Voorzitter König vraagt een noodwet voor V.H.M.O. Een auto weggegeven op Utrechts Paardenveld EEN HUIS VAN f2500.- NEGENTIG MEISJES om een KLAVERBLAD D DE A CARNAVALSMOORD KLM-telegrafistenkorps binnen drie jaar geheel verdwenen SJINWIIL JONGE J Zelfs arsenaal van onbevoegde leerkrachten raakt uitgeput Meer KAAS naar Amerika Liederen bij vetpotjes Passiespel een ideaal KATHOLIEKE LERAREN IN ROTTERDAM Dokker Brazilië van contractbreuk beschuldigd 50.000 LANGSPEELPLATEN mm m Pakistaanse vrouwen willen minder duur gekleed gaan MARTIN MONS Nieuw systeem voor duikbotenopsporing Piet Niessen V B WOENSDAG 1 APRIL 1959 PAGINA 5 Handelaren richten verzoek aan tarief-commissie Warenmerken On twerp voor Benelux- verdrag ingediend Bijna 16 jaar na de 2e wereldoorlog HEEMRAADSSINGEL 303 - ROTTERDAM door Uitvinder acht ontdekking op 385. km afstand mogelijk de ware Vaderlandse klare (Van onze onderwijsredacteur) De voorzitter van de Katholieke Lerarenvereniging „St. Bonaventura", drs. J. König, heeft hedenmorgen te Botterdam verklaard, dat de moeilijk heden, waarin het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs verkeert, om onmiddellijke maatregelen vragen. Te denken is aan een noodwet, waarin de noodsituatie van het v.h.m.o. op een niet mis te verstane wijze a s zodanig gekarakteriseerd wordt. De Volksvertegenwoordiging zou hier mee miloed kunnen uitoetenen op de aard en de duur van de te nemen maatregelen en het Nederlandse volk zou gedurig geconfronteerd worden met «e naakte werkelijkheid. Die werkelijkheid is, dat de wagen van het v.h.m.o. reeds lang moeizaam wordt voortgetrokken op modderig terrein, da men in september van dit, jaar dik in de modder zal raken en dat in steken1 V!U1 volgent! jaar de wagen wel eens geheel kon blijven De heer König zei een en ander zijn openingsrede bp het openbare ge deelte van de algemene vergadering der katholieke lerarenvereniging Sm-eker toonde met vele cijfers aan, dat de be voegdheidssituatie" vooral wat de nieuw aangestelde leraren betreft hoogst zorgelijk is. Minister Cals helft eens met een zekere "Le" Hnenincr lil ondertoon van vol- schikbanr bet aantal be- hoger liVt le.ken bevoegde docenten commissie v w m'o6611 pr°£nose van de werd verondersteld on a li nnV ^c?let daar eckter niets mee rAA uSP, aantal leerlingen belang- cjferd werd 16 Uggen dan eerSt be" ^lee^ gewoon geworden, nat de scholen op herhaalde oproepen geen enkele sollicitant kragen, zelfs met iemand, die meedeelt, dat hij i.wel belangstelling heeft voor het te doceren vak". Ook het arsenaal on- ,T*X,"eniginS van Nederlandse Kaas- rHVcti V e9 dertien van de belang- !l i„ imP°rteurs van Hollandse kaas 1 Veremgde Staten hebben bij de incv r!a5?e tarief-commissie een ver- j Pgediend tot het houden van een e2 ™et het doel te komen tot van jPSC"°rten, beëindigen of wijzigen A contmgenten, die aan Edammer tin» j as z'in opgelegd. De con tingenten dateren al van 1951. De petitie verklaart, dat de consump- c van Amerikaanse kaas een record cijfer heeft bereikt en in 1958 met 14 pet toenam en dat grote voorraden kaas van 150 miljoen pond, verleden jaar, tot op ongeveer 6 miljoen pond op het ogen blik zijn verminderd. Zij zegt voorts, dat de geïmporteerde Edammer en Goudse kaas specialiteiten zijn, die hoog geprijsd worden, waardoor de consump tie van Amerikaanse kaas niet vermin dert en dat een toename van de hoeveel heid Hollandse kaas, die de Verenigde ötaten binnen zou komen, zelfs de ver koop van Amerikaanse kaas zou kunnen stimuleren. Het verzoek zegt verder, dat, volgens cijfers van het ministerie van landbouw, ongeveer 40 pet. van alle kaas, die in Nederland wordt geproduceerd, gemaakt is uit Amerikaanse grondstoffen, in de vorm van veevoer uit de Verenigde Sta ten geïmporteerd. