TWAALF GEZWORENEN" Grootse Haydns uitvoering van Schöpfung ELLY AMEL1NG met liederen-recital Paus Joannes publiceerde nooit uitgesproken rede van Pius XI Luidruchtig blijspel hekelt omkoperij IA IIET CONCERTGEBOUW Toneelstuk zonder pauze bij Nederlandse Comedie HILDO KROP GEHULDIGD l ^ach's Johannes Passion bij Nederlandse Bachvereniging Geruchten over plan tot opzegging Lateraanse Verdragen nu ontzenuwd Ondanks prima vertolkingveel geschreeuw maar weinig wol >-WKÊÊ Huldiging van Lonis de Bourbon Russen trekken visum voor Spaans schrijver in Mgr. dr. B. van Mierlo f Dertigste verjaardag verdrag Vaticaan-Italiaanse staat Herdenking geboorte dag Nederlandse paus Adrianus VI MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 it* Ret experiment dat eigenlijk bij Arthur Millers „Van de brug af ^ien" gerealiseerd had moeten worden, is zaterdagavond in de Stads schouwburg te Amsterdam volbracht, nl. het spelen van een stuk *!)'ider onderbreking van een pauze. Van Reginald Rose werd onder te8ie van Henk Rigters opgevoerd „Twaalf gezworenen", waarvan de ttai'sprookelijke, betere, titel luidt „Twelve angry men". Bert v. d. Linden, Paul Huf en André v. d. Heuvel ah gezworen kameraden. Vic.-generaal bisdom Stockholm Hevige ongerustheid Spanning in het hoofdkwartier van de Duce Imitatie-Pygmalion Boeiende vertoning „Dokter, ik moet nog één dag leven" li s is voor velen geen onbekende h;s- r'e. die zich voltrekt. Nadat een jonge- (jan tijdens een rechtszitting door de ot- ,,ler van justitie schuldig is bevonden j 11 moord op zijn vader, krijgt de jury J.'aak om het definitieve laatste wooid 'e spreken, waarvan zal afhangen of J verdachte naar de elektrische stoel zal e;npden gezonden of niet. Het is warm en 'Sen)ijk wiiien elf van de twaalf mannen H, Kauw mogelijk van hun taak verlo.it nJi^en. Maar de Amerikaanse wet eist, ^e' „schuldig" met algemene stem- i'yh wordt uitgesproken. En één man ,l1Jfelt. Hij weet niet of de jongeman on- j„u'dig is, maar hij is niet overtuigd de aangevoerde bewijsmiddelen. De eit laat nu niet die ene man door de danderen ervan overtuigd raken, dat hó' Iich g«rust bij de overgrote meerder- kan neerleggen. «Neen, die ene man het gevecht aan met de anderen en o^ahdeweg weet hij zijn twijfels op de .pderen over te brengen, zodat de uit- ('"lelijke beslissing van de jury unaniem „oinschuldig". hit proces voltrekt zich als volgt: (.h* architect, Han Bcntz van den Berg, .S'nt met verschillende bedenkingen te- u11 de waarde van de aangevoerde be wij- •;n 'e opperen. En steeds weet hij met een j^óment een van de juryleden voor zijn dachten te winnen. Deze architect is ljS goed bewust van zijn verantwoorrie- jtpheid. De eerste die hij van zijn mede- f!,r.Vleden kan winnen is de oudere heer, ^'"PPe la Chapelle. Hij is erg menselijk a, getuigt van een scherpzinnig inzicht, fineer hij een vrouwelijke getuige toetst U- "®e waarde van haar mededelingen. Hij tii'^rz°ekt de argumenten die tot leugens ,j' ehs de rechtzitting hebben kunnen lei. dp11 en benadert het hele probleem van .Psychologische kant. Dan volgt de in*tse immigrant, Fraps. 't Hoen. die wei ?-egt maar tegen felle, opmerkingen zijn j"Vatting plaatst, dat een mensenleven st enorm veel waardis. Hij vergelijkt L^s wat er in nazi-Duitsland is ge iled en wil voorkomen dat willekeur ij ®r ook gaat heersen. De man, die uit W.'slfde wijk als verdachte komt, is door gt,1 Klom voortreffelijk getypeerd. Hij ijA' ook een demonstratie, hoe er in die v."Pen messengevechten worden gele-- i-''1'- waarbij het, onmogelijk is. dat de va Ss'eek in het hart van de vermoorde K, van de verdachte jongeman van j, htoffer. De huisschilder in de jury, d»11 Verkoren, probeert het motief voor Ui hioord te vinden en de jonge bankbe v'Sen naar beneden aangekomen is, ter Haii. jongeman kleiner was dan het tjhde, Jurg Molenaar, toont zich zicht- verheugd, wanneer weer iets, waar- kiw e onschuld van de verdachte kan blij- wordt achterhaald. Hij is ongeveer ki*? oud als de jongeman, wiens leven C e in handen ligt en dit jurylid da, zich zeer geschokt door het fait, IA zijn leeftijdgenoot tot zulk een vrese- daad in staat is. "hi 5* voorzitter van de jury, André van v"n