar Z.K.H. Prins Amadeiro XVIII de scepter zwaait over zjjn feestende on derdanen. Per speciale hoftrein arriveerde zon dagmiddag de prins met zijn ministers van staat en verder gevolg aan het sta tion. Na de begroeting door de burger vader van Oeteldonk, de Raad van Elf, de Oeteldonker Club en het Dubbeldik ke Boerenkwartet, dat zijn veelstemmig Oeteldonks volkslied deed weerklinken, deed de vorst der zotternij zijn triom fantelijke intocht in het onder grauwe mistsluiers gehulde, doch niettemin jui chend-blij weergalmende Oeteldonk. Zijn galarijtuig werd omstuwd door dui zenden getrouwen, terwijl de Bossche harmoniekes de prins vergezelden op zijn tocht naar het stadhuis voor de officiële ontvangst. Burgemeester Loeff gaf hierbij een stevig pleidooi ten beste voor een stijl volle carnavalsviering in Oeteldonk, Ir het Casino volgde daarna het traditio nele „Matjenee" onder de veelzeggende titel „Oeteldonk heet ok weer wè". Het prinsenlied, de troonrede, de „aon- spraok" van burgervader Peer van den Muggenheuvel waren hier achtereen volgens punten van het program. En toen tegen vijf uur de prins op de Markt de onthulling van het standbeeld van Knillis had verricht, was de carnavals vrolijkheid in al haar uitbundige zwier volop aanwezig. De Oeteldonkse vastenavondviering was in alle luidruchtigheid begonnen. Met angstige blikken keken de dui zenden toeschouwers die zich zaterdag middag rond drie uur aan het station van Breda verzameld hadden, naar het hoge dak van het Oranjehotel, waarvan een dikke rookkolom opsteeg. De brand weer kwam aangeloeid en binnen en kele ogenblikken was de magyruslad- der tot aan de rand van het dak ge bracht. De man, die men uit de rook kolom wist te halen, werd in een grote, jute zak gestopt en aan een lang touw omlaag gelaten. Onder daverend gejuich ontpopte deze zich beneden als Prins Kees I, compleet in staatsie-uniform. Ereprins Bert sprak het eerste wel komstwoord, terwijl duizenden ratels het nieuwe carnavals-embleem zijn woorden luidruchtig onderstreepten. Op de twaalf meter hoge, kleurige prinsenwagen een ontwerp van kun stenaar Feitze de Bruyn en waaraan heel de Kunstacademie Sint-Joost had meegewerkt begon daarna de triomf tocht naar het stadhuis. Een lantaarn paal en enkele vlaggestokken vielen als slachtoffers van de reusachtige afme tingen van de wagen. Burgemeester dr. C. Kortmann, nu Kees de Boer, want hij droeg de blauwe kiel en muts, droeg met een korte toe spraak de sleutels van de stad aan zijn tijdelijke opvolger, Prins Kees I, over. Daarna vloeide de erewijn en na een wilde rondedans met alle stedelijke autoriteiten, kwam Kees I los met een gulle lintjesregen. Vervolgens, na de erwtensoep, werd er hulde betuigd aan Kiske en Wiske, de grote poppen op de Markt, die op de laatste dag verbrand zullen worden, en hiermee was het „officiële" gedeelte ten einde. Die zaterdagavond werd er door de Bredanaars op grote schaal „gedweild". Maandagmiddag is de hele binnenstad afgesloten voor de grote carnavalsstoet, die dan door de stad trekt. De stichting Vastenavond staat in Brabants Scheldestadje van plezier, Ber gen op Zoom, dat tot Aswoensdag dood gewoon Krabbengat heet, voor niets. Onder supervisie van de veldwachter aller leut, Steketee, hebben de boeren, lees leutige ploeg, te Brussel op de „Hekspo", 't wereldvermaarde Atoml- um afgebroken. Ondanks de Benelux kwam men er echter niet verder mee dan tot Putte, aan de Nederlands-Belgi sche grens. Toen had men de poppen aan het dansen en ging men naar waar men vandaan gekomen was: de rode kool. „Waor de vandaan komt, zjjde gère", zei de Grootste Boer en Wannes I hield, als opvolger van de onvergetelijke NU- les I, voor het eerst