Gemeenteraad sprak over de tram- en busverbindingen 1 HOUTMAN BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Geen dode steenklomp levend verleden maar Geheugen-hulp Geen onverdeelde vreugde om het E.T.I.-rapport maar vertrouwen, dat er iets bereikt zal worden moderne kleine piano's Ouer die, HUIS voor MOTOREN V. GARAGE WALDO kolen VREDEBREGT Oordeel van een gezaghebbend man over de Ruïne van Mathenesse Mi ■h Naklank Uitbreiding firma D. de Bruyn J Politiecijfers over 1958 De Rotterdamse St.-Liduina-Yoettoclit Gezongen avondmis voor r.-k. Vrouwenbeweging Voordrachten door dr. Jac. de Groot SCJ Wielerwedstrijden op Koninginnedag Programma school- voetbaltoernooi 1959 Katholiek Thuisfront Passage-Theater Over een actieve opzichter Monopole-Theater Over de Matthaeus- Passion Zesde vestiging N.V. Garage en Autobedrijf Unique (Vervolg Stadsnieuw» elders in dit blad) NSC ZATERDAG 21 MAART 1939 PAGINA 2 De gemeenteraadszitting van gisteravond werd geopend niet een beschouwing over de bus- en tramkwestie. Eerste spreker was de heer Scheffer (P. v. d. A.die zijn maidenspeech hield en daarbij blijk gaf een helder betoog met de nodige vaart ten beste te kunnen geven. Hij ging nader in op verschillende suggesties, die in het z.g. E.T.I.-rapport worden gedaan, er aan herinnerend, dat Schiedam vroeger in het bezit is geweesl van twee rechtstreekse verbindingen met Rotterdam, die van Schiedam-west van de firma v. d. Ende en die uit de Gorzen van de Haarlemse Broadwaybus Maatschappij. Hij wees op de verkeerstechnische problemen, welke binnen afzien bare tijd ten aanzien van lijn 4 zullen ontstaan. Een verlegging naar het komende Stadhuisplein zal een nadelige invloed op de goede gang van de verkeersstroom door onze stad uitoefenen. Damwachtcj Voor Herenmodes Tïmco nieuwe sc lm led amscne courant CITROEN 2 cv De jeugd vernielde voor 8990.86 Voor de eerste maal parkoers M in Nieuwland „Lemmy Caution incognito" Midden 13de eeuw Een gootsteen Actieve opzichter V erbouwingen Door drie meter muur 1 Él - IN ROTTERDAM Hij verklaarde het eens te zijn me, het splitsen van lijn 40, -aangezien Ke ihei - Schiedam en Schiedam - Hillegers- berg twee aparte verbindingen moeten zijn. Ook de "doortrekking van lijn 39 zal problemen opleveren. De oplossing door het rapport voorgesteld; met eèn afbui ging naar lijn 40, die een nieuwe route heeft gekregen, is aannemelijk, vooral als het nieuwe traject over de Nieuwe Dam- laan en spoorwegovergang gereden kan worden Hij was het er mede eens, dat de lijnen 39 en 41 in 't Singelkwartier on gewijzigd zullen blijven, maar vestigde de aandacht op de lus en de luchtheuvel bij de Swammerdamsingel alsmede op de Korte Sinaelstraat, waar de kinderen aan grote gevaren sloot staan, vooral ook omdat er geen politietoezicht is. Meer bussen over dit trajec- te laten lopen, is niet gewenst. Hii zag hier graag een on derzoek ingesteld en wilde de halte Rode Hek op de Rotterdamsedijk hand haven. Wat de voorgestelde abri's betreft, hoopte hij nadere bijzonderheden te ver nemen, o.a. ten aanzie-n van abri's op Rozenburgplein en Wilhelmdnaplein. Naar de sportvelden (Harga) en Bad Groenoord is een goede verbinding drin gend nod'" Hij hooote, dat B. en W. de R.E.T. van de noodzakelijkheid hiervan bij de komende besprekingen zullen kun nen overtuigen. Dat de vergunning nu voor slechts viif jaar verleend zal wor den, juichte hij toe, gezien de snelle ontwikkeling van 't verkeer in ons land. Er bestaat een behoorlijke service, maar men zal er toch naar moeten streven, mogelijke verbeteringen tot stand te brengen De heer Van Woerkom (V.V.D.) bracht eveneens enkele wensen naar voren, Zo ook de heer Engelsman (P.v.d.A.) die gaarne zou zien, dat een eventuele over eenkomst eerst nog aan de raad zou wor den voorgelegd, hetgeen mr. Peek hem toezegde. Het was de heer Reynart, (K.V.P.) die in zijn opmerkingen over het E.T.I.