Op 11 mei ministersconferentie en later in de zomer een topconferentie Iraakse ambassadeur in de VAR vroeg politiek asiel t Zweden gaat reclame maken in Nederland Rondrit door Amsterdamse tuinsteden PUZZEL m Soepele Britse houding tegenover onbuigzaam Frans standpunt MINICORSO IN AALSMEER Poedel met twee koppen De Arabische wereld Protest tegen binnendringen van de communisten in Iraakse regering Officiële start in september Nieuwe attractie voor toeristen Nc Onze dagelijkse 1' 1 r Westelijke antwoordnota's te Moskou overhandigd Géén „andere landen" aan het begin Politie waarschuwt tegen oplichter IJslands schip „jaagt op Britse trawler Generaal Allard krijgt opperbevel Franse troepen in Duitsland Tien maanden geëist tegen accountant Radio-actieve besmet ting in Leuven? - r- Prof. P. Jansen kreeg erepenning Middelburg Verduisterde boek houder enige duizenden? Haags monument voor dr. Albert Plesman Zomerzegels brachten ruim twee ton op Meer belangstelling voor Zweeds produkt Jongetje verdronken VB VRIJDAG 27 MAART 1959 PAGINA 6 De agenda Ook Oostduitse nota „Sluipende hereniging" Bonn antwoordt De Gaulle Wegens knoeierijen v N - j v. Asiel in de V.A.R. Britse bases in Irak Grieks schip mocht doorvaren Droogmaker van Walcheren Prachtig beeld van westelijke en zuidelijke uitbreidingen Vaak gesmaald Lofwaardig „Nouveau riche" Vele publikaties ■jy ■y Oplossing van gisteren B. M. R. S. w Het Westen heeft gisteren de Sovjet-Unie een conferentie van ministers van buitenlandse zaken voorgesteld, die op 11 mei te Genève zou moeten plaats hebben en die zou moeten worden gevolgd door een conferentie van de rege ringsleiders in de loop van de komende zomer. Zoais bekend heeft de Sovjet-russische premier Kroesjtsjef reeds bij voor baat ingestemd met de ministersconferentie op 11 mei. Intussen vertonen de nota's, die de westelijken gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken te Moskou hebben laten overhandigen kleine ver schillen. Opvallend is daarbij, dat Engeland de meest soepele houding aan neemt tegenover de Sovjet-Unie, vervolgens Amerika, en het meest onbuig zaam is Frankrijk. Met betrekking tot de topconferen tie zegt Groot-Brittannië. dat het „gaar ne" aan een topconferentie zal deelne men, wanneer de ontwikkelingen op een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken daartoe „aanleiding geven". Amerika toont in dezen meer reserve en zegt, dat het „bereid" is deel te nemen aan een topconferentie zodra de voortgang op een ministers conferentie dit „rechtvaardigt". Frank rijk tenslotte zou alleen bereid zijn aan topbesprekingen deel te nemen, wan neer „de conferentie van ministers van buitenlandse zaken werkelijke vooruit gang zou boeken*. Over de deelnemers aan de ministers conferentie zeggen de westelijken, dat zfl het Sovjetrussische standpunt niet delen, volgens hetwelk Polen en Tsjecho- slowaklje als partners aan de conferen tietafel zouden moeten worden toegelaten. Wel geven zU toe. dat de beide landen belang hebben bij bepaalde zaken, die ter sprake zullen komen en zü verkla ren zich dan ook bereid te overwegen „andere staten" te laten deelnemen in een later stadium, maar niet meteen aan het begin Met betrekking tot de agenda van de ministersconferentie blijkt Groot-Brittan- nië weer het dichtst het Sovjet-standpunt te benaderen. Zoals bekend zou volgens Rusland gesproken moeten worden over en Duits vredesverdrag en West-Ber- lijn. De Britten spreken in hun nota aan de Sovjet-Unie van „kwesties verband houdende met Duitsland, waaronder een vredesverdrag en de kwestie-Berlijn. De Verenigde Staten voegen in hun nota hier nog aan toe. dat „natuurlijk ieder der vier deelnemende regeringen de kans moeten hebben haar meningen ter tafel te brengen over alle kwesties, die zij van belang acht met betrekking tot de bestudeerde problemen" West-Duitsland is van mening, dat het te behandelen aantal onderwerpen op de