Joh. van Öldenbarnevelt vaart de wereld rond pasen De verschijningen van de Vrouwe van alle Volkeren te Amsterdam sptan^eeCmcLnii Eerst Paascruise naar Wright Nog witter stralend wit- Eerste Nederlandse publikatie over nieuwe boodschappen van Maria ^6 wast.. Dubbeldakwagens voor autotransport bij N.S. Scherpe prijsdaling op West du it se eiermarkt Sovjet-protest door A nieri ka verworpen Betere huisvesting voor landarbeiders m Nasser zal zondag met Sjehab spreken m "NW X Raad van Europa leent voor de woningbouw 55 boodschappen Na droefheid blijdschap Einde van het gefluister Brits witboek over Nyassaland DINSDAG 24 MAAKT 1939 PAGINA 5 Tot nu toe steeds geleend Beschadiging onderzeese kabels bezit. Maten 36 t/m 44 ÊÊrn^ "OUDE" BINNENWEG 40 (City Centrum) en BEU ER LAN DSE LA AN 75, ROTTERDAM mm Brandend Maagzuur hoort bii U tot net verleden (Van onze Amsterdamse redactie) Ongeveer J100 gasten zullen flc Paas dagen doorbrengen op de ..Johan van Öl denbarnevelt" liet dertig jaar oude zee kasteel van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, dat ingrijpend verbouwd en Gemoderniseerd is voor zjjn nieuwe be stemming: een nassagiersreis in 78 dagen [Ond de wereld via Australië. Die lange 'dcht, waarvoor vee! belangstelling be staat, begint in april maar voor die tiid jjeeft de ..Nederland" de ..Johan" nog een kleine cruise willen laten maken en wel baar het eiland Wight. De animo om de fecstdagen grotendeels op de baren die ''bpelljk niet al te woelig zullen zijn door fe brr n is bijzonder groot. Op nog Geen honderd bedden na is het schip vol- Gehoekt. De „Johan van Öldenbarnevelt" heeft al een heel moeie staat van dienst achter de fug. Ze werd in 1929 in gebruik genomen, vQer tot 1940 op de Indonesië-route en er w-erd heel veel van haar gevergd tijdens de oorlog als troepenschip. Dat was ook «et geval toen het trotse schip gerepatri- ®erden uit Indonesië naar .het vaderland terugbracht en daarna vele duizenden Ne derlanders als emigranten naar Australië Vervoerde. En nu is er clan voor haar een bieuwe periode aangebroken. De zeereus 's natuurlijk daar aangepast. De grote "utten werden opgebouwd tot twee- en driepersoons cabines, er kwamen een hieuw tweede zwembad en bars bij. De schoorstenen werden verlengd, de zwarte Advertentie Van Nelle bestellen 1 Dp Nederlandse Spoorwegen, die tot nu t°e met geleende wagens het transport van auto's verzorgden, krijgen binnenkort ï,filf de beschikking over veertig voor 'Utovervoer bestemde dubbeldakwagens. Leze zijn' van Duitsfabrikaat, twintig zijn er al klaar en Werkspoor vervaardigt in licentie de andere helft. De dubbeldakwagens, waarop verschil- lr;nde nieuwe vindingen werden toegepast, kunnen per stuk tien a twaalf kleine auto's combinaties vervoeren. Ze hebben een laadvermogen van 20 ton: 8 ton op de bo- vsnsie „verdieping" en 12 ton beneden. De N.S. hebben de wagens voorlopig hitsluitend bestemd voor ex- en impor- 'eurs en handelaren en nog niet voor par ticulieren. De wagen zal op de technische voor- ■'aarsbeurs in Utrecht, die van 15 tot en hie.t 24 april wordt gehouden, in samen werking met a tofabrikanten voor 't eerst Worden gedemonstreerd. Advertentie Van Nelle bestellen 1 In West-Duitsland. dat het belangrijkste Zetgebied is voor Nederlandse eieren, is afgelopen week een scherpe prijsdaling 'hgetreden. Binnen het verloop van een Week is de stemming op de Westduitse biermarkt geheel omgeslagen. De prijsstij ging welke eind februari 1958 begon en hiet een korte onderbreking in begin 'haart, tot ongeveer 12 maart voortduurde, heeft plaatsgemaakt voor een algemene Prijsdaling. Vrijdag jl. trachtten de buiten- 'andse leveranciers nog de volgende prij- zen te noteren (vrij grens excl. invoer rechten en belastingen) Nederlandse eie ren I 10 per 100 stuks en Deense eieren 430 5 440 per ton. In de loop van die hag moesten de prijzen echter geleidelijk borden verlaagd, zonder