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben aan de interpar lementaire Beneluxraad een ontwerp verdrag inzake de warenmerken voor gelegd met het verzoek omtrent dit ontwerp advies uit te brengen. Doel van het ontwerp-verdrag is te komen tot uniforme wettelijke regelingen op het gebied van de warenmerken in de drie landen. Te dien einde is door de drie regeringen een eensluidend ontwerp van wet inzake de warenmerken opgesteld, dat als bijlage bij dit verdrag is ge voegd. Door het sluiten van een verdrag in zake de warenmerken zullen in de toe komst slechts merkrechten ontstaan, die in alle drie landen gelden. Het recht op het merk in het Beneluxgebied ont staat dan ook door een enkel depot, dat wordt ingeschreven in de registers van ®€n gemeenschappelijke dienst, het ■tsenelux-Merkenbureau. De rechten, die onder de huidige wetgevingen zijn ver kregen, zullen echter zoveel mogelijk worden geëerbiedigd. De uniforme wet op de warenmerken behandelt resp. de individuele waren- erxen, de collectieve warenmerken en ae reeds door toepassing van de natio nale wetgeving verkregen rechten. In het slothoofdstuk zijn tenslotte 'nog enkele bepalingen opgenomen betreffen de de bevoegdheid van de rechtbanken De „Fokker Socieda Anonima" die in ■Brazilië Fokker-vliegtuigen assembleert, is door de bevoorradingsafdeling van ue Braziliaanse luchtmacht beschuldigd van contractbreuk en fraude, volgens luchtvaartkringen heeft de oKker-concessionaris slechts 102 oefen- vlll? §on voor de luchtmacht afgele- van ion ee? conlract, dat de levering tuil I,Xa,n die vliegtuigen voorschreef tli^ K ?4 en 1958- Wel zou het volle voor de 900 u,i.tbe.ta.ald ziJn geworden 600 vliegtuigen, een som van ioen jnVilCn"'hzeiros (ongeveer 18 mil- besch?3Un5 ®ok zou Fokker, aldus de een beSilgJeB' £ebreke gebleven zijn een oegm te maken mef. he, liegtuigen voor de bevoegden raakt totaal uitgeput. Men raamde voor 1960 het aantal aan te stellen leraren op 2300, maar het aan tal leerlingen ligt nu reeds 8000 boven de raming. Voor 1961 was de raming: 1900 nieuwe leraren, maar het aantal leerlingen zal dan 9000 boven de ra ming liggen. De komende cursusja ren zouden wel eens ware rampja ren voor het vh.m.o. kunnen worden, aldus de heer König. Zouden wij niet De voorzitter van de katholieke lera renvereniging deed enige suggesties om in de moeilijkheden van de naaste toekomst enigszins te voorzien. Zouden bij de wet niet tijdelijk benoembaar kunnen worden gesteld nader te om schrijven potentieel bevoegden onder bepaalde voorwaarden en voor nader aan te duiden taken? Zou de urenstop voor de krachtigsten onder de bevoeg de leraren niet tijdelijk opgeheven kun nen worden, maar dan tegen een goede betaling van het overwerk? Zouden schoolbesturen en directeuren en recto ren niet garant kunnen staan voor een ongemotiveerde wedloop naar deze overuren door leraren, die daartoe niet capabel zijn? Zou op deze wijze geen eind gemaakt kunnen worden aan het in het wilde weg solliciteren van al lerlei vreemde lieden? Maar ook dan zullen alle uren nog niet bezet kunnen worden. Zouden er derhalve geen maat regelen overwogen kunnen worden, dat tijdelijk toch het einddiploma kan wor den uitgereikt aan kandidaten, die in bepaalde vakken gedurende geruime tijd geen les hebben gehad? Natuurlijk: het zal moeilijk zijn een gymnasium-a- diploma uit te reiken zonder dat in het Latijn' geëxamineerd is of een h.b.s.