-rapport, .waartoe indertijd op Naast ruime keuze tn nieuwe nebben wij voorradig een mooie coll. be speelde instrumenten Bill, prezen Garantie. SINGEL 114—118 - SCHIEDAM Het is nog een naklank van de Boeken week. We ontmoetten op het Boekenfeest in de Rivièrahal iemand, die voor een Schiedamse naklank zorgde. Het was de schrijver van jongensboeken, Wim van Helden. Voor Schiedammers, meer speciaal de voetbalenthousiasten, bezit deze naam een bekende klank, of schoon hij ettelijke jaren geleden weer klonk. De naklank ervan krijgt inmiddels nog een actueel aspect, nadat Wim van Helden enkele jaren in het eerste elf tal van hett hans jubilerende Hermes- D.V.S. heeft gespeeld en nadien ln de lagere elftallen nog geruime tijd zijn man netje stond. Deze Wim van Helden, oud-voetballer, is de schrijver van jongensboeken, waarin niet een voetballer de hoofdpersoon is, maar een commissaris van politie. Rij ls de schepper van de Commissaris-Achter- berg-figuur. die bij de mannelijke jeugd een grote populariteit geniet. Hij heeft reeds een hele serie jongensboeken op zijn naam staan en is van plan er nog heel wat te schrijven. Wim van Helden kwam indertijd met D.V.S. naar Hermes.Misschien laat hij een van zijn boeken nog wel eens in Schie dam spelen. We hebben al een mooie titel voor hem: Het Geheim van de Ruïne van Mathenesse. Wfedden dat dit boek eventueel ook nog verfilmd wordt. De au teur Wim van Helden, die door sportie ve banden nauw met Schiedam verbpn- den is, werkt als het ware onder de rook van onze, stad. Hij is nl. als adjudant we- zaam op het spiksplinternieuwe politiebu reau aan het Marconiplein. Wellicht doet hij daar nog eens een inspiratie op met een Schiedams tintje. Daar zullen we dan maar op wachten. Het wordt zo lang zamerhand tijd. dat Schiedam opnieuw een goed plaatsje gaat innemen in de va derlandse letterkunde. Bordewijk heeft het in zijn „Verbrande Erven" en andere verhalen nu niet bepaald op zijn voorde ligst afgeschilderd. (Advertentie) OoflWaH No. 23938 81ste Jaargang DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 9 8 15 2 POSTREKENING NR 5 8 0 9 4 S ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bb contra** speciale tarieven. ING-EZONDEN MEDEDELINGEN t 0.30 per mm-hoogte. Bij contra» speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden i 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 CL Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden alge. sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Adsni Unfit*" ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal, 1 1M en 1 0.58 per zijn voorstel opdracht werd gegeven, naar voren gebracht, dat men te veel is uit gegaan van de bestaande situatie, waar bij dan getracht is, een soort compromis te vinden. Gaarne had hij gezien, dat er een plan was gemaakt, vanwaaruit verbeteringen zouden kunnen worden be reikt, aan de hand van de zich aliengs voltrekkende ontwikkeling van de stad. Hij verklaarde, allerminst voldaan te zijn over de strekking van het rapport, dat spreekt van 67000 inwoners van onze stad. die er 78000 heeft en dat weinig perspec tief opent ten aanzien van een logisch net van verbindingen. Spr. meende, dat aan het E.T.I. een meer nauwkeurige om schrijving van haar taak gegeven had moeten worden, hetgeen mr. Peek deed opmerken, dat aan de raad toenmaals is uiteengezet, wat men aan dit instituut gevraagd had, hetgeen door de heer Rava- nart werd toegegeven, ofschoon hij toch zijn bezwaren meende te moeten 'hand haven. Uit zijn breedvoerig betoog en de opmerkingen, die door andere raads leden werden gemaakt, kon worden af geleid, dat er nog vele wensen overblij ven. alhoewel men zich er rekenschap van geeft, dnt Schiedam wat de tram- en bus verbindingen betreft, een deel is van een groot geheel. Intussen betoogde de heer Reynart nog, dat in dit geval een andere ge meente de gevolgen en dus ook de kos ten zal^ moeten dragen van een overeen komst indertijd vrijwillig aangegaan, een opmerking, die zeer zeker het overwegen waard is en aan het standpunt van Schie dam eventueel kracht zal kunnen bij zetten. De heer Beekman (K.V.P.) wees op de betrekkelijkheid van de cijfers omtrent het passagiersvervoer van buslijn 40 en sprak de wens uit, dat er 's morgens en 's avonds een betere verbinding met Kethel-Noord tot stand komt, vooral ten behoeve van de schoolkinderen en dat de bus alsdan niet om het uur maar om het half uur zal rijden. Hij drong er tevens op aan, dat de T.E.T. ten aanzien van de verbinding met Kethel eerder de socia le functie van het vervoer dan de renta biliteit er van in aanmerking zou nemen. De heer Engelsman gaf toe, dat het Koemarktplein als centrum van de stad het beste raakpunt der verbindingen is. maar hij zag toch graag een tweede raak punt voor de stadslijnen, bijv. op het Ru- bensplein en vond de bus ten behoeve van de bewoners van de Slachthuislaan en om geving niet gelukkig. Hij vroeg zich af, waarom die proef rrtet bus 39 genomen is. De burgemeester, mr. Peek, is uitvoe rig ingegaan op de naar voren gehaalde bezwaren. Hij wees er op. dat de gedach te van een heer Reynart. n 'n plan voor een definitieve regeling te maken, prak tisch niet doenlijk is, aangezien Schiedam pas over 30 jaar volgebouwd zal zijn. Zul len er dan nog trams en bussen bestaan? Het gaat bij de huidige situatie om de re- ele mogelijkheden en in hoofdzaak maken de suggestie van het E.T.I.