Bidaults christen-democraten in Parijs voor 't eerst bijeen Boer moet telkens aanpassen Factoren voor lonende prijs voor de melk Wim Quint papa-thuis en papa-van-de-radio WINDSTREKEN -fioösm contact AUTOTREIN IN FRANKRIJK Al Uit weer eert Opperhoofd van de Wigwam jubileert Wanbetalers kregen goed getuigschrift Lord Russell schrijft geen biografie van koning Haakon Bejaarde man op donkere weg dood gereden Pleidooi voor verhoging van het vetgehalte aiie Nog geen ontslag voor Walcherse artsen VAN HOUTEN cacao 1 DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 PAGINA aan het gare de lyon ^Qar later was er geen pardon M. R. P. Autobestuurder vrijgesproken Op een weggedeelte, dat glad was geworden door rijp, is een uit Rhe- nen afkomstige kleine personenwa gen bij Eist geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder, de heer W. E. van Z. uit Rhenen kwam hierbij om het leven, zijn echtgenote, zijn dochtertje en zijn schoonmoeder die zich bij hem in de wagen bevon den, liepen zware verwondingen op. ^«zeZ Jïla ^°penhagen York W ashington Moskou ^"|S Arm regenwormpje „Ik versta er niets van, maar. Bijna 1000 per dag Televisie in Frankrijk Jos Cleber dirigeert in Alaska Boekenweek V hebben de Franse spoorwegen de eerste autotrein getoond, die op Verschilende lijnen in het zuiden van Frankrijk gaat rijden. Deze autotrein heeft een bovenverdie ping, waarin zich 44 plaatsen van de le klasse bevinden van Waaruitmen een prachtig uit zicht heeft op de omgeving. C. van H. hield er te Breda een in- ^sseringsbureau op na. Hij werkte ,°°r een financieringsmaatschappij in ^sterdam, een handelsmaatschappij een bank. Maar zijn praktijken kon- ^eh lang niet alle door de beugel. Hij ^°rdt er namelijk van verdacht door !Jet plegen van valsheid in geschrifte Rechtmatig provisie te hebben ge casseerd ten nadele van de financie- Rgsmaatschappij en voorts over per- ,Ren, die bekend stonden als wan dalers goede inlichtingen te hebben Rstrekt. Wanneer er dan later achter end ontstond in de afbetaling, trad hij I, hi 'Ronder onprettig op bij het terugha- fa van de gekochte goederen. Zo had 'i iemand in Rotterdam, die een auto ad gekocht, maar bij de afbetaling in j6breke bleef, met arrestatie bedreigd. 11 Tilburg gaf hij zich uit voor ambte- i van de radio-recherche en ook zou zijn opgetreden als „bankrecher- ieUr", wanneer hij radiotoestellen ."'am terughalen, waarop nog moest °rden afbetaald en de mensen dat niet *°hden op een bepaald moment. o.bisteren heeft hij zich voor al deze 'hgen voor de Bredase rechtbank jP°eten verantwoorden. De officier ver- 'aarde, dat verd. zo erg was opget.re- Rh' dat hij hem had laten arresteren d? m?ns- B'dault vreesde de versmppe- in voorarrest had gezet. De eis luid- nng der Partl]en' ^"door wordt het ver- (Van onze correspondent) Parijs, hedenmorgen Te Parfls heeft het eerste congres plaats gevonden van de door de heer Bidault georganiseerde christen-democratische beweging. Deze bijeenkomst, die slechts voor een deel openbaar was, heeft zeer de aandacht getrokken van de pers. Zij werd bijgewoond door ongeveer 600 afge vaardigden uit 27 departementen, ver spreid over het gehele land, Algerije in begrepen. Uit de mededelingen van de or ganisators bleek, dat 90 kamerleden zich hebben aangesloten bij deze beweging, die overigens het karakter heeft van een ver- zamelgroep, waarin vertegenwoordigers uit alle nationale partijen te vinden zijn. De uiteenzettingen van de heer Bidault op 't Congres wezen er duidelijk op, dat 't eerste principiële doel van de beweging de integratie van Algerije is. De heer Bi