Staatssecretaris Moorman las socialist de les Koos Vorrink dacht anders over onze vlooteenheden Ui, die WINDSTREKEN NAVOLGERS VAN DON QUICHOTE Opschudding rond Franse schandalen wordt minder Plannen tot aanbrengen van radarinstallatie op „Haringvliet" MARGE DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK OVERZICHT TWEEDE KAMER 'ff' INDE Trektocht van studenten door la Mancha Schmid kandidaat voor presidentschap Geheim onderzoek wordt weldra wet "AKKERTJES" k w- Tien dagen met lijk in een kamer Poolse bisschoppen uitgenodigd voor bezoek aan Rome Mogelijkheid van varen bij niet te dikke mist vergroot Procuratiehouder maakte 6000 weg Ravonvertegenwoor- verduis 7.500 diger verduisterde B VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 staat sseoretaris Moorman heeft bij de beantwoording van de algemene be bouwingen op de Marinebegroting de marine-specialist van de P.v.d.A. in e Tweede Kamer, de oud-marineofficier Schouwenaar op beschaafde wjize ,'n lesje gegeven, dat hem zal heugen. Het was het eerste optreden van de ®e|1 Schouwenaar geweest, die via Marine en de Ned. Spoorwegen in de ^eede Kamer terecht kwam. Bij dit eerste optreden had hij reeds de eis ge e,r)- dat het vliegdekschip de Karei Doorman en de beide grote kruisers De Oyter en de Zeven Provinciën, zouden moeten verdwijnen. Zijn fractie had N Si Geen brief hel ystad °lfville (Nieuw Schotland) 6r (Engeland) lo N ziin we dan al weer in de ernst Parijs New York 1 j/1 JB Ua '«ft on (V.S.) Niet objectief In West-Duitsland Eén departement Stijgende begroting Lugubere ontdekking in Amsterdam POSTSLUITINGEN Hr. Ms. SCHEPEN Te breed Geheim onderzoek Ondergeschikt Strafpunten door H. VöLMER 's-GRAVENHAGE, 12 februari 1958. (ia, de 'n ook een amendement op de begroting ingediend om de begrotingspost voor modernisering der beide kruisers met anderhalf miljoen, het beginbedrag /f dit Jaar, te verlagen. De rechtse partijen verklaarden zich bij de replie- Pn reeds daartegen, zodat dit amendement dinsdag wel niet veel kans zal •^ken. Staatssecretaris Moorman bestreed intussen de opvatting van de heer c'!Ou\venaar, dat deze modernisering zou geschieden vanwege „historische /•antiek" en „verouderd imperialistisch denken". Hij vorderde de heer Gouwenaar op bü de replieken maar eens uit de doeken te doen, waaruit at zou blijken. Hij zette voorts uiteen, dat het percentage van het nationaal komen, dat voor de vloot wordt besteed in tien jaar met 50 °/o is gedaald en van 2.2 °/o tot 1.1 °/o en dat dit binnen niet al te lange tijd op hetzelfde 'veau tui komen als in Noorwegen namelijk op 0.7 °/o, wat de heer Schouwe- aar had gewenst. ij e staatssecretaris betoogde voorts, dat fj. waarde van deze schepen voor de SAT0 zeer groot is. waarvoor hij uit- ki. en aanhaalde van buitenlandse des- /igen. toen kreeg de heer Schouwenaar er t$\6en nette manier van langs. Hij zeide offjOgrijpen, dat de overgang van marine- di» ®ren naar de politiek geen eenvou- 0 zaak was en hield de heer Schouwe- toen diens voorgangei in de defen- /ommissie. de socialist Vorrink, voor. 8e^0rrink was persoonlijk ook niet voor h? vliegdekschip en zware kruisers, in ar hij zei in 1949: „Doe iets en doe het S/nternationaal verband". zo voegde hij er veelbetekenend aan er zou niets gebeuren, als we alle- op onze hobbies bleven staan. De (L®r Vorrink deed dat niet. hij ging er LjOtidanks mee akkoord om aldus het olan tot leven te krijgen. Met een raaiing van Vorrinks woorden heeft heer Schouwenaar de nagedachtenis Vorrink geen eer aangedaan. bestreed ook fel de insinuatie, !eh°f inbouw van de geleide projectie- .alleen maar zou geschieden om deze Risers een nieuw bestaan te geven. Dat i}0 onbehoorlijk zijn. aldus de heer flj °rman en dan zou men ons naar huis j?.fn te sturen, i/l ontkende ook, dat dit een besparing KuL0bleveren van 3000 man en 50 miljoen Sm?®0- (Bij de repb'eken bleek, dat de Vr>, j Schouwenaar maar gewoon een een- n* oige rekensom had gemaakt: 1100 man itr, Karei Doorman en op de beide ijisers elk 950 maakt tezamen 3000). kij/t.1 hebben zo besloot staatssecretaris e/Tian. dit alles opgebouwd omdat wij W?8ozind waren en omdat wij onze eigen t» es onder de tafel hebben gehouden. 