MINISTER STRUYCKEN Hij pakt de zaak princi pieel aan, VieiLLe CirRg houd) van de I Belgische Universileifsweek daad en niet i Nijmegen geopend van de praat Schikkingen met politie voor verkeersovertredingen Verdwenen kleuters terecht Limburgse kinderen vrij op dag van Bisschop s wij din g Ongelukken door open portieren Ras-intellectueel zfxr BEZOEKT hii cer-s'het Een droge wasdag in Barneveld Heiers telegrafeerden minister van Justitie Mei begint proef in deel van het land Kippendieven aten hun buit zelf op Bestuurswijzigingen in Belgisch-Kongo DINSDAG 10 MAART 1959 PAGINA 3 LIQUEUR De oorlog Ministerschap hart voor de publieke zaak Op verzoek van mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, hebben de in specties voor het v.h.m.o., het nijverheids-, het lager- en het kleuteronderwijs goed gevonden, dat de schoolbesturen in het bisdom Roermond hun leerlingen vrij van school geven op 17 maart, de dag der bis schopswijding. Het aantal verkeersongevallen, dat di rect of indirect het gevolg is van het on voorzichtig openen van het autoportier, is niet alleen in Nederland groot. In Duits land werden in het afgelopen jaar niet minder dan 4118 ongevallen op deze wijze veroorzaakt. De Bundesverkehrswacht. de Duitse zusterorganisatie van het Verbond voor Veilig Verkeer, zal binnenkort een speciale actie gaan houden om automobi listen op dit grote gevaar te wijzen en tot grotere voorzichtigheid te manen. (Advertentie) IMPORTEURS: - JACOBUS BOELEN - AMSTERDAM Levering alleen via de handel VRAAGT men minister Struycken of hij nou zo erg veel voelt voor de politieke politiek", dan zegt hij oprecht: neen, eigenlijk niet zoveel. Hij heeft meer belangstelling voor de publieke zaak en niet direct voor de politiek. Hij voelt meer voor het bestuurlijke, hij voelt zich aangetrokken door de ge meenschap. Dat is dan ook de reden, dat hij niet op de lijst van Kamerkandidaten van de K.V.P. voorkomt. Zijn hele leven bewijst, dat hij geïnteresseerd was in het maatschappelijk leven. Dat was hij in Breda, dat was hij op Curagao waar ook mevrouw Struycken aan sociaal werk deed en dat is hij nu nog. Men vraagt zich af, hoe zo'n man desondanks toch in de politiek komt. Dat komt, omdat hij in Breda al een voor vechter was in het maatschappelijk leven. Hij had er allerlei bestuursfuncties in: de Maatschappij van Nijverheid en Han del, St.-Adelbert, het Wit-Gele Kruis, de Kath. Werkgevers vereniging. Hij had daar een advocatenpraktijk en was boven dien nog gedurende elf jaar wethouder namelijk van 1935 tot 1941 en van 1945 tot 1950. Drie wethoudersfuncties heeft hij bekleed: onderwijs, bedrijven en financiën. HIJ IS EEN MAN, die beslist niet houdt van stilzitten. Hij wil altijd iets doen. En nu als minister voor de tweede maal moet hij wel stilzitten. Op het departement van binnenlandse zaken dat hij leidt, maar waar hij tenminste met de bestuurlijke kant te maken heeft en die ligt hem goed én in de Kamer waar hij alleen maar luisteren moet. Dat zint hem niet altijd. Hij is meer een man van de daad dan van de praat. Zelf converseert hij graag, maar er is toch iets terug houdends in die conversatie. Hij is bang te veel over zichzelf te spre ken. Hij is prettig en charmant en tegelijk nuchter en reëel. Hij is in ieder geval een ras-intellec tueel, een goed jurist en een man van karakter. Hij werd geboren op 27 december 1906 te Breda. Zijn vader was de bekende oor-neus- en keelarts, ere doctor van Leiden en lid van de Koninklijke Academie voor We tenschappen. Hij stichtte een eigen kliniek in Breda, omdat het zie kenhuis hem geen gelegenheid kon bieden voor wetenschappelijk werk, voor