Een gesprekje met eerste vrouwe zi j deelt in de vreugde het koperen jubilé Ook van Schiedams HUISHOUDSHOWS GRATIS JURGENS Zonnig begin van schoolhand- bal- en voetbaltoernooi Boshoek en Volkspark volop in de belangstelling i van Bij de nadering St.-Lidwinanovene de Wolhandkrab vijand van de hengelaars pedicure Bijzondere algemene ver gadering Hermes Dvs Geheugen-hulp (0i?er de "^Dcint GARAGE WALDO WALDO-RIJSCHOOL K.. Men wil er ook hier in Schiedam iets tegen doen Museum Hei jubileum vau Mr. Peek Moederloze jeep Interessante TOMADO GRATIS CONSUMPTIE J C.A. van Daalen vijftig jaar bij W ilton-F ijenoord Diefstal Oefeningen van B.B. Bekendmaking r0 Ter opening het 75-jarig jubileum Onderscheidingen uitgereikt (Vervolg Stadsnieuws elders >12 dit blad) NSC WOENSDAG 1 APRIL 1959 PAGINA 2 Voor Herenmodes Timco F)am<warhtpf Druk bezochte receptie op donderdag 2, vrijdag 3 en zaterdag 4 april a.s. in gebouw „Irene", Nieuwe Haven 157, Kaarten vanaf morgen verkrijgbaar bij HOOFDSTRAAT 189 HOOGSTRAAT 117 PASSAGE 13 Aanvangstijden: 's morgens half elf 's middags half drie Tijdens enkele shows verloting van ATTRAC TIEVE PRIJZEN, waarnaar U gratis meedingt Tijdens enkele shows verloting van ATTRAC- CITROEN 2 cv ★65637+ nieuwe sehiedamsche courant y Technicus van bijzondere bekwaamheid Art. 5. Wegenverkeers reglement vOOR ^MOEILIJKE VOETEN LUXE 5EMAKSCH0ENEN St.LIDUIF1ASTR.27 H.D.V.S. en S.V.V. niet in één complex 'M I\ ROTTERDAM Vandaag heeft mevrouw I. Peek-Lint- horst naast haar echtgenoot gestaan, toen h« vele handen schudde ter gelegenheid van het koperen jubilé als burgemeester van het koperen jubilee ala burgemeester geleden maakte zfl een eind aan de vrijge- zellenstaat van de burgemeester in Pan- nerden. Om he mbjj te staan en te volgen naar Alkemade en later naar Schiedam... Meer dan duizend verdienstelijke Schie dammers heeft burgemeester mr. J. W. Peek in al deze jaren hier een onderschei ding opgespeld en eigenlijk zouden we me vrouw Peek ook wel een onderscheiding gegund hebben! Al is het alleen maar om de vele uren, die zij haar echtgenoot elke avond moet missen en zij dus vader en moeder tegelijk voor de jongste zoon moet zijn. In tegenstelling tot de oudste, die in Leiden studeert, beweeglijk en altijd op stap. Hij wil later in de handel en demon streert dit nu al heel verdienstelijk met parkieten en kippeëieren! Geen voetbal wedstrijd slaat hij over; heel jammer vindt hij het, dat er thuis nog geen tele visie is. Als hij dus 's avonds even een boek of schrift is gaan ophalen en hij te lang wegblijft, weet mevrouw Peek, dat hij ergens weer naar de televisie kijkt. De zelfde zorgen dus, die iedere moeder draagt, als haar zoon of dochter studeert en de televisie zolang taboe is. Aan de an dere kant maakt hij weer veel goed. om dat hij net zoals zijn broer acoliet is, geen lof overslaat en nooit tot kerkbezoek ge maand behoeft te worden. Nog even en hij loet eindexamen H.B.S.; dan kan hij zijn handelsgeest ten volle ontplooien. Het was 12% jaar geleden wel een hele omschakeling om uit de prachtige omge ving van Alkemade met zijn meren naar Schiedam te verhuizen. Burgemeester Peek had de keuze tussen Hilversum en onze stad, maar koos Schiedam vanwege de industrie. De huizen in Pannerden en Alkemade waren ruimer, veel mooier dan hier; de omgeving was er prachtig. Toch heeft Schiedam een bijzondere plaats in haar hart ingenomen. Het verenigings leven vindt mevrouw Peek erg prettig. Zij is lid van het Katholiek Vrouwengilde, ere-presidente van het Centraal Vrou