De Psychologie van de Evangelisten en van Jezus Christus en van u iTussen box en leica liggen honderden mogelijkheden r w (sociale wegwijzer) fh'töcl- óöSf contact M i T"'M Jezus is niet zoals de Evangelisten terug te voeren tot een bepaald temperaments-type WÊÈÊÈSm BRYLCREEM tefi Si»-.»- Verschillende tempe ramentstypen Hoge Autoriteit EGKS waarschuwt België W erklooslieidswet Duitser gevallen uit Austria-expres „Door het Kruis tot het Licht" VRIJDAG 27 MAART 1939 PAGINA 5 Gevaar voor profanatie Geen papieren barrières tegen koleninvoer oprichten -ooi haar bekoort Haar Die goeie ouwe box Knopjesvrees Abacatlabra ontrafeld §!és|| s 11If Beeldmeditatie door de K.R.O.-televisie ET DE EVANGEETëN is liet vreemdf gesteld. Bij een grote groep mensen veroorzaken zij zo niet verveling, dan toch een onverschilligheid, en deze mensen zijn vaak moeilijk tot een echte belangstelling op te wekken. Het Evangelie is een verhaal uit een ver verleden, dat in deze tijd in onze verbeelding nauwelijks iets kan oproepen, omdat het het fascinerende mist wat men in de profane literatuur en de film vindt: de strijd van een held, die ofwel met opzienbarende daden zijn overwinning bevecht, ofwel door liet tragische lot zijn ondergang tegemoet gaat. Anderzijds zijn voor een kleine groep mensen deze Evangeliën, die de eeuwen door gelezen en vaak nog met onveranderlijk conventionele ziens, wijzen herlezen worden, een bron van nieuwe beschouwingen vanuit een oorspronkelijk gezichtspunt. Wanneer deze van weten, schappelijke aard zijn, dan kan men met recht vrezen, dat er teveel gereduceerd en geanalyseerd wordt. Meestal laat de wetenschap een absolute toon horen, die in haar een zijdige zienswijze het wezenlijke van de Evangeliën, nl. het bovennatuur lijke, over het hoofd ziet. Hiervan is de moderne psychologie, die vaak on eerbiedig doordringt in de geheimen van een ander, niet uitgezonderd. Prof. A. Chorus en prof. Romano Guardini, die resp. van de evange listen en van Jesus Christus een psy chologische studie maakten, hebben met deze gevaren en nadelen reke ning gehouden. Chorus vroeg zich af en het is een heel natuurlijke vraag wie de evangelisten waren. Het antwoord hierop is niet gemakkelijk. Uit de spaarzame gegevens, die men van hen heeft, valt weinig te zeggen. Maar is het niet mogelijk, om uit hun persoonlijke expressie, de geschre ven Evangeliën nl., gevolgtrekkingen te maken omtrent hun geaardheid? Deze gedachten nu werkte prof. Cho rus uit in zijn werkje „De vier Evan gelisten als menselijke typen", x) Aan de hand van die criteria, nl. de persoonlijke gegevens, de keuze van feiten over het leven van Jesus en de vorm waarin de mededelingen gedaan zijn, komt hij in deze studie tot de slotsom, dat de vier evange listen vier verschillende tempera- ments-typen zijn. Uit de eerste aan hef van het Evangelie al blijkt het, dat Marcus direct op de dingen af gaat, impulsief is, zich weinig bezint, vurig, en niet altijd consequent is Onmiddellijk wordt hij door het ge voel en het enthousiasme aange grepen. Hij houdt van prestaties eri activiteit. In zijn Evangelie wordt vooral 't accent op Jesus' daden ge legd. In vergelijking met de anderen vermeldt hij weinig preken en rede voeringen. Hij geeft maar acht pa rabels, daartegenover Lucas negen entwintig en Mattheus twintig. Wat het temperament aangaat zou hij, zoals uit de beschrijvingen volgt, veel gelijkenis met Petrus hebben. Het is niet uitgesloten, dat Marcus, die een helper van Petrus was, let terlijk de woorden van Petrus weer geeft, of dat hij zodanig zijns gelijke was, dat hij hem onvervalst vertolken kon. Mattheus is anders. Als hp met de geslachtsregisters zijn Evangelie in luidt, kan men vermoeden dat het' een nauwgezet en bezonnen man is, voor wie iemands verleden en af stamming belangrijk zijn. Hij hecht waarde aan traditie en vorm; zijn ge voelens