8 Hogere winst van De Schelde Daling van orderportefeuille A Tilburg haalt in acht jaar zi jn achterstand in Man stak een sigaret op en reed in een sloot Uit alle WINDSTREKEN Marathonslaap ROOS it «39 Plan van f 75 miljoen goedgekeurd Maar hij had ook 13 borrels op Alleen een roos met voile Van stouwersbaas tot stuwadoor Auriol zei partij lidmaatschap op IIX ■a Onveranderd dividend i hi Bejaardenpension te Eindhoven Voor Witte Huuslce al f 10.000 en 3000 bollen Mgr. Moors betrok het bisschoppelijk paleis Toeristische wegen Grote vraag ïiaar de zomerhuisjes Voorstelling dreigde te worden afgelast Ver van liet vaderland gedood bij jachtpartij Rotterdamsche Bank Wordt Wierdense veld recreatieterrein? Dertig jaar Verdrag van Lateranen Scheikunde in kamer Dodelijke val van trap Slecht carnavalsslot voor caféhouder Bosschap op de wereld- tuinbouwtentoonstelling Redding voor Zoutkamp NSC DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 PAGINA P rit-t m Belangrijke winstinhouding Orderportefeuille en nieuwe orders De winsldeling voor het personeel Sloe-project is serieus Actie voor verlamde i^eisjes Milaan Upton V.S Delft Bersenbrück (W-Duitsland) Den Haag Miami. (V.S.) Berlijn Hobart (Tasmanië) In Gelderland Boeren voelen zich gedupeerd Jongeman ernstig gewond door ontploffing Interessante lezing over havenarbeid Kleine zeevisserij en de garnalen visserij buitengaats BLIJFT WEG De exploitatierekening van de N.V. Kon. Mij De Schelde over het boekjaar 1958 vertoont na reservering voor belas tingen, een behoorlijke stijging van f 2.58 miljoen tot f 10.899.185, nadat in 1957 ook reeds een stijging met f 1.95 miljoen t.o.v. 1956 was ingetreden. Voor het eerst in de geschiedenis werd de f 10 miljoen over schreden. Overeenkomstig onze het vorig jaar uitgesproken verwachting, liepen de nagekomen resultaten van voorafgaande jaren sterk terug en wel tot f 311.303 (662.635). Het saldo van ontvangen en be taalde interest was op f 1.377.397 (1.493.591) iets lager. Na aftrek van 264.746 (10.580) nadelig saldo van incidentele resultaten, 34.985 (onv.) extra dividend N.V. Natio naal Bezit, f 4.888.154 (3.643.994) afschrij vingen op basis aanschaffingsprijs, f 2,2 (2.5) miljoen aanvullende afschrijvingen tot basis'- vervangingswaarde, en f 3 (2) miljoen reservering voor uitbreidingen (v.j. nog f 175.000 extra bijdrage pensioen fondsen), resteert een te verdelen winst saldo van f 2.2 (2,1) miljoen. De werkelijke netto-winst was aanzien lijk hoger dan het zoëven genoemde te verdelen winstsaldo. Na afschrijvingen op basis van vervangingswaarde bedroeg de netto-winst f 5.2 (4,1) miljoen. De N.V. De Schelde stelt voor 12 (onv.) pet divi dend uit te keren, hetgeen 1 846.000 (844.800) eist, terwijl voor tantièmes 1 287.700 (545.200) nodig is. Deze laatste daling houdt verband met de statuten wijziging van 1958. tie ingehouden winst bedraagt 4.066.300 (v.j. 2.709.680) en in 1956 f 340.800). Van de netto-winst wordt slechts 21,8 (34) pet uitgekeerd en 78,2 (66) pet in het bedrijf gehouden. Op de aandelen Nat. Bezit van Aand. Kon. Mij De Schelde zal 12% (onv.) pet dividend worden uitgekeerd. De investeringen van de laatste jaren hebben in hoofdzaak betrekking gehad op vervanging of modernisering, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de normale af schrijvingen op basis van de aanschaf fingsprijs zijn gestegen en de aanvullen de afschrijvingen tot basis van de ver vangingswaarde zijn gedaald. De oorzaak van de verbetering van het resultaat menen wij te moeten zoeken in toegenomen omzet, waaronder een relatief belangrijk grotere activiteit van het re paratiebedrijf. Deze sector zal ongeveer 10 pet (v.j. 6 a 7 pet) van de omzet heb ben geleverd. Men moet wat de reparatie afdeling betreft niet alleen naar de toe neming van het aantal dokdagen van 564 in 1957 tot 607 in 1958 kijken. Ook buiten het dok werden meer reparatieopdrachten uitgevoerd. Was het afgelopen jaar gunstig, aan deelhouders zullen zich gezien de ongun stige scheepvaartconjunctuur afvragen hoe het er voor de toekomst uitziet. Voor 1959 zal men o.i., indien zich geen cala miteiten voordoen, een goed resultaat mo gen verwachten. Onder calamiteiten ver staan wij dan bijv. annulering van orders. Tot dusver is er bij De Schelde geen scheepsbouworder geannuleerd. Een an nulering zal