Epko en Douwes Dekker, twee autodidacten Japan vol geruchten rond Huweliik van kroon onus „Ernstige meningsverschillen'' over oplossing kwestie-Cyprns Ned. Middenstandsbank acht winst over 1958 bevredigend II Bij de „down and outs" van de grote steden Kosten voor feest begroot op f 240.000 D Na aanvankelijke goede vooruitgang Britse soevereiniteit over legerhases op het eiland in het geding In Sydney slapen minstens 200 daklozen in de open lucht Westelijke antwoord nota's eindelijk in Moskou overhandigd Vrachttarieven wilde vaart verder gedaald Miehiko Shoda leent haar bruidskleed Natuurreservaat in de Brabantse Biesboseli Meisje verdronken Twee nieuwe viaducten in de Betuwe Bescheiden stijging van uitstaand krediet Dividend 7 pet (onv.) Transportproblemen h1 (le Euromarkt Kardinaal Feltin heeft griepaanval VB DINSDAG 17 FEBRUARI 1939 PAGINA 6 (Van onze correspondent) "WAANNEER JONGE SCHILDERS te Parijs exposeren, moet men ze zoeken in een van de ruim duizend kunstzaaltjes die over Parijs en voor het merendeel op de linker Seine- oever verspreid zijn. Daar zijn wijken verrezen op de plaats van middeleeuwse kloostergronden en de op ware kastelen lijkende buitenhuizen van de aanzienlijken in later eeuwen Men schiint zich toen niet ver van het stadcentrum hebben durven verwijderen. Toen deze grond werd volgebouwd, vormden zich een soort gemeenten, een ware doolhof, waar men op de grote Verkeerswegen geen vermoeden van heeft. De tijd stond er stil Kostelijk optimisme Bonte verscheidenheid Het aantal Nederlandse schil ders te Parijs, dat uit het bedrijfs leven naar de kunst komt over- gezwaaid, neemt overigens merk waardigerwijs toe. Er twee tegelijk te ontmoeten op een zwerftocht door oude wijken van Parijs, was ons niet nog niet overkomen. E. K. Staatssecretaris hoopt op instemming van Kamer Huwelijksreis? Rijksweg 15 vordert DE LEIDER VAN DE GRIEKSE CYPRIOTEN AARTSBISSCHOP MAKARIOSvertoeft momenteel in Londen, teneinde de drie- mogendheden-conferentie over de toekomst van Cyprus, welke begintbij te kunnen wonen. Omgeven door een legertje poli tieagenten en persfotografen ver laat de aartsbisschop zijn Lon- dense hotel. Bedrijfsresultaten Uitstaand krediet Niet beschikbaar Buitenlandse politiek (Van onze correspondent in Australië) Iedere nacht slapen in de steden als Sydney en Melbourne, minstens 200 daklozen onder de open hemel; sommige gelukkigen mogen kans zien een plaatsje te vinden in de ondergrondse spoorwegtunnels, tramhuisjes, openbare toiletten of op luxe manier in een afgedankte spoorwagon, doch de meesten van hen moeten het met een harde bank of de grond van Hyde Park stellen. De groeiende stedeii kunnen het legertje van dak. lozen geen nachtverblijf bieden. Ren naar het bed Waarom geen onderdak? De nachten zijn koel KON. ONDERSCHEIDINGEN, Nederlandse schilders exposeren Er zijn dan ook maar weinig Parij- zenaars die u kunnen vertellen waar Petit Vaugirard is vp'epen D Rr» girard is overbekend als de langste straat van aPrijs na ie Ru** Riv^'i pnsr- aan evenwijdig loopt de Rue Cherche- Midii. Het waren oorspronkelijk land wegen, van Pré-Saint-Germaio en van Saint Sulpice leidend naar het zu>id-wes. ten. Aan weerszijden hiervan lagen de kloostergoederen en de buitenverblij ven. Deze prachtige dreven hebben het noodlot van de grote stadsuitbreidin gen ondergaan In een tijdperk va-n ar. tistiek verval werden ze aan beide zij den volgebouwd en thans zijn deze eindeloze straten ontmoedigend onoog lijk .Zelfs de bewoners ziin meer dan een eeuw lang niet veranderd. De tijd heeft stilgestaan in de hoge hui zen met achter de versleten gevels, donkere winkeltjes voor levensmidde len en antiek. Het is er gezellig win kelen voor wie van snuisteriien houdt. De huizenrij wordt soms onderbroken door grote, vaak prachtig bewerkte poorten. Staan deze open, da.n laten deze angstaanjagend oude werk. en opslagplaatsen zien, die het brand gevaar uitschreeuwen. Zo nu en dan komt men langs een deftig herenhuis met gebroken of dichtgeplakte ruit, woningen waarvan de architectuur nog de lof spreekt van vergane tijden. Halverwege de Rue Vaugirard kruist men de weg „Petit-Vaugirard" Op de hoek staat een vroeg-aohttiende eeuws huis, gesierd met een gevelsteen, een St.