Dagblad voor Schiedam en omstreken met „Volledige Vergunning Commissie-Koersen bracht rapport uit met ernstige verwijten in DML-affaires Taakverdeling tussen minister en staatssecretarissen o MACMILLANS REIS ZONDER ENIG POSITIEF RESULTAAT? Mgr. Huibers en mgr. Jansen .daadwerkelijk medeleven A fjootlwill lU;:!... Koopt op tijd uw zekerheid mm Moeilijkheden na Koreaanse oorlog Onjuiste publikatie in de Volkskrant Thans realistische politiek j Bonn tegenover de Sovjet-Unie mogelijk Ouderdomspensioen voor alle Zweden ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 Morgen bijzondere aandacht voor kerken in nood SCHERP OORDEEL OVER HET BELEID VAN MAJOOR K. Ernstige crisis op komst? Aan de vooravond van kerkenbouw-zondag vragen wmm —■8 „DAFJE" KOMT 23 MAART NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK :0%mm Gebrekkige diensten Volkskrant van hedenmorgen lïleldt, dat De Maasbode zou gaan ^erdwijnen en door de uitgeverij Spaarnestad zou zijn opgekocht, 't bericht is onjuist, edegedeeld kan worden, dat, zo- *is reeds eerder in het verleden het was, onderhandelingen ge- Sevai ^°erd worden over een samenvoe- ^lng van de beide landelijke katho- dagbladen De Maasbode en ,e Tijd. Deze onderhandelingen nog gaande. vaderlijke vrijmoedigheid" rr met Op alles voorbereid zijn Drama's uit de doeken D. M. L. niet alléén BINNENVERf NGBED ^hHhL I'V SCHUIMRUBBERBEO HET WEER VOOR MORGEN AANHOUDEND ZACHT hieuwe schiedamsche courant mis „Toen David een ceder houten paleis had gebouwd voor zichzelf, keek hij met Wroeging naar de tent, waar in God nog steeds onder Zjjn volk leefde. Hij besloot een grootse tempel te bouwen. Maar Jahweh antwoordde: „Daarom heb Ik nooit ge vraagd. Heb ik ooit tot een der leiders van Israël, Mijn Volk, gezegd: Waarom bouwt ge Mij geen huis van ceder hout?" Het is deze teksi, die in de ze dagen en heel in het bij zonder wel morgen, als het Weer „Kerkenbouw-zondag" is, in het teken van de belang stelling staat. God wil voor Zijn woning geen paleis, geen stralend vorstendom. Maar wel zijn wij mensen verplicht er voor te zorgen, dat God onder ons kan wonen. Er moe ten dus kerken worden ge bouwd, woningen, die waar dig zijn Hem tot huisvesting te dienen. En men kan toch' moeilijk beweren, dat café's restaurants, verenigingsge bouwen, een spoorwegwagon, een limonadefabriek, een schilderswerkplaats een school, bij uitstek geschikt zijn voor de waardige functie ^van Godshuis.. Maar deze situatie bestaat; er worden godsdienstoefenin gen gehouden op plaatsen, zo als hier genoemd. Is het, in dit licht bezien, dan zo ver wonderlijk, dat onze bisschop pen een beroep op ons doen om aan deze woningnood van God een einde te maken? Hoe ontstellend groot de nood aan kerken is, hopen wij u elders in deze krant aan te tonen. Maar het zal niet voldoende zijn, als u alleen maar ken nis neemt van deze feiten. Morgen, op „Kerkenbouw-zon dag" krijgt iedereen de gele genheid daadwerkelijk mee te werken om de nood te hel pen lenigen. Om er aan mee te helpen, dat de kerkgangers niet eerst een wit emaille bordje met „Volledige vergunning" moe ten passeren, voordat zij de bovennatuurlijke spijs en drank tot zich kunnen nemen. Vandaag is het lang-verwachte rapport verschenen van de commissie-Koersen, die in opdracht van de Tweede Kamer een onderzoek heeft ingesteld naar het militair aankoopbeleid. De commissie-Koersen werd, zoals men zich zal herin neren, ingesteld na de debatten over de helmen- en andere DML-affaires, welke ons land begin verleden jaar zo hebben bezig gehouden. Als gevolg van de kritiek op het beleid van het DML Dienst Materieel Landmacht is verleden jaar de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg afgetreden. Deze ge wezen bewindsman krijgt in het rapport van de commissie-Koersen verscheidene ernstige verwijten te horen. Ook echter op sommige punten van het beleid van de minister van Oorlog, ir. C. Staf, worden aanmerkingen gemaakt, terwijl voor het DML de conclusies hier en daar vernietigend zijn. Enigszins apart hiervan staan de conclusies inzake de gedragingen van een van de personeelsleden van het DML, majoor Koopmann (Majoor K.). Het proces, dat tegen hem destijds op beschuldiging steekpenningen te hebben aangenomen, werd aangespannen, eindigde in een vrijspraak. De commissie-Koersen laat zich niet in met de straf rechtelijke aspecten van deze zaak, maar maakt t.a.v. het beleid van de majoor de ernstigste bezwaren. De commissie-Koersen, wier werk nog niet gereed is, is samengesteld uit verte genwoordigers van nagenoeg alle partijen in de Kamer. Behalve de heer Koersen (KVP), maakten er de heren Ritmeester (VVD). Jamsen (KVP). yiseh (KVP), Smal- lembroek (AR). Vermeer (PvdA). Calmeijer (CHU), Van Dijk (VVD), Versteeg (AR), Koopman (PvdA), Wierda (PvdA) en Van der Peiji (CH) deel van uit- In het rapport, waaraan zowel de minis ter als mr. Kranenburg cn staatssecretaris Moorman, voorts militaire en burgerlijke ambtenaren en tenslotte ook particuliere deskundigen (aange'rokken via de lande lijke werkgeversorganisaties) door hun ge tuigenissen hebben meegewerkt, komt al lereerst de politieke leiding van de depar tementen aan de orde. Duidelijk komt naar voren, dat een taakverdeling tussen minister en staatssecretarissen heeft ont broken. Vandaar dat niet in het algemeen valt vast te stellen, wie verantwoordelijk heid treft. Dit wordt geval voor geval nagegaan. Niettemin wordt aan de mi nister verweten die taakafbakening niet tot stand te hebben gebracht en meent de commissie, dat de staatssecretaris geen functie had mogen aanvaarden, die fei telijk zowel als politiek niet duidelijk was en welke hij toch jarenlang heeft ver vuld. Daarna wordt de organisatie van de be trokken ambtelijke diensten onderzocht. Tal van schema's en vergelijkingen met soortgelijke diensten bij marine en lucht macht zijn opgenomen. Grote aandacht wijdt de commissie aan de moeilijkheden van het ogenblik, toen na de Koreaanse oorlog onze defensie snel moest worden opgebouwd. Zeker tot 1956 zijn deze dien sten onvoldoende bezet gebleven en heb ben zij groot gebrek aan deskundigen ge had en dat terwijl het om miljarden ging. De autoriteiten zijn t.a.v. deze personeels voorzieningen zeker in gebreke gebleven. Voor de beleidbeslissingen van deze ge brekkige diensten is uiteraard de minister in algemene zin verantwoordelijk, maar in hoeverre hier ook de staatssecretaris een eigen specifieke verantwoordelijkheid droeg behoudens de verantwoordelijk heid voor het niet ter beschikking stellen van zijn ambt is wederom niet vast te Woensdag 4 maart a.s. vertrekt uit Nederland de grote expeditie, welke onderzoekingen gaat verrichten in het Sterrengebergte- op Nederlands Nieutv Guinea. De luchtfoto boven toont het basiskamp te Sybil, uit welk kamp de expeditie het ge bergte zal intrekken. De foto onder toont het inladen van voorraden voor de expeditie in een Dakota op het vliegveld Sentani. Off. Luxaflex- Dealer: HET JALOEZIEHUIS Benthulzerstraat 10 Tel. 88871 - R'dam „De besprekingen, die ik tot nu toe met de heer Kroesjtsjef heb gevoerd, hebben het ons mogelijk gemaakt op een aangename wijze de meer uitgebreide onder handelingen, die moeten volgen, voor te bereiden". Dit heeft de Britse premier MacMillan gisteravond verklaard aan het diner, dat de Oekrainse regering hem aanbood. En hij vervolgde: „Ik blijf er diep van