Een kwart eeuw geleden overleed Koningin Emma QjJ-bodijjao: hoge kwaliteit Een „nachtvlinder" Noordaroninase in land het Arbeidsconflict op Ongeorganiseerden brengen vertroebelend element V andaag Zij blijft onvergetelijk Aug ustinessen van St.-Monica vierden zilveren jubileum prijzen Bonn wil een raket bataljon oprichten A.A.T.-chauffeurs knepen één oog dicht Blikvanger Beste manier van bestrijden is de oorzaken wegnemen Modieuze REGENMANTELS Parhacoats Hogere prijzen voor grond in B-drielioek WetetblmociecAeatiaS -^P&O top/AedtoUes Minister Struyeken opent „Keukenhof" Marie Olivette overleden Bij elkaar zijn als medemensen Stichting geologisch onderzoek N.-Guinea Langste chartervlucht van de K. L. M. Twaalf trucks in een greppel maar de staf dik tevreden over ;,black-oui"-oefening Oververmoeid Voor vierde maal brand in schuur op Texel Overnameprijs voor baconvarkens verlaagd V B DONDERDAG 19 MAART 1959 PAGINA 3 liet was op een regenachtige voorjaarsdag, 20 maart 1934, morgen, juist 25 jaar geleden, dat het persbureau Vaas Dios des ochtends om kwart over acht in een extra nieuwsuitzending via de radio mededeelde, dat Koningin Emma was overleden. Men had het kunnen verwachten. Want men wist, dat de grijze vorstin.reeds sedert 16 maart ernstig ziek was. Toch kwam dit over. lijdensbericht voor velen in den lande nog vrij plotseling. Menigeen zal op dat ogenblik stellig enige moeite hebben gehad om dit korte doodsbericht Ie verwerken als gold het een persoonlijk verlies. Want koningin Emma was in vrijwel alle kringen van ons volk ze r geliefd. ijfenvijftig van haar vijfenzeventig levensjaren heeft zij lief en leed met ons volk mogen delen. Mater Augustina ridder Oranje Nassau ?v, Zegenrijk werk 53.000 km in 135 vlieguren Oog dichtknijpen Zelden of nooit i Gecompliceerd karakter handig, practisch en onmisbaar 5.90 .v:- v.^v,.' nings gezondheidstoestand werd met de dag minder. Wat nu? zo vroegen velen in den lan de zich in die dagen af. 's Konings zo nen zowel als zijn populaire broer Hen drik waren reeds lang geleden gestor ven. En het tienjarige prinsesje Wilhel- mina was natuurlijk nog veel ie jong om te regeren. Het was de weduwe van de vorst, die deze kwestie tot een oplossing bracht, zij zou totdat haar dochter de leeftijd van achttien jaar zou hebben be reikt, de taak van Koningin-Regentes op zich nemen. Uit die dagen dateert het bekende lied „Van een koningsvrouwe" (woorden van Boele van Hensbroek, muziek van Ar- nold Spoel), dat meer dan een halve eeuw op het programma van menige zangvereniging en liedertafel heeft ge staan. Vol liefde en toewijding heeft koningin Emma na 's konings dood zich op haar tweeledige taak toegelegd, als regentes het bestuur over ons land en als moe- der de opvoeding van haar dochter. Met fijngevoelde tact hield zij zichzelf zoveel mogelijk op de achtergrond. De jaren van het regentschap waren verre van gemakkelijk voor koningin Emma. Het landsbelang eiste, dat vele bezoeken moesten worden afgelegd zowel binnen' het land als over onze grenzen. Toen in september 1898 prinses Wil- helmina als koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd gekroond wist ko ningin Emma, dat zij een grote taak tot een goed einde had gebracht. Van dat ogenblik af trad zij niet meer op de voorgrond dan strikt nodig was en zij trok zich zoveel mogelijk uit het open bare leven terug. Op Paleis Noordeinde en in het Huis ten Bosch kon men haar niet langer vinden. Des winters woonde zij voortaan in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag, terwijl zij de zomermaanden placht door te brengen op het paleis Soestdijk. Maar niet om te rusten. Daarvoor gevoelde zij zich aan het begin van deze eeuw nog veel te jong en bezat zij te veel initiatief. Toen ons volk haar na het beëindigen van het regentschap een huldeblijk wil de aanbieden, werd een grote som gelds