-b diploma zonder dat de kennis van wis kunde onderzocht is. Maar is ook een betere regionale samenwerking van scholen niet denkbaar zodat alle leer lingen althans in de belangrijkste vak ken zeker voldoende les hebben gehad? Moet ook het vraagstuk van nieuw op te richten scholen niet in het licht van de noodmaatregelen bezien worden? De heer König noemde de raamwet voor het voortgezet onderwijs een be langrijk stuk werk. Men moet er zich echter voor hoeden, dat wanneer straks de „mammoet" door de ijver en toewij ding van kundige staatslieden uit zijn knekelig museumbestaan tot leven ge bracht zal zijn, intussen niet het koste lijk v.h.m.o. een wassenbeeldenverza meling voor lief zal moeten nemen. Hyperdemocratisering De noden van vandaag dreigen een zo danige omvang aan te nemen, dat men zich gaat afvragen of men er het leven nog wel bij kan behouden. Drs. König behandelde ook het vraagstuk van de „hyperdemocratisering" van het mee kinderen v.h.m.o. te laten volgen onderwijs: doen wij er wel altijd goed als zij in hun eigen milieu geen enkel aanknopingspunt kunnen vinden? Vor men wij zo geen gespleten naturen, in dividuen, die straks sociaal niet opge nomen zjjn? Dit moeilijke vraagstuk be hoeft nadere bestudering. Een urgente kwestie is voorts de or ganisatorische, paedagogische, didacti sche en administratieve leiding van de school, namelijk daar, waar het leer lingenaantal gaat uitgroeien boven het getal dat een directeur of rector kan bewerken. De regeling van de positie van de conrectoren aan de grote scho len is ten enenmale onvoldoende; het directiebureau zal beter bemand moe ten worden. De salariskwestic behandelend herin nerde de her König eraan, dat bij de verkiezingen in een pamflet aan minis ter Cals de schuld is gegeven, dat de leraren de hun toekomende salarisver hoging niet hebben gekregen. De be windsman heeft hierop fel gereageerd on als de schuldigen de ministers Drees, Suurhoff en Hofstra aangewezen. Los van de vraag of wij nu door de hond of de kat gebeten zijn, wij kunnen nu constateren, dat beide partijen erkend hebben, dat wij in ieder geval gebeten zijn, aldus spreker. Inmiddels uitte de voorzitter van „Sint Bonaventura" zijn erkentelijkheid voor het feit, dat het sa- larisoverleg heropend is en dat de mi nister dit persoonlijk op zulk een wijze heeft willen doen, dat vertrouwd mag worden, dat het vraagstuk geheel nieuw zal worden aangepakt. De overgelukkige familie Van Dijk uit Utrecht bij de gewonnen auto gefotogra feerd door Hans van Dijk. Advertentie te bouwen onder Uw toezicht. In het huis: prima tijdaan wijzing door de wereldberoemde Junghans-klokken; een vier- enveertig-delige cassette Gero-Zilviumin de wijnkelder twaalf flessen Martini - vermouth en op de tafel de overbekende California-soepen en moderne California-soepkoppen in pastel tinten; Uw was heider wit door Omo van de Lever's Zeep- Maatschappij: in de keuken een Bornum-gasfornuis met bevei liging voor de gaskraan; op alle slaapkamers AaBe-dekens; een Batavus-rijwiel (met de vijf plussen); een Pelgrim-olie kachel, model Sunny Fire en een rijke voorraad Zwitsaplast, waaronder wondverband en hechtpleisters. U heeft slechts nodig één lot van de -!erde ..Appèl"-actie a f 1,- per stuk, welke actie juist vandaag een aanvang neemt en welke loterij werd goedgekeurd door de Min. van Just. dd. 27.11.'58 L.O. 570/209/161 t. g. van het Bond van Ned. Mil. Oor- logssl. Fonds t. b.v. de exploitatie van het moederhuis met 7 dubb. bungalows te Doorn, de revalidatie van Nederl. Militaire Oorlogsslachtoffers en de zorg voor' nagelaten betrekkingen. Loten in vijf kleuren, iedere serie driehonderdtwintigduizend loten, verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan „Appèl"-raam biljetten. Men ontvangt in vrije beschikking geen vijfentwintig honderd, doch f25.000,- belastingvrij. Vijf woonhuizen, ieder ter waarde van f 25.000.