dault heeft er echter wel voor gewaakt dat hij het woord „integratie" niet in zijn slogans verwerkte. Wel constateerde hij. dat de rede, welke destijds door gene raal De Gaulle te Constantino is gehou den, en trouwens diens hele beleid niets anders dan integratie betekenen. Overi gens kritiseerde Bidault de jongste spee ches van de eerste minister Debré, wie hij verweet, dat zijn rede weinig beant woordde aan wat hij vroeger altijd had beweerd. Een belangrijk stuk van Bidaults rede bestond uit een zelfverdediging, want deze staatsman kan zich op het ogenblik als een zeer bestreden man beschouwen. Hij zei, dat hij zo dicht mogelijk bij zijn ver leden zou blijven. Reactionair is hij zo weinig als maar mogelijk is. Hij kwam op tegen uitsluiting uit de M.R.P., de par tij, die hij destijds heeft opgericht, en ver klaarde er prijs op te stellen niet uit deze partij te worden verwijderd. Frankrijk heeft, als zovele andere lan den, dringend behoefte nodig aan een christelijke democratie, gevestigd op de christelijke beginselen en de rechten van keren. Ontegenzeggelijk is de M.R.P. van de Vierde Republiek op een echec uit gelopen. Maar dat is juist het gevolg van de versnippering en de verdeeldheid der leiders. Vastgesteld moet worden, dat er zich bij de M.R.P. en vooral bij de jongeren tendenzen ontwikkelen, die nu niet be paald gaan in de richting welke de chris telijke democratie van Bidault heeft be doeld. DdZe poogt de sociale rechter zijde te bereiken, welke zich in hoofd zaak achter De Gaulle plaatst. Het jon gere element bij de M.R.P. denkt an ders, zeer sociaal. In feite zijn de span ningen in de M.R.P. voor een niet gering deel terug te voeren op het conflict tus sen de generatie, die uit de oorlog naar voren trad (de oude M.R.P.) en de jon geren. Lord Russell van Liverpool, heeft een opdracht om een biografie over wijlen ko ning Haakon van Noorwegen te schrijven van de hand gewezen, omdat de koning geen dagboek bijhield en al zijn particulie re notities vernietigde. Lord* Russell kwam bij een onderzoek in Noorwegen tot deze ontdekking en is van mening, dat hij in deze omstandighe den niets over 't leven van de koning kan schrijven wat al niet bekend is. Nadat de officier van justitie bjj het Lcidse kantongerecht gistermiddag 75 boetp had geëist tegen de 35-jarige gros sier S. van der Vr. uit Zoeterwoude, die betrokken was geweest bij een aanrijding met dodelijke afloop op de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude, kwam de kantonrechter tot de conclusie, dat de man geen schuld aan het ongeval ten laste kon worden gelegd, waarop vrijspraak volgde. In de vroege mistige ochtenduren van 7 november j.. stak de 76-ja.ri,ge J. C. Hoek uit Zoeterwoude voor zijn woning de Hoge Rijndijk over, hij werd door een bestelwagen, bestuurd doo-r S van deir W gegrepen en overleed aan de gevol gen.. De verdediger van de grossier, mr. Spreij uit Leiden, betoogde, dat de Hoge Rijndijk een voorrangsweig is met toe gestane snelheid tot zeventig kilometer. On het punt. waar het slachtoffer over stak. l!i©t het einde van een zeer onover zichtelijke bocht en alle omwonenden weten, dat het uitermate gevaarlijk is daar over te steken. Een buurman van hot slachtoffer verklaarde, dat de bejaar de man slecht ter been was, maar toch vete mailen per dag zonder hulp te vragen de weg overstak. De verdediger was van mening, dat. men van «en automobilist niet mocht verwach ten. dat deze er rekening mee zou hou den. dat in het Pikdonker op een gevaar lijk punt van de weg een bejaarde man, die slecht ter been is en dus over weinig ontsnappingsmogelijkheden beschikt, de weg oversteekt. Daarbij had de grossier zijn uiterste best gedaan de man te ont- wijken, toen hij hem eenmaal m het Lioht vam ziJ'n kopl3inp0j^ zaï^ opidoemen, Ten gevolge van deze pogingen was de wagen over de weg geschoten en over de kop geslagen. Gezantschap thans ambasade. Bij K.B. Is Hr. Ms. gezantschap te Ciudad Trujillo (met zetel te Havana, in de Dominicaanse republiek) verheven tot de rang van am bassade en is Hr. Ms. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister aldaar, de heer G W. Boissevain benoemd tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur. Onder voorzitterschap van de heer Jac. Rijlaarsdam te Alphen a. d. Rijn, is in hotel „Centraal" onder grote belangstelling van belanghebbenden uit de Rijnstreek, de jaarlijkse voorlichtingsbijeenkomst gehouden van de Coöp. Melk Centrale, de C.M.C., waarbij circa 80 pet. van de melkwinnende agrarische be drijven zijn aangesloten en die geleid wordt door de drie samenwerkende boerenstandorganisaties, de C.B.T.B., de Holl. maatschappij van landbouw en de L.T.B. De heer J. A. Verhaar uit 's-Gravenhage, district-directeur van de C.M.C., gaf een technische uiteenzetting van de totstandkoming van de garantieprijs voor de melk, de beperkende bepalingen daarop, de prijsontwikkeling van de z.g. „losse" melk en de geschatte subsidies in het belang van de consument en de producent, van de melk, en wel over de periode van 1 november 1958 tot en met 31 oktober 1959. Op basis van de kostprijsberekening van het Landbouw Economisch Instituut, het LEI dat een eindbedrag van 29,60 aan geeft, heeft de Minister de garantieprijs vastgesteld op 28,90 en daarop boven dien beperkingen toegepast, die resulte ren in een te verwachten uitkering aan de boer van 26,53 bij een vetgehalte van 3,70 pet. van de melk. Om deze cijfers, die de boer, behalve het eerstgenoemde cijfer, nauwelijks be vredigen, is heel veel te doen. Vooral de argumentatie van de minister, dat de boer ook een deel van het risico moet dragen, heeft nogal wat stof doen opwaai, en. Het is in feite zo, aldus de heer Ver haar dat het weinig of niets baat of de boer hard of langzaam werkt. De Minis ter houdt namelijk slechts rekening mot een produktie van vijf miljard kg. melk De totale Nederlandse produktie bedraagt evenwel 55 miljoen kg meer en dit kwan tum valt buiten de garantie-regeling. Een derde van vijf miljard kg consumeert het Nederlandse volk in de vorm van melk een derde in de vorm van boter en kaas en een derde is voor de export bestemd met garantie, de overvloed exporteert Nederland zonder garantie. Hierop lijdt de producent schade en betaalt ca 1,27 van de eind-garantie, doordat hij minder uitgekeerd krijgt. De heer Verhaar weerlegde met cijfers v twee jaar gevangenisstraf en het j^hnis, dat direct werd gewezen een R en negen maanden met aftrek. ij.De koopman A. H. uit Breda en de n'lburgse verkoper C. T., die met van enige malen zouden hebben samen- Styerkt, hoorden resp. vier maanden, Rrvan twee voorwaardelijk en f 80. jj?®te met twee maanden voorwaarde- 3k tegen zich eisen. Tegen hen wordt er veertien dagen vonnis gewezen. zet tegen het communism slechts ver zwakt. Hij verwachtte van de hergroepe ring een krachtige nationale beweging op grondslag van de christelijke democratie. Maar daarvoor moesten nu al voorbereid selen worden getroffen. Bidault was zeer in vorm en vond bij het congres eensge zinde bijval. Toch moet hij bij door zijn groot redenaarstalent niet bevangen toe hoorders de vraag hebben gewekt, of dat alles niet kon worden verkregen van de M.R.P. uit. Dit