DUIKBOTEN onder de Noordpool Elfde Internationale Tulpenrally kent geen aanlooproutes meer Parijs op 27 april een automobilisten-dorado PÏT77ISL Henk Bakker schaatskampioen van provincie Groningen Eindelijk Ivan die hoest af! L J SUCROSE DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK in Piet Nortier: „Er is geen 200 meter recht" Basis- gemiddelde is verhoogd Onze dagelijkse ABDIJSIROOP Hoogspanningskabel viel op spoorliin Complot Dresdener Hogeschool opgebold Perwoecliiii terug in Oost-Berlijn Sneller dan Evert Kramer èn Gerard Ma arse 1 Rein Paping kampioen van'Overijssel DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 °P een diepte van 100 meter en met een snelheid van 20 ^hopen (30 km per uur) schoot hij op zijn doel af. De derde ahgustus om 23.15 uur bereikte bevelhebber Anderson de Pool. Weer twee dagen later liet de Nautilus het pakijs achter zich op 12 augustus bereikte hij de haven van Portland. Een |jeüw, fantastisch hoofdstuk uit de geschiedenis der scheep- Vaart was afgesloten... Door „Massif Central" Zandvoort-races Gemiddelde verhoogd Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. manie. 5. Pinas 9 eel 10. KRO 11. aak 12. rko 15. r.d 16 enkel 19. o. e. 20. ta 21 d.d. 22. renet 23. pruim 26. ze 27. pa 29. la 30. emmer 31. u.s. 32. oma 34. rit 35, laf 38 uno 40. im mer 41 water. Voor diabetici en slanke lijn! AMATEURS WONNEN VAN JEUGDPLOEG ZEEPOST Treinenloop was enige uren gestremd Oost-Duitsland meldt: M. R. S. door H. VöLMER Het begon al in 1931: een zekere Wilkins, Engelsman van Seboorte, waagde zich met een Amerikaanse duikboot, de 012, °nder het pakijs van de Noordelijke IJszee. Zijn doel was de •Noordpool. Maar na een paar heldhaftige pogingen moest de Ondernemende Brit het opgeven. Zijn onderzeeër, die hij voor gelegenheid „Nautilus" gedoopt had, dreigde in elkaar te gorden gedrukt en kon niet lang genoeg onder water blijven, ^laar Wilkins leverde het bewijs dat het mogelijk was om met nnnt een duikboot de Noordpool te bereiken. Het was slechts kwestie van tijd. Tijdens de tweede wereldoorlog verborgen "ilkins duikboten zich onder het beschermende pakijs. Toch het nog tot 1958 duren, eer er een nieuwe Amerikaanse autilus in zou slagen de Pool te bereiken r„Sr,:""'- Ij,,''III" jj. HzH't-ljU'l 2. Deze .Nautilus" was in staat om voor onbepaalde tijd 0lider water te blijven. Bovendien was de onderzeeër voorzien W»n een atoommotor. De eerste augustus van verleden jaar, T* 8.37 precies vertrok hij'uit Point-Barrow. De expeditie had "he kans van slagen, want de „Nautilus" had er al een proef- vaart van 200 km onder het „pakijs" opzitten. SPOéHLAND Nauwelijks een week later volgde een andere Amerikaanse loom-duikboot, de „Skate" het voorbeeld van Anderson en zijn stilus. Hij vertrok in tegengestelde richting. Tussen Groen- T -r 1 i _i_ 3An Doel en IJsland dook hij onder, haalde de Pool en zette ]a?rha koers naar Bergen (Noorwegen). Weer enkele weken a'er verscheen de „Seawolf" nog een atoom-duikboot in Long Slahd. Na een reis van 60 dagen zag de bemanning voor het ^rst weer de hemel. Twee maanden geleden waren ze P'idergedoken om daarna onafgebroken onder water te blijven. - Was de derde duikboot die de Noordpool Ds bereikt had onder water h„.' Weer was een droom van de geniale Jules Verne werkelijk- Z geworden. De Nautilus uit „Twintigduizend mijlen onder tt)is opeens een tastbare realiteit, alleen heet de^ kapitein niet V-vil u i -UiiH.it, ku^emo. maar Anderson. De „onderzeeër" is uitgegroeid van ^111, i.