het nemen van proe ven, en voor het maken van een eigen instrumentarium. Va'der was thuis altijd bezig, zegt de mi nister. Dat „thuis" was: in zijn kliniek. Hij had daar een werkka mer met een draaibank. Maar dat was een heilige hal, waar we zo maar niet mochten binnenkomen. Aan die draaibank, zegt minister Struyken nu, vervaardigde hij de bekende „tang van Struycken", die nu nog zo heet en nog wordt gebruikt. Zelfs bij hartoperaties. Het gezin telde vier jongens, van wie Anton, Arnold, Marie hij werd en wordt nog Teun genoemd de jongste was. Twee van zijn broers volgden het voetspoor van hun beroemde vader en werden neus- keel- en oorarts. Een van deze beide verdronk, de andere praktizeert nu in Curacao, waar hij een prachtige praktijk heeft. Zijn oudste broer werd landbouw kundig ingenieur maar, stierf aan t.b. Zo bleven dus ook dit prach tige gezin de tegenslagen niet be spaard. De moeder van minister Struy cken leidde de kliniek, de admi nistratie en de operatiekamer. Zij leeft nog in Breda, is 83 jaar oud, en, al vertelt minister Struycken mij dat niet, het is bekend, dat hij bijna iedere zondag zijn moe der gaat opzoeken. Zijn moeder heeft alle proefne mingen van haar man meege maakt, ook toen hij voor het eerst het geluid fotografeerde. Hij zocht naar de analyse van het ge luid en hij vond de „monochord van Struycken". waarvan men de doofheidsgraad kon aflezen. gymnasium te Breda en daarna dat van de paters Augustijnen te Eindhoven. Als hij zijn eind examen heeft gehaald, gaat hij studeren in Nijmegen. Als wij spre ken over de waarde van een ka tholieke universiteit, zegt hij, dat deze zo belangrijk is omdat je naast je profane studie ook kennis kunt nemen van de wetenschappe lijke bronnen, waaruit het geloof wordt gevoed. Een katholieke universiteit, zegt hij, is de natuur lijke denkbron van de totale waar de van het katholicisme. En hij beklemtoont: er is daar geen spra ke van een katholiek isolement. Hij heeft goede herinneringen aan de professoren Duynstee de oude Duyn Pompe, van der Grinten (Sr.) en herinnert aan be kende namen als Röhling, Van der Ven, Duynstee (F.D.) en mr. Van Dal met wie hij studeerde. Hij zat natuurlijk in allerlei dis puten en was tweemaal lid van de Senaat. Zijn aardigste herinne ring is die van zijn bezoek aan „De Maasbode". De nu overleden directeur Henri Kuijpers had voor het eerste lustrum de senaat uitgenodigd als gast van „De Maasbode". Wij reden in open landauwers door Rotterdam, zegt hij, naar „De Maasbode" op de Grote Markt. Een prachtige ont vangst, een diner, ontvangst op het stadhuis en een rondtocht door de havens. Het was prachtig georga niseerd. In januari 1932 studeerde hij af. Hij wilde eigenlijk naar Indië, maar in die crisisjaren ging dat niet. Hij werd toen waarnemend griffier bij de rechtbank in Breda en associeerde zich met mr. W. van Wijnen in Breda. In 1940 kwani de oorlog en de evacuatie van Breda. De Fran sen wensten Breda mét de ves ting Antwerpen als een vertra gende linie te verdedigen, zoals de Franse commandant zeide: „avec toute la force frangaise". Men wilde er een tweede of liever eerste Duinkerken van maken, Struycken zei toen: „Ook als er tienduizend mensen worden ge dood, dan blijven wij". Hij dacht als heel Breda gaat vluchten, wordt de ramp nog groter. Breda moest echter worden ontruimd. Maar terwijl de Duitse troepen zich door België vechten, gaat hij er achter aan met een Rode-Kruis- helpster in uniform om de Breda- naars weer terug te halen. Hij gaat met zijn auto vlak ach ter het gevechtsterrein en heeft een papier op zijn auto, waarop straat: „Kommissar der Hollandi- schen