raakt het drama, waarin de christen-democraten zijn komen te ver- ^.Goudzoekers in Zwitserland. Nee, g ®t naarstige duikers naar rivierbo- of hardnekkige gravers in rots- }j °nd. Nee. deze goudzoekers deden te' wat rustiger maar ook wat rls- 'e 'ner' In 0011 P°stwa§en in de trein (•e Bazel was een postzak, waarin ba- - a goud zaten. Dat was iets van de u ding van deze zoekers en ze pikten ha' J[eval in. De waarde bedroeg bij- 100.000 Zwitserse Franken. En nu mijn middel in de modder blijven ste ken. Het kostte me soms een uur om ongeveer veertig meter verder te komen". Lovgren. die de tocht per mo torfiets maakte, zei verder nog, dat hij soms tot aan het stuur in een kleverachtige rode modder vastzat. Een keer moesten er zelfs drie India nen aan te Pas komen om hem daar weer uit te krijgen. Legioenen insek- ten vormden verder een bijna onver draaglijke kwelling. jsdar zoeken waar het goud gebleven Ronden fc- k °awel zeelui de mist altijd als een van h gevaarlijkste vijanden beschou- (jph. zijn er toch twee Polen, die voor Hist erg dankbaar waren. Hun vis- t Hboot was op een zandbank gesto- g dicht onder de Deense kust. Daar tg beide Polen er al lang over dach- t a hun vaderland te ontvluchten, slo- ty, ze de kapitein en vier andere be- "Hningsieden op, namen een roei- ha°^e en voeren daarna door de mist ■,R land. Ze hebben om politiek asiel 8ïRaagd. ^oes •ji enkele maanden geleden ook )j deze Zeeuwse plaats een vrijwil- bevolkingsonderzoek op tuberculose k-rd gehouden, kwamen van alle kan- g de mensen graag om zich te laten ov°rlichten. Natuurlijk waren er, zoals dohT3'- oolc wel wat wegblijvers. Hoe dit kan zijn blijkt uit het volgen- Sg' Bij die wegblijvers was namelijk ba sezin met negen kinderen en daar- t k "eeft men nu een besmetting met ontdekt. De vader en zeven van hinderen, van een tot achttien jaar bj bleken reeds te zijn aangetast, tg-.hinderen zijn allen naar een sana- overgebracht. t-i det ziet er naar uit, dat de 23-ja- Zweedse wiskundige, Birger Lov- blet de eerste mens is geweest, die cJ'ucces een tocht heeft gemaakt van de Bica naar Panama, dwars door Stg dernis van Centr.-Amerika. Lov- ïjj,n zelf heeft er lets over losgelaten, c z^ide o.a.: „Ik ben door een rim- hg„ Setrokken, die onvoorstelbaar dicht eg °eid was. Het leek wel een muur 6g ,f hon je arm soms niet tussen lttj. "anen en doornige planten heen «J*n. Ik heb talrijke rivieren door- aad en ben vele keren tot aan Er is een Meteor-straalvliegtuig ge stolen van 'n luchtmachtbasis in Enge land. En er was niemand, die het had gemerkt. Het is dan ook 'n wonderlijke zaak geweest: toen men eens de inven taris ging opmaken, ontdekte men dat er een Meteor ontbrak. Het is nu wel duidelijk, dat het vliegtuig gestolen is maar bij stukjes en beetjes. Het schijnt zo gegaan ta zijn, dat men steed„ een of ander onderdeel meenam, totdat er tenslotte werkelijk niets meer over was. Hoe dat nu allemaal precies in zijn werk is gegaan, wordt door een speciale legercommissie onderzocht. Van de Russische ambassade ging een boodschap uit naar de minister van buitenlandse zaken van de Verenig de Staten om te danken voor de vrien delijke ontvangst, welke de Russische staatsman Mikojan, op de terugweg per vliegtuig uit Amerika na zijn be zoek aldaar, had ontvangen van Ame rikaanse luchtmachtleden, toen het vliegtuig, waarmee hij naar Europa terugkeerde, een landing meest maken op Newfoundland. De machine, waar in Mikojan gezeten was, had namelijk motorstoring gekregen. De Rus was die avond ontvangen in de kantine van de Amerikaanse luchtmachtbasis en had zich daar