Dagblad voor Schiedam en omstreken fvormen van nieuwe regering Op scherm alleen vraagtekens Als E.E.G.-landen lonen gelijk zouden maken Dulles weer naar huis Deed Amerika in najaar geheime kernproeven? I Tweede Natobedevaart Eenmaal per week naar Singapore K.L.M.-positie verzwakking van Britse besluit wil BOAC tegen concurrentie beschermen Nederlandse vrachtwagens 595 inaal „naar de maan" Wat werd besproken met ministers Witte en Staf? Zestienjarige ivint toto-prijs „New York Times" meldt: niet opgemerkt door andere landen .ikwil Bolletje/' Geen concessie Nog méér tegenwerking DONDERDAG 19 MAART 1959 blijkt weer moeilijke zaak Wat doet de C. H. U.? Moeten Nederlandse 3 procent omhoog Duizenden medewerkers 40.000 militairen naar Lourdes Indiaan broeder bij de Redemptoristen Program, dat geen program is V,: by i vm HET WEER VOOR MORGEN Nederlands contingent van duizend man Na Singapore Prestwick en Manchester nieuwe amsche courant Bcel informeert nog 's-GRAVENHAGE, 19 maart 1959. (Van onze parlementaire redacteur) ï)e ontwikkeling van zaken in de kabinetsformatie zal voor een groot deel af hangen van het gesprek. da< de informateur gisteren met mr. Burger, fractie voorzitter van de PvdA heeft gevoerd Is de conclusie van dit gesprek negatief geweest en er is alle reden om dit aan te nemen, zoals wij in onze beschou wing van gisteren reeds hebben uiteengezet dan kan prof. Beel met het afstrepen van de mogelijkheden beginnen. Hij kan daar misschien mee door gaan, nadat hij vandaag prof. Oud heeft ontvangen. Enerzijds immers zal de PvdA wel geen neiging vertonen zonder een vast program met binding aan de fracties aan de regering deel te nemen er anderzijds schijnt ook de VVD niet happig tc zijn op deelneming aan de nieuwe regering. De oppositie van de laat ste jaren heeft deze partij geen windeieren gelegd en een oppositie van de PvdA alleen zou dit getjj wel eens kunnen doen keren. Zoals wij gisteren reeds schreven, blijft Sr dan tn eerste instantie niets andet^ over dan een christelijk kabinet, het ideaal Van de A.R. van de CHU echter is men hooit zeker. Zal zij de lijn van 1958 willen Voortzetten? In 1956 werd een rechtse coalitie door de CHU welbewust afgewe zen. Voorlopig dus niets anders dan vraag tekens. Intussen heeft prof. Beel tijdens zijn twee studiedagen toch nog enige mensen ontvangen en wet, zoals wij in een deel Van onze. editie van gisteren nog konden hielden, prof. Verrijn Stuarte de voorzit ter van de SER; minister Staf. minister Van Defensie en a.i. van Landbouw, en thinister Witte, minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Het. kan ziin, dat hij'van minister Witte informaties heeft willen ontvangen over de vraagstukken beueffende de woning bouw en de huren, zolang het SER-advies ontbreekt. Minister Staf kan hij advies hebben ge vraagd om dezelfde reden over de subsidiepolitiek inzake landbouwproduk- ten of Over vraagstukken die betrekking hebben op de defensie. De PvdA is nl. gedwongen door haar linkervleugel voor een verlaging der defensielasten; mi nister Staf is hiervan een fervent tegen stander. Toch vraagt men zich in politieke krin gen gf of deze gesprekken niét een andere betekenis hebben gehad. Ir. Staf heeft nl. reeds enige tijd gele den duidelijk en onomwonden te kennen gegeven, dat hij niet op zijn post wenst terug te keren. Minister Witte heeft dit hooit openlijk verkondigd, maar insiders Weten, dat hij geen verlenging van zijn ministeriële periode wenst. Hij heeft zich meermalen in die geest uitgelaten. Nu ban men in de politiek van z.ulk een uil- spraak nooit zeker zijn. Wie zal zeggen, dat hij het niet zal doen, als er een be roep op hem wordt gedaan, omdat de kabinetsformatie anders gevaar zou lo pen? Maar dat hij het niet meer ambieert is zeker. Op de huishoudbeurs te Amsterdam is