echter een ongunstig effect op het jaarresultaat kunnen hebben in verband met gemaakte aanloopkosten, ge kocht materiaal, onderbezetting etc. In het verslag over 1957 werd opge merkt. dat de N.V. erin geslaagd was de orderportefeuille belangrijk aan te vullen. Thans wordt verklaard, dat de economische achteruitgang een nadelige invloed heeft gehad op de aanvulling van de orderportefeuille. Orders werden ge boekt voor een grote veerboot (Vlissingen- Breskens), een scheepsdieselmotor, een hoge-druk landstoomketelinstallatie en enige scheepstandwielkasten voor over brenging van groot vermogen. Er werden geen opdrachten voor nieuwe zeeschepen geboekt (in 1957 nog twee ad elk 12.000 ton). De rederijen, waarvoor de N.V. scheeps- bouwcapaciteit had gereserveerd, hebben medegedeeld van deze reservering geep gebruik te zullen maken. De Mavroleon Brothers Ltd., Londen, heeft een motor tankschip van 32.000 ton bij de N.V. in aanbouw, maar op verzoek van deze re derij werd de bouw van het tweede mo tortankschip uitgesteld. De totale waarde van de orderporte feuille beliep uit. 1958 f 340 (380) miljoen. De daling beliep dus 40 miljoen. In werkelijkheid was de achteruitgang veel groter. In het totaal van de opgave van de orderportefeuille zijn de geactiveerde werken onderhanden voor derden begre pen en wel uit. 1958 voor f 108,3 (86.5) miljoen. Het niet uitgevoerde deel der orders beliep dus uit. 1958 circa f 232 (293) miljoen, zodat de daling circa f 61 miljoen beliep tegen slechts 4.5 miljoen in 1957. Aan de hand van de gepubliceerde re sultaten, de voltooide orders en de daling van het niet uitgevoerde deel der orders menen wij de waarde van de in 1958 ge boekte orders op circa 35 (85) miljoen te mogen taxeren. Het verslag merkt op. dat met de order portefeuille van f 340 miljoen een vol doende bezetting tot begin 1961 is ge waarborgd Wij wijzen er op dat dit niet betekent dat dan deze orderportefeuille geheel zal zijn verwerkt. Een deel zal in het verdere verloop van 1961 en zelfs ook nog wat in 1962 worden verwerkt. De prijzen van de orders welke in 1958 werden geboekt (dus voor andere sectoren dan de scheepsbouw) zijn nog op peil ge bleven. In verband met de achteruitgang van de orderpositie verdienen twee punten de aandacht, t.w. het kostenniveau en de exportkredietfinanciering. De stijging van het kostenniveau werkte ook in 1958 ver der door. Het totaal van lonen, salarissen en sociale lasten beliep in 1958 f 23.600.000 (22.400.000). Vergeleken met 1953 beloopt de stijging bijna 50 pet. De in de afgelopen jaren genomen maatregelen om de effi ciency te verbeteren hebben volgens de directie slechts ten dele bovenvermelde en overige kostenstijgingen kunnen opvan gen. Een verschei-ping van de concurren tie wordt verwacht. Gelet op de voor melde kostenstijgingen vrezen wij dat onze concurrentiepositie t.o.v. het buiten land aanzienlijk verzwakt zal blijken te zijn. Deze ongunstige situatie wordt nog geaccentueerd door de huidige zeer be perkte mogelijkheden op het gebied van de exportkredietverzekering", aldus het verslag. Voor De Schelde is de export van zeer grote betekenis. De totale tankerorders beliepen uit. 1958 185.000 ton, waarvan slechts één tanker van 32.000 ton voor het binnenland bestemd was. De orders voor motorvrachtschepen ad 127.600 ton waren geheel voor het buitenland bestemd. Van de totale orderportefeuille had eind 1958 57 pet betrekking op export en 43 pet op het binnenland. De N.V. heeft in 1958 een winstdeling ingevoerd op grond waarvan f 950.000 aan het personeel zal worden uitgekeerd. In vergelijking met de voorheen geldende 3 pet regeling van de metaalnijverheid zal •de "extra last in 1958 ongeveer 400.000 hebben bedragen. Wij vestigen er de aan dacht op dat de winstdeling van de maat schappij gekoppeld is aan het dividend percentage, voorzover dat 4 pet dividend te boven gaat en niet aan het totale geld bedrag van de dividenduitkering of aan de fiscale winst, zoals ook wel geschiedt. Niet tot het dividend worden gerekend uitgifte van aandelen wegens herkapitali satie, alsmede uitkeringen ten laste van de agioreserve. Het dividendpercentage mag voorts door de directie gecorrigeerd worden voor winst uit eigen vermogen, voorzover die niet rechtstreeks betrokken was bij het nastreven van he' doei der maatschappij en het