Kunstmaan naar Venus BRITSE PREMIER TE KIEF Paus nodigde de Zwitserse Garde op de thee Inspiratie voor besteding van de vrije tijd „Buiten-Kansen" geeft ideeën voor vakantie Verolme bouwt scheepswerf tussen Braziliaanse moerassen Cyprus feest Dagblad voor Schiedam en omstreken Koopt op tijd uw zekerheid In juniW Kroesjtsjef bleef te Moskou achter en ontving een delegatie uit Irak Dulles vertrouwt op zijn herstel Een wolkenkrabber als regeringscentrum Helikopter „landde" op meer Russische treiler door V.S.-marine aangehouden Oplossingen voor het besteden" van de vele vrije tijd Auto van prof. Zijlstra reed voetganger aan Vandaal Beschadigt kostbare „Rubens" Amsterdam in vreze NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK VOORJAARSLUCHT MET ZON VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 mcm*rw: Vliegen en varen HET WEER VOOR MORGEN ZONNIG WEER BRUSSEL: De beschadiging van de transatlantische kabels irtftmapw* I Wï;Hint?l-AAÏS8#f Het Amerikaanse nationale bureau voor ruimtevaart heeft gisterenavond bekendgemaakt, dat de V.S. zullen pro beren kunstmanen naar Venus te zen den, Er is echter nog geen datum voor de proefnemingen vastgesteld, aldus bet communiqué. Vit goedingelichte bron verluidt evenwel, dat men op 9 juni zal probe- ren een satelliet te lanceren, die in een baan om Venus zal komen. Op 12 juni volgt dan een kunstmaan, die Venus Zal passeren en daarna in de ruimte Verdwijnen. Beide raketten zullen ge gevens over de straling rondom de t>laneet naar de aarde seinen. De ra- betten zullen Venus na een reis van 150 dagen bereiken. Te Cape Canaveral is vanmorgen *en Jupiterraket gelanceerd. Deze raket zal worden gebruikt voor het Eerstvolgende schot op de maan. Men Verwacht dat dit schot nog 't komende Weekeinde plaats zal vinden. De be doeling is dat de kunstmaan de maan Jal passeren en in een maand rond de *on zal blijven draaien. Zoals bekend «ebben de Sovjets een dergelijke proefneming met succes ondernomen in de afgelopen maand januari. Van bevoegde zijde in Washington ivordt vernomen, dat in maart de eerste proefvlucht zal worden ge blaakt met de bemande raket X-15. De raket zal door een B-52 straalbommen- tverper op een hoogte van 15 km wor den gelanceerd. Hij zal dan in glij vlucht naar zijn basis Edwards in Cali- fornië terugkeren. Tijdens de tweede proefvlucht, die in april wordt gemaakt, zal men ge bruik maken van de raketmotor, zodat de X-15 enige tijd op eigen kracht door de ruimte zal schieten. In oktober van dit jaar zal men trachten een hoogte van 160 km te be reiken. De raket zal dan een snelheid nebben van 5.760 km per uur. De hoog ste snelheid, die tot nu toe met een ««mande raket, de X-2 werd bereikt, is 3.300 km per uur. Premier MacMillan van Groot-Brittannië is gisteren in Kief, de hoofdstad van de Oekraine, aangekomen. Duizenden mensen stonden langs de wegen om hem en de andere Britse gasten te zien. Over de straten waren doeken gespannen, waarop stond: „Lang leve de roemrijke Russische communistische partij". Na zijn aankomst op het vliegveld van Kief hield MacMillan een korte ïede. Hij verklaarde o.m. vrede te wensen door middel van onderhandelingen. „Laat ons onderhandelen, dan zal er ook vrede zijn", aldus MacMillan. Kroesjtsjef was in Moskou gebleven. Hj had, zo werd meegedeeld, een afspraak met zijn tandarts. Hij ontving echter een delegatie uit Irak met de bedoeling een overeenkomst tussen Rusland en Irak te tekenen over economische en technische samenwerking. Paus Joannes poseert hier glim lachend voor de fotograaftussen twee rijen leden van Zijn befaamde Zwitserse Garde in het Vaticaan. De Paus hield 'n informele redevoering tot de manschappen, waarin Hij er aan herinnerde, dat Hij in de eerste wereldoorlog in het Italiaanse leger heeft gediend en uitstekend op de hoogte is van de discipline, wagraan soldaten onderworpen zijn. Na Zijn toespraak bood de IJ. Vader de tnannen een verversing aan. De auto van minister Zijlstra heeft gis teravond omstreeks zes uur op de rijks weg Amsterdam-Den Haag, onder Oegst- geest, een aanrijding gehad met een voet