Jeugdige huisvrouw uit Utrecht „Miss Bril 1959" Chief Whip Prinses Irene': troef Canadese Meren op De mythe van de universiteit Pullovers Peek&Cloppenburg mÊSËm SERIE-PRODUKTIE VAN DAF-JES GESTART elke woensdag jongens- markt mm wders Spannende finale in Amsterdam Bijna aanvaring op proeftocht Middenstandswensen voor nieuw Kabinet 'mm 1111 Eerste kopers ontvingen officieel hun nieuwe wagen Vier gelukkigen Leidse universiteit schreef de 5000ste in Big' Ben honderd jaar Congres nationaal lekenapostolaat Prestige-strijd rond onderwijzers-toelating R. K. M. betreurt liét vertrek van mr. Bachg VICTORIA - WATER Vrouwelijk enthousiasme V li DINSDAG 24 MAAKT 1959 PAGINA 3 Dat was in 1575 anders. v: Vrij en blij Ook de H. A. L.? Compromis zuiver wol licht van gewicht Italiaanse kleuren zorg bereid! normaal - coffeïnevrij espresso Üiil ll| !||i; it* PiSsil SÉRI iiifi aglll iiillf Nationale trots Van Doornelaan Dealers Gezichtsbedrog Geen „automatisme" Uit de beste koffiebonen! MiSeggg normaal coffeïnevrij espresso* (Van onze correspondent) Met een ietwat wonderlijke plechtigheid in de senaatskamer van de universiteit te Leiden, waar de student slechts in rok pleegt binnen te komen om ten overstaan van een met toga getooide hoogleraar te promoveren, is gistermorgen op nogal ge moedelijke wijze de vijfduizendste student aan de Leidse universiteit ingeschreven. Rector magnificus prof. dr. H. L. Lam zat in zijn colbertjasje, geëscorteerd door andere universitaire autoriteiten en de vijfduizendste betrad eveneens in onoffi cieel kostuum dc kamer, die andere stu denten slechts bij het verlaten van de universiteit in bepaalde gevallen kunnen betreden. De 42-jarige heer Karei Hendrikus Bak ker bevond zich echter niet op geheel voor hem onbekend terrein. In Indonesië behaalde hij reeds zijn artsexamen, maar om praktijkbevoegdheid in Nederland te krijgen, is een aanvullende studie nood zakelijk. De heer Bakker hoorde van de rector magnificus, dat de Leidse univer siteit in 1575 startte met een aantal stu denten, dat kleiner was dan het aantal hoogleraren: 16 tegen 18. Thans kent Lei den 195 hoogleraren, die sinds gistermor- ggen aan vijfduizend studenten de weten schapsbeoefening bijbrengen. Het heeft tot ver in het begin van deze eeuw geduurd, voordat het eerste dui zendtal werd behaald: in 1916; elf jaar la ter werd het getal 2.000 bereikt en twin tig jaar later het derde duizendtal. Toen ging het vrij vlot: in 1947 kwam het ogen blik, dat vierduizend studenten tegelijk aan de universiteit van Leiden studeer den. (Van onze verslaggever) Als op 26 juni koningin Elizabeth aan boord van haar jacht Briftania dc St.-Lau- rence Seaway officieel zal openen, is de „Prinses Irene" al op weg naar Chicago, de stad welke zich dank zjj de nieuwe Seaway hoopt te ontwikkelen tot een grote zee haven, wellicht ten koste van New York. GISTERMIDDAG VOND DE VERKIEZING plaats van Miss Bril .7.95.9 in het 4Polio-paviljoen te Amsterdam. Dc gelukkige.was Emmie Mcydam uit Utrecht, wordt hier gefeliciteerd door Helène van Dam uit Amsterdam, die dc beker aan haar moet afstaan. ^an onze Amsterdamse redactie) "Een vrouw met een bril Ean er zeer aantrekkelijk litzien". Onder dit veel belovend motto werd gis teren in het Apollopavil- ioen in Amsterdam dc boor dc Stichting „Oog en Bril" een instelling van de samenwerkende "pticiënsbonden geor ^"iseerde wedstrijd om "e titel „Miss Bril 1959* inhouden. Hoé aantrekke- J-lk bewees dc winnares, ■Je lieftallige en jeugdige h)cvrouw Emmy Mcydam fl't de Lange Nicuwstraat in Utrecht, een 18- ,lar'ge schoonheid, echt genote van een metselaar en moeder van een baby Van een half jaar. Uitermate nerveus had fl'eze ex-kapster het laat- ste spannende kwartiertje afgewacht en ze straalde ^an verrassing toen