-Joris voorstellend die de draak doodt. De lans is verdwenen en de mantel van de heilige is door de veie regens zo danig afgedropen dat men enige fantasie moet bezitten om er nog iets uit te herkennen. De talrijke kunstsmeedwer ken aan de voet van de kozijnen heb ben de tijd echter weerstand geboden. Het landgoed dat vroeger hier bij de landweg heeft gelegen zal wel aan een van de rijke en machtige Montmo rency's hebben behoord. Het kunstga- lerijtje. dat nu in het hoekhuis is ge vestigd, draagt in ieder geval de naam „Galerie Montmorency". Parijs houdt nu eenmaal van historische namen. Binnen vonden we in knusse zalen alles behalve de klassieke of oude kunst die men daar verwachten zou, maar het hedendaagse werk van „Epko". d'ie eerste verrassing een landgenoot bleek te zijn. En tweede verrasims het bleek iemand, die. behorend tot de jongeren, bevrijd is van het snobisme van de non-figuratieven. Wat een licht in de rijke kleuren op ziin doeken, welk een muziek van kleur combinaties. Welk een eerlijke gevoelig heid in de vormen. Epko is een artiest die zich laat grijpen door de kleuren van het werkende Parijs, zoals het draaft en slaaft rond de helaas ten dode opge schreven „marchandes de quatrc-sai- sons" met 't5 lachende fruit en de sap pige groenten op het karretje. Hij tuurt dan niet op de prijzen, maar ondergaat telkens de sensatie van de warmte van het straatleven dat hü met penseel en mes weergeeft in zijn aanstekelijk en kostelijk optimisme. Alle schoolse invloed is afwezig. Hij zou tot de primitieven kunnen horen. Wanneer men in ons land noa nooit van hem gehóórd heeft, dan komt dat omdat hij een zwerver is geweest met een hobby voor schilderkunst, waarmee hii zijn familie misschien verheugd of ont sticht heeft. Ongeveer vijf jaar geleden heeft hii voor die hobby zijn reizend bestaan opgegeven en is in Parijs neer gestreken, na alle werelddelen te heb ben bereisd. Zijn naam laten wij in het midden; Epko is zijn Friese voornaam. Vijf jaren lang heeft hij nu geschil derd en nog nooit heeft hij zijn schil derijen geëxposeerd vóór deze expositie in Montmorency, waar hij het Werk van de twee laatste jaren toont. Het aantal werken is voldoende om de wanden van enkele flinke zalen van het antieke huis tot een lust voor het oog te maken. Het door de Engelse Scheepvaartka mer berekende indexcijfer voor de vracht tarieven in de wilde vaart (1952 100) over januari vertoonde t.o.v. een maand geleden een verdere daling, nl- van 74.6 in december 1958 tot 70.3 in januari. De sub-index voor suiker gaf een scher pe daling te zien en belandde van 104,5 op 79,2. Het cijfer voor steenkool kwam op 53,8 (v.m. 57,7), terwijl de sub-index voor graan eveneens daalde en wel van 74,7 tot 72.1 in januari jl. Het cijfer voor erts vertoonde ook een teruggang-nl. van 73,1 op 71,3- Tegengesteld aan de algemene trend bewoog zich het indexcijfer voor esparto, dat steeg van 66,3 in december tot 66.8 in januari. Voor hout beliep de index 79,3 laatst bekend cijfer; november 1958 80.04). De index voor tijdcharters gaf over de afgelopen maand eveens een daling te zien en beliep 53,1 tegen 55.8 in