overtuigd, dat de geschillen tussen de landen door onderhandelingen tot oplossing moeten worden ge bracht. Maar zulke onderhandelingen moeten gebaseerd zijn op de kennis, die verkregen is door volledige besprekingen, en moeten gevoerd worden met een oprecht verlangen om tot een akkoord te komen". liet onafhankelijke Franse dagblad „France Soil" is van mening, dat, Nikita Kroesjtsjef thans aanstuurt op een botsing met het westen over Berlijn, cn dat hij erop uit is de N.A.T.O. uit een te doen vallen. De deskundige van het blad voor Russische aangelegenheden, Michel Gor- dey, meent dat de wereld, voor de eerste 11 Reeds LANG kennen wij uw ['aadwerkelijlt medeleven met de *erkennood jn onze bisdommen. Dit geeft ons groot vertrouwen voor de kerkenbouwzondag van "borgen. Meermalen in het jaar wezen Vv'.i u op de noodzaak van uw blij- v°nde hulp voor de kerkenbouw. Met vaderlijke vrijmoedigheid ^Ui-ven wij vandaag een nieuw beroep op u te doen. Helpt ons uit de nood. Helpt ons deze grote zorg ver- llphten. Van de tijdige bouw van ker ken hangt zeer veel af voor de toekomst van Gods Rijk in het westen van het land. Als gij ons niet helpt, raken wij achter met de bouw van de noodzakelijke kerken. Daarom: morgen een offervaar dige gift in de collecteschaal en elke zondag „het kwartje voor de bisschop" op de schaal van de „bijzondere noden" Gods zegen voor u vragen Uw dankbare bisschoppen, Bisschop van Hstarlem. Bisschop van Rotterdam. maat sinds Korea en Suez, weer aan de vooravond van een buitengewoon ern stige internationale toestand staat. Westduitse autoriteiten zijn bezorgd over de situatie, die is ontstaan na Mac- Millans reis. Men meent echter in Westduitse regeringskringen, dat de reis zeer nuttig is geweest, ook al schijnt zij geen positieve resultaten te hebben op geleverd. „De waarde van MacMillans bezoek aan de Sovjet-Unie is gelegen in het duidelijke beeld, dat het geeft van Kroesjtsjefs onverzoenlijke houding, aldus deze kringen, die menen, dat de ervaringen van de Britse premier de weg hebben gebaand voor het vast stellen van een volkomen realistische politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie. De New York Herald Tribune meent, dat het westen, na Kroesjtsjefs optre den jegens MacMillan, op alles voorbe reid moet zijn, „De dictator der communistische we reld heeft alles in het werk gesteld om de spanningen in een reeds gespan nen tijd nog te verhogen en de hoop op de mogelijkheid van onderhandelingen te verzwakken", aldus dit blad. De „New York Times" schrijft dat de Brits-Russische besprekingen een ,nog nadrukkelijker impasse hebben opgeleverd dan reeds bestond voor het begin ervan". Vrijdag werd door kolonel G. van der Wolf liet commando over de vliegbasis Ypenburg overgedragen aan kolonel B. H. Slager. Kolonel van der Wolf zal het commando over de vliegbasis Soesterberg op zich nemen. Tijdens de inspectie: links de kolonel. Slager; rechts kolonel Van der Wolf. stellen. Wel was de staatssecretaris belast met de materiëelvoorziening en dus voor de organisatie van de aanschaffende dien sten verantwoordelijk. Maar hierbij ko men, aldus de commissie, zoveel perso- neelsaspecten naar voren, dat men niet verder kan komen dan tot een algejnene politieke verantwoordelijkheid van de staatssecretaris- Helmen, gasmaskers, schoenen, jeepwie- len en trotyl dat zijn de aanduidingen voor de drama's, die de commissie daarna uit de doeken doet. Elders in dit blad kan men hierover uitvoeriger lezen. Telkens poogt de commissie aan te geven, dat hier de minister, daar de staatssecretaris, daar de directeur materieel landmacht in ge breke zijn gebleven. Punt voor punt wor den dan ook eventuele