Nieuw raadhuis in Hoogkarspel Kind moet worden geleerd blijvende waarden te zien Sotiitterende handschoenen en De.Gruyter betaalt! HET SNOEPJE VAN DE WEEK rVONDST in T ZOEK LICHT DULLES IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN Gevarieerd van kleur en materiaal, is liet uniek voor heel „De Streek van 116 voor ZONDER KOKEN van 110 voor Uniek Blik ia de toekomst De burgemeester van Zaltbommel overleden In 4 maanden tijds kreeg ik 20 gulden voor mijn kassabons van De Gruyter. Daar heb ik fijn van geprofiteerd! Geef mij maar De Gruyter altijd die gratis kassabons, daar heb je als huisvrouw wat aan. Leids stationsplein krijgt flatgebouw Rijksadviescommissie monumentale kunsten Comité Negatieve leuzen voor de Kamerverkiezingen Straaljagers noodzaak op Soesterberg Noury Van der Lande NIEUWS TREKT ALTIJ" IEDERE DAG SPEELS EN STRAK TUSSEN DE POLDERS l&rgÉ Speelse fantasie Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, 6uiker, zout en soda. Voor de kinderen steeds een andere lekkernij met elke week een nieuwe verrassing erbij. Verbetering entree 5 miljoen Prof. Romme: „Maak kabinets formatie niet nu reeds onmogelijk èsrr vf Door IS AT O-deelneming Geen vestiging in Ierland WOENSDAG 11 FEBRUARI 1959 PAGINA 6 1 7 februari Geldig -r^ (Van onze verslaggever) Een exotische pracht door de dikke rijp op struiken en bomen vertoonde het pol derland, toen wij naar Hoogkarspel re den. Als een sprookjessiot doemde in de ze entourage daar plotseling het moder ne nieuwe raadhuis op, dat morgenmid dag officieel door de commissaris der Ko ningin van Noord-Holland, dr. Prinsen geopend wordt. De ambtenaren ter secretarie aan de hal beneden beginnen zich er al een beetje thuis te voelen en ook de dorpelingen gaan er aan wennen. Met het gouden paard tegen de groene buitenmuur, waar juist de raadzaal uitsteekt, zijn de tuinders van Hoogkarspel al lang vertrouwd. Het is uit hun eigen gemeentewapen en her innert aan de tijd vóór 1900. toen hier nog uitsluitend de landbouw werd be oefend. Gemeentewerklieden dragen het paard, zelfs op hun uniformpet. Nu zijn er wel, die zeggen, dat h.t paard de ver keerde kant uit stapt en boze tongen be weren zelfs, dat de gemeenteraad van richting veranderd is, maar men heeft de kunstenaar zijn vrijheid gelaten. Deze, de beeldhouwer A. Dresmé uit Utrecht, heeft zijn .paard gegoten in aluminium: het is van hoofd tot staart 1.70 m groot. Door zijn vorm, strak van lijn en toch weer speels, vanwege de toepassing van verschillende materialen en een variatie van kleuren, mag het raadhuis, zeker voor „De Streek" uniek genoemd worden. Het heeft ook een zekere intimiteit door een geraffineerde en praktische indeling van de verschillende ruimten door ar chitect L. van Steenhardt Carré uit Am sterdam. de geestelijke vader van dit bouwwerk. Deze maakte ook uitwendig een duidelijke scheiding tussen het meer representatieve gedeelte en de diensten. Tot aan het dak toe wordt dit geaccen tueerd in de betonnen balustrade rond de flauw hellende leien kap, die rond raad zaal en burgemeesterskamer op de ver dieping gebroken is. Het betonskelet het gebouw is ruim 9 meter hoog en heeft een diepte van 13 meter. is voor zover het leverkleurige beton nie-t voldoende tot uiting komt, op gevuld met Bocholts. een Duitse mergel steen. Deze gebroken steen draagt met de serpentino-wand ertoe bij, dat het ge bouw, vierkant als het is, een niet al te massieve indruk maakt. Dc architect heeft trouwens zjjn speel se fantas,ie laten werken, wat tot uitdruk king komt in de ingang, waar de wand te genover de mergelmuur bekleed is met verticale gele en witte strips van alumi nium. De binnenhuisarchitect W. Bauer uit Amsterdam, heeft deze speelsheid nog doorgezet, naar onze smaak wat te veel, met zijn gekleurde lichtbollen in de hal boven, die daardoor veel van 'n chinoise rie heeft. Voortreffelijke werk deed hij met de lampen in raadzaal en trappenhuis, op ongelijke hoogte