Dagblad voor Schiedam en omstreken zun nu Christelijke partijen tot overeenstemming gekomen Wil Cals wijziging van de Mammoetwet? Ti bet eiste opzegging van verdrag met Peking s Topgesprek als ministers „enige voortgang" maken Voorstander van de geleide democratie r Politieke kaarten zijn niet opnieuw geschud Relletjes in Buenos Aires Nog steeds geen berichten over lot van Dalai Lama Jan Strijbos voor cle radio Piccard gaat weer duiken .ikml Bolletje/ Nu ook scheuren in monument DULLES NAAR FLORIDA Nederland dankt redders Eisenhower op persconferentie Mgr. Soegiapranata Noodtoestand in Rhodesia verlengd Hammarskjoeld! in Moskou aangekomen DONDERDAG 26 MAART 1959 Ook bij Düsseldorp een Anne Frank-dorp ïater wat meer wind Ommen krijgt Haagse ooievaars-weduwe Maar westelijke regeringsleiders kunnen niet „gecommandeerd" worden r HET WEER VOOR MORGEN FOOR HERSTEL Vredesverdrag reeds gesloten? nieuwe leaamsc e courant L P.v.cLA. HANDHAAFT ETSEN 's-GRAVENHAGE, 25 maart 1959. (Van onze parlementaire redacteur) In politieke kringen overheerst algemeen tie indruk, dat ook na liet laatste bezoek van de heer Burger (P. v. d. A.) aan de informateur dr. Beel, de kaarten niet opnieuw zijn geschud en de P. v. d. A. met de eigen kaarten van de verkiezingspropaganda in de hand is blijven zitten. Dat *vil zeggen, dat zij de eisen, die zij in haar verkiezingsprogram heeft gesteld, onverminderd handhaaft. Deze eisen zijn overbekend. De P. v. d. A. heeft daarop vóór de ver. kiezingen voldoende gehamerd. Het zijn de bekende eisen van diensttijd- Terkorting, geen uitzending van dienstplichtigen naar Ned. Nieuw Guinea, uitvoering van de verworpen motie-Burger over de status van Nieuw. Guinea, een nieuwe loonronde van 5 pet., voorafgaande aan een huur- fonde, die echter niet vóór 1 januari 1961 zou mogen ingaan, een wets, wijziging inzake de prijsheheersing van landbouwgronden, waardoor deze het tijdelijk karakter weer zou verliezen enz. bezitsvorming, de vrijere loonvorming, de algemene kinderbijslagverzekering en de prioriteit van de woningbouw Aan een program, dat ook maar één van deze pun ten niet omvat, zou de KVP zeker niet willen medewerken- Om al deze redenen stelt men zich nu reeds in op de samen stelling van een extra-parlementair ka binet. De formateur zal dan met een program moeten komen en dat toezenden aan de fracties, die hij voor medewerking op het oog heeft. Deze zullen dat program moe- Het is begrijpelijk, dat de rechtse par tijen hierop niet zullen ingaan; men zou °an Immers volkomen onder het juk van P. v. d- A. doorgaan. De drie christe- ]'.1ke partijen schijnen intussen tot over eenstemming te zijn gekomen: d.w.z. tot Overeenstemming over de beleidslijnen en oen oplossing voor de controversiële pun ten, welke aanwezig waren. Men schijnt deze overeenstemming te "ebben bereikt, omdat men inzag, dat er "iet de P. v- d. A. toch niet zou zijn samen 'e werken. Deze controversiële punten ^aren, zoals wij gisteren reeds mededeel den. de Mammoetwet van minister Cals en de algemene kinderbijslagverzekering. Voor de Mammoetwet, waartegen van shristelflke zijde nogal bezwaar werd Gemaakt, schijnt een oplossing te zijn Bevonden in een gesprek met minister Cals. Deze oplossing zou in ieder geval *odanig zijn, dat men bil de behandeling Tan dit wetsontwerp niet op principiële gronden uit elkaar zal gaan. Minister Cals 'zou bereid zijn gevonden daartoe e«n zekere wijziging in het ontwerp aan te brengen. Ook van de algemene kinderbiisiagver- *ekering zou men geen halszaak willen •"aken en eenvoudig trachten de bezwaren hiertegen nlt de weg te ruimen. ^an de houding van