Dagblad voor Schiedam en omstreken Pel en krachtig Nederlands protest tegen nationalisatie in Indonesië „Rechteloosheid zoals inde wereld\l geen tweede voorbeeld te vinden is Wezenlijke schending internationaal recht Consistorie op 12 maart Onbewaakte overweg een voortdurend gevaar Gevangenis of inrichting roor Goudse brandstichter? Barbaarse onveiligheid B oorplatform met helikopterdek Zaterdag bij Gusto te water Speculatie op onverstand „Baas in eigen huis" eerlijke leus van KYP Voor rode produktieslag Prof. Van Waesberghe geïnstalleerd Vorig jaar 122 aanrijdingen Procureur contra psychiater YVD partij van liet opportunisme .ikml Bolletje/' 300 religieuzen ingeschakeld Eigen recht is vandaag weer volop aan de orde DONDERDAG 5 MAART 1959 Nieuwe gokautomaat Prins Bernliard naar Toronto vertrokken ^scherm bet leven van voetganger en fietser AARDAPPELEN GOEDKOPER Daling der werkloos heid in Engeland Drie kardinalen zullen de rode hoed ontvangen Christelijke politiek Y' HET WEER VOOR MORGEN LATER ENIGE REGEN KftjjBgjjjK; nieuwe schiedamsche courant rechtmatige belangen van Nederlandse atuurlijke en rechtspersonen waar nodig en mogelijk te verdedigen en te bescher- ^Lnister Luns heeft rle Tweede Kamer de tekst toegezonden van de °ta, waarin Nederland protesteert tegen de ongehoorde, massale aan- Ssting van de rechten van Nederlandse onderdanen in Indonesië. Van de echteloosiheid, welke zich thans weet manifesteert in deze discriminatoire Maatregelen met een confiscaloir doel, is in de beschaafde wereld geen ^eede voorbeeld te vinden. De Nederlandse regering heeft er op gewezen, vervolgt de nota, dat de Indonesische regering gehouden is de belang. ebbende Nederlanders en Nederlandse bedrijven onverkort in hun echten te herstellen onder vergoeding van de inmiddels door hen geleden !chade, en zij heeft bij liet op 16 september 1958 door de diplomatieke ertegenwoordiging aan het ministerie van buitenlandse zaken aangeboden ®Mta verzocht haar te willen mededelen op welke wijze de Indonesische ^gering zich voorstelt aan die plicht te voldoen. overgaan- Dit g^Ldt mede voor de vrucb. ten van deze eigendommen. Deze eigen dommen en vruchten worden derhalve door haar beschouwd als alsnog onver kort toebehorende aan de rechtmatige eigenaren. Schadeloosstelling Naar aanleiding van deze nota heeft de Indonesische regering aan de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging op 8 oktober 1958 een nota doen overhandigen- waarin op het betoog van de Nederlandse regering niet wordt ingegaan, doch slechts wordt medegedeeld, dat de Indonesische regering de financieel-economische be langen van Nederland in Indonesië niet kan bespreken, zolang het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea niet is opge lost. De Nederlandse regering constateert, dat in de nota van de Indonesische rege ring de verplichting tot herstel van het gedane onrecht en vergoeding van de ge leden schade niet werd ontkend, doch dat aan deze plicht niet Ms voldaan en dat een verwijzing naar het geschil over Ne derlands Nieuw-Guinea niet ter zake doende is. Politiek middel De onrechtmatigheid van de nationall- satiewet blijkt mede reeds uit de con siderans- Deze considerans diskwalifi ceert de wet. door te kennen te geven, dat de wet is bedoeld als een middel om druk uit te oefenen in een politiek geschil, te weten dat inzake Nederlands Nieuw- Guinea. Het aanwenden van zulk een middel is volkenrechtelijk ongeoorloofd. De Nederlandse regering acht de na- tionalisatiewet en de op grond daarvan genomen en te nemen maatregelen niet rechtsgeldig. Zij neemt