Meer bollen naar Engeland Afzet van gedistilleerd ging weinig vooruit Meneer Herman kan tevreden zijn AUTOMOBILISTEN De lente in het land! Aan interplanetaire reizen valt voorlopig niet te denken TV buizenfabriek van Philips Eindpunt Kopenhagen bereikt Zak zand als équipe-genoot H.T.M. mag tarieven op 10 april verhogen Schoenenindustrie heef t moeilijke tijd Vóór 1848 processies in Geertruidenberg? Nieuwe prior voor Zwolse Dominicanen Koning Boudewijn naar Luxemburg GORDIJNSPIRAAL Pater S. Makaaij OESA in Rome overleden Al weer hert voor auto Twee mensen verdronken CITROËN nodigt u uit tot een bezoek aan de HYDRO/SHOW Amerik. goudverkopen bereikten record AFP-correspondent vandaag misschien vrij Nederland gaf bollen voor Parijse expositie 1 L V B ZATERDAG 21 MAART 1959 PAGINA 7 Werk voor achthonderd man (Van onze correspondent) MINISTER GAF FIAT: Cassatieberoep Hoge Raad Medische problemen Met zichzelf alleen Capriolen van Pegasus Let op de gele bus Likeur en advocaat Applaus voor jaarverslag Juwelier aan boord van het MS Holland, ligplaats: Aelbrechtskade. tegenover no. 10, te Rotterdam van 19 tot en met 22 maart; van 10.30-17.30 en van 19.30-22.30 uur. Veerpont Het is vaak anders, zoals in 1955 en ook verleden jaar nog, toen er op de Serste lentedag nu en dan nog sneeuw viel. Begrotingstekort te groot Zandzak Holden-test - Afscheid Kleine uitstapjes naar de maan mo gelijk In Stadskanaal zal zeer binnenkort wor den begonnen aan een grote fabriek van de N.V. Philips Gloeilampenfabriek voor '•v.-buizen-produktie. Het bedrijf zal mo dern en omvangrijk worden en werk bie-, rt I Voor de zeevaart is in beginsel alles wat en aan 800 arbeidskrachten, merendeels zee is toegankelijk: voor de luchtvaart mannen, gezien de aard van het werk en het ploegenstelsel. Alleen het fijnere mon tagewerk zal door meisjes geschieden. In de loop van het volgend jaar zal de 'abriek in volledige produktie komen. Voor Stadskanaal in het bijzonder, maar zeker voor het gehele Oost-Groningse ge bied is deze vestiging van groot belang, tie mededeling tot vestiging van het niau- ^e bedrijf werd gistermiddag in Stads kanaal gedaan tijdens een persconferentie door de heren J. A. Ruibing, directeur van de hoofdindustriegroep elektronenbuizen en ir. C. Dorsman, directeur Philips Drachten. De nieuwe t.v.-buizenfabriek zal worden bevestigd op het industrieterrein te Stads kanaal, aansluitend aan de reeds bestaan de fabriek voor elektronenbuizen mat halfgeleiders, waarvoor onlangs een nieuw fabrieksgebouw tot stand kwam. Hierin berken momenteel reeds 780 personen. (Van onze Utrechtsq redacteur) In de komende decennia zullen voor mensen, die alle inconvenienten en risi co's ervan willen aanvaarden, kleine uit stapjes naar de maan mogelijk zijn Als in een verder verwijderde toekomst mid delen beraamd zouden zijn om hoe dan ook in het ruimteschip langdurig in de levensbehoeften van de mens te voor zien, zou misschien ons planetenstelsel verkend kunnen worden. In het voorlo- ec» enkele reis met ovcrstapbcvocgdhcid pig nog uitzichtloze geval, dat de mens, '-p-v. 25 et. kosten, als actief denkend wezen, met bijna licht- 5-rittcnkaart van 1 wordt een beschouwing. Hij wees op het dialec tische spel van zin en onzin daarin en toonde aan de hand van de „Galgenlieder" van Christian Morgenstern aan, hoe ont hullend en diepzinnig dit schijnbaar luch tige genre kan zijn. (Van