-rapport een bevredigende oplossing nog de eerstko mende jaren-mogelijk. Aan allo proefnemingen cn veranderin gen zijn bezwaren verbonden. Wat de ver keersstroom op het Koemarktplein be treft, deze zai minderen, wanneer Rijks weg 20 is. Dit werd inmiddels door de heer Reynart i - zijn repliek betwijfeld, aangezien het verkeer over het algemeen een toenemende tendens vertoont. De bur gemeester zegde overigens toe, dat de verschillende suggesties in overweging zouden worden genomen en dat ook noord- Kethel voordeel van de nieuwe overeen komst zal hebben. Wat lijn 4 betreft, het is uitgesloten, dat deze door autobussen zal worden vervan gen er zouden hiertoe te veel bussen no dig zijn volgens de R.E.T., die toch wel degelijk rekening moet houden met de rentabil'telt. Een directe verbinding met Rotterdam is verschillende keren bespro ken, maar het kan niet anders. Doortrek ken van de tram naar het, westen is on mogelijk De gemeenteraad heeft de verschillende voorstellen, waarvan we de voornaam ste reeds gepubliceerd hebben, vrijwel zon der discussie aangenomen. Tweemaal gaf wethouder Van Kinderen (K.V.P.) een na dere toelichting omtrent de voorstellen, de gasvoorrientng betreffende, naar aanlei ding van vragen van de heer Van Woer kom. Hij deed zulks met kennis van za ken en kon de verzekering geven, dat de nieuwe ontwikkeling van de gasvoorzie- nine bij de technische bedriiven in studie isf maar dat er voor de verbruikers geen ingrijpende gevolgen van te verwachten zijn. Weliswaar stelt het gasbedrijf een enquête in onder de gebruikers van gas- toestellen. maar deze zal geen bijzondere consequenties hebben. Ten slotte heeft de heer Hofman (K.V.P.) gepleit voor een tegemoetkomende hou ding tegenover de heer Van M., wiens be drijf schade zal ondervinden door de aan leg van de nieuwe verbindingen naar Ke thel (Nieuwe Damlaan etc.). Hij kreeg te horen, dat alles zal worden gedaan om de betrokkene te helpen en de scherpe kantjes van dit voor hem onaangename gebeuren af te slijpen. De fraaie zaak van de firma D. de Bruyn in de Oranjestraat heeft een flinke uitbreiding ondergaan met een foto- en filmafdeling. De firma bezit reeds een uitstekende reputatie op 't gebied van fo to, optiek ne hoorapparaten, maar met deze uitbreiding is ze in staat, haar cliën- tèle een beter overzicht te geven van het geen ze aan te bieden heeft en tevens de service te verbeteren. De firma De Bruyn is bezig zich een aparte plaats te verwer ven in de branches, waarin ze zich spe cialiseert en de huidige uitbreiding zal 't haar ongetwijfeld mogelijk maken, deze goede naam op elk gebied te bevestigen. ROTTERDAMSE DIJK 146 benzineverbruik Ulê VRAAG 1 O KM OM ?j I K A, TIE SINGEL 41-45 SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam - f Vlaardingen Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON fi4.65.ll (3 njnen) Ondanks de toenemende drukte in het verkeer, is het aantal verkeersongevallen vorig jaar verminderd tegenover 1957. Vorig jaar kwamen er nl. 1563 verkeers ongevallen voor in Schiedam, tegen 1737 in 1957; de invoering van de maximum snelheid zal hier ongetwijfeld van invloed zijn geweest. Het aantal dodelijke ongevallen nam toe. In 1958 kwamen er acht voor tegen vijf in 1957. Het aantal zwaargewonden liep terug van 63 tot 62, dat van licht- gwonden van 444 tot 419. Zware schade aan de voertuigen kwamen in 85 geval len voor (in 1957 in 93 gevallen), terwijl lichte schade in 1257 van de, verkeerson gevallen optrad, tegen 1387 in 1957. 163 motorrijders en automobilisten over traden de bepaling op de maximum snel heid. terwijl tegen 121 bromfietsers pro ces-verbaal moest worden opgemaakt voor dezelfde overtreding. Vorig jaar werden er niet minder dan 255 fietsen vermist; hiervan stonden er 199 niet op slot; 203 fietsen kwamen weer bij de rechtmatige eigenaar terecht. Van de 52 fietsen die nog niet teruggevonden zijn stonden er 38 niet op slot. Van de 57 bromfietsen die in verkeer de handen kwamen spoorde de politie er 48 op; 38 hadder niet op slot gestaan. Van het negental dat nog niet terugge vonden ls, stonden er zes niet op slot. Vier motorfietsen en vier auto's wer den er ln 1958 gestolen. Zij werden alle weer opgespoord. De jeugd richtte in het afgelopen jaar voor 8990,86 schade aan, waarvan 8738,30 aan particuliere eigendommen en 252,56 aan gemeenteëigendommen. Voor 6928,33 wérd hiervan door de ver zekering gedekt, terwijl ƒ1984,53 door de ouders werd betaald door bemiddeling van de jeugdbrigade. De jeugd zorgde voorts voor een stijging van het aantal kinderdiefstallen tot 125 (vorig jaar 116). Van de 116 inbraken die er in het af gelopen jaar werden gepleegd zijn er 71 opgelost; 136 daders werden er opge spoord, waaruit blijkt dat inbrekers zel den alleen opereren. De totale schade be draagt. 