3Sq eh moet er we] aan denken, dat op toaJvn van hier de grootste militaire g(Jht staat, die er ooit ter wereld is eest en die zonder het NATO-schild bereid is op te marcheren om het wereld communisme te vestigen. De reactie in de PvdA was tijdens dit betoog beneden de maat. Bij de replieken vroeg de heer Schou wenaar de staatssecretaris of hij de brief kon laten zien, waarin van ons land dit vliegdekschip en deze zware kruisers werden gevraagd. Waarop minister Staf interrumpeerde: dergelijke afspraken zijn nooit per brief 0OZS maand geen "verloren" dagenf "Die" dagen kunnen zo zwaar wegen maar er zijn toch "Akkertjes"! met geneeskrachtig micro-poeder, die nare dagen minder naar maken, hoofdpijn, vermoeidheid en Joom gevoel verdrijven. Ja, voor verstandige vrouwen zijn er alleen nog maar "gewone" dagen met "Akker tjes", die snellere pijnverdrijvers. flitsen uw klachten weg! a®ar zal vermoedelijk wel iedereen d^maar even kon en vooral de kijken. ürv, r Qi t S naar zijn gaan kijken. /termiddag had in Lelystad, in de W'„ehinatnn I e "sselmeerDolder. de eer- w uSmnglOU weegt Maar toch is de toren nog ze ven meter hoog. Het lichtgewicht dankt hij aan het materiaal, waaruit hij vervaardigd is, namelijk plastic. IJsselmeerpolder, de eer- to burgerlijke huwelijksplechtigheid h0 ats. De bruid was mej. I. Peere- hr,?1' wonende te Hardersluis, de s/degom de heer I. de Jong. uit Am- 'fe m- De ambtenaar van de burger- hjj6 stand nog wat onwennig omdat Hoe algemeen in de Ver. Staten het autorijden verbreid is. moge blijken uit het feit. dat van het totaal in Ver. Staten afgegeven rijbewijzen er veertig procent in handen is van da mes. Oor het eerst als zodanig optrad. <jr°h het bruidspaar namens de land- Washmgton II Wilt u eens een duidelijk verschil in bu°st van het gebied het boek „Land Zee" aan. tfy hebben kennelijk iets tegen man- va fet baarden, de meisjesstudenten ,/A universiteit van Wolfsville. En <Whun misnoegen over de vele baar- van hun mannelijke collega's te ha/' zijn de dames begonnen hun ïgj eh in een zilverkleur te verven. Het tW,Wel zilver zijn tussen het goud en "ter. ba a'en we even bij het boeiende Je, /enonderwerp blijven. In een dorp- to'j ht bij Derby, hebben een aantal veell5n kennelijk omdat ze niet ,°et®rs te doen hebben een baar- tii/jtlb gevormd Ieder lid moet be]Catig beloven en deze geschreven tig/te met zijn handtekening bekrach- b|a ^at tl ij een echte volwassen ba/h zal laten groeien. De heren heb- Zop/eteen maar een ere-president ge- te tro, de Cubaanse revolutiewinnaar hioeten aanzoeken De leden van baardenclub zijn ervan overtuigd, de baard een meer mannelijke tint en gemeend, daarvoor Fidel de wereld zal geven. Janeiro (Brazilië) Ai w di levensstandaard hebben tussen de Ame rikaanse en Russische arbeiders? Wel. wanneer een Amerikaanse werker 20 minuten gearbeid heeft, is hij van het verdiende geld in staat een pond room boter te kopen De Russische arbei der moet. om hetzelfde pond in eigen land te kunnen kopen, zeven keer zo lang werken Een misschien niet zo erg bekend cij- fer uit de statistiek van de Eerste We reldoorlog In die dagen maakte men aan de fronten nog veel gebruik van honden voor het overbrengen van be richten naar de voorste linies. In Frank rijk waren er voor dat doel 20.000 hon deen gemobiliseerd- Later bleken er in het geheel tijdens de oorlog 3500 ge dood te zijn terwijl er nog 1500 ande re als vermist staan opgegeven. Wanneer u een naam moet zoeken in het telefoonboek van de stad New York, dan zult u lang moeten zoeken, als u alleen bijvoorbeeld de naam Ba ker weet en verder alleen de straat. In dat boek staan namelijk 2.500.000 na men vermeld. Per dag worden er on geveer 246 miljoen gesprekken ge voerd. ue vasten ondergedoken zijn NeW York II tijg bot inderdaad? toch lijkt het te ondienstig een kleine balans op Atv, ^on van het carnaval in Zuid- .htevit,- v het en nogal opgewonden pleegt te heeft men na afloop in totaal 27 fe,/rika. in Brazilië, waar men ter Seteld- Al die dodelijke slachtof- ziin in zekere zin het gevolg van ?«t uitbundige carnavalsviering. •»«i namelijk 25, zodat we dus ^oj/ootste aantal doden viel in Sao T7 namelijk 25, zodat we dus Utrecllt vü) a1?,0616!! aannemen, dat het carna Wist u, dat planten beter tegen roentgenstralen kunnen dan mensen? In een laboratorium heeft men vast gesteld dat, terwijl een sterkte van 400 tot 500 roentgen voldoende is om de dood bij een mens te veroorzaken, men het dubbele aantal nodig heeft om hetzelfde bij een plant te berei ken MJ ,v" omiutuicii, uav v-ui uu ^da 'daar iets van een moordende tor- .1, weg heeft zo'<jer'carnert.ie in deze Itali- havenstad bleken een weduwe 110- 'Sz]( aar negentienjarige zoon in het Kah zijn van een pistool, maar ook ;®t nfh artilleriekanon. Het bezit van ■e „b S werd gestraft (met een boe- hVp!n 2000 lire) ?