bijeengebracht. Koningin Empia heeft dit bedrag toen besteed voor de stich ting van een groot sanatorium voor tu berculoselijders, het Oranje-Nassau- oord te Renkum. Hiermede werd een eerste stap gezet voor een daadwerke lijke bestrijding van één der ergste volksziekten, wélke omtrent de eeuw wisseling nog duizenden slachtoffers per jaar ten grave sleepte. Sedert het jaar 1910 kennen we allen de collecte voor de Emmabloem, waarvan de op brengst bestemd wordt ten bate van alle tuberculose-slachtoffers, ongeacht godsdienst of politieke kleur. Minder bekend is, dat één der zusjes van Em ma (beiden waren toen nog heel jong) aan deze ziekte ten offer is gevallen. Zouden we te veel zeggen als we gelo ven, dat het vroege sterven van haar zusje de kiem heeft gelegd voor haar grote levenswerk ip latere jaren? Zo iets komt immers meer voor. Heeft ome Jan, de stichter van het zg. kope ren stelenfonds ook niet een broer ge had, die op jeugdige leeftijd aan de tering is gestorven! Vorig jaar zomer is deze ome Jan,, Jan van Zutphen, op bijna 94-jardge leeftijd overleden. Op het gebied van de bestrijding der tuberculose heeft Jan van Zutphen veel met koningin Emma mogen samenwer ken. Het was ook Jan van Zutphen die op een bijeenkomst tot stichting van een standbeeld voor koningin Emma verklaarde dat zij dit eigenlijk al reeds, lang heeft en wei het mooiste, dat men zich maar kan denken, nl. een erezuil in het hart van °fts volk. Maar zelden was een vorstin zo ge liefd als koningin Emma dit geweest is in ons land. Zij Is een echte Neder landse geworden vanaf het ogenblik dat zij kort na haar huwelijk in januari 1879 voor de eerste maal bij Oldenzaal de Nederlandse bodem betrad. Zes ja ren na haar dood kwam de sympathie voor deze koningsvrouwe nog tot uiting toen haar standbeeld in Den Haag na de Duitse aanval op een nationale dag onder een schat van bloemen wel'd be dolven. Haar overlijden, thans een kwart eeuw geleden, bracht een week van na tionale rouw in geheel ons iand. Op dinsdag in de Goede Week, op 27 maart 1934, werd haar stoffelijk overschot ter ruste gelegd onder het mausoleum in de Nieuwe Kerk te Delft. Het was toen meer dan 43 jaren geleden sinds de laatste bijzetting daar plaats had ge> vonden. Niemand vermoedde toen nog, dat nog geen vier maanden later, in juli 1934, de Delftse grafkelder opnieuw zou moeten worden geopend om de ge maal van koningin W'ilhelmina, prins Hendrik, ter aarde te bestellen. B.v.R. Toen zij het besluit nam de echtge note te worden van de koning der Ne derlanden betekende dit voor deze twin tigjarige prinses van het Duitse vorsten dom Waldeck Pyrmont een opdracht, wel ke haar zeer bewust en ontdaan van alle romantiek, voor ogen moet hebben ge staan. Opgevoed in een groot gezin wist Zij als jong meisje reeds, dat een men senleven eerst dan waarde heeft als men iets kan betekenen voor zijn medemen sen. Ernstig moet prinses Emma dan ook hebben nagedacht, alvorens zij het hu welijksaanzoek van de koning aanvaard de en zij aan haar ouders bekende, dat zij de zware, maar mooie taak, waar foor zij zich gesteld zag, op zich wilde hemen. Wie echter zou denken, dat men in heel Nederland blij was, toen koning Willem de Derde zijn jonge bruid aan ons volk voorstelde, vergist zich. Want de koning er is geen enkele reden °m dit te verbloemen had een ietwat driftige natuur en was allesbehalve ge makkelijk voor hen, die in zijn onmid dellijke omgeving moesten verblijven. £elfs de vurigste oranjeklanten staken 'n die dagen hun bekommernis met een kO-jarige prinses, die met een 62-jarige vorst in het huwelijk was getreden, niet °nder stoelen of banken. Bovendien was men in 1879 de twee iaar vroeger overleden echtgenote van de koning, koningin Sophie, nog niet Vergeten. Toch hebben velen, die de toe komst van het Oranjehuis in die dagen donker inzagen, ongelijk gekregen. Zo- f'el de liefde als de tact, waarmede ko ningin Emma haar echtgenoot heeft om ringd als wel de geboorte van prinses yilhelmina op 31 augustus 1880 hebben de gevoelens van de koning dermate ver- I (Van onze verslaggever) Het zilveren jubileum van de orde der Augustinessen van St.