ministersconferentie niet moet worden beperkt. Op die voorwaarde is het be reid adviseurs te zenden. Frankrijk verklaarde ronduit, dat de Europese veiligheid ook moet worden besproken. In hun nota's verklaren de westelijke landen voorts dat een topconferentie, voorzover nodig de noodzakelijke in stellingen in het leven zou kunnen roe pen voor verdere onderhandelingen- Aan genomen wordt, dat westelijke functio narissen hierbij denken aan de vorming van permanente Oost-West-com missies die zich zouden moeten bezig houden met onderwerpen als een Duits vredesverdrag, de Duitse hereniging, de Europese veiligheid en de ontwape ning. Oost-Duitsland heeft in een nota aan Moskou verzocht om deelneming van Tsjechoslowakije, Polen en „beide Duit se staten" aan de voorgestelde conferen tie van ministers van buitenlandse za- ken. In de nota wordt gezegd, dat de Oost duitse regering het als belangrijk be schouwt er de nadruk op te leggen, dat dp onderhandelingen tussen de ministers van buitenlandse zaken in ieder geval over de kwesties van een Duits vredes verdrag en het vraagstuk West-Berlijn moeten gaan. Een ministersconferentie zou niet langer dan twee maanden mo gen duren. De nota noemt het westelijke voorstel om alle aspecten van de Duitse kwestie te bespreken een reeds lang ver ouderde opvatting, die op generlei wijze op de werkelijke toestand in Duitsland is gebaseerd. Volgens de correspondent van het Ame rikaanse blad „Wal Street Journal" in Bonn werken westelijke diplomaten op het ogenblik een plan uit, dat voorziet In een soort van „sluipende hereniging" van Duitsland door middel van „een begrens de doch zeer belangrijke toeneming van de vele reeds bestaande contacten tus sen Oost- en West-Duitsland". Het plan, een westelijke concessie, waarmee men een crisis om Berlijn zou hopen te voorkomen, zou voorzien in een permanente commissie van Oost- en West- duitse vertegenwoordigers, die gemeen schappelijke Duitse kwesties als handel, posterijen, spoorwegverkeer, en culturele en sportgebeurtenissen zou moeten rege len. Het P'an zou tevens een beperkte erkenning in feite van het Oostduitse re gime inhouden. Volgens de correspondent van de „Wall Street Journal" veelt men in de westelijke hoofdsteden en vooral in Wash ington, wel iets voor dit plan. Men zou echter op krachtig verzet van bondskan selier Adenauer moeten rekenen. Mo gelijk zou het Plan op de komende mi nistersconferentie in Genève of op de la tere topconferentie ter tafel komen. De Westduitse bondsregering kan de Oder-Neisselinie (de grens tussen Oost- Duitsland en Polen) niet beschouwen als de huidige Oostduitse grens, zo heeft een regeringswoordvoerder in Bonn gisteren verklaard. Hij zei dit naar aanleiding van de verklaring van generaal De Gaul le van woensdag, dat de Duitsers hereni ging binnen de huidige Duitse grenzen moeten proberen te bereiken. Zij moeten De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam waarschuwt zakenlieden in het land tegen A. Swaalep, laatstelijk wonen de Rozenstraat 129-2 hoog te Amster dam. Swaalep is sedert 12 februari jl. voorvluchtig. Hij was ter zake van oplich ting gearresteerd, maar wist uit het Wil- helminagasthuis, waar hij was opgeno men te ontsnappen. Gebleken is, dat hij de laatste dagen bij enkele winkeliers o. m. te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, goederen heeft gekocht, die hem werden medegegeven tegen een door hem afge geven cheque op het girokantoor der ge meente Amsterdam. Hij bezigt een oud giroboekje, dat op zijn naam en het ge noemde adres staat. Voor deze cheques is geen dekking aanwezig. in geval van hereniging hun grenzen niet tn het geding brengen, zo heeft De Gaulle verklaard. De bondsregering meent, aldus de woord voerder. dat de westelijke geallieerden ook de uiteindelijke vaststelling van de Duitse oostgrens moeten reserveren voor het ogenblik, waarop een vredesverdrag wordt gesloten waarover met een re