december. Voor schepen met stookolie bedroeg het cijfer 49,9 (54.7), terwijl de index voor motorschepen zich berekenen liet op 56-3 (56.9). „Oude Boom'' van Douwes Dekker. OUWES DEKKER heeft het in een ander oud kwartier gezocht vlak bij Saint-Germain des Prés, waar hij ook met een tentoonstelling van zijn werk debuteert. Hij doet dat in de kunstzaal Raimond Duncan in de Rue de Seine, waar men de kunstzaaltjes bij de vleet vindt. In deze wijk hoeft maar een winkel leeg te komen of het wordt een kunstzaal. De meestal kale muren worden slecht belicht. Maar wat wil men; de debuterende kunstenaars moe ten daarmee genoegen nemen wanneer ze veertien dagen hun werk willen la ten zien aan vrienden, en kenniseen en eventueel, aan een aantal kopers, die alle „galleries" aflopen om jongeren te vinden op wier talent Zf kunnen specu leren. Het zijn verschrikkelijk dure pogingen van de jonge schilders, die het in de regel al moeilijk genoeg heb ben Ook Douwes Dekker is een autodidact. Hij is naar ik meen, een ingenieur die voor zijn hobby is bezweken en aan het schilderen is geslagen zonder een be haalde richting te volgen, en. zoals uit zijn werk duidelijk wordt op zijn teken kunst vertrouwdend. Van dat laatste ge tuigt zijn ..Boom op de Zeist er heide" en ook sommige portretten, die iets aca demisch behouden om de verscheiden heid van streven dat werkelijk bent mag worden genoemd. Ook Douwes Dekker is reeds vele ja ren te Parijs en heeft niet in ons land geëxposeerd. Hii mist de kracht van Epko en het is moeilijk te bevroeden welke betekenis hij gaat krijgen Som mige figuurstudies hadden wel iets per soonlijks. Het grote aantal werken dat hij bij Duncan liet ophangen was van een te grote verscheidenheid dan dat wij verwachtingen zouden durven uit spreken. Te Sneek is gistermiddag het driejarig dochtertje Dieneke van de familie J. Sleenwijk in de Woudvaart gevallen. Na dat het kind uit het water was gehaald, heeft men nog lange tijd kunstmatige ademhaling toegepast, echter zonder suc ces. Het huwelijk van kroonprins Akihito en Miehiko Shoda. dat in april zal plaats hebben, zal, zegt men in Tokio, ongeveer f 240.000 vergen, welk geld besteed wordt aan ceremonies, bankets, kimono's en ca deaus voor de gasten. Toch hebben de prins en zijn verloofde, al zou men dat op het eerste gezicht niet zeggen, beslo ten, overdreven uitgaven te vermijden. Tekenend voor dit besluit is het feit. dat Miehiko de bruidsjapon zal lenen van een van haar schoonzusters, prinses Teruno- miya. Inmiddels zal zij echter wel verplicht zijn. zich 6 nieuwe toiletten aan te schaf fen van elk gemiddeld 1500. De prins zal bij zijn huwelijk dezelfde ceremoniële ki mono dragen als bij de plechtige afkon diging van zijn toekomstige troonopvol ging. Ook hij heeft niettemin de vervaar diging van een andere kimono, geheel in brokaatzijde uit te voeren, in opdracht gegeven Deze zal meer dan f 3000 kosten. Meer dan 60.000 is bestemd voor het buffet. Er moeten 3000 gasten onthaald worden op sandwiches en rijstwijn. Nog eens f 60.000 is op de begroting geplaatst om aan de gasten een passende herin nering aan dit gedenkwaaardige evene ment aan te bieden. Dit souvenir zal voor de dames bestaan uit kleine zilveren bon- bonnières, gesierd met het wapen van 4e keizerlijke familie en voor de heren uit koperen presse-papiers. En meer dan deze f 260.000, die voor een gemiddelde Japanner meer vertegen woordigen dan hij in zijn gehele leven kan verdienen, zulen de installatiekosten van de jonggehuwden in het nieuwe pa' leis Togu belopen. Men behoeft dit ter illustratie alleen maar te denken a®n de twee rijtuigen in Japanse stijl (onge veer f 20.000) en aan de twee chauffeurs* de 13 