-Monica is een grandioos, blij en gelukkig feest geworden. De grote receptiezaal van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht puilde, na afloop van de plechtige H. Mis in de kerk aan de Oudegracht, aan alle kanten uit, toen daar de „symfonie der duizend" werd uitgevoerd door al diegenen die in de loop der jaren met de zusters in contact zijn gekomen cn daarvoor hun dankbaarheid kwamen betuigen. Dat minister dr. M. Klompé bij deze gelegenheid mededeling kon doen van de benoeming van de stichteres der orde, mater Augustina van Rejjsen, tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, was in de feestvreugde een zeer groot hoogte punt. Eén van hart was het thema van de ontroerende feestpredikatie van die andere zuil van de orde, pater Sebastianus van Nuenen OESA, één van hart was ook het gevoelen, dat op deze blijde, overstelpend drukke receptie heerste. Rijk gesorteerde collectie in charmante jeugdige modellen - sprekende dessins, in zonnige kleuren vanaf 39.75 Structuurstoff en in flatteuze ruitjes de grote mode voor de sportieve vrouw, in speciale weer- en winduitvoering vanaf 34.75 u Zoals bekend is er sprake van, dat landbouwers gevestigd in de zgn. „B- driefaoek", tussen Berkel, Bleiswijk en Bergschenhoek. het veld moeten ruimen voor verdreven Westlandse tuinders. Gis teren zijn enkele facetten van deze kwes tie behandeld tijdens de vergadering van het bestuur van het Landbouwschap. Indien landbouwgrond in tuinbouw- grond wordt omgezet, krijgt deze een ho gere economische waarde. Bij verkoop van de gronden in de B-driehoek zouden de eigenaren dus, naar de meninig vart de commissie grondgebruik, in feite recht hebben op een hoger bedrag dan onder de geldende regelingen is toegestaan. Deze opvatting stuitte echter op een serie bezwaren, waaronder het voorkeurs recht van een pachter bij verkoop van een boerenbedrijf. Voorts werd de vraag gesteld, of de grondkamers met ver hoogde prijzen voor landbouwgronden, bestemd voor de tuinbouw, akkoord zou den mogen gaan op grond van de Wet vervreemd ine- landbouwgronden en de Pachtwet. Besloten werd de kwestie voor nadere studie en advies naar de commissie grond, gebruik terug te wijzen. P1a.et4e Minister Strujjcken, zal op 24 maart de opening van de tiende nationale bloemen tentoonstelling „Keukenhof" te Lisse ver richten. Dit zal geschieden tijdens een lunch, die voor genodigden op de „Keu kenhof" wordt gehouden. Marie Olivette, de vroegere actrice en ster uit de tijd van de stomme film, is op 67-jarige leeftijd overleden als gevolg van een folie brand in haar luxe-flat in het New Yorkse stadsdeel Manhattan). Olivette is bevriend geweest met Lillian en Dorothy Gish en vele andere sterren uit de begintijd van de film. 'derd, dat zeker de meer ingewijden '!un oordeel in gunstiger zin hebben boeten wijzigen. Zeer lezenswaardig zijn de bladzijden, f'elke onze vroegere koningin Wilhel- ^'ina in haar boek „Eenzaam maar niet a'leen" schrijft over haar eerste levens uren. Haar diepe christelijke geloofs overtuiging dankt zij in de eerste plaats 'l;>n haar moeder. Koningin Emma sloeg .''