Sluiting mijnen bedreigt Schotse en Welshe mijnwerkers met ontworteling ICO Intrekking; stakingsparool in België heden verwacht K Banken zoeken belegging voor beschikbaar komende gelden Troepen en luchtmacht in actie tegen oproermakers Ministerraad maandag EGKS bespreekt kolen-situatie Communistische invloed groeiende De Belgische kolertcrisis Premier Eyskens: geen afzondering Wetsontwerp naasting kolenmijnen Te Lilongwe in Nyassaland Nieuwe wetgevende vergadering voor Frans Kongo in uitzicht gesteld Voor het eerst op westelijke hodem Menselijke gevolgen van economisch verantwoorde maatregel W erkstudentenliga bestaat vijf jaar DOUGLAS HYDE 27.000 stakers in de Dagenhamse Ford fabriek HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK tyfreceeev zfaz, Schatkistbiljetten vinden flinke aftrek meest gewilde jonge jenever Nederland zou gekant zijn tegen instelling produktiecontingenten en invoerbeperkingen Benoemingen pauselijk staatssecretariaat Geen akkoord tussen Japan en Noorwegen WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 4000 werklozen 40 miljoen gulden verlies „-Pit is een ontwikkeling, die men moei lik kan stopzetten en de beslissing van ?e National Coal Board is op de reali- :eit van de huidige situatie gegrond. Eco nomisch en nuchter bezien is wat men ge Communisten aan de top Kaal na het scheren uw vingertoppen eens over uw kin... "Werkelijk glad? Werkelijk schoon? Fris, koel en prettig? Den Haag Somsoe Denemarken Amsterdam ^ew York Brummen Singapore Erlangen (W.-Duitsland Kungaelv (Zweden) Angstaanjagend door Ontworteling is vernietiging Géén protectionisme DE NEDERLANDSCHE BANK Verkiezingen in Frans Kongo Dit jaar netto al f 500 miljoen geplaatst Deviezenaanwas Contingenten walvisvangst LONDEN, februari. Ongeveer tweehonderd mijnwerkers uit *tud-Wales hebben onlangs zingend een gemaakt door de straten van Lon- fl"n. Over enkele weken, zullen nog eens JLMfhonderd mijnwerkers hetzelfde doen. 7ales is het land van de zang, dus is er "jets vreemd aan dat de mijnwerkers, ,.'.e tot de beste zangers behoren, waar ®'J ook zijn, zingen. Het doel van hun op- heden was ook niet nieuw. Maar de vo- j'ge maal. dat zjj het deden ls meer dan Ovintig jaar geleden. En dit maal waren de mannen van de mjjndistrlcten in Wales daar Londen gekomen om te protesteren 'egen ,io dreigende werkloosheid, een ge ldig van het feit, dat zeven mijnen in "un streek gesloten worden. Voor de generatie, die volwassen is ge worden in de jaren na de oorlog, zijn de- 'e mannen die hun protest kenbaar maken door het zingen van hymnen als „Abide Jyith me". „Guide me o Thou Great Je- dovah" en „All hail the Power of Jesus Name", iets nieuws. ...Uegenen echter, die zich de grauwe "ld aan het einde van de jaren twintig ?n aan het begin van de jaren dertig Kunnen herinneren, roepen dergelijke ver luchtingen reminiscenies op aan een ver fden, dat naar wij hoopten nooit zou terugkomen. In het begin van december van het ®rig jaar maakte de „National Coal Board", het lichaam, dat de leiding jjee-ft van de nu genationaliseerde mijnin dustrie, bekend, dat het besloten had 36 {Uijnen in verschillende delen van Groot- "rittannië te sluiten met het gevolg dat Cr 4000 man zonder werk zouden komen. Deze bekendmaking ging vergezeld Jjan een tweede dat de lonen verhoogd ^fluden worden met zeven en een halve billing (ongeveer 3,80) een aankondi- die waarschijnlijk bedoeld was om de juttere pil een beetje te vergulden. In ®ite had dat weinig resuliaat. De zesendertig genoemd^ kolenmijnen "ebben in het afgelopen jaar gezamenlijk ®an verlies geleden van vier miljoen pond sterling ofwel ongeveer veertig miljoen sulden- Absoluut genomen houdt dit in aat iedere particuliere ondernemer de jJUinen ook gesloten zou hebben en wan- "eer we realistische zijn, is het dus vol- !j0rnCn juist, dat de regering, die in dit Keval de ondernemer ls, hetzelfde moet ?