öi 'gen maar voor het ver- Jge]h Van het kanon werd geen straf rte'iik d Dit laatste wapen was na- Worie0n uitvinding van de man van /nv ,UWe. hie in de wereldoorlog t rip e en de rechtbank nam aan. °eis? weduwe dit kanon („wegens ge- p °denen had verborgen". In u®Ze stad heeft men een kerkto- Qle in het geheel maar 300 kilo U zult haar vast ook wel gezien heb ben bij uw bezoek verleden jaar aan de Brusselse „Expo" en er is geen twijfel aan. dat „Vania". die geduren de vele maanden de omgeving van het Nederlans paviljoen heeft opgeluisterd de meest vertroetelde en geaaide geit is geweest van het najaar. Mogelijk interesseert het u, dat de Expo-geit geboren is in Rijswijk en na haar Brus selse succes, weer teruggegaan is naar de eigenaar. Vervolgens adver teerde deze met het dier in een blad en Markelo zag er wel wat in een derge lijke populaire geit binnen zijn ge meentegrenzen te hebben. Gisteren is de geit van Rijswijk naar Markelo ge gaan. Deze afstand legde ze niet ineens af. want het bestuur van de Utrechtse studentensociëteit bood haar, samen met de begeleiders, een lunch aan Bo vendien werd de geit begiftigd met een aantal linten en medailles, waar aan ze meteen begon te knabbelen. gemaakt. Ook niet voor de twee parate divisies. De heer Schouwenaar was bijna kinder lijk onwetend ten aanzien van het feit, dat voor de hele opbouw der gezamenlijke defensie eenvoudig afspraken zijn ge maakt in de Nato-raad om deze defensie in gezamenlijk overleg zo goed mogelijk op te bouwen. De heren Calmeyer (CH) en Fens (KVP) toonden zich voorstanders van het ver bouwen der beide kruisers en zeiden dan ook tegen het amendement van de PvdA te zullen stemmen. Ook minister Staf had in het algemeen over dit probleem gesproken en gezegd, dat wij zonder vliegkampschip en kruisers een vacuum zouden scheppen. Het zou al leen een vermindering zijn van de mari tieme kracht van de Nato en geen bespa ring op het personeel. De minister zeide dat wij het Amerikaanse aanbod, de helft hiervan te betalen, moeten aan vaarden. De minister deelde ook mede, dat van de vier afdelingen geleide pro jectielen voor de luchtverdediging Ame rika er twee zal bekostigen. Voor de luchtverdediging dacht de minister voorts alleen aan supersonische jachtvliegtuigen. De heer Schouwenaar, die zelf in de buurt van Soesterberg woont, had ge vraagd de vllegtuigbasis op Soesterberg op te heffen. Minister Staf zeide, dat vervanging door geleide projectielen nu nog niet mogelijk was, maar dat hij dit verzoek van de heer Schouwenaar toch niet erg objectief kon vinden. Waakzaamheid blijft ten zeerste gebo den en de minister was mét de heer Fens ongerust over de geruchten van een geneutraliseerde zóne, welke hij een soort Rapackiplan en hoogst gevaarlijk noemde. Dit zou alleen kunnen met inter- natinonale controle. De minister betreurde evenzeer de le veranties der Verenigde Staten aan Indo nesië Het Amerikaanse standpunt is echter niet gewijzigd, zei minister Staf. Bij een aanval op Nieuw-Guinea zal Amerika niet lijdelijk toezien. De minis ter zeide niet te begrijpen, waarom men wel marine-personeel en geen personeel van de land- en luchtmacht naar Nieuw- Guinea zou mogen uitzenden. (Van onze Amsterdamse redactie) Enkele dames en heren, die zich aan de Gemeente-Universiteit van Am sterdam in de Spaanse taal bekwamen of op andere wijze grote belang stelling voor het land hebben, nemen op het ogenblik frequent les in het paardrijden in de Amsterdamse manege Zij zullen een plan van mevrouw M. v. Luque y Perez, docente in de Spaanse taal aan de G.U., om een tocht te maken langs de route die Don Quichnte eens heeft ge volgd. gaan verwezenlijken. De organisatie van de reis. welke een maand duurt, is in handen van de „Circulo espanol de la Universidad de Amsterdam, La Barraca". De deelnemers, circa 15 in getal, hebben advies ingewonnen bij prof. He»nandez Pancheco, hoogleraar in de historische geografie te Madrid. A-.n de hand van zijn routebeschrijving en de reconstructies, die auteurs als Azorin en Ortega y Gasset van Don Quichotes tocht door La Man- cha, zoals de hoogvlakte ten zuiden van Madrid heet, hebben gpmaakt, zu'len de reizigers te paard en in een huifkar, welke zij van het Spaanse leger hebben geleend, trekken De nacht zullen zij doorbrengen in eeu wenoude herbergen, possada's genaamd. De jongelieden zullen hun ervaringen op schrift stellen. Zij willen ver gelijkingen trekken tussen de op enkele punten uiteenlopende reisjour nalen. Voorts hopen zij, dat de vermoeienissen van het lichaam zij zullen drie weken lang 5 6 uur per dag te paard.zitten - de ontwik keling van de geest ten goede zullen komen. Op 21 maart a s vertrekken zij uit Amsterdam. Omstreeks 20 april hopen zij van de geplande „dwa lingen huns weegs" terug te keren. Prof. Carlo Schmid. vlce-voorzltter van de Westduitse Bondsdag en lid van de sociaal democratische partij is er gis teren mee akkoord gegaan, dat zijn par tij hem kandidaat stelt voor het presi dentschap van de Bondsrepubliek. Hij zou dan prof. Theodor Heuss moeten opvol gen, wiens tweede ambtstermijn