Dalai Lama is thans volledig gevangene van de Chinezen Bezorgheid in India over toestand in Tibet Mgr. Bekkers reikt twaalf njissiekruisen uit Fweede Kamer behandelde weduwen- en wezenwet op onbevredigende wijze Studerende Dulcinea's en Don Quichotes naar La Mancha Bach's Matthöus Passion Lijdensdeclamatorium van sobere schoonheid in Rotterdam n buizen Oproer in Lhasa de kop ingedrukt De lente ingehaald SALOMON door Toonkunst-Amsterdam Veroordeling en executie van Jesus Grote taak voor lekenmissionarissen WAT IS EEN ECHT KOFFIE-LEPELTJE? Wonderlijke vangst in in de Rijn bij Arnhem EERSTE KAMERLEDEN: Monticelli in Boymans- Van Beuningen Bollencorso in 1960 óók naar Rotterdam? Vandalisme in kapel te Oldenzaal Water orgel met ruim 1500 fonteinen „Vliegende brigades" 111 de Bollenstreek Toch vlootschouw op VJaoigetjeschig V B MAANDAG 23 MAART 1959 PAGINA 3 Geen kans Lastige figuur Hopeloos v* RAADSEL i EEN LEPELTJE 15 EEN LEPELTJE, MA Aft... (Oplossing volgt morgen in dit blad) Rook met verstand rook mef smaak rook sigaren! KRO gaf rechtstreekse uitzending guerilla zijn intussen volgens „The Statesman" dezer dagen in de India se grensplaats Kalimpong aangekomen om hulp te zoeken bij hun landgenoten, die in India wonen. De Indiase rege ring vreesde dezer dagen trouwens nog verwikkelingen in het geval de Dalai Lama asiel zou vragen op het Indiase consulaat-generaal. Men verwachtte gisteren, dat pre- Naar men in Nieuw Delhi uit schaarse berichten opmaakt, hebben de commu- nistisch-Chinese bezetters van Tibet op het ogenblik de toestand in Lhasa, de hoofdstad van dit land, weer onder controle. Wat intussen het lot is van de Dalai Lama, de 23-jarige geestelijke en wereldlijke leider van de Tibetanen, is nog volkomen onzeker. De openlijke moeilijkheden in Lh isa begonnen vorige week woensdag. Ove rigens was de toestand er, in verband biet de sedert enkele maanden weer op gelaaide, felle verzetsstrijd in het bin nenland, al zer gespannen. Toen de Chinezen vorige week blijkbaar een Poging wilden doen om de Dalai Lama Ie arresteren of althans zijn paleis te bezetten, zouden de inwoners van de stad zijn opgetrokken om hun leider te beschermen. Als gevolg daarvan ont stond een hevige botsing, waarbij vol gens het Indiase blad „The Statesman door de Chinese troepen zelfs lichte artillerie zou zijn gebruikt. Andere bla den meldden, dat circa honderd Tibe tanen en vijftig Chinezen zouden zijn gesneuveld. Over' deze gebeurtenissen Is men in India vrij goed ingelicht, omdat niet Ver van het duizend vertrekken tellen de paleis het gebouw van het Indiase consulaat-generaal ligt- Volgens een ^oordvoerder van het Indiase ministe rie van buitenlandse zaken waren de gevechten in deze buurt gistermorgen afgelopen. Hij weigerde echter te zeg gen, of er soms nog elders in Lhasa ge- Vochten werd. In Nieuw Delhi weet men, dat de lig ging van het paleis (op een heuveltop) en trouwens de hele situatie in Lhasa is, dat de Chinezen met hun supe rieure bewapening vrij gemakkelijk een cordon kunnen leggen rond de Verblijfplaats van de Dalai Lama en bem aldus onder controle kunnen krij gen. Uit de mededeling, dat er giste ren niet meer gevochten werd, leidt hïen dan ook af, dat zij hierin inder daad zjjn geslaagd. Sinds 1950, toen de troepen uit Pe king Tibet binnentrokken, is de bewo ner van het paleis een lastige figuur yoor de bezetters gebleven. De laatste laren verzette de Dalai Lama zich °_Penlijk tegen het communistische re- gine. De Chinezen lieten hem niette- hlin in zijn waardigheid omdat hij een bhmense invloed heeft op de 6 miljoen Tibetanen. Nu de toestand in het land Voor de bezetters echter steeds moei lijker werd, besloten de Chinezen een e'^de te maken aan deze figuur. Aan- ?a'ikelijk poogden zij de Dalai Lama bewegen tot een bezoek aan Peking, at echter zoals de Tibetanen wel Weten een