°en. Daar komt nog bj], dat nien steeds peer gebruik gaat maken van elektrische fpehels en oliestook. zodat het blnnen- andse afzetgebied voor kolen steeds klei- "cr wordt. In het buitenland denkt men wel. dat ""Ie Britse huizen uitgerust zijn met attrac_ "eve maar inefficiënte open haarden en Let is een feit dat men ze nog steeds in "et grootste deel der hulzen vinden kan, in die. welke na de oorlog zijn ge- Pouwd, maar desalniettemin zijn er vele puizen, .vooral flatwoningen en daar waar ^an en vrouw beiden werken, waar men "'gestapt is Van de traditionele vorm Jan warmtevoorziening en is overgegaan Paar een minder pittoreske, die overigens binder zorg vereist en minder stof ver- °rzaakt. daan heeft volkomen gerechtvaardigd. Maar er zit een menselijke kant aan het probleem. De mijnwerkers, die generaties lang zeer loyale en energieke voorstan ders geweest, zijn van de nationalisering van de mijnindustrie, hebben altijd ge dacht, dat wanneer de mijnindustrie pu bliek eigendom werd en onder publieke controle kwam te staan, de menselijk heid op de eerste plaats zou komen, dan een hele tijd niets, en dan pas de econo mische kant, ervan. Het gevolg hiervan was, dat de leiders van de Nationale Mijnwerkers Bond di rect nadat de sluiting was aangekondigd, uiting gaven aan hun bezorgdheid en in de twee gebieden die door deze beslis sing worden getroffen, Schotland en Zuid- Wales, bereidden de plaatselijke organisa ties onmiddellijk acties voor. Toevallig hebben de communisten in deze twee gebieden juist de meeste top posities in de bond. Dit hangt weer sa men met het feit. dat Schotland en Zuid- WaleR gedurende de crisisjaren bijna ge heel aan hun lot werden overgelaten. Dit kon gebeuren omdat de Schotse en Welshe mijndistricten gemeen hebben, dat daar talrijke mijnstadjes zijn, waarvan de bevol king in zijn geheel afhankelijk is van de plaatselijke mijn. Toen in de jaren twin tig en dertig de particuliere mijneiganaars van die dagen besloten een mijn te slui ten beroofde zij een gehele gemeenschap. Er was geen werk, geen handel, en ook geen hoop meer. Tengevolge van die om standigheden werd onder communistisch of kon het beter? Antwoordt eens eerlijk... Deze kleine proef zegt alles. Hij bewijst waarom goed verzorgde mannen voorkeur blijveD geven aan de klassieke scheermethode i Water, zeep en Gillette -Hoe komt de man er bij?" Dat was de opmerking, gemaakt door dr. J. F. de Wijn, die, ondanks zijn naam, toch aan de voorlichtingsraad voor de voe ding verbonden is en nogal verbolgen ivas over die kreet van de CaiMfonni- scihe geleerde, dr. Kolfo „Laat ze maar Whisky drinken en minder melk". We meldden u dat gisteren en u weet mis schien nog, dat die vrolijke heer Kolb vond, dat de volwassenen door te veel melk te drinken een overvloed van "eenderbouwend calcium zouden krij gen. „Baarlijke en gevaarlijke non sens", zegt dr. De Wijn. Te veel is na tuurlijk nooit goed, maar het is een vaststaand feit, dat bejaarde mensen San ontkalking van het beenderstelsel tijden en dat juist déarom voor hen "et drinken van melk moet worden Aanbevolen. En verder meent hij, dat er hier in Europa helemaal niet te veel melk wordt gedronken en in de Ver enigde Staten evenmin. Eén lichtpuntje Voor de liefhebber van een opkwieiker- jje. Zelfs dr. De Wijn meent „dat het in geval van griep niet slecht is het glaasje melk eens te laten staan voor een borrel". En voor de rest, wat het °ok is: proost! En dat moest nu uitgerekend juist op "e allerlaatste reis van het Deense schip „Falke" uit Aarhus gebeuren. De -Falkc" is in 1808 gebouwd en al die laren toch nog in zijn voegen gebleven. Haar nu op weg naar de laatste haven ®n klaar voor de sloop, strandde het schip. De lading chocolade en suiker werk ligt verspreid op de stranden van Somsoe. l-iank zij een uitgeloofde prijs van hon derd gulden door het maandblad voor "e filatelie, is het allereerste poststuk yan Nederland boven water gekomen, pet blijkt in het bezit te zijn van een ^ondense fabrikant, de heer Mulder panter, die Nederlander is van origine, "et is een zogenaamd postblad men gebruikte toen nog geen enveloppen ï"et de datering 1 januari 1852, de da- '"m waarop de Nederlandse Posterijen yoor het eersi overgingen tot de ver- Koop van postzegels. Het postblad met ye eerste Nederlandse zegel in blauwe Kleur met de beeltenis van Koning Willem III en een frankeerwaarde