- (of goederen) en verder vijfduizend andere waardevolle prijzen. Adres voor Inlichtingen: Een oude wens gaat voor de marinekorporaals per 1 april in vervulling; zij die meer dan zes dienstjaren als korporaal hebben, mogen per 1 april het uniform dragen van onderofficier. Het enige verschil dat nu nog bestaat tussen een sergeant en een korporaal is een streepje, maar dat is een kwestie van tijd. FOTO: korp. P. Goedendorp (37) (7 dienstjaren als korp.) laat korp. Th. P- Overdijk (33 jaar en 1 dienstjaar) glunderend zijn nieuive „kloffie" zien. Beiden hebben de rang van korp. magazijnbeheerder. Holland-Zwitser land-Duits land-Be Igië-Frankrijk-Belgie Zonnehoeve te BLaricum. en Luxemburg zich Op het Ui.rechts Paardenveld is gis termiddag een stralende mevrouw B. van Dijk-van Gorcum eigenaresse van een auto geworden. Zij had de eerste prijs gewonnen in de actie „langspeel plaat", die gevoerd werd ten bate van d Prins Bernhard-stichting. Sinds het begin van de actie in 1958 werden 50.000 speciale langspeelplaten met liedjes en wijsjes van bekende Nederlandse artis- ten verkocht. In een Utrechtse grammofoonplaten- winkel, waar het record-aantal platen (3000) werd omgezet, daalde gistermid dag een ware prijzenregen neer op door de jury uitgekozen goede oplossers van de aan de actie verbonden prijsvraag. Behalve mevrouw Van Dijk, die in de Domstad woont, waren er nog 147 andere gelukkigen. Zij werden beloond met te levisietoestellen. radio's, was- en naai machines, bromfietsen, fietsen en pakket ten gevarieerde grammofoonplaten. Na de prijuitreikinj, die geschiedde door de organisator van de actie, de heer F. van Praag, ontstond er een levendige ruil handel tussen de grammofoonplatenwin- naars: Beethoven werd geruild voor het Hotcha-trio en Chopin verwisselde voor een tientje eveneens van eigenaar. In ieder geval draaide het erop uit, dat alle prijswinnaars tevreden huiswaarts keerden. De 35.000ste langspeelplaat is indertijd op Soestdijk in goud aan Prins Bernhard aangeboden. e rondleidsters van de Ne derlandse Gidsenbeweging en hun buitenlandse gasten, die i de jeugdherberg „De Zonne- hoeve" te Blaricum hebben verzameld om van 31 maart tot 7 april lief en leed met elkaar te delen, kunnen het best zonder een knappend kampvuur stellen. Met een lucifer en een „pot je met vet" weten zij een sfeer te scheppen, die niet onderdoet voor de gezelligheid van een kampvuur. Gis teravond vond de opening plaats van een internationaal evenement, het kamp, waaraan negentig rondleid sters deelnemen. Onder hen bevin den zich 22 buitenlandse gasten: vier Zwitserse meisjes, vijf Franse, een Duitse, vier Engelse, vier uit Luxem burg en vier Belgische leidstertjes. Voor een Babylonische spraakver warring behoeft men niet bang te zijn. De /neisjes kunnen zich met de ta len best redden. Overigens kennen de gidsen manier tjes genoeg om zich verstaanbaar te maken. Er werd gisteravond uit volle borst gezongen, zowel door de buiten landse gasten als door de Hollandse meisjes. Elk lied heeft een tekst in een internationale vertaling. Mej. J. van der Wouw, die met mej. Rudolf Snel de leiding heeft van het kamp, sprak een openingswoord in het Engels, in het Nederlands en in het Frans. De Duitse gaste behoefde niet in haar