de VVD t-a.v. deze Punten is echter niets bekend geworden. Prof. Oud, de fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, schijnt van h«t standpunt uit te gaan, dat er pas za- ken kunnen worden gedaan met de for mateur en niet met. een informateur. Toch zal het slagen van een rechtse 'ormatie, nu de P. v. d. A. werkelijk niet mee schijnt te doen, voornamelijk afhan gen van de VVD, die zich altijd heeft ver- klaard tegen de algemene kinderbi.islag- v^rzekering, die voor de KVP weer num- *bero één van haar minimumeisen is- Hieraan schijnt echter wel iets te scha- Het zesde Europa-dorp. dat naar Anne U"ank zal worden genoemd, wordt geves- hgd in de omgeving van Düsseldorf. Pa ter Dominique Pire O.P.. leider van het Tterk voor de ontheemden, heeft dit mee gedeeld tijdens de vergadering der Unie van Verzetsstrijders voor een Verenigd Europa, welke te München bijeen is ge feest. Prof. Dehousse, voorzitter van de As- séttiblee van de Europa-raad, zal 31 mei eerste steen leggen. De vader van Anne ^cank heeft toegezegd erbij aanwezig te k'in. Aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking met kans op enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige oi vrjj krachtige wind tussen zuid- en zuidwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. yrUdag 27 maart: zon op os.29, onder 19.03 m-; maan op 22.52, onder 07.51 uur. ven te zijn. Het voornaamste bezwaar van de VVD in deze zaak is immers de pre miebetaling van de vrijgezellen ten be hoeve van de gezinnen. Men neemt aan. dat hierop wel iets te vinden is. Welke VVD-eisen? Dc medewerking van de VVD of van onafhankelijke liberalen is daarom nood zakelijk, omdat de CHU niets schijnt te voelen voor een kabinet van de drie christelijke partijen, waarvoor zij de ba sis precies de helft te smal vindt. Het Baat er dus om, welke eisen de VVD straks aan de door de Koningin aan te wijzen formateur zal stellen. De eisen van de KVP zijn langzamerhand wel bekend geworden. Deze omvatten de In Buenos Aires zijn gisteren gevech ten uitgebroken tussen circa 5.000 metaal arbeiders en de politie van de stad. De arbeiders protesteerden tegen het besluit van de regering-Frondizi om hun vakbond rechtstreeks onder toezicht van de rege ring te plaatsen Bij de relletjes werden twee betogers zwaar gewond. 30 mensen werden gearresteerd. ten beoordelen. Staan b.v.. wat de KVP betreft, de vier genoemde punten daarin, dan zal zij haar leden volkomen vrij la ten een ministerspost aan te nemen In hef andere geval zou zij dit ontraden Het zou dus een eenmalige beoordeling wor den en de formateur moet met de ge maakte bezwaren dan maar zijn voordeel doen- Maar ieder aanvaardt dan het mi nisterschap op eigen verantwoordelijk heid. Een binding met de fracties is er niet. Maar zoals gezegd, dit zal voor een groot deel afhangen van de eisen van de VVD Uit die hoek vernamen wij nu reeds dat zij bij deelneming aan de regering, als tweede grootste regeringspartij aan spraak zou maken op het vice-minister- presidentschap. Dat zou echter alleen het geval kunnen zijn. als een katholiek mi nister-president zou worden; wat nog geenszins vaststaat. Over de door de Koningin aan te wijzen formateur is op dit. ogenblik echter nog geen enkele prognose te geven. De „Prcss-Trust of India" heeft van morgen bekend gemaakt, dat de gevechten in Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, zijn geëindigd. Dit bericht heeft in Nieuw Delhi weinig opzien gebaard Gisteravond reeds had men vernomen, dat de tele graafverbinding met Lhasa was hersteld. Men meent te weten, dat de eigenlijke strijd in de Tibetaanse hoofdstad reeds