22.721, waarvan f 13.205 behoort tot de opgeloste inbraken. Zondag 12 april wordt de jaarlijkse voettocht der Rotterdamse veireerders van St.-Liduina gemaakt. De deken van Rot terdam. de hoogeerw. heer B. J. Henning zal er aan deelnemen, terwijl de predika tie in de St.-Liduinakerk gehouden zal worden door dr. M. J. de Jong, secreta ris van het bisdom Rotterdam. Neen, niet alle katholieke vrouwen van Schiedam hadden aan de oproep gehoor gegeven, de avondmis bij te wonen, die gisteravond in de Havenkcrk werd opge dragen door pater de Boer O.P. Het zang koor van de congregatie van deze kerk gaf sfeer aan deze mis, die echter tóch door vele leden van r.-k. vrouwengilde en K.A.V. werd bijgewoond. Deze eerste avondmis gezamenlijk zal stellig in de smaak gevallen zijn, nu ge broken is met de traditie, de jaarlijkse bid. en boetedag afzonderlijk te vieren. Vroeger gebeurde dit ook wel in de kapel van hujZe St.-Liduina. maar deze avond mis was toch heel anders. Mogelijk, dat zij in de toekomst gehandhaafd blijft. Met een korte kernachtige preek richt te pater De Boer zich tot alle dames te- samen deel uitmakend van de r.-k. vrou wenbeweging hier in Schiedam en memo reerde, dat het als een paal boven wa ter stond, dat de loop der geschiedenis be paald wordt door de vrouw. Met enkele voorbeelden haalde de eerw. spreker aan. welke vrouwen er geweest waren, die ont zettend veel bereikt hadden door hun hou ding en hun wil. Aan de andere kant Stichtte zij ook veel leed, want Lenin zou nooit zoveel bereikt hebben, als hii niet was bijgestaan door de raad van vrouwen. Een goede vrouw heeft alles in zich, om de man te behagen, om hem goed en gelukkig te maken. Een vrouw kan sfeer brengen in huis. Als de vrouw goed is. is de hele wereld goed. De vrouw kan offers brengen, denkt u maar eens aan haar. die alleen met twee vrquwen onder het kruis stond, de mannen waren gevlucht. Bij het laatste oordeel zullen de vrouwen ons voorgaan, besloot pater Dq Boer. want zij zijn het, die het antwoord van God toen goed begrepen hebben en er volkomen naar geleefd hebben door alle eeuwen heen De gehele h.mis werd door de dames meegezongen, waardoor een grote eenheid en saamhorigheid ontstond. De jaarlijkse bid- en boetedag had nu wel een heel ei gen karakter. Op vrijdag. 3 april en dinsdag. 4 april a.s.. zal dr. Jac. de Groot S.C.J. komen spreken in „Arcade" over de onderwer pen; „Wat verwachten onze kinderen van ons?" en „Waren onze ouders beter Katho liek dan wij?". Comité Katholiek Schie dam. dat deze bijeenkomsten organiseert, verwacht veel belangstelling voor deze psycholoog en hoopt, dat verenigingen wier leden hiervoor in aanmerking komen zullen trachten hun bijeenkomsten niet te laten samenvallen. De toegang voor katho lieken zal kosteloos zijn. In samenwerking met de vereniging „Herdenking Nationale Feest- en Ge denkdagen, organiseert de rennersclub „Schiedam" op 30 april een inter- clubontmoeting. Voor de eerste maal krijgen de renners een parcours toege wezen in Nieuwland. Er zullen rond jes gedraaid worden van ongeveer l*4 km over het traject Vlaardingerdijk, Phof. Troelstralaan en Burg. van Haa- renlaan. Voor het eerst zullen dan te vens de renners op Schiedams gebied met de klim te maken krijgen tegen de vrij sterke helling van laatsgenoemde laan, welke loopt naar de Vlaardinger dijk. De afrit naar het dr. Wiboutplein zal dan zeer zeker het strijdtoneel worden van verwoede uitlooppoglngen, welke deze wedstrijden alles bij elkaar een bijzonder spectaculair karakter zullen geven. Start en finis'h in de Burg van Haarenlaan. De toegang tot het ge hele parcours is vrij en de start om 14.30 uur. De organisatoren van het grote Paas-Scihoolvoefcbaltoumooi zijn gereed gekomen met het zeer uitvoerige drie daagse programma. Voor elke wed strijdsdag afzonderlijk werd wederom een handig schema samengesteld ver lucht met kundig en even geestig ge tekende sportkarikaturen. Op 31 