Dagblad voor Schiedam en omstreken Gedachte gaat allereerst uit naar een katholieke formateur En een figuur buiten de laatste politieke strijd Goede-Vrijdaggedachfen Paasvakantie Honderd j ar i gen Nederland totaal 58 m In m t Witte Donderdag in Rome en Jeruzalem Paus woonde liturgie-viering bij in St.-Jan van Lateranen Paasweer in Europa. WOLKEN EN REGEN Fidel Castro kampioen voor rassengelijkheid Nederlanders uitgenodigd Twee Haagse gevangenen „als apen** naar vrijheid - Haile Selassie naar Moskou Tragische dood na toto-winst Italiaans schip aan de ketting Grote Labourwinst bij tussentijdse verkiezing Die echter slechts vijf uur duurde VRIJDAG 27 MAART 1959 NU NOG WEER OP ZOEK NAAR KABINETSFORMATEUR Extra-parlementair AJuïi'/mAM «4 Nederlands schip als redder in de nood Amerika stuurt weer gezant naar Sofia Twee mannen in een leemkuil bedolven Hammarskjoeld spreek! heden met Kroesjtsjef Conclusies Maar wie nu HET WEER VOOR MORGEN IETS KOUDER In Jeruzalem Goede Vrijdag Nederlanders uitgenodigd Door resoluut graven gered p w *|pi nieuwe amscne courant Prof.y. d. Brink weigerde formatie-opdracht (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 27 maart 1939 oGistermoi gen ia prof. L. J. M. Beel door H.M. de Koningin op het Huis Ten Bosch ontvangen voor het uitbrengen van zjjn rapport." Dit berichtte gisteren et Kabinet der Koningin. Dat was dus na elf dagen de afsluiting van het 'nformalieve werk van prof. Beel. öaar liet rapport zeer omvangrijk was, meende men allerwegen, dat de Ko ningin wel enige tijd zou behoeven om dit dossier te bestuderen, zodat men Ogenltfk de aanwijzing van een formateur niet verwachtte voor a.s. zaterdag. Goede Vrydag kwam daar immers nog tussen en men verwachtte niet, dat de Koning op die dag nog zou ontvangen en besprekingen zou voeren. Tot ieders verbazing echter wachtte de Koningin niet zo lang. Nadat zij donder dag drie uur en een kwartier met prof. fceel had gesproken hy verbleef bij de Koningin in het Huis ten Bosch van morgens 10 uur tot kwart over 1 "living zfl nog in de namiddag prof. dr. R. M. van den Brink. Diens naam was voor de verkiezingen eeds genoemd als de toekomstige minis- er-president. Daar het ons echter bekend vas, dat prof. Van den Brink deze post •het zou aanvaarden, hebben wij zijn tjaam ook nooit in dit verband genoemd. Wet is dan gistermiddag ook gebleken, "at hij de opdracht niet wenste aan te hemen. Het Kabinet van H.M. de Koningin deelde onmiddellijk na de ontvangst van brof. Van den Brink mede. dat deze had Jerzocht wegens pefsoonlijke omstandig heden niet in aanmerking te worden ge dacht voor een opdracht tot kabinetsfor matie. Die persoonlijke redenen zijn deze. "at hij reeds in 1952 definitief afscheid ^an de politiek heeft genomen en tevens, Wat zijn gezondheidstoestand iets te wen- Sen overlaat. Dit verzoek aan prof. Van den Brink laat echter zien, dat de gedachte aller eerst uitgaat naar een katholiek forma teur. Het toont echter meer. Het is tevens een aanwijzing, dat men zoekt naar een formateur, die buiten de po litieke strijd van de laatste maanden heeft gestaan. Dat zou niet nodig zijn, indien de conclusie uit het rapport van Prof. Beel de vorming van een parle mentair kabinet zou zijn. Wij schreven gisteren reeds, dat men ^'el zeker kan zijn van de vorming van een extra-parlementair kabinet. Dat blijkt "u dus juist te zijn. Met de P.v.d.A. in "e oppositie is het beter geen uitgespro