Dagblad voor Schiedam en omstreken Mijnwerkerscentrale roept op tot algemene staking Wasserbuffel9 maakte veertig reizen Duwvaart op Beneden-Rijn in technisch opzicht geslaagd Dood en verderf over de weg J Dronken autobestuurder zigzagde over rijksweg Wit werd zwart en zwart werd wit Socialistische ministers vóór en na hun aftreden Koopt op tijd uw zekerheid Wilde taferelen in de Kamer tijdens steenkolendebat Schorsing bracht eindelijk rust Oceaanreus in dok >Weer-satelliet" werkt uitstekend Volkswagenbusje met negen inzit tenden in volle vaart gegrepen DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 v V Kleurverandering bij rode ministers na hun aftreden j Bolletje/' Schip van IJslandse kustwacht vermist NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK BRUSSEL, hedenmorgen bestuur van de Belgische mijnwerkerscentrale heeft besloten voor vandaag een algemene staking in alle kolenmijnen van België uit te roepen. Als het stakingsparool wordt opgevolgd, zullen alle 137-000 Mijnwerkers van België niet op het werk verschijnen. De mijnwer kerscentrale is aangesloten bij het socialistische vakverbond. Het eveneens onder socialistische leiding staande comité van actie in de fcorinage heeft voor vandaag een algemene staking in dit gebied aan gekondigd. Werkgelegenheid Treinstagnatie \-'i' -TVD' Dü'':'': Mars naar Brussel Sllll: Staaltjes van P. v. d. A.- opportunisme HET WEER VOOR MORGEN LATER OPKLARINGEN Zon op Zon onder nieuwe arnse ieuw rumoer om N sluiten van mijnen In fle Belgische kamer, waar gister- junidag de interpellaties over de kolen- gestie zijn behandeld, hebben zich zulke M'de taferelen voorgedaan, dat de voor- j-'ttcr baron van Kronacker niets anders °n doen dan de vergadering schorsen 'h de zaal te laten ontruimen. De inter- fellanten, een communist, twee socialis- 'en en een CVP-er werden herhaaldelijk "oor allerlei uitroepen onderbroken en de afgevaardigden van diverse partijen be- selnildigden elkaar ervan voor de kolen- Jjfisis verantwoordelijk te zijn. Dit werd "°g erger toen de minister van economi se zaken Van der Schueren trachtte ?e interpellanten te beantwoorden. Al "et gehamer en gebel van de voorzitter ^ermocht de minister geen gelegenheid 'e geven aan het woord te komen. Ten- s'otte gritste hij wit van woede zijn pa leren bij elkaar en verliet de Kamer, ''tgejouwd door de socialisten, en nage- Mepen door de C.V.P.-ers. Toen na een uur de Kamer weer bijeen *jv/am bleef het nog zeer rumoerig, doch voorzitter slaagde erin de rust te her tellen door te dreigen met definitieve Schorsing. Minister Van de Schueren ver klaarde, dat de regering alles zou doen 0rn de werkloos geworden mijnwerkes kan ander werk te helpen. Hij verklaar- ?e. dat reeds op korte termijn 1500 tot '000 betrekkingen voor de mijnwerkers Sevonden konden worden door het par- 'culier initiatief. 'n liet King George V droogdok te Southampton krijgt de 81000 ton Metende „Queen Mary" een grerte Onderhoudsbeurt. Foto: werklieden Keven de enorme schroeven weer een Shid gepolijst oppervlak, hetgeen de sn,elheid van 't schip ten goede komt. Van Amerikaanse zijde heeft men zich bereid verklaard in de landen van de Gemeenschappelijke Markt te investeren terwijl men ook van Nederlandse zijde, aldus de minister, in het Waalse land in dustrieën zou willen oprichten. Ook zal alles worden gedaan om de werkloosheid in het Vlaamse land tot een minimum te beperken. Premier Eyskens zei in