een pop- penmocder gekozen. Duizend kinderen ver schenen voor de jury. De uitverkorene werd de zeven-jarige Suze Reekers met haar pop, die door Suze zelf vervaardigde kleertjes droeg. De pop- penmoeder van A nister-, dam kreeg een fraaie poppenwagen, welke zij meteen in gebruik nam. Bovendien ontving Suze een waardebon van f 25. ver, dat hij al aan het polsen is over de personen, die bepaalde ministeries zouden moeten gaan bezetten. Het zou echter kunnen zijn, dat hij zich in deze twee gevallen van de stand van zaken heeft willen overtuigen om de komende forma teur tijdverlies te besparen. Het gesprek met prof. Verrijn Stuart zal men moeten zien in verband met het ad vies dat de SER zal uitbrengen over de sociaal-economische situatie, huren, lonen en subsidies. Naar aanleiding hiervan zal prof. Beel een soort program willen op stellen. Dit woord program is in dc pers al eens gevallen, maar het is ons hekend, dat prof. Beel dit een te groot woord vindt. Hjj schijnt het meer te zien als een be palen der standpunten ten aanzien van de saillante kwesties van het komende rege ringsbeleid. Het opstellen van het echte program of richtlijnen schijnt hü liever aan de formateur over te laten. Intussen is er parlementair deze week nog het een en ander te doen. Minister Struycken krijgt nog twee drukke dagen. Vanmiddag is hij van het Huis ten Bosch naar de Eerste Kamer gereden om in een verenigde vergadering van de beide Ka mers de huidige parlementaire zitting te sluiten. Dit is een voorrecht, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken is voor behouden. Het parlement is dan ontbon den, maar deze periode zonder parlement duurt slechts een dag, want morgen zal de minister de nieuwe zitting van de Sta- ten-Generaal weer openen. Na .deze plech- tigtheid komt de Tweede Kamer dan bij een om de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden te onderzoeken en een voordracht Op te maken voor het voorzit- geduurd. Van de andere kant is orof. terschap van de Tweede Kamer. Beel, die nog pas bezig is aan de bestude- En intussen informeert prof. Beel ge ring van de vraagstukken, toch niet zo stadig voort. In dit licht gezien zouden deze bezoe ken, die maar heel kort hebben geduurd, niet in verband hebben kunnen staan met de voornemens van de beide ministers om niet terug te keren in een nieuw ka binet. Zou het gegaan zijn om adviezen, ieder op hun eigen terrein, dan zou het esprek, zo zegt men, wel langer hebben KM Over enkele dagen zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles, hef Walter Reed hospitaal te Washington verlaten. De behandeling van het kanker gezwel met roentgenstralen is beëindigd, Maar de minister zal onder medische con- i trole blijven, totdat een beslissing is ge- vallen over zijn toekomst als minister van buitenlandse zaken is genomen. Na deze periode zal hij Washington verlaten en voor ongeveer twee weken elders rust gaan houden (Van onze Haagse redactie) De Raad voor hc( Midden- en Kleinbe drijf heeft zich gitseren langdurig bezig gehouden met de behandeling van het rap port van de Commissie Euromarkt. Hier in wordt o.m. geconcludeerd, dat de Ne derlandse vestigingswetgeving qua opzet gewijzigd zal moeten worden in verband met de gemeenschappelijke Europese markt. Het E.E.G.-verdrag veronderstelt nl. het stellen van eisen van handelsken nis, vakbekwaamheid en kredietwaardig heid. Inzet van een uitvoerige discussie was de kwestie van de „equal pay" (het ge lijk maken van de lonen in de E.E.G.- landen). Hiercfver bleken de meningen uiteen te lopen. Een groep uit de raad was van oordeel, dat een verbod van door berekening in de prijzen van de „equal pay" in strijd is met het E.E.G.