deel van de winst, dat verkregen is uit de winst van doch termaatschappijen. Hoe zwaar de fiscale druk nog steeds is, kan aan de hand van de w. en v. re kening worden berekend. Bij f 7.088.000 commerciële afschrijvingen en f 5,2 mil joen nettowinst bedraagt de fiscale winst circa f 15 miljoen! Dat de zware fiscale druk de investeringen en dus het schep pen van werkgelegenheid ernstig belem mert, behoeft geen betoog. En De Schelde heeft nog heel wat te investeren. In verband met de conjuncturele ont wikkeling is het tempo van de vernieu wingen en moderniseringen in 1958 ver traagd. Het totaal bedrag der lopende be stellingen voor investeringsdoeleinden be loopt ongeveer f 900.000 (8.500.000). Men ziet dat de achteruitgang zeer groot is. De geactiveerde vernieuwingen en mo derniseringen beliepen in het afgelopen jaar f 10.804.700 (9.474.716), waarvan f 2,7 miljoen uit. 1957 voor onderhanden werk voor eigen rekening reeds was uitgege ven. Uit hoofde van afschrijvingen en in gehouden winst kwam f 11,15 (8,85) mil joen beschikbaar in 1958. In het lopende jaar zullen de investeringen echter sterk teruglopen. Het bestuur heeft nog steeds serieus het plan het Sloe-project door te zetten, met het doel het reparatiebedrijf uit te brei den en de mogelijkheid te scheppen voor de bouw van zeer grote schepen tot 65.000 ton. Dit zal zeer grote investeringen eiser., in totaal wellicht 40 a 50 miljoen Met het oog hierop zijn grote reserverin gen gewenst, die grenzen aan het divi dendpercentage zullen stellen. Dit jaar is van de winstinhouding ad f 4.066.00 (2.709.000) een bedrag van f 3 (2) miljoen toegevoegd aan de reserve voor uitbreidingen. Dit wjjst er op dat men alle financiële krachten voor het Sloe-project wil reserveren. Een emissie behoeft dit jaar zeker niet verwacht te worden. Dat de N.V. thans na een grote inves tering in staat is de grootste dieselmoto ren te bouwen, welke thans in de wereld in opdracht zijn, bewijst dat men met de ontwikkeling van de techniek meegaat. Aan de afdeling lichtmetaal is uitbrei ding gegeven. Hiermede wil men een nieuw afzetgebied in de bouwwereld krij gen, teneinde spreiding van belangen te bevorderen. (Van onze correspondent) De stichting „Den Elzent", die uit het r.-k. armbestuur van de St.-Jorisparochie is voortgekomen, gaat op een terrein aan de Alberdingk Thijmlaan aldaar, tegen over het Stadswandelpark, een pension voor bejaarden bouwen. Het ontwerp van het complex, dat bestaat uit een hoofd gebouw. een kapel met kloosterruimte en nog enkele lage vleugels, is van de Eind- hovense architect B. Clement. In totaal zal het voor 124 gasten ruimte bieden. Het hoofdgebouw, dat boven de begane grond nog vier verdiepingen telt, wordt 52% meter lang en 15.60 meter hoog. Men hoopt met de bouw in het najaar van 1960 gereed te komen. Het bestuur is doende religieuzen te zoeken om de verzorging van het pension op zich te nemen, maar als dat niet zou lukken, zal men voor dat doel leken en gageren. Het geheel zal drie miljoen gul den kosten, voor welk bedrag intussen de gemeente garant wil blijven. Het actiecomité van de spoormannen uit Nijmegen en omgeving heeft meege deeld, dat de inzameling voor de twee verlamde kinderen Rothuis te Opheusden eind januari reeds een bedrag van 10.009 had opgebracht. Hiervan is circa f 7.000 bijeengebracht door het personeel van 160 N.S.-stations, werkplaatsen en locdopots. Het resterende bedrag kwam van -evers uit het gehele land en zelfs uit België en Duitsland. Behalve geld werden materialen aange beten voor de bouw van het zo-nnehuisje. Ook werden aanbiedingen ontvangen voor stoffering en verfraaiing ervan. Zo zond een kweker uit Hillgeom 3.000 bloembol len die rond het huisje geplant kunnen worden. Een architect uit Vlaardingen bood aan het ontwerp voor het huisje te maken. In begin van de komende maand hoep) men met de bouw ervan te kunnen beginnen. Op 13 februari zal een tweede inzame ling onder het NS-personeel van nog 150 stations worden gehouden. De ouders van de twee verlamde meis jes Annie en Ali ontvangen uit het gehele land brieven en geschenken en bij de posterijen is het adres al zo bekend, dat brieven waar alleen maar „Het Witte Huuske te Opheusden" pp elaait. op het goede adres worden bezorgd. De nieuw-benoemde bisscho-p van het bisdom Roermond Z.H