dat er echter noemenswaardige transacties tot stand kwamen. Voor Nederlandse eieren werd 'enslotte nog slechts 9-50 per 100 stuks Sevraagd. romp werd zilverwit geschilderd en de in terieurs van salons e.d. werden verfraaid, terwei eveneens de machines onderhanden genomen werden. De afgelopen week heeft de „Johan" twee technische proeftochten op de Noordzee gemaakt, die beide zeer geslaagd zijn. Van de tweede heeft de directie ruim 500 gepensioneerden van de maatschappij laten meegenieten. Kapitein P. A. Groote is trots op zijn boot. „Ze kan nu gemakke lijk nog tien jaar mee", verklaarde hij verheugd. De Aruccika n^e regerlnE heeft het Rus sische protest legen het aanhouden van de Sovjct-treiler „Novorossisk" door een Amerikp.ans oorlogsschip verworpen. In een gisteren fe kou overhandigde no ta zegt de Amerikaanse regering, dat het Sovjetmssische protest „ongefun deerd" is. „In 't zeegebied waar de „Novorossisk" zich bevond, waren vijf transatlantische kabels dom-m-oerlen. Hei kabelherstel- üngsvaartuig. dat de eerste kabel had hersteld, bevond dat deze waé doorgesne den. Bovendien was de kabel, ongeveer een mijl ten oosten van de breuk, ernstig beschad'gd. Dit kon alleen maar geschied zijn doordat een treiler de kabel in zi.in sleepnet had opgehaald, om deze vervol gens aan dek door te snijden, ten einde zijn net weer los te krijgen", aldus de Ameriknanse nota. P? Amerikaanse regering wijst er ver volgens op, dat een In 1884 gesloten over eenkomst waakt tegen het beschadigen van onderzeese kabels, en dat het in haar bezit zijnde bewijsmateriaal een „sterke aan"'ii"'"" vormt", dat do gezagvoerder en de bemanning van de Sovjet-treiler art. 2 van ,dlt akkoord ebben geschonden. De Ai crikaanse regering verzoekt de Sovjet-autoriteiten de schuldigen te straf fen en zij behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eisen. Zij verzoekt de Sovjet-regering ook afdoend» maatregelen te nemen tegen het in volle zee door Russische treiters be schadigen of doorsnijden van onderzeese kabels. Met Pasen op Uw wandeling in 't nieuw en dan in deze modieuze mantel van dat prettige structuur kamgaren.... De af staande magneetkraag (die de hals zo flatteert) en de aan de schouderpas aan- genmpelde rug (héél charmant) maken deze creatie in linde, koren, beige of honing tot'n begerenswaard qq (Advertentie) Van Nelle bestellen I Ecu commissie, ingesteld door het Land bouwschap, heeft de mogelijkheden onder zocht om te komen tot verbetering van de huisvesting van landarbeiders. Deze commissie is tot de voorlopige conclusie gekomen, dat de bevordering van bouw woningwetwoningen op korte termijn kan worden aangevat. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft zich nu gewend tot de gewestelijke raden om hun te vei-zoeken de nodige stapnen te ondernemen. De gewestelijke raden kunnen bij ge meentebesturen, bestaande woningbouw corporaties of provinciale overheid wijzen op de noodzaak van verbetering der huis vesting. Tevens kunnen zij trachten het bouwen van woningen 'te bevorderen en daarbij de verzekering te krijgen, dat de ze woningen aan landarbeiders zullen worden toegewezen. Deze methode kan worden toegepast, wanneer in een bepaalde streek of in een bepaalde gemeente ""en omvangrijke be hoefte aan nieuwe huurwoningen aanwe zig is. In bepaalde gevallen, zo meent, men, bestaat er aanleiding te onderzoeken, of de landarbeiders zelf de verbetering van de huisvesting kunnen bevorderen door het oprichten van een woningbouwcorpo ratie. Deze kan waarschijnlijk het beste de vorm vnn een stichting hebben. Zij zou kunnen optreden in ruimer verband en zich dus niet beperken tot een bepaalde gemeente, maar tot de gehele povincie. n I President Sjehab van Libanon zal het komende weekend in Noord-Libanon een onderhoud hebben met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, zo is gistcrcnin Beiroet officieel meege deeld. Er werden geen