Daqblad voor Schiedam en omstreken Ernstig rekening houden met definitieve breuk KVP-PvdA Gesprekken van vandaag brengen meer tekening Erbarmelijke toestand in Haagse bejaardentehuizen Italiaans meisje gered door beenmergtransplantatie ïk heb mij nooit bij dat levenslang neergelegd MAANDAG 23 MAART 1959 Krijgen we vandaag een nieuw beeld in de politiek? Politieke kringen over Kabinetsformatie Snelle slecle voor barre gebieden Strenge controle werkt sanerend Koning Boudewijn naar Nederland Burger alleen Amerikaans gezin vermoord Volkstelling op 2 en 3 mei 1960 Kerk in Polen moet „hopeloze strijd" staken i Het proces was Honderd procent fout Karl Marx als St.-Jozef op devotieplaatje Nederlands-Duits gesprek na Pasen Staatsiebezoek in juli erste steen voor Duits Anne-F rankdorp Psychopaat aan hoofd Van bejaardentehuis Vrijgelaten Schmidt op London Airport: «Hé ?>se. initiatief van pater Pire O.P. Onbegrip en onkunde Geen ervaring HET WEER VOOR MORGEN AANHOUDEND ZACHT nieuwe amsche courant C 's-GRAVENHAGE, 23 maart 1959 (Van onze parlementaire redacteur) Het ziet er nu werkelijk naar uit, dat de informateur prof. Beel dinsdag zijn informatieve besprekingen met de fractievoorzitters zal kunnen af. sluiten en woensdag zijn rapport aan H. M. de Koningin zal kunnen overhandigen. De tweede ronde der besprekingen is vandaag begonnen en de wijze van indeling daarvan heeft wat meer tekening gebracht in de vermoedelijke situatie. is de „Sever-2", een door een I>ropèller aangedreven slede voor het Ervoer van passagiers post en vracht |'1 de. ontoegankelijke gebieden van et verre noorden en oosten van de jet-Unie. De slede, ontworpen °0r een Russische helikopterbou. heeft een vliegtuigmotor van pk. en een ge-heel metalen pro- i'r-ller met drie bladen. De snelheid 's gemiddeld 5060 km. en op J»ke sneeuwvelden zelfs bijna l°nderd kilometer per uur. De ca. 'Ie van de slede is verwarmd. (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen M. Koning I^r "jwjjn der Belgen heeft Voornemen om op 8, 9 en 10 juli a.s. staatsiebezoek te brengen aan H.M. Iqnlngira Juliana en Z.K.H. Prins Bern- der Nederlanden. j^orte tijd voor het privébezoek van v «i. Koningin Juliana en Z. K. H. Pnine l^bhard aan de Wereldtentoonstelling jj ,8 is koning Boudewijn te Soestdijk op v 'vébezoek geweest bij het Nederlandse tijd aangekondigde staatsiebezoek j h het Nederlandse hof. Het was bekend, de eerste officieele bezoeken van de *Be koning der Belgen aan de hoven Benei uxlamdera Nederland en Luxem- jirS zou zijn. Er staat dus ook een offi- bezoek aan het groothertogdom op programma nl. op 16, 17 en 18 juni s Belgische senator Fernand Dehous- q. voorzitter van de Raadgevende Ver- Obq®ring van de Raad van Europa, zal t mei tussen Düsseldorff en Keulen de *ste steen leggen voor het Anne-Frank- t; to. Dit dorp is het zesde dat op initia al van de Belgische pater Pire wordt 2°uwd voor Europese vluchtelingen. Pire, die zoals bekend verleden hm de Nobelprijs voor zijn werk kreeg, dit zondag meegedeeld op een con- *s te München. Hoezeer het nodig is, dat er In tensieve controle wordt uitgeoefend ?E> de verpleegtehuizen voor be daarden bewijst wel het laatste Rapport dat de Haagse G.G. en G.D. a.'er over het licht heeft doen zien. U°S in februari 1957 is het voorge komen. dat een bekend psychopaat ?ie volkomen ondeskundig was op a®t gebied van verpleegtehuizen. öe leiding van een dergelijk tehuis zich nam. In