Heuvel, onthoudt zich aanvankelijk (w1 commentaar. Langzaamaan zwaait hij ijj, e.u wanneer de gemoederen wat ver- dp, zi.in, treedt hij tussenbeide om de or- dö 4e herstellen. De reclameman werd Wr L°uis Borel als een nogal domme, man gespeeld. Hij puzzelt en komt toe met een „ideetje". t ,^6 handelsreiziger van Bert van der 'j„ 5en was de man, die de klok fixeert A» a' hij naar een baseballwedstrijd wil. <v®n toe schiet hij overeind om zijn b-P^entaar 'e geven. Joan Remmelts *perde een koele, beheerste bankman, die ondanks de hitte in zijn colbertjasje bleef zitten en die met rustige argumen tatie voor de aandrang van de twijfels bezwijkt om het „niet' schuldig" uit te spreken. Een bijzondere creatie leverde Paul Huf als de garagehouder, die vol haat zit voor degenen, die uit de wijk van verdachte km-»- Uit zo'n buurt kan nooit iets goeds k" - en, is zijn stelling. Na een van zijn felle uitvallen, zakte hij afgemat in zijn stoel terug. Zeer suggestief speelde hij de rol van de verbitterde man, die met zijn handen carrière heeft gemaakt. De laat ste die voor het standpunt van de archi tect wordt gewonnen, werd door Johan Fiolet bijzonder indringend gespeeld. Hij was de heftige zakenman, die de misluk king van de opvoeding met zijn eigen zoon benut om wraak te nemen op de ver dachte. Hij is de grootste tegenstander en als hij tenslotte „onschuldig" zegt, dan is het ten koste van zijn eigen haat. Hij verscheurt de foto van zijn eigen kind. maar verzamelt later weer de snippers om ze in zijn portefeuille weg te bergen. Het ensemble is door Henk Rigters centraal geplaatst. Het was een typering van een groep mensen, die in tweeën uit een viel: de rustigen en de gepassioneer- den. Men kan zeggen dat de creaties stuk voor stuk raak waren en dat de totaliteit de juiste benadering van dit met veel brille geschreven stuk was. Bu De 50ste verjaardag van de diohtcr- schrijver rar. Louis de Bourbon was voor het literaire genootschap „oefening kweekt kennis" tezamen met de Haagschc Kunst kring aanleiding zaterdagavond een huldi gingsbijeenkomst te beleggen. A. van Duinkerken heeft voor een talrijk aandachtig luisterend publiek op de hem eigen scherpzinnige amusante en open hartige wijze een analyse gegeven van het dichterschap van de Bourbon, dat zowel wortelt in diens religieuze instelling als in de omstreden, doch voor velen als vast staand aanvaarde afstamming van het Franse koningshuis met de daaraan v®r~ bonden Naundorf-Bourbon en Dunkel Grafin-mysteriën. Albert Vogel las nadien verzen uit oud en nieuw werk van de Bourbon voor. De dichter heeft in zijn dankwoord een door hem orilangs onder een „Russisch pseu- doniem gepubliceerd vers voorgelezen. De heer J Pasman gaf de bijeenkomst een overzicht van de verzetsdaden van de Bourbon na diens aftreden als burgemees ter van Oss. Dc belangstelling voor die grote uitvoe ringen van oratoria mag in het algemeen dalend zijn, indien er een grootse avond wordt gegeven met een vertolking van dc meest-overtuigende meesterwerken, dan is de concertzaal wel bezet. Dit was zater dagavond het geval niet de Toonkunst-uit voering in het Concertgebouw te Amster dam. van „Die Schöpfung" van Haydn. Eugen Jochum sloot hiermede zijn perio de van gastdirigentxehap in het Concert gebouw weer af en hij heeft met de huldi ging aan het eind van dit buitengewone concert ervaren, hoezeer men zijn aanwe zigheid op prijs stelt, hoe men zich heeft verheugd in zijn wijze van musiceren. Op oen dergelijk concert met Haydn's „Schöp fung" worden nu eenmaal geen „open doekjes" gegeven, maar met de solisten Annelies Kupper, Richard Holm en Her man Schey, was dit bijna geschied. Haydns oratorische cantate geeft daar toe veel aanleiding; de muziek werkt sti mulerend op de verbeeldingskracht, zij schept een voldoening in geestelijke zin en biedt vermaak dit schrijven wij in èlle respect met het muzikaal-anekdo- tlsche in de compositie. Hij doet dit nog wel sterker in de „Jahreszeiten". maar hier in „Die Schöpfung" waagt hij het zelfde in de eerbiedige trant. Eugen Jo chum heeft dit menigmaal weten te rea liseren, althans voor zover hij de Neder landse mentaliteit daartoe kon ombui gen. Als wij op gewijde manier onze eer bied voor God willen uitzingen, dan doen We dit nog wel eens zwaarwichtig. Haydn moet dat anders hebben bedoeld, in de ziu zoals we dit werk eens door de Weners hebben horen zingen: met een bruisende blijdschap! Wij dus ook het vlot-zingende Amster damse Toonkunstkoor!