landstaal toegesproken te worden, omdat zij de woorden van mej. v. d. Wouw goed had begrepen. De rondleidsterljes luis terden heel aandachtig, terwijl zij om het symbool van de gidsen, het klaver blad met de ster en de compasnaald, waren geschaard. Het klaverblad was op de vloer gevormd door de lichtende vetpotjes, waarvan het flakkerende schijnsel de ruimte sfeervol verlicht te. Na de woorden van mej. v. d. Wouw klonk het beloftelied meerstemmig en helder door de zaal van de Zonnehoeve. De nationaal commissaris van do Gidsenbeweging mej. B. C. M. J. Twaalfhoven uit Utrecht wenste de deelneemstertjes een prettige tijd toe, een tijd die zij zullen door- brengen met gidsen-activiteiten zoals handenarbeid en creatief spel. De groep van negentig meisjes, die in leeftijd variëren van 14-26 jaar, wordt verdeeld in drie ploegen van elk vijf rondes, die elk bestaan uit zes gidsen. Vandaag trekken de groepen respectievelijk naar de „Hoeve" in Laren, „De Sype" in Oud-Loosdrecht en naar „Roodeker- cke" in Muiderberg. In elk huis ver blijven de meisjes een dag, om daarna te voet verder te trekken naar het vol gende huis, waar de tijd weer op een andere manier nuttig wordt besteed. Dit alles geschiedt onder het motto „Waag de sprong", dat gesymboli seerd is door een springend hert. Op 6 april komen alle gidsen weer bijeen in de Zonnehoeve rond een feestelijk afscheidskampvuur. Na de plechtige sluiting zullen de Nederlandse meisjes naar hun woonplaatsen vertrekken op 7 april. De buitenlandse gasten wordt na het kamp nog gastvrijheid verleend in gezinnen, waarvan een gids deel uit maakt van het kamp. Vooraanstaande Pakistaanse vrou wen zijn om 's lands deviezen te sparen en smokkel tegen te gaan een versoberingsbeweging begonnen, al dus bericht U.P.I. In plaats van dure zijden japonnen uit het buitenland ivillen zij Pakistaanse katoen dragen. Zij zijn bovendien bereid geen bui tenlandse schoonheidsmiddelen meer te gebruiken. De leidster van de beweging is de elegante vrouw van de minister van binnenlandse zaken, mevrouw Sjeik. Ongeveer vijftig vrouwen hebben zich bij haar aangesloten. Het is de bedoeling propagandagroepen te vor men in damesclubs en meisjesscholen. ctraalvffo. }e.maken met het bouwen van fnals bh B gen voor de luchtmacht. Voorts w l'?ct was vastgesteld. -Z? nn ZVZ Fokker er van beschul- 1 v, nk va.UtT^leuzG wÜze dollars van de ba"korVa" Brazilië gekregen te heb- ben door materiaal, vanuit Nederland verscheept oVer te factureren. De directie van Fokker te Rio de Janeiro v'' fPrde iets te zeggen over deze beschuldigmg) <jie op ket ogen. blik aan een onderzoek onderworpen wordt door de minister voor de Lucht vaart, Francisco Correa de Melo. Het federale lid van het huis van afgevaar digden, Niva Moreira, heeft de minister over het geval-Fokker niet minder dan veertig vragen gesteld, waarop de be windsman binnen 30 dagen moet ant woorden. HOOFDSTUK I Drie dagen zijn er in het hele jaar waarop het def tige kleine stadje loskomt uit zijn dufheid, zijn bene pen stijfheid. Drie dagen lang werpt jong en oud achter de be schutting van een elegant masker of een grof ko misch mombakkes de maatschappelijke netheid var elke dag af. Drie dagen lang is alle standsverschil, de ander' driehonderd tweeënzestig dagen even onwrikbaar al: het Indische kastestelse!. uitgewist. Drie dagen lang springt de deftige notaris arm ii arm met de bleke kruidenier, host de rijke fabri kant met de volbloedige slager, de baron met d< bakker in de dolle polonaise, die zich café in, cah' uit, dooi de straten slingert. Slierten gèmaskerden blauwgekielde