van yijf cent, is verzonden door de voor malige Amsterdamse cargadoorsfirma, "ester-man en Hurrelbrinck, die overi gens een treurige mededeling had te "Oen, namelijk dat de firmant Hester- Pan was overleden. De Londense mijn- Keer had het stuk voor 1200 verwor- ven op een veiling te Brussel. was dezer dagen een vrije dag voor yele New Yorkers in verband met de herdenking van de 227ste geboortedag Jan George Washington, welke vrije »ag in elk geval niet voor de winke liers en het winkelpersoneel gold. Men beschouwt deze dag hier namelijk ook als een soort uitverkoopdag en de ver heugde New Yorkers verdrongen zich bij duizenden voor de zaken, waar enkele speciale koopjes te krijgen wa ren. Wat zegt u bijvoorbeeld van een elektrische naaimachine voor 99 dol larcent en een Dodge-auto (1952) voor helemaal 22 dollars? Overige prijsjes: schoenen voor vijftig cent en fietsen voor vijf dollars. Jarenlang heeft een veertigtal duiven behoord tot de „inventaris" van de gemeentetoren, die tegen de Neder lands Hervormde kerk te Brammen is aangebouwd. De enigen, die zo nu en dan in deze toren komen, zijn de brandweerlieden, die de slangen dro gen. Om te voorkomen, dat de duiven verder komen dan de ruimte, waar zich de klankborden bevinden, heeft de gemeente destijds horren in de toren geplaatst. Om nog niet bekende rede nen blijken deze horren echter te zijn verplaatst, waardoor de dieren de uit gang kennelijk niet meer konden vin den. Gisteren, toen men in de toren kwam, vond men alle duiven dood op de bovenste zolder liggen. Enkele seconden nadat de hertog van Edinburgh, die bier op het ogenblik vertoeft, zijn Rolls Royce had verlaten, sprong er plotseling uk de toeschou wers een 35-jarige man naar voren, die zich netjes installeerde in de wa gen. Drie minuten vrij worstelen werd er ten beste gegeven vóór zes potige politiemannen de man weer uit de wagen gekregen hadden. Waarom hij dat deed? Dat wist de man kennelijk zelf niet, maar de 3.000 toeschouwers vonden het toch wel een toegift op een evenement. De hertog zelf heeft het hele geval niet eens opgemerkt. Meer dan een maand lang heeft een IJslandse student tegen de dood ge worsteld, maar nu is Sigurd Johansson tenslotte toch gestorven. Bij de carna valsviering had hij zeer zware brand wonden opgelopen en ongeveer zeven tig procent van zijn huidoppervlakte was vernietigd. Meer dan 150 Duitse studenten hadden aangeboden gedeel ten van hun lichaamshuid beschikbaar te stellen om hun collega te redden, doch deze hulp kon de ongelukkige jongeman niet meer baten. Als eerste van de Zweedse steden viert deze zomer Kungaelv zijn dui zendjarig bestaan. Ooit was deze stad met de moeilijke naam heel wat be langrijker dan Stockholm. Zij was na melijk do zetel van de Scandinavische koningen en toen was de naam nóg mooier, namelijk Kungahaella. Men gaat veertien dagen achter elkaar feestvieren en natuurlijk ontbreekt een historische optocht niet op het uitge breide program. leiderschap een eenheid bereikt, die zeer uitzonderlijk was. De geschiedenis van die jaren is een geschiedenis van verbitterde, werkloze en haveloze mannen, die graag wilden wer ken, de vakkennis bezaten om de kolen te delven, die andere mensen broodnodig hadden, maar die niets anders konden doen dan rondhangen op straat of achter rode spandoeken waarop hun eisen tot recht vaardigheid waren geformuleerd door de straten marcheren, kortom demonstraties, die bijna altijd uitliepen op bloedige ge vechten met de politie. Voor mij was de manier, waarop deze nieuwe actie tegen de ontslagaanzeggingen in die gebieden werd georganiseerd en de snelheid waarmee dat gebeurde bij na angstaanjagend. Het was alsof een machine, die ruim twintig jaar had stil gestaan plotseling weer op gang gekomen was, terwijl degenen, die dat veroorzaakt hadden met een grimmige voldoening zei den: „Zie je wel, hij werkt nog steeds en wij zijn in ieder geval niet verleerd, hoe we hem moeten gebruiken". De nieuwe campagne is opgezet vol gens het patroon van die in het verle den: er werd een speciale vergadering belegd van de mijnwerkersbond voor het district waar gesproken werd