- zien Haydns muziek nog te dicht tegen Handels ba rokke oratoria aanliggen. Ongetwijfeld heeft Haydn daaraan zijn voorbeeld geno men. o- a. tijdens zijn bezoeken aan Lon den. maar hij was voldoende muzikaal van persoonlijkheid, om zijn eigen stijl te handhaven: rijk aan briljante klanken- pracht, gaaf in zijn instrumentatie, waar bij we slechts denken aan zijn orkestrale schildering van de „chaos" in de aan vang der compositie. Feitelijk is hier sprake van een simpele programmatisch- aangeduide toonschildering. maar ze werkt suggestief, even sterk als later de uitbundige lofzang „Die Himmel erzah- len die Ehre Gottes". Het is verleidelijk om op vele momenten van anekdotisch- muzikaal vermaak en van pure muzikale ontroering in dit werk te wijzen. Wij be palen ons tot een woord van grote waarde, ring voor deze uitvoering. In deze appreciatie denken wij aller eerst aan de dirigent Eugen Jochum. die niet alleen het Toonkunstkoor op zijn best heeft laten zingen, maar ook het concert gebouw-orkest voortreffelijk heeft laten spelen. Zeer mooi van klank was de zang. licht van toets, zoals Haydns compositie dit verlangt. Ér lag vroomheid in de expres sie en ootmoed in de blijde toon. Toon kunst heeft getoond dat de grote koorwer ken het publiek nog kunnen boeien. Het orkest sloot zich daarbij aan, In een be perkte bezetting, waarbij alle nuancerin gen tot het stralen van deze muziek bijdroegen. Er is werkelijk op spontane wijze gemusiceerd. De solisten waren, en vooral in de en semblezang, subliem. De sopraan-soliste Annelies Kupper heeft een timbre, dat niet zozeer past in dit genre muziek, maar wat zij deed was van een uitmunten de technische verzorging, en muzikaal van voordracht. De tenor, Richard Holm excelleerde met prachtig-zangrijke stem. Tenslotte Herman Schey. wiens warm- aansprekende zang velen moet hebben ontroerd, ook door zijn innige vertolking. Nog altijd is hij voor onze concerten de bas in Haydns „Schöpfung". C. M- De Spaanse schrijver Jose-Luis de Villa- longa. die met zijn Britse vrouw op weg was naar de Sovjet-Unie om de Nobelprijs winnaar Boris Pasternak voor een reeks lezingen in Engeland en de V.S. uit te no digen. heeft zaterdag te Berlijn meege deeld, dat de Sovjet-ambassade in het Oos telijke stadsdeel zijn visum en dat van zijn vrouw had ingetrokken. De Russen had den hem gezegd, dat hij anti-Russische artikelen had geschreven. De schrijver noemde deze beschuldiging „onzin". Elly Ameling kwam, zong en overwon. Dit hebben we reeds enige malen op con certen medegemaakt, waar zij optrad. Ook gisteren in de kleine zaal van het Concertgebouw was dit bet geval. Zij weet onmiddellijk door haar innemende verschijning haar toehoorders te verove ren en nadien nog meer door haar zeer prachtige stem, die zo uitnemend van scholing is, dat w|J trots zU" op deze jonge Nederlandse zangeres. Wij hoorden haar als soliste in oratoria, nog niet als zangeres van liederen. Een uiterst moeilijk opgave voor een kunste nares welke men nimmer mag onder schatten. zelfs niet bij de meest ervaren zangeres. Heel openhartig gezegd en deze opên- hartigheid laten we gepaard gaan met de beste wensen voor de carrière van Euy AmeJing, hebben we ons op dit zondagse concert" met de straling van haar zang kunst afgevraagd, weike overwegingen haar hebben geleid, nu al reeds een lie deren-recital te geven en hoe zij tot oe keuze der liederen is gekomen, die zij ons heeft voorgezongen. Voor de pauze waren het liederen van Ernest Chausson, Claude Debussy en Francis Poulenc, waarin haar gave stem uitnemend klonk en waarin zu met grote toewijding haar hart legde De ze twee factoren: stem en hart zijn zo gaaf. dat men reeds geniet van de muzika le talenten van Elly Ameling, maar bij de Franse liedkunst komt nog een derde fac tor, nl. die van het intelligente raffme ment van de voordrachtekunst. Dit lag nog buiten het bereik van de jonge zangeres en na de