¥an Melle's koffie en thee! SNELHEID Vereenigde Blik boekte bevredigend resultaat DE ARTS aan het sterfbed Geef ze hun -lach terug.. DUBBELVLUG! Stijging omzet te verwachten 4 „a, j 'ÏU&UU/< DONDERDAG 19 MAART 1959 PAGINA 6 Van Nelle heeft voor ons de juiste koffie en de juiste thee... precies naar onze smaak - en dat is nu ook helemaal de kwaliteit, die wij willen: Van Nelle-kwaliteit. Van Nelle's koffie: Het pittige, lekkere kopje koffie, waar je zo'n trek in kunt hebben; 'n heerlijk aroma, 'n verrukkelijke smaak. Koffie, die je góed doet... koffie, waar je zo echt naar kunt verlangen!... 25 ct. korting! f l.79 per 250 gram Van Nelle's thee: De kleur, de geur, de smaak - alles getuigt van de zorg, waarmee de Van Nelle-theesoorten zijn uitgezocht en gemengd... Wilt u genieten van een écht Engelse melange? Probeer dan eens ASSAM-thee. Die zal u opperbest bevallen, als u van „Engelse thee" houdt! De ideale twee: Van Nelle's hoJ'Jie en thee! Van Nelle's ASSAM-thee 90 ct per 100 gram Geldomzet nagenoeg gelijh Uitbreiding produktie capaciteit Vertromven in toekomst Rechterlijke macht Gouden insigne voor A. W. Knppens Th. Steenkamp werd ereburger van Uithoorn Europa Chemie Nieuwe Europese beleggingsmaatschappfl «fcfi Tientallen keren per week zegt U nu wat Vim! U wrijft of boent even en dan verdwijnthet moeilijkste vuil. Alles helder schoonEn dubbel- vlug. Dat doet Super Vim. Dubbel- krachtige Super Vim, in de nieuwe, fonkelgroene, vochtwerende bus./ VIM schuimt en kan niet krassen! Vraag onze cadeaufolder bij uw winkelier of bij Van Nelle, afd. cadeaus - Postbus 817, Rotterdam .jjlsL -ta Van Nelle's GOUDMERK koffie kunt u tijdelijk met een kwartje J korting per pak kopen. Profiteer I daarvan en drink nu de beste koffie, die Nederland u kan bieden: Van Nelle's GOUDMERK - de naam zegt 't al De N.V. Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam heeft over 1958 een voordelig i saldo exploitatierekening geboekt van 4.327.837 (v.j. 4.095.139), terwjjl deelne mingen 286.348 (268.636) opbrachten. Voor afschrijvingen wordt 1.608.685 (1.915.476) bestemd, terwijl interest f 174.401 (386.293) vereist. Pensioenvoorzieningen vergen f 100.000 (onv.) Aan het vernieuwings fonds wordt 200.000 gedoteerd (v.j. f 50.000, terwijl toen nog f 100.000 naar de reserve prijsverschillen ging). Na aftrek van belastingen ad f 1.414.749 (893.781) res teert een winst van f 1.116.350 (918.223). Zoals bekend is, wordt een dividend voorgesteld van 10 (9) pet over het kapi taal van f 7,5 miljoen (onv.). In het verslag is thans voor de eerste maai een gecombineerde verlies- en winstrekening opgenomen. Deze geeft een exploitatie-winst te zien van f 5 900.245 en een opbrengst van deelnemingen van 64.450. Voor afschrijvingen wordt 2.194.611 in mindering gebracht en in terest vergt f 180.922. Na dotatie voor pensioenvoorzieningen ad 100.000. dotatie aan het vernieuwingsfonds ad i 200 000 en aftrek van belastingen ad 1.978.642 sluit de gecombineerde verlies- en winstreke ning met een saldo winst van 1.370.519 Ondanks het feit, dat in de eerste maan den van 1958 de bezetting van de fabrie ken onvoldoende was, kon een bevredi gend resultaat worden bereikt. Dank zij een opleving nadien, die zich in het ver dere verloop handhaafde, was de gelds waarde van de omzet in de cmbailage- secto<- uiteindelijk nagenoeg gelijk aan die over 1957.. Als gevolg van de beperkte prijsdaling van blik betekent de vrijwel gelijke geldswaarde dat in feite van enige stijging van de goederenomzet in deze sector kan worden gesproken. Door het bewust verminderen resp. be ëindigen van produkties, die in het ver leden verliesgevend waren, daalde de om zet in de ijzerseclor. De directie slaagde *r niet In ter compensatie van de afgesto ten onrendabele opdrachten voldoende nieuwe orders aan te trekken. Ondanks de genoemde omstandigheden kan in zo verre van een verbetering in de situatie worden gesproken, dat ook in de ijzer sector een