Exc. mgr- P. J. A. Moors, heeft vandaag definitief zijn intrek genomen in het bisschoppelijk paleis te Roermond. „Het is meer dan schandalig om zo dronken een auto te besturen", zei gister morgen de advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. Zaaijer, in zijn requisitoir tegen de 61-jarige meu belfabrikant J. A. uit Waddinxveen, die in beroep was gegaan tegen een vonnis van de rechtbank te Rotterdam. Dit von nis luidde zes weken gevangenisstraf en vier jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, en was aan de fabrikant opgelegd omdat hij op 13 september jl., na dertien Het gerechtshof alhier heeft er lang over gedaan, maar blijkens een giste ren gepubliceerde beschikking, die overigens reeds 17 november was ge troffen, heeft het gelast, dat de schoe nen en de broek van Benito Mussolini, eens de Duce van Italië, aan de we duwe Mussolini zullen worden terug gegeven. Mussolini droeg deze schoe nen en broek op de dag van zijn arres- tie te Giulino di Merzagore. een feit dat al weer veertien jaar achter ons ligt. Het meiske werd later zelfs min of meer door de K.L.M. geadopteerd; dr. Plesman. die er in Zwitserland ook bij was, had er alles mee op en het „pete kind" kreeg nog een zilveren beker en een K.L.M.-stewardess hield het klein tje later in Stockholm ten doop. Dat is allemaal ruim twaalf jaar geleden. En nu is Kasja zover, dat ze, echt Zweeds en hoogblond, zaterdagavond naar Nederland komt. Ze komt een week op bezoek in Nederland, en gaat logeren bij de „ooms en tantes" van de K.L.M., aan wie haar namen ont leend zijn. De kernreactor van een atoomlabora torium lijkt een echt manusje-van-alles te zijn. Het nationale laboratorium van Brookhaven in de staat New York heeft namelijk gemeld, dat de kernreactor ook gebruikt kan worden om diaman ten helderder te doen stralen. Men heeft in de afgelopen maanden proe ven genomen met zestig gele en bruine diamanten. Een juist dosering van de radio-actieve straling zou de kleur van de diamant voor een groot deel weg nemen. Dat wil zeggen, dat bruine of gele diamanten, die tot nu toe slechts voor industriedoeleinden kunnen wor den gebruikt, na atoom behandeling ook als juwelen verkocht kunnen worden. De politie deelt verheugd mee, dat men Horst Zimmermann, 36 jaar, weer te pakken heeft. Hij heeft de bijnaam van „koning der uitbrekers", want wanneer hij in de gevangenis belandt, is hij er meestal in géén tijd weer uit, zonder toestemming van de gevange nisdirectie overigens. Hij was thans op route na zijn vijfde geslaagde ontsnap ping, toen de politie hem in de kuif pikte op 150 kilometer van de gevan genis, waar hij diende te verblijven. Hij was al in het comfortabele bezit van een (gestolen) aüto. Het is ruim twaalf jaar geleden, dat de schrijver van deze stukjes eens en kele gloeiend-hete zomerse dagen In (Zwitserland). Daar waren, behalve een heid van de ingebruikstelling van de eerste naoorlogse K.L.M.-lijn op Bazel (Zwitserland. Daar waren, behalve een aantal Nederlandse journalisten, ook Zweedse en Deense collega's bij. We herinneren ons nog heel goed Tell G. Dahllof, een Zweed, die ons al gauw toevertrouwde, dat hij wel was mee getrokken met het aanlokkelijke tocht je, maar dat hij toch wel een beetje in spanning zat; want er werd gezins vermeerdering verwacht in het Zweed se gezin. En op een vroege ochtend liep Teil al vroeg in het hotel met een telegram te zwaaien en kon iedereen als hij dat wenste op een onmogelijk uur een uitvoerige cognac krijgen, want het telegram meldde de geboorte van een dochter. Wie er toen op kwam, weet ik werkelijk niet meer, maar op eens wisten we allemaal, dat die doch ter een naam moest hebben, die ook aan die reis herinnerde. En met ver eende krachten kwam men tot drie namen: Kasja Lena Marianne en u ziet de K.L.M. er al uit omhoog springen. Een zakenman te Papeete op Tahiti in de Stille Zuidzee had kennelijk enkele zaken te doen met de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Dies nam hij de ballpen, schreef een keurige brief en adresseerde deze daar na aan: „Nederlands Fabrikaat Ge bruiksaanwijzing, Ingesloten Handels merk, Holland". Zie zo, dat ontvingen de posterijen in Den Haag en zoek dat maar uit. Het was niet uit te zoeken en de P.T.T. ging tenslotte maar over tot opening van de brief. Toen bleek, dat de man de Gist- en