-verdrag; een andere groep meende, dat het_ een zaak van de Regering is, om dit. uit te maken. Zij zal zich ten opzichte van de - Jx..if partners moeten verantwoorden, indien doorberekening niet zou geschieden. Voor Nederland zou een verwezenlij king van de gelijke beloning naar het oordeel van de Raad. een gemiddelde loon- kostenverhógirffe van 2.5 tot 3 pet beteke nen; de invoering van het Franse systeem van betaling van overuren een van 4 oct. Het tweede onderwerp, waaraan aan dacht werd besteed, was dat van de vrij willige sanering. Een interessant onder deel hiervan handelt over de vraag, wan neer het ogenblik aanbreekt, dat een be drijf zou moeten worden gesaneerd. Pe riodieke statistieken over de samenstelling en ontwikkeling van de inkomens uit mid den- en kleinbedrijven zouden hierbij dienstig kunnen zijn. De huidige situatie geeft nergens aan leiding orS tot landelijke saneringsvoor zieningen over te gaan in een bepaalde branche. Wel zijn er een aantal randbe- drijven. die in moeilijke omstandigheden verkeren. Indien saneringsmaatregelen zouden moeten worden getroffen, zullen deze naar het oordeel van de Raad. moeten bestaan in büv. een algemeen verbindend verklaring van een desbetreffende onder- nemersQvereenkomst, beperking van vesti gingsvrijheid en een heffing ten behoeve van een saneringsfonds. Al deze maatre gelen zullen echter pas na advies van de bedrijfslichamen kunnen worden geno men. Streekontwikkelingscommissies worden op die plaatsen, waar van ontvolking sprake is. gewenst geacht. De V. S. hebben ju september 1958 op een hoogte van circa 480 km een serie geit eime kernonlplofftngeu teweeg gebracht, zo meldt de „New York I lines'". De proeven zijn door de marine genomen onder toezicht van het ministerie van defensie en de commissie voor atoomenergie. Zij zijn reeds aangeduid als „het grootste wetenschappelijke experiment, dat ooit is verricht". Hel blad zegt, rl-it de proeven, die nog niet eerder zijn bekend gemaakt, niet zouden zijn waargenomen door andere landen cji gegevens van grote militaire en wetenschappelijke waarde hebben opgeleverd. Militair gezien waren ze vooral van betekenis voor de ontwikkeling van het systeem voor afweer tegen rakelten. De „New York dimes" schrijft verder, dal hel experiment bekend staat onder dc naam „Project Argus". NOG MOET DE ZESTIENJARI GE LEERLING van de eerste klas van de Hogere Technische School in VlissingenLeen Junielet uit Ovezande (Zuid Beveland) op de fiets naar het station en op een andere fiets van het station Vlis singen naar school. Nu hij echter eer. goede kans maakt, een vijfde deel van de K.N.V.B.-pool te krij gen hetgeen neerkomt op bijna twintig mille, ziet het er naar uit, dat hij binnenkort wel zal gaan brommen. EIERBESCHUIT Droog weer met zonnige perioden, maar vannacht en morgenochtend plaatselijk mist of laaghangende be wolking. Hogere middagtemperatu- ren. Zwakke zuidoostelijke wind. Vrijdag 20 maart: zon op 6.45, onder 18.51; maan op 13.51, onder 4.11. Duizenden mensen zouden bij de waar nemingen, die de gehele wereld hebben omspannen, ingeschakeld zijn geweest. Het Newyorkse blad zegt pas tot publi- katie van een en ander te zijn overge gaan, nadat gebleken was, dat de Russen op de hoogte waren van de theoretische gevolgen, die men van kernproeven op grote hoogte kan verwachten. Volgens de „New York Times" is er onder de werkers aan het project „soms nogal heftig" gedebatteerd over de vraag of de resultaten al dan niet be kend moesten worden gemaakt. De ge leerden waren voorstanders van be kendmaking, de militaire en politieke leiders waren er echter tegen gekant. Kortgeleden zouden echter enkele top leiders van het ministerie van defensie zich voor beperkte publikatie hebben uitgesproken. De kernapparaten, die voor de ontplof fingen ziin gebruikt, zouden door raketten met meerdere trappen gelanceerd zijn. De raketten waren voorzien van vloeibare of vaste