op de achtergrond houdend, blijft hij zakelijk en rationeel m zijn mededelingen. Hij is trouw aan dei nuchtere werkelijkheid, en trouw aan zijn eigen principes. Het is dan ook geen toeval, zoals Chorus er°P wiist dat hij in zijn Evangelie de nadruk legt op de gehoorzaamheid aan de wil van de Vader. Lucas is een fijngevoelig man. Be gaan met het leed van anderen, wordt hij snel door het medelijden aangegrepen en blijft beschouwelijk bij de mens staan, die hij in zijn psychologische waarde wil schatten. Hij toont zich niet energiek en daad krachtig, is daarentegen mild en verdraagzaam. „Christus is voor hem de Zachtmoedige, redder en heilbren ger". Johannes is vurig en hartstochtelijk. Zijn aandacht houdt hij onophoude lijk gericht op een hoog ideaal, waar in hij geheel wordt opgezogen. Fel gepassioneerd zet hij zich in. en is niet tevreden voordat hij de hoogste toppen bereikt heeft. Door hem wordt Christus nadrukkelijk belicht in de goddelijkheid, zijn meest verheven aspect. Chorus heeft het nuttig geacht om de vier evangelisten in het systeem van Heymans te plaatsen; Marcus is een cholericus, Mattheus een flegma ticus, Lucas een sentimenteel, en Jo hannes een gepassioneerd type. Hier bij rijst echter de vraag: Hoe komt schrijver aan deze indeling? Want nergens maakt hij duidelijk, dat hij tot deze typering besluit na een wel overwogen onderzoek en analysering der teksten. Nu en dan begint hij zelfs al voorop te stellen, dat zij tot dit of dat bepaalde type behoren. De ze werkmethode, steunend op intuïtie deels onderzoekend en begrijpend, maakt een wetenschappelijke contro le moeilijk, en ontneemt de studie haar degelijkheid, welke deze als wetenschappelijk werk diende te be zitten. Afgezien van deze kritiek blijven de resultaten van dit unieke onderzoek waarachtig en geloofwaardig. Het maakt ons de verschillen tussen de vier Evangeliën begrijpelijker dan het rationalistisch afwegen van meer of minder feiten. Het geeft aan ieder Evangelie een persoonlijk gezicht, dat. aan het verhaal de kracht en de samenhang geeft, die het zo en niet anders mocht hebben. Ieder Evan gelie krijgt bovendien nog een pas- toraal-psychologische betekenis, dat wil zeggen, dat zij het meest zal re soneren op die groep van mensen, die als type gelijken op dat van de evan gelist. it het onderzoek van Chorus blijkt dat wij de evangelisten als tem- peraments-typen kunnen bena deren. Zou op een dergelijke wijze ook enige kennis omtrent Christus zijn te bereiken? Deze onderneming maakt ons hui verig. Allereerst missen wij Zijn ge schreven taal; de directe expressie van Zijn persoonlijkheid. En hetgeen Hem in de mond wordt gelegd, is niet letterlijk overgenomen. Er zijn wel feiten van Zijn leven vermeid, maar deze zijn niet toereikend om Hem voldoende te typeren. Boven dien hadden de evangelisten, zoals trouwens al de schrijvers van die tijd, weinig belangstelling voor het uiter lijk en het karakter van iemand. Een poging om een individueel psy chologisch onderzoek in te stellen loopt bovendien het gevaar óf de Christus-figuur te veel vanuit een menselijk oogpunt te bekijken, waar door met Hem profaneert, ófwel men bezint zich te zeer op zijn Godde lijke oorsprong, waardoor Zijn licha melijkheid en menselijkheid als vreemde fenomenen worden, die men liever had moeten wegdenken. Desondanks heeft Guardini ge meend om psychologisch op de Christus-figuur te moeten ingaan.xx) Hij doet dit op een niet-methodische, maar intuïtieve wijze, die afhanke lijk is van zijn persoonlijk verwor ven. diep doordachte kennis. Zouden wij aan dit laatste twijfe len, dan zouden wij de opzet gewan trouwd hebben. Bij Guardini echter, die tal van boeken schreef die als een voorstudie op dit onderwerp be schouwd kunnen worden, is dit onge twijfeld in goede handen. Alhoewel de schrijver uitgaat van een romantisch geïdealiseerde psy