zaterdag zjjn joyeu- se entree in het Krabbengat, gezeten op een grote rode kool van het „rojekool- atomlum" dat confetti spuwde uit een „levensgrote" Narrenkop. De „Erremonie Troef Boer", het Dweil orkest „Hoe Valser Hoe Mooier" en an dere „boerenblaoskapellen" bliezen de mistige kou weg. Duizenden stonden langs de kant te waohten op de komst van de Prins der Leut, die, onder lulde knallen, op het Stationsplein arriveerde met een speciale hoftrein. Een keurig uitgedoste drumband opende de stoet van de „Agge mar leut et"-gekken, en een superheks op bezem sloot de rij. De heks van de „Hekspo" draagt een grote kraai, die dinsdagnacht, om klokke 12, de kraaiemars zal blazen. Men draait drie dagen door. 'n boerenkar met rodekoolbladeren droeg als opschrift: Afval, ken deurge-lraaid worreen „Kaat" emigreerde naar Cs, 4,' ,'4 f 'vf/'/'" i' t i KAAT-stad in Zuid-Afrika, compleet met inboedel, waaronder een kanarie- kooi. De „Hekspo" driewielers ontbra ken al evenmin. Burgemeester ir. L. Pe ters, had voor dit alles begrip en ver trouwen. Met een royaal gebaar over handigde hij Wannes I de sleutel van de stad. Erg onwelkom was het uitvallen van de veerdiensten in Zeeland voor de car navalsviering in Sas van Gent, de enige plaats in Zeeland waar de carnavalsop tocht wordt gehouden. Vrijwel uitslui tend voor eigen publiek heeft prins Car naval zaterdag zijn intrede gedaan. De PRINS WAMMES I OP ZIJN PRAALWAGEN, een soort Ato- mium van een boer met rode kolen in een groot aantal han den, tijdens zijn intocht zater dagmiddag te Bergen op Zoom. bijzonder fraaie carnavalsstoet werd zondagmiddag slechts door enkele dui zenden toeschouwers uit Sas van Gent en omgeving gadegeslagen. De Zeeuwscih Vlamingen hadden ook een plaats ingeruimd voor de Vrije-Ve- ren-actie. Men had een praalwagen k1 de vorm van een veerpont met een pseti- do-Colsen aan het roer in de stoet. De heer Honoré Colsen bevond zich met zij° comitéleden onder de genodigden, die de stoet gadesloegen. Vandaag trok deze optocht weer door de straten van Sas van Gent. In juli van dit jaar zal door de IJmul- dense visserijmaatschappij D. J. Krijger de eerste Nederlandse zelfvlssende fa briekstreiler in de vaart worden gebracht- Daarmee zal Nederland zleh, na Enge land, Rusland, Duitsland en Polen, voe gen hij de vlsserljlanden, die fabrieks- schepen ter visserij op de verre visgron den bij Groenland, IJsland en Labrador stnren. Deze schepen vangen de vis zelf en ver werken ze tot diepvriesvis, vismeel en vis- olle. D© eerste fabriekstreiler van Ne derland zal de naam „Rotterdam" krij gen. Het is geen nieuw schip. De rederij D. J. Krijger heeft n- 1. in Duitsland de 60 meter lange treiler „Van Ronselen", de B. X. 618, uit Bremerhaven gekocht. Dit schip, dat in 1941 werd gebouwd en dat toebehoorde aan de Hanseatische Hochsee Fischerei, meet 572 ton en is inmiddels in Nederland aangekomen om verbouwd te worden. De „Rotterdam" zal 5000 kisten vis kun- aan nen aanvoeren, waarvan 980 kisten hj het diepvriesruim en 4020 kisten in het koelruim- Voorts kan het schip 56 ton vi®- olie en 60 ton vismeel aanvoeren. De man die verleden week ln Hengelo na het inslaan van een winkelruit vaO een juwelierszaak in de Nieuwstraat ef met sieraden ter waarde van 6500- vandoor ging is in Almelo gegrepen. D in Utrecht gestolen auto werd hem nood lottig. Een politieagent herkende het nuno' mer. Toen de dief wilde Instappen werd hij gearresteerd. Het bleek de 28-jarig® I. J. D. uit Almelo te zijn. Hij hee" ook inbraken in Apeldoorn en Gronad (Duitsland) gepleegd. (Van onze correspondent) Vermoedelijk door oververhitting va® een kachel brak zondagochtend bran" uit ln een woonschuit, gelegen in d® Vecht