kennelijk wel geamuseerd. Zei de onderstaatssecretaris, Robert Murphy: „Hieruit heeft de heer Miko jan dan kunnen zien, dat een Ameri kaanse luchtmachtbasis nog wel eens nuttig kan zijn". In Rusland wordt thans een grondige studie gemaakt van het probleem van een lange levensduur. Volgens de jong ste volkstelling zouden er in de Sovjet- Unie meer dan honderdduizend mensen boven de negentig jaar zijn, terwijl de oudste man een 152-jarige Armeniër blijkt te zijn. Op vrijdag 6 maart is er een heel klein beetje feest bij de KRO Dan staan de jeugduitzendingen 12'/» jaar onder leiding van de oud-onderwijzer uit Oegst- geest, de geboren Hagenaar Wim Quint. Het opperhoofd van de Wigwam, de meest representatieve KRO-rubriek voor de jongeren en het prototype van de acht jeugdrubrieken, die Wim Qulnt verzorgt, vindt het aan de ene kant een mijlpaal, maar aan de andere kant hij is nog maar een goede veertiger pas het be gin, van wat de jeugd zoal opgediend moet krijgen. „Er kan altijd nog veel beters uit de bus komen", zegt hijzelf. „Ik heb nu acht programma's (Kleuterklas, Blok hut, Wigwam, Prentenboek, Boekenmo len, Dammerdam, De Douche en de re- gen-vakantieprogramma's( en aan mijn vijf uur zendtijd per uitzending kom ik nog te kort". „Denkt u maar eens", gaat hij ver der, „aan wat we zouden kunnen doen aan de moderne missiegedachte! We zijn er druk aan bezig en nog dit seizoen is het wel zover. Wat, weet ik nog niet precies. Maar in elk geval moeten we af van „die arme zwarte kindertjes in een lendedoekje, die we gaan red den. Dat is te ouderwets"- Wim Quint weet alles van kinderen af. Zijn carrière begon met vijf jaar als „kwekeling-met-akte" voor vijftig gul den in de maand. Dat was in Oegstgeest Daarna, in 1944, een jaar op de nu ver dwenen „klompenschool" in Hilversum Daar werd een oude relatie met Alex van Waayenburg aangehaald en meteen zat Wim Quint in diens ziekenprogram- ma (nog steeds in de Zonnepit). Tot hij in 1946 werd belast met de leiding van de jeugduitzendingen. „Ik ben nu helemaal veranderd. Ei genlijk ben ik een gespleten persoonlijk heid geworden" zegt hij wat overdre ven. „In mijn gezin ben ik papa-thuis en papa-van-de-radio". Als u mocht menen, dat dit weinig verschil maakt, vertelt Wim Quint, hoe hij eens aan een meisje uit Limburg, dat Yvonne heette, de raad gaf om meer melk te drinken en liever geen thee. Dat had hij trouwens echter zonder re sultaat, zijn eigen dochtertje Yvonne als papa-thuis ook al eens verteld. Na de uitzending dronk Yvonne Quint melk in plaats van thee. Papa begreep het pas, toen zijn meisje ook de volgende maaltijden alleen maar melk wilde hebben. Haar motief: de radio had gezegd, dat het moest! „Ik voel me soms net Sinterklaas, als ik via de microfoon tot de kinderen spreek: ik ben onfeilbaar- Wat ik zeg, Wim Quintopperhoofd van de Wigwam moet gebeuren. Kijk maar naar mijn dochtertje. Ik merk het ook, als ik club jes of scholen bezoek, wat ik geregeld doe om indrukken en ideeën op te doen: de meneer-van-de-radio weet alles en weet alles het beste". Over de reacties van de jeugd in de afgelopen twaalf en een half jaar kan Wim Quint meer vertellen dan hij ooit kwijt kan in alle zenduren, die hem nog beschoren zullen ziin' fn een kleutervertelling kwam eens een regenwormpje voor, dat terecht kwam bij kaboutertjes, die de was aan het doen waren. Geen waslijn te vin den. Ook al niet erg: het regenwormpje werd tussen twee grassprietjes gespan nen. Dat natte wasgoed om zijn lijf vond het wormpje helemaal niet leuk. Toen hebben de kleutertjes meneer Quint een waslijn gestuurd voor de kabouters