Dagblad voor Schiedam en omstreken Grandiose surprise-avond voor mr. Van Doorn Tel de kolen maar N.K.S. gaat in 1960 naar Rome i Aangetast in goede naam Plannen voor een 23 doden bij ernstige onlusten in Nyassaland bloedbad V.S. hebben meer gegevens van kunstmanen dan Russen a! Schoolbus met 86 kinderen te water Buidelbeertjes voor Winifred Werkloosheid daalde in februari Doms van de partij Nationale Congrespartij verboden Diplomatieke betrekkingen Israël-H. Stoel Koning Boudewijn naar Amerika? WOENSDAG 4 MAART 1959 Meer dan een half miljoen K.V.P.-ers. Doorn in rood vlees I m Vuile handen Blazen. Drie meter worst „Winst" gaat naar weeshuizen Vreugdedans Gat gevuld Majoor K. protesteert tegen rapport-Koersen (Van onze verslaggever) TILBURG, hedenmorgen DE REUZENSPRONG is gelukt: telde de Katholieke Volks partij gisteravond om zeven uur nog maar circa 420.000 leden, tegen middernacht kon partijvoorzitter Van Doorn in de over volle zaal van hotel Modern te Tilburg, waar op dat tijdstip reeds een ware carnavalsstemming heerste, officieel meedelen, dat de landelijke bliksem-actie „op naar de 500.000" een groot succes was geworden 'en dat de Katholieke Volkspartij nu een half milioeC leden telde. In Nyassaland zijn gisteren zes en twintig negers om het leven ge komen toen de politie op verschillende plaatsen het vuur opende op groepen betogers. Te Nkata Bay aan het Nyassameer deden negers een verwoede po ging om gevangenen te bevrijden, die waren opgesloten op grond van de noodtoestand. De politie schoot op hen. Twintig negers werden gedood en vijf en twintig gewond. Te Mzimba, dat in de omgeving van Blantyre ligt, slaagden groepen inheemsen erin de plaatselijke gevangenis binnen te dringen en de gevangenen te bevrijden. Ook in het gebied van Fort Manning kwam het tot relletjes. Sol daten en politie openden het vuur op een menigte negers, die weigerde zich te verspreiden. Een neger werd gedood en een gewond. Vrouwen en kinderen zouden door de inheemsen gebruikt zijn als schild tegen de opdringende politie. In het gebied van Blantyre en Limbe werden drie negers doodge schoten door de politie bij een poging om relletjes de kop in te druk ken. Circa 100 mensen werden gearresteerd. Acht Afrikanen werden in het district Mzoesoe gegrepen, toen zij bezig waren met het graven van greppels dwars over een verkeers weg. Verklaring van Lennox- Boyd HET WEER voor morgen ZUIDELIJKE WIND Pionier IV verder gevorderd dan andere raketten De Amerikaanse ruimteraket „Pionier-IV" is thans reeds verder de ruimte ingekomen, dan enig andere Amerikaanse raket. Gister middag had de raket reeds meer dan een kwart van zijn weg naar de maan afgelegd. De Britse hoogleraar Lovell, directeur van de radio telescoop te Jodrell Bank, verklaarde tegenover verslaggevers, dat de Amerikanen door hun kunstmanen veel meer gegevens over de ruimte hebben verkregen dan de Russen. nieuwe amsc courant KVP telt (na reuzensprong) thans 500.000 LEDEN Mr. H. W. van Doorn In gesprek met een huisvrouw in Rotterdam tijdens zijn huisbezoeken in het ka der van de grote ledenwerjactie. Een Amerikaanse schoolbus met 7,ês en ^htiK negerkinderen is gisteren bi) Tif- 'b over de kop geslagen en in een vijver reden. Negen kinderen verdronken; kon men met kunstmatige ademha- "g weer bijbrengen. id- u" UTRECHT, dinsdag De Ned. Kath". Sportbond organiseert voor zijn leden in september I960 ter ge" Iegcnheid van de Olympische Spelen een reis naar Rome, waarvan het hoogtepunt temidden van het bezoeken van de Olym pische wedstrijden en het bezichtigen van de Eeuwige Stad toch zal zijn een audiën tie bij Z. H. de Paus. Deze reis zal 12 dagen duren, de kosten van deelneming bedragen 300 gulden. De N.K.S. verwacht een aanmelding van 400 deelnemers. De totale geregistreerde mannelijke ar beidsreserve beliep eind februari 120.595. Daarvan waren er 98.203 werkloos en 22.392 op aanvullende werken te werk ge steld. Eind januari bedroeg het aantal werkloze mannen 106.851 en