brandstof. Het blad weet voorts te melden, dat de raketten gelanceerd zijn vanf het dek van de „Norton Sound", een 15.000 ton metend vliegtuig-moederschip, datenkele jaren geleden is verbouwd tot een schip voor het doen van raketproeven. Een woordvoerder van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie verklaarde later in Washington, dat hij de berichten in de „New York Times" bevestigen noch tegenspreken kon. Een woordvoerder van het ministerie van defensie zei geen commentaar te kun nen geven op het verhaal van het blad. Vier juni vertrekt uit Nederland een groep van ongeveer 1000 militairen van alle rangen naar Lourdes. Zij maken deel Het terugvallen van drie transitfrequenties op één eindpuntfrequentie per week in Singapore betekent voor de K.L.M. uit commercieel en concurrenlie- oogpunt een verzwakking, aldus een communiqué dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren heeft uitgegeven. Het geeft hierin commen taar op de zeven punten, die het Britse ministerie van transport en burger luchtvaart heeft bekend gemaakt als redenen voor het Britse besluit om dc K.L.M.-frequenties op de dienst AmsterdamSingapore van einde maart af tot ééns per weck terug te brengen. Het toestaan van een eindpuntroute moge zo zegt het communiqué formeel een concessie zijn. materieel is het dat niet. Een eenmaal wekelijkse dienst op een zo belangrijke route kan nimmer een gezonde commerciële exploitatie ople veren. Het Is volledig misplaatst om van een buitensporige concurrentie te spreken bij een exploitatie op basis van twee frequen ties per week; en zulks te meer Indien men let op de vele frequenties waarmede de BOAC en de Qantas deze dienst ex ploiteren. De gangbare uitleg van de Brits-Neder landse luchtvaartovereenknmst is dat niet alleen het aantal passagiers, dat per vlucht wordt vervoerd tussen Nederland en Singapore v.v. doch ook het aantal dat tussen Nederland ®n tussenliggende oun- ten v.v. wordt vervoerd in aanmerking moet worden genomen voor het antwoord op de vraag hoeveel frequenties gerecht vaardigd ziin. Deze gezamenlüke aantal len bliiken zo te zijn. dat een tweemaal wekelijkse dienst gewettigd is Voorts la ten de bepalingen van die overeenkomst toe. dat de beschikbare nlaatsruimte voor het vervoer tussen punten onderweg wordt benut De Britse interpretatie, dat alleen het aantal passagiers tussen Nederland en Singapore bepalend is. is wel zeer onge bruikelijk en restrictief De conclusie ligt voor de hand. aldus het communiqué dat het betreurenswaar dige Britse hpsluit voornameiïiU is geïn spireerd door het streven nm BOAC. die wel zeer onfortuinlijk schijnt te hebben geëxploiteerd te beschermen tegen de con currentiekracht van de KLM. ongeacht de eisen van een gezonde ontwikkeling van het internationaal luchtverkeer en het geen een goede luchtvaartverhouding niet Nederland vraagt. uit van de tweede Nato-bedevaart, die mp 6, 7 en 8 juni 40.000 militairen uif de Nato-landen naar Lourdes brengt onder leiding van de Franse legerbisschop..kar dinaal Feltin aartsbisschop van Parijs. De militairen zijn afkomstig uit de Ver. Sta ten. Engeland. Nederland .België. Frank rijk. Duitsland. Portugal. Italië en voor het eerst uit Turkije. Denemarken en Noorwegen. Ook militaren uit Spanje ne men aan de bedevaart deel. Denemarken en Noorwegen worden geadopteerd door het Lourdes-comité in Nederland en door Katholiek Thuisfront, dat evenals de vo rige maal de materiële verzorging der deelnemers uit Nederland op zich neemt. Deze verzorging strekt zich thans ook uit tot de militairen uit de twee noordelij ke landen. onder de 1000 Nederlandse deelnemers bevinden zich 20 zieken. Hun bedevaart is gratis. De 40.000 man worden onderge bracht in tentenkampen op de flanken der heuvels rond Lourdes. De Franse le gerleiding verschaft het