wen-Comité. Voor het culturele leven, ge bracht door Toonkunst. Katholieke Kring en Schiedamse Gemeenschap, vooral in de vakantiedagen, heeft zij warme belang stelling. Vorig jaar trouwde haar enige dochter (een andere verloren zij in Pannerden door de dood) en deze ging in Eindhoven wonen. Niet zo dichtbij, verzucht me- Stedelijk Museum is verschenen. Om trent het bezoek wordt daarin mede gedeeld, dat het aantal personen, hetwelk in dat jaar geteld werd, 14.669 bedroeg. Inderdaad een aantal, dat bevrediging kan schenken. Het is wel eens anders geweest. Ons Stedelijk Museum, waaraan thans meer geld gespendeerd wordt, be hoort niet tot de musea, die er alleen lij ken voor de conservator en het personeel en waar men als het ware enigszins ver stoord opkijkt, wanneer er een bezoeker binnenkomt Het zou inmiddels wel interessant zijn geweest, om een specificatie te lezen van het aantal bezoekers der verschillende exposities. Wie in het leven en streven van het museum belang stelt en zich over het algemeen voor de aard der belangstelling van het publiek interesseert, zal een der gelijk overzicht op prijs stellen. We kunnen ons voorstellen, dat inder tijd met de nodige voldoening gewag werd gemaakt van de recordcijfers, met de Pop- pententoonstelling behaald. Die verdienen afzonderlijk gepubliceerd te worden, maar hebben wellicht even al te hoge verwach tingen opgewekt. Nu zijn de cijfers lager, doch toch bemoedigend, veronderstellen we. De huidige gang van zaken zal inmid dels, gezien uit het oogpunt van goed ge richte belangstelling voor de kunst, veel meer voldoening geven, vooral nu er ook een activiteit plaats vindt, welke meer naar buiten gericht is. De conservator dringt in het verslag aan op een nauwere samenwerking' tus sen de kleinere plaatselijke musea. On getwijfeld valt hiervoor veel te zeggen, Al te zeer is het bezit van die musea •e plaatselijk gebleven, werd de kennis en het waarderen van veel moois en interes sants te veel aan het eigen territoir gebon den. Ondanks de mogelijkheid van velen, om zich snel en over flinke afstanden te verplaatsen, zullen er toch heel wat zijn zo niet de meerderheid die zich ner pedes apostolorum blijven bewegen. Dat is wellicht ook beter voor een goed genieten van een verzameling kunst We wachten met belangstelling af .hoe de samenwerking zich zal ontwikkelen. Natuurlijk zal men b.v. in Delft zeggen: 'aat die Schiedammers maar even naar ons toe komen, Delft zelf is trouwens mooi genoeg. Toch zit er daar en o.a. in Vlaardingen veel, dat heus wel eens dich ter bij de mensen mag worden gebracht. We namen er met interesse nota van. dat het Stedelijk Museum van de Oud Katholieke kerk in bruikleen een Schie damse wiegedruk van „Het leven van Sinte Liduina" ontving. vrouw Peek, daardoor zien we haar niet zo dikwijls. Zelf zijn we er in geen maanden geweest. Burgemeester Peek had graag, dat zijn dochter een specifiek huishoudelijke op leiding kreeg. Zij werd dus lerares M 12, maar werkte slechts een jaar in Dor drecht. Toen bracht zij al het geleerde in eigen huishouding in de praktijk, al gaat haar hart nog naar het lesgeven uit Zij hoopt, dat haar vader en moeder straks, als de pensioengerechtigde leef tijd bereikt is. in de omgeving van Eind hoven gaan wonen. Maar daarvan is na tuurlijk nog niets te zeggen, dit ligt hele maal aan wat de zoons doen. Misschien is het blijven in Schiedam dan nog de beste oplossing, omdat de verbinding hier gun stig is. Al heeft mevrouw Peek wel voor keur om dicht bij de zee te wonen. b.v. Den Haig. Maar