ganger, die plotseling de weg overstak. De voetganger, de 70-jarige heer B. uit Oegstgeest, liep hij het ongeluk een been breuk op. De chauffeur van prof. Zijlstra, die sterk afremde toen hij de heer B. zag oversteken, schoot met zijn wagen de heg langs de weg in. De minister en de chauffeur bleven ongedeerd en konden kort na het ongeluk hun weg vervol- Een. Een vandaal heeft donderdag een van de mooiste schilderijen van de Mün- ohener Pinakotheek, Rubens' „Helle vaart der Verdoemden", met een oplos middel ernstig beschadigd. De man schreef later onder de naam Walter Menzel over zijn „heldendaad" aan en kele kranten, maar de politie kon tot nogtoe niet de hand op hem leggen. Het (niet verzekerde) werk is honderddui zenden guldens waard. De conservator van het museum oordeelde na een eer ste vluchtig onderzoek, dat restauratie mogelijk is. MacMillan heeft voor zijn vertrek naar Kief weer met Kroesjtsjef gesproken. De sfeer bleef echter koel, zo is van Britse zijde meegedeeld. Maandag zullen beide staatslieden voor het laatst een onderhoud hebben, en daar na zal een slotcommuniqué worden opge steld. Volgens Britse zegslieden hebben Mac Millan noch Kroesjtsjef op hun bespre kingen van gisteren enig blijk gegeven van een wijziging van standpunt. Zij hielden beiden vast aan hun inzichten over Duitsland, de kwestie-Berlijn, de Europese veiligheid, de ontwapening en de internationale toestand in het al gemeen. MacMillan zou ook opnieuw hebben uiteengezet, dat de rechten van het wes ten in Berlijn een uitvloeisel zijn van Duitslnnds onvoorwaardelijke overgave, Zaterdagmorgen 21 maart om 11 "Ur zal mr. G. E. van Walsum, bur gemeester van Rotterdam, de poor ten openen van „Buiten-Kansen". ®en eerste Beurs voor Sport en Toe risme in Rotterdam. De ondernemers hopen, dat deze eersteling een reeks van jaarlijkse shows zal openen, zo als zij die reeds hebben met de »Eemina', de Beurs voor de Vrouw, die voor zuidwesteiyk Nederland ®en vast begrip is geworden. Aan de naamgeving is een prijsvraag j'ooraf gegaan en nu het kind gedoopt is, s men het Ahoy'_ en Energiehalcomplex *aan verdelen om te zien hoe men daar ®en zo breed mogelijk beeld kan geven ?a-n vakantie en vrijetijdsbesteding buiten. *t«t pad van directeur N. D. de Oude is «aarbij niet over rozen gegaan, maar 'Enslotte kan hij met een veelbelovend 8®heel voor het voetlicht treden. In ruim vijftig grote stands zal de be uker allerlei inspiratieve zaken vinden, jj'e hem het reizen en trekken, het kam- ®*fen en sport-beoefenen bijzonder aan- {•"ekkeUjk maken. Ongetwijfeld zullen in E*t bijzonder jongere mensen geestdriftig Jj'rden voor een mooie regionale show, '"e „Bniten-Kansen" bedoelt te zijn. In Amsterdamkijkt men met zeer wantrouwende ogen naar een nieuw Rotterdams initiatief. De Stichting voor Rotterdamse Con sumentbeurzen, die de „Wemina," al op haar geweten heeft, blijkt de grijpgrave vingeren uitgestoken te hebben naar sport, kamperen en toerisme en dit is in het geheel niet naar de zin van de R.A.I. en de H.I.S.W.A. Eerstgenoemde ziet haar alleen recht op het vertonen van benzine motoren in gevaar, de tweede koestert een 'dergelijke vreze ten aanzien van haar pleziervaartui gen-shows. Beide instanties heb ben geweigerddispensatie te ver- lenen van die alleenrechten. Bet gevolg zou zijn, dat de be woner van het zuidwesten van Ne derland uit verkeersoogpunl gezien een zeer moeilijk gebied zich alleen in Amsterdam op de hoogte kan gaan stellen van par ticuliere oervoersmiddelen te wa ter en te land. Het bedoelde ge bied imvat, krap gerekend, 2.5 miljoen Nederlanders, die versto ken moeten blijven van een regio nale show. Dit kan (nog) in Ne derland. Maar toch zet Buiten-Kansen" door. Belangrijke medewerking werd verkre gen van luchtvaartzijde. Men zal er veel zien op het gebied van lucht-toerisme, maar ook van de sportvliegerij w.o. het zweefvliegen. Ook de scheepvaart aarzelde niet. haar bijdrage te leveren om te tonen, hoe aan trekkelijk het water-toerisme kan zijn. Er is 'n representatieve variatie bereikt op het gebied van tenten, caravans en