Flüchtlinge", met een stem pel van de opgeheven Zeeuwse ge meente Stoppelsteen. Dat had hij toevallig gevonden. En een stem pel zegt de Duitsers alles. Zo trekt hij naar Antwerpen om zijn Bredanaars terug te halen, naar Gent en zo komt hij achter de eerste colonne Duitsers ook Brug ge binnen. Daar stapt hij het stadhuis binnen op zoek naar de commandant. En dan komt, ver telt hij, koning Leopold eruit, die juist de capitulatie* had getekend. Brugge zat opgepropt met men sen en het zou worden gebom bardeerd. Duizenden en duizen den mensen juichten en huilden, want dit was van de koning de enig juiste daad. Veertien dagen bleef hij in Brugge. Zijn vrouw was hij in tussen reeds lang kwijt. Die vond hij later in Kortrijk terug. Als de meeste Bredanaars weer terug zijn, komt hij ook terug. En hij schrikt dan, als hij ziet, dat men weer rustig aan het tennis sen is. Ze komen met wat voor aanstaande burgers bij elkaar. En hij vraagt: wat gaan we nu doen? Wat nu gebeurd is, is nog maar kinderspel bij hetgeen er komen zal. En één van hen antwoordt met een citaat van Léon Bloy „J'attend les Russes et le Saint Esprit". Maar „afwachten" is niets voor een man als Struycken. Hij blijft actief voor de publieke zaak en neemt deel aan de Nederlandse Unie. Hij is in die jaren chef-per soneel bij de Hollandse Kunstzijde Industrie en in die functie toont hij zich een zeer vooruitstrevend man. Hij richtte toen al een on- dernemersraad op en nam het initiatief tot de prestatie-beloning. Voor zijn openbare activiteiten wordt hij gegijzeld. Als hij enige tijd later vrijkomt, begint zijn ver zetswerk in de ondergrondse. Hij is de leider van verschillende ver zetsorganisaties, en komt de sta king in 1944, dan worden de Duit se geweren op hem gericht en moet hij de dood in de ogen zien. Het resultaat is, na de oorlog, zijn arbeid in de tribunaal-recht spraak. Hij stond op het juiste standpunt, dat alleen dié mensen moesten worden berecht, die de collaboratie welbewust hadden ge zocht, de andere verdedigt hij. Dat wordt hem kwalijk genomen. Maar zo is Struycken, een man van ka rakter. Er wordt uit dien hoofde tegen hem geageerd, maar hij houdt vol te doen wat hij juist acht. Want dit is het kenmerkende van zijn karakter, dat soepel ge noeg is, dat hij nooit heeft toege staan, dat de normen van het be staan worden ondergraven. Daar heeft hij als gouverneur van Cura cao ook tegen moeten vechten. Zijn pleiten voor het tribunaal was een pleiten voor de mens. Zo pleitte hij voor een arts, die uit zuivere mensenliefde in de kolonne Seyffart had gediend. Hij bezocht hem in het kamp, waar deze arts de mystieken van Theresia van Avila en Joannes van 't Kruis zat te lezen. Struycken vroeg hem, waarom hij dat had gedaan. Ik kon die mensen toch niet alleen la ten gaan, zei hij, zonder enige hulp. Struycken krijgt hem vrij. Waarop die arts zegt: „Maar dat kan toch niet. Ik kan die ongeluk kige mensen in het kamp toch niet alleen laten". En vrijwillig ging hij terug naar het kamp. DAT ZIJN ZO VAN DIE HER INNERINGEN. Toen werd hij aangezocht voor het voorzitter schap van de Mijnindustrieraad, Maar hij hoorde er niets meer van. Totdat hij op een goede dag een telefoontje kreeg van de mi nister president Dr. Drees. Wat denkt u, waarvoor ik u gevraagd heb hier te komen, zei dr. Drees hem in Den Haag. Hij dacht, dat Minister Struycken temidden van zijn gezin. Onderaan van links naar rechtsHuib (10), mi nister Struycken, Pia (8), mevr. Struycken, Tieleke' (17), Tomas (12). Bovenste rij; Michiel (15), Jan Pieter (20), Willebrord (18) en Teun (22). het voor de M.I.R. was. O nee, zei Drees, ik wil u vragen minis