rendabele bedrijfsvoering kan worden bereikt. Dit bleek uit de resulta ten van de fabriek te Doesburg. Welis waar moest 1958 nog met een verlies wor den afgesloten, doch er was niettemin een beduidende verbetering t.a.v. voorafgaan de jaren. Op de omzetstijging in de kunststoffen- sector, die in 1957 werd bereikt, is in 1958 een bescheiden terugval gevolgd. In de laaatste maanden trad een herstel in en de vooruitzichten voor 'n verdere stijging lij ken thans niet ongunstig. Een verdere uit breiding van de produktiecapaciteit ligt in het voornemen. De geldswaarde van de totale omzet daalde met ca. 7 pet, doch door in de laatste jaren doorgevoerde ra tionalisatie en verdere mechanisatie was het financiële resultaat, beter dan in 1957. De in de V.S. aangekochte volautomati sche lijn voor de fabricage van conserven- bussen werd in 1958 in de fabriek te Delft in bedrijf gesteld. Zowel bij de aankoop van deze lijn en van andere apparatuur, alsook op ander terrein, was de samen werking met de American Can Comp. zeer waardevol. Nadat in 1958 was besloten de p-oduktiecapaciteit van het bedrijf te Utrecht uit te breiden, werd de bouw van de daarvoor nodige bedrijfsruimte vol tooid. Zodra de bestelde apparatuur is op gesteld, verwacht de directie de voorziene stijging in de afzet te kunnen opvangen. Ook bij de N V. Electro Blikfabriek te Leeuwarden waarvan alle aandelen In het bezit van Verblifa zijn. vindt een niet on belangrijke verdere uitbreiding van de produktiecapaciteit plaats. Door kortere levertijden verminderde de balanspost voorraden met ruim 2 mil joen tot 10,6 miljoen. Grotendeels als gevolg hiervan verbeterde de liquiditeit in verheugende mate. In 1958 werd voor 243.000 in gebouwen geïnvesteerd. Voor verdere modernisering en uitbreiding van de machinale outillage en het autopark werd rond 1.522.000 besteed vaste goede ren, machines en transportmiddelen staan per uit. 1958 te boek voor 3.934.728. De verzekerde waarde bedraagt ruim f 57 miljoen. De inkomsten uit deelnemingen over 1957 waren bevredigend en ook over 1958 mag een tevredenstellende opbrengst worden verwacht. Door de toegepaste ra tionalisatie en specialisatie verminderde het totaal aantal werknemers van eind 1955 tot eind 1958 van 3331 tot 2592 perso nen. D.i. ruim 22 pet. Hierdoor is het mo gelijk gebleken de in die jaren opgetre den stijgingen in lonen, sociale lasten en kosten althans gedeeltelijk op te vangen om zodoende het hoofd te bieden aan de toegenomen en nog steeds toenemende concurrentie. Indien de opleving aanhoudt verwacht de directie da« dc omzet dit jaar boven die van 1958 zal komen. Met het oog hierop werden de maatregelen tot uitbreiding van de produktiecapaciteit genomen. Daar de onderneming, die als hoofdbedrijf de levering van emballage-artikelen heeft, in z.o sterke mate afhankelijk is van de acti viteiten in velerlei takken van nijverheid, kan slechts de hoop worden uitgesproken dat de bedrijvigheid in ons land een ver dere toeneming zal vertonen. In sterke mate geldt dit ook niet betrekking tot de export, die door de afnemers wordt ver zorgd. De gang van zaken in 1958 en de voortdurend voortschrijdende rationalisa tie doet de directie de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. In het vorige jaarverslag werd melding gemaakt van het voornemen om in 1958 met de produktie van aerosoibussen te be ginnen. Een verdere bestudering van de hieraan verbonden problemen gaf de di rectie aanleiding een principiële wijziging in het project aan te brengen. Als gevolg hiervan is de uitvoering vertraagd, doch inmiddels zijn de voorbereidingen getrof fen om tegen het einde van 1959 met de produktie een begin te maken. Bij K.B. is aan mr. D. Visser op zijn verzoek me, ingang van 1 september 1959 eervol ontslag verleend als vice president van de rechtbank te Utrecht onder dank betuiging voor de in rechterlijke betrek kingen bewezen diensten. Aan mr. L. de Blécourt is op zijn verzoek met ingan van 1 september 1959 eervol ontslag ver leend uit zijn ambt van rechter in de 'rechtbank te Amsterdam eveneens onder dankbetuiging voor de in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. (Van onze correspondent) Tijdens de gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de r.