kampeerartikelen, boten (w.o. zeil-, race- en rubberboten), er zullen sportartikelen en sportkleding te zien zijn en alle soor ten reis-artikelen. Dank zij de medewerking van de Vere niging van Amateur-fotografen kan veel aandacht worden besteed aan de fotografie als boeiende vakantie-bezigheid. Sport-manifestaties Zeer belangrijk is de medewerking, die de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding te Rotterdam gaf. De hierin verenigde sportorganisaties zullen een reeks mani festaties verzorgen. Elke middag en avond worden drie demonstraties gegeven, onderscheidenlijk van schermen, basket bal, judo. rolbeckey, tennis, korfbal, vol leybal, turnen en handbal. Een matador In het hanteren van de werphengel is de heer v. Hurk van de Rotterdamse polltic. Dank zij diens hulp wachten de bezoekers demonstraties van het werken met de werphengel door de Castingclub „De Maas". Onder de curiositeiten zal de Numax- hut de aandacht trekken, een slaap- en woongelegenheidstent, zoals die door Sir William Fuchs op zijn poolreis werd ge bruikt. Rest ons nog te vermelden, dat „Bui ten-Kansen" tot en met tweede paasdag (30 maart) geopend zal zijn, uitgenomen op de zondagen van 2 en 29 maart. De avondsluiting is op 11 uur vastgesteld. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, heeft meegedeeld, dat hij verwacht voldoende te zullen her stellen om weer in functie te treden. Dit werd gisteren meegedeeld door Dulles' particuliere secretaresse, Phyllis Bernau, die de minister woensdag in het Walter- Recdhospitaal had bezocht. Droog, overwegend zonnig en aan houdend zacht weer met een matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Zaterdag 28 februari: zon op 7.31, onder 18.16 uur; maan op 0.00, onder 9.53 uur. In Brussel, waar reeds geruime tijd plannen bestaan om een nieuw rege ringscentrum te bouwen, heeft men thans besloten tot de bouw van een groot zeer modern complex midden in de stad. Er zal een wolkenkrabber van 26 etages komen, die in totaal 100 me ter hoog, 100 meter lang en 25 meter breed is, omgeven door beplanting. Deze wolkenkrabber zal ruime lokalen met verplaatsbare wanden en talrijke liften bevatten. Als men over 6 jaar met de bouw gereed is zullen 5.000 a 7.000 ambtenaren daarheen verhuizen. De kosten van deze „modelstad" lig gen tussen de 1,5 en 2 miljard Belgi sche franks (114 tot 152 miljoen gul den). Door de centralisatie zal men echter 120 miljoen franks per jaar be sparen. Zon op in 1945. Hij zou hieraan hebben toege^ voegd, er geen bezwaar tegen te heb ben, wanneer de Russen Oostduitsers in hun plaats zouden laten optreden, in dien dit de toegang tot Berlijn zou ver gemakkelijken. Toch ministersconferentie? Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt nog vernomen dat Kroesjtsjef weliswaar zijn voorkeur heeft geuit voor een bijeenkomst van regerin dei- ders ter behandeling van belangrijke internationale vraagstukken, doch dat hij zich niet daadwerkelijk tegen een conferentie van de minister van bui tenlandse zaken heeft uitgesproken. Waarnemers te Moskou zijn van me ning, dat de reactie van president Eisen hower, op diens jongste persconferentie, op Kroesjtsjefs anti-westerse rede, de Sovjet-premier zal stijven in diens over tuiging, dat het geen zin heeft met an dere landen dan de Verenigde Staten be sprekingen over de hangende internatio nale vraagstukken te voeren. (Van onze weerkundige medewerker) Dit vroege voorjaar moet niet lang meer duren, of vele huismoeders beginnen schoonmaakkoorts te krijgen. Toch ziet het er naar uit. dat ook in de komende dagen ons land in de voor de tijd van het jaar zeer zadhte luchtstroom zal blijven liggen, met middagtemperaturen van 12 tot 15 graden C. Vlak langs de kust blijft het iets kouder, doordat he.t water van de Noordzee nog aan de koude kant is. Gistermiddag steeg het kwik in het zuid-oosten van ons land al tot 14 gr. C. Ook elders in Europa zien wij voor eind februari opmerkelijk hoge temperaturen, terwijl er bijna nergens van vorst meer sprake is. De depressies blijven op een afstand, zodat de regenkansen eveneens klein