maart treden 16 lagere schoolploegen In het strijdperk. Dit zal 36 wedstrijden vra gen met tot slot een halve competitie voor de best geplaatste teams van de poules 1, 2 en 3 van de afd. D. Op 1 april een soortgelijk programma nu voor de poules 4, 5 en 6 van dezelfde, afdeling. Op 2 april komen de teams van de middelbare scholen aan bod. Nu zullen 18 ploegen elkaar de zegepalm moeten betwisten. De beslissing wie dit jaar j met de beker naar huis gaat, zal 32 wedstrijden vragen, terwijl de finales weer een der grootste evenementen uit gaan maken van de komende Koningin nedagviering Voor de jongens, die binnenkort hun militaire dienstplicht gaan vervullen, organiseerde Katholiek Thuisfront in sa menwerking met de plaatselijke K.A.J. wederom een z.g. instructie-avond. Res - luitenant W. Poels vertelde het een en ander over het kazerneleven en dat het soldatenleven nog zo slecht niet is. Dit maal was res.-aalmoezenier Mulder O.P. aanwezig, om de jongens te onderhouden over hoe een katholiek zich als militair heeft te gedragen. De geestelijke verzor ging is in de militaire dienst zo geregeld da; het voor hem die steun nodig heeft altijd mogelijk is. contact met de leger aalmoezenier op te nemen. Beide sprekers werden weer de vraag baak voor de toekomstige recruten en dit is het juist wat dergelijke avonden zo nuttig en interessant maakt. Boterstraat 64 tel. 68481 De manier, waarop Eddie Constantine als Lemmy Caution met een glas whisky in de ene en een ongemeen knappe jonk vrouw in de andere hand booswichten pleegt uit te roeien, heeft hem onder 's werelds bioscoopbezoekers veel bewon deraars bezorgd. Over het algemeen wordt er in zijn films door regie en spelers lustig op los gechargeerd en als Lemmy Caution klappen en trappen gaat uitde len, gebeurt dat meestal in de stijl van een ouderwetse gooi- en smijtklucht. Het verhaal voor „Lemmy Caution In cognito" Eddie Constantine's nieuwste boevenjacht is ditmaal niet geschreven door zijn lijfauteur Peter Che ney. maar door Albert Simonin, die de stijl van zijn collega heel goed weet te Imiteren en die het overigens evenmin erg nauw neemt met logica en waar schijnlijkheid. ruïne als vanzelfsprekend geaccepteerd. De vraag, of het kasteel nog groter ge weest is, is niet bij hen opgekomen. In 1890 werd Schiedam bestuurd door een burgemeester met oudheidkundige belang stelling. Zijn naam luidde P. J. van Dijk van Matenesse en daar de bouwval ook bekend staat onder de naam Oud-Mathe- nesse, ligt de verklaring voor zijn belang stelling wellicht voor de hand. Hij liet wat graven en misschien ook conserveren, maar daar bleef het bij. Intussen, hulde aan deze burgemeester, die een initiatief In liet februarinummer van het orgaan van de „Schiedamse Gemeenschap" j Ho'eweh' aU de v o o riek ene n^' n ie t" "be^lri e- troffen we een artikel aan van de bekende oudheidkundige ,1. G. H. Renaud sen. over de ruine van Matthenesse. We laten het voornaamste gedeelte ervan hier volgen, aangezien de inhoud ervan onze lezers ongetwijfeld interes seren zal. De heer Rnaud heeft zoals hekend, hij de ruine opgravingen gedaan. Zijn oordeel is dat van een autoriteit. In het Stedelijk Museum hangt een pa neel, zó vaal geworden door de tijd, dat men nauwelijks kan zien wat het voor stelt. Met moeite ontwaart men een to ren achter drie trapgevels, een brug, een poorthuisje. Het schilderij is al zo oud, dat de schilder vergeten is. Het werd ge maakt voor de verwoesting van het kas teel, die in 1575 moet zijn uitgevoerd door de Schiedammers zelve; uit vrees, dat de Spanjaarden bij een beleg het oude kas teel als steunpunt zouden gebruiken. Even vaag als het kasteel zich vertoont, is de voorstelling, die vele Schiedammers van het Huis te Riviere hebben. Wat die scheefgezakte steenklomp betekent, wat het eigenlijk geweest is, het blijven vra gen, waar menzich ongeduldig van af maakt, wanneer men zich met zi.in nieuwsgierige kindertjes door het laantje naar de trein spoedt. Jonge Schiedammertjes leren tegen woordig op school, dat Schiedam gesticht is door Gravin Aleyda van Henegouwen en dat zij gewoond heeft op het kasteel, dat toen nog geen ruïne was. De Gravin stichtte de kerk en liet het gasthuis bou wen en zo kon Nieuwer Sciedamme zich ontwikkelen en groter worden dan Ouder- schie. dat nu nog steeds maar een dorp Is, bij 'tns beter als Overschie bekend. En ook dit nog. Gravin Aleyd liet een dam in de rivier leggen en bedijkingen ui voeren; het gebeurde allemaal omstreeks 1260. Wat die dam nu eigenlijk