bleek. flat de deskundige jury •1Ulst haar had uitverko- rab. Gekleed in een prachtig lang avondtoilet ,an zilverbrokaat, waarbij faar charmante avondbr.il 'b de moderne modetin- 'eh blauw-wit en fraai ^garneerd met een de- t?ratie van blauwe parel bes uitstekend paste, ont- Vins ze al* een vorstin huldeblijken. Haar /Oorgangster Miss Bril k|a8 in de persoon van *hej Heieen van Dam uit ^■fbsterdam kuste haar en balkte haar de sjerp over, rv7ijl mevr. M. L. E. C. v Wijck-Dyckhoff, echt genote van de hoofdstede- 'ik-e wethouder, het ge- flkkige mevrouwtje de jUsselbeker overhandigde. f"atuurlijk was er ook een ^bitterende tuil bloemen, i "Ik vind het ontzettend 'buk allemaal''. was haar f?rste reactie en ze ver fde ons. dat ze pas en kele weken voor de halve finale van 11 februari in Utrecht voor het eerst een bril was gaan dragen. De opticien had haar toen aangeraden mee te doen met de wedstrijd. Haar foto werd in de voorron den met nog 28 andere „uitgepikt" en zo ver scheen mevrouw Meydam in haar woonstad als een der demi-finalistes in het Gebouw voor K. en W. En ook daar viel ze al op, want ze behoorde tot de negen, die om de eind overwinning mochten strijden. Maria van der Eist, de bekende lady-speaker en gastvrouw in de KRO- Televitrine, hield voor zede deelneemsters aan kondigde een praatje. „Een bril geeft de vrouw een beter verzorgd uiter lijk. Het gezicht klaart op en de vrouw kijkt weer vrij en blij de wereld in. Een vrouw die „aan de bril moet" kan dit acces soire zo mooi benutten om haar persoonlijkheid te accentueren vooral wanneer ze bij een be paald toilet het iuis'e montuur kiest!" Heel jammer vond mevrouw Van der Eist het, dat veel dames en meisjes zich nog genêren een bril te dra gen. De finalistes werden vervolgens, getooid met een zonnebril voorgesteld aan de jury, waarin be halve een Duitser en een Belg o.m. zaten mevrouw Lottgering-Hillebrand, mevr. Ida de Leeuw-Van Rees (modevormgevings- desfcundige stond op het programma), de schoon heidsspecialiste mevrouw M. van Oort-Van der Goes en de industriële vormgever Wim Gillis. De eerste beoordeling nam toen een aanvang. Stuk voor stuk schreden de chic geklede, opge maakte en gekapte bril- lendraagsters door de zaal en mevrouw Van der Eist prees de combinaties van middaigtoilet en dagbril. die namen droegen als Nocturne, Jucella, Tha- leia, Golden Lady en Ely- sée. Parade- Tijdens de tweede „pa rade" waren de dames gekleed in schattige avondrobes en cocktail japonnen. De bijpassende avondbriilen schitterden in de felle lampen van de film. en tv-camera's. Vier huisvrouwen, twee mannequins, een steno typiste, een fotomodel en pen kapster lieten de keu rende blikken van jury en publiek langs haar heen gaan, in spanning de uitslag verbeidend. En die bracht dan met „Correllux'' voor Emmy Meydam de zegepraal met 294 punten. De tweede prijs met zes punten min der was voor de Rotter damse mannequin Loulon Ruggenberg, Nieuwe Bin nenweg 58. Haar avond- bril „Jucella F" was af gezet met gouden plaatjes en daarop pareltjes. Der de met 265 punten werd Rita van Mierlo, fotomo del uit Amsterdam, die een „Nylor Are" droeg, geheel van doublé met trass-garnering en schok vrije ophanging der gla zen met nylondraad. Nederland heeft dus sinds gisteren weer zijn „Miss Bril". Of is het eigenlijk niet dit keer „Mrs Bril", want de win nares is immers ge trouwd? De'„Prinses Irene", groot 8526 brt., is de Noors-Nederlandse troef, van de Oranje- Fjell Lijn in de strijd om het goederen vervoer van en naar een van de grootste Amerikaanse en Canadese industrie-ge bieden, thans beter bereikbaar dank zij een grotfdige kanalisatie van de meren en een reductie van het aantal sluizen van 22 tot 7. De Prinses Irene is er klaar voor. Giste ren vertrok het schip in de mist voor