dit steenkolen- debat, dat langer dan zes uur duurde en eerst laat eindigde, dat Vlaanderen vee) meer getroffen wordt door struc turele werkloosheid dan Wallonië. In Gent zijn bv. meer werklozen dan in de gehele Borinage. De toekomst van België hangt af van de vraag, of het zich zal kunnen aannassen aan de Gemeenschap pelijke Markt. Willen wij onze welvaart verhogen dan zullen wij allereerst moeten beginnen allerlei structuurhervormingen ter hand te nerrïfen en een daarvan is de sanering der mijnen, aldus de premier. Hij verklaarde verder, da de sanering der mjjncn tot gevolg zou hebben, dat 6500 mijnwerkers zonder werk zouden ko men. Ongeveer 4000 hiervan zouden ge makkelijk in andere mijnen in Wallonië of elders in deze streek werk kunnen vin den. De eerste minister liet intussen ver staan, dat er voor de Italianen en andere buitenlandse arbeiders in de mijnen niet veel anders zou overblijven dan naar hun eigen land terug te keren. De stakende mijnwerkers in de Borina ge hebben gisteren het verkeer op de spoorlijn Bergen-Valenciennes en Brussel- Parijs trachtten stil te leggen, terwijl zij langs diverse andere lijnen de draden van de seinpalen hebben doorgesneden. Er trad enige vertraging op maar des avonds waren de internationale diensen weer normaal terwijl ook op de kleinere De duwvaart op de Beneden-Rijn kan in technisch en nautisch opzicht als geslaagd worden beschouwd- Tot deze conclusie zijn de twee Nederlandse en de twee Duit se Rijnrederijen gekomen, die tezamen de duwboot „Wasserbüffel" met de vier bij behorende bakken sinds eind oktober 1957 exploiteren- Deze samengekoppelde „een heid" vaart week in week uit heen en weer op het traject Rotterdam-Ruhr. Van de eerste vaart af tot eind december 1958 zijn er veertig opvarende reizen gemaakt, waarbij ongeveer 200.000 ton ijzererts werd vervoerd. De gemiddelde vaartijd bedroeg opvarend 38 uur en ledig terug 20 uur. Volgens de ondernemers is gebleken, dat onder alle weersomstandigheden de duw- eenheid niet eerder behoeft uit te vallen dan bij de dsleepvaart het geval is. Wel is het denkbaar, dat bij zeer lage water standen de breedte of de lengte tijdelijk zal moeten worden ingekrompen. Zulk een ernstige laagwaterperiode heeft zich ech- 'V' X 'f. ter sinds de exploitatie nog niet voorge daan. Tussen de normale reizen door zijn er nog twee nieuwe proefvaarten gehou den, een op het traject Ruhr-Amster dam en een van de Ruhr naar Mainz. De duwvaart van en naar Amsterdam bleek mogelijk te zijn, zij het evenwel met gebruikmaking van een zgn. voor spanboot voor een eenheid als van „Was serbüffel vormden de afmetingen van de sluizen en de breedte van het Am sterdam-Rijnkanaal in verband met dt intensieve scheepvaart echter een ern stig bezwaar. Na de proefvaart van de Ruhr naar Mainz kwamen de samenwerkende rede rijen tot de conclusie, dat de bestuurbaar heid en de kracht van de „Wasserbuffer" het mogelijk maken dit moeilijkste tra- jecht van de Boven-Rijn ook zonder voor span te bevaren. Zoals men weet, is een van de aantrek kelijke kanten van de duwvaart, dat tij dens het Iaden en lossen er slechts wacht tijden ontstaan voor de betrekkelijk goed kope en onbemande bakken, terwijl de veel duurdere duwboot met haar beman ning niet behoeft te wachten, maar intus sen voor een andere „duw" kan worden ingezet. De rederijen, die de „Wasserbüfüsl" ex ploiteren, nl. de Ned. Rijnvaartver. N.V- en de N-V. Handels en transportmaat