legde 350 jaar geleden eerste contact tussen Oude en Nieuwe Wereld Katli. werkgevers bouwen huizen voor werknemers f 655.- Hpi I Grootse manifestatie in Amsterdam en New York TIEN JAAR NATO Boeiende expositie - vors toen en nu hoofdstedelijk Tropenmuseum Meer internationaal dan eigen karakter Uitvoerende kunst op hoog niveau Na aanvaring schoorsteen op de boeg - in In het kielzog van Hudson Sober scheepsjournaal Interessante maquettes Spectaculaire veranderingen Vetercinen maken herdenking mee *jssm Jubilea op St.-Louis te Oudenboscli Opmerkelijk initiatief in Roosendaal 'n echte Frigidai re Alkmaar subsidieert kerkenbouw m Teken aan de wand Klokluider van Nijmegen Een auto wacht op zijn onbekende eigenaar Doel: leniging van woningnood, bijdrage tot bezitsvorming ZATERDAG 28 MAART 1959 PAGINA (Van onze redacteur) De Kring Roosendaal van de Katholieke Werkgeversvereniging heeft een uitzonderlijk initiatief genomen. Om namelijk eniger mate verlichting te kunnen geven in de grote woningnood, die er in Roosendaal heerst en waardoor nü voor de prijs van een gewone koelkast J. A. DE LANGEBeyerlandscIaan 71533 3* m f mé T&HQi dus ook het personeel van de be drijven en fabrieken wordt getrof fen, gaat deze Kring ten behoeve van de arbeiders en lager leiding gevend personeel een complex wo ningen bouwen. Deze woningen kunnen door de werknemers van de Roosendaalse bedrijven worden gekocht, tegen een wekelijkse af betalingssom, welke aanzienlijk lager ligt, dan de huiren, welke vandaag de dag voor deze wonin gen moeten worden betaald. Grote belangstelling t I I t A K u Henry Hudson sr (Van onze Amsterdamse redactie) Amsterdam cn New York maken zich op om op grootse wijze te gaan herdenken, dat 350 jaar geleden het eerste contact werd gelegd tussen Nederland en Amerika. Een verbinding die toevallig tot stand kwam, „dank zjj" de eigenzinnigheid van een koen zeevaarder, de Engelsman Henry Hudson, die in opdracht van de Amsterdamse Kamer van de Oost-Indisclie Compagnie met het 70 ton metende jacht „De Halve Maen" een zeeweg moest zoeken naar China en Indië langs de noordoostelijke route door de Ppolzee, doch halverwege op eigen initiatief de steven keerde en zuidwest- waarts zeilde. V\jf maanden na zijn vertrek van de „Schreiers Hoek Toren" in Amsterdam bereikte htf met zijn 20 koppen tellende geestdriftige bemanning ,,'t eylant dat de inboorlingen Man Hattan noemen", gelegen in een baai waarvan Hudson veronderstelde dat zij de toegang vormde tot de Indische Zee. Hij kwam bedrogen uit, maar ten eeuwigen dage zal zijn naam verbonden blijven aan de ontdekking van de Hudson Baai. Op de plek waar de vermetele kapitein in 1609 deze rivier opvoer is later Nieuw-Amsterdam, nu New York geheten, ontstaan, 's werelds grootste stad cn verkeersknooppunt. De reis van Hudson, die zelf na een muiterij op een tweede tocht naar Amerika totaal verkommerd en roemloos ge storven is, is het begin geweest van de handelsbetrekkingen tussen de Oude en de Nieuwe wereld. vliegtuig, met oude zeevaartkundige in strumenten, met kostelijke luchtfoto's en diorama's enz. De historische afdeling laat allereerst een ovale kaart zien waarop de route van de ontdekkkuBstocht is aangegeven. Direct daartegenover hangt aan de wand een waarlijk magnifieke reproduktie van de Schreierstoren, een tatpelijlk onbekende doch zeer mooie prent uit het bezit van de Amsterdamse verzamelaar Chris P. van Eaghen. Natuurlijk ontbreken de aan koopakte van „De Halve Maen". het con tract met de O.I.C. en het scheepsjournaal van de tweede stuurman Robert Juet niet. In strakke bewoordingen heeft deze zee man bet avontuur verhaald. Het pinasscheepje was in de buurt van Nova Zembla op de ijsschotsen gestrand en de half verkleumde bemanning was het direct eens met de oplossing van de waaghals om de steven naar het westen te wenden. Op 4 augustus bereikte bet scheepje Cape Cod en een kleine maand later voer