ter Weyers op te volgen als minis ter van Justitie. ik vroeg na tuurlijk het in beraad te mogen houden. Goed, maar het mocht niet te lang duren. Jk praatte met Weyers zelf, met Van Schaik, met mijn vrouw en met goede vrien den, zegt hij en allen raadden zij het mij aan. En toen dacht ik: „Laat ik het avontuur maar wagen." Het avon- tuur duurde nog geen negen maan den, toen het ministerie ten val kwam door het uittreden van Stik ker. Maar in die tijd had hij het gratiebeleid omgebogen. Drees vroeg hem toen eens: „Kan dat zo allemaal maar?" Hij antwoordde: „Als u mij dat nou niet vraagt, hebt u er ook geen last van, hoogstens ik." De volgende periode ligt dan in de Antillen. Ook daar pakt hij de zaak weer principieel aan. Ik had het me veel gemakkelijker kunnen maken zegt hij nu, als ik alles maar rustig had getekend. Het eerste conflict ontstond over de benoeming van een kandidaat notaris in het notarisambt als waarnemer, waarbij een contract was gesloten onder concurrentie beding. Dit is in strijd, zei hij, met de waardigheid van het no tarisambt. Daarna wilde men hem dwingen een ontslagen postambtenaar weer officieel in hetzelfde ambt aan te stellen. Hij zei: dat gaat niet. Zo ondergraaft men alle normen, dit is het begin van het einde. En dan vocht hij. Toen kwam de kwestie Van der Meer, die als minister van Justitie zijn advocatenpraktijk wilde aanhouden. Hiermee, zei hij, komt deze hele gemeenschap op losse schroeven te staan. Bij deze conflicten ondervond hij niet al tijd de juiste medewerking. Men wilde hem toen ontslag laten ne men. Als ik dat zou toestaan, zei hij, zou ik handelen in strijd met de belangen van deze ge meenschap. De plaatsvervangen de minister-president gaf hem toen gelijk. Hij kwam toen naar Den Haag, om het beleid met de volgende re gering, die toen in de maak was, nu eens voorgoed vast te leggen. De kabinetsformatie had toen al bijna vier maanden geduurd. En toen werd hem gevraagd te willen optreden als minister van Binnen landse Zaken en vice-minister president. Hij wilde eerst niet. Maar de crisis duurde al meer dan drie maanden. Dat ging ook niet en toen aanvaardde hij het maar. TOCH VINDT HIJ met alle moeilijkheden die tijd op Curacao de mooiste tijd. Zijn vrouw Mathea Struycken-Veldbrugge, stond hem daar trouw terzijde. Zij vond het daar ook een prachtige tijd. Zij -deed niet alleen veel sociaal werk zoals voor het Beatrixfonds, de nazorg t.b., het Kankerfonds, de melaatsenzorg, de opleiding van de na-schoolse jeugd, maar zij hadden ook tijd om zich aan hun geliefde sporten te wijden, zwem men, zeilen en mevrouw Struy cken deed ook nog aan diepzee- duiken. Maar daar kwam dus bij de for matie in 1956 een einde aan. Het werd een moeilijke tijd. Een huis hadden zij nog niet. Zij woonden in een hotel met alle kinderen. Acht stuks. Op zijn departement lagen vijf pensioenwetten op hem te wachten en de salariskwestie voor de lagere en middelbare ambtenaren. Een moeilijke mate rie. Zakelijk is er in die paar jaar heel wat gebeurd. Men'merkt dat niet zo, omdat dit departement niet spectaculair is." Eerlijk ge zegd hij verkoopt het in de Kamer ook niet spectaculair. Maar de werkclassificatie en de prestatiebeloning bij de Rijks dienst worden nu ingevoerd. Hij heeft het personeelsbeleid bij al le departementen gestimuleerd. Er is een bewust beleid voor grenswijzigingen gekomen. De wet op de financiële verhouding is klaar en wordt nog ingediend. De kampeerwet en de provincie wet zijn zo goed als klaar. De ziektekostenregeling wordt nu ein delijk beslist. In het conglomeraat Rotterdam en Den Haag is veel oud zeer opgeruimd. Als waarne mend minister van Justitie heeft hij in enkele dagen een oplossing gevonden voor de voetbaltoto. En zijn benoemingsbeleid is goed ge weest. Denk alleen maar aan de benoeming van burgemeester Kolf schoten in Den Haag. Hij durft - beslissingen te nemen. Hij is meer zakelijk ingesteld dan politiek. Dat is eigenlijk nog zo gek niet en over de waarde daarvan moet men niet gering denken. FRANS SCHNEIDERS Gistermiddag heeft de rector-magnifi- cus van de r.