pauze, waar zij met de keuze van de kinderliederen van Moessorgski en m£t liederen uit bet „Italienische Lieedrbuch" van Hugo won alles had gericht op de expressie van het lied. moest zij tekortschieten, hoe vol lief de zij ook Moessorgski's kinderliederen zong. Deze liederen zijn echter niet zo G>r een geheel gevulde zaal van liet i, C(fllrtnuw opende de Nederlandse tL "vereniging gistermiddag de reeks van h,J»Mlflk» passie-uitvoeringen in de 'dstad des lands. was verheugend, dat juist zovelen JQien gekomen om te luisteren naar Bachs tJannes-Passion, die door menigeen te acip bij de Matthfius-Passion wordt ten V* gesteld. Het is Bachs proefstuk ge- toen hij 1723 solliciteerde naar de W e van Thomas-cantor In Leipzig; we Üg 7 bet. hoe tactvol hij daarmede Leip- Up-b't een impasse hielp, omdat men zon- 5- jpasgiemuziek zat. Hii heeft het daar- S] e danken, dat nadien zijn benoeming biof z'i het dan door de gemeenteraad t\yi «en benepen hart Nu na meer dan Öit eeuwen beseffen we dc grootheid van va "Werkst.uk" en zo heeft ook dr. Anthon von-- er Horst als dirigent van deze uit- Iw-'ng deze muziek geïnterpreteerd. Hij ZijjH hierin de vroegere zwaarheid van W viste op koorzang en instrumentale Zievleiding afgelegd, waardoor deze mu- kejS Van Bachs Johannes-Passion aanmer- koe boeiender te beluisteren viel. Het Sedl Var' de Bachvereniging heeft de koor- dgj. elten mooi gezongen en zelfs biizon- ven riooj heeft het de koralen weergege- h«i van der Horst heeft daarvan het ge- xiujöu nccit ig vloeiende ritmiek en het oormoe- rig^riement van deelneming van de ge- e in dez« jüussiemuzick. Wat de solisten betreft werd de concert- gevende vereniging wel voor grote moei lijkheden geplaatst, want Annette de la Bije en Aafje Heynis en de baszanger Jan Derksen moesten wegens ziekte ver stek laten gaan. Inmiddels waren Folly Colette en Annie Hermes bereid gevonden de opengekomen plaatsen te bezetten en David Holles telle, die de bas-aria's zong. nam er nu ook de kleine partijen bij. Folly Colette met haar kleine, maar vo caal-verzorgde stem, heeft haar onver wachte taak op muzikale wijze vervuld. Annie Hermes toonde haar ervarenheid in deze partij en zong de aria's op muzikale wijze. De tenor (Stuttgart) Jo&ef Traxél in terpreteerde de recitatieven van de evan gelist op evenwichtige en juistbeheerste expressieve wijze. Laurens Bogtman ver tolkte Christus' woorden met waardige en klar'rvolle toon, terwijl David Hollestelle in zijn dubbele opgave zijn mooi stemge luid en muzikale interpretatie deed gel den. Arjan Blankens gave tenorstem leek ons minder geschikt voor deze aria's; we hoorden hem overtuigender in de ope ra. Het Concertgebouworkest verzorgde 't instrumentale deel van deze uitvoering en leden daarvan schonken hun krachten aan het solistische element, waarbij als spe ciale solisten Carel van Leeuwen Boom kamp (viola da gamba) en Albert de Klerk (orgel) waren geëngageerd. C. M. naïef als Elly Ameling ze voordroeg en dat nog wel in de weinig passende Duitse tekstvertaling. Hugo Wolf's liederen ver gen een zekere rijpheid van het leven, om ze met de verfijnde humor, die hij daarin heeft gelegd, te interpreteren. Elly Ameling is met deze keuze van lie deren te vroeg in haar carrière gekomen, vooral ook nog in een te bedachtzaam Hollandse mentaliteits-klimaat, d. w. z. nog niet los in de artistieke sfeer. Maar ondanks deze tekortkomingen hebben we opnieuw de mooie stem van El ly Ameling bewonderd en we hebben ons verheugd in de hulde met prachtige bloe men die haar werd geschonken. C. M. In Stockholm is na langdurige ziekte overleden mgr. dr. B. van Mierlo, vica ris-generaal van het bisdom Stockholm. Mgr. Van Mierlo werd 1899 in Rotterdam geboren. Hij studeerde onder meer aan het College van de Propaganda Fide in Rome en vertrok daarna naar Zweden. Sedert 1953 was hij pastoor van de pro kathedraal van Stockholm. Na de verhef fing tot bisdom werd mgr. Van Mierlo in 1957 vicaris-generaal. ROME, februari. Toen de paus op zondag 25 januari in de Sint-Paulus zijn besluit bekend maakte een algemene kerkvergadering bijeen te roepen, kwam dit als een absolute en complete verrassing. Dit feit alleen al dat dus een zodanig