betekende, zal de leergierige jeugd wel niet helemaal duidelijk zijn geworden. Dat het voor het plaatsje belangrijk was, wanneer het op stuwende rivierwater buitengesloten kon wordqn, valt hun waarschijnlijk moeilijk aan het verstand te brengen. Ik vrees, dat al deze wetenswaardig heden vele Schiedammers nog nieuw zijn. Daar zij vormen niettemin het uit gangspunt nu wii iets gaan zeggen over de betekenis van de ruïne voor onze kennis van de middeleeuwse bouwkunst. De steenklomp werd dus in het midden van de dertiende eeuw gebouwd. Niet door de Romeinen, noch door de Noormannen en zelfs niet door de eerste graven van Holland. Maar toch bezit Schiedam voor alle mensen die wat voelen voor oude bouwwerken, een kostbaar kleinood. Rot terdam, de grote broer en nabuur, heeft zoiets niet. Hillegersberg, de Reuzentoren op het kerkhof? Inderdaad, een ruïne, die tot in de 13e eeuw teruggaat. Maar. met heel wat minder belangwekkende details. En, Riviere was een echte versterking. De rhuren van het keldergedeelte zijn 3 meter ddk. De muren van HiÜegersbergha len nauwelijks de meter. Dordrecht, niet zijn bouwval van het Huis ter Merwede, komt niet verder terug dan het einde van de veertiende eeuw. Dit overblijfsel is dus een goede honderd jaar jonger. Het Goud se kasteel is verdwenen; als zo vele in Zuid-Holland. Met Oostvoorne, Heenvliet, de Burcht VE® Leiden en Teylingen be hoort d« ruïne aan de Broersvest le Schiedam tot het zeer weinige, wat ons van de kastelen uit de tijden vóór 1300 overbleef. Een steenklomp, zo van buiten te zien. Maar de kenner zal uop allerlei bijzon derheden wijzen, die tot de verbeelding spreken en het leven van die verre dagen voor het geestesoog oproepen. Over de kelder boog zich eens een ton gewelf, zo genoemd omdat dit gewelf het beste te vergelijken valt met een doorge sneden ton. Heel smalle en hoge licht spleten lieten een vrij schemerig licht toe in deze ruimte, die niet voor bewoning geschikt is. In een hoek treft men een muurkoker aan, die als privaat bedoeld is. De kelder kon alzo als gevangenis be nut worden. De woonverdieping draagt een vriende lijker stempel. Een ruime schouw wekt gedachten aan een weldadige warmte; in de tegenoverliggende wand ontdekt men een nisje met een spitsboog e,n resten van een gootsteen van rood zandsteen. Een heel zeldzaam staaltje van binnenhuisarchitec tuur, dat de archeoloog met spijt door ver wering steeds vormelozer ziet worden. Evenals de muren van hét trappehuis steeds verder afbrokkelen; meer door de Schiedamse jeugd dan door het stukvrie- zen in de winter. Hier. op deze kamer boven het gewelf, heeft Gravin Aleyda somtijds op de raam- banlcen gezeten en uitgekeken over de rie ten daken van de houten huizen, waarin de eerste Schiedammers woonden. Hier heeft de jonge Floris V onder het oog van tante met zijn ridders te paard gespeeld en van de huiskapelaan het lezen en schrijven geleerd. Wellicht ook de eerste ruzies uitgevochten met z'q neef Floris, die later de bijnaam „de Zwarte" zou krij gen. De meeste Schiedammers hebben door de eeuwen heen de aanwezigheid van de Een goede twintig jaar later werd er om dq grauwe muren gegraven en ge bouwd. lang vergeten funderingen kwa men aan het licht en de gemeenteopzich- ter C. Huismans maakte een opmeting. Voorzeker een man met belangstelling, deze opzichter. Hij completeerde de te kening met de stippellijnen van zijn ver moedens, Jarenlang heeft zijn werkstuk, keurig ingelijst, in het gemaal gehangen. Gelukkig hadden alle machinisten, die in het gemaal de scepter zwaaiden, evenveel respect voor het werk van Huismans. zo dat dit kostbare archeifstuk tot op onze dagen bewaard bleef. De archeoloog, die de opmeting nauw lettend bekeek, ontdekte wel enige be vreemdende zaken. Hij kende een teke ningetje van de 16de-eeuwsq landmeter Jan Potter, waarop de brug een gans ander verloop had dan Huismans ver moedde en overigens waren er andere verschijnselen, die om een nader onder zoek vroegen. Zo kwam het dan in de jaren 1947 en 1948 tót een uitgebreid on derzoek, dat uiteraard heel wat verder ging dan de sonderingen van Huismans. J:;M Dc opgravingen bepaalden zich niet tot de omgeving van de toren, maar strekten zich eveneens uit over de inmiddels ge ruimde begraafplaats, waar men al eer der een stuk muur te voorschijn had ge bracht. Hier bevond zich, naar men later kon vaststellen, de voorburcht met stal len en bijgebouwen. Het oude paneel en de tekening vah Jan Potter zijn betrouwbaar gebleken. Inder daad