onze Haagse redactie) De door de raad van beheer van de H.T.M. voorgestelde tariefsverhoging heeft op 18 maart j.I. de ministeriële goedkeu ring gekregen. Door deze verhoging gaat MAPRO-spiroal is sterk en soepel en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. meer mogelijkheden met Hit mededelingen van het arbeidsbu reau te Nijmegen is gebleken, dat de schoenenindustrie thans een moeilijke tijd doormaakt door bet uitblijven van bestci- 'uigen der detaillisten. Schoenfabrieken, *I)cciaaI ingesteld op de fabricage van tiode-schoeiscl, moesten de arbeidstijd 'eeds verkorten tot24 uur per week. Een grote schoenfabriek, welke vooral volkssehoeisel maakt, zit met een voor raad van 80.000 paar. Intussen koopt Rusland grote voorra den leder op ln Argentinië, waardoor de brijzen stijgen. De fabrikanten kunnen nu moeilijk offertes doen aan de detaillis ten, omdat zij niet weten hoe de wereld- Prijs van het zware leder zich zal ont wikkelen. Tevens heeft het arbeidsbureau mede- dat de mandenindustrie in het Lpbied tussen Maas en Waai op het ogen- 'k de nadelen ondervindt van zeer ?r°te aanvoeren van vlechtwerk uit de ge- jj'cden achter het IJzeren Gordijn. De pijzen van deze invoerartikelen zijn zo ipg. dat, de Gelderse manenmakers er "'et tegen op kunnen. De civiele kamer van de Hoge Raad 'leeft vandaag behandeld een cassatiebe roep van de procureur-generaal te 's-Her- 'ogenbosch tegen een arrest van dit hof, "W een vrijspraak inhield ten aanzien van pater C.H. te Teteringen, kapelaan A C. M. van L. te Made en pater A. P. o* R„ thans missionaris iu Argentinië, die ervan beschuldigd werden te hebben deel genomen aan een volgens de dagvaarding Met geoorloofde processie te Geertruiden berg. Ook de rechtbank te Breda heeft in ®|Srste instantie een vrijspraak gegeven. Grondwet staat processies in het open- o**r toe op plaatsen, waar die ook ge bruikelijk waren voor 1848, het 3aar waar- 'h de toenmalige Grondwet tot stand «Wam, Mr. Ph. C. M. van der Ven te HGra'venhage heeft het beroep tegenge- sProken. D« procureur-generaal had In zijn cas- satieschriftuur aangevoerd, dat de vrij spraak op onjuiste criteria berustte. Vol gens hem had de rechtbank dienen te on derzoeken of voor 1848 speciaal processies "aar ter plaatse werden gehouden. Zij sPreekt echter alleen van plechtigheden, °'a. begrafenissen langs de openbare weg. ^lr. van der Ven bestreed dit standpunt. Hins inziens dienen dergelijke plechtighe den als een geheel te worden beschouwd, z°3at ook processies daaronder vallen. Hij ®chtte de criteria juist en zeide. dat dit Cassatieberoep tegen een zuivere vrij- fPraak gericht is Daarom vroeg hij het beroep niet ontvankelijk te verklaren. De procureur-generaal zal op 3 april c°nclusie nemen. i Als opvolger van pater drs. E. van Waes- berghe, die zoals hekend, tot voorzitter 'aa de K.R.O. is benoemd, is tot prior kan het Dominicanenklooster te Zwolle ge- °zen pater I. Biezeno. sinds 1946 novicen snelheid zou kunnen reizen, zou hij nog niet verder in de ruimte k*mnen doordrin gen dan pen klein eindje" in ons eigen Melkwegstelsel. staat het gehele luchtruim open: voor de ruimtevaart is slechts een zeer klein deel van de wereldruimte voor de mens be reikbaar. Bij alle vooruitgang tekent zich ook hier een kleinheid van de mens ten opzichte van de Schepping af. Tot deze conclusie kwam de rector magnificus van de Utrechtse universi