belangrijk besluit zó volstrekt geheim kón blijven is vol doende om aan te tonen wat de meeste, zo niet alle zg. „officieuze" verhalen waard zijn inzake het Vaticaan en Vati caanse persoonlijkheden. Ter gelegenheid van de dertigste ver jaardag van de Lateraanse Verdragen op 11 februari j.l' heeft Paus Joannes wederom een van die ongewone dingen gedaan, die nu al kenmerkend zijn voor zijn pontificaat. Hij publiceerde de tekst, voorzover deze onvolledig en onvoltooid in het archief van het staatssecretariaat werd bewaard> van de redevoering, die paus Pi us XI had willen uitspreken op de tiende verjaardag van de Lateraanse Verdragen, dus twintig jaar geleden. En nu deze tekst dus bekend is, loont het de moeite om op de fabel* in te gaan' Dat er een zeer groot aantal Italiaanse kardinalen en bisschoppen in Rome aan wezig was op die elfde februari 1939, wist iedereen. De reden wist men -»chter niet met zekerheid- De verhouding tussen de H. Stoel en het fascistische regime was geleideiij'k-aan zó gespannen geworden, dat men gerust van en onverzoenlijk con flict kon spreken. En zo ging in de eerste dagen van februari 1939 hei gerucht door Rome, dat dc paus het episcopaat rond zich wilde verzamelen in het Vaticaan om dan in een grote rede niet alleen plechtig te protes teren tegen de Kerk-vervolging in Duits land door Hitier, maar tevens...... om op de meest indrukwekkende wijze de Late raanse Verdragen en het Concordaat op te zeggen en aldus Mussolini en zijn regime tegenover de gehele wereld in staat van beschuldiging te stellen- Dit gerucht was zó hardnekkig, dat er in regeringskringen in Rome een onge rustheid ontstond- die aan paniek grensde 1 Maar ook de diplomaten hielden do adem in, om van de buitenlandse jour nalisten maar te zwijgen Een groo, aan tal geruchten werd fluisterend rondver teld. En met alle middelen werd van alle kanten getracht „iets te weten te komen". Maar niemand kon iets zeggen. Omdat niemand inderdaad iet* wist 1 Thans is beikend geworden, dat, paus Pius XI in de namiddag van 31 januari 1939 het besluit nam om de komende tiende verjaardag van het Lateraanse pact, op „speciale" wijze te herdenken. Hij gaf bevel alle residerende bisschop pen ten Vaticane te ontbieden van zeer velen betaalde hij persoonlijk de reis- en verblijfkosten en tegen de avond zette hij zich aan het schrijven van de historische redevoering, die twintig jaar lang het onderwerp van de meest wijde verhalen zou blijven en die nimmer werd uitgesproken. In totaal waren er maar twee personen, die de tekst kenden de staatssecre taris kardinaal Pacelli en de privé- secretaris van de paus- mgr. Confalo- nieri, die enkele weken geleden kardi naal werd. De paus werkte tot diep in de naoht en hervatte zijn arbeid de volgende morgen onmiddellijk na afloop van de audiënties- Om 3 uur des mid dag* was hij klaar. Hij las de voor naamste passages aan zijn secretaris voor en gaf toen de vele grote vellen papier aan hem met de opdracht de tekst uit te typen- Zo naderde de elfde februari. In het Palazzo Venezia, waar Musgolini zijn „hoofkwartier" had, werd met groet ende nervositeit gewerkt. Code-telegram men aan diplomaten, om tot elke prijs achter de bedoelingen van de paus te komen via kerkelijke Instanties in hun land vergaderingen met de leiders van de geheime politie en de contra-spionnage voortdurend contact met ministers en politie-autoriteiten ",om de komende klap" op te kunnen vangen. Graaf Ciano, Mussolini's schoonzoon en minister van buitenlandse zaken, was in die laatste dagen in voortdurend contact met de Duce. En uit alle provincies van Italië kwamen de berichten, dat de bisschoppen naar Rome kwamen. Dus er ging iets gebeuren. DE STADSBEELDHOUWER VAN AMSTERDAM, HILDO KROP is zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum gehuldigd ter gelegenheid, van zijn 75ste ver jaardag. Hij gaf vijf door hem in >923 vervaardigde bronzen mas kers aan de hoofdstad ten ge schenke. Wethouder mr. A. de Roos (wijzend) aanvaardt het ge schenk namens de gemeente. Naast hem het echtpaar Krop. v' -ï" Als wij ditmaal voor het verslag van de zaterdagavondse première der „Haag- sche Comedie" met een goed vaderlands spreekwoord van wal