-ru --1An InpVnmct T>ar»L- tj6""u de oceanen te beheersenMaar eer het zover was heeft tijgevaarlijk vaartuig tot het schip van de toekomst. Dank 20^e atoomenergie is de duikboot voorbestemd om in het jaar Va °hderzeeër een lange weg af moeten leggen. De geschiedenis Vgj1 ^eze „schepen onder water" is het verhaal van doorzettings- ^ogen, durf en heldendom AMSTERDAM, woensdag. De elfde Internationale Tulpenrally is geen sterrit meer! Dat was het sen sationele nieuws dat Piet Nortier, de bekwame wedstrijdleider, vandaag tijdrns een persconferentie bekendmaakte. Konden de meer dan 200 inschrijvers voor tiet groofstc Nederlandse autosportevcnement verleden jaar nog- kiezen uit zes startplaatsen, dit jaar is er maar één mogelijkheid voor de Rally-rijders Toch rallen de deelnemers aan deze elfde Tulpenrally, die van 27 april t/m 2 mei wordt gehouden, stellig niet ontevreden zijn, want die ene startplaats van 1959 is.Parijs. stemming, om Luxemburgs gebied te be rijden, nog steeds niet is verkregen, be staat de kans, dat de beruchte „laatste loodjes" de rijders toch nog over Duits grondgebied zullen voeren en dat de weg via de Niirburgning me,j mogelijk een klassementsproef naar Noordwijk zal, lopen. De strijd kan dus onmiddellijk begin nen en er behoeven niet eerst 600 lange kilometers te worden gereden over aan loop-routes weinig meer dan een for maliteit voor de rally „echt" kan be ginnen. Het mag dan betekenen dat, onder de druk der omstandigheden, 't aantal nacht trajecten van drie op twee werd terug gebracht, het zal ook wel betekenen om het met Piet Nortiers eigen woorden te zeggen „korter, maar ook heviger Parijs als startplaats opent weidse perspectieven voor de organisatoren van deze sterrit-die-geen-sterrit-meer-is. Im mers, op amper 200 km van de Licht stad bevindt zich het „Massif Central" en wat dat wil zeggen, weet elke Rally rijder in Europa. Het is dus echt geen toeval, dat maan dagmorgen 27 a,pr:!l de koers direct zuid is. Via Orleans en Montlugon wordt Cler mont-Ferrand bereikt En dan kan het feest beginnen. Geen wonder dus. dat het Rally-comité de rijders in Valence, dat maandag laat in de avond wordt bereikt, genadig een uurtje rust heeft toegestaan. Want als de strijd met het „Massif" gestreden is, volgt bijna onmiddellijk het gevecht met de Franse Alpen. Een gevecht, dat pas eindigt, wanneer de rijders vroeg in de morgen Avignon, het meest zuidelijke plaatsje van de 2900 km lange route heb ben bereikt. Toch zal het ook daarna zeker niet ge makkelijk worden. De organisatoren heb ben de laatste maanden ijverig naar nieu we wegen gezocht in Zuid-Frankrijk en men mag echt wel al bij voorbaat aanne men, dat zij daarin geslaagd zijn ook. De weg van Avignon, via Gap en Grenoble, door de Jura naar Belfort, zal dus wel een aaneenschakeling van bochten zijn, al dan niet van het haarspeldtype Nadat de Vogezen woensdagnacht onge twijfeld hun tol hebben geëist, volgt het laatste deel van de Rally. Over bekende wegen, langs Luxemburg, Luik, Eindho ven en Utrecht, wordt in de middag Noordwijk bereikt. Aangezien door 'n kabinetscrisis de toe- Horizontaal: 1. schop 5. Cirkelvormig 8. bevestiging 9. plaats der oudheid 10. stofmaat 11. vreemde munt (afk.) 13. luchtstrijdkrachten (afk.) 15. familielid 17. losplaats 18. soort stof 22. godsdienst (afk.) 23. hard 24. tegen 25 de dato (afk.) 26. schoenmakersgerei 28. maanstand (afk.) 30. deel v.h. hoofd 32. familielid 33. koude lekkernij. 35. heilige (afk.) 36. godsdienst (afk.) 38. Frans voeg woord 39. vrucht 40. woede. Verticaal: 1. soort schip 2. rondhout 3. geneesmiddel. 4. adellijke titel (afk.). 5- wiel 6. op dit moment 7. legendarisch dier 10 maanstand (afk.) 12. soort on derwijs (afk.). 14. rest. 16. schoenmakers gerei 18. schelle kreet 19 lofdicht 20 kle dingstuk. 21. klein takje. 25. plaats in Utrecht 27. geweldig 29. maatschappelijke groep 31. pers. voornaamw. 