schappij „Vulcaan", beide te Rotterdam, Raab Karcher G.M.B.H. te Karlsruhe en Fendel Schiffahrt A.G. te Mannheim, zijn nu met proefnemingen bezig, die meer op het gebied der economie liggen. Zij wil len door ervaring in de praktijk te weten komen, in welke verhouding men bakken aan de duwboten moet koppelen om finan cieel de beste resultaten te bereiken. courant lijnen het verkeer weer vrij geregeld verliep. De Belgische spoorwegen heb ben alle mogelijke veiligheidsmaatregelen genomen om incidenten te vermijden en beschadigingen aan spoorlijnen en seinin stallaties te voorkomen of onmiddellijk te herstellen. Het ziet er overigens naar uit, dat de staking van de mijnwerkers spoedig over geheel België verspreid zal zijn. Men is nogal teleurgesteld over de inhoud van het communiqué, dat dinsdagavond werd uitgegeven, na de besprekingen tus sen de regering en de Hoge Autoriteit van de K.S.G., waaruit blijkt dat op de eisen van de mijnwerkers een nieuw onderzoek van het saneringsprogramma en een uitspraak over de mogelijkheid tot nationalisatie van de mijnen niet is ingegaan. Het gevolg hiervan was dat gis teren al de staking zich uitbreidde tot het gebied van La Louvière en de streek van Charleroi. Steeds meer wordt in het gebied van Wallonië ook geschermd met het drei gement van een opmars der mijnwer kers naar Brussel teneinde daar aan hun argumenten kracht bij te zetten. DE ENORME RAVAGE die werd aangericht, tiinks het volkswagen- busje, in liet midden de Ford Tau- nus en rechts de Borgward, die even na het rampzalige gebeuren tegen het volkswagènbusje op vloog WOENSDAG HEEFT EEN DE PUTATIE van de verbindings dienst van de Koninklijke Land macht op het paleis Soestdijk aan de jarige Prinses Marijke een kampeertent en een draagbare radio aangeboden. De Prinses bij haar nieuwe tent en radiotoestel. Rechts majoor W. Kochler, staf 101, Verbindingsdienst. De Amerikaanse „weer-satelliet", die dinsdag in een baan om de aarde werd gebracht, werkt uitstekend, zo hebben functionarissen van het bureau voor lucht en ruimtevaart te Washington verklaard. Tot dusver heeft men geen enkele fout gevonden. Volgens een woordvoerder is de om- wentelingstijd 125,9 minuten De snelheid van de kunstmaan is 29.600 km per uur als de afstand) tot de aarde het kleinste is, nl. 528 km. Als deze afstand het grootste 3400 km is de snelheid 20.860 km- Van onze Goudse redactie Een dronken automobilist heeft gisteravond in dikke mist dood en ellende gezaaid op de rijksweg Den HaagUtrecht, om precies te zijn op liet traject GoudaWoerden. Vele automobilisten zagen de auto, een Ford Taunus, zig-zag rijdend op zich afkomen. Zij kregen de schrik van hun leven. Daarbij bleef het echter niet. Onder Waarder veroorzaakte de beschonken chauffeur de eerste aanrijding met minder ernstige gevolgen, dan die welke nog volgen zou. Drie lichtgewonden moesten naar een ziekenhuis te Woerdeh worden vervoerd. Na, Waarder zette de benevelde wegpiraat zijn tocht voort over de verkeerde rijbaan van de dubbele rijksweg, dus rijdend tegen het tegemoetkomende verkeer uit de richting Den Haag in. Toen een volkswagenbusje met negen inzittenden, allen schilders, uit de richting Den Haag onder Reeuwijk een andere auto passeerde, vloog de Ford Taunus in volle vaart op het busje in. De in zittenden werden allen uit het busje geslingerd en bleven her en der verspreid gewond liggen. Op het busje vloog vervolgens nog een auto een Borgward