het langs Sandy Hook de New York Baa; binnen. Het was op 3 septem ber dat de opvarenden de zuidkust van Staten-Eiland konden begroeten. Hudson voer de rivier op en legde dieper het land in de eerste contacten met de Indiaanse inboorlingen. Er werd druk handel gedreven tabak, oesters, mais fruit en bever- en ottervellen te gen messen en kralen en over en weer werden feesten gegeven hoewel er ook wel eens met de Indianen moest worden gevochten, waarbij zelfs doden vielen. Op 19 september kwam „De Halve Maen" tot het verste punt. waar nu Albany ligt. Op 23 september werd de terugtocht aan vaard en op 7 november meerde Hudson aan de Engelse kust. Hij verzocht toen Amsterdam om geld doch de hoofdstede lijke bewindhebbers, woedend, dat de kapitein de opdracht niet had volvoerd, ontboden hem paar Nederland. De Engels man was echter inmiddels met zijn eigen landslieden „in zee gegaan" en voor hun rekening met een ander schip de ..Dis covery", opnieuw de oceaan overgestoken. Het kwam hem duur te staan, want zoals gezegd hij heeft die tweede tocht niet overleefd. Wat er van „De Halve Maen" geworden is. is niet precies bekend. Dr. S. Hart, hoofdarchivaris bq de Gemeentelijke Ar chiefdienst. heeft het trachten na te vor sen. Equipagemeester Dirck Gerritz kreeg bevel het scheepje in Engeland op te halen. Op 2 mei 1611 zeilde een jacht ..De Halve Maen" onder schipper Melis An- driess naar Oo«t-Indtë. Dal schip verging in 1618 bij het eiland Onrust tiidens de belegering van Jacatra door de Engelsen. Aangenomen wordt, dat het Hudsons jacht geweest is, doch, zo merkt dr. Hart scep- In Amsterdam worden de festiviteiten ter gelegenheid van het jubileum volgen de week gevierd omdat de datum van Hudsons vertrek op 4 april was. In sep tember worden dan In New York grootse Plechtigheden georganiseerd waarbij ook onze kroonprinses H.K.H. Prinses Beatrix tot vreugde van heel Amerika, aanwezig tal zijn. De herdenking in onze hoofdstad is eigenlijk ail donderdag begonnen met de opening door de Amerikaanse ambas sadeur Philip Young van een interessante tentoonstelling in het Tropenmuseum, ge titeld In het kielwog van Hudson". Don derdag 2 april recipiëren de regering en het stadsbestuur in het Rijksmuseum. Zaterdag 4 april zal de afvaart van de „Halve Maen" bij de Schreierstoren her dacht worden. De New York Port Authority, die havens, vliegvelden, bruggen tunnels en spoorwegen exploi teert in de staten New York en New Jersey, heeft een herinneringsplaquette aangeboden welke in de toren wordt in gemetseld en die dag zal worden ont huld door de P r esden t~commissaris van de Port Authority mr. David Lowe. Tal van vooraanstaande eregasten zullen bi.1 deze plechtigheid aanwezig zijn. De Amerikaanse en Engelse amtoasadeurs en burgemeester Van Hall van Amster dam zullen kransen leggen terwijl de Amsterdamse Politie-kape! het geheel muzikaal zal opluisteren. Diezelfde middag vindt dn het Tropen museum een officiële herdenkingsbijeen komst plaats geheel in het Engels ten gerieve van de gasten waarop de Utrechtse hoogleraar prof. dr. W. Fh. Coolihaas de betrekkingen tussen Neder land en Amerika in het verleden zal be lichten en mr. W. L. de Vries directeur- generaal voor de Scheepvaart en ir. I. A. Aler president-directeur van de KLM hun deskundige visies zullen geven over de transatlantische verbindingen ter zee en in de lucht in heden en toekomst. Des avonds biedt het gemeentebestuur een maaltijd aan De tentoonstelling „In het kielzog van Hudson" mag als eerste manifestatie zeer geslaagd worden genoemd Zij is „typisch Amsterdams" met een zeker koopmans schap waarvoor de hoofdstad ten tiide van Hudson al wereldberoemd was. op gezet. Na een korte historische uiteenzetting met kaarten en documenten van de ont dekkingsreis wordt het grootste gedeelte van de expositie in beslag genomen door een overzicht van de huidige en te ver wachten toestand van beide knooppunten: de lucht- en zeehavens van Amsterdam en New York, waarvan zeer boeiende en grootse maquettes te bewonderen zijn. Dit alles is „gelardeerd" met oude en nieuwe scheepsmodellen o.m. van de Halve Maen" van de „Oranje" en van de atoom- onderzeeër „Nautilus"), van vlieg'uigty- nes van het eerste eendekkertje af tot aan het meest moderne Boeingstraal" tisch op. er waren in die tijd meer sche pen, die de naam ..De Halve Maen" droe gen. Intussen was in ons land de Compag nie van Nieuw-Nedcrland opgericht, die een bloeiende handel met het pas ont dekte Amerikaanse gebied begon. Drie en een halve eeuw nad'ien: we le ven in 1959. De verbinding tussen Am sterdam en New York heeft vele zeer spectaculaire veranderingen ondergaan. Het tweede deel van de tentoonstelling in het Tropeninstituut is daar het spre kende bewijs van. Een reusachtige over zichtsfoto van de Amsterdamse haven geeft een romantisch beeld van de weids heid van dit hoofdstedelijke complex met ziin machtige kranen en grote silo's zijn indrulkwekkende dokken en omvangrijke werven en met een groot mailschip va rend in het. zilveren late avondlicht ln het miidden van het IJ. Een juweel van een foto. waard om straks een ereplaats in Amsterdam te krijgen. Daarnaast de ma quette van de hoofdstedelijke haven, al even imposant. Niet minder bewonderens waardig is het overzicht dat men krijgt van de New Yorkse zusterhaven met haar 170 scheepvaartlijnen de grootste in de wereld. Boeiende kleurendia's van de markantste punten verfraaien dit werk stuk. Een bijzonderheid is ook de immense moquette van Idlewild het vliegveld van New York. Dit project, dat eveneens op de Expo te zien is geweest, zal straks na beëindiging van de tentoonstelling in Amsterdam vernietigd worden. Voorts wordt de bezoeker geconfronteerd met twee Schiphnls: zoals het er bijna vier eeuwen geleden uitzag als de kolkende watermassa van de woeste Haarlemmer- (Van onze Amsterdamse redactie). Vijftig jaar geleden is Hudson's Amerika-reis natu-'-lijk ook her dacht. Toen werden in New York eveneens tal van plechtigheden gehouden. „De Halve Maen" werd nagemaakt en voe.r opnieuw de Hudson Rivier op. Ak opvarenden fungeerde de bemanning van het pantserdekschdp „Utrecht", die de feestelijkheden in N v York mocht meemaken. Twee van deze oude zeerotten leven nog: de 70-jarlge marinier eerste klas Veen en de 73-jarige stoker-olieman De Vries, belden woonachtig jn Amsterdam. Ze hebben hun stem verheven toen ze ln de kranten van de voor bereidingen voor de herdenking van thans hoorden en het Amster damse Hudson-comité heeft ogen blikkelijk de twee bejaarde vete ranen die vol trots over hun avontuur vertellen een mooi plaatsje gegarandeerd bij de cere monie óp zaterdag 4 april bij de Schreierstoren. meer en het heden: een van 's werelds best geoutilleerde luchthavens! Er is veel belangwekkends te. zden in het Tropenmuseum waar voor ongeveer een kwart miljoen gulden aan materiaal bijeengebracht is om de bezoekers een boeiende vaart „in het kielzog van Hud son" te garanderen. Ook de'vijfde-klas- sers van de „Henry Hudson"-school in de Amsterdamse Roggeveenstraat hebben deze vaart onder leiding van bun onder wijzer Petrie. mogen meemaken. Hun weergave van de ontdekkingsreis is met kinderlijke fantasie in tekening en woord verbeeld. De leuke werkstukjes zijn op een tableau verzameld en als „apotheose" toegevoegd aan. de ten to ons tel ling, welke tin eind april open blijft. Een Indianen-nederzet ting op de plaats waar nu New York ligt. Hen ry Hudson maakte met hen kennis toen hij met „De Halve Maen" in 1609 de naar hem ge noemde baai in Noorü- Amerika ontdekte. v'-,'''1. v' A* - S;/A jb.A k ,.v SfeamHÊÊÊÉm$ W? OP Jf APRIL A.S. VIERT DE NATO haar tiende verjaardag. Dit feit zal op 2 april in de Middel landse Zee gevierd worden met een grote demonstratie van land-, zee- en luchtstrijdkrachten van de verenigde Europese landen. Op het dek van de 5.000 ton metende „Franklin O, Roosevelt" stonden de manschappen aangetreden en vormden zo: 19iS - NATO - 1959. St.