chologie, die meer literair verbeeld, dan empirisch getoetst is, komt hij toch tot zeer essentiële vraagstel lingen, die de Christus-figuur in waar heid benaderen. Was Christus een denker zoals So crates? een man van de daad, zo als gesymboliseerd wordt in de my thologische figuur Achilles? Al deze toekenningen, die mensen zouden groot maken zijn in de persoon van Jesus niet te vinden. Hij valt op door een ongrijpbare eenvoud, die niets met simpelheid of naïviteit heeft uit te staan. In Zijn denken is niets te vinden van een filosoof of een kunstenaar. Jesus analyseert en construeert niet. Met gemakkelijk te doorziene woorden overtuigt Hij zonder rede neringen en bewijzen. Hij blijft in Zijn taal zo dicht bij de werkelijk heid, dat deze op het eerste ge zicht primitief lijkt. Deze eenvoud is alleen de zuiverheid van Zijn wezen, die geen inspanning en moeizame verovering kent. Ook Jesus' willen bezit die onmenselijke wezenlijkheid van niet te behoeven volharden, van geen moeilijkheden hebben te overwinnen, geen crisis te kennen of te worstelen met pro blemen. Zo heeft Hij geen pro gramma nodig, om voor ogen te houden, wat Hij doen moet. Hij is volkomen één met zichzelf, Hij kent geen onrust, geen haast, alles is in evenwicht met de wil van de Va der. Tegenover de dingen van de we reld staat Hij niet als een natuuron derzoeker, die haar geheimen moet ontdekken, noch betrekt Hij ze in een poëtische verbeelding zoals de kun stenaar. Zij zijn allemaal evident voor Hem als scheppingen van Zijn Vader, en als zodanig doorziet Hij hun intrinsieke waarde. Ook hebben ze voor Hem geen be dreiging of te grote aanlokkelijkheid, die Zijn heiligheid zouden kunnen verstoren. Hij stond er volkomen vrij tegenover, en had daarom geen as cetische houding nodig. Zijn mede mensen toonde Hij liefde, medelij den, en vreugde. Hij had vrienden en kennissen, en ging bij hen overnach ten. Maar hoe Hij zich ook menselijk onder de mensen bewoog. Hij zocht ze niet op om samen met hen te be raadslagen of om samen naar klaar heid te zoeken. Zelfs bidt Hij niet met hen. Feitelijk is Hij eenzaam en onbegrepen. Men kan Hem in zijn diepste gedachten niet volgen. „Zo ontstaat de indruk van een har de geslotenheid, van stomheid on danks alle spreken." Nergens blijkt het dat Jesus op een menselijke wijze meetbaar is. In tegendeel, wat een mens groot maakt, maakt Jesus klein. Hij is niet zoals de evangelisten terug te voeren tot een bepaald temperaments-type. „Wat Jesus was, staat klaarblijke lijk boven en buiten de „gedaante", de verschillende schema's van het existeren beginnen pas aan deze kant van zijn bestaan." Zodoende is Hij uniek, onverge lijkbaar met een ander mens. Zijn „oorspronkelijkheid" breekt door alle psychologische grenzen heen. Hij heeft geen geniale vondsten nodig, geen worsteling met problemen of een hartstochtelijke inzet. Geen plot selinge bekering of bewustwording van zijn roeping zoals de grote her vormers. Dit alles zijn tekenen van onvolkomenheden, welke alleen de Ondanks de verzekering van de Belgi sche regering, dat de jongste intrekking door de Belgische douaneautoriteiten van invoerlicenties voor steenkolen en de ver vanging van deze licenties door nieuwe licenties, niet, beoogt het toepassen van kwantitatieve beperkingen, noch de ko pers te belemmeren bij de vrije keuze van hun leveranciers en derhalve niet in strijd is met het verdrag van de EGKS, heeft de Hoge Autoriteit besloten de Belgische regering er van in kennis te stellen, dat de door deze regering genomen maatrege len de kolenhandel bemoeilijken. De Hoge Autoriteit heeft aan de Belgi sche Regering verzocht alles in het werk te stellen opdat deze „administratieve belemmering" zo mogelijk binnen een kortere termijn dan de door de Belgische autoriteiten benoemde termijn van 15 dagen, ongedaan wordt gemaakt. Deze annulering van invoerlicenties