een vierdaagse proeftocht, waarna het samen met de Prins Willem van Oranje zal wor den ingezet op de nieuwe maandelijkse sneldienst. Het zal druk worden op de Seaway. Een twintig maatschappijen onderhouden reeds geregelde diensten op de Canadese Meren, ondanks de beperking, welke de vorst daar de scheepvaart drie maanden oplegt. Na de opening zullen minimaal nog eens acht rederijen er een kans wagen. Moge lijk is bij de .nieuwkomers" ook een Ne derlandse onderneming, namelijk de Hol- land-Amerika Lijn. De Prinses Irene is een compromis tus sen een vracht- en een passagiersschip. Hij biedt onderdak aan circa 150 passa giers, voor wie een plezierige en gezellige accommodatie werd gebouwd.- De reder ziet voor zijn passagiersvervoer mogelijk heden op het transatlantische traject tus sen Montreal en Europa v.v. en voor de zesdaagse tocht over de meren zelf van Montreal naar Chicago of terug denkt hij aan liefhebbers van een korte cruise. Het Ineens dook gisteren aan stuur boord van de Prinses Irene een grote koopvaarder op. Het was de Duitser August Thysscn, die dwars op de stilliggende Prinses Irene dreigde in te lopen. „Volle kracht vooruit" besloot men op de brug van het nieuwe schip. De Duitser, die het gevaar tijdig zag, sloeg ach teruit, zodat hij nog net achter de Prinses Irene vrij kon komen. Tus sen de schepen was geen vijftig me ter zee meer Londens beroemde baken, dc ho ge kiokketoren van de parlements gebouwen, die aan miljoenen men sen over de gehele wereld bekend is ais „Big Ben", viert deze zomer zijn honderdste verjaardag. De klok begon op 31 mei 1859 dc tijd aan te geven, maar pas elf dagen daarna begon zij ook de uren te slaan. In juni a.s. zal een tentoonstelling worden gehouden om de honderdste verjaardag te vieren. De klok heet niet „Big Ben". Dit is feitelijk de naam van een 13% Ion wegende klok, die de laagste klanken voortbrengt. Er waren zestien paarden voor nodig om deze klok van de gieterij in Whitechapel door Londen naar zijn plaats van bestemming te trekken. De Londenaren doopten haar al spoedig „Big Ben" naar Sir Benjamin Hall, de eerste commis saris voor publieke werken, wiens departement verantwoordelijk was voor de installatie. De herdenkingstentoonstelling zal worden gehouden in de Jewel To wer van Westminster, een van de laatst overgebleven gedeelten van het oude paleis van Westminster. De géhêle zomer zal de kiokketoren door schijnwerpers worden ver licht. Het Landelijke Centrum der Katho lieke Actie belegt naar aanleiding van de vastenbrief 1959 van het Nederlandse Episcopaat over de Kerk als instituut en gemeenschap een nationaal leken- apostoiaatscpngres. dat gehouden zal worden in Bouvigne te Breda od 24 en 25 september 1959. De commissie Plasscbaert die reeds enkele jaren haar studies aan dit on derwerp heeft gewijd, zal een samen vatting ervan als filosofisch en theolo gisch pre-advies indienen. Het congres zal aansluiten op het tweede wereldcon gres voor lekenapostolaat te Rome. Vier gespreksgroepen zullen enkele facetten van het studie-onderwerp be spreken. HET IS DE LAATSTE WEKEN nogal heet toegegaan rond het aanne- nemen door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot toelating van de onderwijzers tot de universiteit voor de studie in psychologie en pedago giek. Nu kan een pittig steekspel rond een omstreden zaak een schouwspel opleveren van hoog geestelijk gehalte. Als de wapens deugdelijk zijn en met vaardigheid gehanteerd worden kan het de moeite waard zijn, zoiets mee te maken. Het tegendeel is echter het geval als er .met kromme speren ge werkt wordt en er maar plompverlo ren wat gestoken wordt. Wat er zich in de krantenarena rond dit wetsontwerp heeft afgespeeld heeft me vooral aan dit laatste soort tournooi doen denken en ik kan me voorstellen