tuinlieden en de 8 kameniers, waar van de salarissen de 70.000.. overschrij" dén. In principe gaan tie jonggehuwden nie' op huwelijksreis. Volgens Japanse tra ditie zullen zij wel bezoeken brengen aa* de voorouders, alvorens het paleis Togu fn bezit te nemen. Maar men zegt. dat prins Akihito, die reeds met een 26 eeu wenoude tratitie gebroken heeft door me' een niet-adellijkc vrouw te huwen, even goed no-j een traditie zal bunnen negeren door, als iedereen op de wereld, toch op huwelijksreis te gaan. hankelijke republiek Cyprus. Engeland zou dan oen bijdrage leveren aan d* staatskas, terwijl Griekenland en Turki.i® zouden helpen bij het sluitend maken van de begrotingen. Men vermoedt, dat op de ronde-tafel' De Griek,e premier, K.r.mmrli,, rlie Lo„de„ vliegen, iieeit vanochtend zijn regering in spoedvergadering bijeengeroepen. In waarin Engeland nog het bestuur zotf diplomatieke kringen verluidt, dat er in Londen „zeer ernstige mening- uitoe,enen en aI*era*ne verkiezingen zou In de hoop dat ze blijvend tot natuur-, verschillen" zijn gerezen tussen de Griekse delegatie en aartsbisschop reservaat zullen kunnen worden bestemd i M .c aausuissuiup heeft het rijk in de Brabantse Biesbosch viaKanos. ivinkanos zou bezwaar maken legen Britse soevereiniteit over enige complexen aangekocht, die uit een, de militaire bases, die Engeland op Cvprus zou moven behouden Men oogpunt van natuurbescherming van zeer, ,i„( iw i i i- grote betekenis zijn. Dit antwoordt de Vlteat* «at VJakario» houding een rondetafelconferentie in Londen over staatssecretaris van Onderwijs. K. en W-jde Cyprische regeling zal tegenhouden, op desbetreffende schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Meel. Hij voegt; Premier Karamanlis is nog ziek (de vo- daaraan toe, zich bewust, te zijn, dat dejr.ge week kreeg hij griep), doch hij reist i;;i,„ U w» ïnrf v-> ,1rJ r\A** T uiteindelijke bestemming van de door het rijk aangekochte complexen eerst kan ko men vast te staan, nadat, de volksverte genwoordiging in staat is geweest van het „Biesboschrapport" kennis te nemen en haar oordeel daarover uit te spreken. Hij acht het echter niet raadzaam verdere aankopen op te schorten, met name niet in die gevallen, waarin slechts door aan koop kan worden voorkomen, dat com plexen, welke uit een oogpunt van natuur bescherming van zeer grote betekenis zijn. door verdere aantasting deze betekenis dreigen te verliezen. De minister van Verkeer én Waterstaat deelt ter zake nog mede. dat het indienen van het „Biesboschrapport" is vertraagd tengevolge van het opkomen van enkele nieuwe gezichtspunten. De voltooiing van het rapport en de toezending daarvan aan de Staten Generaal zijn thans echter spoe dig te verwachten. Er is de laatste maanden hard gewerkt aan de doortrekking van rijksweg 15. De bestrating van het gedeelte van Meteren tot het viaduct over de spoorlijn bij Wa- denoynen kwam gereed. Met de bouw van dit viaduct evenals van dat bij de grote Brugse Grintweg te Tiel in de pro vinciale weg van Echteld naar Eek en Wiel is men begonnen. Indien de vorst de werkzaamheden niet te lang belemmert, hoopt men in augustusseptember het gedeelte tot de Prins Bernhardsluis in ge bruik te kunnen nemen. Gisteren was het weer een belangrijke dag in de doortrekking van de nieurwo weg. In Den Haag ie nl. aanbesteed het tracée van T'niel naar Kesteren. een stuk van neigen km. Hierdoor zal een verbin ding worden verkregen met het noordén en met het zuiden. Enerzijds kan men dan naar Utrecht via de Rhenense brug; het zuiden is dan bereikbaar via het ge moderniseerde veer te Ochiten. De directie van de Nederlandsche Mid denstandsbank N.V. te Amsterdam schrqft in haar verslag