ken parlementariër aan het roer van het men dan bij de P.v.d.A. maar heviger weerstanden zou oproepen. Vandaar het verzoek aan prof. Van den Brink. Maar wie nu? De naam van de commis saris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. J. E. de Quay, is ook reeds enige tjjd genoemd. Maar wat, ais men geen voor aanstaand katholiek bereid zou vinden? Zal men toch moeten terugvallen op een parlementariër, of zal de Koningin zich dan wenden tot de prntestants-chrlste- Hjke kring? w« hebben al eerder eens gewezen op de figuur van prof. Zjjlstra. Maar in die gedachtengang is ook deze een te geprononceerd politieke figuur, dan dat hfl in de gegeven situatie deze taak op zich zou kunnen nemen. Zo kon men dan ook nu weer de naam horen van prof. De Gaay Fortman, die bij de vorige formatie in 1956 ook al een rol heeft gespeeld. Diens poging om toen een rechts kabinet te formeren, stuitte toen af op de onwil van de C.H.U. Vooralsnog echter zal de Koningin zich we', bepalen tot katholieke figuren, maar ondenkbaar is het niet, dat de situatie een niet-kathoiieke figuur het meest ac ceptabel zal maken. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Vannacht minder koud, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Zaterdag 28 maart: zon op 06.27, onder 10.05 uur; maan op OO.Ofl, onder 8.30 uur. Aan een ruw houten kruis, een mens in pijn, Die op dat moment niet. eenzamer kon zijn, Verraden, verloochend, bespuwd en bespot, Hing Gij naast die Dismas, Gij, Zoon toch van God? Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten? Deze kreet klinkt nóg in huizen en straten, DSér, waar men U uit het hart heeft geweerd, En tochop 't laatste ogenblik nog'wederkeert. Want Gij, Die toch immers énkel liefde zijt, Gij hebt ons eens zelf de weg bereid, De weg tot U, de rust in ons bestaan, Waarheen ook onze voeten mogen gaan,.... Een houten kruis, niet wég te vagen, En déarom durven wij U ook te vragen. Heer, luister naar ons, wil immer bij ons zijn, In vreugde, in droefheid, in alle pijn Verstild lijkt de wereld vandaag om ons heen, We herdenken Uw sterven, tóch weer alleen, Tot het Alleluja die stilte doorboort, In duizendvoudige klanken, blij weer aanhoord.... 27 maart 1959 MIEKE. Tafereeltjes zoals men ze in deze dagen van vrij.af in talloze variaties kan waarnémen. Het Nederlandse schip „Straat Mozam bique" (van de K.J.C.P.L.) is donderdag met 'n vissersboot op sleeptouw in de ha ven van Kaapstad aangekomen. Het Ne derlandse schip was zes dagen geleden, op weg van Buenos Aires naar Kaapstad, van zijn route afgeweken, nadat het nood seinen van de vissersboot, de 316 ton me tende .Frances Repetto" had opgevangen. De vissersboot .kreeg met motorstoring rond op 400 mijl ten oosten van Tristan da Cunha. De „Frances Repetto" had een recordvangst van 15.400 kisten kreef ten aan boord. lieuwe schip van staat te zetten, daar aanmerkelijk te boven gaat. Het aantak personen van 100 jaar en ouder in Nederland neemt geleidelijk aan toe. Op 1 januari 1951 bedroeg het nog 36, op 1 januari 1959 was het reeds tot 58 gestegen. Dit blijkt uit de maart-afleve ring van de maandstatistiek van de be volking van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin een overzicht is opge nomen omtrent de personen van 100 jaar en ouder op 1 januari der jaren 19511959. Onder 58 inwoners van 100 jaar of ouder op 11 januari jl. waren 22 mannen en 36 vrouwen. Het aantal 100-jarigen