bezoek zonder terugkeer 2°u worden. De Dalai Lama bleef edit ie1' intransigent en mogelijk hebben de Chinezen vorige week getracht hem bi het voorlopig verslag der Eerste biet geweld op transport te stellen. Dd '^al"er «ver het wetsontwerp betreffen- biwoners van Lhasa begrepen in leder"** Cc" Weduwen- en Wezenverzekering. §eval, dat er onraad was, toen de Chi nezen naar het paleis trokken en lie- Pen te hoop met als gevolg de gevech ten. Het schijnt de bedoeling van de bezet ters te zijn, na de eliminatie van de Daii Lama de 21-jarige Panchen Lama, b'e normaliter een geestelijk gezag beeft, dat alleen door dat van de Dalai Lama wordt overtroffen, naar voren te Wh ui ven. of hun dat zal gelukken is de Vraag. De Tibetanen beschouwen de huidige Panchen Lama als een Chinese hiarionet. De Indiase bladen melden, dat de Ti betanen het, gezien hun uitrusting in ®en open gevecht, niet lang tegen de Phinese bezetters kunnen uithouden, yandaar dat de toestand in Lhasa voor hen hopeloos is, zelfs als de rebelleren- stammen in het binnenland hun te hip zouden komen. Twee vooraanstaande leiders van de mier Nehroe vandaag in het Indiase parlement een verklaring zou afleggen over de situatie. Verscheidene bladen hebben het beleid van Nehroe in deze kwestie bekritiseerd. De onafhankelij ke „Times of India" schreef overigens: „Politieke kringen zijn diep bezorgd over de Chinese repressie tegen het Tibetaanse volk en over het lot van de Dalai Lama. Zelfs als de strijd In Lhasa voor hen weinig problemen mee brengt, zullen de Chinezen ongetwij feld een einde te maken aan de be perkte autonomie, welke Tibet sedert '50 nog heeft gehad. Na de ervaringen van 1950, toen India door China onom- wonuen werd gevraagd zich met zijn eigen zaken te bemoeien en toen in een officiële Chinese nota beledigend werd gesuggereerd, dat de houding van Nieuw Delhi was ingegeven door vijan dige buitenlandse invloeden, is het zonder meer dwaas te veronderstellen dat India's vriendschap in staat zal zijn de Chinezen te bewegen tot een zelfs maar geringe wijziging in hun hou ding". 'V v- i x.» - vr-.% v. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van 's Hertogenbosch, heeft gisteren in de kapel van de St.-Maartenskliniek te Nij megen aan 12 lekenmissionarissen het mis- siekruis uitgereikt. Deze vrouwelijke leken afkomstig uit ons land uit Duitsland en Oostenrijk, gaan binnenkort naar Ghana. Oeganda, Tan ganyika, Suriname en Nieuw-Guinea. waar ze als verpleegster, onderwijzers of jeugd leidster werkzaam zullen zijn. In een kernachtige predikatie heeft mgr. W. Bekkers de grote taak belicht, welke de lekenmissionarissen vervullen nu ze als deskundigen naar verschillende lan den vertrekken, om het geloof in Chris tus te verspreiden. Hij wees op de moeilijkheden, waarmede de geloofsverkondiging uit het westen in oosterse landen te kampen heeft. De blanke wereld wordt in vele streken ver- eenzevigd met de Kerk die uit het wes ten komt. Er wordt vaak geen onderscheid ge maakt tussen de blan-ke. die komt uit eigen winstbejag en de blanke die komt. gedreven door zijn diep geloof in Chris tus. De Kerk van Christus moet zich in f ACWprtentiel X X X X X X I X IX X X deze eeuw aanpassen aan de wereld van onze tijd. Ze moet zich aanpassen aan de mensen, die ze in de missie treft en in haar methoden moet ze daar ook rekening mee houden. We moeten bijzonder internationaal den ken. nu er eigenlijk geen grenzen meer zijn, want internationaal is ook Christus' Kerk wijd vertakt over de gehele wereld. Mgr Bekkers nie-mde bet een verheugend verschijnsel, dat juist in onze dagen, bij leken de gedachte begint te leven, dat zij Christus' Kerk zijn en eigen verant woordelijkheid hebben Deze verantwoor delijkheid tonen ze te beseffen door Chris tus te gaan verkondigen in andere lan den. Hierna reikte de bisschop de missie- kruisen uit. *XXX*XXX XXXXXXXXXXXX (Van onze correspondent) De baas van een baggermolen in de Rijn bij Arnhem deed dezer dagen de vangst van zijn leven, toen hfj in een van de emmertjes een geopend geldkistje ont waarde. Tussen enkele papieren vond hij een aantal bankbiljetten van f 100,- 50.