opgehangen, waarbij de bogen der plastic-koorden een eigen functie hebben. Trouwens de gehele in richting van raadzaal en ook het verde re interieur door hem verzorgd, is bij zonder fraai en draagt een artistiek ken merk. De tinten van de betimmering met twee Afrikaanse houtsoorten van de grote ziiwand en het sierliik gemodelleerde meu bilair passen goed bij elkaar. Ook het blauw van het vilten tapijt, het groen blauw van dc bekleding der stoelen en het groen van het linoleum op dc deur harmo niëren uitstekend met elkaar. De licht grijze wand achter de zetels van burge meester en wethouders is versierd met een graffito figuraties van volgels van de Amsterdamse beeldhouwer G. van der Wagt. De raadzaad is met oen „modern fold door", opbouwbare plastic wamd ge scheiden van een commissiekamer, zodat beide ruimten tot één grote zaal zijn te maken. Men heeft dan twee grote glazen wanden, die een ver uitzicht over het polderlandschap bieden. Een mooie hoekoplossing rechts van het gebouw werd gevonden met het glazen trappenhuis, waarin de twee draagkolom- men, bekleed met serpentine-strips. tevens dienst doen als aan- en afvoerkanaal voor de luchtverversing. Muren van de hal berieden en boven zijn bezet met Solnhofer-tegels, wat de anders kille ruimte levendiger en warmer maakt, hetgeen ook bereikt is met de houten wand van de raadzaal, uitge voerd in Amerikaans dennehout. Hoogkarspel mag trots zijn op dit raad huis, dat een bewijs is van de progres sieve geest van het gemeentebestuur. Het toont ook in sociaal opzicht zijn tijd te begrijpen, want om de bevolkingsaanwas (nu ongeveer 3000 zielen) op te vangen, ligt al een uitbreidingsplan gereed, even eens va,n architect Van Steenhardt Carré. Het plan omvat een paar honderd wonin gen, een kleuterschool, een wijkgebouw, voor het Wit-Gele Kruis en een nieuwe brandweergarage. De gemeente heeft nog behoefte aan nieuwe industrie om de on geveer 50 pendelaars, (welk getal zeker zal uitgroeien) naar Zaandam en Am sterdam werk bij huis te geven. Uit zijn werkkamer naast de raad zaal richt burgemeester P. Groot soms de blik in de verte, alsof hij in de toe komst wil zien I. A. Maandag hield drs. W. de Hey, pe dagoog te Nijmegen, als laatste in de cy clus die „De Koepel" te Rotterdam orga niseert een zeer constructieve lezing over: „Opvoeding in een veranderende wereld". Opvoeding, aldus de spreker, staat mid den in de sociale werkelijkheid, dus mid den in de veranderingen waar onze hui dige maatschappij aan onderhevig is. Deze maatschappij ontbeert nadrukkelijk een vast sociaal patroon. In gesloten ge meenschappen leeft men volgens tradities, die ruimte voor sociaal initiatief van het individu doen ontbreken. Daartegenover staaf echter, dat het Hele leven in de ge meenschap, en dus ook de opvoeding, een vaet- aaneenschakeling van gewoonten is geworden, waaraan een ieder zich zal en moet houden, maar die tevens zeker heid voor de toekomst geven. Deze gesloten gemeenschappen zijn ech ter aan het verdwijnen. Tradities worden verbroken en daarmee vervalt de hou vast. onder meer ook weer bij de opvoe ding. De ouders geraken in onzekerheid. Zij moeten bepaalde invloeden weren uit het opvoedingsmilieu, waartegen zij mach teloos staan Zij worden dus genoodzaakt door de veranderingen van de sociale structuur, een opvoeding te zoeken, los van vele tradities, die de jeugd een lei draad moet zijn bij de opbouw van hun sociaal bewustzijn. Allereerst moet de moderne opvoeding ruimte laten om het kind zelfstandig te doen worden, het zelfverantwoordelijkheid bij te brengen en het zelf beslissingen te leren nemen Moderne opvoeding is dus terug te brengen tot. het probleem: „Hoe maken wij onze jeugd tot zelfstandige in dividuen?" En onder deze zelfstandig heid zullen we dan moeten verstaan gees telijk zelfbezit en niet, het materieel sla gen in het leven, het maatschappelijk suc ces. Primair bij dit geestelijk zelfbezit is de voorwaarde, dat men