over een staking; er werden protestmeetingen uit geschreven voor alle plaatsen, die er nauw bij betrokken waren; 200 mijnwerkers wer den uitgezonden om druk uit te oefenen op een bijeenkomst van het Nationaal Uit voerend Comité van de Mijnwerkersbond, terwijl vijfhonderd mijnwerkers in huh werkkleding en met hun helmen op de opdracht kregen in het Lagerhuis de aandacht van de afgevaardigden te trek ken. De communistische partij heeft na tuurlijk de leiding van de acties op zich genomen. De nationale leiders van de mijnwer kersbond protesteren ook. Niet tegen het sluiten van de mijnen als zodanig maar tegen de werkloosheid, die daardoor wordt veroorzaakt- Zij stellen voor wanneer de huidige kolenproduktie de vraag te boven De Werkstudenten-liga in Amsterdam bestaat vijf jaar. Na een jaar telde zjj 25 leden. Thans zjjn er 1000 studenten bij aangesloten, waarmee zij een der grootste studentenorganisaties in Amsterdam is. Bij de oprichting stond het directe mate riële belang der werkstudenten, zoals be lastingfaciliteiten en inkoopkortingen ten behoeve van de leden, voorop. Spoedig echter is de doelstelling verruimd. De Liga streeft nu naar een radicaal over bodig maken van het werkstudentschap. Zij ziet haar doel als verwezenlijkt, wan neer elke student met goede capaciteiten aan een instelling voor hoger onderwijs kan studeren, zonder dat hij het geheel of een der benodigde gelden door eigen arbeid moet verwerven. Iri eerste instantie kan het doel worden bendard door een verhoging van het be drag en een vergroting van het aantal beurzen. De „immorele" renteloze voor schotten dienen, zo staat het bestuur voor, te worden afgeschcaft. De kwijt schelding der schulden na het halen van het kandidaats, resp. doctoraal examen kan hiertoe een eerste stap zijn. Een wer_ kelijk bevredigende oplossing wordt ech ter pas bereikt wanneer de overheid iedere student een algemene studietoelage toekent. De Liga organiseert lezingen over het werkstudentschap en over het beurzen stelsel ten behoeve van eerstejaars. Te vens publiceerde zij een boekje met ge gevens over studie-indeling, arbeids mogelijkheden, belastingen e.d., dat aan aankomende werkstudenten ter hand wordt gesteld. De stakingen in de Belgische steenkoolgebieden, die thans een twee weken duren, zouden vermoedelijk vandaag afgelast worden, zo verwachtte men gis teren in vakvebenigingskringen In Brussel. De plaatsejjjke vakverenigingen zouden hiertoe het bevel geven. De socialistische en de katholieke vakbond heb ben voorts gisteren hun voldoening te kennen gegeven over het resultaat van de besprekingen tussen regering, werkgevers en werknemers. De Belgische steenkoolfederatie (fabrikanten) heeft besloten eveneens borg te staan voor de door de regering aangegane verbintenis tot het weer te werk stellen van de bovengrondse arbeiders, die worden ontslagen tengevolge van de sluitingen van de mjjnen welke zich in '59 in het bekken van de Borinage zouden voordoen. Indien deze herclassificatie niet onmiddellijk kan geschieden, zullen de ontslagen arbeiders hulp by hun herscholing genieten tot op de datum waar op zy opnieuw zullen worden te werk gesteld, hetgeen niet later dan 1 januari 1960 mag geschieden. gaat, de werktyden van de mynwerkers over het gehele land te verminderen, zo dat het aantal arbeiders in de mijnindus trie gehandhaafd kan blijven- Zij dringen aan op een zeven urige werkdag voor o.n- dergronders en een veertigürige werk week voor de bovengrondse arbeiders. Sedert het einde van de Tweede We reldoorlog is er in Groot-Brittannië prak tisch geen werkloosheid meer geweest. Iedereen, die ontslagen werd kon ergens anders wel weer werk vinden. Er waren meer baantjes dan gegadigden, als men het tenminste berekent over het gehele land. Natuurlijk hield dit in, dat men dan naar andere delen van het land moest trekken, maar er bestond weinig angst voor een langdurige werkloosheid. Het sluiten van de mijnen, komt op een slecht ogenblik. Want ook de nationale spoorwegen krimpen hun personeel in om op die manier meer economisch te kunnen werken en het bedrijf te moderniseren en in diverse machinefabrieken en