dat menig toeschouwer de bekoring heeft gevoeld te gaan fluiten of op nog drastischer wijze van zijn misnoegen blijk te geven. Een zaak, die op hoog niveau van redelijkheids argumenten behandeld had moeten worden, is verworden tot een heksen ketel van emotionaliteit, waarbij soms alle nuchtere verstand en rede lijk denkvermogen compleet zoek le ken. Het was in ieder geval geen re clame voor de groep, die krachtens zijn vakopleiding de weg naar de universiteit voor zich opeiste. Jammir, want zo komen ook de ongetwijfeld talrijker goeden in het kwade luchtje te staan van de slechten. Zelden heb ik zo'n hoeveelheid kol der en zulk een verwarring van be grippen aangetroffen als in de ein delozen reeks ingezonden stukjes te gen de'actie der professoren en stu denten (waarmee ik met name niet een verdediging van de studenten actie op me wil nemen). Er is ge schermd met de democratisering van het onderwijs, die in dit wetsontwerp een triomf zou vieren, alsof deze iets anders zou betekenen dan alleen dat intieme en hartelijke interieur van het schip is er bijzonder voor geschikt. Naast de maandelijkse sneldienst blijft de Oranje-Fjell met de kleinere schepen de wekelijkse afvaarten uit de verschil lende havens langs de meren onderhou den. Twee van deze schepen worden niet temin aanzienlijk vergroot en in 1961 zal de Prinses Margriet de uitbouw van de vloot completeren. Wanneer het koninklijke jacht Brittan- nia de feestvierende zeehaven Chicago binnenloopt, ligt daar reeds de Prinses Irene om te bewijzen, dat de Noors-Ne derlandse combinatie niet van zins is haar eerste positie onder de Seaway-vaarders prijs te geven. Speciale prijs leeftijd jaar kleine stijging per maat (Van onze Haagse redactie) q®'et bestuur van de Ned. R.-K. Midden- s^flflsbond heeft een brief aan het be- <2'Ar van de K.V.P. verstuurd, waarin de (A'Mtingen van de N.R.K.M. over de te- eer van mr. K. van Rijckevorsel en Cj verdwijnen van de middenstandsspe- 'st mr. Bachg worden weergegeven. ®Wel het bestuur de verkiezing van ^an Rijckevorsel toejuicht wordt het zeerste betreurd, dat een van de wei- tyA5 deskundigen op het terrein van het 1^'flflen- en kleinbedrijf niet zal terug- 9^ e,n. Hierdoor wordt afbreuk gedaan itj" As goede samenstelling van de KVP- aangezien één der drie midden- ^deskundigen (Peters. V. d Heuvel .Bachg) niet terugkeert, tw'et K.V.P.-bestuur wordt gevraagd een SQeï>reking te beleggen met de katholieke 9vp'a'e organisaties om zich te beraden 'ij, f de oorzaken die tot deze ontwikke lt hebben geleid. hl,/1 de kringen van de N.R.K.M. vestigt 6i> ''r de aandacht op, dat de bisschop- ^4 het in hun mandement van februari ten sterkste ontraden hebben, dat er Sb, r de sociale organisaties propaganda Al gemaakt voor „standskangidaten" "e Kamerverkiezingen. (Van onze Haagse redactie) Verleden weck heeft de Ncd. R.-K. Mid denstandsbond een aantal desiderata voor gelegd aan de K.V.P.-fractie waarop men graag de aandacht wilde vestigen in ver band met de Kabinetsformatie. Deze wensen zijn de volgende: algemene kinderbijslag; realisering van een vrijere loonvorming, mede ter verzekering van een stabiel prijsniveau; fiscale maatrege len in het kader van de bezitsvorming ter bevordering van de kapitaalvorming bij de middenstand; de totstandkoming en verdere uitbreiding va,n de p.b.o. in de sectoren ambachten, vervoer en horeca; het afstoten van taken door de overheid ten behoeve van de bedrijMichamen; de vertegenwoordiging van de middenstand in het sociaal-economisch comité van de EEG; bevordering van een spoedige tot standkoming van een interimregeling van heit. middenstandsonderwijs. alsmede van de rechtspositie van huurders bij onteige ning van bedrijfspanden Tenslotte brengt de bond de behartiging van de belangen in de