- en 10. ter gezamenlijke waarde van f 1300.-. Hij stelde de Arnhemse poli tie van deze vondst op de hoogte. Bij onderzoek bleek, dat het bewuste geldkistje afkomstig was van een inbraak in 1958 te Borne gepleegd. De benadeel de winkelier in Borne heeft de eerlijks vinder reeds beloond en de daders van de destijds gepleegde inbraak waren reeds eerder door de politie gearresteerd. Zij hadden het kistje met geld in de Rijn bij Arnhem gegooid. De heuvel met het paleis van de Dalai Lama te Lhasa in Tibet. Aan de voet van deze heuvel zijn in de afgelopen dagen verbitterde gevechten geleverd tussen de Chinese bezetters en de Tibetanen, die hun geestelijke leider te hulp wilden komen bij een dreigende arrestatie. I ROTTERDAM verklaarde men vrij algemeen de onder havige wetsontwerpen met instemming te begroeten, gezien de grote beteke nis, welke aan het tot stand ko.nen er van moet worden toegekend. De wijze waarop de ontwerpen van wet aan de overzijde van het Binnenhof waren behandeld, had vele leden niet kunnen bevredigen: „Geen der proble men, waarvoor de voorgestelde regeling ons stelt, is in de Tweede Kamer op een zodanige manier behandeld dat daaruit conclusies zouden kunnen worden getrok ken" Enkelen wilden er ernstig tegen waar schuwen in den vervolge al te zeer te streven naar waardevaste uitkeringen. De toepassing van dergelijke indexclau sules brengt volgens hen onvermijdelijk mede, dat een reeds begonnen inflatie beweging wordt versterkt. Met, betrekking tot bet betalen van een premie door ongehuwden stelden vele le den zich op het standpunt dat het moei lijk zou zijn te dezen te differentiëren aangezien men dan bij het bepalen van de premie niet zou mogen nalaten reke ning te houden met de leeftijd, waarop de betrokkene in het huwelijk treedt, en voorts ook met de leeftijd van de vrouw, waarmee men huwt. De kans. dat een recht op weduwenpensioen ontstaat, zo merkten deze leden op, neemt na melijk in sterke mate toe, naarmate de leeftijd van de man die van de vrouw overtreft Dit verschil in leeftijd tussen man en vrouw, doet zich weer meer voor naarmate de man op latere leef tijd in bet huwelijk treedt. Zij concludeer den, dat een oplossing van de hier optre- onze Amsterdamse redactie) s,Hc deelnemers aan de 1 "dentcn-trektocht door Mancha in Spanje zijn Jberdagavond vertrok- teh. Acht dames en zes a!®ten hebben in Amster- l> bi de trein naar Parijs ,|Cllomcn, vanwaar ze "omreizen naar Madrid. V rekenen er op, dat in startpunt „Ciudad «al» (]e paarden, ezels ;jh huifkarren, welke het "aanse leger in bruik- q®h heeft beloofd, klaar „3an. De Spanjaarden jijden het een aardig Up van de 14 Neder- ij/'dse studenten in de V*aanse taal om in de tij ejsPoren van Don Qui- Vvjp 'c treden, maar ze W, en de jongelui eerst *ie eens 'n Giudad Real Uv"' v°ordat ze het ge- 8a-e® e" tot daden over- directeur van hot Pj, Mancha-instituut in 'iht, Real, senor Mar- z Val heeft er voor rSd, dat de inwoners de streek via radio en pers er van zijn ver wittigd, dat Nederlanders te paard willen trekken langs de route van Dor. Quichote en met hen contact willen hebben. De veertien leden van de „Circulo espanol de la Universidad de Amster dam" gebruiken de route beschrijving en recon structies, die auteurs als Azorin en Ortega y Gas set van Don Quichotes tocht door La Mancha hebben gemaakt. Azorin leeft nog in Madrid. De studenten hopen de ze hoogbejaarde schrijver daar te mogen opzoeken. Azorin vertelt in zijn boek, dat de inwoners van de plaatsjes langs cie route, welke Don Qui chote heeft gevolgd, met elkaar