scheepswerven zijn arbeiders ontslagen. Er zijn nu een half miljoen werklozen en dat is twee en een half procent van de beroepsbevolking, terwijl in de naoor logse jaren een werkloosheidspercentage van een procent gebruikelijk was. En dat ene procent werd veroorzaakt door men sen, die van betrekking veranderden en die arbeidsongeschikt waren. Menseljjk gezien is de situatie van de mijnwerkers de moeilijkste. Zy hebben een grote vakbekwaamheid, maar die kan niet aangewend worden in andere indus trieën. De Britse mijnwerkers hebben altijd gewoond in gebieden, die generaties lang gedomineerd zijn door de mynindustrie. De steden en dorpe.n, waar zij wonen, danken hun bestaan aan de aanwezigheid van kolen en het volk „wortelt" in de mijnindsutrie. Vooral in Schotland en Wa les, waar het probleem het meest acuut is, spelen ook nog nationale gevoelens mee- Vooral Zuid-Wales, dat een eigen cultuur heeft, een eigen levensstijl- Het ontwortelen van dit volk leidt tot vernie tiging ervan. Wanneer men spreekt over de.Europe se Gemeenschappelijke Markt wordt dikwijls gezegd, dat een van de grote voor delen daarvan de grotere mobiliteit van de arbeid is, die de arbeiders in staat stelt om van het ene punt van de Euro- markt naar het andere te trekken, daar heen waar zij het meest nodig zijn. Voor de Britse arbeider, vooral voor de mijn werker, zou dit slechts heel weinig at tracties hebben. De recente recessie heeft naar mijn mening overigens aangetoond, dat de Amerikaanse arbeider meer mo biel is dan zijn Britse collega. Niettemin, aangezien de huidige situa tie is uitgegroeid boven een verande ring van gewoonten van een verande rende maatschappij, zal de enige op lossing van het probleem een grotere bereidheid blijken te zijn om te gaan werken, waar werk is. Een deel van de prijs, die daarvoor betaald moet worden zal waarschijnlijk een steeds verdere groei van het mo derne heidendom zijn. In Zuid-Wales draait het leven voor een heel groot deel rond de methodistische kerk. Maar wan neer de arbeiders uit de mijndorpjes verhuizen naar Londen en de andere grote steden, dan handhaven zij zelden hun oude godsdienstige bindingen. De Fordfabriek te Dagenham (Enge land) zal naar verwachting wegens een staking woéden gesloten. De fabriek telt ongeveer 27.000 werknemers. Het conflict ts ontstaan doordat een personeelslid wei gerde zijn wekelijkse contributie van 65 cent aan de vakvereniging te betalen. Bij een staalfabriek in Wales staken sinds zaterdag 10.000 man. Hier is de sta king uitgebroken naar aanleiding van he,t ontslag van een man omdat zijn werk niet zou deugen. In beide gevallen hebben de leiders de betrokken vakverenigingen hun leden bevolen weer aan het werk te gaan Overigens is gisteren te Brussel ver nomen, dat de socialistische Senaatsfrac tie 's middags een wetsvoorstel voor naasting van de kolenmijnen heeft inge diend. Het voorstel beoogt de oprichting per hekken van één maatschappij en de coördinatie van de dan bestaande vijf regionale maatschappijen (het centrum, Charleroi, Luik, de Kempen en de Bori nage) in een nationale maatschappij met het karakter van een openbare instelling. Soortgelijke voorstellen zullen ingediend worden voor de andere energiebedrijven: gas. kernenergie en elektriciteit- De Belgische minister-president Eys kens heeft gisteren in de Senaat mede gedeeld, dat de Belgische regering voor nemens ds de conjuncturele weirfdoosheid met alle haar ten dienste staande mid delen te bestrijden- Hij betoogde, dat er initiatieven moeten worden genomen voor de oprichting van nieuwe onderne mingen. Het zou echter volgens Eys kens niet verstandigzijn een soort van protectionisme in te voeren en op deze wijze afgezonderd te leven in het hart je van West-Europa. Integendeel moet België zijr. activiteit en zijn middelen ontwikkelen. De jaren na»de oorlog hebben bewezen, dat België moeilijker kan reageren op recessies, doordat de vervoerstarieven en de kostprijzen evenals de lonen in België hoger zijn dan in de buurlanden. De re gering zal een algemeen plan tot econo mische coördinatie uitwerken en in de komende dagen zal zij twee wetsontwer pen