■timer een zondag over om naar de "J'Tk te gaan. Hagenaars weten zich nog ®°ed te herinneren, dat zij nog de laat- ,'e zondag voor haar ziekte, 11 maart Q 4, in de Bethlehemkerk de godsdienst- éfening heeft bijgewoond. Ons land rouwde, toen kort na het in- jOilen van „de bare winter van negen- 's" de koning overleed en zijn stoffelijk „'erschot in de grafkelder van Delfts euwe Kerk werd bijgezet. Reeds lang v;'n te voren had men het overlijden "h de vorst zien aankomen, want 's ko- In de uitbundig versierde Augustinus- kerk aan de Oudegracht had tevoren pa ter Van Nuenen met assistentie van de pastoors dr. A. Wouters en Chr. Leenhou wers een plechtige h.mis opgedragen, waarbij de gezangen werden verzorgd door de fraters Augustijnen uit Eindhoven. Bij de h.mis waren o.m. aanwezig mi nister Klompé, enkele burgemeesters uit plaatsen waar de zusters hun kloosters hebben gevestigd, en bijna alle 155 leden van de orde. Pater Van Nuenen bewees aan de hand van het werk der zusters, dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn. In de waarachtigheid van het bij elkaar zijn als medemensen wordt gestreefd naar het geluk van het dienstbaar zijn voor elkaar. In een grote synthese die teruggreep op barmhartigheid, liefde en vriendschap, vatte de predikant tenslot- Deze foto toont Dag Hammarskjoeld, de secretarisgeneraal van de Ver enigde Naties tweede van links), tijdens een bezoek aan het wereld beroemde Burmese bouwwerk de Shwedagon Pagode te Rangoon. Hammarskjoeld maakte een good- wilLreis door Zuidoost-Azië. te het karakter van het leven der zus ters binnen en buiten de kloostermuren samen. Temidden van de naar schatting meer dan duizend mensen die de receptie be zochten, sprak minister Klompé een rede uit, waarin zij al haar bewondering iegde voor het werk der zusters, dat principieel zonder enige overheidssteun plaatsvindt. „Iedere groep in nood, jonge vrouwen, onderduikers, hongerlijders, daklozen en bejaarden, vonden bij u een open hart. Velen van ons denken nog dat caritas wil zeggen een gift te leggen op de collecte schaal en dan zoeken de organisaties het wel uit.... De enige weg echter waar langs wij de idealen van het christendom kunnen tonen is de mensen een gemeen schap te geven, waarin zij zich thuis voe len". Ook de aartsbisschop, mgr. dr. B. AI- frink, sprak een kort felicitatiewoord uit. Hij kenschetste hef werk der zusters als een getuigenis van christelijke liefde. Hij sprak de hoop uit, dat deze geest van ge tuigenis geren in deze kloostergemeen schap zou mogen blijven bestaan, opdat zó heel veel zegenrijk werk onder heel veel mensen kon worden blijven gedaan. West-Duitsland is van Plan tegen het einde van dit jaar een bataljon voor de luchtverdediging, uitgerust met Ameri kaanse luchtdoelraketten, op te richten. Dit heeft een functionaris van het minis terie van defensie te Bonn gisteren be kendgemaakt. Het bataljon zal voor tweederde met Nike-raketten van 't type „Ajax" en voor de rest met geleide projectielen van het type „Hercules" worden uitgerust. Laatst genoemde raketten hebben een grotere reikwijdte en zij kunnen van een kernla ding worden voorzien. Het personeel zal uit Westduitsers bestaan, maar de kern ladingen zullen onder Amerikaans beheer blijven, aldus de woordvoerder. Later werd van de zijde van het Ameri kaanse leger te Washington meegedeeld, dat er in april een gevechtseenheid met Redstone-raketten in West-Duitsland zal worden gestationeerd ter versterking van de NATO-strijdkrachten De Redstone heeft 'n reikwijdte van 320 km en de ra ket kan van een kernlading worden voor zien. Het is de tweede eenheid van dit type. dat naar de Bondsrepubliek gaat. Voorts heeft de Westduitse minister van defensie Strauss gisteren contracten gete kend volgens welke de bondsrepubliek 66 straaljagers van het type „Starfighter F 104" zal aankopen, waaronder een twee tal lesvliegtuigen. Voorts krijgt de West duitse luchtmacht nog 200 toestellen, die in de Bondsrepubliek in Licentie zullen worden gebouwd. De aflevering van de jachtvliegtuigen zal, naar men verwaclït. tegen het eind van dit jaar beginnen. De minister van Zaken Overzee en zijn ambtgenoot van Financiën a.i. hebben een „Stichting Geologisch Onderzoek Ne derlands Nieuw-Guinea" in het leven ge roepen. Deze heeft ten doe] de organisatie en uitvoering van een algemeen economisch- geologisch onderzoek in Ned. Nieuw-Gui