dit is allemaal nog toe komstmuziek; als de zoons zich gevestigd hebben, komt die oplossing vanzelf wel. Naast eerste vrouwe van Schiedam is mevrouw Peek ook een echte huisvrouw met een speciale voorliefde voor de bak kunst. Het bakken van appeltaart gaat haar uittsekend af, om maar te zwijgen van de cakes en de gevulde soesjes. Ik had het voorrecht een stuk appeltaart bij de koffie te mogen keuren en ik beken rui terlijk, dat ze bij mij nooit zo goed uitval len. Het is feest vandaag voor onze burge meester, maar ook voor zijn vrouw, die het mogelijk maakte zoveel voor de belan gen van onze stad te doen, dank zij haar onverflauwde belangstelling en steun. Want een man kan dan pas alles bereiken in het leven, als hij zich gedragen weet door de liefde en steun van zijn vrouw. Daarom had ik zo graag een ondersclfei- ding voor mevrouw Peek gehad, al zal haar vandaag wel gebleken zijn, hoe groot de plaats is, die ook zij hier in de stad naast haar man inneemt MIEKE. Een schat van bloemen, fruitmanden etc., zowel te zijnen huize als ten stad- huize. zal voor mr. J. W. Peek een dui delijk bewijs hebben opgeleverd van de belangstelling uit de burgerij voor zijn koperen jubileum als burgemeester van de stad Schiedam. In verband met dit jubileum is hedenochtend in het stadhuis een receptie gehouden, waar de jubileren de burgemeester met zijn echtgenote ve len konden ontvangen, die geluk kwamen wensen. Onder de eersten, die er versche nen. bevond zich de deken van Schiedam, kanunnik R, J. Reijnen. Voorts zagen wij de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor het Beneden- Maas-gebied, de heer Buschmann, en de secretaris de heer van der Minne uit Vlaardingen. Tal van hoofdambtenaren en vele afgevaardigden van verenigingen, ge meenteraadsleden en geestelijken. Des middags is er een speciale bijeen komst gehouden voor de ambtenaren, ter wijl aan burgemeester Peek tevens door de wethouders voor zijn discotheek de Riigoiletto is aangeboden als blijk van waar dering voor de goede samenwerking, wel ke er steeds in het college van Burgé- meester en wethouders heeft bestaan. De politie is een jeep rijker geworden. Niet zo'n erg mooie, en omdat hij wit geschilderd is valt hij ook wel een beetje uit de toon lemiden van zijn mooier glanzende collega's, maar het is er toch een. Dat wil overigens niet zeggen dat de politie er erg blij mee is. Het autootje heeft namelijk maandenlang gezworven door Schiedam en de eigenaar is onbe kend. "'oen hij in Nieuwland en in de Van De venters traa't gesignaleerd werd, was hij nog groen, maar in de Prins Bernhardlaan, waar hij later weer op dook. was hij van buiten wit en van bin nen rood. De jeugd maakte er dankbaar gebruik van om er mee te spelen. Toen heeft de politie hem maar op sleeptouw genomen en naar het hoofdbureau in de Lange Nieuws'traat gebracht. Het kente ken NV-77-74 maakte het mogelijk de vermoedelijke eigenaar op te sporen, maar die bleek hem ongeveer een jaar geleden te hebben verkocht aan drie on bekende mannen. De politie breekt zich nu het hoofd over deze drie onbekenden, die het „moederloze jeepie" maar lelijk aan hun lot hebben overgelaten. n benzineverbruik 1-13 VRAAGT DEMONS Mi A TIE SINGEL 41-45 Officieel agent SCHIEDAM Schiedam OoohlnW <«w SchiBitam onis 81:ste Jaargang No. 23946 DAM 18 S C B I E D A M TELEFOON 96152 POSTREKENING NR 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. BIJ contract speciaJe tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 1 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven KAMPIOENEN zot 20 woorden f 0.50 bij voorttfctbe- taidxbg. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Atte advertenstoe-orders warden atfge. skyten en uitgevoerd overeenkomstig <le Regalen voor het Advertentie- ABONNEMENTEN f 7.éö per kwartaal, f 2.54 en f 0.59 per week. per voor Vlaardingen - Maassluis - Hoek van Hotland TELEFOON 64.65.0 (3 HJnen) Iien stralende zon aan een bijna wolke loze blauwe hemel en dat in de vroege Paasvakantie! Geen mens, die aan deze mogelijkheid gedacht had of had durven denken, want wat een koude hebben we in al die jaren op Boshoek getrotseerd. De Sheer M. v. Dijk, alls voorzatter, was het dan ook een bijzonder genoegen gis termorgen al die jongens op Boshoek een welkom toe te roepen en hun van harte een goede en sportieve strijd toe te wen sen. De eerste wedstrijd ving om half 9 aan; St.-Jozef tegen Comenius A. Zege vierend kwamen de jongens van Br. Ed- mundus uit de strijd, 10. Theo van IJpe- ren Drikte de bal achter de verslagen kee per van Comenius A. Overigens net op tijd, twee minuten later blies de scheids rechter af Klein, maar doortastend en dapper wa ren de jongens van de Dom- Savio-school. Roemloos, doch toch ook wel eervol, ging Pr. Beatrix tenbnder (10). Miorofoniet P. F. v. d. Ploeg kondigde alle wedstrij den aan en vroeg in de hitte van alle strijd, achter het doel van daan te blijven. 16 wedstrijden werden er gisteren ge speeld zonder een wanklank. In poule 1 hadden Goeman Borgesius en Theo Thijs- sen allebei 8 punten, maar besliste het bé ter doelgemiddelde van Goeman Borge sius, al was niet iedereen langs de lijn het daarmee eens! In"poule 2 ging Jan Ligthart B onbe twistbaar met de eer strijken, een goed en pittig elftal. Geestige oraeje-faittoiien O'P de groene shirts. Zij behaalden 7 punten in 4 gewonnen wedstrijden. In poule 3 was het St-Thomas, dat de toon aangaf. Obk 7 punten dn 4 gewonnen wedstrij den. Dagkampioenen werden dus G. Bor gesius, Jan Ligthart en St.-Thomas. De spanning steeg bij de halve finale: G. Bor gesiusJan Ligthart B 20, G. Borge sius—St.-Thomas 0—1 en St.-ThomasJ. Ligthart 20, zodat St.-Thomas en Goe man Borgesius op Koninginnedag spelen en Jan Ligthart donderdag. De mannen van de „schrijfdienst", de heren Bax en v- d. Gaag kwamen bijna snelheid te kort, om alle standen bij te houden. Even zo die beheerdeir van Boshoek bij het verstrekken van de consumpties en de verkoop van allerlei heerlijkheden aan de dorstige en snoepgrage jeugd. Ook in het Volkspark een zonnige stem ming, toen de meisjes in hun fleurige kle dij elkaar bekampten. De meisjes van Mater Dei voor het eerst in Shorts, waar door zij bepaald de snelheid van Spoetniks verkregen. Fel en vinnig hier deze strijd, begroet met de eigen yell van de school. Het eerste elffail van Mater Dei won alle wedstrijden, 8 punten dus, terwijl de huish. en industrieschool het niet verder bracht dan 4 punten, twee wedstrijden ge wonnen en 2 verloren. Spijtig voor de Pr. Irene-melsjes, dat in afdeling E niet 1 puntje veroverd werd. Een bijna gelijk- opgaande wedstrijdlkamp leverden die St.- Liduina- en de Mater Dei 2 meisjes in afd. F, de eerste 10 punten uit 6 wedstrij den en de tweede 9- In afdeling G werd het ingewikkeler, want huishoud- en in. school 3, Mater Dei 3 en St.