gering voor geheel Duitsland kan worden onderhandeld. Het 421 ton metende Britse vissersvaar tuig „Carella", dat door het schip van de IJslandse kustwacht „Thorr" gisteravond niet kon worden aangehouden, hoewel po gingen hiertoe langdurig in het werk wer. den gesteld, (het Britse schip zou binnen de oude vier-mijlszone hebben gevist) is gisteren naar Engeland vertrokken met de IJslandse achtervolging nog steeds in zijn kielzog. De kapitein van de IJslan der gaf te kennen, dat de „jacht" tot En geland zou worden volgehouden. Het aanhouden van de „Carella" werd voorkomen door het Britse schip „Palis- ser", dat in de IJslandse wateren ver blijft om de Britse trawlers tegen moge lijke IJslandse aanvallen te beschermen. Men verwacht een IJslands protest bij Groot-Brittauinië over het incident. De Franse ministerraad heeft gisteren generaal Paul Allard. sedert 1957 bevel hebber van de landstrijdkrachten in Al gerije, benoemd tot opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Duitsland. Hij vervangt in die functie generaal Pierre Jacquot, die spoedig een nieuwe hoge functie zal krijgen. Allard was ook commandant van de stad en het departement Algiers. Hij wordt als zodanig niet vervangen. Generaal Jac ques Massu krjjgt dcze militaire functie naast zijn burgerlijke van superprefect van Algiers. De officier van justitie bij de Haarlem se rechtbank heeft gisteren tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 37-jarige accountant J. Th. B. uit Haar lem, die ervan wordt verdacht zijn per soneel te hebben uitgelokt tot het plegen van valsheid in geschrifte in de kasboe ken van zestien cliënten, voornamelijk aannemers. Door deze knoeierijen is in de Jaren '56 tot en met '58 twintigduizend gulden be lasting te weinig betaald. Voorts was de accountant valsheid in geschrifte ten las te gelegd. Hierdoor zou een van zijn cliën ten, een slager, over één jaar 2500,— te weinig belasting hebben betaald. De accountant gaf het ten laste gelegde toe. Hij had er geen geldelijk voordeel van ondervonden, daar de handelingen beston den uit het wegwerken van zwarte lonen, waardoor gefingeerde uitgaven moesten worden geboekt. Voorts moest getracht worden de inkomsten zo laag mogelijk te houden. De raadsman bepleitte clementie, door te wijzen op het moeilijke parket, waarin verdachte als accountant van aannemers verkeerde. Uitspraak op 9 april. Prof. A. Caslille van de Leuvense uni versiteit is gisteren naar een ziekenhuis overgebracht, omdat men vermoedde, dat hij door radio-activiteit ernstig was be smet. Later op de dag is hij echter naar zijn woning teruggekeerd. Prof. Castille zou radio-actief besmet zijn, toen hij een buisje onderzocht, waar van men geloofde, dat het radium be vatte. De politie had het buisje gevonden bij een onderzoek naar een vergiftigings- geval te Keerbergen, een dorp ten noor den van Leuven. Twee politiemannen en een burger, die het buisje in handen had den gehad, zijn gisteren eveneens onder zocht. De Leuvense hoogleraar verklaarde, toen hij het ziekenhuis verliet, dat hij geen inlichtingen over het sebedrnzinniige buis je aan de pers kon geven. De Iraakse ambassadeur te Cairo, Faim el Samaria, heeft meegedeeld, dat hij ontslag heeft genomen en naar Beiroet in Libanon vertrekt. El Samarai is se cretaris van de Istiklal-partij in Irak een extreem-nationalistische partij en staat bekend als een krachtig voorstan der van Arabische eenheid. De ambassadeur verklaarde, dat hij de regering van de V.A.R. zal vragen als politiek vluchteling in haar land te mogen blijven Hii zei ontslag te heb ben genomen uit protest tegen het „binnendringen van communisten in de Iraakse regerig". De Iraakse ambassaderaad Adib Mo hammed Soliman heeft, met ingang van gisteren, in de functie van zaakgelas tigde de leiding der Iraakse ambassa de op zich genomen. Een woordvoerder van de Britse am bassade In Bagdad heeft gisteren ver klaard, dat de