nadere bijzonder heden gegeven. De Libanese pers heeft aangedrongen op een bijeenkomst over Syrische bespre kingen van de doorvoerhandel, welke de Libanese economie benadelen, maar som mige waarnemers te Beiroet uiten de veronderstelling, dat Nasser steun tracht te verkrijgen voor zijn standpunt in het geschil met Dak. en 'n Japon met jasje is de grote mode en Mode is deze slankafkledende japon met moderne halslijn en Empire accent "bekroond" door 'n kwiek jasje, nét aansluitend in de taille. De stof is van Italiaans linnen in de nieuwe kleuren Wat 'n verrassing: als U het hoog gesloten jasje uitdoet blijkt de voe ring van hetzelfde beeldig bedrukte Cbristaline als het luchtige blousje. Zeer modieus, met die vanuit de kraag bollende rug en die slanke rok met hoogopgeknipte taille. Linnen bouclé-kamgaren in linde, koren of (nieuw!) lichtmarine, Maten 36 t/m 44 olijf, vermiljoen, tropenzand of gg yg Italian blue. Maten 40 t/m 46 ■Ai- Met zo n japon-met-jasje op Paas-visite: lenteblij ziet U eruit in 2-kleurig watel- oiqué (beige fond met linde of met bleu) met het jasje vlot-kort, de kraag hoog gesloten maar afstaand en de rok wijd aangeplooid met (nteuw!) 'n in vorm gesneden brede ceintuur. j q yg Maten 38 t/m 46 Door het Fonds de Réetablissement du Conseil de l'Europe pour les réfugiés na- tionaux et les excédents de population en Europe (Raad van Europa) met zetel te Straatsburg en kantoorhoudend in Pariis zullen ten behoeve van de woningbouw in de aangesloten landen leningen worden uitgegeven tot een totaal bedrag van 10 miljoen, waarbij naar keuze in dollars of in Duitse marken luidende stukken kun nen worden verkregen. Er is aan deze leningen echter geen valutaclausule ver bonden. Het zal dus niet mogelijk zijn voor de dollarstukken achteraf betaling in D.M. te verlangen of omgekeerd. Een bedrag van 2.8 miljoen (resp. de tegenwaarde in DM) zal a pari worden geplaatst in de vorm van vier fixe-lenin- gen van elk 700 000 met een looptijd van resp. twee, drie, vier en vijf jaar en een rente van 8 pet, per jaar. Voorts z.al tot. een bedrag van 7,2 miljoen (resp. de tegenwaarde in DM) een 5'i pet 15-jarige lening (vijf jaar fixe en tien gelijke jaarlijkse aflossln gen) tegen de koers van 9.9 pet worden uitgegeven. Voor het deel van deze le ning. waarvan in DM zal wo-den gekozen z.al notering ter beurze van Frankfurt worden aangevraagd. Tot de landen, die bij de Raad van Euro pa zijn aangesloten, behoren Frankrijk, West-Duitsland cn Italië (die voor 80 pet van het 6,7 miljoen bedragende kapitaal van de raad opkomen) alsmede België, Luxemburg. IJsland, Griekenland en Turkije. Voor de gelden, die door de Raad beschikbaar worden gesteld, moet door het betreffende land overheidspapier tot een waarde van 125 pet van het geleende bedrag als zekerheid bij de Raad van Europa worden gedeponeerd. De uitgifte wordt verzorgd door een syndicaat onder leiding van de Banque Lambert in Brus- 1 sel. De inschrijving sluit op 10 april a.s. Over tie verschijningen van Maria te Amsterdam is de laatste jaren al heel wat gefluisterd in katholieke kring. Bli velen leefde een groot verlangen om hierovcr narler geïnformeerd te worden. Dank zij Uitgeversmaatschappij Pax te 's-Gravenhage is er over dit delicate onderwerp thans een boek verschenen onder de titel; „Maria en de verschij ningen te Amsterdam", dat de katho lieken eindelijk op rustige en zakelijke w|jze inlicht over de bijzondere gebeur tenissen welke in Amsterdam in de pe riode 19451958 zouden hebben plaats gevonden. Het boek is geschreven door dr. Louis Knuvelder. Met intense belangstelling hebben wij van de inhoud van dit boek kennis genomen. Wij zijn daarbij vooral getrof fen door de hoge ernst en de voorzich tigheid, die de auteur betracht heeft bij het schrijven van zijn boek. Dit was zeker geen gemakkelijke taak. want zolang Rome geen uitspraak gedaan heeft, omtrent de echtheid van de