bedroeg 27, van de overige 31 waren 11- 101 jaar. 3-102 jaar, 5-103 jaar, 6-104 jaar, 2-105 jaar, 1-106 jaar, 2-107 jaar en 1-109 jaar. Uit de cijfers over 1959 en die der vo rige jaren blijkt duidelijk dat het aan deel van de vrouwen in het aantal dezer hoogste leeftijden dat van de mannen Van de 58 honderdjarigen of ouder per 1 januari 1959 waren er 7 nooit gehuwd geweest en 51 weduwnaar of weduwe. De meeste hoogbejaarden wonen in Zuid-Holland (19), dan volgen Noord-Hol land (11), Gelderland en Noord-Brabant (elk 6), Overijssel (4), Groningen, Fries land en Utrecht (elk 3), Zeeland (2) en Drenthe (1). In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken wordt meegedeeld, dat de V. S. cn Bulgarije de diplomatieke betrekkingen, die negen jaar geleden werden verbroken, zullen hervat ten. Bulgarije benaderde de V. S in decem ber 1957 over hervatting der betrekkin gen, aldus functionarissen. Het ministerie is thans van mening dat het in het belang van de V. S, is het contact te herstellen. IN LE HAVRE WERD DE GROOTSTE TREKKER TER WERELD de Berliet T 100", een honderd-tonner aan boord van het Zweedse vrachtschip Dagrun" gehesen met bestem ming Noord-Amerika. Volgens de Fransen zal de enorme wagen een van de trekpleisters zijn op de internationale olie-tentoon stelling. welke in Tulsa (Texas) zal worden gehouden. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft uitnodiging van de Sovjet-Russische Vernier Nikita Kroesjtsjef aanvaard om *en bezoek te brengen aan de Sov- 4un:e, zo wordt In welingelichte krin- in Addis Abeba vernomen. De datum Va het bezoek is nog niet vastgesteld. Met grote plechtigheid is gistermiddag de liturgie van Witte Donderdag gevierd in de St.-Jan van Lateranen waar paus Joannes de H. Communie uitreikte aan priesters en gelovigen In tegenwoordig heid van de Paus celebreerde kardinaal Tisserant, deken van het H. Cnll»«„ van Kardinalen, de H. Mis in Coena Domini. De Curie-kardinalen waren aanwezig ge kleed in violet met cappa en hermelijn. Na de H. Mis bracht de Paus het Aller heiligste over naar het rustaltaar Een oude traditie herstellende, waste paus Joannes daarop de voeten van 13 priesterstudenten. Deze traditie, ingesteld door Gregorius de Grote, was sinds Pius IX onderbroken De historie wil. dat paus Gregorius de Grote afweek van het gebruik in de Kerk om in navolging van Christus de voeten van 12 armp mensen te wassen omdat hem in oen visioen zou zijn meegedeeld voortaan deze voetwassing bij 13 mensen te verrichten ten einde daarmee de tegen woordigheid van Christus te symboliseren Tezelfdertijd vond in de St.-Pieter de traditionele wassing van het Confessio- altaar plaats door de aartspriester van de basiliek, kardinaal Tedeschini in te. De I a as vakantiegangers, die naar de zon verlangen, zullen waarschijn! jjk in hun verwachtingen worden teleurgesteld, want gisteren werd voor de ko mende tb gen weliswaar zacht, maar toch onstandvastig weer voorspeld voor het hele vasteland van Europa. ten van de landen, waar het mooie lenteweer van de afgelopen week niet zal wijken voor wolken en regen, is Zwitserland, waar de wintersportenthousias ten waarschijnlijk hun laatste goede ski-dagen van het seizoen zullen beleven mnnnl ^°rdt °P de meeste Srot<; stations gerekend op een toevloed van (00 vakantiegangers, terwijl men verwacht, dat 5 miljoen auto's op de weger zullen komen. In Duitsland was gisteren Bet verkeer uit de steden