waren er 20.993 op aanvullende werken werkzaam. Voor eind februari 1958 bedroegen deze aantallen resp. 101.182 en 22.992. Er waren eind februari van dit jaar 6.161 werkloze vrouwen. Aldus een opgaaf van het mi nisterie van Sociale Zaken. Spannende uren waren aan dit histo rische tijdstip vooraf gegaan. Uren, waarin uit alle delen van het land de telefoontjes en de persoonlijk aangebo den boodschappen op dit tijdelijk hoofd kwartier binnenstroomden- In feite duurde de bliksemactie maar twee uur: van zeven tot negen. Daarna was het slechts een kwestie van rekenen en officieel registreren van hetgeen door deze met vurig enthousiasme gevoerde propaganda-actie aan verbluffend suc ces was geboekt. In het gehele land waren propagan disten van de KVP op stap gegaan om in twee uur tijd het half miljoen vol te maken- Toegegeven, er waren al ver scheidene voor-acties gevoerd, want een bepaalde groep (bijvoorbeeld zij, die in afgelegen boerderijen woonden) bon niet in deze korte tijd worden bezocht, maar de grote slag moest t.och gisteravond val len. toen in praktisch alle steden en dor pen van Nederland de KVP-ers erop uit trokken. Intussen zaten, in hotel Modern te Til burg, mr. Van Doorn en prof. Romme achter een tafel te wachten op de dingen, die komen zouden. En wel. er kwam wat. •,Vóór achten bleef het kalm, daarna kwam de Vloot binnenzeilen. Een van de eerste delegaties, die in Modern arriveer den- kwam uit Limburg- Terwijl de te lefoons en de rekenmachines al op hoog spanning begonnen te 'Werken, droegen twee mijnwerkers in officieel tenue een emmer eierkolen het hotel binnen. ..Alstufolief. mr. Van Doorn- ziehier de winst van Ubachsberg. Wij boekten even veel nieuwe leden als zich in deze em mer eierkolen bevinden en u wordt vrien delijk verzocht die kolen zelf te tellen"- Mr. Van Doorn bleek niet bang te zijn voor vuile handen. Stoer stroopte hij de manchetten van zijn overhemd op tot aan de ellebogen. Nog even kwam de slimme jurist in hem boven, toen hij vroeg: hebt u de uitslag misschien niet op een briefje staan?", maar de twee kompels „chudden van néén. Tellen! Eén voor één passeerden de kolen de vingers van de partijvoorzitter. Prof. Romme: je doet het goed zeg- Mr. Van Doorn: Ssst, als mijn vrouw het hoort- moet ik thuis ook met mijn handen kolen gaan scheppen. Prof. Romme: Pas op, laat geen lid ver loren gaan- Mr. Van Doorn: Ben ik blij, dat wc al leen maar in Limburg kolenmijnen heb ben In totaal telde hij 97 kolen- Dat beteken de dus 97 nieuwe leden. Blij ötak hij de (vuile) handen in de lucht. Toen kwam- na deze schone symboliek, de praktische ober met warm water en een doekje want het was hard nodig. Na deze Limburgse delegatie volgden er meer. Dinther (N-Braban-t) bracht de winst (200 leden) mee in de vorm van eieren, die door een boer, Gerrit Barten en een boerinnetje. Annie van de Meij- den, werden aangeboden en Horst (N. Limburg) volgde met een mand met 107 eieren. Bergen (Limhurg) verrastte mr. Van Doorn met 70 appels en mej- Lucie van Riel- gekleed eJfje uit de Eftelin-g bood een damesschoentje aan, waarin een briefje zat met de winst van Kaatsheu vel: 237 nieuwe leden. Een deputatie uit Leende zette een grote kartonnen kerk neer voor de neus van prof. Romme en ver -v-h.t de fractie-lei der vervolgens het ballonnetje op te bla zen, dat zich in de kerktoren bevond. Na verwoed blazen kreeg het gele ballonne tje vorm en kon men het cijfer lezen, dat er met zwarte letter,. op was geschreven: 114- Intussen meldde de .