-Louis te Oudenbosch telt op 1 april a.s. onder zijn broeders niet minder dan vijf jubilarissen. De broeders Protasius en Gabriel vieren dan namelijk hun gou den, broeder Donatianus zijn veertigjarig en de broeders Oswald en Godfried hun zilveren kloosterfeest. nuttige inhoud 11Ö liter stroomverbruik ƒ1,per maand 24.000.000 in gebruik 5 j. garantie Keus uit 40 modellen. HOOFDDEALER: Oude Binnenweg 146-148, Tel. 124067 Jonker Fransstraat 106, Tel. 123251 B- en W. van Alkmaar, die tot dusver ten aanzien van het verlenen van subsi die voor kerkenbouw op het standpunt stonden, dat de rijksregeling moest wor den afgewacht, hebben thans, naar aan leiding van een verzoek van het bestuur van de Don Boscoparochie, de raad voor gesteld een voorschot van 100 per zit plaats van een te bouwen kerk te verle nen. Het voorstel houdt een subsidiebesluit in voor het geval een rijksregeling ach terwege blijft. De uit twee leden bestaan de minderheid van het college kan zich niet met het voorstel verenigen en wil het verzoek aanhouden totdat het stand punt van het rijk in dezen bekend is. Vissende Indianen zoals Henry Hudson ze aantrof toen hij in 1609 met „De Halve Maen' de naar hem genoemde baai, waar aan thans New York ligt, bin nenvoer. Muziekleven in Brussel V V V -L, H r-f i: c,>' (Van onze muziekmedewerker) BRUSSEL, maart 1959. TT OE dicht liet land der Belgen ook aan de Lage Landen grenst en hoeveel schone woorden er gewisseld worden over „culturele een. held" toch is het muziekleven jn België, dat zich hoofdzakelijk op de hoofdstad aldaar concentreert, onvergelijkbaar met dat van ons vader land. Er was eens een tijd maar dan spreken we van de Nederlanden van vóór de Hervorming dat men in heel de muziekwereld sprak van ,J)c Nederlandse School", daarmee een zuid en noord omvattende bepaling gevend van een eigen stijl van muziekmaken die de meer- stemimigheid als beginsel had en talloze koorsoholen, kapittelscholen of kerk. of kathedraalkoren als uitvoerende organen. Van deze enorme erfenis is in on« land liet koorwezen in velerlei verlakkingen blijven bestaan, en men kan gerust dit het echte volksbezit noemen dat Neder land vandaag aan de dag nog rijk is. Gelukkig het land dat zoveel zelf- standigheid&gevoej nog beeft weten te handhaven! V- ?v W»'- TTv 'Y HET BELGENLAND bezit dit erf stuk niet meer. Volwaardige koren de kathedraalkoren uitgezonderd kan men op de vingers van één hand opnoemen, en reeds dit feit Is een allerbedenkelijkst teken aan de wand. Daarentegen bloeit nog steeds het concertbedrijf rond het machti ge N.I.R. in het wolkenkrabberach tig bouwwerk aan het Flageyplein in Brussel en in de grote zalen van het Paleis voor Schone Kunsten ieder met eigen orkesten, dirigenten, solis ten en ensembles van vocale en in strumentale aard. Toch geven zowel de een als de ander geen getrouwe weergave van wat er in België ze'.f aan muziek leeft, maar .neer een kos mopolitisch beeld van het beste wat er in ons continent en zelfs daarbui ten toonkunstig wordt gewrocht. Zo kan men in het Paleis voor Schone Kunsten seizoen in seizoen uit een indrukwekkende revue beieven van al wat er in Europa aan voortreffe lijks bestaat: van de Wiener Philhar- moniker tot het Concertgebouwor kest, van het Vegh-kwartet tot het Amadeus-kwartet. Zelfs het eigen Na tionaal Orkest wisselt onophoudelijk van leiding want naast enkele con certen o.l.v. de Belgische dirigent Vandernoot, treft men h ier Paul Klecki, Wolfgang Sawallisch, Karl Munchinger, Choo Hoey, Louis Auria- combe, Gustav Konig, en nog an deren. Overeenkomstig deze kosmo politische keurtroep bevatten ook de programma's velerlei schakeringen, behalve de nationale kleuren van het eigen land. Wat de muziek zelf be treft geeft men eveneens weinig toe aan eigen produktie. Op de vier con certen