-Liduina 2 behaalden alle drie 4 punten. Hier besliste dus hef béter doelgemiddelde van Mater Dei 3Op Koninginnedag spelen dus Mater Dei 1H. en In. school 1 en Li duina Lyceum 1 tegen Mater Dei 2. De leiding van deze handbaldag berust te in de goede handen van Gé Rens, ter wijl als scheidsrechters fungeerden me vrouw Bos en de heren Voogt en Verhoef. Onnódig te zeggen, dat ook hier veel belangstelling voor deze wedstrijden be stond, zowel de leerkrachten als uit de supporterswereld».Op beide terreinen werd slechts van twee velden gebruik ge maakt. Op 20 april a.s. viert de heer C. J. A. van Daalen een vijftig-jarige werkzaam heid bij Wilton Fjjenoord. De jubilaris, is een der technische kopstukken van deze grote industriële onderneming en heeft grotelijks tot haar bloei bijgedragen. Hij kwam indertijd bij de fusie van Wilton en Fijenoord naar Schiedam en vestigde in de loop d©r jaren de aandacht op zich door de grote technische bekwaam heden, welke hij tentoonspreidde. Zijn bij zondere waarde voor het bedrijf werd erkend door zijn benoeming tot directeur. Specialiteit van de heer Van Daalen zijn de scheepsreparaties, waarmede Wilton- Fijenoord zich over heel de wereld zulk een grote naam heeft verworven. Hij 'heeft zich gedurende de afgelopen jaren ook 'bijzonder geïnteresseerd voor d'e atoom energie bij de voortstuwing van schepen en bracht hiertoe o.a. een langdurig be zoek aan de Verenigde Staten, waar hij bij enkele grote scheepswerven de struc tuur van de atoomreactors voor zeesche pen bestudeerde. Op de dag van het ju bileum zal 'n receptie worden gehouden, zowel voor het personeel als voor zaken relaties en belangstellenden. De fabrieksdirecteur C. B. heeft aan gifte gedaan van diefstal van een Philips radiotoestel uit zijn fabriek aan de Wes terkade. Hedenavond worden in de Korenbeurs door de B.B. oefeningen voor Eerste Hulp in oorlogsdagen gehouden. Burgemeester en wethouders van Schle dam maken bekend, dat zij in hun ver gadering yan 17 maart 1959 beslote krachtens artikel 5, eerste lid, «ub c va het Wegenverkeersreglement vast te ste' len de volgende wijziging van het Ve: keersbesluit voor de gemeente Schiedai I (Gemeenteblad 1957. no. 17; 1958, nrs. 1, 15 en 18; '1959 (ongenummerd); Artikel 1. „Onder het hoofd „nhaalverbod" ve> vallen de woorden Vlaardingerdijk ov< een afstand van 168 m. van de gre' tussen de gemeenten Schiedam en Vlaa dingen in beide richtingen, nummers 46" (bord model W.V.R.). Artikel 2. „Onder het hoofd „inhaalverbod" ve I van wegen" wordt tussen de rubric Volkstuincomplex „Vijfsluizen" en de ri briek „Westfrankelandsestraat" ingevoe: de volgende rubriek: de noordelijke Vij sluizenbrug met haar opritten, in I richting van Schiedam, alle voertuigc rij- en trekdieren en vee, nummers 14, 1' (bord model W.V.R.), Van dit besluit staat voor ieder belan hebbende beroep open tot het einde v; een termijn van dertig dagen na hedc Het adres van beroep wordt aan H.I de Koningin gericht, maar ingediend t de commissaris der Koningin in de pr- vincie, die een bewijs van ontvangst e j geeft. Dit besluit is in afschrift verzonden a de desbetreffende hoofdingenieur-dirc teur van de Rijkswaterstaat, aan de K ninklijke Nederl. Toeristenbond A.N.W.l de Koninklijke Nederlandse Automobic J club, de Koninklijke Nederlandse Moto j rijders Vereniging en aan Gedeputeerc j Staten dezer provincie. Het besluit ligt gedurende de genoem* 3 beroepstermijn ter visie ter gemeent secretarie (Stadhuis afd. Algemene Z ken). Reeds eerder schreven wij over de veel- gen van de betrokken instanties. Wanneer vuldig in de Poldervaart voorkomende wolhandkrab (Eriocheir sinensis), die in 1931 voor het eerst in ons land waargeno men werd. Schadelijk voor de visstand is deze. uit China afkomstige gast, terwijl de broodviaser