nea, met bijzondere aandacht voor nu cleair belangrijke delfstoffen. Dit zal ge schieden in samenwerking met dedienst, die in Ned, Nieuw Guinea is belast met de zaken van de mijnbouw. De heer B. Krijger, secretaris-generaal van het ministerie van Zaken Overzee is voorzitter van de raad van bestuur. De KLM-Constellation PH-LDO „Maas tricht" zal in de komende dagen de lang ste chartervlucht in de historie van de KLM maken. Voor het vervoer van diver se scheepsbemanningen zal het toestel een afsand van meer dan 53.000 km. af leggen. De route loopt van Amsterdam naar Jo hannesburg, Vanuit Zuid-Afrika steekt de „Maastricht" de Indische Oceaan over op weg naar Tokio. Ze zal daarbij can tussenlanding maken op Mauritius, dat tien jaar geleden zo'n grote rol speelde in de KLM-verbinding naar Djakarta. Uit Tokio wordt weer koers gezet naar Pa kistan en vandaar naar Hongkong. Hier begint de laatste etappe met bestemming Europa. In totaal zal de .Maastricht" op deze reis 135 uren in de lucht zijn. Twee-derde van de reis zal het toestel worden gevlo gen door een bemanning onder gezag voerder J. T. Braaksma. Zgn. slipbeman ningen nemen zijn taak daarna over. (Van onze verslaggever) DELFZIJL, woensdag. We zijn dezer dagen naar Delfzijl gereisd om er een nachtvlinder te ontmoeten. En om meteen een voor de hand liggend misverstand te voorkomen Delfzijl is tenslotte de derde havenplaats van ons land! het ging ons alleen maar om een militaire oefening, die daar onder deze merkwaardige, maar toepasselijke code-naam dinsdagnacht begon en tot vrijdagochtend voortduurt. Het speelt zich allemaal namelijk 's nachts af: op de smalle, bochtige asfalt wegen in het land van kleine dorpen met noordelijke namen als Sauwerd, Hol- wierde, Uithuizermedum, Bedum enz. Tweehonderdzestig voertuigen van net grote 112e Transportbataljon uit Nunspeet maakt daar elke nacht een zga. black-out-rit (rit zonder verlichting) over een route van 140 kilometer. In de nachtelijke kou zagen we ze in „pakketten" van twintig voorbijschuiven: een jeep voorop, dan een truck met een blauwe kolonne-lamp en dan de rest, een ziekenauto tot slot. Elke wagen twee pin kelende licht-oogjes voorop, die nauwelijks uitstralen en op 75 meter afstand niet meer zichtbaar zijn. De chauffeur heeft er in feite niets aan en moet zich maar richten op de rode achterlicht-streepjes van zijn voorganger, die op 50 meter nog maar net te onderscheiden zijn' Dank zij de medewerking van de ge meentebesturen, die de straatverlichting hadden „uitgedaan" cn van de bewoners, die op verzoek van hun burgemeesters zo veel mogelijk hadden „verduisterd", was het een buitengewoon realistische oor- logs-oefening. Zo realistisch zelfs, dat aan het einde van de rit in de eerste nacht; twaalf drietonners in greppels en tegen bomen belandden tamelijk zacht overi gens, want de rijsnelheid bedroeg 20 ki- j lometer per uur. De chauffeurs, niet: gewend aan deze ongewone inspanning,; waren toen oververmoeid door het turen j in de duisternis. tegen een zo realistische mogelijke achter grond afspeelden, werd bijna nooit het sein tot een volledige verkeers-verduiste- ring gegeven. De omstandigheden lieten het niet toe. Om het in werkelijkheid te beoefenen moest men zoeken naar een gebied, waar ten eerste weinig diep wa ter langs de weg, ten tweede weinig nachtverkeer en ten derde veel medewer king van de gemeentebesturen aanwezig was. En zo'n gebied heeft men nu in de maanden voorafgaande aan de grote troepenverplaatsingen naar Frankrijk gevonden in Noord-Groningen. Het 112e Transport Bataljon, waarvan alle leden doorknede AAT-ers zijn, is een van de speciale onderdelen, die straks in de zomer en in de herfst met drie-tons DAFS de gevechtsgroe pen van het Eerste Legerkorps naar La Courtine in Midden-Frankrijk zuilen moeten brengen. Daar worden dit jaar de grote oefeningen gehouden, omdat er