dit tehuis stonden 'Oen 43 verpleegbedden. Bi] een contröle in maart d.a.v. P'eek dat er slechts één verpleeg- Pu'p aanwezig was, die koffie zat te qrmken in de huiskamer van de fa- ptilie, zodat de patiënten zonder ojge hulp of toezicht lagen. Nadat de rusthuiehouder zich er®t onhebbelijk en nerveus had jfodragen en vérdere controle niet toegelaten belde hij zijn a.s. .ohoonmoeder op van wie hij de l?lding zolang had overgenomen. gevolg van deze controle was, r3) het pand op 1 april werd ont- uirnd Een geluk bij een ongeluk jas..dat alle patiënten elders kon- en worden ondergebracht, (Van onze Haagse redactie) Het afleggen van overledenen In enke le verpleeghuizen liet veel te wensen over. Daarbij werd er soms gestolen. In andere tehuizen werkte men met een soort waarschuwingssysteem: de cnntjro 'erende zuster werd met koffie zoet ge houden tot de zaak wat op orde was ge bracht. 'K Zaterdag^ geen bezoek, vanwe ge de schoonmaak en 's zondags niet, omdat de rusthuishouders het de bejaar den gezellig willen maken, is de opvat ting van een godsdienstonderwijzer en zijn echtgenote, die een bejaardentehuis ex ploiteren, waar 13 bedden staan. In enke le tehuizen waar gemeente-patiënten wor den verpleegd, werden de patiënten zo af gesnauwd dat er niet één was die iets durfde vragen. 's Nacht* huilde men dan uit. Ruzies in het bijzjjn van patiënten kwamen herhaaldelijk voor, zelfs was er wel eens een vechtpartij met een patiënt. Wij zouden nog een kolom kunnen vul len met gedeelten uit het Tweede Rapport betreffende het toezicht van de G. G. en G.D. op inrichtingen voor verzorging en verpleging in Den Haag die dezelfde strekking hebben. Deze korte bloemle zing wij besparen de lezers verdere details, die betrekking hebben op de hy giëne in veie verpleegtehuizen vindt natuurlijk wel een tegenhanger in een aantal gevallen, waar de situatie bepaald gunstiger is maar het rapport in zijn ge heel maakt op ons een vrij negatieve in druk. Den Haag telt in totaal 162 inrichtingen als verpleegtehuizen, gecombineerde in richtingen. pensiontehuizen, inrichtingen voor lichamelijk gebrekkigen, verpleegin richtingen voor geestelijk gestoorden en kraaminrichtingen. De kraaminrichtingen bleken uitstekend te zijn. In totaal 125 rust- en verpleegtehuizen vallen onder controle van de afd. Medisch Maatschap pelijk Werk Hierin worden 3758 bejaar den verpleegd en verzorgd. Er zijn 24 in richtingen die onder kerkgenootschappen vallen. Veel onbegrip blijkt er te bestaan over de voeding: „Fruit is luxe, spek is vlees, melk maakt dik", zijn enkele slogans die nog veel opgeld doen bij vele rust- en verpleeghuishouders. Het personeelte- kort in de verpleeghuizen wordt, „onrust barend genoemd. „De verpleeghulpen zijn vaak onbeschaafd 'in hun optreden, zij begrijpen de bejaarden dikwiils niet. Soms verdwijnt men na 2 of 3 dagen". Het rapport acht 1 verpleegkracht op 3 itiënten noodzakelijk. Van de 12 particu liere verpleegtehuizen die Den Haag in 1956 had. zijn er nu nog slechts vier over. Na de controlemaatregelen der gemeen te hebben acht houders van verpleegte huizen hun bedrijf nl. geliquideerd of ze nemen slechts niet-medisch sociale ge- vallèn op. De toestand in deze huizen was erbarmelijk. De drie particuliere ver pleegtehuizen. waar uitsluitend patiënten voor eigen rekening worden verpleegd, bleken veel beter te zijn dan bovenge noemde tehuizen. In do verzorgingstehuizen bezitten de