heeft, zoals bekend, geleid tot protesten bij de Hoge Autoriteit van de zijde van ko- lijnmijnen uit het gebied van Aken, de Westduitse regering en de Nederlandse mijnen in Limburg. mens, die ontwikkeling en wording nodig heeft, aankleven. Jesus is voortdurend „zichzelf'' in de eenheid met de Wil van de Vader. Zo ontsnapt Hij ons uiteindelijk aan een psycho logische beschouwing, die wij alleen maar tot aan de kern van Zijn „oor spronkelijkheid" kunnen volgen. Dan is er het geheim van Jesus Christus waarvoor wij moeten buigen. Het moet gezegd worden, dat Guar dini niet vervalt in een ontluisterende en analyserende psychologie. Hij houdt zich steeds gericht op de God delijkheid van Jesus door Diens psy chologie in de wil van de Vader te transcenderen. Wel vragen wij ons af of Guardini niet te overhaast Jesus' menselijkheid passeert om zijn God delijkheid te beklemtonen. Maar waar blijven we, als we hier de gren zen moeten aangeven? Is het niet een mysterie, waarvan wij de aarzelen de benadering het best kunnen over laten aan een wijze erudiet als Guar dini? J. A. JONKERGAUW x) „De vier evangelisten als mem selijke typen", door prof. dr. A. Cho rus. Uitg. De Toorts, Haarlem. xx) „De menselijke werkelijkheid van de Heer". „Bijdragen tot een psy chologie van Jesus", door Romano Guardini Uitg. Paul Brand, Bus- sem. WELKE CAMERA GAAT U KOPEN? Beecham (Nederland) N V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar 1 weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Zolang ds voorraad strekt Kloeke tube van f 1.85 ma daarbij speciaal verpakt een a'l raardigtte junior pot" geheel GRA7iS. Vraag uw winkelier I Met het voorjaar, met de eerste warme zonnestralen komen gedach ten aandrijven over vakantie, zonni ge weekends, lange avonden.... Misschien gaat u nu dit jaar doen wat u al zo lang van plan was.... een fototoestel kopen om in de zo mermaanden, tijdens de vakantie kiekjes te maken van uw dierbaren. Weet u nog hoe zuinig uw moeder was op die ene kiek, een echte „sta tiefoto", van u als kleuter? Natuur lijk op het onvermijdelijke vachtje en natuurlijk een of ander statig sier- meubel op de achtergrond. Er kwam een heuse fotograaf aan te pas, die een enorme lens in een nog enormer houten kast op uw blote bastje richt te. Nu hebt u zelf peuters en hoe leuk is het niet. die kleine mannetjes en vrouwtjes in al hun ontwikkelingssta dia te knippen. Niet voor niets is er een reclame-slagzin „Kiek nu voor later". U zou versteld staan als u wist, hoeveel camera's er gekocht worden speciaal om „de kinderen" te fotograferen. Als u ook tot de groep „jonge va ders" behoort en op het punt staat naar een winkel te hollen om een fo totoestelletje te kopen, wacht u dan nog en lees dit artikeltje even uit. Misschien spaart het geld en voor komt het teleurstelling En als u van plan bent om een ca mera te kopen, teneinde er uw va kantiebelevenissen mee vast te leg gen, lees dan ook nog door. Het is nog geen zomer Wanneer iemand vóór de oorlog een fototoestel ging kopen, dan was dat in negen van de tien gevallen en box. Miljoenen en miljoenen prent jes zijn er met die goeie ouwe box gemaakt en nu nog zijn er talloze boxjes in gebruik, die voor de oorlog gekocht werden. Ze zijn nl. praktisch onverslijtbaar. Ook worden er nog dagelijks boxjes verkocht door de fo- tohandel en eigenlijk begrijpen we dat niet goed. Want een goede box kost rond de 25 gulden. Daarvoor krijgt men een Dit kan met de box wél! De kinderen zitten stil en bovendien wordt een lichte beweging door de afstand van de kinderen onschadelijk gemaakt. De foto is van voor tot achter scherp. Voor nieuwsgierigen: de foto werd gemaakt in Spaarndam. toestelletje, waarmee men uitsluitend stilstaande dingen kan kieken. De sluiter van een box staat nl. vast af gesteld op 1 25-1 30 seconde eïi laat bewegingen niet toe. Ook kan de af