verzachtende om standigheden aangevoerd. Ook de affaire van „majoor-K" krflgt grote aandacht. Scherp wordt geoordeeld over deze officier, bij wie vaak persoon lijke relaties en belangen prevaleren bo ven dienstbelangen. De commissie meent zonder omwegen te moeten opmerken, dat zij niet de indruk heeft, dat de ma joor aan het in hem gestelde vertrouwen heeft voldaan. Bij de behandeling voor en tijdens het proces heeft de mare chaussee zich verder aan geen enkel laakbaar feit schuldig gemaakt, terwijl uit niets bljjkt. dat van departementale zijde is gepoogd het proces te beïnvloe den. Deze duidelijke conclusies dient men vooral te zien in het licht van de felle campagne van verdachtmaking, die hier omtrent in het afgelopen jaar in sommige ochtendbladen is gevoerd. Het rapport gaat vergezeld van een eveneens zeer uitgebreide nota van minis ter Staf, die zijn bijzondere waardering voor het werk der commissie uitsprekend, toch hier en daar enkele verduidelijkingen meent te moeten maken. Hij wijst op de gehaastheid, waarmee de defensieopbouw moest geschieden en zegt nimmer te heb ben willen verbergen, dat het beleid van hemzelf en zijn medewerkers tekortko mingen heeft vertoond. De minister heeft de „helmen-afaire" zelf in de openbaar heid gebraehf door de justitiële vervol ging uit te lokken. Minister Staf meent, dat h(j en d staats secretaris beter in staat znllen zijn de ver antwoordelijkheid voor het militaire aan koopbeleid te dragen, wanneer hg kan be schikken over een orgaan, samengesteld uit een kleine groep deskundigen, dat als taak heeft de hoofdlijnen van het aan koopbeleid uit te zetten en toezicht te honden op de betrokken instanties. Het efficiency-rapport, dat door de minister aan een particulier instituut is gevraagd, is nog niet gereed. Maar wel is het de betrokken deskundigen reeds gebleken aldus de minister dat het onjuist zou z(jn het DML als enig verantwoordelijk orgaan aan te wijzen In alle gevallen, waarin van fonten of onvolkomenheden sprake is. In het Zweedse kabinet is gisteren een wetsontwerp aan de orde gekomen, dat beoogt voor alle Zweden een ouderdoms pensioen in te voeren ten bedrage van twee derde van het gemiddelde inkomen in de vijftien jaar met het hoogste inko men. Het wetsontwerp, dat waarschijnlijk In mei door het parlement zal worden be handeld, betreft zowel zelfstandigen als werknemers. Het pensioen zou op 67-jarige leeftijd ingaan. De mogelijkheid wordt geboden het vier jaar eerder of drie jaar later te doen ingaan. De jaarlijkse uitkering zal dan respectievelijk worden verlaagd of hoogd, aldus de opzet van het ontwerp. "WW?, '-«r ei r--Hsro> - -r v~ -ssrariw» De eerste DAF-personenwagens, die van de produktieband komen, zullen op 23 maart met enige feestelijkheid worden af geleverd. De eerste zal worden overge dragen aan jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen te Eindhoven, voorzitter van de KNAC, die al enkele jaren geleden een DAF-personenauto bestelde nog voor deze zich had gepresenteerd; de tweede aan mevr. G. C. Th. M. Smuldcrs-Belicn, bur gemeester van Oost-, West- en Middel- beers, die onlangs ter gelegenheid van haar 12 Vj-jarig ambtsjubileum de auto als geschenk van haar ingezetenen kreeg aangeboden. Daarna zullen allereerst de circa 180 dealers van een auto worden voorzien. «MM, :V- Zon op WA ZET-F ABRI EK EN ZEVENBERGEN Droog en overwegend zonnig weer. Meest matige zuidelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of Iets lagere. Zondag 1 maart: zon op 7.28, onder 18.18 uur: maan op 1.08, onder 10.33 uur. Maandag 2 maart: zon op 7.26, onder 18.20 uur; maan op 2.17, onder 11.21 uur. Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1