ver schijningen, is inderdaad grote reserve gebóden Terecht menen w|j dan ook. dat de schrijver in zijn voorwoord zegt: „Laat ons daarom aandachtig cn in vol le overgave gaan luisteren. Onzerzijds willen wij zonder daarbij vooruit te lopen op het eventueel oordeel van de Kerk een resumé geven van de reeks verschijningen of private openbarin gen van de Moeder Gods aan een be genadigde jonge vrouw te Amsterdam, opdat wij de Hemel niet vergeten". De auteur begint dan met een be schrijving van de jeugd van de zienster om in een volgend hoofdstuk te komen tot de verschijningen zelf. Hij bespreekt uitvoerig de vier eerste verschijningen en gaat dan over tot een overzicht van een aantal bijzonderheden uit de vol- Advertentie) Van Nelle bestellen 1 gende verschijningen of boodschappen. In het geheel waren het er 55, lopende van maart, 1945 tot en met mei 1958. Het tweede gedeelte van het boek is gewijd aan het verschijnsel van de pri vate openbaringen en de betekenis daar van óók voor onze tijd. In een diepgaan de beschouwing over het werktuig en de boodschappen van Amsterdam komt de vraag aan de orde, of er hier sprake moet zijn van een pargjiormale bron en de kenmerken van echtheid. Het hoek eindigt met een confrontatie van een „wereld in verwording" met de -boodschappen, diie Maria aan de zienster gaf. Door de boodschappen van dc Moe der Gods lopen volgens de auteur twee hoofddraden De eerste is de „pessimis tische" draad: waarschuwine voor het onheil, de verwording in de wereld. Tientallen malen waarschuwt de Vrou we der verschijningen tegen de macht van satan, tegen de verwording in de wereld. In tegenstelling met de veel zwaarder, dreigender toon van Fatima, van La Salcttc ook, Is hier de toon echter veel milder. Merkwaardig is. dat deze „pessimisti sche" draad juist het sterkst overheerst in de eerste helft der boodschappen (ruwweg van 1945'50). in de periode dus, dat er naar aardse maatstaven alle reden tot optimisme was. Naast deze „pessimistische" draad loopt een „optimistische" draad. De gouden draad der belofte van een toekomst, waarin de Ware Vrede zal heersen. Deze draad komt meer en meer te voorschijn sinds 1950, als w|j mensen alle reden menen te hebben steeds som- berder en angstiger te worden. Droef heid over dc wereld, die gevolgd zal worden door blijdschap: ziedaar in en kele wooren de kern van de hele bood- schappcncyclus, aldus de schrijver. Dc blijdschap, de redding der wereld volgt echter niet automatisch, doch slechts voorwaardelijk. En dit is geheel in overeenstemming met de leer der Kerk. De goddelijke heilseconomie is nu eenmaal gebaseerd op onze vr|je medewerking. W|j zelf kunnen en moe ten in de strijd tussen Hemel en hel partij kiezen en meestrijden. De verschijning, die zegt „de Vrouwe van alle Volkeren" te zijn, vraagt uit drukkelijk om de afkondiging van het dogma dat zij is medeverlosseres. midde lares en voorspreekster. Zli geeft hier bij te kennen, dat dit dogma veel om streden doch uiteindelijk afgekondigd zal worden. Herhaaldelijk geeft zij de verzekering: „Rome echter zal niet angstig zijn om deze 6trijd op te nemen. Het kan alleen de Kerk krachtig en sterker maken". Zoals uit het boek van dr. Knuvelder blijkt, heeft de Amsterdamse zienster de dood van Paus Pius XII maanden te voren voorspeld. Aan hetgeen de auteur hierover mededeelt, ontlenen w|j de vol gende passage: ,,Op de morgen van 's Pausen dood kwam het volgende belangrijke feit aan het licht: In de ochtend van Aswoensdag, 19 februari 1958. had de zienster haar leidsman gebeld met de mededeling, dat De Vrouwe haar in de afgelopen nacht een boodschap met een voorzeg ging had toevertrouwd, waarover ze inet niemand ter wereld mocht spre- Advertentle. bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimine ren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. ken. De leidsman vroeg haar die bood schap in een verzegelde envelop te