transport- en bouw sector onder de aandacht van de fractie. De N.R.K.M. hoopt dat er een afzon derlijke bewindsman zal komen voor de mddenstand die ook in het kabinet kan meespreken over sociale en fiscale aan gelegenheden. ïlCTOMj Natuurlijk bronwater bevat vele genae* krachtige minerale bestanddelen Meer dan 70 jaar de meest gevraagde tafeldrank •- ii;:.:;:. :-.s, -v EINDHOVEN, maandag. (Van onze automobielredacteur) ZIEZO, met ingang van vandaag lopen ze in Eindhoven van de band. Officieel en met een blijdschap, die aan ontroering grensde, heeft Huub van Doorne vanmiddag de eerste twee DAF-personenwagens, die in serie-produktie waren vervaardigd, aan de kopers overgedragen en dat is dan het begin van een nieuw en veelbelovend hoofdstuk in de geschiedenis' van de Nederlandse automobiel industrie. De droom van Huub van Doorne, om vóór zijn zestigste jaar nog met een Nederlandse personenwagen op de markt te komen, was werkelijkheid ge worden en drieduizend mensen juichten luid en uitgelaten toen de eersteling, een mokka-geel Dafje, langzaam door de lopende band werd afgeleverd en heel voorzichtig de vier witte bandjes op de begane grond plaatste, gelijk een kleuter, die nu voor het eerst alleen uit wandelen gaat. i Dit eefste exemplaar was bestemd voor i jhr. mr. J. Th Smits van Ooyen, de voor- I zitPer - van de Kon. Nederlandse Automo biel Club, die lang geleden, toen de eer ste geruchten over een D A F - po reon en wa gen in omloop kwamen, aan de gebrs. van Doorne een brief-stuurde, waarin hij schreef: Ais die auto er komt. moet i'k er een hebben. Ik weet niets Van die auto, zetts niet van wat voor type hij zal zijn, maar als u hem bouwt, moet heit oen JHR. MR. J. TH. M. SMITS VAN OYEN VAN ECKART, voorzitter van de K.N.A.C., kreeg de eerste D AF -personenauto toegewezen, en mevr. T. Smulders-Bcliën, Neder lands enige vrouwelijke burge meester de tweede. De heer W. van Doorne, mevr. Smulders, mr. jhr. Smits van Ogen en dr. H. van Doorne. goeie zijn". Het tweede DAF-je werd overgedragen aa.n de enige vrouwelijke burgemeester van Nederland, mevrouw T. Smulders-Bellën uit Oost-West en Middel- beers. die deze automobiel ten geschenke kreeg van haar gemeentenaren bij gele genheid van haar twaalf en een halfjarig ambtsjubileum. Jhr. Smits van Oyen was enthousiast en noemde de nieuwe wagen tjes .de reizende ambasadeurs van Ne derland" en mevrouw Smulders-BeUën stak. bij het aanschouwen van 'haar eigen wagen, een speech af. welke de directie leden het personeel van DAF en de ge nodigden. niet licht zullen vergeten. ..Ik had gedacht een standaard-uitvoe ring te krijgen en nu staat me hier een super-de-luxe-model met witte banden en een wit dak. Fantastisch. Daar zullen de heren van Doorne wel méér van weten. Ik heb een groene kleur gekozen, ten teken van hoop, dat ik met deze wagen nog veel voor mijn gemeentenaren zal mógen doen. Ik zal de auto direct aan St.-Christoffel en aa,n de H. Maria toe wijden, om geen ongelukken te maken, Hee] hartelijk dank, ik hoop, dat de we reld zal worden overstroomd met DAF- jes.." Vrouwelijk en spontaan werd bot allemaal uitgeroepen en de aanwezigen juichten want men begreep, dat dit wa gentje een goede en zorgzame moeder had gevonden. De jongste werknemer ln het DAF- bedrijf. de 15-jarige Pietje Klaassen bood mevrouw Smulders en enkele andere da mes bloemen aan. de burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. van Rooy, viel de eer te beurt de lopende band officieel ln werking te mogen stellen „had Ik ook niet gedacht toen ik tijdens de oorlog met de gebroeders Van Doorne die aller- -eerete wankele drie-wieter probeerde, waarmee we om het huig reden en ge regeld omvielen" en dr. Huub van Doome hield een exposé over wat hij nu van deze nieuwe auto dacht, „Waarom zou