teit, prof. dr. J. Jongbloed in zijn rede tijdens de plechtige Senaatszitting gister middag in de Domkerk ter herdenking van de 323e dies natalis, waarbij hij ruim te-vragen besprak. De medische problemen van de ruim tevaart zijn volgens prof. Jongbloed vele en velerlei. Bij de ruimtevaart moeten deze voor de geprojecteerde tocht volle dig zijn opgelost eer men een mens de ruimte in kan sturen. Want als er iets mis zou gaan kan hij niet even gauw naar de aarde terugkeren. Naar de hui dige gegevens gerekend zou een bevoor rading voor vier tot hoogstens acht da gen niet beslist onmogelijk zijn. Dat wil zeggen, dat een uitstapje naar de maan voorlopig voor de mens het maximum- rpogelijke betekent. Een ruimteschip ech ter, dat als een satelliet om de aarde cir kelt, zou door een pendeldienst tussen aarde en schip voortdurend van nieuwe voorraad kunnen worden voorzien en dus bemand kunnen blijven doordraaien. Als men berekent wat er in het ruimteschip meegenomen zou moeten worden bijv. voor een retourtje naar onze planeet Mars, dat naar huidige berekening twee a drie jaar zou vragen, dan komt men alleen voor zuurstof, drank en voedsel per man al gauw tot enige tonnen. Voor reizen buiten ons planetenstelsel zou men naar mogelijkheden moeten zoeken om al het nodige in het schip te produceren. Aan interplanetaire reizen behoeft men volgens prof. Jongbloed voorlopig helemaal niet te denken. Bij ruimtevaart zou men een drukpak moeten dragen om althans enige levens kansen te behouden in het geval, dat de wand van liet ruimteschip het onver hoopt mocht begeven. Een psychologische factor bij de ruim tevaart, die bij proeven ip de aarde ontbreekt, is het gevoel, dat men los geslagen van de aarde is. Prof .Jong bloed meent, dat geen mens het uithoudt, zo lang met zichzelf alleen te zijn. Terwijl de Domklokken luidden was de stoet, van hoogleraren in toga van het Universiteitsgebouw naar de kerk getrok ken, welk schouwspel als immer veel be langstelling trok. Des morgens was er een bijeenkomst in de Stadsschouwburg geweest, waar prof. dr. H. P. H. Teesing op uitnodiging van de Federatie der Utrechtse studentencor poraties sprak over „Capriolen van Pe gasus". Van de verschillende soorten speelse poëzie onderwierp de hoogleraar de zg. nonsens-poëzie aan een nadere 4-ritienkaart en de wcektrajcclkaart is va» 2 op 2.50 gebracht. Ook alle andere tarieven gaan van 12 tot 30 pet. omhoog. De gemiddelde ver hoging op de inlcrcommuninalc lijnen be draagt voor de Dclftse lijn 24 pet. en voor de Leidse 30 pet. De Invoering van deze verhoging zal niet voor 15 april plaats vinden. Men hoopt door deze maatregelen hpt tekort van de H.T.M. voor 1959 met 2.190.000 to kunnen veirmiinderen. Omstreeks half juni zal koning Boude wijn van België een officieel bezoek aan het groothertogdom Luxemburg brengen. Het ligt in de bedoeling dat de vorst ook nog andere landen met een officieel bezoek zal vereren. Begin volgende week zal in verband hiermee een officieel communiqué worden uitgegeven. De ko ning zou Luxemburg oP 16. 17 en 18 juni bezoeken. ned. octrooi 74341 In de generale curie der Augustijnen te Rome is gisteren overleden pater dr. Ser- vus Makaaij, assistent generaal der Au gustijnen. Hij werd in 1893 te Geleen geboren, doch al vroeg verhuisde hij naar Stra tum, waar zijn vader hoofd der r.