op grond daar van het standpunt in, dat de aangekon digde nationalisatie ingevolge het inter nationale recht de eigendom en andere rechten van de Nederl. eigenaren, na tuurlijk zowel als rechtspersonen, niot vermag ongedaan te maken of te doen Hoewel het bovenuiteengezette stand punt onafhankelijk is van de vraag, of de Indonesische regering al dan niet aan belanghebbenden een behoorlijke schade loosstelling zal toekennen, constateert de Nederlandse regering, dat van een voor nemen tot prompte betaling van een rede lijke vergoeding uit de wet niet blijkt. Voorts blijkt uit een te New York af gelegde verklaring van de Indonesische minister van buitenlandse zaken- dat het de bedoeling is om de betaling der scha deloosstelling op te schorten tot dat het politieke geschil inzake Nederlands Nieuw-Guinea een voor Indonesië bevre digende afwikkeling heeft verkregen. Een zodanige opschorting nu betekent niet, gelijk de Indonesische minister van buitenlandse zaken opmerkte, een van Indonesische zijde gemaakte restrictie met betrekking tot internationale usances. Zij is een wezenlijke schending van het inter nationale recht- Zij kenmerkt de afge kondigde maatregel- indien deze al voor het overige rechtsgeldig zou zijn, quod non, nog eens te meer als een internatio- naal-rechtelijk ongeoorloofde en ongel dige daad. De Nederlandse regering voegt aan haar bovengeuit protest nog toe, dat zfl zich alle rechten voorbehoudt om de bedreigde De prefect van je pauselijke ceremo-J niën mgr. E. Dante heeft gisteren de ..intimatio" gepubliceerd waarin de kar dinalen worden uitgenodigd voor een con* sistorie, te houden op 12 maart. Het zal om 10 uur beginnen in de St.-Pieter. De H. Vader zal dan de kardinaalshoed over handigen aan de kardinalen Bueno y Monreal, Fietta en Cento. Na het open bare zal een geheim consistorie gehouden worden. Aldus het KNP. Prins Bernhard is gisteren uit Mexico vertrokken met bestemming Toronto. Hij is daar elf dagen geweest. Voor zijn ver trek verklaarde hij dat hij Mexico bij elk nieuw bezoek mooier had gevonden. Hij hooc'.e dan ook naar dit land te kunnen terugkeren. „Verleden jaar hebben 122 treinen in ons land een aanrijding gehad op onbe waakte overwegen. Dit betekende een schade van 170.000 voor de Ned. Spoor wegen. maar bovendien gevaar voor de bestuurders van de treinen". Dit zei gisteren de officier van justitie bij de verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. D. de Jong. in een zaak tegen een autobusbestuurder, die door on voorzichtigheid o-P een onbewaakte over weg aldaar met een trein in botsing was gekomen. Wonder boven wonder werd niemand gewond maar de schade was groot. De treinbestuurder, die als getuige werd gehoord, zei: „mischien hebben de be-ren er wat aan, als ik vertel dat een hele boel automobilisten Das op het allerlaatste moment voor een onbewaakte overweg remmen. Wij staan dan te trillen op onze benen". Tegen de verdachte werd een geldboete van 100 of veertig dagen geëisfc. „Psychiaters verklaren iedereen voor verminderd toerekeningsvatbaar, omdat ze hun eigen verminderde toerekenings vatbaarheid willen verbergen". Deze uit lating van een hoogleraar Sn de psy chiatrie gebruikte gistermiddag de pro cureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. Zaaijer, tijdens de behandeling van de zaak van de 35-jarige fabrieksarbeider A. de M. uit Gouda. Deze had in de nacht van 28 op 29 juli van verleden jaar in de omgeving van Gouda opzettelijk vijf hooibergen in brand gestoken. Tengevolge daarvan brandden deze uit en gingen drie boerderijen ver loren. De rechtbank te