-k. universiteit te Nijmegen, prof. dr. G. W. Groeneveld. in tegenwoor digheid van vertegenwoordigers der uni versiteiten van Nijmegen en Leuven en i van gemeentelijke en militaire autoritei ten de Belgische universiteitsweek ge opend. Prof. Groeneveld dankte in zijn ope ningswoord de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, ervoor dat Nijmegen de Belgische Universiteitsweek krachtens de Belgisch-Nederlandse cul turele overeenkomst mocht houden. Voorts verwelkomde hij een aantal gasten onder wie de Belgische ambassadeur. F. X. J. M. G. baron van der Straeten Wail- let en andere autoriteiten, onder wie mgr. prof. dr. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur van de St.-Radboud- stichiiig het vrijwel volledige curatorium met als voorzitter dr. J- P. A. Hoefnagels, vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur van Nijmegen, de deken van Nij megen migr. C. van Dijk en de garnizoens commandant te Nijmegen. Deze universitaire week. welke duurt van 9 tot en met 13 maart is gewijd aan wetenschappelijke onderwerpen op het gebied van wijsbegeerte rechtsweten schap cultuurgeschiedenis en andere. Deze onderwerpen zullen worden behan deld door hoogleraren uit Leuven, Brus sel en Gent De eerste voordracht werd gehouden door mgr. prof. dr. J. Coppens uit Leuven die sprak over Nederlandse hoogleraren aan de universiteit te Leuven. Tot de Franse Revolutie was Leuven de katho lieke universiteit voor de Nederlanden en er werden drie Hollandse colleges ge geven voor de opleiding van priesters. Na de Franse Revolutie werd de universiteit enige tijd gesloten en eerst na 1830 kon zij haar deuren weer openen. Toen werd op enkele, uit Limburg afkomstige Neder landers een beroep gedaan. Dit waren onder meer de geleerden Pieter Willemse. Martens Anton Dupons en Ubachs. Uit Brabant kwamen geleerden als Verhoeve en mgr. Van Bommel. Met bijzonder veel waardering herinnerde spreker aan prof. Aiberdinck Thijm die in 1870 aan de Leu vense universiteit werd verbonden. Deze heeft, zeide hij. veel bijgedragen tot een betere verstandhouding tussen Nederland en België. In latere iaren groeide de be langstelling van Nederland voor Leuven en omgekeerd en gingen honderden stu denten de universiteit in Leuven bezoe ken. Na een ontvangst door de rector en de senaat in de kleine aula van de universi teit, begaf het gezelschap zich naar de Akademische boekhandel Berkhout op Plein 1944. Hier wordt ter gelegenheid van deze Belgische week een bijzondere tentoonstelling gehouden van wetenschap pelijke werken, belletrie en algemene wer ken over het Belgische culturele leven. Heel Barneveld heeft gisteren een groot deel van de dag zonder water gezeten. De Waterleiding Mij Gelderland n. v. ontdek te namelijk omstreeks tien uur een lek in de hoofdaanvoerbuis tussen Voorthuizen en Barneveld. Onmiddellijk begon men met de repara tiewerkzaamheden, waarbij het waterlei dingnet werd afgesloten. Dit kwam bij zonder slecht uit, omdat honderden huis moeders maandag als de wasdag beschou wen. Ook tegen etenstijd ondervond men veel hinder van deze waternood. Om streeks half drie 's middags was het lek dicht en gaven de kranen weer water. De