-k. Jongensschool werd. Evenals zijn broer studeerde hij aan het gymnasium te Eind-hoven In 1912 trad hij in bij de Augustijnen en in 1918 ontving hij de priesterwijding. Vervolgens ging hij naar de universiteit te Freiburg, waar hij in 1922 summa cum laude promoveerde. Ge durende zes jaren doceerde dr. Makaaij filosofie te Eindhoven, waar hij tevens met de zielzorg belast was. In 1928 werd hij novicenmeester te Nijmegen en in 1939 werd hij op 36-jarige leeftijd geko zen tot provinciaal in welke functie hij na drie jaren werd' herkozen. In 1933 en 1937 maakte hij visitatiereizen naar de m-isies i.n Bolivia en Chiili. Wegens zijn opvallende bestuursbe- kwaamheden werd hij in 1938 opnieuw tot provinciaal benoemd. In 1946 werd hij als zodanig opgevolgd door pastoor A. van Nuenen uit Utrecht. Het Engelse ministerie van handel heeft gisteren bekendgemaakt, dat het invoer contingent van bloembollen cn knollen uit de Beneluxlandcn van 1 juli a.s. tot en met 30 juni 1960 met 300.000 pond sterling is verhoogd. Het ministerie deelt mede, dat dit kleine vergrotingen mogelijk zal maken van de toewijzingen aan bestaande importeurs. Ongeveer de helft van het be drag zal worden gereserveerd voor spe ciale aanvragen voor de invoer van bollon uit Nederland. De contingenten voor de genoemde pe riode voor de invoer uit Nederland, Bel gië cn Luxemburg samen zullen zijn: be gonia's en gloxinia's 94.000 pond sterling, af pakhuis, inclusief kosten van verpak king, en voor bollen en knollen (geen be gonia's of gloxinia's) 3.651.000 pond ster ling af pakhuis, eveneens inclusief kosten van verpakking. De invoerregelingen voor het komende jaar zijn volgens het minis terie over het algemeen geljjk aan die voor het jaar 195859. Een woordvoerder van de nationale boerenbond en de vereniging van bollen- handelaren deelde in verband hiermee me de, dat de nieuwe regelingen „een rede lijke voorziening inhouden voor nieuwe importeurs en voor importeurs, die ern stige moeilijkheden ondervinden". „Oorspronkelijk hadden wij voorge- steld het extra bedrag van 300.000 pond sterling van bet bollencontingent, toe te wijzen op een basis van 100.000 aan te genwoordige houders van contingenten en de rest beschikbaar te stellen voor nieuwe importeurs en voor gevallen van ernstige moeilijkheden", zo verklaarde de woordvoerder. Daar in het afgelopen jaar de gemiddelde prijs van Nederlandse bol len omhoog was gegaan en opdat de te genwoordige houders van contingenten de omvang van de bestaande contingenten zo goed mogelijk zouden kunnen handha ven werd besloten „dat de 300.000 pond sterling zouden worden toegewezen op een basis van ongeveer de helft aan de tegenwoordige houders van contingenten en de andere helft aan nieuwe inporteurs en voor gevallen van ernstige moeilijkhe den", aldus de woordvoerder. Op de Deventerstraat te Apeldoorn, werd donderdag een hert dat plotseling de weg overstak aangereden door een vrachtauto bestuurd door de heer J. van de P. uit Laren (GId.) Het. dier was op slag doo-d. De chauffeur laadde het dode dier op zijn vrachtwagen en leverde het af aan het politiebureau te Apeldoorn. Gisteren 's de 33-jarige heer A.Z. de Joode uit Halfweg, toen hij op een werf aan de Grasweg jn Amsterdam-noord werkzaamheden verrichtte aan een speel- boot te water geraakt en verdronken- Gisterenmiddag werd bij de visloods aan de Tweede Binnenhaven 'e 's-Graven- hage het stoffelijk overschot wonden van de zesjarige Johan Rog uit ae Westduin weg. De jongen is vermoedelijk al spelend te water geraakt. Hij was gisterenmiddag nog thuis, maar is later alleen uitgegaan. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. De afzet van gedistilleerd bedroeg in 1958 ruim 2411.000 hl ad vijftig procent tegen ruim 235.000 hl. ad vijftig procent in 1957- De vermeerdering van de afzet gedurende de eerste acht maanden van 1958 (ten opzichte van dezelfde periode in bel jaar daarvoor met ruim vijf pro cent), heeft zich gedurende de resterende maanden van 1958 niet voortgezet, zodat uiteindelijk slechts een vermccrderin van ongeveer 2'/« pet. werd bereikt. De accjjns-npbrengst was verleden jaar bijna f 146 miljoen, ruim vier miljoen lager dan de raming van het ministerie van Finan ciën. Dit vertelde gisteren mr. dr. P. J. Witte- man, voorzitter van het produktschap voor gedistilleerde dranken, tijdens de eerste openbare bestuursvergadering van dit produktschap in het gebouw van de SER te Den Haag gehouden. Hij vertelde verder, dal de uitvoer zich op vrijwel hetzelfde niveau als in 1957 handhaafde, toen' van een na-oor- Icigs record kon worden gesproken. Er werd geëxporteerd voor een waarde van ruim 24 miljoen. Bijna de helft van dit, bedrag kwam voor rekening van li keuren cn advocaten. Het exportpakket is derhalve van een geheel andere sa menstelling dan de binnenlandse afzet, die voor het grootste gedeelte uit niet of licht gezoete dranken bestaat. De groothandel in gedistilleerd bereikte in 1958 volgens de indexcijfers'een iets hogere geidomzet dan in 1957- Naar de heer Witteman echter uit groothandels kringen is meegedeeld, houden de finan ciële resultaten, gezien de sterk gestegen kosten, hiermede geen gelijke tred. Naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wijziging van de Drankwet, dat ver leden jaar bij de Tweede Kamer is inge diend, waarschuwde spreker tegen de nei ging om tot vermindering van het, aantal vergunningen tc komen. Naar zijn mening kan hierdoor zeker het doel om tot ver mindering van drankmisbruik te komen, niet worden bereikt. Eerder zal door be perking van het aantal vergunningen de neiging tot clandistien verkoop toenemen en tot ongecontroleerd verbruik leiden- Mcd» aan de hand van liet door <lc se cretaris van het Produktschap. mr. J. van Winkcihof, opgestelde, uitgebreide cn van vele grafieken voorziene jaarverslag (waarvoor het bestuur hem door applaus hulde bracht), heeft het bestuurslid, de heer J. P. G'oebergh, als voorzitter van de Euromarkt-commissie van het produkt schap. een overzicht gegeven van de stand van zaken. De situatie van de gedistil leerd- en alcoholindustrie ln de landen van de Euromarkt is zeer gecompliceerd door het feit. dat >n Frankrijk cn in de Duitse bondsrepubliek een alcoholmono polie bestaat, waarvan het beleid nauw samenhangt met de landbouwpolitiek, die in deze landen wordt gevoerd. De Euromarkt-commissie van het pro duktschap js tot de conclusie gekomen, dat spiritus en alcohol op de landbouw- lijst van het E.E.G.