hem als nettenvernieler als vjjand nummer één beschouwd. Een van zijn misdaden is tevens, dat hij holen en gaten graaft in dijken en schoeiingen. Het spreekt dus van zelf, dat men alles doet om deze sinistere krabben te vernietigen. Een biologische bijzonderheid over deze krab is, dat het dier zich ter voortplantnig uit de zoete binnenwateren naar zee be geeft. Daar zetten de wijfjes hun eieren af, dragen ze daarna ruim vier maanden mee, tot er larven (zoëa) uit voortkomen, welke tenslotte in krabben overgaan (me tamorphose). De volledige ontwikkeling vindt weer in de binnenwateren plaats. Reeds in 1935 heeft men in Duitsland de ze wetenschap benut om de krabben te be strijden. Wanneer het voorjaar is aange broken kann iets de krabben weerhouden de weg naar zee te zoeken. Moeten zij hier voor tegen sterk stromend water optornen, dan verlaten zij het water, om zonodig de tocht over lend verder voort te zetten. Ook de jonge krabben gaan bij hun trek naar de binnenwatereno p een zelfde ma nier te werk. Ondervinden ook zij te veel tegenstroom, dan verkiezen ze de land wegen boven het water. Door grote vang- putten aan te leggen werden en worden in Duitsland nog steeds op deze wijze wol- handkrabben gevangen en vernietigd. Op bijgaande foto is zelfs de molen afgebeeld waarmede de kadavers tot meel worden vermalen. Wij kennen hier in Nederland echter niet een stroomsnelheid van plm. 4 meter per sekonde die, zoals in verschil lende Duitse kanalen, de wolhandkrabben de oever op drijft. Toch zijn er tdijens de Paasdagen op de Vlaardingerdijk enkele platgereden wolhandkrabben aangetroffen die blijkbaar over land hebben getracht de Nieuwe Waterweg te bereiken. Zij mo ten het polderwater verlaten hebben tij dens het inlaten van vers water en dit heeft enkele hengelsportspecialisten op 't idee gebracht, van deze omstandigheid ge bruik te maken en de vaart te verlossen van de wolhandkrab. De eerstkomende dagen zal men de "roomsnelheid bij 't inlaten van vers wa- 'er trachten op te voeren Men heeft hier- oor alle medewerking toegezegd gekre- bij hoog water het binnen- en buitenpeil het groottes verschil vertoont is de opvoe ring van deze stroomsnelheid het eenvou digst. De wolhandkrab schuwt het daglicht en zal bij voorkeur (met uitzondering van stille wegen) bij duisternis of tegen het vallen van de avond zijn tocht over land beginnen. Omstreeks tien uur vanavond is de stroomsnelheid van de Poldervaart weer op zijn hoogst en hoopt men evenals gisterenavond weer heel wat van die die ren te kunnen vernietigen. Alleen mag de opkomst van hengelaars wel iets groter worden wil men alle op de kant gekomen krabben kunnen vangen. Dit vangen gaat vrij eenvoudig, aangezien de dieren op het koolas van de paden langs de Poldervaart met hun lange nagels van hun poten ge rucht genoeg maken. Met een schepnet zijn ze het eenvoudigst te overmeesteren. Men heeft uitgemaakt, dat de trek naar zee nog slechts enkele dagen kan duren, dus ig het zaak de vernietiging zo inten sief mogelijk tér hand te nemen. Een oordcel over de stad Schiedam valt dikwijls minder gunstig, uit. Gemis aan natuur- en stedcschoon, zomede het ont breken van een krachtige middenstand, mede als gevolg van de nabijheid van de grootstad, zijn hiervan enige voor de hand liggende oorzaken. Wederzijdse goe de betrekkingen tussen de nabuursteden, wijs beleid en lofwaardige ondernemings geest hebben intussen Schiedams reputa tie in de laatste jaren al heel wat opge voerd. Voor katholieken is de naam van onze stad altijd verbonden geweest met één van onze vaderl. heiligen: St.