Spiritusfabriek bedoeld had en de brief werd snel be zorgd, zij het met één hele dag ver traging. Duidelijk werd meteen, dat de zakenman uit Tahiti het „adres" had ontleend aan wat hij gelezen had op een busje, dat een produkt van de Delftse fabriek bevatte. Opnieuw misdadig nieuws uit Florida. Twee mannen, van wie een met een revolver vijf employés in bedwang hield, hebben in een juweliersbedrijf diamanten ter waarde van een half miljoen dollar gestolen. Een aantal Duitse schouwburgen heeft thans een één-akter, getiteld „Korczak und die Kinder" op het programma ge bracht. Het eigenaardige is, dat dit stuk geschreven is door een voormalige Hitlerjunge, Erwin Sylvanus, de ken nelijk tot beter inzicht is gekomen. Het stuk verbeeldt de geschiedenis van Janos Korczak, eens een bekend arts en kindertoneelschrijver in Warschau, die tijdens de Duitse bezetting gedu rende de laatste oorlog 66 wezen in het Joodse getto verzorgde en vrijwillig meeging, toen de kinderen door de SS naar de gaskamers werden gebracht. En heeft u nog wat bijzonders beleefd?, vroegen de verslaggevers aan de leider van de Franse Zuidpoolexpeditie, Paul Emile Victor, die op de terugweg van een langdurig verblijf tussen de eeu wige sneeuw en het ijs, op Tasmanië arriveerde. Monsieur Victor moest heel diep nadenken en zei toen: „Ja, we hebben allerheerlijkste rabarber gege ten". Het was diepvriesrabarber, ach tergelaten door een andere (Australi sche) expeditie bij Kaap Dennison, nu 45 jaar geleden. Ze vonden die rabar ber in het verlaten Australische kamp en besloten ze te gebruiken voor een middagmaal. „Het smaakte overheer lijk", was de mening, zelfs na 45 jaar. borrels te hebben gedronken in zijn auto was gaan rijden. Hij kwam niet ver, want hij reed spoedig een sloot in, toen hij een sigaret wilde opsteken. A. is al tweemaal eerder wegens dronken rijden veroor deeld. Hij ondergaat nu een kuur en drinkt niet meer. De advocaat-generaal vond het beter de doktersbehandeling niet te onderbreken. Hij_ vorderde daarom nu, dat de zes weken voorwaardelijk zouden worden opgelegd en daarnaast een boete van 200.—. De ontzegging van de rijbe voegdheid voor vier jaar wilde hij ge handhaafd zien. De verdediger, mr. D. A. Slager uit Rotterdam, meende, dat de ontzegging van de rijbevoegdheid zwaar zou wegen, om dat de echtgenote van de fabrikant inva lide is. Hij verzocht deze maatregel ook voorwaardelijk op te leggen. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. In samenwerking met andere provin ciale V.V.V.-verenigingen werkt de Pro vinciale Gelderse V.V.V- aan een plan om in Nederland een toeristisch wegennet te scheppen. De meest internationale snel wegen zijn oninteressant en de bedoeling ls nu routes aan te geven, welke door toe risten bereden kunnen worden, waarbij ze tevens tal van mooie plekjes kunnen bezoeken. Het grote succes van de vorige jaar ingestelde Erica-route bewijst, dat er ook in ons land, evenals in West-Duits- land, grote belangstelling voor dergelijke toeristische wegen bestaat- Aan het einde van de langste na-oorlog- se zitting, welke zes dagen in beslag nam, heeft de Tilburgse gemeenteraad gisteren avond zijn goedkeuring gehecht aan 6e ,,e" groting voor 1959 en daarmede tevens aan de plannen, welke de gemeente ten koste van 72.- miljoen in de eerstkomen de acht jaren wenst uit te voeren. Dit plan kreeg dc steun van alle fracties. Tilburg aldus zei de burgemeester mr. C. J. G. Becht heeft in vele opzich ten een achterstand in te halen. Wil het bovendien niet ten achter geraken op het „Nieuwe westen" en op het ontluikend Oost-Brabant, dan dient er in deze stad en in geheel midden Brabant tezamen een vijfde deel van de bevolking van het gewest o-mvattend snel te worden ge handeld. Tilburgs welvaart steunt van oudsher op drie pijlers, zijnde: industrie, zijn func ties als centrum en onderwijs. Willen streek en stad hun functie onmiddellijk achter de Deltagebieden blijven vervul len, dan dient er het klimaat te worden geschapen voor werken, wonen en leven- Het aantrekken van nieuwe industrieën en het stimuleren van de bestaande ls eer. ste vereiste. Betere weg- en waterverbin dingen zijn daarvoor nodig, met andere steden en gebieden in ons }and, België en Duitsland. In eigen boezem werkt Tilburg aan een hoogspoorplan. aan rigoureuze doorbra ken