over 1958, dat de opeenvolgende verlagingen van debet- en creditrente resulteerden in een overi gens bescheiden daling van de rente winst. De provisiebaten waren hoger dan in 1957, o.m. door een grotere bedrijvig heid in de effectenafdeling. Voor het eerst sinds verscheidene jaren zijn de totale lasten lager geweest dan in het voorgaande jaar. Het achterwege blijven van loonronden en dus ook van de daaraan verbonden hoge kosten voor pensioenvoorziening is de belangrijkste oorzaak van dit gunstige verschijnsel. De post salarissen en sociale lasten is opnieuw gestegen, maar de ge groeide bedrijfsomvang maakt deze stij ging verklaarbaar. De direotie blijft, door voortdurende verbetering van de effi ciency trachten de kosten zoveel moge lijk te beperken. Mede gezien de, in ver gelijking met voorgaande jaren, minder gunstige conjunctuur, wordt de behaalde winst bevredigend geacht. Aan interest werd in 1958 ontvangen 8.627.087 (v.j. 8.939.712), terwijl provi sie 7.772.632 (7.496.615) opleverde. Na aftrek van onkosten ad 3.011.500 (2.932.091), salarissen en sociale lasten ad 9.023.337 (8.744.467) en premie alsmede koopsommen pensioenfonds ad 656.727 (v.j. 1.092.654, terwijl toen nog een ex tra storting van 150.000 werd gedaan) resteert 'n winst van 3.708.154 (3.517.116). Hiervan wordt voor belastingen 1.750.000 (1.650.000) bestemd, terwijl aan de alge mene reserve 500.000 (onv.). aan de bouwreserve 200.000 (100.000) en aan de reserve tegen bedrijfsrisico's 500.000 (onv.) wordt gedoteerd. Zoals bekend is, wordt voorgesteld een onveranderd di vidend van 7 pet uit te keren. De stijging van het uitstaande krediet, aldus het verslag, was jn 1958 bescheiden. In de eerste helft van het jaar werd de ontwikkeling geremd door de recessie en de kredietrestrictie-maatregelen van de Ned. Bank. Deze maatregelen werden in april opgeheven. Hoewel de Ned. Mid denstandsbank, vooral in het tweede halfjaar een beduidende kredietvraag van nieuwe en bestaande relaties kon constateren, met dientengevolge een stij ging van het geopende krediet, steeg het uitstaande krediet niet evenredig omdat in geringere mate op de toegestane faci liteiten werd gedisponeerd. - niet geheel overwonnen terughoudend heid op het terrein van investeringen, voorraadvorming en uitbreiding van za ken, benevens voor sommige bedrijfstak ken en terugloop van de omzet. Het uitstaande krediet in uitzettingen voor eigen rekening en onder garantie beliep uit. 1958 252.9 (v.j. 234.6) mil joen. Hiervan maakte de debiteuren voor eigen rekening 150.6 (138.4) miljoen uit. De debiteuren onder garantie worden gesplitst in middenstandskrediet, uit. 1958 groot 953 <88-9> mili°en en in dustrieel krediet, dat UR° 1958 7.0 (7.3) miljoen beliep. Evenals in voorgaande jaren vertonen de toevertrouwde gelden weer een be langrijke stijging, gepaard gaande met een verdere uitbreiding yan de relatie kring. De lorogelden beliepen uit. 1958 in totaal 453.0 (355.7) miljoen, waarvan crediteuren en deposito's kort 253.9 (196.7) miljoen en deposito's lang 199.1 (159.0) miljoen. vandaag toch naa.r Londen, vergezeld van z;)n vrouw en een dokter. Hij nam het besluit naar Londen te gaa,n nadat zün minister van buitenlandse zaken, Averoff. die reeds in Londen besprekingen voert, hom gisteravond telefonisch van de nieu we moeilijkheden op de hoogte had ge bracht. Gisteravond hebben de Griekse en Turkse minister van buitenlandse zaken, resp Averoff en Zor-lu met hun Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd overeenstem ming bereikt over de hoofdzaken van een regeling voor het Cyprische probleem. Dit is gisteravond in Britse officiële kringen te Londen vernomen Averoff en Zoriu zijn. zoals