-verdrag moeten worden geplaatst en dat een specifiek recht als gemeenschappelijk buitentarief moet worden vastgesteld. Het bestuur nam aan het, eind van de vergadering afscheid van de heer N. H. Koenen, die van januari 1946 af (toen bij de voorganger van het produktschap) als .vertegenwoordiger van de minister van Landbouw, de vergaderingen heeft bijge woond- ee KOPENHAGEN, vrijdagavond Meneer Herman kan tevreden zijn: het ruim vierhonderd man tellende Zuinighcidscircus is, na de imposante slenterpartij door Europa, veilig in Kopenhagen gearriveerd cn thans is het wachten nog slechts op de reken kamer, die op het ogenblik in razend tempo bezig is de brandstofconsump tie van de acht cn zeventig équipes over het 1877 kilometer lange traject te berekenen. Meneer Herman, bestuurslid van de Koninklijke Deense Automobielclub, liep daarom vanavond in Kopenhagen breed glunderend over de Langelinie Quay en men heeft hem bij de finish zelfs al met dit succes gefeliciteerd, want tenslotte is hij een van de top figuren'van deze Rally, de man, die er vijf dagen lang voor had te zorgen, dat de duizenden probleempjes, die zich bij zo'n massale zuinige zwerf tocht voordoen, afdoende en snel werden opgelost. In het normale leven is hij een wel gestelde juwelier uit een van de grootste winkelstraten van Kopen hagen, die rustig met de loep onder de wenkbrauwen de briljanten taxeert en 's avonds vroeg naar bed gaat. Sinds drie jaar echter verandert hij, zo tegen de lente, plotseling in een driftige woelwater, die, met de nade- MAQUETTES, FILMS, AUTO'S ENZ. KOM NU, HET BEROEMDE CITROËN-SCHIP BLMFT MAAR KORT IN UW STAD 4» -* rende Zuinigheidsrally in het ver schiet, overal tegelijk spijkers met koppen wil slaan, want meneer Her man vervult dan plotseling de rol, welke Jacques Goddet met zo-veel succes speelt in de Tour de France; hij is de moeder van de organisatoren en het geweten van de Rally. In zijn gras-groene M.G. toerde hij de afge lopen vijf dagen rond het Circus, druk gebarend, kritisch spiedend, indien nodig vinnig kijkend en altijd precies dan ter plaatse, wanneer er iets mis dreigde te gaan, teneinde met een speciaal belletje, dat hij voor deze gelegenheid onder de motorkap van zijn a-uto had laten monteren, een ver manend rinkelgeluid te laten horen. Vanayond, in Kopenhagen, kon hij het moede hoofd tevreden o-p het kus sen leggen. Alles was goed verlopen. De Rally was veilig op de plaats van bestemming gearriveerd. En voor het eerst sedert vijf dagen kon hij weer eens aan goud en juwelen denken, :n plaats van aan auto's en mensen, die daar zuinig mee willen zijn. De Rally sukkelde vanmorgen, na de start om half zes, uit Travemünde rustig naar Grossenbrode, vanwaar de veerpont het hele circus in één ruk over het water van de Oostzee naar Denemarken zou brengen. Die veer pont is overigens een avonfcuur-op- zich, want men kan aan boord niet alleen in grote salons gemakkelijk uitrusten en genieten van het won derschone uitzicht op water en eilan den, men kan zich, tijdens de ruim drie uur durende tocht, ook verpozen, aan de grote tafels, die, gevuld met de heerlijkste gerechten van de Deen se keuken, ten gerieve van de passa giers zijn klaargezet en waarvan men naar hartelust mag snoepen. Terwijl de boot over het door zonlicht overgo ten water rustig voortgleed, gaven de Zuinigheidsrijders royaal de magen het volle pond, want tenslotte gaat het in deze Rally slechts om de eco nomie van de automobiel. Eenmaal in Denemarken vormden de laatste 200 kilometers naar Kopen hagen geen probleem meer: met de thuishaven in zicht werd nog een maal heel voorzichtig het gaspedaal bespeeld en toen viel de finish- vlag: de rekenkamer moet nu de rest maar doen. feester van het noviciaat van de Domini- ,anen te Huissen. De nieuwe