-boekhouder" achter de rekenmachine: de eerste tien duizend zijn binnen Het wordt drukker in de zaal en als het zangkoor uit Eersel (op voile sterkte) is binnengekomen, kan men over de hoofden lopen- Het koor brengt eeri muzikale hul de en doet 875 nieuwe leden in de pot. Symbolisch worden de leden aangeboden in de vorm van blikjes chocolademelk en boter. ..Dit is géén boter aan de galg ge smeerd". zegt de deputatie. Alstublieft, een half ons per nieuw gewonnen lid Boxmeer ze:gt het roet worst. Drie meter metworst zijn verwerkt in de grote cij fers 235, die de winst uit deze gemeente uitdrukken. Bes. overhandigt een klomp met 89 nieuwe leden en Oss betreedt de zaal met een kleine os- die om de hals een krans draagt met het cijfer 547. Even moet het beest de krans afstaan, opdat mr. Van Doorn zi'ch met dit ver siersel kan tooien. De stemming is intus sen ten top gestegen- En dan komen de Oeteildonkers uit Den Bosch binnen met de blaaskapel, die voor zover dat nodig was, de hele zaak op stelten zet. (Van onze verslaggever) Na afloop van de bliksemactie is cr in de zaal van hotel Modern te Tilburg een waar voedseiarsenaal overgebleven. De vele delegaties lieten (uiteraard)de smakelijke symbolen, waarmee zij de leden winst in hun stad hadden onthuld, bij mr. Van Doorn achter, zodat deze na twaalven zat verscholen achter een beng eieren, appels, blik jes chocomel, worst en koek,, om nog maar niet te spreken van de eierkolen. Besloten is, al deze goede gaven aan te bieden aan weeshul zen en liefdadige instellingen, opdat men ook hier van de „winst" van de K.V.P. kan profitereri. In een officiële proclamatie wordt be kend gemaakt, dat Den Bosch deze avond 930 nieuwe leden heeft ingeschreven. De zaal juichte uitbundig en terwijl de ka pel heel hard het liedje -Darling, wil you marry me" inzet, maakt mr. Van Doorn m<>t de uitgelaten Oeteldonkers een vreugdedans. .,We hebben de 35-000 over schreden". gilt de „boekhouder" door het feestrumoer. De storm nadert dan zijn hoogtepunt. De twee Venlose Reuzen waggelen de zaal binnen en maken de voorzitter ge lukkig met 360 nieuwe leden, een deputa tie uit Geldrop komt aandragen met een twee meter lange koek- waarop het cijfer 175 en ja, daar hebben we ook Wim van Est, die op zijn fietsje de zaal binnenrijdt teneinde de winst van Breda (1936) te De bekende Rotterdamse vrouwen arts, de heer G. W. A. Pruis, is gisteren met zijn Goggomobiel op de Stadionweg verongelukt. Wat er van het wagentje na het onge val overbleef. melden. IJzeren Willem" en mr- Van Doorn schudden elkaar blij de hand en de zaal zingt uit volle borst: zóne goei hebben we nog nie gehad Tilburg brengt 1206 leden binnen, Hel mond 1302 en dan komt de Rotterdammer Leo Knopps aan bod om te onthullen wat er in de grote havenstad aan winst is geboekt. Hij heeft voor deze gelegenheid een (fraaie) reproduiktie van Z'adkines beeld meegebracht. Kijk, zegt hij, als de Rotterdamse vlag van het levensgrote beeld is afgetrokken, er zit een gat in. Er zat óók een gat in onze Rotterdamse KVP- gelederen- Dat gat moest gevuld worden, hoewel dat in Rotterdam niet gemakkelijk was._ Onze winst? Kijk. 1154 leden- Als het gejuich is bedaard, voegt hij er gnuivend aan toe: en de helft daarvan heeft de contributie reeds betaald. Penningmees ter, hier, Piet. Pak-An De rekenkamer is er intussen al lang achter- Het half miljoen is bereikt: deze korte, maar supersnelle propaganda-actie is een daverend succes geworden- Is het een wonder, dat er gezongen en gedanst wordt en dat velen elkaar enthousiast op de schouder slaan? ,Dit Is een teken", zegt voorzitter Van Doorn. ,dat onze par tij een goede politiek heeft gevoerd. Dit moet gaan betekenen dat we dadelijk, bij de verkiezingen, ook de twééde slag gaan winnen De majoor der intendance H. Koopmann heeft aan de heer Th. Koersen, voorzitter van de naar hem genoemde commissie „Onderzoek militair aankoopbeleid", ver zocht zo spoedig mogelijk te worden ge hoord over de aankoop van kooktoestel- len en piat-onderdelen, alsmede over enige andere punten, waarop naar zijn mening het rapport der commissie heeft gefaald. Voorts heeft hij aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij zich ten onrechte aangetast voelt in eer en goede naam, door hetgeen de commissie heeft gesteld in haar slotconclusies over de wijze van behandeling van de aankoop dezer goede ren. „Dit grieft mij te meer zo schrijft hij omdat jle commissie mij juist over de