bijzonder druk. Voora m de bergs reken zoeken velen hun „rust" in verband met de gunstige berichte, voor de ski-sport. Zowel hier als in Oostenrijk evenwel zijn de voorspellingen voor de komende dagen dezelfde als in de rest van Europa: bewolkt en regen achtig. Ook in Scandinavië werd regenachtig weer verwacht, maar in België zon een gioot deel van het Paasweekeinde de zon schijnen. genwoordigheid van bet Vaticaans ka pittel. de Romeinse clerus en ver tegenwoordigers van de verschillende priestercolleges in Rome. f DP wassing van het Confessio-altaar of pausaltaar in de St.-Pieter gaat te rug tot vroea-chrioteiiike tijden. Zij geschiedt met water en balsem Deze traditie bestaat uitsluitend in de Sint- Pieter. De patriarch van Jeruzalem mgr. C»oi;i o.f.m. celebreerde gisteren in de morgen- urer» rif. liMirpG'he van Witte Donderdag in de basiliek van het II Graf, die gedeeld wordt met de Grieks- Orthodoxe,, en de Armenen DezP basi liek ligt. evenals de kruisweg de Via Do lorosa. en de Calvarieberg op Jordaans grondgebied Op de top van de berg Sion in het Is raëlisch gedeelte van Jeruzalem, ligt het Cenaculum de plaats, waarvan men aan neemt. dat Christus het Laatste Avond maal heeft gevierd. Hier celebreerde mgr. Sensi. apostolisch delegaat in het H Land. samen met honderden katholieken de plechtige liturgie. Vandaag zou paus Joannes deelnemen aan de plechtigheden in de kerk van het H. Kruis van Jeruzalem te Rome waar kardinaal Canto de liturgie van Goede Vrijdag celebreert De kardinalen dragen tijdens deze plech tigheid niet de uiterlijke tekenen van hun waardigheid. Wij vernemen voorts nog van Reuter, da, koningin Elisabeth de 82-iarige ko ningin-moeder van België, gisteren voor een privé-bezoek in Tel Aviv is aange komen De Koningin die de eerste vors telijke bezoekster is van de Joodse staat, zou vandaag het Jordaansp gedeelte van Jeruzalem bezoeken om de Paasdiensten DU te wonen. De premier van Cuba, Fide! Castro, heeft gisteren op een persconferentie o. a. verklaard, dat een der voornaamste doel stellingen van de nieuwe Cubaanse rege ring is het doen verdwijnen van vooroor delen tussen de verschillende rassen. Cas tro wees erop, dat dit vragstuk meer ligt op moreel, dan op politiek terrein. Niet door het uitvaardigen van wettelijke bepalingen, doch door de geesten ervoor rijp te naken zal men erin kunnen slagen de mensen de wenselijkheid bij te bren gen van het elimineren van ras-vooroorde- Voor een inwoner van het Italiaan se plaatsje Belluno heeft de winst in een voetbal-toto geleid tot een bijzonder tragisch einde. De man, Romeo Giacin, leed reeds ja ren aan een galblaasontsteking. Toen hij enkele weken geleden 245 miljoen lire (bij na 1,5 miljoen gulden) in de Itali aanse voetbal-toto won, hield bij met tal rijke vrienden een feest, waarbij danig ge geten en gedronken werd. Het kwam hem op een acute gal-aanval te staan. Giacin moest zaterdag met grote spoed in het ziekenhuis worden opgenomen, waar hij geopereerd werd. Het mocht niet meer baten. Woensdagnacht overleed hij. De winst van 1.5 miljoen gulden het hoogste bedrag ooit in Italië uitge keerd is voor hem van geen belang meer. Het Italiaanse schip Sandro Primo''' dat in de Rotterdamse haven aan de ketting ligt. Het vasthouden ge schiedt op verzoek van een drietal eisers in Londen en Rotterdam. len, die door geen revolutionair regime kunnen worden geduld, aldus Castro. Hij zette verder