veekopers en in fluweel gedoste rid Iers, speelse Pierrettes en statige edelvrouwen, wrie melen dooreen. Er heerst een verward geraas van zingende, joe lende stemmen, schuifelende voeten, snerpende mir litons, dat af en toe verdrinkt in het doffe tromge roffel en de zware koperklank van een band, die zich aan het hoofd van een hossende troep door de volte wringt. Het sneeuwt confetti, bonte serpentines be schrijven bogen, vormen een ogenblik patronen in de lucht, slingeren zich om hoofden en schouders, om eindelijk te worden vertrapt op de modderige keien. Onder het grillige licht der electrische lantarens gelijkt het driehoekige marktplein een grote feest zaal, omsloten door wanden van duisternis, die wor den doorbroken door de scherp omlijnde vlakken van de hel verlichte ramen van het café de „Koren- scnoof" De zoevende draaideuren stoten regelmatig groepen gemaskerden uit, zuigen andere naar bin nen De „Korenschoof" is als een groot kloppend hart, het hart van het Carnaval. Daar binnen hangt een zware walm van tabaks rook, wijn en etensgeuren. Haastige kellners wringen zich mei volle dienbladen tussen" de tafeltjes door zien in deze verwarring nog kahs de toegeroepen bestellingen op te vangen en tijdig uit te wijken vooi ue hossende feestvierders. ,.En nou is het uit! Nou heb ik er eindelijk genoeg \an!" Met een ruk trekt een forse als veekoper ver klede heer een mollig „markiezinnetje" weg van de man die zich de gedaante 'an een zwart fluwelen Mephisto heeft aangemeten en die haar juist ten dans wilde voeren. „Uit!" herhaalt hij. „Begrepen? Uit! Uit! Uit!" Zijn gebalde vuisten hameren op het tafelblad en ioen een paar glazen sneuvelen. „Maai Joseph dan toch! Joseph! Beheers jc och!" smeekt een welgedane „poortersvrouw". „Maar als gij dan toch geen een van die nieuwe rnsen kent?" verdedigt zich pruilend het „markie- innetje.' „Nee. voor zulke snertdingen heb ik geen tijd! Ik >en genen Haagsen windbui] die de kantjes er af oopt! Ik maak het hof niet aan een anderman zjjn ueis.ie! Weet ge wat ik doe? Werken doe ik, werken!' lijn stem slaat over van opwinding, er sneuvelen veer een paar glazen. „Kom, allee, Joseph, wees nie zo kinderachtig. Hef is toch carnaval," blaat een „roverhoofdman", wie de vette buik over de geborduurde gordel puilt. Door de spleten van zijn masker gluren zijn ogen onrus tig naai de vele hoofden, die zich in geamuseerde aandacht naar de woedende veekoper wenden. „Wit te wat? Drink het af. dan gaan we gezellig nog een stukske eten in de „Schuur". Kom nou, allee!" Bezwerend legt hij een gekussend handje op de blauw linnen mouw can de man in veekoperscostuum, die maar blijft jierhalen dat hij er genoeg van heeft, kijkt dan smekende naar de Mephisto: „Ge mot het mar nie kwaolijk neme, Joseph, is nou eenmaal 'nen driftkop." De Mephisto haalt zijn fluwelen schouders op: „Maar, ik neem de dokters niets kwalijk," zegt hij met een overdeftige stem. „Waarom zou ik? Hij Speelt zjjn rol alsof hij voor veekoper geboren is." De ander doet een sprong naar voren. Zijn kortvin- gerige, roodbehaarde handen klemmen zich om de smalte schouders van de Mephisto, die zich met een heftige beweging losrukt. ,,U ziet het", zegt hij schouderophalend met een treiterend lachje. „De dokter is niet geheelBk reloof, dat het om de lieve vrede maar beter is, als nize wegen zich voor de rest van de avond scheiden". De blauwkiel wil zijn aanval herhalen, maar de .poortcros" werpt zich tussen de tegenstanders. Het .markiezinnetje" barst in snikken uit. „Allee nou toch, nou hedde onze dochter Lowies- ';e oan het schrauwen gemaokt, gij met oewen lil- iken driftigen kop. Allee, drink het af. 