van die het Nationaal Orkest deze maand beeft gegeven, werd wèl hulde gebracht aan contemporaine meesters als Hindemith en Bartok, maar bleven de Belgen zelf ver in de achterhoede met één werk van Mar cel Poot. Dit is een onrecht, want hoe verdeeld ook de invloedssfeer van de huidige Belgische toonkunst zijn moge, men kent daar in ieder geval een jonge falanx van compo nisten die met namen als Absil, Che- vreuille, de Meester, Langley, Qui- net, Poot, Meulemans e.a. veel tot herleving van de scheppende kunst aldaar hebben bijgedragen. Het concertleven van de afgelopen week werd nu gekarakteriseerd door een drietal gebeurtenissen die dui delijk het kosmopolitisch karakter van de Belgische onderstrepen. In de Muntschouwburg vierde men Pucci ni's eeuwfeest met een nieuwe enscè- nering van La Bohème door M, Et- chevery. Het was een groot gala waaraan heel het Italiaanse gezant- schapspersoneel met de ambassa deur aan het hoofd deelnam. De opvoering had bijzondere kwaliteiten door de voortreffelijke mise-en-scène waarbij décor, kostuums en belich ting hun wat verouderde plunje had den afgelegd. Doch het zonderlinge feit deed zich voor dat bijna iedere akte door een andere dirigent werd geleid, resp. de heren Defossez, voor de eerste akte, Basin voor de derde en Celis voor de tweede en vierde! Na afloop vond een receptie plaats waarin ten overstaan van de Italiaan se ambassadeur nog eens de ver dienste van Puccini als operacompo nist werd gereleveerd woorden die een hoffelijk wederwoord aan deze Italiaanse vertegenwoordiger ontlok ten. EEN TWEEDE GEBEUREN was de herdenking van Haydns 150ste sterfdag met het Kamerorkest o.l.v. J. Sternberg en m.m.v. koren der Belgische Vlaamse en Franse om roep. Dit laatste ter uitvoering van Haydns Te Deum. De uitvoering vond plaats in de grote zaal van het N.I.R. die méér dan in Hilversum gebruikelijk is fungeert voor openba re audities. Bovendien werd hier een minder bekend werk van de Oos tenrijkse meester uitgevoerd: De Storm, di. scène muziek naar het gelijknamige drama van Shakespeare geschreven. Goed beschouwd is deze compositie een groot koorwerk van zuiver-symfonische conceptie en waar in we de dramatische aanleiding op de koop nemen. In wezen verschilt zij niet van het hiernaast uitgevoerde Te Deum, als we de quasi-drama- tische tremolo's of sidderende bas sen langs ons oor laten wegglijden DE DERDE GEBEURTENIS van in ternationale aard was het optreden van een groep artiesten der Bulgaarse Opera in de grote zaal van het Con servatoire. Ditmaal echter kwam er iets los van eigenwaarde bij de Bel- i gisbhe gemeenschap, zij het meer van j politieke dan van kunstzinnige aard. Aan het begin nl. van dit concert waarin de Bulgaren volkse muziek I en operamuziek zouden ten gehore brengen, werd de zaal bijna „behan- gert" door stapels van vlugschriften die „Het vrije en onafhankelijke Bel- gië" ais ondertekenaar hadden. Men: las daarin de volgende zinssnedeiv „Belgische vrienden! Achter deze mooi liederen en dansen gaat een volk schuil het Bulgaarse volk dat lijdt. Achter het glimlachen en offi ciële verklaringen over solidariteit, gaan de tirannie en de slavernij ver der die op dit volk worden uitgeoefend Vergeet niet uw broeders van het oosten! Toon hun dat gij altijd naast hen staat in de moeilijke uren van hun bestaan!" Overigens verliep dit concert zoals men dat kon verwachten van mensen die het veelal ook niet kunnen heipen dat zij onder dwang moeten werken. Hun natuurlijke dispositie voor de toonkunst openbaarde zich op ondub belzinnige wijze. En vooral voor de velen hier aanwezig die verleerd zijn wat muzikale voih. '.unst betekent, was dit concert een nieuw geluid. 1 De St.