In twee dagen tijds door de Chinezen was gewonnen. Nadien zou er nog slechts spo radisch z|jn gevochten. Men verwachtte dat premier Nehroe vandaag opnieuw een verklaring in het parlement zou afleggen. Reuter meldt uit Kaltimponig. een plaats aan de Tibetaanse grens in Noordoost- India dat de opstand van de Tibetanen de vorige week was voorafgegaan door een actie onder het volk voor opzegging van het verdrag met China van 1951. D:t verdrag .gaf Peking zeggenschap over de Tibetaanse defensie en buitenlandse poli tiek. De regering in Lhasa behield regio nale autonomie. Een jaar. voordat dit ver drag gesloten werd bezetten de Chinezen Tibet. In de tweede, week van maart zouden circa 5000 Tibetaanse' vrouwen de diplo matieke vertegenwoordigers in Lhasa van India. Nepal en Bhoetan hebben gevraagd aanwezig te zijn bij het overhandigen van een verzoek om opheffing van het ver drag op het bureau va,n de Chinese ver tegenwoordiger in de stad. Tevens zou dan om terugtrekking van de Chinese militairen worden gevraagd. De diplomaten sloegen het verzoek af. waarna de vrouwen handtekeningen van de inwoners van Lhasa onder hun petitie voor opzegging van het verdrag gingen verzamelen. GISTERAVOND WAS JAN STRIJBOS in „Dit is uw leven" voor de radio de hoofdpersoon. Het hoogtepunt in de uitzending was het verschijnen van de 92- jarige oud-koddebeier Jan van Honschoten, die het Jan Strijbos zo vaak lastig gemaakt had bij Zijn onderzoekingstochten in de duinen bij Zantvoort. Jan Strij bos (links) begroet Jan van Honschoten. Leden van de Tibetaanse nationale ver gadering e-n ministers van de Dalai Lama zouden o.m. hun handtekening hebben ge zet. waarna de petitie aan de Chinese commandant in Lhasa zou zijn overhan digd De spanning die in de stad heerste, zou daarna sterk zijn gestegen wegens de ab rupte wijze waarop de Chinese comman dant de Dalai Lama voor een lunch uit nodigde Er gingen geruchten dat de Chi nezen vliegtuigen gereed hadden om de Dalai Lama naar Peking te ontvoeren Van de Dalai I-oma te overigens sedert 18 maart niets meer gehoord of gezien. Op 19 maart openden Chinese militairen In Lhasa het vuur op Tibetanen. Het Is niet bekend, waarom dit gebeurde. Dit was het sein voor gevechten op grotere schaal, die, volgens de jongste gegevens, nu zouden zijn geëindigd, althans In de stad zelf. In het land duurt de rebellie voort. Dc meerderheid van de Tibetaanse weerbare mannen zou nu tegen de Chine zen vechten. In de haven van Hamburg werd een 15 tons duikerklok aan boord van een vrachtschip gehesen. De klok zal vervoerd worden naar California, waar prof. Auguste Piccard in samenwerking met de Amerikaanse Marine een nieuive serie diepzee onderzoekingen hoopt te verrichten. (Van onze correspondent). De Gemienschop OU' Ommer heeft, zoals we onlangs berichtten, na deskundig advies Ingewonnen te hebben, het vorig jaar gebouw de ooievaarsnest waarvoor geen langpoten-echtpaar belangstelling koesterde ergens anders ge plaatst De gemeenschap „Ouwe Hagenaars" zal Ommen te hulp komen. In de ooievaarskolonie van de Hofvijver Is dezer dagen een van de vrouwtjes weduwe gewor den, omdat haar man bij een onge val om het leven kwam. Volgende week woensdag zal een ir „Haagse klederdracht" gestoken deputatie uif de Hofistad deze ooievaar in Ommen komen aanbieden. Advertentie. (Van onze Amsterdamse redactie) Na de Beurs van Berlage vertoont nu ook het Nationaal Monument op de Dam enige scheuren. Een poot van een der leeuwefiguren is door de ongeveer een centimeter dikke scheur gehavend, terwijl bovendien een der figuren van de beel dengroep op de pyloon een scheur in 'ton der lijf