32- deel v. d. bijbel (afk.) 34. sportterm 35. Engelse titel 37. sportterm (afk.) 38. landbouw werktuig. Natuurlijk krijgen de deelneniers on der weg weer een tiental gebruikelijke klassementsproeven, waarin winstpun ten kunnen worden behaald. Natuurlijk óók wordt de Rally donderdag op Koninginnedag dus op de traditionele wijze beëindigd met de Zandvoort-races. De klassering zal, zoals gebruikelijk was, geschieden aan de hand van de min ste slrafpunten. Wanneer twee of meer deelnemers eenzelfde aantal strafpunten hebben, bepaalt het totaal van de wnist- punten de plaats in het klassement. Mocht ook dan nog geen beslissing wor den verkregen, dan is het resultaat van de races op Zand voort beslissend. De wagens worden ingedeeld in twee categorieën, namelijk: Categorie 1: de normale en de verbe terde serie-toerwagens; Categorie 2: de normale en verbeter de Grand-Tourisme wagens, alsmede de speciale serie-toerwagens. Deze laatste groep werd verleden jaar uitgesloten voor deelneming. De eerste categori; is, naar cilinder-inhoud, ver deeld in zes groepen; de tweede in drie. Dat deze elfde editie van de Internatio nale Tulpenrally stellig niet gemakkelijker ja, eerder moeilijker zal worde;. dan de voorgaande wedstrijden, blijkt ook al uit de bepaling, dat het zgn. „basis-ge middelde" verhoogd is van 55 tot 60 km per uur. De „coureurs" weten maar al te goed, wat voor moeite het kan kosten om zo'n gemiddelde te halen, zeker op de wegen, die bij de Tulpenrally bereden worden en waarvan Piet Nortier zelf zo graag pleegt te zeggen: „Er is geen 200 meter recht van Advertentie Ik begon al te den ken, dat die hoest nu eenmaal bij mijn gestel hoorde. "Neem toch eens Abdijsiroop" zei een kennis, "die zuivert je luchtwegen - en daar gaat het om". En ja hoor, eerder dan ik 1 i dacht was 't afgelopen met die plaag! De 23 genezende bestanddelen lossen liet slijm oji en verjagen de ziektekiemen. Verticaal: 1. maart 2. nok 3. ie 4. eland pk. 6 r. 7 nor. 8 stoet. 12 ada. 14 koe 16 eddie. 17 er. 18 leger- 23 plooi. 24 ram 25. mm 26. zenuw 27. pui 28. aster 33. alm 34. rot 36. a.e. 37. fr. 39 na. (Van onze noordelijke spontcorrespondent) Gedurende enige winters is het Us niet zodanig geweest. (jaj ,je kampioen schappen van de noordelijke provincies heben kunnen plaats vinden, maar deze keer is dat toch wei het geval geweest. Althans voor wat de provincie Gronin gen betreft. Zaterdag komt in Groningen het na tionale kampioenschap in 't geding op de baan van de ^vereniging Groningen. Die titel, welke gisteren voor mannen t-e Usquert is verreden, is tenslotte en dat is voor de derde maal in zijn „loop baan" terecht gekomen bij de 28-jarige taxichauffeur Henk Bakker de voetballer uit Finsterwolde. En met reden heeft hij zich kampioen kunnen noemen want hii bleek onbetwist de snelste. Sneller ook dan de kampioen van Nederland, Evert Kramer uit Nieuw Scheemda sneller eveneens dan de recordhouder op de 500 meter Gerard Maarse. Er is daar in het Groningse dorp Uequ-ert zeer fel gestreden omdat de tijd doorslag gevend was. zodat elke r;t 'opnieuw de volle inzet vergde. Vijfmaal in totaal heeft Bakker tegen Kramer moeten rijden en even zovele malen is hij als winnaar uit de strijd gekomen. Zijn rit-tijden wa ren: 16.2. 15.2. 16, 15.4. 15.6, 15.4 en nog maals 15.4. De duels met Kramer en Maarse hebben de hoogtepunten gevormd van deze door bijna tweeduizend toeschouwers bijge woonde rij-derij. De belangstelling was zelfs te groot voor het ijs, dat gevaarlijk begon te kraken en hier en daar water begon door te laten. Tenslotte bleven Bakker. Kramer. Maarse en de Veelerveense voetballer Willy Hou wen over, die daarna een halve compe titie reden. De totaaltijd van Bakker, die al zijn tegenstanders klopte was 46.4 over driemaal de 160 meter baan. Evert Kra mer werd tweede met 47.15, Gerard Maarse derde met 47.27. Houwen 47.71. Bakker kreeg 100 plus een beker voor de snelste rit (15.2), plus de kampioensme daille van het gewesit- Groningen KNSB. Evert Kramer beurde 60; Gerard Maarse ƒ50; Willy Houwen 40; de Groningse wielrenner Ep. Warta 20; P. de Noord uit Garnwerd 15; H. v. Son uit Hooge- zand een waardebon van f 5- Evert Kramer bleek niet zo snel als anders. Misschien heeft de inspanning van dinsdag