-Liduina. Historisch staat het vast, dat binnen de stad Schiedam de verering voor deze hei lige zodanig is geweest, dat tot op zeke re hoogte van een Liduinacultus mag wor den "esproken. Omwenteling en afval heb ben deze nooit geheel kunnen vernietigen. Zoals zo vaak, gaat het echter ook hier mede up and down. Oudere Schiedam mers kunnen nog spreken over grandioze Liduinafeesten, zoals b.v. in 1933 en, nog lager geleden, in 1890. Ook beleven we nog ieder jaar de opleving, misschien zelfs de opiaaiing, in de Noveneweek, omtrent St.-Liduina's feestdag. Het St.-Liduinacomité, dat tot taak heeft, de Liduinacultus te verzorgen en te bevorderen, stuit echter in de laatste tijd op moeilijkheden, die wel geheel eigen zijn aan onze tijd. De grote uitbreidingen van Schiedam doen nieuwe bevolkings groepen ontstaan, die het contact met de oorspronkelijke kern-bevolking van Schiedam zo goed als geheel verloren hebben. Voor hen is St.-Liduina dikwijls vrijwel een onbekende. Bovendien wil men tegenwoordig soms wel wat al te radicaal afrekenen met bestaande devotiepraktijk ken, wat voor een traditie natuurlijk ge varen meebrengt. Al te gemakkelijkver onachtzaamt men daarbij historische waarden. Het comité besloot daarom, bij het na deren van het jaarlijks feest, tot een bui tengewone actie ter bevordering van de Liduinadevotie. De Schiedamse „Sursum Corda" van zaterdag a.s. zal, in verband daarmede, heel wat lezenswaardigs bevat- schillendc kerken zullen dan tevens dag en uur van de „Stille Omgang" en even tuele kerkelijke oefeningen bekend wor den gemaakt. H. v. N. Gisteravond werd in de Warande te Schiedam het Nederlands record te. lefooncelpersen, welke manie sedert kort van Amerika naar ons land is Aansluitend op de seizoensvergadering, welke gisteravond door Hermes-DVS in hotel Beyersbergen werd gehouden, vier den bestuur en leden van deze vereniging oudejaarsavond, voorafgegaan door een korte hjjzondere algemene vergadering. Deze vergadering werd bijgewoond door ere-voorzditter F. van Buysen en verschil lende ere-teden. Nadat voorzitter A. Sfcouithamdel in het kort een overzicht had gegeven van de stand van zaken in de vereniging nu in dit bijzondere jaar. werd mieit instemming van de gehele vergadering aan de heren W A. v. d. Most. A. M. Nolet en C. v. d. Tuyn hiet eue-flidmaaitechap aangeboden. Voor de eerste maal in de geschiedenis werd tevens aan een groot aantal leden het insigne vain verdienste uitgereikt. Hiervan ontvingen de heren F. van Buy sen en A. Frank dit insigne als waarde ring voor de vijftig jaa-r, welke zij lid zijn geweest. Aan mr P, van Bochove, Guus Nolet e,n Jan van Sillevoldt werd het ere metaal uitgereikt voor veertig jaar trouw lidmaatschap. Achtenveertig leden ontvin- gen het insigne na een kwart eeuw lid te 1 zijn geweest. Tijdens de seizoen vergode ring werd de Een der vanggaten, waarmee in Duitsland met succes aan de verdel ging van de wolhajidkrab werkt. Links de molen waarin de kadavers tot meel worden vermalen. Rechts een afbeelding van de Eriocheir sinensis, vijand nummer één in onze viswateren. heer P. Borsboom benoemd tot lid van de .cricketcommlissie. Leden vap Hermes-Dvs die naar ellders vertrekken kunnen toch nog lid van de vereniging blijven. Zij worden dan z.ig. buitenlid en dlit tegen een gereduceerde contributie. Voorzitter Stouitlhandeil heeft tevens me dedelingen gedaan met betrekking tot de verhuizing naar het Pol'dervaartcomplex. Na langdurige onderhandelingen met SVV gevoerd te