prior werd jD '913 te Naaldwijk geboren. Hij werd in 833 geprofest en in 1938 tot priester ge- hid Het Amerikaanse ministerie van finan ciën beeft bekendgemaakt, dat de netto- goudvorkopen van de Amerikaanse rege ring in het afgelopen jaar hoger zijn ge weest dan ooit tevoren. De verkopen be droegen in totaai 2.294,2 miljoen. Aan Nederland werd voor 260.9 mil joen goud verkocht. De goudverkopen san andere landen waren als volgt: (in miljoe nen dollar) Oostenrijk 84,2, de Bank "oor Internationale Betalingen 178,3, België 329.4, Denemarken 17,0, het Internationale Monetaire Fonds 7,1, Iran 2,3, Italië 348,8, Japan 30,1, Portugal 20.0, Suriname 2.5, Zwitserland 215,2, Engelam* 900.0, Vati caanstad 3,5 en andere landen 3,8. (Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen om vijf minuten voor tien heeft de zon het lentepunt boven de fVp-naar bereikt en dat betekent, dat wij in de goede richting gaan, ln het 10eersverloop was dit gisteren en ook vandaag nog niet te merken, waneen 'uienstoring die uit Noord-Frankrijk afkomstig is, bereikte gisteren met enkele iagel- en onweersbuien ons land. Plaatselijk viel daarbij meer dan 10 mm ^Oen. Qnmorgen om negen uur bereikte deze storing Groningen en zij trekt nu in richting van Duitsland weg, gevolgd door zachte en een tikje vochtige lucht '4it zuidelijke richting afkomstig, waarin de temperatuur weer hoger wordt. °arin komen opklaringen voor, zodat wij vooral zondag aangenaam lenteweer verwachten. De middagtemperatuur kan weer tot 12 d 14 gr. C. stijgen, }ejgeen gisteren alleen in Twente het geval was. Nieuwe oceaandepressies kijven nog op een afstand, zodat wij over het algemeen over dit eerste lente- ^'eekeinde niet ontevreden behoeven te zijn. In Djakarta I# gisteren bekend gemaakt, dal de donderdag aangehouden corres pondent van AFF, de heer H. Kalee, eventueel vandaag in vrijheid zou worden gesteld, ais het onderzoek naar een door hem verzonden bericht is afgesloten. Dan zal ook worden besloten of hij zich voor de rechter zal moeten verantwoorden. In dit bericht werd gezegd, dat de Indonesische regering had besloten de benzine-prijs te verhogen. Van de zijde van hei hoofdparket werd medegedeeld, dat het bericht „de veiligheid van de staat zou kunnen verstoren". Officieel is medegedeeld, dat het bericht onjuist is. De buitenlandse persvereniging in Dja karta heeft, in een brief aan premier Djoeanda te-gen de arresttatie van Kalee geprotesteerd. Collega's mochten de ge arresteerde journalist gisteren een kort bezoek brengen. In Parijs zal van 24 april tot 4 mei in het nieuwe Palais des Industries een in- ternationale bloemententoonstelling wor-j den gehouden, waaraan twintig landen j deelnemen en die naar verwachting ander-1 half miljoen bezoekers zal trekken. Neder land schonk een grote hoeveelheid bloem, bollen, die gebruikt worden voor een kleu rige haag hyacinten en tulpen om het Op deze laatste dag kreeg de Rot terdammer Hans Kreisel nog met pech te kampen, toen bij de start in Travemünde bleek, dat zijn équipe- genoot, de heer A. A. Berts, zich zo beroerd voelde, dat hij onmogelijk de laatste 265 kilometer in de auto ken uitzitten. „Blijf dan maar in bed", zei Kreisel en in overleg met de jury werd een za-k aangekocht, waarin zand werd gestort tot het gewicht van de heer A. A. Berts, zodat de Renault Dauphi- ne met inhoud tenminste het zelfde zij het dan minder