zich gewroken, want behalve de middagrijderij te L a.gel and - H a mw e won hij ook nog de avondrijderij te Appinge- dam. Dat betekende weliswaar 200 op 1 dag. maar ook een grote inspanning. Wat de andere cracks betreft, de Fries Jan Heitbrink uit Leeuwarden had in Huizum in de strijd om het kampioen schap van Friesland geen concurrentie. Zelfs de oud-kampioen Geert Dijkstra uit Nijbeets kon hem de weg naar de Friese titel (en de f 100) niet versperren. Dijkstra werd tweede 70), en de co rn, ingman Geert Reigt6 uit Nieuwebrug derde 50). Lucas Fidder uit Annen (Drenthe) heeft in het Drentse dorp Dalen vier ritten nodig gehad om Hendrik van Dijk uit Veenoord te kloppen, maar kon tenslotte toch met. de f 100 naar huis gaan. Hendrik ontving 60; G. W. Grub ber uit Wachtum 30. Gemakkelijker kwam Boete de Vries uit Rolde pap zijn honderdje Hij had geen concurrentie en kon de eerste plaats zon der veel strijd bereiken Na-nne Boes uit (Advertentie) de nieuwe - in Amerike ontdekte „etstol, waarover men in de hele wereld enthousiast is I Nieuw Buinen werd tweede, 60. En de derde Drentse crack Ep Oosting uit Em mer. wist in Zwarte meer een zeer span nende rijderij. welke door 1000 toeschou wers werd bijgewoond in een zege om te zetten 100) Tweede werd L. Oosting uit Odoom( 50). En de vrouwen? Jantje Tienkamp, die dinsdagavond in Assen ook nog even en passant 100 had veroverd, kwam gis teren in Tinaarloo wederom als eerste naar voren en heeft nu ruim 700 bijeen gereden. Marth-a de Vries-Wierin-g-a uit Frameker wop eveneens (te Staveren) maar zij raak te toch meer achterop daar de eerste prijs daa,i niet meer dan 60 bedroeg Arina Struik kon haar zelfs nu op de score! ijst passeren, want het Odoornse meisje won in Wijster gemakkelijk 100. terwijl zij eveneens dinsdagavond te Veendam reeds eenzelfde bedrag had veroverd Zij staat nu bijna honderd gulden op Martha voor Noch in Veendam. noch in Wijster heeft zij het moeilijk gehad, want ook nu weer hadden de cracks zich verspreid. Jantje Bat-hoorn uit Donderen was naar Borger getrokken en daar heeft ze uit een veld van 16 rijdsters gemakkelijk de eerste prijs van 80 veroverd Grietje Dieterman-Schuur had het lastiger in Winschoten ma-ar kwam daar toch ook tot de eerste plaats, welke haar 80 op1- leverde. Reinier Paping uit Dedemsvaart heeft gisterenmiddag te Albergen het Iange- baan-kampioenschap van Overijssel ver overd. Het was vooral zijn goed ge middelde op alle afstanden dat de door slag gaf. 500 meter: 1. Loohuis (Albergen) 49.5 sec., 2. Hulshoff (Albergen) 49.7, 3 Tim merman (Gramsbergen) 49.8, 4 Paping De demsvaart) 50.1, 5 Bezoen (IJlhorst) 50.2. 1500 meter: 1 en 2 Paping en Timmer man 2.40.1, 3 Bezoen 2.42.-, 4 Bakker 2.44.6, 5 Prein (Oldenzaal) 2.45.1. 5000 meter: 1 Bezoen 9.39.1, 2 Paping 9.43.2, 3 Bakker 9.46.-, 4 Timmerman 9.48.-. Algemeen klassement: 1 Paping 161.787; 2. Bezoen 162.110; 3. Timmermans 162.127; 4. Bakker 165.367; 5. Loohuis 167.270. Jan Koeleman uit Ter Aar heeft de nationale lange baanwedstrjjden te Uf- felte gewonnen. Hjj eindigde in het punten-klassement weliswaar achter Holwerda en Ovinge, maar door twee overwinningen op de 1500 en 3000 me ter werd h(j eerste. Zowel op de 500 m als op de 3000 m kwam Koeleman ten val. Gistermiddag werden op de ijsbaan „De Blauwe Kamer" te Rhenen aan de voet van de Grebbeberg schaatswedstrijden ge houden om het gewestelijk kampioenschap van Gelderland lange baan voor dames over drie afstanden, nl. 500, 1500 en 3000 meter. Het Noordhollandse meisje Rie Meyer uit Wormer dat buiten mededinging aan beide laatste afstanden deelnam, waagde op de 1000 meter een recordpoging. Zij kwam tot een tijd van 1 min. 55.8 sec. en daarna bleef zij ruim onder de door de K. N. S. B. gestelde limiet voor deze af stand van 1 min. 57 sec. Gisterenmiddag werden bij een tem peratuur van enkele graden boven nul op de ijsbaan te Glanerbrug (gem. En schede) lange baanwedstrijden voor de dames van het district Twente der KNSB door Annie Hulshoff uit Alber gen gewonnen. Zij werd eerste op de 500 meter en tweede op de 1500 meter. Gistermiddag is op het AGOVV-terrein te Apeldoorn een voetbalwedstrijd tussen een voorlopig Nederlands amateur-team en een voorlopig Nederlands jeugdelftal (1820 jaar) door de amateurs gewonnen met 21 nadat de rust met gelijke stand: 00 was ingegaan- De doelpunten werden achtereenvol gens gescoord door Frederiks (Gouda) en Kerkdijk (Sportclub Enschede) voor de amateurs, terwijl Marcus van HVC het enige tegenpunt voor het Nederlandse jeugdteam maakte. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiter-lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alkes" (17/2); Australië s.s. „ort MPelboume (18/2), m.s. ,,Oronsay" (21/2); Brazilië: s.s. „Alkes" (17/2); Canada: m.s. „Noordam" (18/2), s.s. ..Ryndam" (21/2); Chili: via New York (18/2); Ned. Antillen: m.s. „He cuba" (16/2); Nieuw Zeeland: s.s. .Galway" (21/2); Suriname: m.s. „Velaria" (18/2); Unie van Z. Afrik-i en Z.W. Afrika: m.s. „Pendennis Castle" (18/2). (Van onze Utrechtse red-acteur) Hedenmorgen zijn belangrijke vertragin gen in het spoorwegverkeer opgetreden, tengevolge van een storing in het koppe- lingsnet van enkele provinciale elektrici teitsbedrijver.. De storing werd veroor zaakt door het breken van een hoog spanningskabel van de PLEM. die jnist op de kruising van de twee spoorlijnen Nij megenBlerick en EindhovenBlerick terecht kwam. Var tien over vijf af vond geen treln- vetkeer plaats op de lijnen Maastricht— Eindhoven-Utrecht, Maastricht—Nijmegen, NijmegenZuiphen, ZutphenApeldoorn, UtrechtZwolle. UtrechtArnhem en NijmegenDen Bosch. De Ned. Spoor wegen legden bussen in tussen Venray en Venlo alsmede tussen HorstSevenum en Blerick. terwijl de D-treinen die anders over Venlo rijden, over Roermond zijn geleid Orr 8.32 uur was het baanvak Blerick— Nijmegen weer vrij. Het treinverkeer werd daar toen. met diesel-elektrische tractie hervat. Aan het in orde brengen van de lijn HorstSevenumBlerick had mc-n meer werk, omdat daar de elektrische leidingen moesten worden vernieuwd. Hier was de storing om 10.05 uur opge heven en om 10-30 uur vertrok de eerste trein van Venlo naar Eindhoven. Op deze lijn kon voorlopig nog slechts op enkel spoor worden gereden, maar vertragingen deden zich niet meer voor. De draadbreuk in de hoogspanningslijn was het gevolg van iizel- en vuilafzetting op de isolatoren. Twee draden van een der circuits van de 150 090 voltlijn Ble- riek—Nijmegen zijn daardoor vannacht gebroken. De stroomstoring in Gelderland behoorde tegen acht nur vanmorgen weer tot het verleden: de stroomlevering op het PLEM-net in noord-Limburg kwam later in de morgen weer in orde, al was het in sommige gevallen ook provisorisch- De Oost-Duitse veiligheidsdienst heeft bekend gemaakt, dat aan de tech nische hogeschool van Dresden een groep „contra-revolutionaire" studenten is ge arresteerd De studenten zouden in ver binding hebben gestaan met West-Ber- lijnse organisaties en gestreefd hebben naar „systematische ondermijning" van het soc:alisme in Oost,-Duitsland. Ver scheidene gearresteerden zouden wa pens, radiozenders en expiosieven in hun bezit hebben. Ambassadeur Perwoechin van de Sov jet-Unie in Ocst-Dnit~ js gistr--n per vliegtuig uit Moskou in Oost-Berlijn teruggekeerd. Op hef jongste partijcongres in de Rus sische hoofdstad was kritiek op hem ge oefend wegens ziin steun aan de anti- parti.ierwn en er hebfien be 'ohten ge circuleerd dat bij uit 't parlii-presidium was gestoten, omdat *'.in hoe -■ - -kening op »en officiee! document ontbrak •'SVJTT irsdio en fe! Uitzending; vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte ;>5 meter, Donderdag 22.00 Fanfare 22.15 Hook Hits 23.00 Brigadoon 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting VRIJDAG 13 FEBRUARI. HILVERSUM I 402 m. 7 00 VARA 10.00 VARA 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.400 VPRO 23. - 24.0 VARA. 7.00 Nws, 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws. 8.18 Gramm, 9.00 Gym. v. d. vrouw, 9.10 Gramm. 