landelijke federatie van heiwerkers heeft de minister van Justitie a. i. maan dag telegrafisch verzocht om opheffing op korte termijn van de aan een aantal Am sterdamse Ifeiers opgelegde dwangsom men. Deze werden opgelegd bij de von nissen in twee korte gedingen in het na jaar van 1958, resp- over een langzaam- aan-actie en een staking. De bestaande dreiging van verkoop van de inboedels van deze heiers veroorzaakt een ongewen ste toestand in de gezinnen, zo wordt in het telegram gezegd. Artikel 74 van het Wetboek van Straf recht vermeldt de mogelijkheid, dat he Openbaar Ministerie schikkingen tref met overtreders van verkeersvoorschi if- ten ten einde een strafvervolgirg te voor komen. Verleden jaar is een artikel 74 bis tot stand gekomen, dat dezelfde mo gelijkheid opent voor bij algemene maat regel van bestuur aan te wijzen opspo ringsambtenaren. Deze is nog niet in werking getreden, maar dit zal eerlang gebeuren, zodat bedoelde algemene maatregel van bestuur dan kan worden afgekondigd. Een amtelijke commissie, die de mi nister van Justitie verleden jaar instelde om deze kwestie voor te bereiden, is thans gereed gekomen en als gevolg van het feit, dat de minister voornemens is het hem gegeven advies te volgen, zal met 1 mei bovenbedoelde bevoegdheid worden verleend aan geüniformeerde op sporingsambtenaren in onderdelen van de Arrondissementen Breda, Rotterdam, Zwolle en Leeuwarden, voorts aan de ver- keersgroepen van de rijkspolitie in die arrondissementen, aan de rijkspolitie in ressoricn der arrondissementen Zevenber gen, Zwolle, Steenwijk en Sneek, de ge- mccnte-politie te Breda, Rotterdam. Zwol le, Kampen en Sneek. In de algemene maatregel van bestuur zullen worden opgesomd de overtredin gen, waarvoor hij zal gelden. Het zal hier betreffen eenvoudige verkeersover tredingen- Er zullen uniforme bedragen worden vastgesteld, te betalen voor be paalde overtredingen en naar de soort van overtreders (voetgangers, wielrijders enz.) De bedragen zullen 2.50, f 5, en 7,50 zijn. Zoals gezegd, betreft het hier een te nemen proef. (Van onze correspondent) De Bornese politie deed na vele maan den speuren een goede vangst met de ar restatie van de 21-jarige H. B. en de even oude J. B. uit Bornerbroek. Deze jongelui maakten er een gewoonte van om gere geld kippen te stelen bij boeren uit de om geving. De dieren werden dah panklaar ge maakt en in een café verorberd. DE DRIE ZOEKGERAAKTE KLEUTERS in Krimpen aan de IJssel na een bange nacht weer terug bij hun moeders, nadat ze 's ochtends door een jonge tim merman in een in aanbouw zijnd huis waren gevonden. Links mevr. Bremer met de 3% -jarige Marinus en de 5-jarige Jenny, rechts mevr. Van der Hoek met de 3V2-jarige Piet. - - - - Uit officiële bron wordt vernomen dat de eerste-burgemeester van Leopoldstad, Tordeur. naar Roeanda-Oeroendi is "bver- geplaatst. Voorts wordt vernomen dat de Belgi sche minister van Kongo en Roeanda- Oeroendi het ontslag van de inspecteur- generaal van de territoriale politie van Belgisch Kongo, kolonel Charlier, heeft aanvaard. Hij zal ter beschikking van het ministerie van landsverdediging worden gesteld. De directer-generaal van de voorlich tingsdienst in Leopoldstad. Detry, is naar Brussel teruggeroepen. Met het oog op de reorganisatie van de voorlichtingsdienst zal een adviseur worden aangewezen. Tenslotte wordt in bevoegde kringen vernomen dat de rechter, die belast is met het onderzoek in de zaak tegen Diomi. de burgemeester van Ngiri-Ngiri, die daags na de onlusten in Leopoldstad werd aangehouden, Diomi binnenkort in vrij heid zal stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3