afstand moet kun nen doen van zichzelf. Zich niet blind sta ren op de bevrediging van de subjectie ve behoeften van het individu, maar de objectieve waarden van de dingen over wegen. Ook bij het onderwijs dient men hier rekening mee te houden. Het kind moet worden geleerd, de objectieve, de blijvende waarde van de dingen te zien. dus zelfstandig te denken en te oordelen Echter, er is geen opvoeding tot zelf standigheid mogelijk als het kind geen vrijheid wordt gegeven. Een vrijheid natuurlijk, die het kind kan dragen. Het milieu waarin het kind wordt opgevoed moet zodanig worden geschapen, dat er voor een dergelijke vrijheid plaats is. De jeugd zal hiervan, op de altijd aanwezige uitzonderingen na. geen misbruik van maken. Onderzoek heeft, uitgewezen dat de moderne jeugd zeker niet wenst te le ven in een ongeordende wereld. Zij eist de vrijheid, de sociale orde te handhaven. Drs. de _Hey pleitte In dit verband voor een vrijheid bij de opvoeding, die maat schappelijk bezien redelijk is en die ge schraagd wordt door een besef van zelf verantwoordelijkheid. De opvoeders zullen in deze vrijheid moeten blijven corrigeren. Zij zullen eisen kunnen stellen, maar genoodzaakt zijn, deze eisen te motiveren Het motief moe» worden ontleend aan de innerlijke waarde van de dingen die geëist worden. De jeugd moet derhalve leren die waar den zelf te zien. Zij zal leren beseffen dat de levensvormen veranderen, maar de waarden van bet leven niet. In dit ver band moet de jeugd ook kritisch kunnen zijn. Ze moet Ieren afstand te nemen van de d'.<ngen die hem door de maatschappij als waardevol worden gesuggereerd, van uit deze afstand deze waarden objectief te beoordelen. Tenslotte legde de spreker er de nadruk op, dat we het kind ten allen tijde ais een persoonlijkheid moeten benaderen, zijn le vensstijl en zijn expressief vermoeen als die van een persoon beoordelen. De vol wassenen moeten sterker komen tot een volkomen belangeloze ontmoeting met de jeugd, opdat deze niet de indruk krijgt dat alle verhoudingen in de moderne maatschappij verzakelijkt zijn. Anders zal deze jeugd, die een geborgenheid no dig heeft, nog wantrouwender komen te staan tegenover de haar opvoedende ge neratie. Gisterenmiddag is op 54-jarige leeftijd plotseling overleden de burgemeester van Zaltbommel, de heer A. H. Buissink- Om bat de burgemeester zich niet wel voelde had hij een afspraak met zijn dokter om' zich na de vergadering te laten onderzoe ken. In het ziekenhuis werd hij tijdens een gesprek met de internist onwel en overleed ter plaatse. De heer Buissink was sinds 1947 burgemeester van Zalt- Dommel. (Van onze correspondent) De laatste jaren is het kale Leidse sta tionsplein, dat een zeer slechte entree van de sleutelstad vormde, voor velen een bron van ergernis geweest. Men heeft enkele plannen ontworpen, die echter vrij spoedig weer werden verworpen, omdat de kosten te hoog en de belangstelling van zaken- en bedrijfsleven te gering wa ren. Thans heeft de Rotterdamse architect K. Landers een bebouwingsproject ontwor pen, dat naar wordt verwacht op korte termijn zal worden gerealiseerd. Het plein zal volgens dit project worden bebouwd met een flatgebouw van 120 meter lang, 11 meter diep en 25 meter hoog. Het zal on de -begane grond bestaan uit een aan eengesloten winkelgalerij vervolgens vijf woonlagen met als top twee kantoorlagen. die zullen worden verhuurd aan de Rijks gebouwendienst. Over de financiering van dit grootse plan, dat vijf miljoen zal vergen, is of ficieus reeds overeenstemming bereikt. De bouw zal worden uitgevoerd door de Rotterdamse aannemingsmaatschappij J. P. van Eesteren en men verwacht ko mende lente de eerste spade in de grond te kunnen steken. De Staatssecretaris van onderwijs, kuns ten en wetenschappen heeft een rijks adviescommissie ingesteld voor het ver lenen van opdrachten op het gebied der momumentale kunsten. Tot leden zijn be noemd: J. B. Bakema, te Rotterdam; Y. S. Dijkstra, te