in eigen land geen plaats voor is. Deze troepenverplaatsing vraagt veel training van de AAT-chauffeurs en die krijgen ze bij „Nachtvlinder" dubbel en' dwars' de wagen naar de kant glijdt. Eén oog dichtknijpen of groene bril gebruiken bij verblindend tegenlicht. Een half uur voor de rit wennen aan de duisternis. Niet pra ten met de bijrijder. Zó achter je voor ganger, dat je steeds vier rode licht streepjes ziet en niet twee (een optisch trucje, dat een aanwijzing geeft voor de onderlinge afstand). Geen lantaarns ge bruiken, want zelfs een batterij-pitje kan al gevaarlijk verblinden enz. Afgezien van de oververmoeidheid, kon men de problemen over het algemeen goed de baas. De radio-posten van de ma rechaussee op de controle-punten gaven de passeertijden op de minuut door en dat gaf in het hoofdkwartier bij Delfzijl reden tot tevredenheid. Behalve dan in de onmiddellijke om geving van het bivak waar vandaag op hoog bevel flink geslapen wordt om nieuwe vermoeidheidsincidenten te voor komen merkt de degelijke Noordgro- ningse bevolking maar weinig van deze „nachtvlinder" zoals het ook betaamt. Bartelt Doorenbosch, de kastelein van ,,'t Oude Gerechtshuis" in Holwierde die ons met warme koffie laafde, gaf als enig commentaar: „Ik hoTen't wat bromm'n, maar daar blieft 't bie". De meeste be woners van Holwierde het dorp van de schaatser Jan Pesman! en van al die andere Noordgroningse plaatsen, lagen op één oor, toen de AAT-ers hun DAF's dor de straten schoven, vechtend tegen de slaap en turend naar de rode streep jes, enkele tientallen meters voor hen uit. Biack-out-rijden, een bijna absoluut ver eiste in oorlogstijd als alle transporten in de nachtelijke uren en verduisterd zullen moeten worden uitgevoerd, kan op het ogenblik maar zelden of nooit in groot verband worden beproefd. Zelfs bij de grote herfstmanoeuvres, die tot 1954 in Duitsland werden gehouden en die zich Behalve de gewone moeilijkheden van voorbereiding en organisatie die zijn er altijd meer dan een buitenstaander ver wacht en de leiding, i.e. overste De Visser en majoor Silliacus hebben er hun han den vol aan moeten allerlei andere zaken geregeld zijn. Elke chauffeur heeft zijn instructies: rijsnelheid, rusttijden, passeertijden. Rijden midden op de weg, omdat men dan gemakkelijker voelt ais Gistermiddag is voor de vierde achter eenvolgende maal brand uitgebroken in een schuur van de boerderij „Madura" in De Cocksdorp op Texel. De schuur, waarin machines stonden en hooi en stro was opgeslagen, brandde geheel uit. Het vee kon, op twee varkens na, worden ge red. Ook de machines bleven voor het vuur gespaard. De schade wordt geschat op ongeveer 100.000 en wordt door ver zekering gedekt. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De ongunstige opbrengst van bacon op de Engelse markt is voor het bestuur van het Produktscihap voor Vee en Vlees aan leiding geweest om de overnameprijs voor baconvarkens met ingang van maandag aanstaande met 5 cent Per kg te verlagen. Dientengevolge zal dan voor de bacon varkens van 63 t.m. 70 kg in de kwaliteits klassen 1 t.m. 4 een prijs gelden resp. van 2.32. 2.28, 2.24 en ƒ2.20 per kg koud geslacht. Gisteren is in Tilburg het achtste con-1 kunnen ontstaan, zijn trouwens meer ge- gres der Sociale Interacademiale, dat ge wijd is aan de bestudering van het con flict. begonnen met e<n inleiding van prof, dr. T. J. H. M. van der Ven over het arbeidsconflict. Na enige opmerkin gen over het sociaal conflict in het alge meen gemaakt te hebben, stelde de in leider in het licht, hoe het arbeidscon flict het voor de sociale politiek bij uit stek relevante conflictstype is geworden. In dé 19e eeuw stond het klassenconflict op de voorgrond. Naar marxistische op vatting is de klassenstrijd een proces, dat uiteindelijk naar een andere maatschap pijorde zal leiden, een continue, dynami sche en dramatische