speciale overeenkomst vol gens welke Groot-Brittannië luchtmacht bases in Irak mag hebben, „automatisch was vervallen" na de terugtrekking van Irak uit het Pact van Bagdad, Volgens deze overeenkomst mocht Groot-Brittannië in Habbaniya en Sjoeai- ba vliegtuigen en personeel stationeren. De woordvoerder zei: „In Sjoeaiba hebben wij niets, maar in Habbaniya wachten 400 man Brits personeel, waar onder een tachtigtal gezinnen, op de be slissing van Irak, omtrent het lot van de speciale overeenkomst". De kranten in Bagdad begroetten gis teren de Iraakse terugtrekking uit het Pact van Bagdad op 24 maart met vreug de. Premier Kassem heeft deze datum uitgeroepen tot „bevrijdingsdag", die elk laar een officiële feestdag zal zijn. Het 7.244 ton metende Griekse vracht schip „Nicolas Kairis" dat met een la ding cement en schroot, uit de Israëli sche haven Haifa naar Hongkong was vertrokken, en dat woensdag JIJ. in de haven van Port Said was aangehouden, heeft van de Egyptische autoriteiten toe stemming gekregen zijn reis voort te zet ten. De „Nicolas Kairis" is thans door het Suez-kanaal gevaren en zet haar reis voort. - t IN DE SEYMOUR HALL TE LONDEN zijn de kampioenschap pen gehouden van de interna tionale poedelclub. Onder de vijf witte poedels van mevr. Marga ret Worth uit Birmingham ble ken twee grappenmakers te vittenvliegt u er op het eerste gezicht ook niet in? Het gemeentebestuur van Middelburg heeft donderdagmiddag de droogmaker van Walcheren, prof. ir. P. H. Jansen de erepenning van de stad aangeboden. De uitreiking van deze zelden verleende on derscheiding geschiedde tijdens de ont vangst in de Burgerzaal van het stadhuis ter gelegenheid van de opening van „Mi niatuur Walcheren". De burgemeester, mr. Joh. de Widt ver telde, dat het gemeentebestuur een in scriptie in de penning had laten aanbren gen. namelijk een regel van Den Doolaard: Sterk is de zee, sterker de gedachte. Prof. Jansen zei, dat hij slechts één van de vijf duizend was geweest. Uit die grote groep hebt ge er slechts één gekozen. Omdat ik dus een van de velen was zou ik deze onderscheiding af moeten wijzen, maar ik kan dat niet, want tevens accepteer ik de ze erepenning heel graag. De heropening van Miniatuur Walche ren was door hem geschied. Hij vertelde daarbij reeds een tocht over Walcheren te hebben gemaakt en de plaatsen van strijd uit de droogmakingsperiode nog eens te hebben bezocht. Te Emmeloord is ingesloten de 25-ja- rige G. uit Nagele, boekhouder bij de fir ma Noorda aldaar. G. wordt ervan ver dacht kasgelden te hebben verduisterd tot een bedrag v..an enige duizenden gul dens. Hij zal worden voorgeleid aan de of ficier van justitie te Zwolle. Aan de rand van de Scheveningse Bos jes. op de hoek van de Koninginnegracht en de prof. Teldersweg te 's-Gravenhage zal dit jaar vermoedelijk tijdens de vie ring van het veertigjarige bestaan van de K.L.M. op 7 oktober a.s. het monument worden onthuld ter nagedachtenis aan dr. Albert Plesman, oud-president-dlrecteur van de K.L.M. die op oudejaarsavond 1953 is overleden. De ontwerper van het monument Marl Andriessen, die voor <Je plaatsing terzij de werd gestaan door prof. G. M. H. Holt. stedebouwkundige, heeft zijn werk thans voltooid. Dr. Plesman zal in brons worden uitgebeeld; het beeld zal ln to taal 3,20 hoog worden. Het komt op een natuurstenen voet van veertig meter. Het beeld wordt in Parijs vergroot en daarna in Nederland gegoten. Als artis tiek adviseur van het Inmiddels in een stichting omgezette comité nationaal mo nument dr. Albert Plesman. dat kort na het overlijden van dr. Plesman werd ge vormd. is opgetreden de beeldhouwer Hil- de Krop. De verkoop van zomerzegels heeft in 1958 netto een bedrag van 218.000,op gebracht. Drievierde van deze opbrengst werd uitgekeerd aan landelijke instellin gen voor culturele zorg, maatschappelijk werk en volksgezondheid. Het resterende vierde deel, een bedrag van 54.500,— werd op