-k. bond van Schoenmakerspatroons ontving de o,ud- voorzitter van de afd. Rotterdam van deze organisatie, de heer A. W. Kuppens, het gouden bondsinsigne, de hoogste on derscheiding die de bond verleent. De algemeen voorzitter, de heer P. J. de Jong uit Haarlem, wees er o.m. op, dat de heer Kuppens zich vooral op sociaal ge bied zeer grote verdiensten heeft ver worven. In verband met zijn gezondheids toestand heeft hij zich onlangs uit het ac tieve organisatieleven teruggetrokken. De afdeling Rotterdam benoemde hem reeds eerder tot ere-voorzitter. Onder grote belangstelling van de zijde van het bedrijfsleven en in tegenwoordig heid van tal van geestelijke en wereld lijke autoriteiten vond dinsdagmiddag in een buitengewone zitting van de gemeen teraad te Uithoorn de huldiging als ere burger plaats van de heer Th. St<-enkamp. president-directeur van de ter plaatse gevestigde bacon- en conservenfabrle- ken „De Hoorn". De burgemeester C. M. A. Koot, schet ste de verdiensten van de heer Steen kamp als Industrieel, orgaiisatieman en als mens en verklaarde o.m. het een voorrecht te achten deze eminente zoon van Uithoorn ais eerste het ereburger schap te mogen aanbeden. Tijdens deze buitengewone raadsverga dering werd ook n°g het woord gevoerd door dr. S. van Zwanenberg, president directeur van het Zwanenberg Organon Concern, te Óss en de heei J. -de Veer. voorzittpr van het Bedrijfsschap voor Vee en Vlees, waarvan de gedecoreerde lid is. Me, een verrassende elsprekendheld dankte de nieuwe ereburger de gemeen teraad voor zijn benoeming er de bur gemeester, alsmede de heren Van Zwa nenberg en De Veer voor hun woorden Tallozen maakte na afloop van de raadsvergadering gebruik van de gele genheid om in hotel „Hn Rechthuis" de heer Steenktmp te complimenteren. DE twintigste eeuwse mens is niet alleen kleinzeriger dan zijn voor ouder, die geen pijnstillende middelen en geen narcose kenden, de moderne westeuropese mens Is in te genstelling tot zijn minder beschaafde voorzaten ook met de dood, het be langrijkste moment van zijn leven veel minder vertrouwd. Dit moge pa radoxaal klinken, maar voer de be wust levende christen kan dit geen punt van discussie zijn. Voor hem is de dood geen vernietigend einde maar de overgang naar een nieuw en beter bestaan. De gedachte aan de dood moet daarom niet alleen som ber zijn. Het verlaten van deze we reld zal zonder twijfel banden ver scheuren evenals emigratie naar een ver land dat doet en oorzaak kunnen zijn van verdriet. Desalniettemin ge tuigt het van weinig diepgaand ge loof en vertrouwen als het verdriet dusdanig overheerst dat al het ande re erdoor wordt vergeten. Naast en in zekere zin tegenover het verdriet van de nabestaanden staat immers hetge- luk van de gestorvene. I-Iet zou interessant zijn na te gaan voor hoeveel christenen de gedachte welke de eerste les van de catechis mus ons voorhoudt realiteit is. Dit houdt natuurlijk niet in, dat de chris ten als een verstorven kluizenaar voordurend bij al zijn doen en laten moet denken aan de dood en het hiernamaals. De gedachte aan de dood verdringen, verstoppertje spelen met het onontkoombare is evenwel het andere uiterste. De vraag of men een stervende de ernst van zijn toe- tand onder ogen moet brengen is voor velen een groot probleem. En afge zien van het penibele van deze opga ve wordt de noodzaak door sommi gen zelfs bestreden. Voor mij is het altijd onbegrijpe lijk als een gelovig mens spreekt van een mooie dood als iemand plotseling onvoorbereid aan zijn eind komt en geen gelegenheid krijgt zaken te re gelen, die hij graag had willen af doen, dingen goed te maken die hij misdeed. Medicus en zielzorger