dan hoefde het wormpje niet tot de volgende zaterdag tussen' die sprieten te blijven hangen. In de correspondentie aan Wim Qulnt zit nog veel meer: koekjes en snoepjes voor radiofiguurtjes, die er „slecht bij zitten", of „honger hebben". Of een bandje van een kleutertje, dat volgens de pastoor of de bovenmeester zo aar dig kan voordragen. Soms brengen de kinderen hem het bandje met hun lied je of voordrachtje zelf en dan ontdekt hij wel eens een veelbelovend jong ta lent. Soms gebeurt dat ook op audities. In een zuidelijk dorp was er een meisje dat Olga Lowina Imiteerde. Toen ze op het punt stond voor de microfoon te gaan zingen, kwam mama toesnellen- Eerst moest ze haar groene hoedje met veertje opzetten, anders klonk het niet echt Eén van zijn leukste herinneringen? Moeilijk te zeggen. Maar Wim Quint denkt aan het slot van de avonturen van „Buitenbeentje". Die ging op rol schaatsen achter een auto hangen en brak zijn been. Buitenbeentje naar het ziekenhuis- „Nou jongens, zeg hem maar goedendag,, hij blijft zes weken weg. Weet je wat, stuur hem aar eens een kaart in de vakantie." De volgende dagen kwamen er 2500 prentbriefkaarten binnen en na een paar weken was de stapel gegroeid tot 4000... Zijn succes is Wim Quint niet naar het hoofd gestegen. „Als we jubileren", zegt hij, „dan niet ik alleen. Want wat zou ik moeten beginnen zonder tante Roos (een Haarlemse huismoeder) zonder Joke v. d. Berg, zonder Lea Smulder (teksten), zonder Paula van Alphen, dat onderwijzeresje uit Soest- dijk? Dan had hij waarschijnlijk ook geen brieven uit het buitenland, zoals die van de Londense buschauffeur, die hem schreef: „Ik luister altijd naar uw kleu terklas ik versta er niets van., maar ik vind de sfeer zo aangrijpend". Op 6 maart jubileert Wim Quint „We doen er wel wat aan", zegt het Opperhoofd van de Wigwam, „al weet ik nog niet precies wat..". Gedurende de maand februari is het aantal geregistreerde televisie-ontvan gers in Nederland van 391.036 gestegen tot 418.084, een vermeerdering met 27 048 toestellen of 966 per dag. Van 1 tot en met 14 februari is het aantal geregistreerde ontvangers met 9.637 gestegen tot 427.721, wat een ver meerdering van gemiddeld 688 per dag betekent. Over de elf provincies waren per 1 januari 1959 de tv-toestellen als volgt verdeeld, waarbij ter vergelijking (tus sen haakjes en in ronde getallen) ook de situatie op 1 januari 1958 is opge nomen: Groningen 5412 (2300), Fries land 6422 (2500), Drenthe 2282 (1000), Overijssel 11.595 (6500), Gelderland 29.850 (17.800), utrecht 28.483 (18.600), Noord- Holland 104.193 (65 100), Zuid-Holland Noord-Brabant 43.327 (26.300), Limburg 23-566 (12.900). Rotterdam, dat op 1 januari 1958 van de drie grootste steden (Amsterdam, D3n Haag en Rotterdam) de leiding had met 34.200 ontvangers, is in de loop van het vorige jaar door Amsterdam inge haald. Op 1 januari 1959 stonden er in de hoofdstad 51.834 (31.800) geregistreer de toestellen tegenover 50.691 (34.200) in Rotterdam en 30-627 (18.300) in Den Haag. Het aantal aangegeven radiotoestellen bedroeg op 1 februari jl. 2.506 396 tegen 2.489.642 op 1 januari 1959- Op 1 fe bruari waren er 506.731 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 507.726 op 1 januari 1959. Begin 1959 waren er in Frankrijk 983.600 tv.