Rotterdam had ver dachte voor deze feiten veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling. De procureur eiste gistermiddag bevestiging van dit vonnis. De psychiater dr. C. C. Jedelo uiit Poor- tugaai, d'ie voor d-e verdediger als des kundige was opgeroepen verklaarde ter zitting, dat er bij De M. geen sprake was van normale agressie-beheersing. Hij kwam vaak dronken '„huis en werd dan in een kamertje opgesloten. Daarin stond alleen een bed. er zat geen raam in en de deur was extra versterkt met slot en boom. Soms ging verdachte daar zo te keer. dat men bang was, dat hij toch zou ku-nner uitbreken en in zijn agressieve toestand gevaarlijk zou kunnen zijn. Dr. Jedelo vond het vreemd, dat de rechtbank de man een gevangenisstraf had opg.le-gd. „Deze man is ziek en hoort in een inrichting thuis'', meende hij. De procureur antwoordde hierop: „Het enige, da', ons interesseert, is de brand stichting. die tonnen schade, levens-gevaar en verdriet heeft opgeleverd Norma- zou men een dergelijk misdrijf taxeren op acht jaar gevangenisstraf. Maar zoals al tijd bij een zwaar misdrijf', aldus mr: Zaaijer, „komt. er een psychiatrisch rap port, waarin stiaat dat de dader niet of verminderd toerekeningsvatbaar is. Als wij al die rapporten zouden moeten ge loven, dan konden wij wel ophouden". Het hof zal 18 maart a.s. arrest wijzen. 'i een Duitse machinefabriek is een gokautomaat beproefd met volledige toestemming van de llltse regering. Bij een inzet van Ie,t cent kan men een bedrag van 200,winnen. Het vijf weken ^ende spel is een test van de ^Z(ttnenlijke Lcrlto-organisaties in West.Duitsland. ^j?® Nederlandse vereniging tot bescher- s van voetgangers heeft een telegram Oden aan de minister van Verkeer en Sbe^taat waarin ontsteltenis wordt uit. V/oken over het feit dat „de verkeers- jlt.®'ligheid in al haar barbaarsheid is ';.e- -ke keerd". In het telegram, dat onder rad is door de voorzitter, de heer L. C. tljbraal en de secretaris, de heer H. "hout, wordt erop gewezen, dat na W verheugende daling van het aantal ^(K^rsongevallen in november en de- Dt r 19^®- het aantal doden zwaar- en I -laa 'gewonden in deze maanden in he', i 'Bfjj 1S57 weer gestegen was tot resp. 278, j Mij., en 2949. In het telegram wordt d-e j Ogende bede" tot de minister gericht '"Sr voorkoming van onherstelbaar Bjj de werf Gusto is voor rekening van de Bataafsche Petroleum Mij een z.g. verplaatsbaar boorplatvorm gebouwd, dat door de olie-industrie wordt gebruikt bij werkzaamheden in zee of in meren of ander gebied, waar zich water bevindt en naar olie moet worden geboord. Het platvorm in kwestie, de M.U. II, zal dienen om boringen te verrichten tot een diepte van ca. 5000 meter. Het eigen lijke platform wordt gevormd door een groot ponton van ongeveer 65 meter leng te en 35 meter breedte. Het is voorzien van acht openingen, waarin dikke stalen palen passen van 67 meter lengte. Wanneer het platform op de plaats van bestemming ls aangekomen, waarheen het uiteraard gesleept zal moeten worden, worden de palen neergelaten, totdat zij alle acht op de bodem staan. Vervolgens vorrit het gewicht van ruim 5000 ton, door middel van een door de werf in overleg met tech nici van de B.P.M. ontwikkelde hydrau lisch systeem tot een hoogte van 10 meter door het water in dit geval meestal zeespiegel opgevijzeld. Aan boord van 't ponton bevinden zich de complete boor installaties inclusief de centrale- en dek- spoelpompen, dieselmotoren enz. Er is voorts een grote portaalkraan met een hefvermogen van 75 ton. Tevens is op het platform een helikopterdek aangebracht. Tenslotte