opgelopen heeft. Deskundigen heb ben verklaard, dat het Italiaanse traver tin, waarvan het monument gemaakt is, een poreuze huid bezit doch verder be slist weervast en uitstekend geschikt is. Beelden uit de oudheid, eveneens uit dit halfmarimar gehakt, hebben het ui meer dan 2000 jaar nitgehonden. De scheuren kunnen veroorzaakt zijn door fouten in het natuursteen of door bij het hakken reeds aanwezige holten daar in. Volgens „Het Vrije Volk" weet Pu blieke Werken van Amsterdam, die het monument overigens alleen maar in on derhoud heeft, niets af van een poging de scheur in de leeuwepoot te dichten met een gipsachtig materiaal. De dienst wijst elke verantwoordelijkheid af voor hetgeen gebeurd is. voordat het gedenkteken een maal geplaatst was. President Eisenhower heeft meegedeeld, dat de minister van buitenlandse zaken Dulles van plan Is maandag voor her stel naar Florida te vertrekken. Men hoopt, dat by binnen niet al te lange tijd zijn werk kan hervatten. De artsen had den Dulles gezegd, dat zij nog geen de finitieve prognose konden geven over zijn gezondheidstoestand. Zij zullen dit doen zodra dit met zekerheid mogelijk is. Zo lang de minister in staat is te werken, zal ik gaarne van zijn diensten gebruik maken, aldus president Eisenhower. Een woordvoerder van het State De partment. maakte later bekend, dat minis ter Dulles de NATO-ministerraad. die vol gende week van 2 tot 4 april in Was hington bijeenkomt, niet zal bijwonen. Hij zal ook niet aanwezig zijn bij de besprekingen der ministers \an buiten- landze zaken van Groot-Brittannië, Frankrijk de Ver. Staten, en West Duits land die aarn de NATO-ministerraad-bij- eenkomst vooraf gaat. Dulles zal bij deze vergaderingen worden vertegenwoordigd door de waarnemend minister van bui tenlandse zaken. Herter. President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie gezegd, dat naar zijn mening Kroesjtsjef de enige Sovjet-func tionaris is, die bevoegd ls te onderhan delen Dit hield evenwel n;et |n, dat om Kroesjtsjef naar voren te schuiven, an deren naar een topconferentie „gecom mandeerd" konden worden. Een topconferentie is volgens de presi dent pas verantwoord. als er tevoren „enige voortgang" is gemaakt die een topgesprek rechtvaardigde. Eisenhower wilde niets zeggen over het Britse denkbeeld van een zone in cen- traal-Europa, waar wapenq en troepen zouden zijn „bevroren". Op een vraag naar de mogelijkheid van een topconferentie als de Russen voordien een vredesverdrag met Oost- Duitsland zouden tekenen, zei de presi dent aanvankelijk, dat hij aat „iet wist, maar toen merkte hij op, dat hij geloof de dat de Russen een vredesverdrag hadden gesloten, en dit enkele maanden geleden bij de Verenigde Naties hadden gedeponeerd. Later, toen hij op dit punt opnieuw werd ondervraagd, zei Eisenhower, dat hij zich kon vergissen, maar dat hij er zeker van was dat de Russen een paar maanden ge leden een document bij de V.N. hadden gedeponeerd. Als het geen vredesverdrag was, was hij bereid zich te corrigeren. Naar de mening van de president be hoeft alleen het ondertekenen van een vredesverdrag geen gevolgen te hebben. Later heeft een woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld, dat de president sprekend over een verdrag tussen de Sov jet-Unie en Oost-Duitsland, het verdrag heeft bedoeld, dat in september 1955 is gesloten. Een paar maanden tevoren had den de westelijke bondgenoten een soort gelijk verdrag met West-Duitsland ge sloten, waarbij de Westduitse soeverei niteit werd erkend. Westelijke nota's heden in zee De permanente raad van de NATO heeft gisteren te Parijs de westelijke