achtergronden van deze twee zaken niet heeft gehoord en desondanks heeft gemeend zich te mogen veroorloven in dit met zoveel ophef bekend gemaakte rapport een algemene conclusie te trekken betreffende de wijze waarop ik mijn taak h|j de DML heb vervuld". Hieraan voegt hij toe, dat hij de Kamer zo spoedig mogelijk zijn verweer zal doen toekomen. In Amsterdam is dinsdagmiddag het huwelijk gesloten tussen de En- schedese cabaretier Henk Elsink en mej. Irma Schumacher. Onder de vele belangstellenden bevond zich ook ,,Dorusdie, na het bruidspaar in zijn „hoestbui op vier wielen naar het stadhuis te hebben gereden, niet kon nalaten de bruid bij het vertrek van het stadhuis een flinke pakkerd te geven. In Blantyre Is officieel bekendgemaakt, dat er 149 leden van de Afrikaanse Na tionale Congrespartij in Nyassaland zijn gearresteerd. In Blantyre en Limbe is de avondklok ingesteld. Ook enkele in dustrieën werden in deze steden stilge legd, doordat grote groepen negers de steden verlieten en met hun bezittingen op fietsen gepakt het binnenland introk ken. Straalvliegtuigen van de Britse lucht macht hebben gisteren de hele dag ver kenningsvluchten gemaakt boven het on rustige gebied. Passagiersvliegtuigen mo gen niet meer landen op of opstijgen van het vliegveld van Blantyre. dat om ringd is door prikkeldraad. In Karongo bij de grens tussen Nyas saland ep Tanganjika opende de politie het vunr op circa 2000 Afrikanen, die een vijandige houding aannamen. Twee negers zouden gedood zijn en zeven ge wond. In Blantyre, Limbe, Tsjolo en Liiongoe werden alle scholen gesloten. Minister Lennox-Boyd heeft gister avond in het Lagerhuis gezegd, dat de regering van Nyassaland een paar da gen geleden inlichtingen heeft gekre gen volgens welke het Airmkaamse Na tionale Congres plannen had opgesteld voor moorden op blanken, Aziaten en gematigde Afrikaanse leiders op grote schaal. De minister sprak van plannen voor een bloedbad. Hij zei geen nadere gegevens te kunnen verstrekken over de inhoud van de inlichtingen en even min over de bron ervan. De socialisti sche fractie reageerde hierop met ge joel. e pianiste Winfred Atwell maakt h het ogenblik een toernce door straliëZij kreeg daar van een be- 0nderaar twee buide/beertjes, die jj ''h in de omgeving van de piano al jp~dig thuis beginnen te voelen, ''ifred Atwell vindt de koala's UsantWellicht horen we over een l 'dje, dat de Koala Bear Rag" ge- 'lceerd isDan weet u de oor zaak tenminste. fcrjj veel bewolking met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige, later af en toe h vrij krachtige zuidelijke wind. Vierdag 5 maart: zon op 7.20, onder lfl.25 maan op 4,56, onder 14.21 uur. De eigenlijke kunstplaneet wordt ge volgd door een tweede ruimtevoorwerp. namelijk de laatste trap van de raket, al dus heeft de directeur van de Ameri kaanse laboratoria voor straalvoortstu- wing, Pickering, gisteren meegedeeld. Deze trap is 1,20 meter lang cri heeft een doorsnede van vijftien centimeter. Met haar brandstof weegt «ij 26 kilogram. .Volgens Pickering zal dit rakelgedcej- te de kunstplaneet bijven volgen. Zijn baan kan echter niet worden vastgesteld omdat het geen radioseinen uitzendt. De Amerikaanse Dienst voor Lucht en Ruimtevaart (NASA) heeft bekend gemaakt, dat de pionier gisteren om 21.00 uur Nederlandse tijd op ongeveer 173,000 kilometer van de aarde was. De snel heid bedroeg op dat tijdstip bijna 9.100 kilometer per uur, De Israëlische premier Ben Goerion heeft op een persconferentie te kennen ge geven de mogelijkheid te voorzien van het aanknopen van betrekkingen lussen Isra ël ep de Heilige Stoel. Een woordvoerder van het koniDklijk pa leis te Brussel heeft gisteravond gewei gerd het bericht te bevestigen of te ont kennen, dat in het Brusselse blad „Le Soir" is gepubliceerd en volgens hetwelk president Eisenhower de 28-jarige koning Boudewijn van Belgic zou hebben uitge nodigd voor een staatsiebezoek aan Ame- riJkSb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1