nabij het station te Weesp. Hoe wel de brandweer vrij spoedig ter plaats® was, kon niet worden voorkomen, dat de woonschuit totaal uitbrandde. De gehel® inboedel die. evenals de woonschuit, ni®' verzekerd was. ging verloren. De schu" werd bewoond door de familie E. vadef' moeder en zoon. 8). U wilt mij voor uw nalatigheden laten opdraaien he? Goed maar eerst zal ik Elmblad retireerde haastig achter de brede rug van rechercheur Berg. De inspecteur grijnsde. Uit jullie gehaspel leid ik af. dat de bewaking van de gasten en van hun hebben en houden in dit hotel Is toevertrouwd aan een nachtwaker, een liftjongen en een nachtklerk. Heb ik het bij het rechte eind of niet? Ja eh tijdelijk bracht de gerant aarzelend in het midden. Tijdelijk. De inspecteur snoof. Dat smoesje ken ik! Het is verduiveld goedkoop over het „Sint-Olnf" op te scheppen als 'n rustig en vertrouwd hotel maar ondertus sen wordt met de veiligheid van de gasten en hun bezittingen een loopje genomen!! De liftjongen knapt een uiltje zodra hij de laatste logé naar boven heeft getranspor teerd. De nachtwaker blijkt op zijn ronde niet te bereiken te zijn. De nachtklerk leest detectiveromans en laat zich onder de be drijven beduvelen door een gare oude tante die hem een sprookje op de mouw speldt Terwijl hij aandachtig luistert, wandelen enige zware jongens het hotel binnen en met een blikopener snijden zij het deksel weg van de koekjestrommel die jullie een brandkast gelieven te noemen. De brandkast is geplunderd. Wat heeft de politie in zo'n geval te doen: te zwam men of de rover achter de broek te zitten? viel de gerant uit. Zijn gezicht was paars van woede. Hij kon het slecht hebben dat op zijn kosten moppen werden getapt. Daar wordt voor gezorgd. Alles op zijn tijd. Kunt u desnoods bij benadering op geven hoeveel er in de brandkast was. Ongeveer twaalf honderd kronen aan contanten. Verder eigendommen ons door gasten in bewaring gegeven. Zij alleen kennen er de volle waarde van- Onze aansprakelijkheid is beperkt, zoals u be- grijpt. Ik neem het aan Hebt u een opga ve van de deposito's. Zeer zeker. Ik leg een lijst aan van de gasten, die ons iets in bewaring geven met een korte notitie betreffende de aard van het deposito. Het wordt geblauwd en de in legger moet voor akkoord tekenen. Op die manier is zowel de ene als de andere partij gedekt. Het doet me genoegen te vernemen, dat althans iets in deze tent in orde is Laat mij de lijst eens zien. Otto Elmblad ging met de inspecteur naar zijn kantoor Meer politiemannen wa ren gerequireerd, die een cordon om het „Sint-Olaf" trokken Söderman. die zich zeer gebelgd voelde over het optreden van de gerant en tegelijkertijd neerslach tig omdat hij zijn baan kwijt was. door kruiste de hal en nam in een clubfau teuil plaats. Rechercheur Berg kwam bij hem staan; hij verzocht August het ge beurde nog eens in geuren en kleuren te herhalen. De meest intieme voorvallen in het leven van de nachtklerk wilde hij te weten komen. Berg scheen ontgoocheld te zijn. dat de jongeman een blanco straf register bezat. Als jij het mij vraagt, concludeerde hij ten slotte, had die vrouw een medeplich tige in het hotel en is zij zijn of haar ka mer binnengeglipt. Je moet je tot nader order ter beschikking houden. Alle appar tementen worden met een fijn stofkam metje doorzocht. Die mevr. Hangö kan het „Sint-Olaf" niet hebben verlaten. Jij gaat vrij uit. of ik zou me sterk vergissen. Er was niemand, die je naar de vierde ver dieping kon sturen en er zat dus niets an ders op dan het zelf te doen- De schoel jes boksten het handig voor elkaar. Het kan me geen lor schelen, mokte August. Er is maar één ding dat me sche len kan de gerant schipt me