afloopt op 17 juli. Zonder grondwetswijziging kan Heuss niet voor de derde keer gekozen worden. Hij heeft dan ook al de wens te kennen gegeven om zich terug te trekken. Niet temin heeft de parlementaire fractie van de Duitse Partij, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie 'n motie in de Bonds dag ingediend, waarin aangedrongen wordt op grondwetswijziging, zodat Heuss her kozen kan worden. De Bondsconventie ter verkiezing van een nieuwe president zal op 1 juli te Berlijn samenkomen, zo heeft dr. Gersten- maier. de voorzitter van de Westduitse Bondsdag gisteren te Berlijn meegedeeld. Gerstenmaier kondigde voorts aan, dat hij binnenkort stappen zal doen de Bonds dag formeel te laten besluiten, dat het gebouw van de vroegere rijksdag in West- Berlijn de officiële parlementszetel van een herenigd Duitsland zal worden. Het gebouw wordt thans gerestaureerd. De christen-democraten hebben nog geen kandidaat gesteld maar de naam, die het meest wordt genoemd is Heinrich Kro ne, de 62-jarige fractieleider der C.D.U. Hij verklaarde zich voorstander van één departement van defensie maar met een horizontale verdeling en scheiding van de verantwoordelijkheden van minister en staatssecretaris. Voor verkorting van de diensttijd zou men meer beroepspersoneel moeten aan trekken. maar dat zou veel duurder wor den. Ook de heer Calmeyer waarschuwde er voor, dat dit een kostenverhogende fac tor was en niet te combineren met ver mindering der defensie-uitgaven. De mi nister wees er daarbij nog op, dat de wer ving van beroepspersoneel in België in tussen zeer was tegengevallen. De heer Fens was niet geheel overtuigd, dat ver vanging door beroepspersoneel kosten verhogend zou werken. Misschien wel bij de eerste aanloop, zei hij. maar op de duur niet. Minister Staf legde er nog eens de na druk op. dat. het defensieplafond niet werd doorbroken. Hij zeide zich te houden aan de afspraak. De defensiekosten zijn echter moeiliik met andere landen te ver gelijken. Wij hebben onze eigen verant woordelijkheid en wij moeten ons houden aan onze verplichtingen. Hij zag echter geen mogelijkheid de kosten te verlagen. De marinebijdrage Is volledig In het de fensieplan opgenomen en de verbouwing der kruisers is binnen dat raam mogelijk. Deze kosten bedragen voor dit jaar 1% miljoen (welke de P.v.d.A. dus wil zien geschrapt) voor 1960 8% miljoen en daarna drie jaarlijkse termijnen van eik 10 miljoen. Hij meende, dat de begroting eerder zou stijgen dan dalen. De kosten van techni sche en tactische vervanging zijn moei lijk te becijferen. Hij schatte deze op 500 miljoen, waarvan 200 miljoen aan buiten landse hulp. maar voor het volgend jaar zal men toch wel rekening moeten hou den met een begroting van minstens 1700 miljoen, aldus minister Staf. Er kerd kort geiepliceerd, waarbij mi nister Staf nog eens uiteenzette, dat het toch duidelijk moet zijn, dat Nato-ver- plichtingen niet worden opgelegd, maar vrijwillig worden aangegeven. Zo ook dus wat de Karei Doorman en de beide krui sers betreft. Staatssecretaris Moorman zei alleen nog maar, dat hij bij deze eerste ontmoeting met. zijn jongere collega het beter achtte deze het laatste woord te laten. De heer Schurer (PvdA) verklaarde zich, maar niet namens zijn fractie, nog tegen de atoombewapening en vroeg daar om hoofdelijke stemming over art. 74. Deze stemming alsmede die over het amen dement en de begroting zelf zullen a.s. dinsdag worden gehouden. F.S. In een woning in de Van Swindenstraat te Amsterdam heeft men een lugubere ontdekking gedaan. Er werd daar name lijk op zijn bed een 75-jarige man aan getroffen, die volgens de dokter zeker al tien dagen dood was. In dezelfde kamer, die ln vérgaande staat van vervuiling verkeerde, vond men een 48-jarige vrouw, die geestelijk gestoord bleek. Zij zal nu in een psychia trische inrichting' wordei opgenomen Van enig misdrijf, aldus de politie, is niets gebleken. Kardinaal Tardini heeft alle Poolse bis schoppen uitgenodigd dit jaar hun .,ad ll- mina"-bezoek aan Rome te brengen. Hij heeft dit gedaan in een persoonlijk schrij ven aan ieder der residerende bisschop pen. De Poolse bisschoppen hebben sinds het uitbreken van de 2e wereldoorlog hun voorgeschreven vijf jaarlijkse bezoek aan de H. Stoel niet meer kunnen volbrengen. Eerst verhinderden de oorlogsomstandig heden dit, later de^ regering. Sinds de om wenteling yan 1956 toen Gomoelka aan de macht kwam heeft de regering een nieuwe koers ten aanzien van de Kerk ge volgd: zo kon kardipaal Wyszynski Rome bezoeken en deelnemen aan de keuze van een nieuwe Paus. Aldus meldt het K.N.P. De luchtpostsluiting Voor opvarenden van smaldeel 1 zijn als volgt vastgesteld: Hr. Ms. de ZeeuW; u februari te 16.00 18 en 21 februari te 6 uur. Hr. Ms- de Ruyter, Hr. Ms. Utrecht, Hr. Ms. Zwaardvis en Hr. Ms. Tijger- haai: 14 februari te 16 uur, 18 en 21 fe bruari te 6 uur, 27 februari en 6 maarte 10 uur, 9 maart te 13 uur. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p.a. Amster dam CS - Marine. Zeepostzendingen voor bovengenoemde schepen dienen op g maart a.s. ter post bezorgd te zijn. Zeepostzendingen voor oeyarenden van smaldeel V (in het bijzonder briefpakjes van maximum 500 gram) kunnen van 28 februari tot 13 maart a.s. ter post be zorgd worden- (Van onze correspondent) PARIJS, vrijdagmorgen De opschudding, die in Frankrijk werd gewekt door de twee grote schandalen, de zaak der „roze balletten" en de zaak- Lacaze. begint te luwen. Hoewel het on derzoek nog steeds op grote schaal wordt voortgezet, worden er met de dag min der mededelingen over gedaan. Slech'i als er weer iemand in staat van beschul diging wordt gesteld, wordt er een klein communiqué uitgegeven, waaruit men niet meer kan opmaken dan dat de lijst der verdachten weer groter is geworden. In de zaak van de „roze balletten" zijn nu acht namen bekend. Men is dus nog lang niet toe aan het aantal van twintig, dat volgens de eerste mededelingen zou zijn gecompromitteerd. Het aantal ouders echter, die klachten hebben ingediend, is met twee vermeerderd. Tot nu toe is alleen de gewezen politie agent Pierre Sorlut, die zoals bekend de „impressario" van de balletten was, in voorarrest gesteld. Dat er niet meer ver dachten iin het huis van bewaring zijn in gesloten is het gevolg van het feit, dat Le Troquer, de gewezen president van de Nationale Vergadering, op vrije voeten Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Statenleden een voordracht ver zonden voor een begrotingswijziging om 10 000 te voteren voor het aanbrengen van een radarinstallatic op de veerboot Haringvliet, mits het RJjk daarvoor een gelijk bedrag in de kostcn meebetaalt. Uit deze voordracht blijkt, dat door Ged. Sta ten in overleg met de R.T.M. een onder zoek is ingesteld naar de wenselijkheid en de mogelijkheid van het aanbrengen van een radarinstallatie op een der veer boten, die tussen Hellevoetsluis en Mid- delharnis varen. Daarbij ig gebleken, dat het binnenva ren van de nauwe haveningangen bij mist en somitijdis sterke stroom grote moeilijkheden opfeysrt en dat het daar aan verbonden risico, oo-k na het aan brengen van radar, niet geheel zal zijn opgeheven. Dit binnenvaren is nil. niet ten volle verantwoord, indien de gezag voerders niet met het ongewapende oog de uiteinden van de havenhoofden tijdig kunnen ontwaren- Proeven met de mo dernste systemen radar hebben evenwel uitgewezen, dat het tijdig met het onge wapende oog waarnemen van de uitein den der havenhoofden bij gebruik van een dergelijke radarinetaiiliatie vermoe delijk kan worden teruggebracht tot het ogenblik, waarop het schip de haven hoofden reeds dicht is genaderd. Bij zeer dikke, of steeds dikker wordende mist is het varen echter ook dan nog niet verantwoord Wel wordt de mogelijkheid van varen tijdens niet al te dikke mist aanmerkelijk vergroot. Ged Staten delen verder mede, dat daar deze veerboot de ..Haringvliet" eigendom van de Prc>vincie is en voor rekening der provincie en het Rijk is ver bouwd. bat aanbeveling verdient de toe rusting van het schip met radar naar de meest geëigende aanbieding ten laste van de bouwkosten te brengen, mits hel Rijk de helft van de kosten bijdraagt. Deze koeten worden, met inbegrip van de montage, op 20.000 geraamd. De door de R.T.M. verschuldigde huursom zal dan kunnen worden verhoogd met de annuïteit var. de kosten van bet. aanbrengen van de radar, gebaseerd op acht jaar afschrijving In de huurovereenkomst is de mogelijk heid daartoe open gelaten. Aan de minister van Verkeer en Water staai is inmiddels verzocht te bevorde ren, dat een rijksbijdrage va,n vijftig pro cent ln de kosten wordt verleend, terwijl ook aan de R.T.M., waarmede reeds amb telijk overleg Is gepleegd om instemming met het voorstel Is gevraagd. Uiit bet bovenstaande blijkt, dait het pro vinciaal bestuur er geld voor over heeft om de grootste in dit veer varende boot van radar te voorzien. Uit de kring van scheepvaart en schip perij hoorden wij evenwel, dat de „Ha ringvliet" het moeilijkst van alle scheper, de havens aandoet en dat deze omstan digheid ook met radar blijft bestaan. Dit werd gesteld. Derhalve kan men moeilijk degenen, die later in staat van beschul diging werden gesteld insluiten, omdat dan de publieke opinie in het geweer zou zijn gekomen. Kennelijk is van hoger hand de wenk gegeven, het onderzoek meer geheim te houden. Binnen enkele dagen overigens zullen decreten worden afgekondigd, waarin