stand niet versteld worden. De box beeldt alles scherp af, dat gelegen is tussen enkele meters van de lens en „oneindig". Vakantiepartners, kinde ren en noem maar op, kunnen dus alleen geknipt worden wanneer ze roerloos staan of zitten. Dit is een enorm nadeel, vooral voor trotse vaders. Want wie wel eens kinderen gekiekt heeft, weet dat by spelende kinderen 1 100 sec. soms nog te langzaam is, zó razend snel kan het grut zich omdraaien, een handje bewegen, enz. Met de box is het onmogelijk zulke momenten te knippen. Maar slechts voor enkele tientjes méér heeft men een camera, waarmee dit wel kan. We zullen geen merken noemen (de etalages van elke behoorlijke fo tozaak liggen boordevol toestellen en binnen heeft, zo'n zaak nóg meer!), maar voor 79,50 is er b.v. een klein- beeldcamera te koop (24x36 mm ne gatiefformaat) met een 3,5 lens, een sluiter tot 1 200 sec., sneltransport, flitscontact en nog wat aantrekkelijk heden. En voor nog geen 60 gulden koopt u een camera met 6x6 negatief formaat en een sluiter tot 1 100 sec. Met deze camera's kunnen bovendien kleurenfoto's gemaakt worden, wat met een box niet kan. Waarschijnlijk is het de vrees voor „al die knopjes", die zovele mensen tóch maar liever een box doet kopen. Maar het bedienen van een dergelij ke toch altijd nog eenvoudige camera, is in feite niet moeilijker dan het inschakelen en afstellen van een tv-toestel. En dat laatste is iets, dat de grootste hannes binnen het kwar tier leert! Wie naar een goede fotozaak stapt (en de meeste zijn goed!), krijgt er uitgebreide voorlichting en dan blijkt na een babbeltje van een kwartier of een half uur, dat het eigenlijk alle maal best meevalt. Wie als leek voor een etalage vol camera's staat te kijken, begint het al spoedig te duizelen. Het lijkt alle maal zo ingewikkeld! Een camera staat b.v. als volgt geprijsd: „kb-ca- mera, 3,5 lens in synchro-compur, m en x synchronisatie, sneltransport, zelfontspanner, lichtwaarden-instel- ling". Wat betekent dit abracadabra? Eigenlijk is het erg simpel. Kb-ca- mera betekent „kleinbeeld-camera", d.w.z. het negatiefformaat bedraagt 24x36 mm (meestal) en zo groot wordt ook uw kiekje (alleen laat geen sterveling het op dit formaat afdrukken. Zo'n prentje wordt ver groot op b.v. 6x9 of 9x12 cm). Het „3,5 lens" geeft de lichtsterkte van de lens aan, d.w-z. zijn vermogen om licht door te laten. Juister ge zegd: de hoeveelheid licht die hij in het brandpunt kan samenbrengen. Hoe later bet cijfer, hoe lichtsterker de lens. Een 1,2 lens is bijzonder lichtsterk, een F. 11 lens (men drukt de lichtsterkte uit in een F-getal, dat de verhouding aanduidt tussen de brandpuntsafstand en de doorsnee van de lens bij volle opening) daar entegen is bijzonder lichtzwak. De lichtsterkte van een box is doorgaans F. 11. Het „synchro-compur" duidt type en merk van de sluiter aan, het ap paraatje dat gedurende een zeker moment licht door de lens laat wan neer u op de knop drukt. Wie een synchro-compursluiter op zijn came ra heeft is zogezegd „bon-af", want het is een hele beste; „m en x syn chronisatie" op het prijskaartje wijst er op, dat bij de betreffende camera zowel flitslampjes als de dure elek- tronenflits gebruikt kunnen worden. Flitslampjes bij een sluitersnelheid van 1 25-1 50 seconde (soms, bij be paalde types lampjes 1 100 sec.) en de elektronenflits bij alle snelheden. „Sneltransport" maakt het moge lijk door hetoverhalen van één handel de film te transporteren (1 beeldje verder te draalen) en de sluiter te spannen, zodat men onmiddellijk ge reed is voor de volgende opname. De zelfontspanner doet de sluiter pas tien seconden later open en dicht gaan, dan u op de knop drukte. Als de camera op statief staat, kunt u dus hard naar voren hollen en zorgen dat u ook „op de kiek" komt. „Lichtwaardeninstelling" is een technisch nieuwigheidje van de laat ste twee jaar. Door