advies van de commissarissen der Koningin in de provincies toegekend aan op hetzelfde terrein werkende instel lingen met een regionaal en lokaal ka rakter. Sedert 1950 is de opbrengst ruim ver dubbeld, namelijk van 107.178,tot 218.000,—. Belangrijke bedragen konden o.m. worden uitgekeerd aan het Prinses (Van onze correspondent) In samenwerking met de Zweedse Vereniging van Exporteurs en het Insti tuut voor Culturele Betrekkingen met het Buitenland zal de gezamenlijke Zweedse exportindustrie binnenkort een omvattende reclame-campagne begin nen in Nederland. Het doel van deze campagne is de belangstelling in ons land voor het Zweedse produkt levendig te houden en waar mogelijk nog te verster ken, omdat in de eerste plaats Nederland een van Zwedens belangrijkste han delspartners is en omdat het in de tweede plaatst een actief lid is van de zes staten die de Euromarkt vormen, waarbinnen de Zweedse industrie vaste voet aan de grond wil houden, hetgeen gezien de goede naam en de uitstekende kwaliteit der Zweedse artikelen mogelijk moet zijn. De reclamecampagne zal zowel direct als indirect worden gevoerd. Direct door deelneming aan de handels- en industrie beurzen in Utrecht en Rotterdam en in direct door een aantal tentoonstellingen en evenementen, waardoor de aadacht voor het Zweedse produkt en Zweden in het algemeen zal worden getrokken van het Nederladnse "onsumentenpubliek. De officiële start van de campagne vindt plaats in september, wanneer een aantal Nederlandse journalisten zal worden uit genodigd voor een bezoek aan verscheide ne Zweedse industrieën, en Zweden op de najaarbeurs in Utrecht zal zijn vertegen woordigd met een groter aantal firma's dan op de voorjaarsbeurs. Daarna zullen er de volgende evenemen ten worden afgewerkt: 5 oktober tot 5 no vember: tentoonstelling van Zweedse kunstnijverheid en industriële vormgeving in het Stedelijk Museum in Amsterdam. 6 oktober tot 20 oktobe:r tentoonstelling van Zweedse „technische ideeën" te hou den in het Post- en Telegraafmuseum in Gistermorgen is het tweejarig zoontje van de familie Beekman, wonend in een woonwagen aan de Zijldijk te Leider dorp. al spelende in een sloot gevallen en verdronken. (Van onze Amsterdamse redactie) WIE AMSTERDAM bezoekt, zal nim mer nalaten een tocht door havens en grachten te maken met de rondvaartboot. Dc comfortabele salonboten van de diverse rederijen, die na de oorlog als pad destoelen uit de grond zijn verrezen, kunnen van de lente tot aan de win ter op een goede klandizie bogen. De grachten zijn haast zonder deze slanke vaartuigen, vol toeristen geïnteresseerd in de schoonheid van de oude binnenstad die van het water af zo magnifiek haar luister en grandeur weggeeft", niet meer in te denken. Zelfs de Am sterdammers maken nog graag zo'n tochtje op het water, waaraan de hoofd stad haar ontstaan en roem te danken heeft. Maar er is ook een an der Amsterdam. Dat van de uitbreidingen raa de oorlog- In het westen is een klaverblad van tuin steden aan het groeien, waar alle vormen van moderne stedebouw en woningarchitectuur aan hun trekken komen. Er wordt zo vaak op Am sterdam gesmaald, ook wa» zijn huizenbouw be treft en vooral Sloter- meer, het eerste van de tuinsteden, heeft het moeten ontgelden. Wacht maar af, zo luidde immer de repliek van de ma kers. Een nieuwe stad, die veel groen behoeft, is niet in één jaar klaar. De heren hebben gelijik ge kregen. Slotermeer en Geuzenveld, het duo dat nu praktisch klaar is zijn nog niet helemaal in een groen kleed gestoken en in he» andere dubbeltal Slotervaart en Osdorp komt de groenvoorzie ning pas op gang. Maar toch is de aanblik van het geheel al stukken opge knapt en wanneer straks het nieuwe West inder daad beschikt over 2-7 miljoen m2 plantsoen en park met ruim 32 000 bo men zullen de 130.000 in woners in een ware tuin stad huizen, waar licht en lucht vrijelijk kunnen toetreden en waar recrea