9.35 Waterst. 9.40 Scnoolradio 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgen wijding. 10.2(rV. d. vrouw 11.00 Sopr. en pia no 11.20 V. d. kleuters 11.35 Lichte muz. 12 00 Accordeonspel 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel 13.00 Nws. 13 15 Meded. en gramm. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. 16.00 Muziekrevue 16.30 V. d. zieken 17.00 V d. jeugd 17.30 Roe meens ork. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Pol. uitz. 18.25 Lichte muz. 18.50 Caus. 19.00 V d. jeugd 19.10 Jazzmuz. 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nws, 20 00 Nws. 20.05 Door gaand verkeer, toespraak 20.20 Pianorecital 20.25 Boekbespr. 20.35 Europees comm. *20.45 Kamerkoor 21.00 Debat 2145 Strijkork. 22.25 Buitenl. weekiverz. 22.10 Musette-ensemble en solist. 22.40 Gesperk. 23.00 Nws. 23.10-24.00 Ver gelijkend onderwijs. HILVERSUM II 298 m. 7.00 24.00 NCRV 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gramm 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 10.15 Gramm 10.30 Morgendienst 11.00 Gramm 11.30 Progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Tenor en piano 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Kamer koor 12.50 Gramm. en act. 13.00 Nws. 13.15 Me- tropole ork 14.05 Schoolradio 14.25 Gramm. 14.45 Idem 15il5 Voordr. 15.35 Instr. Trio 16.00 De behandeling van kamerplanten na de win- terrust. caus. 16.15 Harptrio 16.50 Gramm. 17.00 Voordr. 17.20 Koorzang 17.40 Beursber. 17.45 Kamertrio 18.00 Accord, muz. 18.20 De Hangmat 38.50 Regeringsuitz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Mandoline-enz. 19.30 Radiokrant 19.55 Caus. 20.00 Pol. caus. 20.05 Gramm. 20.20 Koorzang 21.50 Kunstrubriek 22.45 Avondover denking 23.00 Nws. 23.15 Muz. caus. 23.45—24.00 Gramm. Engeland BBC home service 330 m. 12.00 V. d. scholen 13.00 Sportpraatje 13.10 Ge- var. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Ork. conc. 15.00 V. d scholen. 1600 Birevenbeantw. 16.30 Pianomuz. 17.00 Onbe kend. 17.30 Operamuz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. a n hesouth-East. 20.00 Klankb. 20.15 Ork. conc. 21.00 Intermezoo 21.15 Ork. conc (vervi 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Gevar progr. 23.15 Klankb. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06—0.36 Kamermuz. Engeland BBC ligth progr. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dales Dagboek. 12.30 Nws en gevar. muz. 12.45 Samenzang 13.30 Nws en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 nws) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw :Om 15.30 nws). 16.00 Fabrieksfanfare. (Om 16.30 Nws). 16.45 Banjo-ens. 17.30 Nws en Mrs. Dale's dagboek 17.45 Gevar. muz. 18.15 Pia nospel. 18.30 Nws en gevar. progr. 19.45 Hoor- sp. 20.00 Journ. 20.24 Sport 20.30 Nws en hoorsp. et muz. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws en discussie. 22.15 Gevar. muz. (Om 22.30 nws). 23.30 Nws. 23.40 Gevar! muz. 0.30 Nws en lichte muz. 0.551.00 Nws. NDR WDR 309 m. 12.00 Pianomuz. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 16.00 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Opera 21.45 Nws. 23.15 Mod. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmu.z 1.154.30 Ge var. muz. Frkrijk 280 en 235 m. 12.05 Ork. conc. 16.55 Gramm. 18.30 Idem. 20.00 Opera 23.5224.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Orm. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel 14.00 Schoolradio. 15.45 Gramm. 16.00 Koersen 16.02 Gramm. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaam se liederen 18.10 Voordr. 18.20 Pianorecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gramm. 