een geheim onderzoek wet wordt. De boule vardpers Is dan alleen aangewezen op de verklaringen van de getuigen en op de resultaten van een eigen onderzoek. Reeds nu hebben de verdedigers in de beide schandalen ervan afgezien nog verdere inlichtingen aan de pers te verschaffen. En zjj hebben hun cliënten ontraden, nog langer persconferenties te geven. Een volslagen geheime behandeling ove rigens kan door het publiek worden op gevat als een poging om de zaak in de doofpot te stoppen. En dit zal nog vér- sterkt worden, wanneer voortaan op grond van de nieuwe wet het incognito van de beschuldigden door de justitie wordt ge waarborgd. Het is ietwat onrechtvaardig tegenover degenen, wier namen in deze beide schandalen reeds bekend zijn ge maakt. Enkele bladen, die allerminst sen- satiejournalistiek bedrijven, vragen zich dan ook af, waarom halverwege het on derzoek maatregelen worden getroffen, waardoor een deel van de verdachten on bekend blijft, terwijl de anderen het evenzeer gewenst zouden hebben. Een blad als La Croix zegt dan ook in dit verband: „Hoe kan men het publiek ervan overtuigen, dat dit niet is gebeurd op aan dringen van hogerhand, opdat bepaalde namen niet bekend zullen worden" en: „De geheimhouding van het onderzoek wordt op het ogenblik een meten met twee maten en dat kan slechts de mening be vestigen van degenen, die ervan overtuigd ztin. dat het beschuldigen van de heer Le Troquez terecht of ten onrechte een po litieke manoeuvre is geweest". Wjj herinneren eraan, dat de Keer Le Troquer steeds heeft ontkend in de zaak der „roze balletten" betrokken te zijn ge weest en dat men hem om politieke re denen heeft trachten te treffen. Want in de ogen van de grote massa is Le Tro quer geworden tot de centrale figuur van het schandaal. Immers aanvankelijk speel de alles zich af op zijn buitengoed Le Butar. Het is overigens duidelijk gewor den, dat het onderzoek zich heeft gecon- treerd op de politieman Sorlut, die de meisjes exploiteerde en hen op zoveel plaatsen liet optreden, dat Le Butar niet anders dan een ondergeschikte rol in dit geheel speelt. Wanneer het onderzoek in het geheim wordt voortgezet kan het publiek zicih geen oordeel meer vormen en zal het blij ven staan bij de vooroordelen gewekt door het bekendmaken van zeer opzien barende namen. Intussen heeft de heer Le Troquer de socialistische partij verzocht hem tijdelijk te royeren. Als verdachte kan hij het recht doen gelden het publiek te laten wachten op zijn verdediging en wat dat betreft verkeert hij ook reeds in een zeer nadelige positie omdat de zaak met ge sloten deuren zal worden behandeld. Wat d® zaak-Lacaze betreft, ook hiier wordt het aantal van hen die zich in de strijd werpen kleiner, vooral nu dokter Lacour een klacht heeft ingediend tegen majoor Rayon, die heeft beweerd, door Lacour te zijn aangezocht om de jonge Guilaume te vermoorden. In deze zit in de grote breedte van het schip. In- zaak wordt een van de grootste rol- siders meenden dan ook, dat men de radar beter op een der smallere boten, b.v. de „Stad Zierikzee" kan aanbrengen. Deze is eigendom va® de R.T.M. en hier over heeft de provincie geen zeggenschap, terwijl wij niet verwachten, dat de direc tie van de R T M. eigener beweging zo'n vrij kostbare installatie zal laten plaatsen Hierdoor is ©r dus weinig, of liever geen keus voor het provinciaal bestuur. len gespeeld door een aantal vrouwen die weinig vertrouwen inboezemen. Dit omhult het geheel met een waas van ge heimzinnigheid, waaruit de sensatiepers naarstig verhalen put, maar waardoor de feitelijkheden zeer onzeker worden. Het publiek zou er niets bij verliezen, wan neer het uitrafelen vwn de schandalen eenvoudigweg aa® de rechtbank werd overgelaten. „Rijd door en zondig niet meer", zei een Utreclvtse politieagent dezer dagen, toen een verkeerszondares hem, hij wijze van legitimatie, een van haar naam voorzien bijbeltje aan bood. Het Boek der boeken inspireer de hem wellicht tot deze vergevens gezindheid, doch aangezien niet alle agenten gelijk zijn en bovendien niet iedere verkeerszondaar met een bij bel op zak van de weg gebruik maakt, 'blijft het probleem van de straf ac tueel. Dat is trouwens maar goed ook. Hoe vaak niet is een omvangrijke boete nodig om de verkeerszondaar weer op het goede pad terug te bren gen en hoe vaak blijkt niet, dat zelfs deze hardnekkige aanpak geheel zon der effect blijft. In Canada is men tot de conclusie gekomen dat speciaal ge fortuneerde verkeer szonduars door de boete niet die draai om de oren krijgen, die de rechter bij h&t uit spreken van zijn vonnis in gedachten had. De boete wordt betaald en flui tend rijdt de snoodaard verder... daar moet iets tegen gedaan