bestond het hoofdgebouw in de da gen van de sloping uit een vrijwel vier kant complex, waarvan de toren de groot ste hoek in beslag nam. Aan twee zijden werd de toren ingesloten; tegen de noord wand lag de noordvle.ugel, terwijl aan de stadszijde zich 'n tweede woonruimte uit strekte. In hoofdzaak was deze toestand ont staan na de grote verbouwingen van om streeks 1350. In hoofdzaak, want aan de stadszijde heeft zich de woonruimte pas gaandeweg gevormd door het bebouwen van een binnenplaats langs de westwand van de toren, die afgesloten werd door 'n schildmuur met een weergang op bogen; een soort viaduct, tegen de buitenmuur aangeschoven. Dergelijke weergangen ge ven het Muiderslot, de Burcht te Leiden en de ruïne van Teylingen heden ten da ge nog te zien. De kelderverdieping van de noordvleu gel bevatte een waterput en een haardje, in de dikte van de, muur uitgespaard. Om de nodige verbinding tussen de toren en de nieuwe vleugel te verkrijgen, werd door de drie meter dikke muren een door gang gebroken, hetgeen ongetwijfeld een moeizaam werk is geweest. Dit gat vormt de toegang die wij nog gebruiken om bin- nende toren te komen. Romantiek huivert over de ruïne: een stormvlaag giert voorbij, een herder met zijn schapen schuilt verschrikt. Dit hoogst merkwaardige prentje uit het eind van clc achttiende eeuw bevindt zich in de verzameling van het Stedelijk Museum. Het gaat om een bende valse munters, die heel wat minder waarde hechten aan het leven van hun medewerkers dan aan het bezit van een zo groot mogelijke hoeveelheid vervalste dollarbiljetten. Ed die Constantine, vermomd als Amerikaans vice-consul te Nice, maakt aan hun on gewenste praktijken radicaal een einde op een manier, waarvan personen vanaf 18 jaar getuigen kunnen zijn. Frankrijks Azu- renkust speelt ln het eerste gedeelte van de film een belangrijke rol. Een onmogelijk verhaal speelt zich af in de Braziliaanse oerwouden aan de oe vers van de Amazone, z.g. in een gebied dat nog nooit door blanken is betreden. Daar is een vrouwenstaat gesticht, waar mannen als een prooi worden vastgehou den, waar echter alleen kinderen van het vrouwelijke geslacht in leven mogen blij ven en de jongetjes gedood worden. En dan komt een wetenschappelijk onderzoe ker geheel alleen in de staat terecht en wordt door de heerseressen van de Ama zone natuurlijk buit gemaakt. Hij vindt daar een man en een vrouw, die deel uit maakten van een vroegere expeditie en als verdwenen in het oerwoud waren afge. schreven. Na vele avonturen ontsnapt de geleerde met de vrouw van de vorige on derzoekingstocht en komt inderdaad in de bewoonde wereld terug. Maar niet dan nadat hij door de „slavinnen van de Ama zone" tot het uiterste is achtervolgd. Toegang 18 jaar. Voor de Singelkajotters hield pater A van Dieren o.p. gisterenavond weer een van zijn boeiende lezingen over de mu ziek. Wanneer je zelf opgaat in d«ze mu ziek valt het je niet moeilijk een ander te begeesteren, aldus spr. Het ontstaan van de Matthaus-Passion als de meest volmaakte vorm van de passiebeleving door Johann Sebastian Bach gemaakt tot een niet te overtreffen hoogtepunt in de muzieklitteratuur, was het onderwerp van deze avond. Juist nu bijzonder toepasse lijk doch helaas.... veertien dagen te laat behandeld. Het zou voor hen die pa ter Van Dieren beluisterd hebben nu een dubbel genot betekend hebben de uitvoe ring van de Matthaus-Passion welke hier ter stede gegeven is, bij te wonen. De le zing is er niet minder interessant door ge worden, temeer daar pater Van Dieren kon putten uit zijn uitgebreide disco theek om zijn gehoor toch nog, zij het fragmentarisch iets te laten horen. Voor deze zelfde discotheek kreeg pater Van Dieren aan het slot van zijn cause- He van voorzitter Harry Kreuger een nieu we plaat aangeboden, als dank voor deze genotvolle muzikale avond. Dat. Garage Unique een voorname plaats inneemt in het Schiedamsche be drijfsleven is bekend. In de loop der ja ren hebben de heer Frank Blok sr. en zijn zoons van een éénmanszaak een be drijf opgebouwd, dat welhaast als „unique" kan worden bestempeld. Uit de garage met één verhuur-auto. ontstonden door noeste arbeid en vakken nis de vestigingen aan de Burgemeester Knappertlaan aan de Nieuwe Haven; ln de Spaansepolder de grote industriehal met een oppervlakte van 3000 vierkante meters; aan de Tuinlaan de boxenafde ling met 28 boxen en de afdeling motoren aan deSt.