Nederland, dat op gebie den als scheepsbouw en uitvoering van waterwerken vooraan staat, op het gebied van de automobielindustrie moeten ach terblijven? Uit de vele gelukwensen en brieven is mij gebleken, dat Nederland er nu als geheel trots op is, dat ons land, na zovele jaren, weer een woordje kan meespreken op automobielgebied. Velen van u zullen zich afvragen welk percen tage van de auto hier in Nederland wordt gemaakt. Wel, 85 procent van de totale waarde wordt in ons land besteed. De prijs, die bij de lancering van de wagen is genoemd, zullen wij handhaven. Alleen is het jammer dat de verhoogde omzet belasting het plan, de standaarduitvoe ring van de auto minder dan 4000 gulden te doen kosten, verijdeld heeft. Op iedere in Nederland verkochte wagen drukt nu 1000 gulden aan fiscale lasten, dit nog zonder rekening te houden met N.V.- en Inkomstenbelasting Na de officiële aflevering van de eer ste wagens werden de gebrs. Van Doorne door de secretaris van de ondernemings raad. de heer C. Broos, hartelijk gefelici teerd en kwam de burgemeester van Hors't-America (het geboortedorp van de gebrs Van Doorne) plechtig verklaren, dat zeer binnenkort in deze gemeente een laan naar de Gebr. v. Doorne zou worden gedoopt. AIg symboo) van dit eerbewijs had hij voor de gebrs van Doorne een straatnaambordje meegenomen. In de eerstkomende weken zal de pro- dflkt'ie van het DAF-je nog maar betrek kelijk langzaam op gang komen maar straks, als de fabriek op volle toeren draait, zal er om de 2 minuten en vijf tien seconden een DAF-pensonen wagen van de band komen. „De post. die wij van de kopers ontvangen, legt een zwa re druk op ons", aldus de heer Van Doorne, wij zullen daarom de wagens volgens een bepaald schema aan de 125 dealers doen toekomen en bij hen ligt de verantwoordelijkheid op grond van de volgorde van binnenkomst der bestel lingen de afleveringen in het eigen rayon te bepalen. De export-afdeling maakt goede vorderingen met de opbouw van een agentenorganteatie, doch met de aflevering voor export zal pas begonnen worden als de grote hoeveelheden Ne derlandse bestellers die reeds het vorig jaar hun bestelling plaatsten, aan een wagen geholpen zijn". I werkelijk talent in onze maatschap pij zijn ontplooiingskansen kan krij gen. Men heeft hele betogen opgezet over mensen, die zoveel jaren gestu deerd hebben en dus tot de universi teit toegelaten moeten worden, alsof de aard van deze studie verder niet ter zake doet. Men heeft hoog van de toren geblazen, dat ook (dat „ook" is kostelijk!) onder de afgestudeerden van het VHMO zovele ongeschikten zijn voor universitaire studie, alsof de remedie voor de arme universiteit dan zou zijn, er nog maar een schep ongeschikten bovenop te doen Opmerkelijk is in dit verband, dat men zich zo hardnekkig vastklampt aan de rechten van het einddiploma HBS A, dat toch ook toegang ver leent tot bepaalde hogere studies, ter wijl dan betoogd wordt, dat de on- derwi jr met volledige bevoegdheid in ont wikkeling zeker niet achterstaat bij de abituriënt van HBS A (Ook in het pas uitgegane rekest van de kweeksehoolleraren wordt dit argu ment breed uitgemeten). Ik kan het er mee eens zijn; als de HBS A-afge studeerde hogere studies mag maken, dan ook de bevoegde onderwijzer, die zijn kweekschool heeft afgemaakt. Maar zou het niet redelijker en zake lijker zijn en eerlijker om te erken nen, dat de toelating van de abitu riënt HBS A tot hogere studies op zichzelf al een grote vergissing is? Men moet aan die vergissing niet nog eens een andere toevoegen, maar de eenmaal gemaakte vergissing herstel len. Dit herstel wordt mogelijk-in Tiet thans aanhangige ontwerp van wet op het voortgezet onderwijs. Het is dan ook wel een hoogst merkwaardig moment, om juist nu dit HBS A- paard van stal