steken, vindt dit minder zijn reden in het, feit dat de sobere inhoud van het vlotgespeelde blijspel daar toe noopt dan wel omdat die inhoud voor een goed deel gewijd is aan het beschaafd gebruik van de taal. Reeds de titel van bet lawaaierige ge val „Born Yesterday", wat de trouwe tekst-vertaler der „Haagsche Comedie Alfred Pleiter overzette in „Niet van gis teren" was er als om te betogen, dal ei genlijk contradictoire formuleringen in verschillende talen soms wat de bedoeling betreft toch wel op hetzelfde neerkomen. En dan die andere puzzel, In de pro grammatoelichting opgegeven en van oe schrijver Garson Kanin overgenomen, de verzekering nl. dat het stuk niet een be paalde tijd in een bepaald land op het oog heeft, terwijl in hetzelfde programma na drukkelijk staat, vermeld: plaats van han deling de zitkamer van suite 67d in een groot hotel te Washington D-C. Bepaalder kan het toch haast niet zou den we zeggen We begrijpen wel, dat de auteur, en met hem de directie der Haag sche Comedie" bedoelen niet speciaal de nieuwe wereld te doodverven als het broeinest bij uitnemendheid der omkopen] en vriendjespolitiek. Niettemin lijkt ons de auteur zijn typen niet beter te hebben kunnen kiezen dan juist in dat zo „de mocratische" Amerika. De speciale vorm van corruptie, hier over de hekel gehaald, was gestoken in een verre navolging van Bernard Shaws beroemde komedie; alleen bewoog dez Pygmalion zich op een nog veel lager ni veau. Wat bij de Engelse dichter nu een maai het culminatiepunt van ordinair vocabulaire gold, is hier heel de avond schering en inslag: een stortvloed van de meest banale krachttermen, die tot een derde teruggebracht haar effect ook niet gemist hadden. En wij vroegen ons af, hoe de jeugdige stalles-bezoeker, een scholier nog, die bij uitzondering de gro'e-mensen- voorstelling onder de ogen van de over heid voor kunstzaken bijwoonde op al dat banaal gezwets moet hebben gereageerd. Het kwam in hoofdzaak uit het gestaag op hoogspanning staande stemorgaan van de echt niet van gisteren, dus heel erg bij de pinken zijnde, multimiljonair di" zich door handel in schroot van niet tot iet had opgewerkt zonder iets of iemand te ontzien, leder, zelfs een senator, zette hij door zijn geld gemakkelijk naar ziin hand en toen hem 'dat gelukte, droomde Vul zich reeds de ..monarch in geoxvdeerde metalen" zoals hem zijn lijf-advocaat noemde van heel de wereld. Met dat vooruitzicht moest hii zijn „verloofde" cn mede-vennoot voor de belasting, nog een graadje erger wat haar woordenschat be trof dan hij, trachten te civiliseren, wat voor 200 dollar per week werd opgedragen aan een uitgekookte journalist, die zijn lieftallige leerlinge tot het inzicht bracht van het onsoeiaal gedrag van haar en zijn broodheer en haar tenslotte van hem in een meer geordende liefdesverhouding meenam. Ondanks het simpele gegeven zorgden de strakke regie van Paul Steenbergen en het persoonlijke talent zijner 13 mede spelers voor een doorlopend boeiende ver tolking, die niet naliet onafgebroken de lachspieren bij een als steeds uitverkochte zaal in beweging te houden. De eerste prijs was wei voor Mvra Ward, die als Billy Dawn het staae afge snauwde „vriendinnetje" niet alleen fu rore maakt met. haar modeshow van d'ne moderne toiletten, maar het meest door het feilloos typeren van de diverse dia lecten door elkaar haspelende jonge vrouw, „symbool" ener morele corruptie als hier blijkbaar geen gewicht in de schaal leg de. Voortreffelijk was haar spel bij da eind-afrekening met de bruut. Deze laatste was toevertrouwd aan Ccen Flink, eens een intelligente Hamlet, nu met een fysionomie waarop de domheid te lezen lag, zijn overspannen clausen uitbrallend ter beklemtoning van zijn fi nancieel overwicht. Iets beters was hem niet beschoren en werd ook niet van hem verwacht. De derde hoofdfiguur gaf Luc Lutz ge stalte. Met veel beheersing, tact en geduld Op initiatief van dr. Poelhekke, diree tcur van het Nederlands Historisch In stituut te Rome zal op 2 maart a.s. in de Maria dell' Anima het feit herdacht worden, dat vijfhonderd jaar geleden de enige Nederlandse en laatste buiten landse Paus, Adrianus VI, in Utrecht op 2 maart 1459, werd