Emmen; prof. V. P. S. Esser, te Amsterdam; F. Spanjaard, te Scheve- ningen; prof. A. Troost, te Nuenen en mr. L. J. F. Wijsenbeek, te 's-Gravenhage. Tot zijn niet stemhebbende vertegen woordiger in de commissie heeft de Staatssecretaris benoemd mr. J. F. M. J. Jansen, en tot diens plaatsvervanger G. A. Giltay Veth. Secretaris is P. Reurslag te 's-Gravenhage. De commissie heeft tot taak de minister van o.k. en w. te adviseren met betrek king tot het verlenen van opdrachten voor werken van monumentale kunst (beeldhouwwerk, wandbeschiideringen, e.d.). TWEE televisiecommentators heb ben van gedachten gewisseld over de Lunik Woodrow Wyatt van de B.B.C. en Boris Belitzky, de specialist inzake wereldruimte van Radio Moskou hiel den over de televisie een kort debat. Boris Belitzky zei tenslotte: wij weten hier nog niet veel van de maan. Het enige, dat we met zekerheid weten is, dat het geen grote kaas is. Tevens zijn we er volkomen zeker van, dat, wan neer de Amerikanen de maan zullen bereiken, we er een comité van ont vangst zullen l/ebben. dat hen hartelijk zal begroeten Boris Belitzky was feitelijk een bee tje brooddronken van enthousiasme, zoals de burgers van Sovjet-Rusland dit waren, na de eerste, in triomfan telijke bewoordingen gestelde berich ten uit het Kremlin over de Lunik. De ze berichten hadden wel wat weg van een mededeling van het Oppercomman do van de Wehrmacht z.g. Maar Boris kon enthousiast zijn. Het Westen is even beduusd geweest van het feit. dat het Kremlin in staat, bleek, de eerste satelliet door de wereldruimte te laten snellen. We zullen ons hier niet verdiepen in de vraag, of de sovjet-geleerden zich een beetje verrekend hebben. In de Verenigde Staten wijst men er op. dat 't gewicht van de satelliet en het gro te aantal instrumenten, welke er in ge monteerd waren, onwillekeurig het vermoeden wettigen, dat het. niet de bedoeling kan zijn geweest, de Lunik voor goed weg te schieten. Men geeft toe, dat het desondanks een prestatie was, om een kunstmaan zo dicht bij de echte maan te brengen. Maar men troost zich toch met de gedachte, dat het nog steeds mogelijk is, dat het een Amerikaanse raket zal zijn, die het eerst de maan bereikt. Ondanks Boris Lebitzky en ondanks de enthousiaste studenten, die op het Rode Plein de satelliet Lunik doopten, naar luna (maan) en nik (van Spoetnik). Blijk baar waren ze in de overtuiging ge bracht, dat de maan het doei was van het projectiel, hetwelk nu officieel „Mestja" is gedoopt, hetgeen illusie of droom betekent. Op de satelliet en op alle instrumen ten stond trots een U.S.S.P 1959 aan gebracht. Er zal echter nimmer een mens zijn, die deze handtekening zal kunnen controleren, want het Sovjet- Russische pronkstuk heeft slechts een uiterst geringe kans, ooit weer de aar de te naderen of er op terug te vallen. Algemeen wordt aangenomen, dat het eerlang, na een miljoen jaren of zo, in de brandende gloed van de zon zal ver dwijnen. Overigens weet men nog niet zeker, welke invloeden de andere pla neten er op zullen uitoefenen, waar door het veel eerder uit zijn baan zal worden getrokken, om dan zijn onder gang tegemoet te snellen, In de "erenigde Staten gaat men nu met een grimmige vastberadenheid aan de slag, om het Project Discoverer ten uitvoer te brengen: elke maand een raket de wereldruimte in en om de twee maanden een raket in de richting van de maan, bovendien nog een ra ket in de richting van de planeet Ve nus. ''aar za' ons c'us ongetwij feld een wedloop opleveren tussen de twee grote concurrenten in de race door de wereldruimte en naar de maan. Want de Russen zullen uiteraard niet stil blijven zitten en wel het een *en an der met het afschieten van de Lunik geleerd hebben. Hiertegenover beschikken de Ameri kanen over hun sprekende en kijkende satellieten, de typen „Atlas", die voor zien zijn van een teleca.mera, welke honderdduizenden kilometers ver ziet en van een radio-apparaat, dat