worden. Drie weken geleden is daarom in Toronto besloten om (bij wijze van proef) voor elke door de rechter bestrafte verkeersovertreding aan de betrok ken automobilist strafpunten toe te kennen en over de importantie van deze strafpunten moet ge niet te licht denken. Het systeem werkt als de spaarzegeitjes bij de kruidenier, al leen is het de justitie, die de zegeltjes plakt en besltaat de bonus niet uit een theepot, een stel lakens, een soep lepel of reisbonnen, maar uit intrek king van het rijbewijs. Wie twaalf strafpunten heeft verzameld moet bij gerechtelijk vonnis voor drie maan den gaan lopen. Gevaarlijk rijden wordt gehono reerd met vijf strafpunten en te hard, rijden eveneens met vijf punten. (Bij geringe overschrijding van de toege stane maximum-snelheid komt men evenwel in aanmerking voor een be paalde reductie). Het negeren van een stoplicht levert drie strafpunten op. Wie stopt op een plaats, waar zulks verboden is, kan rekenen op twee strafpunten. Twee punten vor men ook de straf voor die automobi listen, die een verboden straat in rijden of die onnodig te langzaam rijden. Enfin, er bestaat een lange tarief-lijst. Misdadige nalatigheid wordt gestraft met twaalf punten in ééns. Uiteraard brengt deze punten-uit- deling een vrij omvangrijke admini stratie met zich mee, maar in Canada zien ze daar kennelijk niet tegenop. Wie zes punten heeft verzameld krijgt van de justitie een briefje thuis met de score, wie negen punten heeft wordt er op geattendeerd, dat hij zich kan onderwerpen aan een vrijwillig rijexamen. Wie eenmaal de twaalf punten heeft bereikt, kan er op rekenen dat zijn rijbewijs (auto matisch) voor de duur van drie maan den wordt ingetrokken. Nieuwe, harde spelregels voor het wegverkeer. Doch mag men in het spel mat de Dood lankmoedig zijn? In Engeland, waar men deze Cana dese proef met belangstelling volgt, voelt men ook wel iets voor deze nieuwe spelregels. „Ik feliciteer de Canadezen met deze proef", schreef mijn collega Basil Cardew onlangs in de Daily Express. „En ik zie geen enkele reden, waarom wij, in Enge land, dit experiment ook niet zouden wagen." Wat Nederland betreftde spelre gels zijn in dit kolommetje vermeld. Wellicht worden ze ook hier nog eens actueel! Een nieuwe bladzijde in de bloemlezing van verduisteringen: De Amsterdamse politie heeft een 39-jarige procuratiehou der aangehouden, omdat hij een bedrag van ruim zesduizend gulden heeft ver- dusterd. Hy heeft om het bedrog te be mantelen in de afgelopen maanden ge fingeerde posten in zijn boeken verwerkt Het geld heeft hij ten eigen bate aange wend. Naar de man verklaart hebben fi nanciële moeilijkheden ln zijn gezin hem tot de malversaties gebracht. De zaak ls aan het licht gekomen bij een interne controle. (Van onze correspondent) Door de Apeldoornse politie ls aange houden de 31-jarige J. K. te Kaatsheuvel die een bedrag van f 7500,- van een Apel doornse grossier, voor wie hij rayonver tegenwoordiger was, zou hebben verduis terd- De verdachte is voorgeleid voor de officier van justitie te Zutphen. 12). Onder alle omstandigheden zal ik de vrouw herkennen en de kerel, die bij haar was evenzeer, antwoordde August onsa menhangend. Dat is tenminste iets. Ik vond het riskant een gast van het „Sint- Olaf" te arresteren voor ik absolute ze kerheid had. Die heb ik nu. Waarom schrok zij anders zo? Voor de duivel, kerel, spreek geen wartaal! viel de gérant uit. Ik kan er geen touw aan vastknopen! Een kwartier geleden verliet me vrouw Hangö het hotel. Het was haar chauffeur, die me de opstopper verkocht. Wel allemachtig! Elmblad hief in vertwijfeling de armen omhoog- Waarom haar niet gearresteerd? Wat ben jij voor een detective? Södermans hersenen begonnen weer normaler te functioneren Ik wacht nog altijd op de officiële aanstelling, die u me hebt beloofd, ver weet hij de gérant. Zonder die machti ging erkent niemand mijn bevoegdheid. Mevrouw Hangö was een vrouw op jaren en dik. Deze vrouw was jong en slank. Me vrouw Hangö had grijs haar, deze vuur rood. Toch meende ik haar aan een eigen aardigheid te herkennen- Om zeker van mijn zaak te zijn, rehde ik haar na en riep haar bij de naam. Zij schrok geweldig. Maar de chauffeur sloeg me van de sok ken, zodat zij er vandoor kon gaan. Hoe zou het mevrouw Hangö kunnen zijn, als zij in het geheel niet op haar leek? Wanneer zij het niét was, waarom bokste de chauffeur me dan tegen de we reld? Die slag is jou, gaf de gérant toe. Ik geloof nu ook te weten, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Iemand huurde kamer 216 onder de naam mevrouw Han gö, maar er was geen mevrouw Hangö. met dat we uitkeken naar een vrouw grijs, niet naar een met rood haar- De gérant gaf zich een kletsende