blijven. Er kan bijna niets meer veranderen wat de regenval betreft en dit betekent, dat het land-gemiddelde dit jaar voor februari nog niet da 6 mm zal bereiken, wat tot dusver als record gold en in 1890 is gemeten. Zon onder Daar de Zwitserse stad Zurich kampt met hetzelfde probleem als vele grote steden, nl. dat het vlieg veld wat ver van het centrum van de stad is gelegen, ivordt ijverig naar een oplossing gezocht. Dezer dagen „landde*' een helikopter op het Züricher Meer bij wijze van proef, op luttele meters afstand van de groot ste hotels. Misschien zou een verbin ding per wentelwiek van het vlieg veld van Ziiricli naar de stad op dergelijke wijze kunnen worden onderhouden. Nu ivas de helikopter nog een bezienswaardigheid. (Van een medewerker) NEW YORK, februari De Nederlandse scheepbouwer C. Verolme heeft een begin gemaakt met de aanleg van een grandioze scheepswerf aan de kust van Bra zilië. Aan de baai van Jacuacanga, gelegen tussen Rio de Janeiro en Sao Paulo heeft hij beslag gelegd op een stuk grond, dat geschikt is om een scheepswerf te bouwen. In een bijna nog ongerepte rimboe tussen de moerassen is men begonnen met de voorbereidende maatregelen. De werf Verolme Estaleiros Reu- nidos Do Brasil is groots opgezet. Het complex bevat vier hellingen, een groot dok, constructiewerk plaats en wellicht een installatiebe drijf. De outillage bestaat onder meer uit elf kranen. Zoals de tekening laat zien is in de baai, welke in open verbinding met de zee staat, een aanlegsteiger geprojecteerd. De hellingen liggen naast elkaar aan de linkerzijde van de werf, terwijl zich rechts het dok bevindt. De werkplaatsen en kan toren worden aangegeven door de vierkante blokken. Bij de bouw van de hellingen zal men gebruik ma ken van de heuvels op het terrein. Voor de behuizing en de recreatie van het personeel zijn eveneens reeds de plannen gereed. Aan de beide zijden van de hoofdwegen; die overigens nog aangelegd moe ten worden, zijn bungalows en flats ontworpen voor de werklieden en staf. Tevens zijn in deze rimboe al gro te stukken grond gereserveerd voor het recreatiegebied, zoals tennis parken en sportvelden. De zwarte lijnen geven de wegen aan die dit moerassige gebied aan de kust moeten ontsluiten. Geheel rechts de Jacuaeanga-rivier, gedeel telijk onbegaanbaar. Rondom dit voorbeeld van Hollandse koopman schap en doorzettingsvermogen sluimert nog de rimboe. Waar eens de Indianen leefden en jaagden, werken binnenkort Hollandse scheepsbouwers. De heer Verolme overweegt om als werkkrachten uit Indonesië gerepatrieerde Nederlan ders te werven, daar deze beter het warme klimaat kunnen verdragen. Hoeioel de aankomst van aartsbis schop Makarios op Cyprus, door zijn ziekte in Londen, enkele dagen moest worden uitgesteld tot zaterdag a.s., wordt op het eiland, in af- wachting van zijn komst, al opga-, wekt feest gevierd. De foto toont een bus met feestende vrijgelaten ge vangenen in een straat van de hoofdstad Nicosia. Het Amerikaanse ministerie van lands verdediging heeft medegedeeld, dat het Amerikaanse marinevaartuig „Roy O. Hale" ter hoogte van Newfoundland een aantal manschappen aan boord van de Russische treiler „Novorossirsk" heeft ge zet. Dit is geschied in het kader van een onderzoek naar breuken, die zich in de laatste tijd in transatlantische kabels heb ben voorgedaan. De treiter bevond zich 120 mijl ten noordoosten uit de kust van St.-Johns, Newfoundland, toen hij werd. aangehou den Het ministerie vertol-aarde no-g, dat tot deze actie werd overgegaan ingevolge de bepalingen van het verd-rag betreffende bescherming van onderzeese kabels, dat door Amerika en Rusland beiden is on dertekend. De eerste berichten over de beschadi ging der kabel-s kwamen zaterdag, terwijl gisteren opnieuw vier el-kaar aanvullen de berichten werden ontvangen Het Ame rikaanse ministerie van landsverdediging Kondigde daarna aan, dat verkennings vluchten „uitgebreide operaties van de „Novorossirsk" hadden bevestigd :n da buurt. waar de breuk was opgetreden", niéuwe amsc courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1