't Is maor -ens in 't jaar carnaval!" blaat weer de „rover hoofdman. Woedend slaat de veekoper hem het geheven glas ait de hand, de Mephisto lacht weer treiterend. Maar de poorteres neemt vastberaden de tegenstribbe lende veekoper" onder de arm en troont hem mee. De rest van het gezelschap volgt, alleen de Mephisto blijft koppig zitten. Een magere clown, een geknakte pauweveer op de hoge muts, aarzelt nog. Beide handen steunen op het tafeltje waaraan de achterblijver zit, buigt hij zijn melancholieke witbe- poederde kop, waarin de valse neus knalrood klimt, in dringend vertoog naar het zwart fluweel van het Mephistomasker. Doch als de ander blijft volhar den in zijn nukkig zwijgen, haalt hij de schonki ge schouders op en wendt zich tot gaan. De gro te draaideuren zuigen juist weer een nieuwe troep gemaskerden naar binnen. Ze omringen joelend een broodmagere schoorsteenveger en een bakker die zijn monsterachtige dikke buik achterna loopt. Op dit geweldig bastion balanceert hij een grote houten doos vol gebak, dat hij met gulle hand uitdeelt. Uit de béte lachende kartonnen maskerkop. die hem tot zjjn schouders reikt, klinkt zijn stem als kwam ze uit een kelder. (Wordt vervolgd) In een gestadig voortgaand tempo zul len alle of vrijwel alle telegrafisten die thans nog bij de KLM werkzaam zijn, worden afgevloeid. Het uiteindelijk re sultaat zal zijn dat tussen 1 april van dit jaar en 1 april 1961 met een moge lijke verlenging tot 1 oktober 1961 vrij wel het gehele korps telegrafisten zal zijn verdwenen. Van de rond 150 thans nog vliegende telegrafisten zullen er per 1 april 1960 nog 90 zijn overgebleven en per 1 okto ber van het volgende jaar nog maar de helft. Weer een jaar later is het gehele korps praktisch verdwenen. Zoals be kend is de radiotelegrafist door het mo derne communicatiesysteem overbodig geworden. De mogelijkheid dat ex-telegrafisten in dienst van de KLM in grondfuncties kunnen blijven, aldus mededelingen uit vakbondskringen, is uitermate be perkt. in vliegende functies nog min der. Zoveel mogelijk zullen diensthoof den van de maatschappij opnieuw wor den aangespoord openvallende plaatsen in de grondorganisaties van de KLM als dat mogelijk is met een ex-telegra fist te bezetten. Tijdens besprekingen tussen de direc tie van de KLM, het bestuur van de vereniging van KLM-radiotelegrafisten, en delegaties der vakbonden is ge constateerd, dat gedeeltelijk omschake len van de radiotelegrafist op de na vigatie, weinig nuttig effect met zich mee zou brengen, aangezien op de lan ge duur de vooruitgang van de tech niek wederom het vermoeden wettigt, dat na de toepassing van verbeterde hulpmiddelen ook de navigatie door de vlieger wordt behandeld. De Amerikaanse marine gaat een on derzoek instellen naar de mogelijkheden van een nieuw systeem voor de opspo ring van onderzeeboten, dat het volgens de uitvinder mogelijk maakt onderzee boten reeds op een afstand van 385 km te ontdekker.. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine verklaarde desge vraagd aan de pers, dat de marine haar duikbootbasis New London ter beschik- 'king van de uitvinder, Vernon Bugg, zou stellen. H.