ruziën over twij- felpunten uit Cervantes boek. Verschillende dor pen maken er aanspraak op dat in hun gevangenis Don Quichote heeft ge zeten of dat zij het huis bezitten waar Dulcinea heeft gewoond. De stu denten zullen nu onder zoeken of deze menings verschillen, waarover Azorin in het begin van deze eeuw uit die tijd dateert zijn boek heeft geschreven, nog leven en of het mogelijk is om een standpunt in het „geschil" in^ te nemen. Hun ervaringen zullen zij in een rapport vast leg gen. Verder zullen zij met medewerking van 'n Spaanse cineast een do cumentaire in kleuren vervaardigen. De mogelijkheid be staat, dat prof Hernan dez Paneheco, hoogleraar in de historische geogra fie te Madrid, die de jongelieden van advies heeft gediend, de tocht mee zal maken. De da mes en heren hebben in de afgelopen weken in de Ajnsterdamse Manege paardrijlessen genomen. Zij zullen nu drie weken lang 5 j 6 uur per dag te paard zitten. De af stand bedraagt ongeveer 280 kilometer. Omstreeks 20 april zullen zij weer in Amsterdam arriveren; dende moeilijkheden ook huns inziens veeleer zal moeten worden gezocht in een wijziging van het ongehuwdentarief van de inkomsten- en loonbelasting dan in een differentiatie in de premie, te voldoen door gehuwden en ongehuwden. Een zeer groot aantal leden vreesde, dat er zich moeilijkheden zullen voordoen door de leeftijdsgrens, waarvan de toe kenning van het weduwenpensioen afhan kelijk zal zijn, zo scherp te bepalen. aL in het ontwerp geschiedt. Velen meenden, dat het nuttig zou zijn een studie te wijden aan een systeem, waarbij de duur van de uitkering, welke de weduwe ontvangt, toeneemt met de leeftijd, waarop zij weduwe wordt. Al dus zou immers de aanpassingstermijn voor een oudere weduwe groter worden dan voor een jongere. Op grootse wijze is zaterdag in Landau in Duitsland de lente ingehaald, waarna op het stads plein de winter symbolisch werd verbrand. In plaats van de Franse ambassadeur, die door ziekte verhinderd was heeft de culturele adviseur van de Franse ambas sade. prof. E. Guilhou uit Amsterdam, za terdagmiddag in de aula van het museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam de tentoonstelling geopend. van werken van A. Monticelli. De burgemeester van Rotterdam, mr. G, E. van Walsum sprak inleidende woor den. Hij wees er o.m. op dat tijdens de in 1954 in „Boymans" gehouden tentoonstel ling ..vier euwen stillevenkunst in Frank rijk",' waar Monticelli met twee bloem- cómposities vertegenwoordigd was. reeds de gedachte was gerijpt om in groter ver band een tentoonstelling van werken van Monticelli te organiseren. De huidige ex positie is er het resultaat van. Zi.i laat zien. aldus de burgemeester, hoeveel ban den het kunstleven van Frankrijk en Ne derland binden. Prof. E. Guilhou heeft daarna zeer uitvoerig leven en werken en streven van Monticelli belicht en vooral gewezen op diens zeer persoonlijke visie. Deze Monticelli-tehtoonstelling. die is ingericht onder auspiciën van de Asso ciation Francaise d' Action Artistique, zal tot 3 mei a.s. duren. (Van onze correspondent) De smederijen van de Bollenstreek zijn momenteel onder hoogspanning aan het werk om de praalwagens voor het cor so, dat 25 april door deze streek zal trekken, op tijd klaar te krijgen. Men verwacht, dat dit jaar een zeer groot aantal praalwagens aan het corso zal deelnemen, daar de inschrijving tot nu toe nog nooit zo groot is geweest. Ver vooruit reikend bestaan er plan nen om in 1960 het bollencorso door Rot terdam te laten trekken, omdat in de Maasstad juist de grote internationale tuinbouwtentoonstelling zal worden ge houden, als de bollenvelden in bloei zul len staan. EEN moeilijke taak was het voor An- thon van der Horst, die het leider schap van Bachs Matthaus-Passion- uitvoering door het Amsterdams Toon kunstkoor en het Concertgebouworkest ineens