in het stadcentrum aan sanering van bepaalde wijken en bouwt het een schouw burg en een nieuwe hogeschool. Diverse raadsleden beschouwden de prognoses voor de financiering van het Aangezien van de in Nederland gebouw de zomerhuisjes er ongeveer vijftig pro cent in Gelderland te vinden is, heeft de Provinciale Gelderse VVV 'n enquête ingesteld, waaruit gebleken is, dat in de laatste week van juli en de eerste week van augustus alle zomerhuisjes reeds zijn volgeboekt. Trouwens de gehele maand juli laat reeds een dergelijke bezetting zien, dat het voor die maand moeilijk zal zijn aan zulk een huisje te komen. Voor dc maand juni zijn er echter nog voldoende huisjes voor vier, zes en acht personen te huur. DE ZWEEDSE MATILDA BRANN toonde tijdens een Lon- dense modeshow een .hoedje", dat alleen bestond uit een witte zijden roos met „gevlekte" voile. Het ontwerp was van huize Mme Claude St.-Cyr. Kort nadat gisteren via de radio bekend was gemaakt, dat uit een vrachtauto op de route LeeuwardenApeldoorn een pak onmisbare partituren van de Hoofdstad operette was vrloren kreeg de leiding van het gezelschap bericht, dat waar schijnlijk de muziek van ,>Zwei Herzen im Dreivierteltakt" was gevonden. Een chauf feur van een vrachtwagen had een pak bij Meppel op de weg zien liggen. Hij gaf het af in een café in de buurt. Daar had men toevallig de noodkreet uit de luid spreker gehoord. Onmiddellijk werd van Apeldoorn uit een auto naar Meppel ge stuurd om de inderdaad gevonden parti turen op te halen, zodat de voorstelling van het gezelschap gisteravond in Apel doorn doorgang kon vinden. De 28-jarige Ter Horst, afkomstig uit Almelo, is in Ethiopië tijdens een jacht partij om het leven gekomen. De heer Ter Horst was twee jaar geleden door de N.V. Stork te Hengelo uitgezonden als lasser. Hij werkte op de H.V.A.-ondememing in Wonji. acht jarenplan als wat grof getekend en hadden in het bijzonder bezwaar tegen het doortrekken van de inkomsten- en uit- gavenlijn over de jaren 1951-1957 tot 1967. Zij vroegen om een soepele toepassing van de beperkende maatregelen ten aan zien van de subsidies, om meer woningen vooral middenstandswoningen voor verhuur (waarvoor Den Haag tot dus verre zijn goedkeuring heeft onthouden)—, die bij een verder gaande industrialisatie niet kunnen worden gemist De beperken de subsidiemaatregelen zijn nodig om de uitgaven af te remmen, i v. m. de hoge kosten van het plan. In de gisteren te Rotterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de Rotterdamsche Bank N.V. zijn de jaarstukken met algemene stemmen goed gekeurd en het dividend is overeenkom stig het voorstel vastgesteld op 10 pet. Het dividend is betaaibaar vanaf 13 fe bruari a.s. De aan de beurt van aftre den zijnde commissarissen, de heren A. L. van Beek Hzn en mr. W. F. Schokking, werden herbenoemd. Een der aandeelhouders vroeg de voor zitter van de raad van commissarissen, mr. H. L. Woltersom, of de bankiers ge zamenlijk niet kunnen optreden tegen het euvel, dat steeds meer van onze interna tionale fondsen (bijv. kon. Olie, Philips, Unilever) naar het buitenland worden verkocht. Kunnen zij niet registreren hoeveel van deze aandelen nog in Neder lands bezit zijn en waarschuwen indien te veel in buitenlandse handen komt? zo vroeg deze aandeelhouder zich af. Mr. Woltersom antwoordde hierop, dat de bankiers niet over de bedoelde gege vens beschikken; slechts de Nederland- sche Bank is vrij aardig op de hoogte. Principieel gezien, achtte de voorzitter het heel moeilijk om buitenlanders te beletten hier aandelen te kopen, zonder de huidige vrijheden in het kapitaalverkeer te beknotten. Hij zou wat dit betreft de klok niet graag terugzetten. Naar aanleiding van de bouwplannen voor Hilton-hotels in Amsterdam en Rot terdam vroeg dezelfde aandeelhouder of Amerikaans kapitaal niet dermate in Ne derlandse bedrijven gaat participeren, dat wij van kapitaal-exporterend land afzak ken tot een kapitaal-importerend land, „een soort kolonie van Amerika". Mr. Woltersom meende, dat deze zaak zo niet mag worden gesteld. Als er een lacune is in ons exportpakket, dat door een buitenlandse industrie kan worden aangevuld, dan is dit alleen maar in ons voordeel. Behalve het exportpotentieel wordt ook de werkgelegenheid vergroot. Ik geloof, aldus de voorzitter, dat de re- geringspolitiek