bekend, vorige week naaf*1 Lon den gekomen, nadat hun landen het in Zürioh onderling eens waren geworden over de concessies, die elk zou doen om een oplossing voor het eiland mogelijk te maken. In de Britse hoofdstad stuitten zij evenwel op zekere reserves. De Britse regering wenste nl. nog uitvoerig te spre ken over de status van de Britse bases op het eiland. Alle betrokkenen: de vertegenwoordi gers der drie regeringen de leiders dei Griekse Cyprioten en die der Turkse be woners van het eiland en tenslotte gou verneur Foot van Cyprus, hebben giste ren vele uren en in allerlei combinaties vergaderd. Speciaal aartsbisschop Maka- rios was buitengewoon actief. Na de laatste ministeriële bespreking ging hij voor de derde maai op die dag in confe rentie met vertegenwoordigers van de Grieks-Cyprioten. In tegenstelling tot eerdere, anders lui dende berichten, wordt thans in confe rentiekringen voorspeld, dat de leiders van de Griekse en de Turkse Cyprioten, aartsbisschop Makarios en dr. Fadil Kut- chuk. zich mogelijk niet beschikbaar zul len stellen voor verkiezing tot president resp. vice-president republiek. van een Cyprische Men noemt nu de Grieks-Cyprische burgemeester van Nicosia dr. Themi6toc- les. Dervish en de secretaris vain de Cy- prisch-Turkse partij „Cyprus is Turks", Osman Orefc. als kandidaten voor deze posten. In dit verband wordt noa opgemerkt, dat op de te Zürich bereikte overeen komst die als basis zal dienen voor de Londense besprekingen werd bepaald, dat alle belangrijke besluiten der toe komstige Cyprische regering door de president èn de vice-president moeten worden goedgekeurd. Dit betekent in de praktijk, dat de Turkse vice-president een vèrreikend recht van veto krijgt. Omtrent hetgeen te Zurich overeen werd gekomen wordt nog nader verno men, dat de sterkte der Griekse en Turk se troepen, die op het eiland gelegerd zullen worden, resp. 900 en 600 man zal bedragen, met een gemeenschappelijk op perbevel. Dit laatste zal. in overleg met de regeringen van Griekenland en Tur kije. tot stand komen. De opperbevelheb ber zal het ene jaar een Griek en het volgende een Turk zijn. Een eenmaal/gevormde Cyprische rege ring za] in staat zijn zelfstandig haar bui tenlandse politiek te bepalen. Men ver wacht algemeen, dat deze w esters-ge oriënteerd zal zijn. Het wordt echter ook waarschijnlijk geacht, dat een Cyprische republiek zal willen samenwerken met de Afrikaanse en Aziatische landen. Van Britse zijde werd vernomen, dat de bevolking van het onafhankelijke Cyprus later vrli zal kunnen kiezen of haar land deel moet uitmaken van het Britse Geme nebest of lid moet worden van de NATO. Men verwacht te Londen, dat Groot- Brittannië Griekenland en Turkije zullen bijdragen aan de financiële instandhou ding van de in het leven te roepen onaf- Sydney en Melbourne zijn miljoenen steden; laat ik dit voorop mogen stellen. In zulke steden, evenals in New-York of Londen, wordt het leven nu eenmaal heel anders geleefd dan in de dorpjes, waar iedere inwoner tenminste over een bed de beschikking heeft. Zo nauw kan men niet in de metropools niet kijken; ieder heeft daar voor zichzelf te zorgen. Zo heet dat tenminste; gelukkig is de praktijk tóch nog anders. Men treft juist in die miljoenensteden organisaties en in stellingen aan. welke zich het lot van de eenzamen, de verlorenen, de zwervers door het leven, aantrekken. Natuurlijk in de eerste plaats de sociale instellingen, van kerken. Doch „de mens" leeft zÜn eigen leven, hij kan in zijn warme bed zich moeilijk voorstellen, dat er mensen zijn. die het met een bank of de harde grond moeten doen. En mede daardoor komen die in stellingen geld tekort om ai die daklozen al is