waardevolle aantal kilogrammen zou blijven we gen. Uiteraard was dit een handicap, want de zak zand kon niet chaufferen en evenmin kaartlezen, zoals de heer A. A. Berts, maar Kreisel mocht in ieder geval als volwaardig deelnemer de Rally meerijden en dat was al heel wat. Het zit er dus op: wanneer precies de uitslag bekend zal worden ge maakt, weten wij nog niet, maar vast staat, dat er door de verschillende équipes er waren vijf fabrieks- ploegen in deze Rally bijzonder zuinig is gereden. Vandaag werd in Kopenhagen na de finish ook de test gereden met de Holden-wagen, U weet wel, die spe ciaal omgebouwde auto, die in Arn hem verstek had laten gaan, maar die nu, in Kopenhagen, weer enthosiast mee deed. Het ging er om, welke af gevaardigde van de deelnemende landen met een kwart liter benzine de langste afstand aflegde. België bracht het tot 1881 meter, Denemarken tot 1945 meter, Neder land tot 1724 meter, Frankrijk tot 1920 meter en Duitsland tot 1984 meter. Luxemburg deed niet mee. De zege ging naar de Duitser Brudes, die in derdaad - voortreffelijk voorzichtig reed. Onze landgenoot Jetten maakte de fout te langzaam te rijden en dat leverde hem de laatste plaats in het klassement op. De uitslag van deze test is niet bepalend voor het eind klassement van de Rally en dat mag voor de heer Jetten dan weer een troost zijn. De Rotterdammer Hans Kreisel (in de auto stappend) moest de laatste étappe van de Zuinigheidsrally rijden gebouw heen. Japan, Zuid-Afrika. Colum-i ~onder zijn équipe genoot, de heer A. A. Berts naast, Kreiseldie plotseling ziek is geworden. De plaats van bia en China behoren ook tot de deelne-i p mers I "e zieke moest terwille van net gewicht worden ingenomen door.... een zakje zand. Morgen, na het officiële afscheids diner, zullen de helden-op-sokken uit zes landen van Kopenhagen uit weer naar huis terugkeren, naar alle waar schijnlijkheid met heel wat meer snelheid (en benzineconsumptie) dan waarmee tijdens de Rally is gereden, want velen lopen hier in Kopenhagen na die vijf Rally-dagen al weer hard op naar*een ouderwets gas-op-de- plank-ritje te verlangen. Dan zullen wij, voor dit jaar, weer afscheid moe ten nemen. Vaarwel meneer Hebrard, die zich in deze Rally opnieuw in de titel „sluwe vos" heeft weten te handha ven, vaarwel Robert en Rose Glad, dappere équipe, die met schoonmoe in liet Circus rondtoerde. Vaarwel Orum Rotbol, kleine pechvogel, voor wie de Duitse overwegwachters niet eens de bomen willen openen. Vaarwel zui nige vechtersbazen, die in deze Rally met een ijzeren zelfbeheersing het gaspedaal hebben moeten bedwingen. Een afscheidsgroet ook aan het jonge Deense vrouwtje Anny Hoyberg- Larsen, dat, ondanks de gevolgen van polio zij is aan beide benen ver lamd met haar speciaal omge bouwde Volvo in deze Rally tot grote bewondering van iedereen ais een volmaakte chauffeuse heeft gereden en gegroet Prinses B. de Bourbon de Parme, die met haat secretaresse in een Lloydje aan deze trip een aristo cratisch reliëf gaf. Tot ziens, rijke Duitse mevrouw, die terwille van het verzetje deze Rally met haar eigen particuliere chauffeur reed en au revoir Rally-opperhoofd, meneer Herman in de groene M.G. met het romantische belletje, dat nu voor de laatste keer klingelde, ten teken, dat het spectaculaire Zuinigheidscircus althans voor één jaar weer werd ontbonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7