„ voegde er echter aan toe dat, indien het systeem belangwekkend genoeg mocht blijken, de marine er in het belang van de nationale veiligheid niet te veel ruchtbaarheid aan zou ge ven. Advertentie Het Tegelse Passiespel is voor de 31-jarige Christus-rolvertol- ker Piet Niessen allerminst een louter en alleen een volkse, en derhalve spontane en eenvoudi ge herzegging van Christus' Boodschap aan de wereld. Deze visie ten aanzien van het Passiespel vertolkt niet de mening van de enkeling Piet Niessen, maar meer nog die van de gehele Tegelse gemeen schap. Sinds 1931, het jaar, waar in het Oberammergau van Ne derland de vrome traditie van de vijfjaarlijkse Passiespelen begon, zijn alle Tegelenaren immers meer of meer bezield door eenzelfde collectief ideaal: het op aanschouwelijke wijze verbeelden van Christus' Lijden. De geboren en getogen Tegele naar Piet Niessen niet uitge zonderd. Eenmaal klaar 'met zijn gymnasiale studies en in middels aangesteld als ambte naar ter gemeentesecretarie te Tegelen, gaf hij zich evenals zovele andere plaatsgenoten op om aan de Passiespelen mee te mogen werken. Het stichtings bestuur van de Passiespelen bepaalde dat die medewerking in 1950 zou bestaan in het ver vullen van de Joannesrol. Vijf jaar later werd Piet Niessen aangewezen als vertolker van de Christusrol. Ook bij de Passiespelen in 1960 zal Nies sen deze rol vervullen. De voorbereidingen voor de Pasiespelen vergen van elke medewerker wel wat ujd. Zeer speciaal geldt dit voor de niet meer in Tegelen woonachtige Piet Niessen. Hij moet zich voor elke repetitie een hele reis getroosten van Nieuwenhagen naar Tegelen, al weegt dit probleem thans minder zwaar dan vijf jaar geleden. Het bijwonen van de repetities verg de toen van de chef van de afdeling onderwijs en algemene zaken van de gemeente Nieuwenhagen een treinreis van ruim vier uur, thans is deze treinreis aanzienlijk ingekort. Dit is een gelukkig gevolg~Van het feit, dat gemeente-ambtenaar Piet Niessen sinds 1 oktober 1957 diocesaan leider van liet Mater Amubiliswerk in Limburg is geworden en uit dien hoofde de beschikking heeft gekregen over een auto. Deze verandering van functie mag op het eerste oog erg groot lijken, voor Piet Niessen was dit niet zozeer het geval. Als chef van de afdeling onderwijs in zijn nieuwe woonplaats kreeg hij immers ook te maken met het Mater Amabiliswerk. Van de in Nieuwenhagen te stichten Mater Ama- bilisschool werd hij bestuurslid en docent. Dit vormingswerk voor de vrouwelijke jeugd boeide Niessen zodanig, dat hij spoedig zitting kreeg in hetdiocesane bestuur van het Mater Amabiliswerk in Limburg. Toen de functie van hoofdleider van dit werk, tot dusver, zoals in alle bisdommen, vervuld door een vrouwelijke kracht, vrij kwam. zocht het diocesane be stuur van het Mater Amabiliswerk in Limburg Piet Niessen aan. Een mannelijke kracht, zo meende dit bestuur, zou minstens even goed als een leidster belast kunnen orden met de coördinatie van het Mater Amabiliswerk in Limburg. Derhalve kreeg Limburg in de persoon van Piet Niessen de eerste diocesane leider van de Mater Amabilisschol.en. Een functie, die de diocesane leider om haar gevarieerdheid bijzonder aan staat en in hoge mate boeit. Als gemeente-ambtenaar misie Piet Niessen deze variatie, ofschoon zulks niet betekent dat hij met tegenzin gemeente-ambtenaar zou zijn geweest. Integendeel. Ook dit werk had zijn aantrekkelijke kanten en bood de lei der van een diocesane organisatie een goede leerschool, met name ook waar het 't onderhouden van contacten met de overheid betreft. Het feit, dat Piet Niessen enkele bekwame vrouwelijke helpers naast zich weet, vergemakkelijkt zijn taak in niet geringe mate en stelt hem in de gelegenheid om, ondanks zijn drukke werkzaamheden cis diocesaan leider, toch zijn verplichtingen ten aanzien van het hem als Tegeleraar zo dierbare Passiespel stipt, na te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3