20.00 Symf. ork. 20.50 Kunstkaleidoskoop 21.05 Symf. ork. 21.30 Bariton en piano 22.00 Nws 22.15 Jazzmuz. 22.45 Negro-spirituals 22.5523.00 Nws. Brussel 484 m. 12.00 Gramm. 13.00 Nws 13.10 Ritm. muz. 14.00 Operamuz. 15.25 Gramm. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 18.38 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Operamuz. 20.30 Vocaal ens. 22.00 Nws 22.55 Idem. TELEVISIE. DUITS PROGR.: 17.00 V. d. kind. 17.20 V. d. jeugd 17.40 18.00 Indiase dans 19.00 19.30 Hier und Heute 20.00 Journ. 20.15 Weerber. 20.20 Documentair progr. 21.00 Filmkrit. FRANS-BELG PROGR.: 19.00 Na regen komt zonneschijn 19.30 Devant l'Objectif 20.00 Journ. 20.30 Variété 22.00 Le Temps et les oeu- vres 22.30 Wereldnws. VLAAMS-BELG PROGR.: 19.00 V. d. Jeugd 19.30 Nws. 20.00 T.V.-spel 21.30 Filmfragm. 22.00 Documentair progr. 22.45 Nws. en journ. ii). ^IIHIIIllllllllIjlilllllUilllllilllllaiUUUUlillliiliiamiillllliiliiiilkiiUiiiiiiilUiiliiUiiiinuiuiiiiiiiiiiuiUllil De bank-en waren al gesloten, dus zat er niet anders op dan de kostbaarheden hier in depot te geven. Toen wij daar even terugkeerden, vernam de barones wat de afgelopen nacht is voorgevallen. - Waren de sieraden verzekerd? - Natuurlijk. Maar het halssnoer van de barones is iets unieks. Zo bestaat er geen tweede ter wereld. Een mooi ho tel, het „Sint-Olaf"! Het moest onmoge lijk zijn, dat zoiets gebeurde! kunt het hotel geen verwijten ma ken, baron. Wij nemen voor de deposito's slechts een zeer beperkte verantwoorde lijkheid op ons en dit werd u ongetwijfeld meegedeeld- Ach wat! viel de baron uit. Jullie hadden maatregelen moeten treffen, waar door de eigendommen van gasten tegen Inbrekers beveiligd zijn! Maar wij laten het er niet bij!!! Zend de gérant naar bo ven! Verongelijkt verliet Söderman het adel lijk paar en begaf zich naar het kantoor van de gérant. Somber hoorde Elmblad het relaas aan. Zover ik mij herinner zuchtte hij heb ben we nog nooit een baron an barones in huis gehad en de eerste de beste keer, dat het gebeurt, plunderen ze onze brandkast! Tien miljoen francs, zei je? De hemel zij dank, dat de boel is ver zekerd! Anders zouden zij het hotel niet zo zuinig op stelten hebben gezet! Geen wonder, als je voor een ding van tien mil joen francs niet meer dan vijfhonderd kronen vergoed krijgt! August ging een licht op. Meneer Elmblad ik wil wedden, dat de brandkast werd geplunderd, omdat het halssnoer van barones de Béringuard er in lag! De gérant leunde in zijn bureaustoel achteruit en streek peinzend over de kin. Wij verzuimen nooit, gasten, die iets in deposito willen geven, er opmerkzaam op te maken, dat wij slechts zeer beperk te aansprakelijkheid dragen. Zelden wor den dan ook belangrijke geldsommen of kostbare sieraden afgegeven- Het „Sint- Olaf" behoort niet tot de hotels, waar in brekers een goede slag hopen te slaan. Zij moeten dus geweten hebben, dat dit bij uitzondering thans wel het geval was. Daarom is voor jouw veronderstelling veel te zeggen. Hoogstwaarschijnlijk hadden de boe ven een medeplichtige in het hotel. Op de één of andere wijze zijn zij te weten geko men, dat de Béringuards naar Stockholm gingen en in het „Sint-Olaf" zouden neer strijken. Een van de bende reisde hun van Parijs gauw vooruit, zonder twijfel de zogenaamde mevrouw Hangö. Wanneer wij die hebben, schieten we een eind in de richting. Elmblad knikte- Zó zit het in elkaar. Ik ben een boon als je geen gelijk hebt! Komaan, ik zal eens naar de Béringuards gaan en een nauwkeurige beschrijving van de verdwe nen sieraden vragen. Erg in zijn sas, een pluimptje te hebben ontvangen van de gérant die hem de afge lopen nacht nog eht hotel uit wilde schop pen, hernam August zijn observatieplaats in de hal. Er bestond nog een andere re den om de toekomst rooskleurig in te zien. Zo goed als zeker werd door de betrokken assurantiemaatschappij een hoge belo