bestuurd door de 38-jarige fabrikant H. Vrolijk uit Sneek. De bestuurder van de Ford Taunus, de 45-jarige gehuwde handels- reizigei F. J. Ivalsen uit Utrecht werd op slag gedood. De chauffeur van het volkswagenbusje, de 26-jarige J. van Vulpen uit De Bilt, werd levens gevaarlijk gewond. De Borgward-bestuurder, die tegen het volkswagen- busje opbotste, liep een gebroken linkerrib en snij- en schaafwonden °aan benen en gelaat op. (Van onze Haagse redactie) „Ik zie een nieuw oprijzend vergezicht van de zuigkracht der pacifisten. Ik con stateer een gevaarlijke ontwikkeling in de rijen van de P.v.d.A. die sneller voort schrijdt dan men een jaar geleden denk baar achtte". Deze opmerking naar aanleiding van de ontwapeningstendenzen in de Pv.d.A. maakte prof. Romme gisteravond op een grote verkiezingsbijeenkomst in de Sche- veningse Kurzaal, waarbij o.m. minister Struycken, oud-staatsraad dr. Deckers en partijvoorzitter mr. Van Doorn aanwezig waren. Prof. Romme sprak ditmaal met geen woord over de kabinetsformatie maar be perkte zich tot de afrekening met de door de socialistische minister Hofstra steeds weer herhaalde verkiezingsleus: 12 maart is de kenze tussen conservatief en pro gressief. Tevoren had de heer W. Andriessen aandacht gewijd aan het sociale pro gram van de KVP waarbij hij o.m. op merkte, dat de KVP na de verkiezingen niet met een partij za-1 samenwerken, die zich tegen de algemene kinderbijslag keert. Een fel protest uitte ook de heer Andriessen tegen de aantijgingen, prof. Romme door de socialisten aangedaan. „Was de PvdA; toen zij regeringsver antwoordelijkheid droeg, conservatief, is zi.i nu in haar verkiezingsverantwoorde- lij'kheid progressief of is het andersom", vroeg prof. Romme zich af. Nó spreekt de heer Hofstra over de behartiging van consumentenbelangen en geen huurverho ging zonder beperking van de bouwprij zen. Als minister deelde hij echter de opvatti&g, dat afschaffing van subsidies op de huizen en in de agrarische sector noodzakelijk is> omdat er anders essentiële staatstaken zouden moeten worden afge stoten. Minister Suurhoff wilde rust in de loon- sector voor 1959, maar steunt nu de leus: hogere lonen en salarissen. De vier socialistische ministers stonden achter het plan om de mogelijkheid te openen als dit noodzakelijk was jongens van de landmacht naar Nieuw-Guinea te zenden. Nu staat er in het PvdA-program géén uitzending, „Het is even onoprecht als onverantwoordelijk wanneer Evert Vermeer zegt, dat de PvdA Nieuw-Guinea en zijn bewoners niet onbeschermd wil laten waarbij hij notabene een beroep doet op de marine, die hij enige tijd- later van haar voornaamste slagkracht wil be roven. En daar voeg, hij nog aan toe, dat Nederland bij een wereld-conflict toch niets kan bereiken met enkele duizenden militairen. Doen we dan maar zelf niets meer riep prof. Romme met stemver heffing uit. Aan oud-minister Hofstra vroeg hij ook nog of deze hem één gulden kon aanwij zen, die In de laatste regeringsperiode niet door de heer Lucas mee is gevoteerd. ■,Het was toch Hofstra zelf, die zijn mi nisteriële loopbaan op korte afstand be gon in de Eerste Kamer door te gewagen van té hoge belastingen!" Uit tal van voorbeelden distelleerde prof. Romme tenslotte de conclusie, dat er geen politieke scheidslijn conservatief- progressief bestaat, maar wel een tussen werknemers en zelfstandigen onderne mers en dergelijke. In tegenstelling met socialisten en