-Canisiuskerk van de paters Je zuïeten aan de Molenstraat te Nijmegen, die in de oorlog heel zwaar heeft geleden, is thans in volie herbouw en de parochia nen beijveren zich om het hardst om het interieur in de oude luister te herstel len. Daarnaast is er een stedelijk comité, dat de toren van de kerk van nieuwe klok ken wil voorzien, een Maria- een Petrus Canisius- en een Mgr. Hamerklok. Voor het schenken van bijdragen tot dat doel heeft dit comité een min of meer origine le vorm gevonden. Naar gelang de mate waarin men medehelpt om de klokken in de toren te brengen kan men namelijk de titel kriiten van klokluider, klepelslager en gieter, terwij! de namen van al deze mensen bovendien in een gulden klokken- boek worden opgeschreven. Er staat in Amsterdam een spiksplinter nieuwe auto te wachten 'op zijn eigenaar, maar niemand weet wie dat is. Het is een Renault 4. die als een van de hoofdprijzen is verloot in de vijfde zomerloterij van de Ned. Stichting voor het Gebrekkige Kind en waarvan de winnaar zich nog steeds niet heeft gemeld En niet alleen deze auto staat te wachten maar eveneens televisie- en radiotoestellen en waarde bonnen. Volgens de voorwaarden van de loterij moeten de prijzen zes maanden ter beschikking worden gehouden van de winnaars, maar deze termijn loopt nu spoedig af, zodat de organiserende stich ting benieuwd is of de waarde van deze niet afgehaalde prijzen haar kas zal ten goede komen of dat ze alsnog zullen wor den opgeëist. Men is hiertoe in staat, dank zij bij zonder gunstige aanbiedingen o.a. van een levensverzekeringsmaatschappij uit Rot terdam, die bereid is gevonden, 90 pet. van de totale bouwsom ais hypotheek te geven. De resterende 10 pet. zullen de nieuwe bewoners zelf moeten fourneren, maar ook hiervoor kan een regeling wor den getroffen met de ondernemingen, waarin de arbeiders werkzaam zijn. Aan de financiering van de huizen is tevens een levensverzekering verbonden; komt de eigenaar van het huis namelijk te over lijden, voordat de koopsom geheel is af betaald, dan krijgen de erfgenamen het huis onmiddellijk geheel onbelast in eigen dom. Door dit nieuwe systeem van huizenbouw hoopt de Kring ook een bijdrage te kunnen leveren in het kader van de beaitsvor- ming voor de eigen werknemers. De huizen, waar het lucr om gaat zul len van twee verschillende typen zijn. In totaal zullen er 52 worden gebouwd in de kern van de stad, in de onmiddellijke om geving van het centrum. Het ene type bevat een woonkamer-eetkamer en vier slaapkamers, het andere wordt gebouwd met een woonkamer en eethoek en drie slaapkamers. Alle huizen krijgen een tuin, waarin een berg- en een kolenhok zal wor den gebouwd, ze bevatten voerts een badkamer en een zolder. De prijzen va riëren van 11.688.- tot 14.285.-. De we kelijkse kosten welke gedurende 30 jaar moeten worden betaald, inclusief premie voor verzekering, rente en aflossing, be dragen resp. f 13,32 en 14,95. De hui zen zullen worden gebouwd door het Aan nemersbedrijf H Hazenberg Zn. te Vught, onder directie van architect H. L. Mens te Vught. Het ligt in de bedoeling, in mei met de bouw te beginnen, zodat voor de winter de eigenaren hun nieuwe huizen kunnen betrekken. Het project is door de werknemers zelf met groot enthousiasme begroet. Enkele uren, nadat in de bedrijven mededeling van het initiatief van de werkgevers werd gedaan, waren er al twintig verzoeken om voor een dergelijke woning in aan merking te mogen komen, binnen. OP DE ATLANTISCHE Oceaan ter hoogte van Atlantic City is het hure passagiersschip „Santa Rosa" (10.416 ton) in aanvaring gekomen met de tankboot „Val- chem" (9.237 ton). Een beman ningslid van de tanker werd bij de aanvaring gedood, vijf ande ren raakten gewond. De 247 pas sagiers van de „Santa Rosa", die juist terugkeerden van een crui se in de Caraïbische zee, roerden door de enorm" schok uit hun bedden geworpen. De „Sawa Ro sa" was ter hoogte van de ma chinekamer op de tanker inge varen. Een schoorsteen van de „Valchem" viel dreunend op het dek van de „Santa Rosa", welke hem nu als boegbeeld (zie foto) meevoert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11