het dan maar voor de nacht, een onderdak en bed te verschaffen. Iedere avond is er een „ren naar het bed", hetwelk in bescheiden mate in di verse gebouwen van de grote steden be schikbaar is. De manager van het gebouw voor „stads-nachtvluchtelingen" aan de Kent- street in Sydney moet iedere avond tus sen de 50 en 100 telaatkomers weer naar buiten wijzen; er is voor hen die nacht £ff& b§&. - Zo gaat bet in diverse andere gebouwen, welke Sydney en Melbourne voor de zwer vers van de stad hebben ingericht. Met de zwerversberusting dolen zij dan nog een paar uur door de grote stad en lopen dan de beste plekjes af; naar een oude spoorwagon; in de tunnel van de ondergrondse spoorlijnen van Sydney; de tramhuisjes; de banken in de parken, en in Sydney strekt de enorme brug over de havens zich beschermend uit over de tientallen vermoeide ouden van dagen, die onder haar een in elk geval droge rust plaats vinden. Daar is „Old Bill", die iedere nacht in de grote gasmeterkast aan de buiten muur van het gebouw der Staatshuisves- tingscommissie in Sydney slaapt. Oplos sing voor zijn „husvestngsprobleem"! Het gaat alles lang niet zonder risico: kort geleden werd de 70-jarige Jack Ca meron. 'n vaste klant van de ondergrondse, door een late extra-trein verrast en ge dood. „Oude Nel", op weg naar „haar bank" in het Hyde Park, lette niet voldoende op bij het oversteken van de tramlijn; de bank is sindsdien onbeslapen. En soms brengt de politieauto in de vroege ochtend het lijk van een zwerver „onopgemerkt" naar een begraafplaats toe. Waarom hebben deze mensen geen on derdak, zo zult u zich mogelijk afvragen, riet aan de awagjjecs zelf; ik heb wel getracht het aan de weet, te komen, doch iedere vraa- lokt een andere vraag uit. Toegegeven, het ouderdomspensioen is laag, véél te laag. doch er zijn hon derdduizenden, die ervan rondkomen. De, vraag vén het heden, gaat terug naar het verleden. Waarom zag men geen kans iets te sparen; waarom zijn familieban den gebroken? Het antwoord vindt men zo vaak in „de pub" waar het geld ge bracht werd- En ook wel, dat men eigen lijk niet buiten het zwerversbestaan kan. Overdag in de parken me'; de zwerven de collega's 'n kaartje leggen en wat pra ten; voedsel vindt men in overvloed in de korven, waarin de lunchgangers van hun overvloed hebben weggeworpen. Het verlangen naar een biertje, mogelijk iets sterkers, blijft echter zo lang voort bestaan. En indien men vroeg en gelukkig is, dan betaalt men voor een bed in het ge bouw slechts eep paar centen per nacht. Rond Kerstmis zijn de nachten zoel. Het moge hard zijn op een bank of op de grond maar koud is het dan niet. Zo gaat het eigenlijk wel driekwart van het jaar; de vier, vijf winterse maanden maken de kwade tijd voor de grotestandszwervers. Ze scharrelen dan wat meer in de onder grondse tunnels rond. waar de warmte van de dag langer blijft hangen; zij war men zich in de ochtend met een kop kof fie in de hèèl vroege milkshake-bars. Het aantal nachtelijke zwervers stijgt geregeld. Mem „wijt" dit, ook aan de omstandigheid, dat de totale leeftijdsgrens van de mens omhoog gaat en er niet snel genoeg wordt bijgebouwd om die dak lozen een nachtverblijf te geven. De politie maakt het hun net te lastig. De erg vaste klanten pikt men er zo nu en dan uit en stopt die in een cel. De volgende dag naar de rechter en dan een tijdje naar een soort werkinrichting. Doch dat zijn de „down and outs" die pech hebben; de meesten van hen slapen waar ze ook mogen zijn, de slaap des rechtvaardigen, zonder zorgen. Men heeft berekend, dat in Sydney thans tienduizend gezinnen wachten op een of ander soort „noodhuisvesting". Zij bezit ten een bed en hebben een dak boven hun