liberalen, behartigt de KVP de belangen van loontrekkenden en zelf standigen beiden. De acht andere gewonden van Het volks wagenbusje zijn de 35-jarige Dirk Schol ten uit De Bilt (gekneusd rechteronder- been en linkerbeen gekramd), de 28- jarige C. Swart uit De Bilt (linker schou der gekneusd en hoofdwond) de 38-jarige Hendrik van Beek uit De Bilt ('borst, rechterschouder en linkerenkel gekneusd en een hoofdwond). Lucas vain Rte uit De Bilt (beenfracturen), de 52-jarige K. Kramer uit Bilthoven (gebroken benen en snijwonden in het gelaat), de 36-jarige J. van Doorn uit Driebergen (gebroken benen en snijwonden in het gelaat), de 36-jarige J. van Doorn uit Zeist (gebroken benen en snijwonden) en D. A Mulder uit Huis ter Heide (beenfractuur). De gewonden zijn allien schilders, die in dienst zijn van de firma J Ekdam uit De Bilt. Zij keerden terug van hun werk in Den Haag. Drie auto's botsten na het verschrikke lijke gebeuren nog tegen de Borgward op, doch hierbij vielen gelukkig geen slacht offers meer te betreuren. De gewonden werden allen met zieken auto's uit Woerden, Gouda en Bodegraven naar de Pijpenstad vervoerd- De Goudse politie die eveneens met twee wagens ter assistentie was uitgerukt nam het vervoer van een gewonde voor haar re kening. In het van Itersonziekenhuis wer den vijf gewonden opgenomen, in de Wijk twee en in bet St.-Joseph-Paviljoen drie. De gedode autobestuurder werd naar het mortuarium van het Van Itersonzieken huis overgebracht. Alvorens de beschonken automobilist zijn rampzalige tocht begon, zou bij een ,,Van de 200 ton metende „Hermodur" een van de zeven vaartuigen van de IJs landse kustwacht, heeft men sinds 24 uur niets vernomen. Men vreest, dat het schip met zijn twaalf opvarenden dinsdagnacht benzine-station aan de rijksweg, waar hij evenals de rijkspolitie van Reeuwijk. Wad- benzine wilde laden, het contactsleuteltje uit de auto genomen zijn, omdat men de man niet meer in staat achtte te rijden. De autobestuurder wist echter toch nog weg te komen. De politie te Utrecht werd via een surveillerende mobilofoonwagen in kennis gesteld van de gevaarlijke rij— bewegingen, die een automobilist" in ken nelijke staat van dronkenschap maakte, rijdend in de richting Woerden. De ge meentepolitie van Woerden werd hierop attent gemaakt. Deze kwam direct in actie, dinxveen en Bodegraven. De Goudse po litie werd gealarmeerd door een autobe stuurder, die melding maakte van een kettingbotsing op de rijksweg Verder was er nog de rijkspoltie uit Utrecht en Lei den, in totaal een veertigtal politieman nen. Op de rijksweg vormde zich na het gebeuren een file auto's van 15 kilometer, voornamelijk zware vrachtwagens die op net buitenland rijden. Dat er niet meer ongelukken zijn ge beurd, is ongetwijfeld te danken aan het snelle optreden van de politie De rijks politie plaatste knipperlichten op de weg, terwijl een draaiende schijnwerper op een standaard werd gezet op de plaats van de ramp. Eerst nadat de wrakken waren weggesleept, kon het verkeer weer op gang worden gebracht. Vele automobilis ten hadden toen al twee uur staan wach- ten. Overwegend droog weer met aanvan kelijk op vele plaatsen mist, maar later enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Hogere temperaturen overdag. landt ve°rrgmaana ZUidWestkust van"Ms-'j Vrijdag 20 februari: zon op 7.47, onder 18.02 ls verSaan' uur; maan op 15.04, onder 5.39 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1