te halen. VOOR DE NUCHTERE toeschouwer is het duidelijk, dat heel deze aange legenheid tot een prestigekwestie ge maakt is; de mythe van de universi teit. Als men maar op grond van zijn beroepsopleiding tevens toegang krijgt tot de universiteit, dan stijgt het maatschappelijk aanzien van het be roep. Dus: het onderwijzers-diploma moet deze toegang garanderen. Ik ge loof dat men zich hier aan een ern stig gezichtsbedrog overgeeft. De on derwijzer vervult een functie van on schatbare waarde in de samenleving, maar dit heeft met academische stu die niets van doen. Het interesseert mij in het geheel niet of een onderwij zer toegang heeft tot de universiteit. Het enige wat mij in hem interes seert, wat ik van hem eis en waarvoor ik hem hogelijk waardeer is, dat hij een goed onderwijzer is, die jonge kinderen op een voortreffelijke ma nier de lagere-schoolontwikkeling deelachtig weet te maken. Daarvoor hoeft hij helemaal geen hogere stu dies gemaft te hebben, noch ook daar geschikt voor te zijn. Misschien is het wat overdreven gezegd, maar ik zou haast geneigd zijn te stellen, dat de academisch be gaafden juist daardoor eerder minder geschikt zijn voor het onderwijzers ambt. Het een en het ander vergt een geheel andere geestesinstelling. Ik raak hier iets aan wat in de discussies voor zover ik zie, vrijwel geen rol heeft gespeeld en toch m.i. van emi nent belang is. Zijn onderwijzers on geschikt voor de universiteit omdat ze minder zouden weten dan een ander? Och kom, iemand die talent en lief hebberij heeft, spijkert een hoeveel heid benodigde parate kennis heus wel bij. Dit was m.i. een zwak punt in het betoog van de 23 professoren. Van veel meer belang is, dat de kweekschoolopleiding, als ze goed is, de jongeren een geheel andere gees tesinstelling en een geheel andere karakterhouding geeft dan juist no dig is voor het volgen van hoger on derwijs. Ze moet bij uitstek praktisch gericht zijn. de zin voor en vaardig heid in het praktische handelen bij brengen. Dit is niet maar zo iets wat aan de buitenkant aankleeft, het raakt de persoon, zijn karakter, zijn instel ling tegenover zijn werk. Deze hou ding is uitstekend voor het werk, dat de onderwijzer wacht, maar ze is geen voorbereiding op hoger onder wijs, in tegendeel, ze is er, op zich ge nomen, een belemmering voor. DAT WIL NATUURLIJK IN HET geheel niet zeggen, dat onder de aspi rant-onderwijzers er geen zouden zijn met werkelijke aanleg voor acade mische studies, in het geheel niet. Het wil nóg minder zeggen, dat aan deze getalenteerden de toegang tot de uni versiteit niet gemakkelijk zou moeten worden gemaakt, veel gemak kei ijker dan tot nu toe het geval is geweest; dit zou ook zeer wel te verwezenlijken zijn en ontmoet van de kant van de universiteit ook geen bezwaar. Als men deze weg bewandeld had, had men èn de getalenteerde onder wijzer èn de universiteit, het hoger onderwijs, een dienst bewezen. Door het automatisme te scheppen van „de" onderwijzersopleiding als toegang tot de universiteit heeft men noch het één noch het ander gedaan, doch alleen maar de mythe der uni versiteit bevorderd (men mag er niet aan denken als zoveel andere beroeps opleidingen eens dezelfde pretentie gaan krijgen!), een misplaatst maat schappelijk standsbewustzijn in de hand gewerkt, voor een aantal grondi ge teleurstellingen de weg bereid en het hoger onderwijs een kwade dienst bewezen en het in een afweerhouding gedreven. De wegen van de politiek zijn klaarblijkelijk niet altijd die van het nuchter denkend en nog minder van het wetenschappelijk verstand (maar dat laatste mag natuurlijk ook niet. want ook de politiek is uiteinde lijk „slechts een praktische vaardig heid; honnie soit qui mal y pense). E. PELOSI S.J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3