indienen, die ertoe strekken eens deels nieuwe bedrijven op te richten en anderdeels de werkloosheid te doen ver minderen. Zij is voornemens tot in 1961 een speciaal belastingregime in te voe ren om het bedrijfsleven te stimuleren. De eerste minister beklemtoonde, dat hij deze verklaring aflegde, opdat men zou in zien, dat het probleem van de Bortoage van bijzondere aard is. Hij verwierp nog maals de voorstellen van degenen, die menen, dat men een oplossing kan vin den in afzondernig. Jó, ga je weer voetballen.' Ja, dadelijk, maar ik moet eerst naar 't postkantoor om te sparen. Afrikaanse troepen en vliegtuigen zijn gisteren voor het eerst ln actie gekomen tegen de ordeverstoorders, die reeds een week de rust in Nyassaland, dat een fe deratie vormt met Rhodesië, verstoren. In Lilongwe in het zuiden van Nyassa land wierpen zy traangasbommen en vuur den zij op betogers. Een regeringsverkla ring meldde gisteren twee gewonden. Nadat de politie er niet in was geslaagd de onordelijkheden te doen eindigen wer den inlandse troepen te hulp geroepen- Voordat de troepen en de politie echter de orde konden herstellen stenigden eetV menigte auto's op de markt van de stad) 9°k in Balaka, waar 60 Afrikanen een spoorwegstation met stenen bekogelden, was het onrustig. Een Afrikaanse politie man werd doodgestoken terwijl vijf Afri kanen, waaronder een vrouw, werden ge arresteerd. De premier van Frans Kongo Fulbert Joeloe, heeft gisteren op een persconfe rentie te Brazzaville meegedeeld, dat ver kiezingen voor een nieuwe wetgevende vergadering zullen worden gehouden, zo dra de rust in Brazzaville is weergekeerd. Hij voegde hieraan toe, dat de verkiezin gen niet zullen worden gehouden, voor dat de oppositie de verzekering heeft ge geven, dat zy haar medewerking zal ver lenen om ze rustig te doen verlopen. Hij verklaarde ook, dat de regering de aanstichters tot de recente wanorde lijkheden, die aan meer dan 120 perso-| nen het leven hebben gekost, zal doen straffen. De wanordelijkheden vormden het hoog tepunt van maanden van onrust, die een gevolg waren van de weigering der re gering tot het doen houden van verkie zingen vóot de wetgevende vergadering, waarin haai meerderheid een zetel be droeg Koning Leopold van België zal op 11 maart a.s naar Belgisch Kongo vertrek ken, waar hij onderzoekingsinstituten zal bezoeken van het Belgisch Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek in Centraal- Afrlka, waarvan hij president is. Koning Leopold zal vergezeld worden door zijn echtgenote prinses Liliane. Dit heeft een woordvoerder van het koninklijk paleis te Brussel gisteravond medegedeeld. De geldbeweglng tussen het Rijk en de banken, die de vorige week door de stor ting van 400 miljoen op de jongste staatslening sterk in het voordeel van het Rijk uitviel (het saldo van de schatkist steeg met f 356 miljoen, terwijl dat van de banken met 313 miljoen achteruit- Iipe) is in de afgelopen week in het voor deel van de banken geweest. Tegenover een daling van het tegoed van het Rijk met f 74,5 miljoen, waardoor dit op f 1029,8 miljoen >s gekomen, stond name lijk een stijging van de banksaldi van 71,4 miljoen. Deze bereikten hiermede een totaal van 501,1 miljoen. Met het oog op de nieuwe kasreserve- periode. welke maandag jl. is ingegaan, zal enige verdere aanvulling van dit saldo tot een gemiddelde van ongeveer 550 miljoen noodzakelijk zijn, maar de ban ken maken zich hierover op het moment geen enkele zorg. Weliswaar zal de bank- biljettencirculatie. die in de afgelopen week reeds een uitzetting van 38,5 mil joen onderging, tijdelijk nog wat meer middelen vragen, maar daar staat te genover dat van de kant van het Rijk nog forse betalingen uit hoofde van af lopend schatkistpapier en de dienst op de gevestigde staatsschuld te wachten zijn. Een tijdelijk tekort in de kasreserve zal dus gemakkelijk kunnen worden opgevan. gen. De zorgen van de banken gaan er op het moment meer naar uit hoe zij de vrijkomende middelen zo goed mogelijk kunnen beleggen. De hoop was erop ge vestigd dat de Agent tegen het eind van de maand met oen tender voor schatkist- promessen aan de markt zou