tiemogelijkheden, o.a. aan de 2% tan lange Sloter- Plas, ruim te vinden zijn. ["OG MAAR heel wei nig Amsterdammers kennen deze rijpende vrucht van de afdeling Stadsontwikkeling en vreemdelingen hebben er nauwelijks van gehoord. Voor hen is toch de bin nenstad alles! Men mag dus spreken van een bijzonder lofwaardig ini tiatief van de NZHVM. die met ingang van van daag rondritten per autobus is gaan organise ren door de westelijke en zuidelijke uitbreiding van Amsterdam- Wij, die ambtshalve tamelijk goed op de hoogte zijn van al wat er gebouwd wordt 'in de hoofdstad, waren ver rast door de interessante kijk, die deze anderhalf uur durende rit ons op de na-oorlogse woning bouw bood. De route is zo uitgestip peld, dat een vergelijkend overzicht wordt gegeven tussen de revolutiebouw van vroeger, de stroken- bouw van direct na 1945 en de nu meestal gehan teerde L-vormige hoven- bouw van laagbouw af wisselend met hoogbouw in moderne flats en gaan de tot tien en meer woon lagen Daartussen door op sommige punten riante villa's, zodat met de een zijdigheid volledig gebro ken is. Natuurlijk de ech te centra ontbreken nog, hoewel hier en daar al aardige pleinen en win- kelbuurten in opkomst zijn De bus voert de toe risten ook langs d- meest westelijke bebouwing bij de Eendrachtspolder, daar waar Geuzenveld ophoudt en bij helder zicht de to ren van de Haarlemse St.- Bavo opduikt. Halfweg ligt als het ware voor het grijpen en verder zal Am sterdam dan ook in deze richting beslist niet gaan, omdat anders de steden tegen elkaar aan groeien. NA west staat zuid op het programma. Via de Willemsparkbuurt waar de kapitale heren huizen meer en meer als kantoorruimte worden benut een zelfde ont wikkeling als de grach tengordel heeft meege maakt komt men in het rijke Apollokwartier van vóór de oorlog en daarna aan de „Goudkust" langs het Zuider-Ametelkanaal waar de „nouveau riche" haar zetel heeft opgesla gen- Vorstelijke villa's zijn hier verrezen en de •bekendste is wel het blauwe „badhuis" van de Indonesiër Sjahrir, die een kwart miljoen guld voor zijn behuizing uit gaf. In de verte ligt nog braak, met een enkel complex in aanbouw de zuidelijke tuinstad-Bui- tenveldert. „Er is altijd veel kri tiek op Amsterdam", zei wethouder mr. Van 't Huil van Publieke Werken, die de proefrit meemaakte, „kritiek, die tot onder grond heeft de liefde en trot, van de hooofdstede- linsr voor zijn stad. Die trots zal alleen maar gro ter worden wanneer men ook het nieuwe Amster dam heeft Ieren kennen en het vele goede daarin kan zien en hopelijk waarderen''. Ware woor den, die wij ten volle kun nen onderschrijven! Aan de rondrit, die zijn begin- en eindpunt heeft bij het busstation aan de Marnixstraat, kan een rondvaart verbonden worden zodat de toerist een prachtig overzicht van nieuw- en oud-Am sterdam krijgt; een com binatie die van harte kan worden aanbevolen. Den Haag. 6 oktober: speciale Zwéedse dag in Den Haag; 5 tot 8 november: Zweed se meubelbeurs in Rotterdam, waar ook woningtextiel zal worden tentoongesteld, januari 1960: tentoonstellingen van schil derijen van de Zweedse prins-schilder Eu- gen, ln Museum Prinsenhof in Delft, fe bruari I960: tentoonstelling van Zweedse kunstnijverheid in de Kunstkring te Rot terdam. maart I960: wederom belangrijke Zweedse deelneming acn voorjaarsbeurs in Utrecht; april 1960: Zweedse deelne ming aan technische jaarbeurs in Utrecht. Voorts zal het Zweedse Instituut voor Culturele Betrekkingen met het Buiten land een aantal publikaties over Zweden doen vertalen in het Nederlands; „Svensk- Internationell Pressbyran" zal voortaan twee keer per maand uitkomen met een speciale Nederlandse oplage van zijn nieuwsbulletins; de Zweedse I&ereniging voor Kunstnijverheid zal een nummer van haar tijdschrift „Kontur" in het Neder lands laten verschijnen, de Zweedse Ver eniging van Exporteurs zal verscheidene brochures in het Nederlands uitgeven en een speciaal