op dit gebied juist is ge weest. Er gaan sinds enige tijd geruchten, dat het Staatsbosbeheer in opdracht van een of meer ministers plannen ontwerpt om van een groot deel van het domeincom plex Wierdense Veld recreatieterrein te maken. Bij de vele omwonende kleine boeren, vroegere eigenaren van de be trokken gronden, hebben die geruchten grote ongerustheid gewekt. Immers toen die gronden ongeveer twintig jaar gele den staatseigendom werden ten bate van de werkverschaffing, is dat gebeurd onder toezegging, dat ze na ontginning zouden worden verkocht of verpacht aan vroegere eigenaren. Hel Tweede-Kamérlid Engelbertink heeft nu aan de ministers van Financiën, Sociale Zaken en Landbouw gevraagd of zij in deze streken met veel landgoederen en bossen en ook met zeer belangrijke oppervlakten recreatieterrein (Holten, Nijverdal, Hellendoorn, Ommen en Rijs- sen) zulk een speciaal aangelegd recreatie terrein wel nodig achten. En voorts of zij bereid zijn om- alsnog ingevolge de vroeger gedane toezeggingen mede te werken aan de ontginning van deze gron den binnen ruilverkavelingsverband en ze beschikbaar te stellen voor de vergroting van de omliggende kleine bedrijven. •v. De openbare gebouwen in Vaticaanstad en Italië hebben gisteren gevlagd, omdat het dertig jaar geleden was. dat paus Pius XI met Mussolini het verdrag van Lateranen sloot, waarbij Italië de sou- vereiniteit en onafhankelijkheid van de H- Stoel erkende en Vaticaanstad als zelf standige staat in het leven werd geroe pen. Paus Joannes heeft ter herdenking van dit heugelijke feit gisteren de menig te op het Sint Pietersplein toegesproken en het Angelus gebeden. De leiders van de Italiaanse neofas- cistische partij legden een krans op het graf van paus Pius XI en in de Italiaan se pers verschenen herdenkingsartikelen. Het neo-fascistische blad „II secoio d'Ita- lia" drukte op zijn voorpagna een groot portret van Mussolini af, terwijl hij het verdrag ondertekende. De 17-jarige Eduard van der Vlist uit dc Robert Sehumann-straat 18 te Utrecht L gisteravond ernstig aan hoofd en han den gewond, toen zich tijdens een door hem verrichte scheikundige proef een ontploffing voordeed. De jongeman was in de woonkamer doende enkele chemische stoffen te men gen en zijn vader en zuster keken hierbij belangstellend toe. Plotseling deed zich i een enorme ontploffing voor. Verschei- i dene ruiten van het hui, sprongen en de knaap viel bloedend op de grond. Naast een diepe wond boven het linkeroog, j liep hij in zijn mond grote verwondin- gen op. alsmede dubbele fracturen aan zijn rechterhand. Hij werd door de G.G.D. naar het Stads- en Academisch ziekenhuis gebracht. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. Niemand van de fa- J milieleden van de jongen liep verwondin- gen op- 4 (Van onze correspondent) De caféhouder A. R. uit. Oldenzaal kwam gistermorgen tot de ontdekking, dat een inbreker uit een schrijfbureau in zijn woning een bedrag van f 5000,— had gestolen. Het grootste deel van dit aeld was gebeurd tijdens de carnavalsda gen. Dr. A. J. Teychiné Stakenburg hield in Caland-West te Rotterdam een lezing voor de leden van de Vereniging tot Be vordering van Fabrieks- en Handwerks- nijverheid te Rotterdam. Het onderwerp van de secretaris van de Scheepvaart Ver- eeniging Zuid luidde: „De organisatie van de havenarbeid en de sociale betekenis daarvan voor Rotterdam". De spreker begon zijn exposé met een inleiding over de verschillende functies in de haven. Hij wees daarbij op het ge ringe aandeel dat de gemeente Rotterdam heeft in de havenondernemingen. De be- lahgstelling van particuliere ondernemers in de haven is juist in Rotterdam zeer groot. Vooral de ontwikkeling van het stuwadoorsbedrijf is historisch bezien merkwaardig. Dit is voortgekomen uit ha venkroegen, waarvan de bazen zelfstan dig arbeiders wierven om voor reders en kapiteins de in- en uitgaande schepen te laden en te lossen. Wie het meest in de kroegen van deze „stouwersbazen" dronk, kreeg het eerste werk. De drankmisbruik van die tijd in de haven tart elke be schrijving. Tot 1906 duurt het, eer er sprake is van een samenwerking tussen werkgevers en werknemers in die haven. Deze samen werking verbetert met de jaren. Wat de sociale wetten betreft: Nederland is op dit gebied wat achter. De stuwadoorswet van 1916 is een