ontwerpnota's aan de Sovjet-Unie goed gekeurd. In de nota's, welke vandaag naar Mos kou zouden worden verzonden, wordt on der meer een conferentie van ministers Van buitenlandse zaken, op 11 mei in Genéve voorgesteld met het vooruit zicht van een topconferentie in de zo mer. De tekst van een Westduitse nota is eveneens door de raad goedgekeurd, maar zal waarschijnlijk later worden verzonden. Premier MacMillan heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat de westelijke nota's de denkbeelden van het Westen verklaren over het hoe en wanneer van onderhandelingen over een conferentie van ministers van buitenlandse zaken in mei en een topconferentie later in de zo mer. Joego-Slavië heeft Rusland en de wes telijke mogendheden gevraagd om een zetel bij een eventuele conferentie over Duitsland en de Europese veiligheid, al dus is van welingelichte zijde te Belgra do vernomen. Men zou jn Belgrado ech ter weinig hoop koesteren, dat. op dit verzoek zal worden ingegaan. De Nederlandse Marine.attachê in Londen, kapt. ter zee R. M. Crom- melin, heeft op onze Ambassade aan een helikopterbemanning wand- bordjes overhandigd wegens de dapperheid, die de mannen aan de dag hebben gelegd bij de reddings. werkzaamheden voor het Neder landse s.s. „Sabo", op 9 december 1957 voor de kust van Donegal. De bekende Indonesische bisschop mgr. Soegiapranata s.j., apostolisch vicaris van Semarang, heeft zich uitgesproken voor Soekarno's geleide democratie. „Dit zui vere idee van president Soekarno". aldus de bisschop, „had eigenlijk jaren ge- leden al moeten worden doorgevoerd. Maar al is hei Iaat, het is nog niet te laat". Mgr. Soegiapranata zeide de me ning te zijn toegedaan, dat Indonesië een krachtige leiding nodig heeft totdat het volk politiek volwassen is. Soekarno's geleide democratie geeft, zoals bekend, grotere macht aan de rege ring. Zij veronderstelt samenwerking tus sen <3e voornaamste politieke partijen en machtigt de regering een groot deel der parlementsleden rechtstreeks te benoemen. De verklaring van mgr. Soegiapranata volgde kort na de wijziging in het stand punt der Indonesische Katholieke Partij onder Ignatius Kasimo. die steeds een te genstander van Soekarno's geleide demo cratie is geweest, maar enkele weken ge leden heeft verklaard, dat hij voorstander is van een gelelde democratie, wanneer deze gebaseerd is op de grondwet van 1945. „Voor de verwezenlijking van de gelei de democratie", zo verklaart mgr. Soe giapranata verder, „zijn krachtige maat regelen noodzakelijk, maar zij moeten bin nen de perken blijven. Wij willen hier geen dictatuur." Aldus het K.N.P. Het parlement van Zuid-Rhodesia heeft ingestemd met een verlenging van de noodtoestand met dertig dagen. Vijftig leiders van het Nationale Afri kaanse Congres, die krachtens de maat regelen voortvloeiend uit de noodtoestand in Zuid-Rhodesia gevangen waren gezet, zijn gisteren vrijgelaten. Nyassaland In Nyassaland zijn gisteren 40 perso nen gearresteerd. Voorts is bekendge maakt. dat een afdelingssecretaris van het» Afrikaans Congres van Nyassaland is gearresteerd. Boven Midden-Nyassaland zijn dinsdag pamfletten uitgestrooid, waarin er bii de bevolking op werd aangedrongen in lichtingen te verstrekken over onruststo kers, die nog op vrije voeten zijn. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjoeld. die op het ogenblik een wereldreis maakt, Is gisteren uif New Delhi in Moskou aan gekomen. In de ochtend had Hammarskjoeld nog met premier Nehroe van India deelge nomen aan het „Holi"-feest dat het be gin van de Indiase zomer aankondigt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1