hoofd, doch voelen zich mogelijk min der gelukkig dan de zwervers in de on dergrondse, de parken of in het wijde, open said, voorbereiden, wanneer tenminste de than' geiezen moeilijkheden hier geen spaak hel wie] zullen steken. In het afgelopen weekeinde zijn een tiental Griekse journalisten uit Athene op Cyprus aangekomen. Dit is, naaf van Griekse zijde wordt vernomen* voor het eerst sinds augustus 1956, da' de Britse autoriteiten op Cyprus toe stemming voor een dergelijk beeoeifc verleenden. Dc Verenigde Staten, Groot-Brittannie* Frankrijk en West-Duitsland he/bben giste ren le Moskou in antwoordnota's gerc»' geerd op de Sovjet-nota van tien januar' j.l., waarin werd voorgesteld op een bin nen twee maanden bijeen te roepen 31' mogendhedcnconferentie een ontwerp-vre- desverdrag voor geheel Duitsland op stellen. In de op alle hoofdpunten gelijkluidend^ nota's wordt voorgesteld dat de minister' van buitenlandse zaken der V.S. en va" de Sovjet-Unie, Gr.-Brittannië en Frank' rijk over het Duitse vraagstuk zullen be raadslagen, in aanwezigheid van „Duits' raadgevers". Over de conferentieplaats* het tijdstip der besprekingen en de voi'ri der Duitse deelneming hieraan zou in on derling overleg overeenstemming moete" worden bereikt. De westerse mogendheden herhalen hun nota's dat zij vastbesloten zijn zie" niet, als een gevolg van het Russisch voornemen, om het bestuur over OoS Duitsland aan de communistische Oost' duitse staat over te dragen, te laten dwi°' gen uit West-Berlijn te vertrekken. In de Westduitse nota wordt nog gezeg". dat de ministers van buitenlandse zak«" der „Grote Vier" zullen moeten uitmaken op welke wijze Duitsland bij de bespreki" gen vertegenwoordigd zal zijn. Frankrijk verklaart in zijn antwoord"0^ ta dat het bereid is aan viër-mogendb®' denbesprekingen deel te nemen, wanne®,, hierop „daadwerkelijke vraagstukke" worden besproken en niet slechts het ,ot kunstmatige wijze door het Kremlin in h® leven geroepen Berlijnse probleem". De Ver. Staten zeggen, dat de „wesri_ lijke mogendheden alleen kunnen verke ren, dat zij zich het recht voorbehoud® hun verbindingen met hun Berlijnse scc^ toren met alle geschikte middelen in sta" te houden". Onder auspiciën van de Nederlandse'^ Kamer van Koophandel voor België y Luxemburg te Brussel, zal de heer La'L bert Schaus, lid van de commissie van E.E.G. en oud-ambassadeur van Lux®" burg te Brussel, een lezing houden oV® „De transportproblemen in de Geme®^ schappelijke Markt". Deze lezing plaatsvinden op vrijdag 13 maart l"9 16 uur in Hotel Wittebrug te Scheven' gen. Zij zal in het Frans worden ui'8 sproken. Zij, die deze lezing wensen bij te w°njSe kunnen zich wenden tot de Nederland- Kamer van Koophandel voor België Luxemburg te Brussel (warandeberg als ook tot het bijkantoor der Kamer. sauplein 24, 's-Gravenhage (tel. 112299'- Wegens een ernstige griep-aanval hef' kardinaal Feltin zondag niet de ecf* vastenpreek voor de Franse televisie kl,a nen houden, aldus meldt het KNP* zou de serie vastenpreken hebben opend, welke door de andere kardf^ len van Frankrijk worden voortgezet. predikatie werd nu voorgelezen. De ziekte zal kardinaal Feltin evenfietc beletten om vandaag de plechtigheden te leiden ter sluiting van het Mariajaari^, Lourdes. In zijn plaats zou nu mgr. rella, apostolisch nuntius in Frankrijk* sluitingsiplechigheden presideren. Bij K.B. zijn benoemd tot ridder i" j, orde van Oranje-Nassau, de heer L. p\e( Klinkenbergh te 's Gravenhage, voorzi'z van de Coöperatieve Centrale WestlahlL Snijbloemveiling en de heer L. C. de ning te Leidschendam, voorzitter van Coöperatieve Tuinbouwveiling Veur omstreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6