geboren. Het initia tief van dr. Poelhekke kreeg on middellijk steun van mgr. dr. Jos. Da men, rector van het pauselijk Nederlands speelde hij de op nieuws jagende krante- college te Rome, van de ambassadeur van Nederland in Italië, dr. H. N. Boon en de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, graaf Marchant d'Ansembourg en van mgr. Weinbachcr, rector i de nationale kerk der Duits sprekende lan den in Rome. de Maria dell' Anima, waar Paus Adrianus begraven ligt. Het Nederlands college in Rome en ge nodigden zullen aan de herdenking deel nemen. Kardinaal Giobbe heeft reeds toe gezegd aanwezig te zullen zijn. De her denking begint 's middags om vier uur. De bekende kerkhistoricus magister dr. P. Polman zal een rede uitspreken waarin hij het karakter van de Nederlandse paus zal belichten. De herdenking wordt opgeluisterd met orgelmuziek uit de tijd van Paus Adria nus VI. Ofschoon dit nog niet zeker is. wordt, verwacht, dat da Nederlandse re gering officieel blijk van belangstelling zal geven en dat dr. Boon een krans zal leggen op het graf. De rede van magis ter dr. Polman zal 2 maart in het Ita liaans worden gepubliceerd in de Osser- vatore Romano met een portret van de Paus er. een foto van zijn graf. Aldus bericht het K.N.P. man, beter nog de zorgvuldige taalpurist, die van de leerzame Billy binnen niet te lange tijd een halve geleerde maakte, ook al liet hij niet na zijn pupil onder het oog te brengen hoe gevaarlijk halve we tenschap is. Dat had hij zelf ook wei trio- gen bedenken toen hij zich aan de dubieu ze uitspraak waagde: de mens is de maat van alles. Er waren nog enkele bijrollen. De regis seur had zich de reeds genoemde jurist aar? lager wal aangemeten, met Jan van de Linden (zo pas in „Antigone" superieur) nu een gehoorzame slaaf van de bulder bast. Voor de rol was hij geknipt- zoals de blijkbaar in zijn hoed vastgeroeste v. d. Linden, die in familierelatie tot de schrootkoning stond en als diens gewa pende macht dienst deed, met dit baantje Als omkoopbare senator en diens aarze- geen moeite had. lende eega voldeden Kitty Kluppell en •John Koch In het uitbundige geheel vielen een paar crisistoestand hier te lande niet vreemd, actuele toespelingen op aan de politieke Wij hebben immers ook onze schroot-af faire! Was er misschien daarom zo'n haast met deze première die pas één week na die van de Griekse tragedie kwam? Bij de algemene bloemenhulde aan het slot werd in het minutenlange applaus van het geestdriftige Koninklijke-publiek ook de heer Lou Steenbergen betrokken di voor een monumentaal decor had ge/ L U Inderdaad zou het opzeggen van de Lateraanse Verdragen door de Paus van Rome persoonlijk een welhaast dodelijke slag hebben betekend voor Mussolini zelf, voor zijn regime en voor Italië's internationale positie. Dat de paus zoiets nooit en onder geen denk bare omstandigheid zou doen, heeft niemand zich gerealiseerd in de zenuw slopende spanning van die allerlaatste dagen Intussen ging de H- Vader zienderogen achteruit. Op de morgen van 10 februari vooravond dus van de grote dag zei kardinaal Pacelli, in bijzijn van de privé-secretaris „Heilige Vader, zou het niet verstandig zijn de audiëntie van morgen enikele dagen uit stellen Waarop de paus, bijna driftig" ant woordde: „Geen denken aan Uitstel is afstel 1" Hij had persoonlijk alle« tot ia de kleinste details geregeld en alle om standigheden voorzien in beginsel zou den de bisschoppen samenkomen in de grote consistoriezaal en zou de paus zélf zijn rede voorlezen- Als hij daartoe niet in staat zou zijn, dan moest mgr. Confa- lonieri dit doen. Ingeval de paus niet bij machte zou blijken om naar de consisto riezaal te komen, dan moesten de bis schoppen naar boven, naar het privé- apartement, waar de grootste zaal was leeggeruimd. En als zelfs dat niet zou kunnen, dan zouden de bisschoppen aan het ziekbed komen, de ring kussen» de zegen ontvangen en bij het verlaten van het slaapvertrek de gestencilde tekst van de rede ontvangen. Maar met deze laatste mogelijkheid wilde de paus geen reke ning houden En toen hjj 's middags zjjn Hjfart* ont ving, kreeg deze het laconieke bevel „Dokter, ik moet nog minstens één dag leven. Ik MOET, hoort