ning uitgeloofd voor degene, die erin slaagde, de gestolen kostbaarheden op te sporen. Hij was de enige, die met me vrouw Hangö kennis had gemaakt; dit gaf hem een flinke voorsprong op de politie en op iedereen die aan de jacht op de ver miste sieraden deelnam. Waarom dus zou hij de plundering van de safe niet tot klaarheid brengen, de hand op de dieven leggen en de beloning in de wacht slepen? Er kon best een vaardig detective in hem steken! Dit was de manier waarop hij te werk moest gaan: zijn aanleg voor waar nemen en deduceren ontwikkelen, zijn ge zichten in het geheugen prenten, sporen volgen met de hardnekkigheid van een ter rier- De lift stopte, de deuren openden zich en een vrouw stapte de hal in, vergezeld door een donkere goedgeklede man. die werd gevolgd door een chasseur, bijna dubbelgevouwen onder het gewicht van twee valiezen,- August wist niet waarom, maar de dame interesseerde hem. Zij was groot van stuk en had een overvloed van vlammend rood haar. Terwijl hij er over piekerde waar hij haar eerder kon hebben gezien, wendde zij zich om ten ein de de heer, die achter haar kwam, iets te zeggen en op hetzelfde moment vroeg August zich verbijsterd af, of hij waakte dan wel droomde,. Nimmer zou de ge dachte in hem zijn gerezen, als de dame hem niet haar profiel had toegekeerd. Het was het profiel van mevrouw Hangö! Direct echter hield hij zich voor, dat hij moest dromen De bejaarde mevrouw Han, gö had een gezonde kleur, deze dame was bleek- Mevrouw Hangö had grijs haar. deze vuurrood. Mevrouw Hangö verheug de zich in een formidabele omvang, deze was slank. Toen haalde August zich haar profiel weer voor de geest. Het was hem die nacht op de vierde verdieping opge vallen, dat mevrouw Hangö een deuk in de neus had even beneden de brug. Al het water van alle zeeën wiste niet weg, dat hij zojuist dezelfde neus had gezienl Ook dezelfde vierkante kin en brede on derlip! Plotseling doorflitste hem, of het iets ondenkbaars was, dat zij zich een kunstmatige omvang had verschaft, haar gezicht rood gekleurd, zich een grijze pruik opgezet? Met een sprong kwam hij over eind en rende de draaideuren doör. Juist hielp de heer zijn dame bij het instappen Op het trottoir stond de chauffeur in eer biedige afwachting- August bereikte de auto, toen de heer had plaats genomen en de bestuurder het portier sloot. Een ogenblikje, mevrouw Hangö I riep hij door het half neergelaten raampje. De mond van de vrouw viel open. Even verscheen een vreesachtige uitdrukking In haar ogen. De heer blafte: Je bent dronken of gek, kerel! He la, Gustav! Een vuist als een motor trof de nieuw bakken detective opzij aan het hoofd; zon der een kik sloeg hij tegen de grond. Di rect sprong de chauffeur achter het stuur, gaf vol gas en de auto schoot weg- De ho telportier schreeuwde uit alle macht, doch er bevond zich geen politie in de buurt en evenmin een wagen om de vervolging te ondernemen. Dus trachtte de man de gevallene overeind te zetten- Het gelukte niet, de slag had August het bewustzijn doen verliezen. Met behulp van een chas seur droeg de portier de onfortuinlijke hotel-detective de hal binnen, waar deze na een minuut of tien bij kennis kwam. Je bent je carrière schitterend begon nen, ik maak je mijn compliment! hoon de de gérant, die was gewaarschuwd. Een mooie manier van doen, om vlak vóór het „Sint-Olaf" een robbertie te gaan knok ken en als een vaatdoek het hotel te wor den ingedragen! Wat een reclame! Geluk kig was er op dat moment niemand in de hal. Houd in het vervolg je knuisten thuis, wil je? August maakte een ontkennende bewe ging en zei met zwakke stem: Het is niet in me opgekomen, te gaan knokken. Ik werd onverwachts neergesla gen door een poteling van een chauffeur. Vertel hoe de vork in de steel zit Ligt de schuld aan jou, dan ga je de laan uit en ditmaal onverbiddelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5