aan één ring of knop te draaien, verstelt u sluiter snelheid en lensopening tegelijk, ech ter zodanig, dat de hoeveelheid licht die op de film valt, niet verandert. Voorlopig hebt u als beginnend foto graaf daar niets mee te maken. En dat is nu de ontrafeling van het geheimschrift op dat prijskaartje Vond u het moeilijk? Nee immers! Het is natuurlijk duidelijk, dat men op een camera van zeventig, tachtig gulden al deze technische spitsvon digheidjes niet verwachten mag. Wat men wel mag verwachten: een rede lijk lichtsterke lens van F. 3,5 of F. 4, een sluitersnelheid tot 1 200 sec., de mogelijkheid tot het gebruik van flits lampjes, een flitscontact dus, en de mogelijkheid tot het instellen van de afstand. En dat is al heel wat voor die paar tientjes! De meest gangba re camera's (wat het opname-for maat betreft) zijn momenteel de 6x6 camera's en de kb-toestellen. De 6x6 camera's worden weer onderverdeeld in klapcamera's, een ogige en twee- ogige reflex-camera's. De kleinbeeld- toestellen in 24x24 mm en 24x36 mm toestellen (afgezien van enkele nog kleinere negsftiefformaten) en in ca mera's met of zonder verwisselbare optiek. Jan Stöpetie De heer J. F. B. te A. legt ons de volgende vragen voor. De firma A wordt overgenomen door de firma B. Een deel van het personeel is ontslag aangezegd, een ander deel gaat mee over. Bij het. niet overgenomen deel van het personeel zijn enige mensen, wier loon meer dan f 6900 per jaar bedroeg. „Krijgen zij geen uit kering ingevloge de W.W.?" Indien hun overeengekomen vaste loon per jaar meer bedroeg dan 6900.-, dan ontvangen zij inderdaad geen WW-uitke- ring, omdat zij niet verzekerd waren. „Afgezien daarvan", aldus vragenstel ler, „stel ik mij echter voor. dat de firma A verplicht is aan de niet overgenomen personeelsleden voor elk gewerkt jaar zeg ge 1 maand salaris uit te betalen of bij 35-jarig of 40-jarig dienstverband een op- slagtermijn in aanmerking te nemen van 35 (of 40) maal stel 1 maand. Wilt u mij hierover inlichten?" Hier betreden wij het terrein van het ontslagrecht. In het algemeen moet de werkgever, krachtens de op 1—7—'54 van kracht geworden wijziging van het Bur gerlijk Wetboek, net zoveel weken opzeg ging in acht nemen als de dienstbetrek king na de meerderjarigheid van de werk nemer gehele jaren heeft geduurd, echter met een maximum van 13 weken. Voor een werknemer dus, die 50 jaar oud is en die 6 volle jaren in dienst is, moet een opzeggingstermijn van 6 weken in acht worden genomen. Is dezelfde werknemer 20 jaar in dienst, dan moet een opzeg gingstermijn van 13 weken (het maximum) aangehouden worden. De opzegging moet tenminste zo lang voor de ontslagdatum plaatsvinden, als de duur van de opzeggingstermijn lang is. Tijdens ziekte, van de werknemer mag geen opzegging plaatsvinden, behalve wan neer die ziekte 2 jaar of langer heeft ge duurd. Ook kan de meerderjarige werk nemer niet opgezegd worden terwijl hij zijn militaire dienstplicht vervuld. Dat kan ook niet bij de minderjarige werk nemer, die zijn dienstplicht vervult, ten zij hij op de eerste dag van de militaire dienst nog geen jaar in dienst van de werkgever was. Het Wetboek van Koophandel kent een afwijkende regeling voor vertegenwoordi gers van provisieregeling. Voor hen geldt in het algemeen een opzeggingstermijn van 6 weken. Opzegging mag alleen Dlaatsvinden tegen de laatste dag van de kalendermaand. Werkgever en werkne mer mogen schriftelijk van de termijn van 6 weken afwijken, maar die termijn mag nooit korter zijn dan een maand en nooit langer dan 6 maanden. Voor handelsagen ten geldt hetzelfde, met die verstande, dat voor-hen de opzeggingstermijn niet 6 weken, maar 3 maanden is. Uitdrukkelijk vermelden wij, dat hier boven de wettelijke bepalingen zijn opge somd. Indien het dienstverband gegrond is op een c.a.o. of op een individuele ar beidsovereenkomst, dan