de keien op, terwijl ik me hield aan de Instructies die hij zelf heeft gegeven. Tja, dat is een beroerd ding. Hij moest een zondebok hebben en pik te Jou er voor. Misschien had je anders de schop een paar dagen later gekregen Het „Sint-Olaf" is een van de vele ho tels. die door de tijdsomstandigheden zijn achteruitgegaan zo hard als een paard lopen kan- Wat ik intussen niet begrijp is jongens van de vlakte konden toch weten dat hier een bedroefd beetje te vinden is. Lui van wie wat te halen valt strijken ln een beter hotel neer. —Ik geloof het graag. Voor mijn part hadden ze de Bank van Zweden' geplun derd. Dan was ik tenminste mijn baan niet kwijtgeraakt. De rechercheur legde August, vaderlijk een hand op de schouder. Troots je jonge- men. Je zult gezelschap genoeg hebben. Duizenden in Stockholm zijn er eve nbe- roerd aan toe als jij. Over gebrek aan gezelschap had Söder man die nacht evenmin te klagen. Politie liep in en uit. Hij hield zich onledig met de voorwerpen en paperassen die door de dieven achteloos op de grond waren ge smeten weer in de brandkast te leggen en plaatste daarna zo goed en zo kwaad het ging de deur er voor. Zo zagd e boel er al thans niet zo gehavend uit. Toen dook hij opnieuw in een fauteuil en dacht somber over zijn toekomst na tot rechercheur Berg hem kwam halen om de politie bi] het doorzoeken van de appartementen het waren er tweehonderdzeventig behu zaam te zijn. eerst tegen twaalven had men zijn dienst nier meer nodig. Op weg naar de bovenste verdieping riep Otto Elmblad de nachtklerk aan en snelde hem een brief ter hand. In zijn kamer gekomen scheurde Söderman de enveloppe open. Zij bevatte een schrijven van de gerant waarin deze mededeelde dat hij zich als ontslagen kon beschouwen. IV. Het „Sint-Olaf" had behoord aan Patrick Callager. een uitgeweken Ier. wie het in Zweden zeer naar den vleze was gegaan. Toen hij het tijdelijk met het eeuwige ver wisselde liet hij zijn enig kind een dochter behalve het hotel heel wat ander onroe rend goed na, maar tot Elleens ontgooche- ling - ze had alles liefst zo gauw mogelijk van de hand gedaan, om naar Ierland te rug te keren bevatte het testament de bepaling dat zij te Stockholm moest blu' ven wonen en niet een van de bezittinge" mocht verkopen. Bij het maken van laatste wilsbeschikking was Patrick Ca'? lager van het standpunt uitgegaan, dat alles Wat hij beat aan Zweden dankte.D®9 om legde hij zijn erfgename de verpli®*1' ting op haar geld in Zweden te verteree- Blijkbaar had Patrick bij zijn naarst» streven, steeds meer geld te verdienen als gevolgd daarvan steeds meer vast® goederen te verwerven, geen tijd gevonde® zijn dochter te leren kennen Want ZW®' den werd zoals Patrick toch had rewlld. e\ niet beter van. Of het nu kwam doord® de bepaling in het testament haar 3®" Stockholm bond. dan wel een grillige sP®' ling van het lot deze Ierse met Schots® raktertrek van inhaligheid had begiftig, feit bleef dat Eileen geen öre uitgaf, zij moest het geldstukje minstens driem®®! hebben omgedraaid. Het gerucht ging. d®; zij zelf niet wist hoe rijk zij was Ha®* ingeboren vrekkigheid kende geen grenz®" Wie haar zag zou menen, dat zij in kof' mervolle omstandigheden leefde en ondervoeding leed. Zij betreurde het ff®1, dat zij voor eten en drinken moest uitg®- ven Altijd droeg zij zwarte japonnen do® het vele gebruik vaal geworden en wa'f. van de snit meer dan een dozijn .i®ren uit de mode was. evenals de vorm v®ï, haar hoeden- Eileen Callager klein v® stuk met scherpe gelaatstrekken en e®® grote dunne neus ais een haak was zo® der overdrijving een van Stockholms bff zienswaardigheden. (Wordt vervolgd!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4