biedt het geheel nog accommo datie voor ongeveer zeventig man perso- (Van onze Utrechtse redacteur) Nationaal bekeken hebben we nog niet zo'n belangrijke politieke -gebeurtenis meegemaakt als deze regeringscrisis en het is hier kennelijk een kwestie van oorzaken en aanleiding. We hebben alle maal begrepen, dat het in Nederland dit maal geen gewone kabinetscrisis is, maar dat er meer aan de verkiezingen vast zit i'ittri aan onze medemensen meer accom- V <0^®. verkeersleiders en verkeerslichten, voor voetgangers en wielrijders vorm van gescheiden voet- en fiets- s-ïjnVï_:u.a j>lhede verdere snelheidsbeperking. Dit zowel binnen als buiten de bebouwde en voorts uitrusting op ruime schaal politie me'; snelheidsoontrole^ap- 'en en een intensieve toepassing daar- Tenslotte wordt in het telegram de V°o k tie sedaan om naar buitenlands V]k eld tijdens weekends een extra- tó^dsbeperking in te stellen „om de ta.,,tijdsbesteding minder bloedig te ma 's - Een afschrift van dit. telegram de minister van justitie gezonden. Het gaat er nu voor iedere stemge rechtigde man of vrouw om uit te ma ken of we een christelijke koers wilien volgen en een verdere duw in de goede richting willen geven- Dit zei de voorzitter van de K.V.P. mr. H. W. van Doorn, in een kernachti ge en vlotte speech voor het kader van de Ned. Kath. Middenstandsbond gister middag te Utrecht, wijzend op de gro te gebeurtenis, die ons volgende week donderdag met de verkiezingen te wach ten staat. Voor dit gezelschap achtte hij het wel niet nodig aan te sporen om te stemmen op de K.V.P. maar hij vroeg ieder om in zijn eigen omgeving nog eens duidelijk te maken, waarom men stelling moet nemen tegen de liberalen en de socia listen en katholiek moet stemmen. Mr. Van Doorn zei wel niet veel succes voor de V.V.D- te verwachten, maar enige winst zou zij door te speculeren op een stuk onverstand in het Nederland se volk misschien toch kunnen boeken. Zij is de partij van het opportunisme en alleen bij een brede partijformatie van de katholieken is tezamen met an deren een christelijke sociale politiek te verdedigen. Teken aan de wand Een overwinning van de liberalen zou betekenen wantrouwen in de economi sche samenwerking over de grenzen heen, het naar voren trekken van de openbare school en niet meer piekeren over kinderbijsslag. Geen partij in Nederland heeft voor de kinderbijslag voor zelfstandigen zo gevochten als de K.V.P en de zekere sympathie hier voor van de P.v.d.A. komt meer voort uit politieke dan principiële gevoelens. Spreker noemde het een teken aan de wand, dat de heer In 't Veld in de Eerste Kamer had gezegd, dat hij over deze zaak anders dacht dan zijn geestverwanten. Men weet ook, hoe er in liberale kring over de p.b.o. wordt gedacht, al zijn er enige evoluties en het egrste is, dat daar mee wordt gemanifesteerd hoe het werk van de V-V.D, zou strekken ten zegen van de vrijzinnige gedachte. weg tenslotte leidttot een gebonden staats- huishouden. Het socialisme noemde hij in veie opzichten gevaarlijker dan het communisme. Niet lang dokteren Het „Baas in eigen huis" is een eerlijke leuze van de K.V.P. zoals haar daden van de laatste tijd hebben wèar gemaakt. Dit bleek nog bij het wetsontwerp tot re geling van het toezicht op de bedrijfsge neeskundige diensten, toen zelfs de chris- telijken haar in de steek lieten. Ook voor de katholieke middenstand, aldus mr. Van Doorn, is het van belang, dat de K.V.P. een grote middenpartij is, die door onderling gesprek van de maatschappelijke groepen wil komen tot een goede synthese. De zege voor de K.V.P. volgende week moet