-ontvangers geregistreerd, ruim 300,000 meer dan een jaar tevoren. Het aangegeven aantal radiotoestel len vermeerderde in het afgelopen jaar met 550-000 tot 10.646.000. Eén op de 45 Fransen heeft thans een tv-toestel en één op de vier een radio. Jos Cleber, wiens compositie „Sleigh ride in Alaska" ongekende populariteit geniet in de 49e, nieuwste staat van Noord-Amerika, en die is uitgenodigd om het jaarlijkse „Fur Rendezvous te Anchorage te komen bijwonen, zal woensdag a.s. van Schiphol vertrekken om er de dinsdag daarop weer terug te keren. Tijdens zijn verblijf in Anchorage zal hij o.a een plaatselijk koor en orkest dirigeren in een uitvoering van zijn compositie, waarvoor men in Alaska een tekst heeft geschreven. Dick de Vilder heeft gisteravond on der regie van Leo Akkermans een speur tocht in het rijk van het boek gemaakt vn verband met de aanstaande Boeken de vaak verkondigde opvatting dat de boerenstand de regering ca 500 miljoen zou kosten. Het is namelijk zo, dat het consumenten-subsidie op zuivelprodukten 219-912.000 kost en de bóeren-subsidie slechts 146.718.000. Het tegendeel is evenwel van de ebruchte 500 miljoen waar zoals spreker zich uitdrukte en wel dat de boer dit jaar 170 miljoen subsidie minder zal ontvangen in de vorm van een veel te lage melkprijs. De heer J. v. d. Beukei uit Delft, hoofd bestuurslid van de C.M.C. sprak over de politieke zijde van de agrarische belan gen. Het is elk .ar een striH op leven en dood om de boer, middels een gerecht vaardigde en lonende melkprijs aan zijn trek te doen komen. Als er één catego rie van Nederlandse maatschappelijke groeperingen is aan te wijzen die haar aandeel heeft gehad in de opbouw van het economisch leven in ons land. dan is het zeker wel de agrarische groep, die een intensieve produktie van zuivel- grondstoffen heeft bevorderd en daardoor het land de nodige deviezen heeft ver schaft. Spreker vond het onjuist, dat de boer, die altijd hard heeft gewerkt, nu er een overproduktie dreigt, geld moet toe be talen. Spreker kantte zich in sterke mate te gen de regeringsvoorstellen tot inkrim ping van de zuivelproduktie. Dit zou de kostprijs per eenheid doen stijgen; voorts is er ook een zekere verantwoordelijk heid te beleven voor de gebieden waar honger wordt geleden en zou dit wel ge wicht in de schaal leggen, aldus spreker gerekend naar een produktie van slechts 2 pet. van de wereldvoortbrenging? Dat er zoveel nodig is voor defensie, geeft ook nog reden om rekening te houden met een mogelijke oorlog. Bovendien zouden de zuivelfabrieken stil komen te liggen met werkloosheid als gevolg. De export zou een klap krijgen, want men zal de produktie nodig hebben voor het binnen lands verbruik. Eten en ander zou "weer tot gevolg hebben: verlies van een goede plaats op de wereldmarkt. Spreker zou een oplossing liever zoeken in de verhoging van het vetgehalte van de consumptiemelk van 2,50 tot 3.70. Dat de jongste poging hiertoe een fiasco is ge worden, schreef spreker toe aan het ont breken van consumentensubsidie. De fei ten hebben bewezen dat het juist is ge weest. dat de agrariër niet op stel en sprong tot ed voorgestelde produktiebe- perklng is overgegaan: kaas b.v. heeft het goed gedaan en de export kon eveneens goed worden bediend. Beter is het aldus de heer v. <3. Beu kei om vooruit te zien en rekening te hou den met de functie van de Euromarkt en Nederlands plaats en teak daarbij. Spr. zag daarin een uitkomstbiedend pers pectief. O.m. verwacht spreker dat Ne derland gedwongen zal worden het vetge halte van de consumptiemelk te verhogen. Denemarken heeft het inmiddels al tot 4 pet. verhoogd. Dit geeft te denken, zo merkte spreker op. Ook geeft de room- boter-manipulatie in het verleden te den ken. Toen de prijs werd verlaagd, nam de consumptie tot het dubbele toe. Con clusie: de prijs was een belemmering. Spreker bestreed de houding van het Landbouwschap, dat bij