ko men brengen om ze te komen halen als de voorzegging in vervulling gegaan zou zijn. In de loop der volgende maan. den informeerde hij herhaalde malen, hoe het er mee stond, zonder dat de zienster enige aanduiding gaf in welke richting de voorzegging liep. Op de morgen van 's Pausen dood kwam ze de envelop ophalen: nu was de voorzegging in vervulling gegaan en werd de gezegelde envelop in de zelfde staat naar Rome opgezonden. De desbetreffende boodschap luidde als volgt: Aswoensdag19 februari 1958 werd ik weer met een schok wakker, doordat ik geroepen werd, om S uur precies. Ik zag weer het licht en hoorde de stem vein de Vrouwe zeggen: .Daar ben ik weer. De vrede van de Heer Jezus Christus zij met u. Je hebt goed gedaan, je hebt uit vr\ie wil ge kozen, de boodschap naar je leidsman gebracht. Deze gehoorzaamheid zal goede vruchten afwerpen, die je bin nen kort zult ervaren. Je leidsman kent zijn plicht. Wees gerust. Ik zal je een mededeling doen, waarover je tegen niemand (ook de sacrista cn je leids man) niets mag vertellen. Als het ge beurd is, mag je het tegen ze zeggen, dat de Vrouwe dit nu gezegd heeft. De mededeling is: Luister, deze Heilige Vader. Paus Pius XII zal begin oktober van dit jaar worden opgenomen bij de Onzen. De Vrouwe van alle Volkeren, de Mede- verlosseres. Middelares en Voorspreek ster zal Hem naar de eeuwige vreugde geleiden". (Ik schrok van deze mededeling en durfde het haast niet geloven). De Vrouwe zei: „Schrik niet kind. Zijn op volger zal het dogma afkondigen". Ik bedankte de Vrouwe en Zij zei heel plechtig: „Amen" Ongetwijfeld zal dit boek In binnen- en buitenland grote belangstelling ont moeten. We] komt bij het lezen ervan de behoefte op aan een volledige publi katie van de 55 boodschappen. Als resu mé hiervan is dit boek echter zeer ge slaagd. Het vertelt in beknopt bestek van gebeurtenissen, die zowel in ka- holieke kring als daarbuiten zeer de aandacht zullen trekken. Onze conclusie .s, dat w|j zeer ver heugd zijn, dat dit boek verschenen is. De uitgever brengen w|j gaarne hulde voor het ondernemen van deze uitgave, die, zoals men dat van Pax gewend is. wederom keurig verzorgd is. Door deze publikatie is een einde gekomen aan het gefluister rond de gebeurtenissen te Amsterdam. De feiten liggen nu op ta fel. Vanzelfsprekend blijft het eindoor deel over de al of niet echtheid van de verschijningen voorbehouden aan Rome, maar „wanneer het ais waar be vonden wordt, dat Maria thans weer op de aarde is neergedaald om in Am sterdam, de gtad van het H. Mirakel, haar waarschuwende boodschappen te brengen, dan stelt ons dit onder de zwaarste verantwoording", zoals de auteur terecht opmerkt. Advertentie) Van Nelle bestellen De Britse regering heeft gisteren een witboek uitgegeven over de „opstand", die volgens haar in Nyassaland zou zijn uitgebroken als in dit gebied niet de nood toestand was afgekondigd. Het pltm voor deze actie zou op 25 januari op een ge heime bijeenkomst van ongeveer 140 af gevaardigden van het inmiddels verboden „Afrikaanse Nationale Congres" te Blan- tyre zUn beraamd. De vertegenwoordigers van deze in heemse organisatie hadden, volgens het witboek, besloten de Britse gouverneur en andere vooraanstaande Britse func tionarissen, alsmede andere blanken, on der wie politiemannen en missionarissen, en bepaalde „verraders" onder de neger- bev ilking te vermoorden en op grote schaal sabotage te plegen Het witboek is gebaseerd op een rap port van gouverneur Sir Robert Armita- ge. Volgens deze werd de genoemde ge heime vergadering van het „Afrikaanse National® Congres" niet bijgwoond door de leider van deze organisatie, dr. Has tings Banda. Men mocht echter aanne men, dat de bijeenkoms* op zijn instigatie was gehouden, aldus de gouverneur. Dr. Banda is, zoals gemeld, intussen met een aantal andere leiders van het congres aangehouden. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5