het ook duidelijk maken, dat over de kabinetsformatie niet lang gedokterd behoeft te worden. De voorzitter, de heer J. A. Koops, ge- liciteerde zowel de partijvoorzitter, mr. Van Doorn als de directeur van het par- tijbureau, de heer Wouter Pcrquin met het behaalde cusses van een half miljoen leden bij de grote wervingsac tie. Aanvankelijk enkele opklaringen, later tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Wei- nis verandering in temperatuur. Vrijdag 6 maart: zon op 7,17. onder 18.27 uur; maan op 5.33, onder 15.29 uur. GISTERMORGEN WERD DE NIEUWE VOORZITTER VAN DE K.R.O., PATER VAN WAES BERGHE, tijdens een receptie in de K.R.O.-studio officieel aan alle medewerkers voorgesteld, nadat vooraf prof. Kors zijn op volger met een korte speech had ingeleid. De nieuwe voorzitter wordt voorgesteld aan Manus Willemse, hoofd van de muziek afdeling van de K.R.O. tweede van rechts ir. J. H. M. v .d. Weij- den, hoofd. Alg. Dienst van de K.R.O. Voor de consumenten over ongeveer vier weken De Nederlandse Bond van Kleinhande laren in Aardappelen, Groente en Fruit heeft een telegram gestuurd aan het be stuur van het produktschap voor aard appelen, waarin wordt ceprotesteerd tegen het op de markt brengen van voor uit voer afgekeurde en uitgesorteerde aard appelen onder goedkeuring van het pro duktschap. Gisterenmiddag heeft het bestuur zich uitvoerig met deze kwestie beziggehouden. Het bleek, daft de toporganisaties van groot- en klein-handelaren reeds een ge zamenlijk overleg zijn begonnen omtrent sortering en kwaliteit, alsook over voor lichting aan kleinhandel en consumenten. Van groothandelszijde werd nog opge merkt. dat het. zolang heft publiek weet, dat het tweede kwaliteit tegen een lagere prijs kan kopen, niet zo erg is, dat er on gesorteerde aardappelen op de markt ko men. Het is echter wel nodig, dat er bete re voorlichting komt aan kleinhandel en publiek. Er werd op de bestuursvergadering ver der meegedeeld, dat op de termiJnmarkt voor aardappelen een tendens tot lagere prijzen aanwezig is. Naar wordt verwacht zullen deze over ongeveer vier weken in de consumentenprijzen tot uitdrukking komen. Volgens gegevens van het Engelse mi nisterie van arbei<j is het aantal inge schreven werklozen in Engeland in de periode van 12 januari tx>t 9 februari j.l. met 12 000 verminderd tot 609.000. Alle vrouwelijke religieuzen in het bis dom Sjanghai zijn bijeengebracht in het klooster van St.-Joseph te Sjanghai, waar zijn ingeschakeld zijn in de communistisch Chinese produktie-slag. Het zijn ongeveer driehonderd zus ters van verschillende congregaties Iede re morgen in alle vroegte begeven zij zich naar de „ijzergieterij", welke se- ,dert kort ondergebracht is in het kloos- De heer Aan Doorn zette vervolgens jcr ,jer pa(erg Jezuïeten, dat enkele hon- in het kort uiteen, hoe de socialistische 1 derden meters verder ligt. Het werk der zusters bestaat in het bedienen van en kele miniatuur-hoogovens Zij worden hierbij geholpen door de Chinese pries ters van Sjanghai Het aantal priesters is niet bekend. Van tijd tot tijd moeten de religieuzen deelnemen aan de herscholingscursussen, die gegeven worden in het groot-semina rie der Jezuieten Dit seminarie is ont eigend en herbergt meestal enkele hon derden Chinese jongens en meisjes die daar hun politieke scholing ontvangen. Hei cijfer van 300 zusters is niet overdre ven. Het bisdom Sjanghai telde vroeger ruim 500 vrouwelijke religieuzen De bui tenlandse zusters ten getale van ongeveer 200 zijn het land uitgezet. Dit bericht het K.N.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1