Dagblad voor-Schiedam en omstreken MacMillan drie uur sprak gedurende met Kroesjtsjef kakettenproef Twee ton voor het apparaat der propaganda van KVP Duits schin gekapseisd lil één jaar een miljoen voor nieuw seminarie Weer een onrustdag in Afrika Belgisch Kongo en Nyassaland weer toneel van ordeloosheid Vreugde-golf over Cyprus Koopt op tijd uw zekerheid maandag 23 februari 1959 Informeel gesprek „aan de haard" in een villa buiten de stad door Fransen in de Sahara Actie „Verhef uw stem" Mgr. M. A. Jansen dankt in herderlijk schrijven het diocees Rotterdam Ruim 4,7 miljoen werklozen in V.S. Drijvende hok naar Venezuela Kampioenschappen collies Aga Khan bijgezet Alle gevangenen vrijgelaten NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Trein ontspoorde nabij Arnhem Sfaalslieden zoeken in Meskou naar basis van vertrouwen f 10 miljoen voor „dure" aanvullende werken Politie in Leopoldstad weigerde bescherming aan missiescholen Frans Kongo aanvaardde grondwet 10.000 Britse staal- arbeiders in staking Afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duilsland Gedurfd plan HET WEER V00R MORGEN ZACHT WEER Zon op Zon onder XI hieuwe scniedamsche courant Oorlogsgevaren door een misrekening De Britse premier MacMillan heeft gisteren te Moskou meer dan drie Mn gesproken met zijn Sovjetrussische ambtgenoot K.roesjtsjef, waarbij ^'idens een informeel gesprek aan de haard de wereldproblemen aan de kwamen. Het gesprek had plaats in een buitenhuis buiten Moskou, oor hun besprekingen maakte MacMillan met Kroesjtsjef een tocht per roika, die werd getrokken door drie grijze paarden. Rïi het gesprek aan de haard waren aanwezig naast de beide premiers: «e mesters van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie en van Groot- rittannië, Andrei Gromyko en Selwyn Lloyd, voorts Sir Patrick Reilly, Blitse ambassadeur in Moskou, Jakob Malik, de Sovjetrussische «jnbassadeur in Londen en Anastas Mikojan. Sovjet-vice-premier. McMillan reed gisteravond naar Moskou terug, waar een regerings-hotel ot zijn beschikking is gesteld. j en belangrijke groep Franse geleer- r,en en technici zal woensdag a.s- naar a'°lomb-Bcchar in de Sahara gaan, waar Ie Fransen een serie raketproeven zul- doen die een wetenschappelijk doel ehben. te e proeven worden genomen met raket- k" van het type „Veronica" De projec- eten zijn gemaakt in Vernon, dat 100 km Co westen van Parijs ligt. De ontvangst- zendapparatuur is gebouwd te Issy- s Moulineaux bij Parijs. .boor de proeven hoopt men gegevens krijgen over de hoge luchtlagen. De 4«kr De Britse premier werd zaterdag bij zijn aankomst te Moskou aan het begin van zijn tiendaags bezoek aan de Sovjet-Unie hartelijk begroet door Kroesjtsjef en beide leiders gaven in speeches uitdrukking aan hun ver langen voor nauwere vriendschap. N on-agressie-pact Tijdens een banket verklaarde MacMillan, dat berekende agressie tussen de grote wereldmachten „krankzinnige zelfmoord" zou zijn. „Het is echter onmogelijk", zo ver volgde de Britse -premier, „de ogen te sluiten voor de oorlogsgevaren door misrekeningen te maken". In deze omstandigheden was het de plicht van de staatslieden ,te zien of het mogelijk is een basis van ver trouwen te scheppen of een verdrag te sluiten of iets anders te doen om dit gevaar te verminderen". Westelijke waarnemers in Moskou beschouwen deze laatste opmerking van MacMillan als een aanwijzing, dat de Britse staatsman bereid zou zijn een of ander non-agressie-ver drag te sluiten gedurende zijn bezoek aan Moskou, hoewel hij bij zijn aan