rusthuishouders vaak geen diploa's en to taal geen verpleegervaring Zij hebben over het algemeen, aldus het rapport ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel, terwijl het hun streven is om de kamers zoveel mogelijk te laten opbrengen. Daarom gebruikt men veel opklapbed- den die overdag weinig ruimte innemen In deze tehuizen worden ook geestelijk gestoorde dames verzorgd, die tussen de geestelijk goede bejaarden huizen. „Men' zit in lange rijen geschaard niets te doen en verveelt zich". Met dit zinnetje uit het rapport wordt wel heel duidelijk de situa tie gekenmerkt. Goed Is de situatie vooral in die tehui zen. waar hoge verzorgingsprijzen worden betaald en waar de bejaarden uit de beter gesitueerde kringen komen. Hier acht het rapport controle op de prijzen weer nood zakelijk... De sanering in fle Haagse bejaarden tehuizen voltrekt zich geleidelik en in vele tehuizen is men ook materieel en mentaal de zaak aan het verbeteren, maar dit rapport 1959 geeft toch aog wel de nodige aanwijzingen, dat toe standen van een eeuw geleden ook nu nog voorkomen. Het is namelijk zo, dat prof. Becl I vandaag niet meer de fractievoorzitter één voor één heeft ontvangen. Hij heelt vanmorgen eerst een onderhoud gehad met de heer Burger (p. v. d. A.) alleen Vanmiddag om 2 uur heeft hij de heren Romme (K.V.P.), Bruins Slot (A.R.) cr. Tilanus (C.H.U.) gezamenlijk ontvangen. Hierna zou h(j dan weer apart een onder houd hebben met prof. Oud (V.V.D.). Deze was echter vandaag verhinderd en het gesprek zal nu morgenochtend plaats vinden. Deze nieuwe gesprekken zijn nodig ge worden, om de problemen, die zich in de eerste ronde hebben geopenbaard, nader, te toetsen. Prof. Beel moet nu nagaan welke combinaties er voor de vorming van een nieuwe regering mogelijk zullen zijn. Uit de gesprekken van vandaag en morgen zal hij dus tenslotte de conclusies moeten trekken over de mogelijkheden, die volgens hem voerhanden liggen, welke conclusies hij dan aan de Koningin zal aanbieden. Dat zal waarschijnlijk woensdag gebeuren. Het ligt intussen voor de hand dat een samengaan van de drie confessionele par- tjjen tot deze mogelijkheden moet worden gerekend, gezien het gesprek van prol, Beel met de drie fractievoorzitters van deze partijen samen. Het apart ontvangen van mr. Burger behoeft op zich nog niet te betekenen, dat een samengaan van K. V. P. en P. v. d. A. nu definitief van de baan is, al houdt men cr in politieke kringen ernstig rekening mee. De gebeurtenissen bij het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Kamer hebben de breuk tussen K. V. P. en P. v. d. A. nog dieper ge maakt Men vraagt zich in politieke krin- gen immers af, of prof. Romme, die ook na de breuk in december altijd de deur voor de P. v. d. A. heeft opengehouden wel tot de stap om de socialisten uit het presidium der Kamer te houden zou zijn overgegaan, indien hij bij de P v. d. A. ook nog maar enige bereidheid tot sa menwerking zou hebben bespeurd. Men heeft in verschillende politieke kringe. de socialistische actie tegen dr. Korten horst niet algemeen gezien als een aan val op de K V. P. en daarin verband ge zocht met de kabinetsformatie. Maar do reactie van de K. V. P. is in ieder geval zo geweest, dat men er de overtuiging uit kon lezen, dat de brokken niet meer te lijmen zijn. En dan het bezoek van prof. Oud apart Men zou daaruit toch in ieder geval kun nen concluderen, dat de bereidheid van de V. V. D. om de oppositie te verlaten en met de drie christelijke partijen te gaan samenwerken niet bepaald groot is Maar het kan óók zijn, dat men van con fessionele zijde niet bijster gebrand is op een oppositie van de P. v. d. A.