klap op de dij. Verdorie! Zo heeft dus de zaak in el kaar gezeten! ln ieder geval hebben we iets uitgevist, de rest zal wel volgen. Wij bezitten een signalement zowel van de vrouw als van de man. Geen twijfel of de klerk, die hen inschreef, de portier, de chasseur en een stuk of wat kamermeis jes hebben hen eveneens gezien. Hun ver klaringen zullen de doorslag geven, wan neer het span vandaag of morgen is ge knipt. Kijk meteen na onder welke naam wij hen inschreven. Ik moet weer naar barones de Béringuard; zij heeft het le lijk op haar heupen. Het zou me een lief ding waard zijn, als we deze ellendige den gevallen. Die steken tegenwoordig ongeveer overal hun neus in en aan be roemde halssnoeren is dikwijls de een of andere pikante geschiedenis verbonden Söderman, ik ben over je eerste optreden als detective meer dan tevreden- Waar schijnlijk had ik in de slanke roodharige schone niet de vetgemeste oude mevrouw Hangö herkend. Ga zo door, en je zult ple zier van je nieuwe baan beleven. Morgen- ochentd is de officiële aanstelling in je bezit. In August's hoofd hamerde het nog als of er een smederij in volle werking was, maar niettemin gevoelde hij zich buiten gewoon in zijn nopjes. Er begon licht te komen in de zaak Hij nam zich voor, de pseudo-mevrouw Hangö en haar mede plichtigen te ontmaskeren. Dan gaf hij de waard zijn, als we deze Die andere ging voor haar door. nadat "zijhistorie uit de kranten konden houden, ^tockholmse politie het nakijken, zich corpulent gemaakt, de nodige rouge naar ik heb er niet veel hoop op- Zijn het wel een echte baron en ba rones? op haar gezicht gesmeerd en een grijze pruik opgezet had. Toen ik haar die nacht verliet, wachtte zij een paar minuten en sloop een andere kamer binnen, vermoe delijk die van haar man- Maar je was er bij, toen de politie in alle appartementen een onderzoek instel de! Ja, ik herinner mij de man ook. Hij opende de deur van kamer 223 en zei, dat zijn vrouw in bed lag. Zij gevoelde zich niet wel. Werkelijk zagen we een vrouw, die de dekens tot over de kin had opge trokken. Een massa voorrrood haar lag op het hoofdkussen. De inspecteur, die het onderzoek leidde maakte zijn verontschul digingen. Vergeet niet, mijnheer Elmblad En of! Het klopt bovendien, dat zij de nacht in Saltsjöbaden hebben doorge bracht bij de Kalundbv's, die tot de eer ste families van Zweden behoren. Neen, daar is geen speld tussen te krijgen. En de sieraden van de barones zijn óók echt. Ik zeg natuurlijk geen kwaad van het „Sint-Olaf" maar is het niet een beetje verdacht, als adellijke' lui er hun intrek nemen? Dat soort houdt-er dikwijls eigenaar dige opvattingen op na. Misschien kozen de Béringuards juist een eenvoudig hotel Söderman sloeg het nachtïegister op De dame, die appartement 216 had be woond. stond gelijk hij verwachtte, inge schreven als mevrouw Hangö: naar haar voorgeven was zij afkomstig uit Eltkarlebv Kamer 223, waar de politie en hij een da me met rood haar in bed aantroffen, bleek betrokken te zijn geweest door het echtpaar Klausen uit Kopenhagen. Namen en woonplaatsen waren gefingeerd, daar twijfelde hij geen ogenblik aan. Het was n tuurlijk allerminst toeval, dat mevrouw Hangö en de Klausens dicht bij elkaar gelegen kamers op de vierde verdieping hadden bewoond, zoiets strookte met de om niet door journalisten lastig te wor-1 plannen. De pseudo-mevrouw Hangö had niet anders te doen gehad dan van kamer 216 naar kamer 223 over te wippen zodra de nachtklerk met de lift naar beneden was gegaan, en meneer Klausen zorgde er voor, dat haar bagage met bekwame spoed volgde. Midden in de nacht be hoefden zij zich geen zorgen te maken, te worden betrapt. Het lag er dik op, waar om het echtpaar Klausen het „Sint-Olaf" met een bezoek vereerde: het had zijn zin nen gezet op het kostbaar halssnoer van barones de Béringuard. Op de een of an dere manier waren de Klausens te weten gekomen, dat de Béringuards van Parijs naar Stockholm reisden en waar ze hun intrek namen- Zij hadden zich gehaast, de baron en de barones voor te zijn. Hoe zij er de lucht van konden gekregen heb ben. dat het begeerde sieraad in de hotel- brandkast werd geborgen was Söderman vooralsnog een raadsel. In elk geval zorg den hun medeplichtigen, dat het er niet al te lang in bleef. Een ingeving volgend, wendde August zich tot Lars Folmer- Hoe hebben de Bé ringuards hufi suite besproken? Telegrafisch, Regelrecht uit Parijs. Zeg Sherlock Holmes, hoe is het met je bo venkamer gesteld? Dank je. Er wordt gehamerd alsof ze een vloerkleed spijkeren. Zou je maar weer niet liever het baantje van nachtklerk overnemen? Geen haar op mijn hoofd denkt er aan. (Wordi vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5