komst verklaarde niet naar Moskou te zijn gekomen „om te onderhande len". De leider van de Oostduitse socia listische communistische eenheids partij Walter Ulbricht heeft aangekon digd, dat de ,,Volkskammer" (het Oost duitse parlement) waarschijnlijk af zonderlijk een Duits vredesverdrag zal sluiten, wanneer West-Duitsland eert vredesconferentie „zou saboteren". Dit berichtte gisteren „Neues Deutsch- land", het grootste Oostduitse commu nistische dagblad. Een korte weergave van een toe spraak, die Ulbricht vrijdag heeft ge netten hebben in hun neus een appa- y'Mur, die het mogelijk maakt een na- 'umwolk op de gewenste hoogte uit te Onder invloed van de ultra-vio- t 'te stralen van de zon wordt het na- o'um dan geïoniseerd en lichtgevend. De Peratie staat o-l.v. generaal Lavaud. houden voor een conferentie van boe ren was reeds gepubliceerd door het Oostduitse nieuwsagentschap ADN. Hierin werd erop gewezen, dat Ul bricht de mogelijkheid naar voren had gebracht van een afzonderlijke sluiting van een vredesverdag door Oost-Duits- land, wanneer de Sovjetrussische voor stellen voor het houden van een vre desconferentie niet voor 10 maart wer den aanvaard. „Wanneer de heer Ade nauer echter een dergelijke vredescon ferentie saboteert, dan zal de V olks kammer van de Duitse Democratische Républiek waarschijnlijk zijn nationale plicht doen en een vredesverdrag slui ten in overeenstemming met de wen sen van de meerderheid van het Duitse volk", zo zou Ulbrieht gezegd hebben. M Het 742 ton metende Duitse m.s. „He- lene B. Schupp" uit Hamburg is zater dag 30 mijl ten westen van de Deense kust gekapseisd en gezonken- Volgens berichten van schepen, die op de nood seinen van het motorschip afkwamen, zijn elf van de twaalf opvarenden ge red. De gezagvoerder viel in het water, toen hij trachtte over te springen op de 8.556 ton metende Britse tankboot „British Baron". Pogingen om hem terug te vin den werden opgegeven, toen het Duitse schip omstreeks elf uur 's avonds in de- golven was verdwenen. De geredde opvarenden van de „Hele- ne B. Schupp" werden door twee Deense kotters naar de Deense plaats Lemvig gebracht. *0, v«o door de Amerikaanse regering ver- (Lekte statistische gegevens blijkt dat in Wr. Staten in januari 4.724.000 per- Men werkloos waren, het hoogste aantal °r deze tijd van het jaar sedert 1942. ^et door de federale regering in verband jjde werkloosheid opgestelde nood- V °gramma zal op 1 april aflopen en, Vn°r zover bekend, is geen besluit tot ^Mrtzettlng van dit programma geno- K®n- Een der vooraanstaande Amerl- fy?anse vakverenigingsleiders, George k^any heeft gezegd dat verhoging der y,n!;n en verkorting van de werktijd van VaSzenlijk belang zijn bij de bestrijding de werkloosheid en het bereiken van M gezonde economische groei. De geldinzameling ten behoeve van het propaganda-apparaat van de K.V.P. aan alle kerken in Nederland zondagmorgen gehouden bleek een -root succes. De voorlopige opbrengst wordt getaxeerd op ruim f 200.000,-. De K.R.O. maakte het geheim, aan de kaarten verbonden, zon dagavond bekend. Kaarten met de serie- letters K. of V. of P. voor het getal 913193 bleken prijsbcpalend. De termijn voor het afhalen van de geldprijzen ten bedrage van 100 (to taal f 12.000) aan het bureau van de KVP. Mauritskade 25 te 's-Gravenhage is ver lengd tot en met woensdagavond 25 fe bruari 18.00 uuir. Na laatstgenoemd tijdstip kan aan de nrijsbepalende kaarten geen enkele waarde meer worden toegekend. Prijswinnaars ontvangen naast het be drag van f 100.