handeling dus, een conflict in de volle zin van het woord. De burgerlijke sociaal-politici, die naar verbetering der toestanden en verzach ting der tegenstellingen streven, relative ren het hegrip van de klassenstrijd, doch blijven daarin wel de oorzaak van feite lijke arbeidsconflicten zien. In de meer recente tijd, nu de maat schappelijke orde als een arbeidsbestel wordt gekarakteriseerd, waaraan prak tisch eenieder deel heeft, heeft het niet vee] zin meer de arbeidsconflicten onder het oogpunt van een latent klassencon flict te beschouwen. De belangen groepen, waartussen arbeidsconflicten differentieerd geworden. Zo is het te be grijpen, dat arbeidsconflicten behalve loonarbeiders ook zelfstandige arbeids- verrichters kunnen betreffen zowel de genen, die in een verhouding met cliën ten treden (zoals de medische beroeps groepen) als degenen, die dat niet doen (bv. zelfstandige bakkers). Hierin kan reeds een reden gelegen zijn om een aantal varianten in het arbeids conflict te onderscheiden. Een andere re den ligt in het feit. dat de uitingsvormen verschillen. De werkstaking ;s de meest spectaculaire uitingsvorm, doch daar naast zijn er andere, zoals de sabotage en de langzaam-aan:actie. Vervolgens moet gewezen worden op verschillende nevenverschijnselen. Afgezien van de uitingsvorm en van de categorie die het betreft, doet het arbeidsconflict zich al tijd voor als een collectief machtscon flict. Vooral bij juridische benadering wordt niet zelden te weinig aandacht be steed aan het collectieve element. Prof. van der Ven ging vervolgens in op het gecompliceerd karakter, dat het tegenwoordige arbeidsconflict pleegt te vertonen. In de eerste plaats zijn de partijen, ieder voor zich niet altijd homo geen. Dissidenten en niet-georganiseer- den kunnen een vertroebelend element brengen in de partijverhoudingen. Voorts is het mogelijk, dat tijdens de duur van het conflict nieuwe conflicts partijen optreden. Een typische complica tie doet zich voor, waar zoals bij de ar beidsvoorwaardenvorming regei is ge worden de publieke overheid belangheb bende is geworden en dus in een even tueel conflict gemengd zal zijn. De over heid is dan een partij op ander niveau, die pretendeert een hoger belang te ver- tegenwoordigen. Is de overheidsinstantie een orgaan der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, dan is de complicatie nog evidenter. Het conflict kan dan de interne verhoudingen van de vakvereni- gigen beroeren. Om deze reden is men in vakverenigingskringen nogal eens hul- i verig voor vaststelling van arbeidsvoor waarden bij verordening van een pu bliekrechtelijk bedrijfsiichaam. Tot slot stelt de inleider de vraag. In verband met de recentelijke in de Ame rikaanse literatuur weer geponeerde op vatting, dat sociale conflicten een „func tie" vervullen, of men arbeidsconflicten In het algemeen niet het best zou kunnen laten „uitzieken?" Hij meende te moeten waarschuwen tegen een lichtvaardige be vestigende beantwoording van dit vraag. Indien men althans niet voornamelijk ziet naar de betekenis van het arbeidscon flict voor de innerlijke struztuu) van een conflictspartij op zichzelf, maar naar de betekenis voor de verhonding van de partijen t.o.v. elkaar en tevens naar de betekenis voor de maatschappelijke ge ïntegreerdheid van de groep, dan zal men eerder voor de functie van de arbeids- vrede dan voor die van het arbeidsconflict opteren. Daarmee is niet gezegd, dat zij kost wat kost de kop moeten worden ingedrukt. De beste manier om conflic ten te bestrijden 1» nog altijd in oorzaken weg te nemen. EEN BLIKVANGER OP DE ELECTRIC ENGINEERS-TEN TOON STELLING te Londen is de grootste klok ter wereld. De dia meter is 18 meter. Na de tentbon- stelling zal de klok te koop zijn voor 125.000, Advertentie. voor RECEPTIES Hoogstraat 111 R'dam Tel. 11781!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3