het geven van zijn fiat slechts rekening hield met de mo mentele budgettaire positie van de schat kist. Dit was fout! Sterk kantte spreker zich tegen een eenzijdige verantwoordelijkheids-eis ten aanzien van de agrariër: hij mag zich b.v. wel aanpassen aan de loonpolitiek van de regering ten aanzien van de land arbeiders dat deze hardwerkende men sen een betere sociale positie toekomt be streed spreker nftt maar wordt in de steek gelaten m.b.t. de kostprijsberekening, dat als basis dient voor zijn economisch be staan. Het gaat het gehele Nederlandse volk aan, dat de boer naar waarde wordt gehonoreerd als gelijkwaardige partner In de opbouw van het economische leven van ons land. Het is ook en vooral een morele plicht van de diverse boerenstands organisaties te activeren, dat de gemaak te afspraken, welke nu met de klompen worden vertrapt, worden angekomen op dat de agrariër niet wordt gedegradeerd tot steuntrekker, aldus besloot spreker. Naa aanleiding van een desbetreffende Informatie antwoordde de heer v. d. Beu kei, dat proeven worden genomen met verstrekken van comsumptie-melk in ge kleurde flessen, dit om kwaliteitsvermin dering avn de melk te voorkomen. Spr. bestreed de mening dat de boer of de fa briek schuld zouden dragen aan ingerieu- re kwaliteit van de melk. Ass er hiervan sprake mocht zijn. dan moet de schuld hiervan worden gezocht op de lange weg van producent naar de consument, dus via de slijter en bij de consument zelf. (Van onze correspondent) Het ziekenfonds Walcheren heeft beslo ten de datum van beëindiging van de toe lating van de twee zenuwartsen te Mid delburg, van wie zij meent, dat zij on juiste declaraties bij het fonds hebben ingediend, op te schorten tot 15 maart. ZoalR bekend heeft de president van de rechtbank te Middelburg In kort geding bepaald, dat de ontslagdatum naar 15 februari moest worden verschoven of zo veel eerder moest Ingaan als de toelatinss- raad van de Ziekenfondsraad zou bepalen Deze commissie heeft op 30 en 31 januari te Breda zitting gehouden en daar hebben beide partijen hun standpunt nader toegelicht. De uitspraak werd bepaald op 13 februari maar ondanks langdurige besprekingen is de commissie nog niet tot die uitspraak kunnen komen. Op haar verzoek heeft het fonds nu de datum van het ontslag voorlopig opgeschort. (Advertentie) RECTOR H. HEEREN UIT TIL BURG houdt vanavond zijn eer ste Lijdensmeditatie voor de K.R.O. week. Een aardige montage, waarmee de AVRO-televisie eer '.mlegt. Verschillende uitgevers, een boekhandelaar en ver scheidene schrijfsters en schrijvers kwa men tevens aan het woord om te vertel len hoe nu 'eigenlijk wel een boek tot stand komt. Heit bleek dat Anna Blaman, Hany Mulldeh, Cor Bruin en Ed Hoomik op zeer verschillende manieren werkten voordait het boek gereed was Gregor Serban en zijn Roemeens or kest kreeg daarna de gelegenheid klan ken uit de Balkan te laten horen (En teven® zag hij kans even gauw reclame te maken voor de zaak, waar hij speelt en voor de grammofoonplaten die hij van zijn orkest liet maken). Dait dit toe gelaten wordt is onbegrijpelijk. Wij zul len maar aannemen dat Serban in zijn enthousiasme de regels van het spel ver geten heeft. De Perry Como-sihow uit Amerika was dit keer beter dan anders en was een aardig besluit van een pretentieloze «vond. A.I, Waar o! niet Al te vaak vergeet U, ge zellig met z'n allen thuis zittend, het lekkerste te schenken wat er is: van Houten cacao. Weet U nog hoe gezellig dat vroeger altijd was? Haal die ge zelligheid terug In Uw huls, vandaag nog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5