uiteen, dat op agrarisch gebied zijn regering een eind heeft ge maakt aan het systeem van grootgrond bezit en legde verder de nadruk op de noodzaak, dat de grond óp Cuba nu ook in cultuur zal worden gebracht. Er zijn reeds buitenlandse agronomen, vooral Nederlanders, uitgenodigd om de Cubaanse boeren de methoden bij te bren gen, volgens welke uit de grond een zo groot m «gelijk profijt zal kunnen worden getrokken. Het doel is, aldus Castro, dat Cuba op zo kort mogelijke termijn zal kunnen voorzien in zijn eigen behoeften op landbouwgebied en daardoor niet meer genoodzaakt zal zijn voedingsmiddelen in te voeren uit de Verenigde Staten. Met een aanmerkelijk grotere meerder heid dan in 1955 heeft de Labourpartij in Zuid-West-Norfolk In Engeland de over winning behaald bij een tussentijdse ver kiezing. De meerderheid van Labour In 1955 was 193 stemmen. Gisteren bedroeg zij 1.351 stemmen. Politici zijn van mening, dat hieruit de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat de Britse Conservatieven weinig baat zullen hebben bij vervroegde verkiezin gen in mei. waar een aantal van hen de laatste tijd sterk op aandringt. Zii zijn dan ook van mening, dat premier Mac- Millan door deze uitslag zal worden ver sterk, in zijn voornemen om geen ver vroegde verkiezingen te doen houden. Twee arbeiders, VV. en D. uit Sittard, ziin donderdagavond, toen ze in een leem. kuil aan de Lahrstraat aan het werken waren, bedolven doordat een van de leemwanden instortte en ongeveer 300 ku bieke meter grond naar beneden kwamen. D. werd totaal bedolven onder de neer stortende grond, terwijl zijn makker in de leem bekneld raakte. Deze laatste kon zich zelf bevrijden en alarm slaan. De heren Martens en Van Veen. die op dat moment per tractor passeerden, snel den toe en groeven zo resoluut, dat ze D. van de verstikkingsdood konden red den. Deze werd naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, omdat hij enkele ribben gebroken had. Tvee gevangenen uit de strafgevangenis aan de Van Alkemadelaan te Hen Haag hebben gisterenmiddag kans gezien te ontsnappen en gedurende vjjf uur van hun vrjjheid genoten. Een politieman in burgerkleding ontdekte het duo gisterenavond op de Zijdeweg (nabij het viaduct) in Wassenaar en kon om assistentie van de bereden politie vragen. De twee mannen werden weer naar de gevangenis overgebracht. De politieman was met zjjn bromfiets op sur veillance gegaan en had tegen zyn collega's gezegd: „Ik ga ze balen. Omstretks vijf uur gisterenmiddag waren de 24-jarige A. A. O. uit Den Haag en de even oude M. L. van H. uit Utrecht aan het werk in de boekbinderij van de gevangenis, een grote hal. De werkopzichter verwijderde zich op een gegeven moment even om een andere gedetineerde een aanwijzing te geven. Waarschijnlijk zijn de twee jongelui toen als apen langs de verwarmingsbuizen naar de draadglasramen boven in de muur geklommen. Deze ramen werden stukgeslagen Het tweetal wist zich naar buiten te werken en via het erf over de gevangenismuur te verdwijnen. Vijf uur na deze succesvolle operatie, werden zij weer in de kraag gegrepen. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties. Dag Hammarskjocld. die woensdag in Moskou arriveerde, zou vandaag naar het gebied van Sochi aan de Zwarte Zee gaan voor bespre kingen met de Russische premier Nikita Kroesjtsj-*. Di< is gisteren in New York bekend g maakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1