nummer van haar buiten lands tijdschrift aan Nederland wijden, er zullen een groot aantal films, zowel in dustriële en reclamefilms als ook speel films in Nederland worden vertoond, ra dio, televisie en pers zullen worden inge schakeld, enz. enz. Tenslotte zal ook nog de Zweedse ambassade in Den Haag een aantal evenementen en manifestaties or ganiseren in kleiner verband. Reeds uit bovenstaand programma blijkt meer dan duidelijk, dat Zweden de actie in Nederland zo goed mogelük wil doen slagen en gezien de goodwill die Zweden en de Zweedse produkten hier reeds heb ben en ook gezien het uitstekende orga nisatie-vermogen waarover de Zweden be schikken valt er nauwelijks aan te twij felen of ze zullen zeker in hun opzet sla gen. IN EEN BLOEMENKAS TE AALSMEER is donderdagmiddag voor de vijfde maal 's werelds kleinste bloemencorso, het „Mi- nicorso" geopend. Het „Mini- corso" bestaat uit achttien minia tuur praalwagens en vier ver sierde personenwagens, welke, aangedreven door een mecha nisme de kas rondrijden. De baten komen ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis. Minia tuur-belangstelling voor dit fleu rige staaltje van precisiewerk, dat jaarlijks zeer vele bezoekers trekt. Horizontaal: 1, bevel, 3. scheepvaart maatschappij 5. speelgoed 8. rivier in Ita lië 9 onmeetbaar getal 10. bid (Lat.) 12. kledingversiersel 14. hoen 15. deel van h. been 17. vogel. 19. natuurkundeterm (afk.) 20. samenzang van twee 21. klaar 23. pers. voomaamw. 25. vette vloeistof 26. kindergroet 29. leger 31. bloem 32. meisjesnaam 33. plaats op Ameland 35. voorzetsel. 36, landbouwwerktuig 37. Frans lidwoord 38. deel v. e. boom 39. boom 40. overheidsdienst (afk.) Verticaal: 1. haast 2. losse naad 4. voor 6. toegankelijk 7. boom 11. grote bijl 12. namelijk (afk.) 13. vogel 14. lidwoord 16 gladde 18. al 22. meisjesnaam 24 hoofd deksel 25. familielid 27. eenh. v. druk (af- k.) 28. harde schreeuw 30. plaats a d. Oostzee 31. spil 34. godheid. 3 9 /O /l 'V /f AP J/ JJ .V -7 7i J fj JV jf u 7 AP (V Horizontaal: 1. montreal, 7. ei, 8 eva, 10 br.. 12. spin, 14. os. 15 ed, 16. t.a.v.. 18. kuil. 21. are, 22. doolhof. 24. une 26 stut, 28 rem, 29. en 30. se, 31. edam 34. ar. 35. lel, 37. ia. 28. saturnus. Verticaal: 2. nes, 3. tip. 4. eend, 5. a.v. 6. la. 9 deventer, 10. bekeuren. 11. reu 13 Ierland, 16. taft, 17. ar. 19. idem, 20 i.o„ 23. os. 25. ne, 27. u.s.a.. 29. eelt. 32. air, 33. man. 35. l.s., 36. e.a. Uitzending ven uit Engel» Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Vrijdag 22 00 Barakkenballade 22*30 Hersengymnastiek 23*. 15 Een ogenblik alstublieft 23.45 Verzoekplaten 00.30 Sluiting ZATERDAG 28 MAART HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24 00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm 8 00 Nws 8.18 Gramm. 8.50 V.d. vrouw 9.00* Gvm 9 ló Gramm. (Om 9.35 Waterst.) 10.00 Caus 10 Os Morgenwijding 10.20 V.d. vrouw 1045 Cabaret 11.15 Buitenl overz. 11.30 Orgelconc 12.00 Uch- te muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gramm. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.40 Pi? S iL f d" 3euSd 14-40 Fanfare- FiihaJm oJk tot het graf 15.20 Radio K-i ïvnn ®oL 16-20 Boekenwijsheid 16.40 Kinderkoor 17.00 Gramm. 17.30 Weekjourn 18.00 1900 Artis'ttekp1* t18'm Lichte muz- 1835 Idem srósDirih.al» m alH?lkaart I9'30 Caus- 19-40 Ne- nïovr i Caus' 20 00 Nws- 20 05 Ge var. comm. 21.25 Zang 21.20 Lich- J?"z- 21-55JCabaret 22.20 Pianopalet 23.00 Nws zd.io—24.00 Gramm. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—1.30 KRO. 7-°S Nws. 7.15 De zingende kerk 7.30 V.d. jeugd 7.40 Gramm. 7.45 Morgengebed en lit. «aI. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.30 Metten en lau- ?n or. '45 Gram«i- 10-00 V.d. kleuters 10.15 Gramm 10.30 Ben je zestig? 11.00 V.d. zieken 11.45 Kamerkoor 12.00 Promenade-ork. en soi. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. jeugd 14.00 Idem 14.10 Ama- teursprogr. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten 15.20 Metropole-ork. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans 16.20 V.d. jeugd 16.50 Gramm. 17.30 Idem 18.00 Journalistiek overz. 18.10 Zigeunerork. 18.30 V. d. jeugd 18.45 Bragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Licht baken 19.40 Gramm. 19.55 Paasboodschap door Z.H. de Paus 20.30 Johannes Passion, Bach (21.40—21.50 Gramm) 23.00 Nws. 23.15—1.30 Paaswake en plechtige Nachtmis. RADIO VATICAN A (31.10, 41.21, 48.47 en 196 m). 22.15 uur: „De Zeven Kruiswoorden muzikale compositie van Alberico Vitalini, muziek-directeur der Vaticaanse Radio II. „TEebrae factae sunt" van Vitoria, gezongen door de Wiener Sangerknaben. TELEVISIE NTS: 16.0016.45 Eurovisie: Bootrace Ox ford Cambridge VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Passieverhaal 21.10 Filmfragm. over de viering van het Paasfeest. 21.50 Sluitingswoord. DUITS progr.: 16.0016.45 Eurovisie :Boot- race Oxford Cambridge. 17.3018.45 Docu mentair progr. 19.00—19.30 Hier und Heute 20.00 Nws. 20.20 Quiz Hierna: Een woord voor de zondag. Frans-BELG progr.: 16.00—16.45 Eurovisie: Bootrace Oxford—Cambridge. 19 00 La Pen- 20 30 Film 19*30 Feulllet0d 20 00 Nw». S. 35 Rendez-vous met.... 22.05 Ci- nepanorama 22.45 Wereldnws. •i^L^A?IS"BELG Progr.: 16.00—15.45 Eurovi sie. Bootrace Oxford Cambridge 17.00 V. d. jeugd 19.00 Religieus progr. ig.30 Nw». 19.45 Panorama 20.15 Feuilleton 20.40 Zuster Angeli ca, opera 21.40 Documentaire 22.45 Nws. Engeland, BBC home service 330 m. ^200 Hoorspel 12.30 Ooggetuigenverslagen i3™ Gevar. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. Gerar. rnuz. 14.40 Gramm. 15.10 Hoorspel 16.10 Ork. conc. 17.30 Caus. of voordracht 17.45 Voor de kinderen 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sportprogr. 19.45 Gevar. muz 20.15 Pari. overzicht 20.30 Interviews 21.00 G'evar. progr. £?ws k2215 Hoorspel 23.45 Avondgebeden 24.00 Nws. 0.060.36 Klassieke muziek. Engeland, BBC light progr. 1500 en *47 m. u„00 Geyar. progr. (Om 11.30 en 12.30 Nws.) J3?9 Hersengym. 13.30 Nws. en gevar muz. 13.45 Sportparade 14.10 Gramm. 14.45 Filmpro- framma 15.10 Fanfare ork. 15.50 Race-rep. 16.05 Bootraces 16.45 Voetbalrep. 17.45 Klank beeld 18.00 Sportrep. 19.00 Gitaarclub 19.30 Jazz- ™'z- 20 00 Journaal 20.24 Voetbaluitslagen 20.30 Nws. en operamuz. 21.00 Jazzmuz. 21.30 rP lichte 5SX 22 00 Jazzmuz. (verv.) 23.00 Dansmuz. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. (verv.) 24.00 Gramm (Om 0.30 Nws.) 0.55—1.00 Nieuws. NDRWDR. 309 m. 12-°0 Kamermuz. 13 00 Nws 1315 Oude muz. 14.00 Gevar. muz. 15.30 Vocaal kwart, en instru mentaal ens. 16.30 Kamermuz. 19.00 Nws 19.30 Koorzang 20.00 Treurspel 21.45 Nws. 22.10 Ka- mermuz. 22.55 Gevar. muz. 24.00 Nws. Oöö Ka mermuz. 2.155.30 Gevar, muziek. Frankrijk 3, 235 en 280 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.05 Gewiid conc 15.15 Ork. conc. 16.45 Orgelconc. 17.00 Kamer muziek 1620 Gramm. 18.30 Idem 19 30 Ork conc. 22.00 Gramm. 23.05 Ork. conc 23 53-- 24.00 Nws. Brussel, 324 m. ken aperitief 12.45 Gramm 13.00 Nws. 1311 Muz. kaleidoscoop 14.30 Journaal 15.00 Accór- deonmuz. 15.15 Atalantische muz. 15.45 Accor- deonmuz. 16.00 Gramm. 16.15 Clavecimbelreci- tal 16.45 Eng. les 17.00 Nws. 17.10 Dagkiapper en lit, kalender 17.20 Liturgische gez. 17.30 Lich te muz. 18.00 Sopraan en piano 18.30 Voor de sofdat„e„nn'9.°.° Nws. 19.30 Gramm. 21.15 Amus. Sïns r s' 2215 Verz- Progr- 23.00 Nws. 23.05 Gramm. 23.50—24.00 Koor en orgel. Brussel, 484 m. io1in15r,??var- muz- 1254 Gramm. 13.00 Nws. LJchte muz. 14.20 Vrije ttfd 16.00 Gramm. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.20 Bel Canto 18.38 Gramm. 19.30 ws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gramm 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nflfe 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nieuws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6