moest overnemen van de ziekgc- worden Eduard v: i Beinum, over wiens reeds verbeterende gesteldheid wij ons inmiddels weer mogen -erheugen. Moeilijk was het voor Anthon van der Horst omdat Toonkunst-Amsterdam al vanuit de dagen van de Mengelberg-in terpretaties tegenover de sobere visie van de Naardense uitvoering stond. De controverse is geringer geworden, nu Eduard van Beinum minder romantisch- expressief zijn stempel op de Amster damse uitvoeringen '*eeft gedrukt en nu ook Anthon van der Horst in Naarden zijn intenties naar een minder strakke ver tolking heeft verlegd. Maar tegenstellin gen zijn er niettemin gebleven, want bij Van Beinum prevaleren de puur-mu- zikale inzichten, 'irwijl Van der Horst zich gebonden houdt aan geestelijke ach tergronden, die hij in Bachs passiemuziek veronderstelt. Het pleit inmiddels voor deze dirigent van vele passie-uitvoeringen, dat hij zich heeft willen richten naar de Amsterdam se visie; anderzijds is zowel het koor als het orkest uiterst soepel geweest om het de waarnemende dirigent niet moei lijker te maken dan hij het met een dergelijk acuut inspringen reeds had. Al dus is dc uitvoer! een zeer goede ge worden stellig na enkele kleine dreigin gen van verschil van visie tijdens het eer ste deel; het laatste deel kreeg een wat trager inslag, maar dit geschiedt veelal. Vergeet tenslotte niet dat na het ver scheiden van Christus in het evangelie verhaal. nog een nabe'rachting van plm. 25 minuten volgt, bijna een zevende deel van de totale duur van dit passiedra ma! Terwille van de zeer mooie muziek. die Bach daarin heeft geschreven, hand haaft men de aria's, maar naar het dra matisch structourbeeild bezien, zou een coupure gerechtvaardigd zijn. zoals dit toch ook immers geschiedt in Vondels drama's en die van anderen. Dat tot aan het einde tee uitnemend do.;; het Toonkunstkoor is gezongen, pleit voor hun ;.rg voor dit traditioneel niveau. Veel respect spreken we ditmaal uit. ook voor Frans Moonen. die dit koorgedeelte had voorbereid. Het Kna penkoor van „Zanglust" zong fraai, zij het wat labiel van toonvonming in het slot „O Menscih, bewein dein Sünde »rosz van het eerste deel. Met de keuze van solisten is men bij zonder gelukkig geweest. Ernst Haefli- ger zong de evangelistenpartij met zorg voor dictie en expressief van toon. In Heinz Rehfuss had men een prachtige zanger voor de woorden van Christus; hij zong deze mannelük van toon en in nig van voordracht. Ernh Spoorenberfi in de sopraan-aria's gaf een stralend ge luid, dat zij wist te moduleren naar de gesteldheid van de aria-teksten. Hilde Röszl-Majdan schonk niet alleen oen over tuigende voordracht, maar deed ons ook bh herhaling ®enieten van haar prachtige altstem, die in volle omvang zeer bijzon, der toi zijn recht kwam in haar aria's. Richard Lewis zong niet slechts op zeer mooi-Iichtgeïntoneerde wijze zijn aria's maar wist dit te paren aan een warm timbre. Ook David Hollestelle wist zijn kwaliteiten als zanger in zijn aria's uit nemend te benutten. Hans Wilbrink voor de kleinere partijen schaarde zich in de voortreffelijkheid van zingen in de rij der overige zangers. Het is goed de leden van het Concert gebouworkest te prijzen in het werk van deze zondagmiddag, waarmede zij een druk winterseizoen afsloten. We noemen de fluitisten Hubert Barwahser en Leo Oostdam, de hoboïsten Haakon Stotijn en Leo v. d. Lek. de violisten Jacob Krach- malnik en Jan Bresser. Voorts werkten mede. Carel van Leeuwen Boomkamp als gambist en Jannv van Wering aan het clavecimbel met Arpad Szomoru als vio loncellist. Piet van Egmond bespeelde het orgel, de rol. die hij hier reeds sinds jaren op goede wijze verzorgt. De uitvoering maakte wederom diepe indruk op de honderden toehoorders in de zaal en zal deze impressie stellig in gelijke mate hebben gegeven om de dui zenden radio-luisteraars aan hun toestel thuis. C. M. (Van onze correspondent) Vandalen hebben in de kapel van O. L. Vrouw te Oldenzaal enkele kostbare za ken vernield. Het beeld van Maria met het Kindje werd ernstig beschadigd, ter wijl de ramen werden gebroken en de muurkandelaars verbogen. De veront waardiging bij de bevolking uit de om geving is groot, daar het kapelletje na de oorlog uit dankbaarheid omdat Ol denzaal voor oorlogsgeweld bleef ge spaard werd gesticht. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Het eigentijdse geluid, dat katholiek Rotterdam gisteravond in de Bosjeskerk in het hart van de Maasstad in het ka der van een herdenking van het Christus drama heeft laten horen, kan in Neder land niet worden misverstaan. Het, initia tief van de Rotterdamse afdeling van de actie „Voor God" zag in de uitzending, welke de Katholieke Radio Omroep recht streeks van deze lijdensoverdenking gaf, een welverdiende bekroning voor het ja renlang streven om> 'n de tijddat over al in den lande dc Matthaus-Passion wordt uitgevoerd en protestant en katho liek ieder op eigen wijze het lijden van de Heer tot voorwerp van overweging maakt een herdenking van deze bittere dood te houden, welke een volkomen modern ka rakter zou dragen Bjj de opzet hiervan werd ervan uitgegaan, deze bijeenkomst zó op te bouwen, dat ze voor iedereen aanvaardbaar zou zijn. MEN IS ER VAN uitgegaan dat het gesproken verhaal van het Lijden Christi volgens Mattheus het hoofdbestanddeel van deze herdenkingsavond zou moeten zijn. Men kan naar gelang aard en aan leg voorkeur hebben voor een der evange listen, maar Mattheus vertelt wel op ui termate sobere en directe wijze, ook nog voor ons moderne zenuw-achtige mensen, wat er allemaal met Jezus is gebeurd. De „commentaren" van de hand van Mi chel van der Plas welke tussen de evan gelieteksten zijn ingevoegd, zijn dan ook zo veel mogelijk in de geest van het so bere verhaal gehouden en betekenen tel kens een accent voor de mediterende toe hoorder. Wij hebben ook ditmaal mogen constateren dat deze manier yan overden ken een groot succes is geworden. Het. is uw recensentent niet gegeven in de harten van de mensen te kijken, maar hij had alle reden om aan te nemen dat alle gronden aanwezig waren om tot een vruchtbaar gezamenlijk mediteren te komen en dat er door woord en muziek een tipje van de sluier werd opgetild, welke over het mys terie van de menswording van Gods zoon en diens vreselijke dood hangt en welke eigenlijk ons bevattingsvermogen te boven gaat. Ellen Vogel vertelde in ontroerende zin nen van de vrouw, die de balsem over Christus uitgoot, van de blaren „die in de Hof van Olijven de enige waren, die Hem zagen lijden" en tenslotte de van pijn vervulde dapperheid van dc Moeder van de Gekruisigde, Het, verdriet dat Petrus overvallen moet hebben na de verloochening van zijn Meester. werd enigszins benaderd en menselijkerwijs voo,r ons zeer sterk verbeeld door Max Croiset, terwijl Ton Lutz de gedachten van „de gastheer die het avondmaal op dien" in eenvoudige taal uitsprak. Maar er waren nog andere fi guren, die voor ons gingen leven door middel van het voorgedragen gela den woord. Daar was de moordenaar Barrabas. die plotseling het Licht mocht zien en de vrijheid verkreeg door de krui siging van Jesus, maar die in de rest van zijn onstuimig leven geen rust meer kon vinden; de honderdman, voor wie de ze dood met mysterieën was omgeven. Coen flink vertelde van hem op sugges tieve wijze. Annet Nieuwenhuyzen, Luc Lutz en Hans Croiset hadden tot taak de tekst van Mattheus tot leven te brengen, hetgeen juist door de grote soberheid i <y .VA..-.-XvX-AAVA X .y. X- Cocn Flink tijdens de K.R.O.