- vergoeding voor 1 per soon treink sten, benevens voor het jong ste kind een spaarbankboekje ter waarde van f 25,- Bovendien zulien onder de aanbieders van prijsbepalende kaarten 2 TV-toestellen worden verloot. iWXvWtvWvXyv .ATLAS", een drijvende hok '''■et een hefvermogen van ruim tj'l ton, gefotografeerd in hel j*oordzeekanaal op weg naar de j"-ats van bestemming: venez)ie- waar hij gebruikt zal worden ij' de oliewinning op het meer van 'iracaibo. De „Atlas" kan een 'Xfnplete boortoren of een com- f'eej meetstation in een keer ver veren, zonder dat demontage van en ander noodzakelijk wordt. pe twee-armige kraan staat op ponton van 1,0x22 meter; iede- 71 arm heeft een hefvermogen van ton en in combinatie ge knikt 1,00 ton. Bovendien zijn aan ?0r>rd nog vier hulptakels aange- frncht met. een capaciteit van 21, JMi. Deze zijn bestemd voor de zij- e'higge bewegingen van de last te regelen. De minister van Sociale Zaken en volksgezondheid a.i. heeft zijn goedkeu ring gehecht aan het eerste programma „dure" aanvullende werken 1959. Voor dit programma is uit de begrotingspost van 87,5 min voor aanvullende werken van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een bedrag van 10 min ter beschikking gesteld om het verschil in subsidiekosten tussen „goedkope" en „dure" werken te overbruggen. Het programma houdt werken in de provincies Groningen. Friesland, Dren the. Gelderland, Noord-Brabant en Zee land in. 1 De Nederlands collie-club organi seerde zaterdag in de Haagse Dieren tuin de kampioenschappen collies. De negen-jarige Ina loopt, trots met de collies. V.l.n.r. lord Ray, Lenox en de kampioen van het vorige jaar Barra. v Bij nieuwe relletjes in Nyassaland ten noorden van Rhodesia is gisteren een neger om het leven gekomen en raakte er een vijftigtal gewond. Negentien negers werden gearresteerd. De incidenten deden zich voor in Blantvre, waar de politie met traangas een menigte moest verspreiden, die zich na een bijeenkomst van bet Afrikaanse Nationale Congres had gevormd, en in Limbe waar een charge werd uitgevoerd op een menigte bij een bioscoop, waar met stenen was gegooid. Op de weg van Blantyre naar Limbe hadden negers 's middags auto's met stenen bekogeld. Don derdag en vrijdag waren er Britse troepenversterkingen naar Nyassaland gezonden wegens relletjes, waarbij ook twee vliegvelden gevaar liepen. De wetgevende vergadering van Frans Kongo heeft vrijdag eenstemmig de nieuwe grondwet aanvaard. Alleen de 25 afgevaardigden van de Unie voor de Verdediging van de Belangen der Inheemsen waren aanwezig. De 20 af gevaardigden van de Socialistische Beweging (waarvan de leider Jacques Opangault dezer dagen werd aange houden) en de Kongolese Progressieve Partij waren afwezig. Vóór de stemming werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedach tenis van de slachtoffers van de onge regeldheden in de afgelopen dagen. Er zijn 86 doden en 180 zwaar gewonden. De nieuwe grondwet bepaalt, dat de wetgevende vergadering wordt geko zen voor vijf jaar, en dat de premier de steun van een absolute meerderheid moet hebben om aan het bewind to blijven. Het K.N.P. bericht nog, dat vorige week verscheidene nachten achtereen grote schade is toegebracht aan de missiescholen in Leopoldstad. De zus ters van het St.-Theresia-instituut hebben dagenlang tevergeefs gepro beerd politiebescherming te krijgen. In een verklaring voor het persbureau DIA in Leopoldstad zeggen zij, dat zij geen uitkomst meer zien. De gebou wen krijgen geen politiebescherming. De enorme schade wordt niet vergoed. Het persbureau DIA meldt over de vernielingen het volgende. De gehele vorige week is iedere nacht een bende een reeks missiescholen binnengedron gen, waarbij vooral het St.