komen, maar tot dusverre heeft hij niets van zich la ten horen. Met. het huidige hoge saldo van meer dan een miljard gulden ver keert de Staat dan ook beslist niet in tijdnood wat het opnemen van nieuwe gel. den betreft en bovendien loopt de afgifte Van meerjarig papier over de "toonbank zo goed dat daarin een flinke compensa tie voor de aflopende promessen kan wor den gevonden. Verwacht wordt, dat de raad van mi nisters der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in zijn zitting van maan dag a.s. het Belgische verzoek aan de Hoge Autoriteit om afkondiging van een toestany van duidelijke crisis op de ko- lenmarkt zal bespreken. Zoals bekend is kunnen in een derge lijke toestand ingrijpende maatregelen op de kolenmarkt worden genomen, zoals contingentering van de produktie en be perking van de invoer. Leden van de Hoge Autoriteit polsen deze week de re gering van Frankrijk en de Bondsregering over dit voorstel. Te Den Haag is niets bekend over een speciaal bezoek van een lid of leden van de Hoge Autoriteit voor een bespreking van deze kwestie. Over de houding van de Nederlandse regering tegenover dit voorstel is te Den Haag geen commentaar verkrygbaar. De Frankfurter Allgemeine Zeitung verneemt echter te Bonn, dat alle betrokkenen zich ervan bewust zyn, dat het instellen van produktiecontingenten en het afkondigen van invoerbeperkingen vooral van Neder landse zijde grote tegenstand zullen ont moeten. De raad van ministers der E.G.K.S. zal naar verwachting tévens beraadslagen over het voornemen van de Hoge Autori teit Frankrijk aan te bevelen een ex portheffing in te voeren op het Franse staal, dat aan de andere landen der E.G. K.S. wordt geleverd. Tegen dit plan be staan bezwaren van de verwerkende in dustrieën in de andere landen der E.G K.S., daar deze door een dergelijke maat regel meer voor "het Franse staal zouden moeten gaan betalen dan de Franse staal- verwerkende industrieën, die hierdoor een concurrentievoordeel zouden verkrij gen. Het is niet bekend, welke houding de Nederlandse regering ten aanzien van dit voornemen zal innemen. Uit Luxemburg wordt nog gemeld, dat de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. de raad van ministers zal verzoeken in zijn ko mende bijeenkomst de kwestie van de subsidies aan de Belgische mijnen te be handelen. De Hoge Autoriteit stelt voor het subsi diebedrag voor de Belgische mijnen over 1958 te bepalen op ongeveer 825 miljoen frank en voor 1959 op 800 miljoen frank. Artikel 26 van de overeenkomst met be trekking tot de overgangsbepalingen van het verdrag der E.G.K.S. schrijft voor, dat de Hoge Autoriteit elke twee jaar voorstellen over de te subsidiëren ton nage ter goedkeuring moet voorleggen aan de raad van ministers. De Belgische regering heeft enige tijd geleden bekendgemaakt, van plan te zijn de subsidies aan de mijnen geleidelijk te verminderen. In 1959 zullen de subsidies volgens dit plan 800 miljoen frank bedra gen, in 1960 600 miljoen frank, in 1961 400 miljoen frank en 1962 200 miljoen frank. In 1963 zal de subsidiëring ophouden. Om dit subsidiëringsplan uit te voeren moet de Belgische regering, op grond van het verdrag der E.G.K.S. de goedkeuring vragen van de Hoge Autoriteit, die op haar beurt het plan moet voorleggen aan de raad van ministers. ETTELIJKE DUIZENDEN JOODSE EMIGRANTEN UIT ROEMENIE, die naar Israël wor den overgebrachtmoeten over stappen in Wenen, waar zij wor den voorbereid op het vervolg van de lange reis. Een groep emigran ten. onder wie zich ook vele hoog bejaarden bevinden, voor het eerst op westelijke bodem in het Weense Zuid-Oost-Station. Paus Johannes XXIII heeft enkele be langrijke benoemingen verricht. In de congregatie voor buitengewone kerkelijke zaken heeft hij twee kardinalen benoemd, namelijk de kardinalen Tisserant en Aga- glanian. Verder heeft hij in het staatsse cretariaat benoemd tot leden van de com missie voor de authentieke interpretatie van het kerkelijk recht de kardinalen Mimmi, Cicognani, Roberti en Julien- In deze commissie hebben thans 12 kardina len zitting; onder wie de beide broers Ci cognani. De uitbreiding dezer commissie «taat