-alléén en dat daarom de situatie ten opzichte van de V. V. D. nog niet geheel duide lijk is. De principiële standpunten zullen in de gesprekken van vandaag en morgen dui delijk moeten worden en hoogst waar schijnlijk nog voor Pasen zal de aan wijzing van een kabinetsformateur door de Koningin wel duidelijk maken, welke mogelijkheid tot vorming van een nieuwe regering de meeste kans van slagen heeft. In de bossen op ruim tien kilometer ten westen van Annapolis in de Ameri kaanse staat Maryland, zijn zaterdag de lijken gevonden van de 27-jarige mevrouw Jackson en haar vierjarig dochtertje. Su san Ann Zestien dagen eerder had men in de omgeving van Fredericksburg in Virginia 150 km. ten Zuiden van Anna polis, de lijken gevonden van de andere twee leden van het gezin-Jackson de 29- jarige vader en het anderhalfjarig doch tertje Janet. Het gezin van Jackson, een vrachtauto chauffeur, was twee maanden geleden verdwenen. De vader en Janet bleken te zijn dood geschoten De moeder is waarschijnlijk door wurging om het leven gebracht. Su san Ann kwam waarschijnlijk door een harde slag tegen het hoofd of door ver stikking om. Elke aanwijzing van het motief van deze moord ontbreekt, aldus de politie. Prof. dr. Pli. J. Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft meegedeeld, dat op 2 en 3 mei 1960 een volkstelling voor geheel Neder land zal worden gehouden. Deze telling zal in twee dagen voltooid moeten zijn. Het uitwerken van de aldus verkregen gegevens zal enige jaren vorderen, aldus prof. Idenburg. De voorbereidingen zijn ai een paar jaar aan de gang. Het congres van de Poolse communis tische partij, dat 'te Warschau bijeen is. heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de katholieke Kerk in Polen haar „hope loze strijd" tegen het communisme moet opgeven. De resolutie was gebaseerd op een rapport van partijleider Gomuika. Volgens de resolutie loopt er geen po litieke scheidslijn tussen de gelovigen en de ongelovigen in de partij. „De partij en de volksregering wensen geen strijd met de Kerk De Kerk moet zich echter be perken tot geloofszaken en afzien van haar hopeloze pogingen om het socialisme te bestrijden" aldus werd gezegd. Hier cn daar mist. Plaatselijk op klaringen en later kans op regen. Matige wind uit zuidelijke richtin gen. Aanhoudend zacht weer. Dinsdag 24 maart: zon op 06.36; onder 13.58; maan op 18.52; onder 06.16 uur V" SS:***::;:- Met de Orient Expressuit Parijs is in Milaan teruggekeerd het zes jarige Italiaanse meisje Mariuccia Contin, die in Parijs een beenmerg, transplantatie heeft ondergaan, welke haar, naar he-t zich laat aan zien, heeft gered van de ondergang aan een ernstige, zcldzhme, bloed ziekte, welke gelijkt op leukemie. Het meisje was vier weken geleden met haar moeder naar Parijs ver. trokken, toen alle middelen om haar te redden in Italië hadden gefaald. Haar broertje Alessan Dro is op achtjarige leeftijd aan dezelfde ziekte overleden. Als het meisje definitief gered blijkt te zijn, het geen pas na verloop van tijd valt te zeggen, dankt het. haar leven aan dr. Tremblay, een vooraanstaand specialist op het gebied van been mergtransplantatie, die- de leiding had bij de genezing van de aan straling