-Theresia- instituut en de lagere meisjesscholen in het Kinshasadistrict het moesten ontgelden. De lokalen en gangen wor den bevuild, het leermateriaal, dat nog tijdens de onlusten gespaard werd. wordt vernield. In het zusterklooster van het St.-Theresia-instituut, waar nog 13 wasbakken ongeschonden wa ren, heeft de bende alle kranen, baden 1 en wasbakken uitgebroken en vernield. Ook een wasmachine ter waarde van f 2500.werd vernield. Iedere mor gen vinden de zusters in de klaslokalen nieuwe vernielingen, terwijl alles be vuild is. Het verzoek van de oudercomités om politiebescherming werd onbeant woord gelaten. Herhaaldelijk hebben de zusters geprobeerd verbinding te verkrijgen met de politiecommissaris van Kinshasa. De telefonist van het politiebureau weigerde door te ver binden. Het centrale politiecommissa riaat in Leopoldstad wilde de zaak niet op zich nemen en verwees de zusters weer terug naar het commissariaat van Kinshasa. Op 15 februari kwam einde lijk een blanke politiecommissaris zich van de toestand op de hoogte stellen. Straatjongens waren op dat moment bezig ruiten in te gooien. Naar aanleiding van het ontslag van een arbeider zijn zaterdagavond 10000 ar beiders van de „Staalmaatschppii van Zuid-Wales" in staking gegaan. De fa briek produceert wckeljjks 48.000 ton staal. Als de staking voortduurt, zal de Britse auto-industrie er ernstig van te lijden hebbén. Een van de grootste en voornaamste vraagstukken, waarvoor ik mij ge plaatst zag, toen mij het bestuur van het nieuwe bisdom Rotterdam werd opgelegd, wa, de zorg voor heilige en goed onder legde priesters, maar ook de zorg voor een voldoende aantal priesters om in de ze dichtst bevolkte provincie van ons land hun heilig ministerie uit te oefenen en aldus ons dierbaar en kostbaar geloof voor de toekomst veilig te stellen. Dit alles vormt een veelzijdig en zeer ingewikkeld probleem, hetwelk allereerst met de hulp van Gods genade kan wor den opgelost. Het is ook een pZobleem, dat met veel geduld alleen kan worden benaderd, want pas op de lange duur zul len de maatregelen, die ter oplossing reeds genomen zijn en nog zullen genomen worden, hun vrucht afwerpen". Aldu.s luidt de aanvang van een herder lijk schrijven van de Bisschop van Rot terdam, Z. H. Exc. mgr. M. A. Jansen, dat gisteren in alle kerken van het Rot terdamse diocees werd voorgelezen. „Een dezer maatregelen is", zo ging dit schrijven verder, „mijn besluit, na langdu rig gebed en rijp beraad genomen, om een kleinseminarie te bouwen, zodat de jongens, die roeping tot het H. Priester schap gevoelen, reeds zo vroeg mogelijk zouden gericht worden op hun groot ide aal. Dit besluit riep eohter ook o.a. een groot financiëel probleem op- Een dergelijk ge bouw of eigenlijk complex van gebou wen zori wel degelijk, maar met de goedkoopste materialen en in* de meest eenvoudige structuur gebouwd, een bedrag van rond zes miljoen gulden vorderen. U begrijpt, dat ik slechts met grote schroom, maar van de andere kant met een rotsvaste overtuiging van de nood zaak van deze bouw, dit plan aan u durfde voor te leggen, want tenslotte bent U de- De stoffelijke resten van de Aga Khan die in 1957 in Zwitserland is overleden, zijn vrijdag bijgezet in het grote mausoleum te Assoean in Egypte. De foto toont het mausoleum dat gebouwd is op een heuvel aan de westelijke oever van de Nijl. Op de ivoorgrond