worden uit hoofde van hun beroep regelmatig geconfronteerd met deze problema tiek. De medicus van wie verwacht wordt of althans verhoopt wordt dat hij de dood zal bedwingen en de geestelijke als de arts zijn machte loosheid moet erkennen. Voor de arts van een katholiek pa tiënt ls de kwestie in wezen eenvou diger hetgeen niet altijd betekent gemakkelijker omdat de katholieke patiënt het H. Oliesel moet ontvan gen en de dokter of de familie dit wel moet mededelen aan de zieke, waar door deze als regel zal begrijpen, dat zijn toestand zeer ernstig is. Bij de niet-katholieke christen, die de vertroosting van dit sacrament nie.t kent, ligt het anders en kan het voor de arts gewetensbezwaren od- leveren, vooral als de familie er te gen opziet of zelfs wil voorkomen, dat de patiënt met de ernst van zijn toe stand op de hoogte wordt gebracht. Daarom is het niet te verwonderen dat in protestantse kring een discussie hierover kan plaats vinden. Naar aanleiding van een sympo siumverslag in het Amerikaans „Christian Medical Society Journal'' „De christenarts aan het sterfbed" heeft de redactie van het protestant se maandblad Geloof en Wetenschap een zestal artsen en predikanten ver zocht hun mening te geven. Deze be schouwingen zijn gebundeld tot 'n be langwekkend en boeiend boekje. Het oorspronkelijke verslag waar mee het boekje begint doet wat kin derlijk didactisch en te schematisch aan. omdat het als een catechismus - les met vraag en antwoord, compleet niet bijbelteksten, de adviezen weer geeft, welke de Amerikaanse collegae terzake geven. Als basis voor de ge- dachtenwjsseling wordt het verslag er niet minder bruikbaar door. Behalve waar het gaat om de niet- gelovige zijn de schrijvers eenstemmig van oordeel, dat de stervende er rech' op heeft te weten waar hij aan toe is> „de barmhartigheid van het zwijgt zou hier onbarmhartig zijn". En da*1 is het minder belangrijk, dat de me' ningen nogal uiteenlopen over de wij' ze waarop men dit aan de patiënt wil mededelen. Er zijn vele wegel' die naar Rome leiden. Het zal troU' wens niet mogelijk zijn om hierover algemeen geldénde richtlijnen te Se' ven. Veel hangt af van het karakter de toestand van de patiënt en de persoonlijkheid van de arts, die de Se' wichtige woorden moet spreken. Uit de verscheidenheid der opvattin' g enkan de lezer zich een eigen me' ning vormen. Het is een zeer lezenswaard en \vn*r' devol boekje, dat ik warm zou wille0 aanbevelen, niet alleen aan collegae' ST., ai'ts- Uitgave J. IT. Kok N.V., Kampei Gisteren is op de Zwitserse effcc'e'j, beurzen de verkoop begonnen van PaI"c, eipafciebewijzen in een nieuwe belegging maatschappij die haar belangen heeft in vooraanstaande chemische ond«' nemingen uit 10 Europese landen. Dc P3 ticipatiebewijzen zullen tot 31 maart ts" een prijs van 100 Zw. fr. worden aan* boden. In de portefeuille van de nieuwe °e ,e'' gingsmaatsohappij, de ..Europa Chern zijn 84 chemische ondernemingen Ye <je genwoordigd. Deze zijn gevestigd 'nr,e' landen van de Europese Economische j, meenschap of in Engeland, Zwitser!3 Noorwegen en Oostenrijk. inpe° In totaal zijn hiermede in de atgelyv paar maanden 6 Europese belegg' maatschappijen o-pgericht n-1. de E-urun Éuropafonds en Industria. waarin s' ondernemingen tn de EEG-landen zilo-p» genomen, verder de Eurit en de lA-gS' Valor, voor ondernemingen in het gebied en tenslotte de Europa Chem1 De snelheid waarmede het nieuws de lezers bereikt ts belangrijk. Immers nieuws moet nieuw zijn. Een bericht heet van de naald wordt gelezen. Kers-vers van de pers ontvangt iedere dagbladabonnee zijn krant In de bus vol nieuws. Elke dag wordt de krant met een zekere spanning tegemoet gezien. Nieuws trekt altijd, tedere dag. Ook het advertentie-nieuws. Dagbladreclame ts bijzonder effectief door de aandacht, die tedere lezer tedere dag voor „zijn" krant heeft. Verover en verdedig uw debiet met dagbladreclame. .jJAÈt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6