povere aanloop tot de sociale verbeteringen voor de haven arbeider, die dan nog „bootwerker" heet in de volksmond. Na 1945 worden de sociale voorzieningen, door de werkgever» vooral, opgetrokken naar het peil dat men in de industrie reeds heeft bereikt. Tot slot weer dr. Teychiné Stakenburg op het grote belang van een goede vak opleiding voor hen die in de haven hun werkkring vinden. De Havenvakschool van de S.V.Z. heeft een begin hierme® gemaakt. Na afloop van de lezing werd de film van de S.V.Z. vertoond, die onder de titel „Kijk uit" een beeld gaf van veilig heidsvoorschriften in de haven en van de opleiding aan de Havenvakschool, waar deze vorschriften uiteraard een grote rol spelen. Het bestuur van het Bosschap heeft in Voorts werd besloten aan de belas- bosbeheer en de Ned. Heidemaatschappij deel te nemen aan de wereld-tuinbouw tentoonstelling 1960 te Rotterdam. Een werkgroep daartoe zal worden samenge steld. principe besloten samen met Staats' tingcommissie van het Bosschap, behou dens aan de omzetbelasting, ook aandacht te schenken aan de vraag of de facilitei ten, voortvloeiend uit de natuurschoon wet 1928, voor landgoed-eigenaren nog vol doende aantrekkelijk zijn om hun goede ren voor het publiek open te stellen. De consequenties van openstelling voor het publiek schijnen thans namelijk van dien aard te zijn, dat de eigenaren er niet meer toe over gaan. Leden van het Australisch Medisch Genootschap hebben heftig gepro testeerd iegen de praktijken van Mysterie Ahmoneen hypnotiseur, die de stenotypiste, Lorraine Miller (26) nu al 21 dagen laat slapen en hiermede een marathonslaap demon, stratie teil geven. De medici be ueren, dat hei geen enkel weten, schappelijk doel kan hebben. Ahmon houdt, vol, dat het experiment geen schadelijke gevolgen zal. hebben en dat hij rhej. Miller 30,per dag voor deze baan betaalt. De schone slaapster ligt in een airconditioned kamer ten aanschouwe van hei publiek. Volgens het linkse Parijse weekblad L Express" heeft de vroegere Frans® president Vincent Auriol zijn lidmaat schap van de socialistische partij, dat van 1905 dateert, opgezegd. In een brief gewaagt Auriol van zijn t>e~ denkingen tegen het optreden van Gd? Mollet, algemeen-secretaris van de Franf® socialistische partij, die hij niet tegen zijn taak opgewassen acht. (Van onze correspondent) Handhaving van de visserij vanuit Zout kamp is noodzakelijk- Maar wil men voor Zoutkamp de visserij behouden, dan zijn er slechts twee mogelijkheden aan wezig: de kleine zeevisserij op platvis en de garnalenvisserij buitengaats. Daar echter de kwaliteit van de vloot is afge stemd op de garnalenvangst op de Wad denzee en de Lauwerszee, zou evenwel met andere schepen moeten worden ge vist. De hiervoor benodigde investering wordt geraamd op twee en half miljoen gulden. Dit is de conclusie van het rapport van de commissie „vissersbevolking Zout kamp" dat aan de statenleden Groningen is aangeboden. Deze commissie is in augus tus 1956 door Gedeputeerde Staten van Groningen ingesteld om na te gaan welke In de nacht van dinsdag op woensdag heeft te Weert de 62-jarige H. van M„ toen hij bij kennissen vertoefde, per on- gevolgen een eventuele indijking van de geluk een verkeerde deur geopend en isLauwerszee voor de vissersbevolking van van een steile trap in de kelder gevallen, j Zoutkamp zal hebben en welke maatre- Zwaar gewond werd hij naar het zieken- gelen er zouden kunnen worden genomen I huis vervoerd, waar hij later aan de ge- om in de toekomstige situatie der vis- J volgen is overleden. l sers te voorzien. Hoof'droos ls lastig en on smakelijk - haaruitval is het onvermijdelijk gevolg-., Wassen helpt niet. want 11 het haalt de beschermende) I huidvetten weg. Daarna, I komt roos weer terug - nogl erger dan tevoren. A Nieuwe behandeling met 1 medicinale crème-wassing. I Een nieuwe ontdekking 1 neemt roos volledig weg J maar laat de huidvetten 1 intact: SEBBIX huidvoe- dende, mild schuimende i crème-wassing. I SEBBIX is haarwortel-ver- 1 sterkend èn antiseptisch 'met Liquor Carbonis 2 IHexachlorofeen 1 SEBBIX helpt u dafinl tief van die nare roos af. maakt haar en hoofdhuidkerngezond I glanzend en fris. I Begin nog vandaag met SEBBIX. f 2.75 per tube voor 6 a 8 maal heerlijk zui verend shampo- neren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4