-Liduinastraat 52 voor Solex. RAP enz. Gisteren werd voor de zesde vestiging van Unique N.V. door de heer Frank Blok sr. aan de Gedempte Bier- sloot te Vlaardingen de eerste paal geheld. Daar komt een complex bestaandg aan de voorzijde uit een quick-service station voor showroom, benzine, olie en doorsmeer- inrichting, met een frontbreedte van 21 meters en een diepte van 20 meters, waarboven zes flatwoningen. Daarachter komt een garage en werkruimte voor her stel van 60 bij 20 meters. Het totaal op pervlak zal 70 bij 15 meter zijn. waar van voor de garage 60 x 15 meters be stemd zijn. Het garagegedeelte zal later worden ge bouwd, wanneer nog enkele woningen zijn ontruimd en afgebroken. Ontwerper is de architect de Vos uit Vlaardingen. bouwers zijn J. van Dort en Zoon uit Schiedam. Het heiwerk wordt uitgevoerd in eerste instantie met 36 Fl- bro betonpalen door de N.V. Nederhorst uit Gouda. Tijdens een bijeenkomst in hotel Boer na afloop van het. heien van /de eerste paal, heeft de heer Kooy van de Esso de heer Blok en diens familie gelukge wenst namens de aanwezige belangstel lenden, o.m, was aanwezig de heer Gewin van Renault Automobielen den Haag van welk automerk Unique N.V. de dealer is voor Schiedam, Vlaardingen, Maassluis Hoek van Holland en het Westland. Het werk zal eind van dit jaar worden opge leverd. HEDEN: Passage Theater: Lemmy Caution incog nito (18 j.); zaterdag em zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; weekdagen 2 em 8.15 uur- donderdagavond: Gaslicht (18 j.) Monopole Theater: Slavinnen van de Amazone (18 j.). zaterdag en zondag 3, 5,' 7 en 9 uur; werkdagen 2. 7 en 9 uur. Stedelijk Museum. Hoogstraat 112: 3 tentoonstellingen; Schoonheid van het Nederlandse aardewerk: „Ach tijd. waar ben Ie gebleven"; Moderne Nederlandse expressionisten t/m. 22 maart: dagelijks van 105 zondags van 125. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDDINA Openlngaureo: Hoofdgebouw Dam 8: UitleenBureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do., za- van 10—12 uur: dl. tm za. van 28 uur: 'na., dl., wo., vr van 78.30 uur. Jeugdleeszaal: dl., do., vr. van 45.30 uur. Ultleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo. 11.30 —12.30 uur. Ultleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel; dl 4—8 uur. Filiaal Runstraat 1: volw.: dl. 6.308 uur; vr. 78 uur: jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland. Wljkgebouw Dr. Wl- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.30—8 uur: volw.: wo. en vr. 7—8.30 uur. Ultleenpost Emmastraat 3. ma. 7—8 uur! wo. en vr. 78.30 uur. MEDISCHE DIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: dr. Geerdes, Veen- landtsraat 2, tel. 68357; dr. Beukers, B.K- Laan 76, tel. 68004; dr. De Ridder, Stad houderslaan 46, tel. 27590. Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. De wijkverplegingsdienst van het Wit- Gele Kruis zal worden waargenomen door zL Roosen, Warande 24. Het kraamcentrum door zr„ v. Kam Swammerdamsingel 65, tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdagmid dag 1 uur t.m. zondagavond 12 uur. ZONDAG Rotterdamse Schouwburg, Aert v. Nes" straat 120: Goede reis; blijspel van Jac<L Devail, door het Rotterdam,, Toneel o.r-v- Bob de Lange; 20 uur, Bosjeskerk. Hofdijk: Lijdensdeclama to- rium door het Graalkoor, jongenskoor St.-Wiillihrord", Mannenkoor. De veroor deling en executie van Jesus tekst va*1 Mat the us. Medew. Ton Lutz, Hans CroiscL Max Croiset, Ellen Vogel, Coen Flink' Rotterdams Philharmonisch Orkest. AM' leiding Luc Lutz; 20.10 uur. MAANDAG Rotterdamse Schouwburg, Aert v. Nes 6traat 120: Die Bauberflöte van W. A Mo zart door De Nederlandsche Opera o.r-v' Georg Hartmaan, Dir. Alfred Eichmanm 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 20 t/m 28 maart Arena: I want to live (18 j.) Capitol: hoofd zonder lichaam (18 J.) Centraal: pr, vertel ik het mtln dochter. 7 (strikt vore.;. Cineac-AD: Manina (volw.) Clneac-Nn Actualiteiten (doqrl voorst.) (a 1.) Co'"» seum: Operatoe Amsterdam (14 donderdag De purperen vlakte (14 j.) Harmonie: menwerper B52 (14 J.) Lumière: CoW0^, (14 i 1 Lutusca: Het schijnproces (14 J Luxor: Vrijheren van het woud (a. 1> Metro: De Vikings (14 J.) Passage (Scj»l t dam3: Incognito (18 J.. donderdag: Gaelic (IS J.) Prinses: Let's rock (a 1.) L, De genadeloze wreker (14 J Thalla: Me,,t in opspraak (18 j.) 't Venster: Maigret een val (volw Victoria: De twaalf Sez renen (14 j donderdag: De nacht der v gezellen (volw.), zaterdarg, zondag en dag matinees: De avonturen van Robinson Lr soë (a. 1.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2