waarschijnlijk in verband met de voorgenomen herziening van het kerkelijk wetboek. Aldus het K.N.P. Zo is er in de afgelopen week tegenover f 132,3 miljoen aan vervallen promessen voor een bedrag van f 109,8 miljoen aan (meerjarige) biljetten opgenomen. Uit een oogpunt van semi-consolidatie is deze ont wikkeling voor het Rijk natuurlijk niet onaantrekkelijk en ook dit kan een factor zUn om met het uitschrijven van een ten der voor kortlopend papier geen haast te maken. Sedert begin januari is het uit staande bedrag aan schatkistbiljetten nu al met netto 500 miljoen gestegen tot f 2027 miljoen. Hiertegenover is het uit staande bedrag aan promessen met netto ongeveer 50 miljoen gedaald tot 2160 miljoen. Intussen is er gisteren nog weer voor 190 miljoen aan schatkistpapier komen te vervallen (deze aflossing vond dus plaats na het afsluiten van de weekstaat van de N-B. en is derhalve niet in de cijfers verwerkt) met het gevolg dat de herbe- leggingsvraag aanhoudt. Voor de inschrij ving op papier per 18 februari 1960. waar toe de Ned. Bank gisteren via het uit brengen van biedingen de gelegenheid bood bestond dan ook grote belangstel ling maar de toewijzing van naar taxatie gemiddeld slechts 20 pet op het door de onderlinge concurrentie bovendien nog ge drukte disconto van 2 pet. heeft de ver wachtingen teleurgesteld. Of de interventie van de N.B. moet wor den gezien als een aanwijzing dat de agent van het ministerie voorshands niet van plan is met een tender te komen dan wel dat de N.B. slechts de markt heeft wil len aftasten laat zich moeilijk zeggen. Het feit. dat de Bank zich vandaag niet opnieuw voor het ontvangen van biedingen of inschrijvingen heeft opengetseld zou echter in laatstgenoemde richting kunnen wijzen. De goud- Ai deviezenreserve van de N.B. toonde in de afgelopen week een aanwas van f 14,1 (20,7) miljoen. Hiervan bestond slechts f 0,8 miljoen uit converti- bele valuta. Daarnaast werden echter har de deviezen aangewend voor de aankoop van f 17,1 miljoen goud, waardoor dit be zit thans ig gestegen tot f 4316„1 miljoen. De reserve aan convertibele deviezen daal de als gevolg van een en ander met 16,3 miljoen tot 661,8 miljoen. Het dekkings percentage bleef onveranderd op 85,19- Inclusief de niet-convertibele valuta, maar exclusief de nog te consolideren vordering van 400 miljoen op de EBU, bedraagt de totale goud- en deviezenreserve van de Centrale Bank thans f 5292,0 miljoen. 16 febr. 23 febr. ACTIVA: (X 1000) Goud 4.299.039 4.316.105 Vorderingen dn goud enz 1.026.707 1.009.690 Buitenl. betaalmiddelen 662 640 Guldensvord. op buitenl. 721.203 727.888 56 56 125.000 125.000 20.255 19.120 26.049 26.347 6.760 6.293 Wissels enz. In disconto Wissels enz. door de bank gekocht Voorsch. en beleningen Nederlandse munten Diverse rekeningen PASSIVA: Bankbiljetten 4.078.666 4.117.188 Bankassignaties 120 's Rijks schatkist 1.104.358 1.029.816 Banken in Nederland 429.643 501.092 Andere ingezetenen 182.827 155.541 Banken in buitenland 44.061 37.416 Andere niet-ingezetenen 2.423 2.416 Saldi buitenlands geld Diverse rekeningen 322.903 322.147 61.550 66.343 Tot. goud en deviezen 5.277.875 5.291.995 waarv. convertibel netto 678.057 661.793 Dekkingspercentage 85,19 85,19 Exclusief uit liquidatie der E.B.U. ont stane vorderingen en schulden. De besprekingen tussen vertegenwoor digers van de Noorse en de Japanse wal visvaart zUn geëindigd- zonder dat over eenstemming werd bereikt over de toe komstige vangstcontingenten- Van Japanse zijde werd medegedeeld dat de Noorse vertegenwoordigers wens ten- dat de vangsten van de afgelopen elf jaar als basis zouden dienen voor de nieuwe contingenten, doch dat de Japan ners liever een latere periode als basis genomen zouden zien. Zoals bekend is betreft het hier de vast stelling der contingenten voor Nederland, Engeland, Noorwegen en Japan die in to taal 80 pet van de maximaal toelaatbare vangst in het Zuidpoolgebied mogen be lopen- De conferentie voor de walvisvaart heeft nl- reeds besloten- dat het Sovjet - russische aandeel in de totale vangst 20 pet zal bedragen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7