allerlei gegevens zal uitzenden. Naar 't schijnt, hebben de Russen ook een dergelijk apparaat, dat het fameuze „hiep, tiep, biep uitzendt. Tot dusver zijn ze erg karig geweest met het verstrekken van gegevens omtrent deze signalen Het Amerikaanse apparaat zendt Morse-te kens uit. Intussen blijven de Sovjet-geleerden enthousiaste verklaringen aan de lo pende band afleggen. Ze hebben een satelliet beloofd, die om de maan zal cirkelen. Volgens Nicolas Anblème. lid van de sovjet Russische Academie, worden er reeds machines en appara ten gemaakt, die op de menselijke stem reagerea e n daarmede geleid kunnen worden. Een andere geleerde deed voorspel lingen aangaande verbazingwekkende elektronische apparaten. Ais alles uitkomt, wordt 1959 't won derjaar der techniek.... In een propagandabijeenkomst van de kieskring Leiden van de K.V.P heeft de lijstaanvoerder prof. Romme maandag scherpe kritiek geleverd op de uitspraak van prof. Oud. dat de liberalen in geen geval met de socialisten in een kabinel zitting zuilen nemen. Prof Romme hekelde in het algemeen het in deze verkiezingscampagne naar voren gekomen gebruik om negatieve uit spraken te doen ten aanzien va.n de komen de kabinetsformatie. Wanneer prof. Oud bijvoorbeeld navolging zou vinden' dan zou reeds bij voorbaat een brede-basis- kabinet of een rechts kabinet met deel neming van de liberalen tot de onmoge lijkheden behoren. Het staatkundige on verstand zou dan hoogtij vieren en het land zou reeds voor de verkiezingen in het slop raken en daarna onbestuurbaar zijn. Volgens de katholieke fractieleider is dr. Drees met deze verkiezingstaktiek be gonnen. In een radiotoespraak stelde deze namelijk dat 't niet waarschijnlijk zou zijn dat de P. v. d. A. in de regering zal terugkeren. Prof. Oud deed er toen een schepje bovenop en kwam' met een ca tegorische verklaring, dat geen liberalen en socialisten in één kabinet zitting zouden hébben In een interview zei de liberale lijsttrekker daarna, dat hij dit heeft ge zegd, omdat de kiezers moeten weten waar zij aan toe zijn. Een dergelijke uit spraak acht prof. Romme onjuist, omdat de kiezers niet in de eerste plaats moeten weten waar zij met de heer Oud niet aan toe zijn. maar veeleer waar zij met hem wél aan toe zijn. JIËlslIiËX'j-^'••eSb -■ V -> s Deelneming van Nederland aan de NATO maakt het noodzakelijk, dat ook op Soesterberg een aantal squadrons straal jagers wordt gestationeerd. Na de ver lenging van de startbanen op dit vlieg veld zijn speciale veiligheidsmaatregelen getroffen. Tenslotte is besloten de reèds bestaande plannen tot 't overplaatsen van het 700ste squadron, uitgerust met F- 86K straaljagers te bespoedigen. Dit heeft minister Staf geantwoord op een brief van mr. A. P. Korthals Altes, de burgemeester van Zeist, betreffende het gevaar van op Soesterberg gestatio neerde straaljagers. De burgemeester deed van dit antwoord mededeling in de raadsvergadering van maandag. De minister schreef nog-, dat met bovenstaande mededelingen volgens hem werd aangetoond, dat de regering al het mogelijke doet om dit viie'gveld dat in een dicht bevolkte streek ligt te ontlasten. De Kon. Industriële Mij. v.h. Noury en Van der Lande te Deventer, die het voornemen had te Sligo in Ierland een chemische fabriek te vestigen, heeft mee gedeeld, dat zij van het plan heeft af gezien wegens „onverwachte ongunstige marktontwikkelingen". De onderhande lingen met de plaatselijke autoriteiten te Sligo werden ongeveer anderhalf jaar ge leden begonnen. De Amerikaanse staatssecretdi',s van buitenlandse zaken, de tO-fif rige John Foster Dulles, lieeft gens een mededeling van het ft?' te Huis in Washington tijdclvr zijn functie neergelegd. Dulles opgenomen in het militaire "a\. ter Reed-hospitaal tc Washingt°' om daar een hernia-operatie ondergaan. Bij zijn aankomst het hospitaal werd hij feeƒ7''0 door het hoofd van de geneeskW1' dige dienst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6