blootgestelde Joegoslavische geleerden. „Vijf jaar heb ik in afzondering doorgebracht in een omheind verblijfdat 20 vierkante meter groot was. Daarin had ik een kamertje waarin ik mijn voedsel kon bereiden. Van het Nederlandse consulaat kreeg ik sigaretten, boeken en voedingsmiddelen toegezonden". Dat is wat de heer H. C. J. G. Schmidt, die in Indonesië tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, zondag tegen Engelse journalisten vertelde bij zijn aankomst op London Airport. Zoals wij zaterdag meldden, werd hij plotseling vrijgelaten, nadat zijn straf was gewijzigd in vijf jaar met aftrek van preventief. De heer Schmidt werd op 18 december 1953 in Bandoeng gearresteerd. Pas op 15 oktober 1956 werd hij op beschuldiging van subversieve activiteiten tot levenslang veroordeeld. Hij zou leider van een bende zijn geweest. Hij was de laatste van de 23 Nederlanders, die tussen 18 december 1953 en 28 september 1954 werden gearresteerd en op 1 juni 1955 nog in gevangen schap vertoefden, die zijn vrijheid verkreeg: „Ik heb mij er nooit bij neer gelegd, dat ik de rest van mijn leven in gevangenschap zou moeten doorbren gen", zo verklaarde hij nu op het vliegveld van Londen. „Het proces tegen mij was voor honderd procent fout. Meer kan ik er niet over meedelen, in verband met een gerechtelijke actie". Schmidt heeft ook contact gehad met Jungschlager, die volgens hem is overleden ten gevolge van de slechte behandeling door de Indonesiërs. Schmidt, die vandaag naar Nederland zou doorreizen hij wilde in Londen nog enkele inkopen doen werd in de Engelse hoofdstad verwelkomd door zijn raadsman en de Nederlandse consul-generaal, de heer N. Brat. Hij zei nog geen plannen voor de toekomst te hebben. Het legertje verslaggevers en fotografen, dat zondag naar Schiphol was geto gen om de aankomst van Schmidt op blocnote en gevoelige plaat vast te leggen moest intussen teleurgesteld huistoe gaan. DE HEER H. C. J. G. SCHMIDT, die in Indonesië tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, doch verleden week werd vrij gelaten, is zondag per vliegtuig in Londen aangekomen. Twee verkopers van St.-Jozefprentjes in de Poolse bedevaartplaats Czestochowa hadden niet te klagen, want hun plaatjes waren zeer rewild bij (je pelgrims. Ze hadden bijna hun hele voorraad verkocht, totdat een van de pelgrims de baardige man op het plaatje wel erg bekend voor kwam Hij hield de hand op de aureool boven het hoofd van de H. Jozef en con stateerde tot zijn grote verbazing, dat het niemand anders was dan Karl Marx. Volgens het Poolse weekblad „Tygodnik Demokratyczny" stelde de politie later vast, dat de twee alle in een boek- en papierhandel aanwezige afbeeldingen van Marx hadden opgekocht. Rond het hoofd schilderden zij een aureool, waardoor deze filosoof uitstekend kon doorgaan voor St.- Jozef De rechter, die de zaak behandelde, kon niets anders doen dan de twee een flinke uitbrander geven maar straffen kon hij hen niet. Want geen enkele paragraaf in het Poolse wetboek verbiedt verkopen van afbeeldingen van Marx of van heiligen. Aldus het K.N.P. De Nederlands-Westduitse besprekingen o er 'langende vraagstukken tussen beide lai ~-o zullen na Pasen worden hervat, zo heeft een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Buitenlandse Zaken Tü'erdnf meee-edeeld. Het juiste tijdstip en de "Taais der besprekingen zün nog niet vastgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1