moeten de bepa lingen daarvan worden geraadpleegd om te weten, hoelang de opzeggingstermijn is en tegen welke dag opzegging mag ge schieden. Indien nu een werkgever niet de wette lijke opzeggingstermijn te acht heeft ge nomen, dan moet de werknemer daarte gen in eerste instantie bij zijn werkgever protesteren. Doet hij dat namelijk niet. dan brengt hij zijn uitkering WW al thans voor de duur van de opzeggingster mijn heel beslist in gevaar. Het komt vaak voor. dat de werkgever den de sdha- deiloosöteffiinig betaalt, waarop de werk nemer aanspraak kap maken. Deze scha deloosstelling is geliik aan het loon over het tijdvak, dat ontbreekt aan de wet telijke opzeggingstermijn. Als dus bij een ontslag de wettelijke opzeggingstermijn door de werkgever niet ln acht is geno men, dan moet de werknemer hiertegen in ieder geval protesteren. Volledigheidshalve vermelden wij nog. dat voor ontslag tijdens proeftijd en voor ontslag om dringende reden afwijkende bepalingen bestaan. Uw vraag omtrent de A.W.W. houden wij aan tot na onze bespreking van de be palingen van die nieuwe wet. Vragen omtrent de sociale verzekerings wetten kunnen schriftelijk worden inge diend bii onze sociaal economische re dactie, Kortenaerstraat 1, Rotterdam. Gisteravond omstreeks acht tiur ls de Duitse kelner Josef Hans Peters ui' Keu len ter hoogte van Acht (N.-Br.) uit de Austria-exprestrein, die onderweg was naar Oostenrijk, gevallen. Zijn verminkte stoffelijk overschot werd door de bestuurder van een achter opkomende trein op de spoorbaan aange troffen, nadat ook spoorwegpersoneel reeds alarm had geslagen, toen op het baanvak EindhovenBest in bet laatste rijtuig van de expres een openstaand portier werd ontdekt. Dit kunt u met een box niet 'doen De foto werd gemaakt met een reflex-camera, 1/100 sec., lens open op F 3,5 en de elektronenflits werd tegen het plafond gericht. Een box zou ook de achtergrond scherp afgebeeld hebben V Met een indrukwekkende beektenedita- tie over Christus' dood en verlossende verrijzenis heeft regisseur Wiim Bary van de KRO-telev:sie gisteravond het paasfeest dait voor de deur staat, inge leid. Een diep religieus, op boog artistiek niveau staand en instructief program ma over de kerkelijke liturgie van Goede Vrijdag en paaszaterdag, waaraan de Schola Cantoruim van de fraters-theolo ganten der Kruisheren te St.-Aga'tha bij Cuyck hun medewerking verleenden. Onder redactie van Ferd J. A. de Grijs priester, en op bewogen wijze toe gelicht door drs. W. ie Haye O.S.C., wer den verschillende hoogtepunten uit de kerkelijke plechtigheden n het Kruis herenklooster St.-Heiena te Amersfoort voor de tele visie -camera 's „igeënsce- reerd", waarbij de vertaling van enkele der voornaamste iatijnse gebeden en ge. zangen aan de onderzijde van het beeld werd geprojecteerd. Goed gekozen afbeeldingen van reli gieuze kunstwerken en foto's illustreer den deze knap gemaakte t.v.-documen taire. welke van uitstekende beeldkwali teit wa6. Het programma onder de titel .,D*or het Kruis tot het Licht", werd ingeleid en afgerond door Lea de Boer. die en kele passieliederen zong, waarbij zij zichzelf op de 'harp begeleidde. Tevoren hadden mej. V A. van tjpeu- wen en de heer A J. M. Schuiten, drie In Leiden respectievelijk medicijnen en klassieke letteren studeren, met Jan Willem Hofstra een interessant, zij hei nte,t altijd even vlot verlopend gesprek gehad, waarin de Lijkwade van Turijn van medisch en historisch oogipunt uit werd besproken. Tineke Roeffen voerde de regie va,n dit programma, waarin tal van detail-foto's, van deze kostbare re likwie waren opgenomen. In het Gastenboek, waarmede de avond opende, had Louis Frequin een interview met mr. K. van Rijckevorsei naar aan leiding van diens verkiezing tot led van de Tweede Kamer door middel van v oo rkeuistemmen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5