U dat?" Die avond had in het Palazzo Venezia de laatste bijeenkomst plaats van Musso lini en zijn naaste medewerkers. De Duce was ongekend nerveus en in een bijzon der slechte bul. Uiteindelijk was niemand erin geslaagd ook maar iets van bete kenis te weten te komen- De aanwezig heid van zoveel bisschoppen en een vaag verhaal over een „zeer bijzondere audiëntie" waren ongeveer alles. Ingeval de paus inderdaad het zozeer gevreesde gebaar zou maken, de Verdragen opzeg gen- moest met een heftige reactie van het volk rekening worden gehouden- Alle bevelen waren gegeven, alle instruc ties verzonden. Toen ging tegen middernacht de tele foon op Mussolini's werktafel. Hij nam zelf de hoorn van het toestel. De Itali aanse ambassadeur bij de H- Stoel, opge wonden en bijna-schreeuwend „De paus Is anderhalf uur geleden overleden...-,» het Vaticaan heeft mjj zojuist officieel in kennis gesteld En zo gebeurde, wat Papa Ratti juist niet had gewild. De volgende morgen defileerden de bisschoppen één voor één langs zijn bed. Maar de tekst van de redevoering is nooit, gestencild en werd door de kardinaal-staatssecretaris in de archieven weggeborgen. De opluchting in regeringskringen en onder de partijbonzen van het fascisme laat zich nauwelijks beschrijven- Maar diezelfde sombere elfde februari begon nen de verhalen. Rome is altijd een stad van geruchten geweest, al in de keizer tijd En de verhalen, die nu de ronde begonnen te doen, hetotoen de duce en zijn regime misschien méér kwaad ge- daan dan de thans gepubliceerde rede voering ooit had kunnen doen- Want nog tot na de oorlog bleven ontelbaren ervan overtuigd dat ,-Pius XI geen natuurlijke dood gestorven was" Het is misschien het meest hardnekkige verhaal geworden dat in deze hele eeuw rond een paus verteld werd Toen paus Joannes XXIII eind januari het staatssecretariaat bezocht en zich door kardinaal Tardlni gedetailleerd liet voorlichten inzake organisatie, werkver deling en dislokatie der verschillende afdelingen, toonde de staatssecretaris hem ook het geheime archief- Bvj die gelegenheid kwam het document van Pius XI te voorschijn de beroemde, ge heimzinnige en nooit-uitgesproken rede voering van elf februari 1939. Op dat moment besloot de nieuwe paus om ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van de Verzoening de tekst te publiceren, met de uitgesproken bedoeling definitief een eind te maken aan alle verhalen en geruchten-».... In zijn rede had Pius XI de bisschop pen erop willen wijzen, dat met zijn woord dikwijls op bijzondere onachtzame wijze werd gehandeld „Gij weet" dier bare en eerbiedwaardige broeders," zo had hij tot de bisschoppen willen zeggen, „op welke wijze vaak met het pauselijk woord wordt omgegaan. Men bericht,- en niet alleen in Italië, over onze redevoe ringen en onze audiënties meestal om de zin ervan te verdraaien en die zelfs voor honderd procent te verzinnen-" In het licht van de toenmalige gespannen ver houding tussen de H. Stoel en de Itali aanse staat worden deze woorden wel zeer begrijpelijk. Dit blijkt ook uit de waarschuwing aan de bisschoppen, die in de thans gepubliceerde rede voorkomt •,Gij moogt niet verwachten, dat het Uw woord beter zal vergaan...." Na te hebben gezegd, dat bfj de velen, die zich aan de gesignaleerde ontwaar ding van zjjn woord en van dat der bis schoppen schuldig maken, gewezen kan worden op de verontschuldigende om standigheid, dat zti handelden uit onwe- tenbeid, legde Pius XI er de nadruk op, dat er ook lieden waren- bü wie van een bezwarende omstandigheid kon worden gesproken, namelijk, waar men zich schuldig maakte aan de domme aanmati ging van hem- die gelooft en zegt alles te weten, terwijl het duidelijk is, dat men niet eens weet. wat de Kerk, wat de paus. wat een bisschop is en wat de band der naastenliefde is, die ons allen voor en in de dienst van Christus verenigt.'' Na tenslotte hebben verklaard, hoezeer hij degenen onder de katholieken waar deert, die op moedige en edele wijze hun ambten en werkzaamheden met hun geloof weten te harmoniëren- werd het handschrift van Pills XI vager en verliep het aldus paus Joannes, in bevende iijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5