hebben werd besloten dat leder z'n eigen weg zal gaan. Overdekte- en staantribunes zullen naar dit complex worden overgebracht. Dc plannen voor dc bouw van het nieuwe clublokaal zijn rond. Zijn de tekeningen door dc gemeente eenmaal goedgekeurd, dan kan dit club gebouw binnen vier tot vijf weken gereed zijn. Het streven van het eerste elftal zal er op gericht moeten zijn lot betere presta ties te komen. Dit voornamelijk in ver band met do teruglopende publieke be langstelling tijdens de wedstrijden. Ook dit 'heeft- voorzitter Stoultbamdlei o.m. aar zijn leden medegedeeld. overgewaaid, verbeterd. Het record stond sedert vorige week op naam van een aantal studenten uit Am sterdam (14 stuks). Gisteravond gingen er 51 in. De cel in Schiedam had een inhoud van 2,2 kub. m., terwijl de jongens gezamenlijk 27.07 m. lang waren en 1137 kg. wegen. Men had z'n schoenen uitgetrok. ken om de cel niet te beschadigen. Aan onze stadgenoot, de heer K. Bosch, hoofdinspecteur der belastingen te Rotter dam, is gisteren aldaar de gouden me daille van de orde van Oranje-Nassau uit gereikt. Bij K.B. van 19 maart 1959. no. 15, is wegens langdurige en trouwe dienst toe gekend de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud aan onze stadgenoot de heer W. Karreman, chef de bureau bij R.S. Stokvis en Zonen N.V. te Rotterdam. Deze onderscheiding werd zaterdag jl. aan betrokkene uitge reikt. HEDEN: Passage Theater: Abbott en Costelio bij de kannibalen (a.l.), zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9-15 uur; weekdagen 2 en 8.15 u. Donderdagavond geen filmvoorstelling. Monopoie Theater: Het duivelsfort (18 j.) zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur: werk dagen 2. 7 en 9 uur. Stedelijk Museum, Hoogstraat 112: tot 18 mei tentoonstelling Foto's van Ed van der Elskes. Dagelijks van 105, zondags van 125 uur. DONDERDAG: Passage Theater; Schied. Kunstkring: „Niet van gisteren". R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: UltleenBureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do., za. van 10—12 uur; dl. tm za. van 25 uur: ma„ di., wo., vr. van 78.30 uur. Jeugdleeszaal: dl., do., vr. van 4—5.30 uur. Uttleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo. 11.30 —12.30 uur. Ultleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl 48 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw.: dl. 8308 uur; vr. 78 uur; jeugd: wo. 2—8 uur. Filiaal Nlenwland. Wtjkgebouw Dr. Wl- bautpleln (zljingang): Jeugd: wo. 1.305 uur: volw.: wo. en vr. 7 -8.30 uur. Ultleenpost Emmastraat 3. ma 78 uur; wo en vr 7—8 30 uur NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Backer, St.-Li- duinastraat 58. BIOSCOPEN' Programma's van S7 maart t/Ul april Arena: Jerry als bibysltter (a. 1.) Capitol: Onder kruisvuur (14 J.) Centraal: Hoe vertel ik het mijn - dochter (strikt volw Ci-neac-AD: Der lachende Vagabund (a. I Cineac-NRC: Actualiteiten (doorl. voorst.) (a. 1.) Colosseum: De vierkante recruut (a '.I, donderdag: De slag om Arnhem U4 J.) Har monie: Jacht op ontvoerde vrouwen (38 J Lumlère: Drie Franse katjes (ontoelaatbaar) Lutusca- Das Dreimadlerhaus (a.l Luxor: Hier bin Ich. hier bieb Ich <a 1.) Metro: Liebelel (14 j.) Passage (Schiedam): Abbott en Costelio bij de kannibalen (a. .1.) Prinses: Kasim, de bandiet van Zhobe (14 j.) Bex; In de green der wildernis (14 j.) Thalia- Liefde is mijn beroep (ontoelaatbaar) 't Ven- tser: Reekets galore (a, 1.) Victoria: De circusheid (a 1donderdag: Lill (a. 1.). V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2