tentenmateriaal. De menage is afkomstig uit de Nato- keukens. De kosten voor deelneming aan de bedevaart bedragen voor de Neder landse militairen f 125. Minister Staf heef» te bijzondere beschikking voor deze be- levaart uitzonderingsverlof toegestaan. Naar het A. N. P. uit Engelse bron heeft vernomen zou de „British Overseas Aairways Corporation" (B.O.A.C.) er bij de regering van het Verenigd Koninkrijk op hebben aan- gedrongren het daarheen te leiden, dat het aantal frequenties wordt be perkt dat de K. L. M. heeft op Priestwick (bij Glasgow in Schot, land) en op Manchester. K.L.M.Vraagtekens! B(j informatie bij de K.L.M. deelde men ons desgevraagd mede dat bij de K L.M een dergelijk gerucht wel is doorgedron gen. Men heeft evenwel nog geen enkele aanwijzing, dat het inderdaad zo zal zjjn. In de kapel van de paters Redempto risten te 's-Hertogcnbosch heeft gisteren een forse Indiaan, geknield op dc altaar- trappen, met krachtige stem verklaard, dat alles wat de wereld het hoogste schat. If del is en hij van nu af slechts Christus wil volgen. Het was de 33-jarige H. Bis- wane, een Arowak indiaan uit het gebied van de Aganakreek in Suriname, die werd ingekleed als Redemptorist en daarbij de naam broeder Hendrik kreeg. De plechtigheid werd verricht door pa ter A. Donicie CssR. die jaren geleden in het Aganadistrict de eerste contacten tussen de congregatie der Redemptoristen en de inheemse bevolking heeft gelegd. Hij hing thans Biswane de zwarte toog om. omgordde hem met de singel en reikte hem het kruis en de rozenkrans uit. Daarna sprak hij hem toe in het neger-Engels. Een plechtig Te Deum be sloot de plechtigheid. Vermeldenswaard is nog. dat een neef van de nieuwe novice, broeder Edgard CssR (Ferdinand Allamake) drie jaar ge leden eveneens bij de Redemptoristen is ingetreden. Hij is sinds 1957 werkzaam in Paramaribo. Óok broeder Hendrik hoopt mettertijd naar zijn geboorteland terug te keren. In 1947 vervoerden Nederlanders over de weg een lading van 241843 ton ter Waarde van f 9.874,517. In 1953 ruim 800.500 ton 17.621.218) en in 1958 meer dan 2.408.000 ton f 55.183.669). De 160(1 Nederlandse vrachtwagens maakten ver leden Jaar ruim 234.000 ritten en zij leg den een afstand af van ongeveer 46 mil- he'ad?n kilometers, d.w.z 1150 maai de omtrek van de aarde of 595 maal een rit naar de maan en terug. Dit vertelde gisterenmiddag de heer K. C. A Colette directeur van de NIWO tijdens een ledenvergadering van de vak afdeling internationaal vervoer van de na tionale organisatie voor bet beroepsgoe- dererjvervoer wegtransport, die in Utrecht werd gehouden. Tn zijn toespraak die handelde over problemen rond het Nederlandse inter nationale wegvervoer, zei spreker o.m dat men zich erop moet voorbereiden dat Frankrijk wel eens zou kunnen overgaan tot contingentering van de nodige auto risaties om van en naar dit land te mo gen rijden. Ten aanzien van Duitsland verklaarde hij. dat hij verwacht, dat dit land in de naaste toekomst de belastingen zal ver hogen. waarschijnlijk op de brandstof. Ook acht hij het niet uitgesloten, dat in de Bondsrepubliek slechts bepaalde we gen zullen worden aangewezen voor het internationale wegvervoer door wagens die een bepaald tonnage te boven gaan. Als resultaten van de activiteiten van de NIWO tn de afgelonen laren noemde hij onder meer een kleine verhoging van het contingent Belgische machtigingen, een yer'aging van de „Befërderungssteu- er" in Duitsland, een verruiming van de torgesfane afmeting van de wagens in Zwitserland, een reductie van 25 pro cent op de „Surtaxc" In Frankrijk en een verlaging van de „Beförderungsteu- er" in Oostenrijk, De heer Collettc kwam lot de conclusie, dat de Nederlandse weg vervoerders niet al te pessimistisch moeten zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1