een paar van de meer dan tweeduizend ismaëlieten, die de plechtigheid bijwoonden. genen, die dit bedrag zoudt moeten bij eenbrengen. Een gedurfd, maar praktisch plan van financiering werd opgesteld, n.l. een vijf jarenplan, volgens hetwelk iedere paro chie zou verzoyht worden om gedurende vijf jaren een bepaald en naar iedere parochie aangepast bedrag bijeen te brengen. Ieder jaar zou op deze wijze één mil joen gulden worden verzameld, hetgeen over vijf jaren vijf miljoen gulden zou betekenen, terwijl ik zelf zou trachten om langs andere wegen het; dan nog ont brekende miljoen to financieren. Dit Plan begon te lopen op 1 januari 1958. Thans is het eerste jaar verstreken en ik kan U tot mijn grote vreugde me dedelen, dat het beraamde bedrag van één miljoen gulden inderdaad door TJ is bijeengebracht en dat het plan dus dit eerste jaar volledig is geslaagd. De mees te parochies hebben haar streefbedrag ten volle opgebracht, sommige zelfs ruim schoots en slechts enkele zijn beduidend beneden de raming gebleven, maar onge twijfeld zullen deze laatste parochies daar-voor haar voor mjj nog onbekende redenen hebben. Als een blijde verplichting Heb ik het gevoeld niet alleen om U dit mede rse delen, maar ook om U van ganser harte te danken. Dit doe ik des te liever, om dat. ik U tevens graag wilde mededelen, dat de andere collectes niet onder deze actie geleden .hebben, ja zelfs, dat in fei te de collecte voor de Bijzondere Noden (kerkenbouw) met bijna 12 pet. gestegen is in vergelijking met 1957". Aan het slot van het schrijven, deelt de bisschop nog mee, dat men inmiddels in Noordwijkerhout met de bouw van het seminarie begonnen is. Een golf van vreugde is gisteravond over het eiland Cyprus gegaan, toen be kend werd, dat de Britten alle Grieks- Cyprische gevangen, een 900-tal, hadden vrijgelaten. Men was gisteren in de mid dag met de vrijlating begonnen. Tegen Zacht weer met veranderlijke be wolking en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Dinsdag 24 februari: zon op 7.39, onder 18.09 uur: maan op 19.59, onder 7.50 uur. middernacht waren alle gevangenkampen leeg. Tegelijk met de gevangenen werden ook alle Griekse Cyprioten die beperkte bewegingsvrijheid hadden in hun rechten hersteld. In vele Cyprische steden en dorpen heb ben de Griekse Cyprioten de Griekse vlag uitgestoken in afwachting van de komst van aartsbisschop Makarios, de leider der Griekse Cyprioten, die thans, na het sluiten van de driepartijen-overeenkomst over de status van het eiland de vo rige week te Londen, uit zijn balling schap mag terugkeren- Bisschop Anthimos van Kitium heeft een ontvangstcomi té opgericht- Volgens te Athene ontvangen berich ten is de bekende Griekse scheepsmag- naat Aristoteles Onassis van plan om de Grieken, die naar Cyprus willen om de feestelijke ontvangst van Makarios (waar schijnlijk zondag a.s.) bü te wonen, vrij vervoer per schip naar Cyprus aan te bie den. In Nicosia is gisteren voorts officieel meegedeeld, dat twee Britse bataljons die ongeveer 2000 man omvatten, en die niet vervangen zullen worden, in de ko mende dagen van Cyprus zullen vertrek ken. Geen persoonlijke ongelukken Nabij Arnhem ter hoogte van de Kema is vanmorgen om ongeveer half zeven een uit de richting Nijmegen komende trein met vier rijtuigen ont spoord. Er hebben zich geen persoon lijke ongevallen voorgedaan. De lijn is enige tijd versperd geweest, zodat de diensten Utrecht-Nijmegen en Nij megenArnhem met bussen moesten worden onderhouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1