-uitzending van het Rotterdams Lijdensdeclama torium in de Bosjeskerk, Ruim vijftienhonderd fonteinen, ver deeld over een oppervlakte van 30 vier kante meter, vormen het grootste water orgel, dat ooit in Nederland werd ge bouwd. Het is bestemd voor Amerika, doch voordat de reis overzee begint, zal het tien dagen te bewonderen zijn op de voorjaarsbeurs, die van 24 april tot 7 mei in de Hobahallen te Lisse wordt gehouden. De beurs wordt georganiseerd door een aantal zakenlieden, die met demonstraties en modeshows de huisvrouw met de laat ste huishoudelijke snufjes op de hoogte willen brengen. (Van onze correspondent) Omdat ieder jaar opnieuw de kwekers in de Bollenstreek te kampen hebben met arbeidersmoeilijkheden, daar men vaak voor zeer korte tijd vrij grote groepen werkers nodig heeft en deze dan niet te vinden zijn, overweegt men in de Bollen streek het oprichten van „vliegende werk- brigades". De drie werkgeversorganisaties zullen 3 april in Hillegom bijeenkomen om de mogelijkheden van een „werkge versvereniging" onder ogen te zien. Deze vereniging zou een rechtspersoon lijkheid bezittend orgaan worden, dat gro te groepen geschoolde arbeiders in dienst neemt en deze op aanvraag uitzendt naai de kwekers, die op een bepaald moment behoefte aan hulp hebben. Behalve, dat de kwekers door 'n dergelijk lichaam een goede kans hebben op het, juiste moment de benodigde krachten ter beschikking te krijgen behoeft hij tevens niet zijn tijd te besteden aan de ingewikkelde admini- stratl die voor tijdelijk dienstverband noodzakelijk is, wan* de werknemers blij ven bij één werkgever de „werkgevers vereniging" in dienst. Dit laatste is tevens erg prettig voor de arbeiders, die met dit systeem geregeld werk zender het zoeken naar nieuwe werknemers zullen hebben. die zij daarbij betrachtten, bijzonder stijl vol geschiedde. EN DAN DE „GRAND HALLêL" (ps 135) op muziek van Joseph Gelineau s.j. Hoe wonderbaarlijk klonk het in deze ruimte hoe geheel uit deze tijd; overtui gend liet het, volklinkende koor (Het Graalkoor. het jongenskoor „St.-Willi- brord" o.l.v. Peter de Keyzer, leden van de Schola Cantorum en van diverse kerk koren Frans Teunissen, bariton-solist en Frans Kuster organist en tenslotte het koperkwartet van het Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest o.l.v Cees Valten) deze facinerende en geloofwaardige mu ziek klinken. De directie van Marthe van der Putten was hierbij bijzónder waarde vol. Eén ding is jammer. Het „Er is een lam dat bloedt" van Gerard Wijdeveld op muziek van Joop Schouten (uitermate goed gezongen) had beter gepast bij de tekst van de geseling en niet aan het slot van de herdenking Maar misschien had deze wisseling te maken met de wetten van de radio-uitzending. Het is te hopen, dat de Rotterdamse actie „Voor God" met deze herdenkingen kan doorgaan En mochten zij een kans zien het op nog bredere basis te laten uitvoeren, dan is het lijdensdeclamato rium „Veroordeling en executie van Jesus" een niet meer weg te denken ge zamenlijke Christelijke daad in de dagen voor de verrijzenis. DU. Ondanks het feit, dat bet laag water in de Schevcningse haven dit jaar op Vlaggetjesdag zeer ongunstig valt, heeft de Seheveningse redersvereniging op ver zoek van het comité Vlaggetjesdag be sloten om dit jaar bij goed weer toch een vlootschouw te houden. Deze tocht met genodigden aan boord voor de Sehe veningse kust zal bij hoog water in de avonduren op de zaterdag voor Pink steren worden gehouden. Een van de spectaculaire punten van het programma, dat het comité heeft op gesteld zal een grote optocht zijn, die wordt georganiseerd door het Seheve ningse verenigingsleven. Er is reeds een draaiboek voor samengesteld onder het motto: „Van want tot kant", waarin het hele visserijbedrijf van vangst tot expert in beeld zal worden gebracht. De vereniging Oud-Scheveningen stelt een tentoonstelling samen over de visserij en Seheveningse folklore. Deze zal waar schijnlijk worden ingericht in de vis- afslag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3