EEN OP DE VIER Westduitsers is een vluchteling Dagelijkse stroom vormt betrouwbare barometer van politiek klimaat Uw lot is hun lot DAGPUZZLE Deli-Mij laat beslag leggen op in Bremen ontscheepte tabak Derde financiële actie voor militaire slachtoffers .GEEN NIEUWS IN MARIENFELDE Bagage in Berlijn uit den boze Toch nog 6000 halen Soekoivono- tabak naar Nederland? Amok in Frans bejaardentehuis Massa m oordenaa r op Jamaica Appèl 3 vandaag gestart VAN HOUTEN cacao J. W. HOFWIJK Goed nieuws voor ROKERS Vijf slapende kamergenoten met hamer gedood Henny Orri naar „Puck" Bejaarde man verongelukt WOENSDAG 1 APRIL 1959 PAGINA 3 kgewoonte Op dat vluchtelingenkamp in Berlijn heb ik bijna een abonnement," zei een cynische collega, „dat hele Notaufnahmeverfahren" (°PHameprocedure) ken ik van a tot z: doorlichten, politiek onderzoek reden van de vlucht, dossiers, ^latistiekcn ciifers tillesJ Wij liepen door de lange gangen van „Marienfelde." Een bizarre wereld met borden die waarschuwden om voorzichtig te zijn in gesprekken (verklikkersgevaar), raadgevingen om bij 't gebruik van U- en S-Bahn in Berliin op de sektorengrens te letten, en uit te kijken met het aannemen van uitnodigingen (ontvoeringen!). Bij elk nieuw bezoek aan dit kamp ontdekt men, dat het. permanenter wordt: de primitieve houten ba rakken zijn reeds lang vervangen door grote grijze blokhuizen, de procedure is versneld, de ambtenaren die het onderzoek leiden beschikken over een erva- .\an Jaren> en ;n de grote conferentiezaal waar de leiaer van deze hele apparatuur, dr. Zimmer, ons ontvangt zijn de statistieken langs de muur een voor beeld van perfectie en duidelijkheid. Akkoord, we hebben op dat vluchtelingenkamp al lemaal een abonnement, en voor mij was het de vierde keer dat ik een persconferentie bij dr. Zimmer (zelf vluchteling) meemaakte, maar elke keer deprimeert t me meer dat er niets veranderd is en dat dit amb tenarenapparaat even permanent en onmisbaar aan het worden is als de afdeling burgerlijke stand. Het behoort eenvoudig tot de outillage van Berlijn, zoals ue grote houten borden die waarschuwen bij de sec- torengrenzen. "De Verenigde Naties," zegt dr. Zimmer, „hebben zich nooit ingelaten met dit vluchtelingenprobleem, en dat is begrijpelijk omdat het technisch geen vluch telingen zijn: het betreft immers mensen die hun land niet verlaten. Het zijn Duitse staatsburgers en noch in de grondwet van de zogenaamde Deutsche Demo- kratische Republik noch in die van de Duitse Bonds republiek vvordt er onderscheid gemaakt tussen men sen die westelijk of oostelijk van de zonegrens leven, n onze grondwet wordt bovendien elke Duitse burger e vrij eid gegarandeerd zich hier te vestigen. Het W|J daarmee lopen is tweeërlei: wanneer mQPo„enSen,Ul^ DDR van dat recht gebruik zouden vni Z0U('en in Oost-Duitsland nog alleen 'n hand- ®Da2JHinisten blijven wonen; dan kwam de i« i, 4 Rusland werkelijk hier. Bovendien, en dat liik ,p. "(Ce r'SIC0> zou de bondsrepubliek onmogc- ze toevloed van mensen kunnen opvangen. Reeds nu maakt het aantal „Heimatvertriebenen" (vroegere Bewoners van Oder-Neisse gebieden etc.) en vluchte lingen 24 procent van de totale bevolking uit! Wij vragen dus de mensen in de zone om van hun recht af te en, tenzij ze werkelijk geen andere uitweg meer do nen'r i -i ^esI(luilse partijen hebben dit appèl aan ostflmt.se bevolking indertijd ondertekend." verder" hdat rinak'i be.WGerd," gaat hij "clat de vluchtelingen op ons koS™^ „Wirtschaftwunder" a£- ve^tóndo ze. uitwijken omdat de le- 7nvooi s'aic! m het „gouden westen" gGr ls> maar onze statistieken hoita YnV er geen enkel verband „•Yli tussen laat ons zeggen onze weikgelegenheidscurve en het aantal ellngen. Die statistiek van het aantal vluchtelingen dat zich elke rn.aa.nti in het westen meldt is veel meer de curve van een soort politieke rioC1a ~ieaonomisc'he barometer, die ufuhyerschillen in het oosten aan- J ieder actueel conflict, bij iede- jj? Stjlging van de spanning daar klimt me lijn, bij elk stukje blauw aan de oostzonale hemel zakt ze. Als we de laatste cijfers zien, dan zou men mo gen concluderen dat de mensen daar °ver de Berlijnse crisis niet pessimis tisch zijn: men kan kennelijk nog wach ten, er is geen paniek dat de deur definitief dicht zal gaan. Overigens is ons ook gebleken dat dit Vluchtelingen drommen samen voor het opnamekamp Marienfeldein Wesl-Berlijn. soort stappen nooit lang tevoren wordt overwogen. Normaal is vier tot zes we ken. Vëel koffers hoeft men nu een maal voor deze reis niet te pakken. Wie bezakt en beladen in Oost-Berlijn arriveert is al meteen verdacht en is meestal al gearresteerd voor hij de U- Bahn naar het westen instaptkof fers zijn gevaarlijk Ongeveer de helft van alle vluchte lingen zijn jonge mensen onder de 25 jaar, een kwart ervan komt zonder ouders. Het is ook geen beweging die beperkt blijft tot typische bourgois, ge zeten burgers, die de smaak voor de zegeningen van het rode socialisme nu eenmaal reeds vanaf de geboorte niet ligt. Het aantal Industriearbeiders vormt veruit het hoogste percentage. Wat de gevolgen van deze voortduren de mensenuittocht is, kan men zien in de statistieken over de bevolkingsda ling in de zogenaamde DDR. De be volking daar vertoont een steeds verder dalend geboorteoverschot; in de bonds republiek stijgt de bevolking Iedere vluchteling moet als hij hier aankomt ook de reden opgeven waar om hij het Sovjet-bezettingsgebied heeft veriaten. Ik geloof dat liet wer kelijke motief vaak te gecompli ceerd is om het in een formulier te omschrijven. Er zijn natuurlijk af schuwelijke gewetensconflicten; denk alleen maar aan de ouders wier kin deren geen andere keuze hebben dan een communistische schoolopleiding, den aan de pressie om deel te ne men aan de Jugendweihe. Het andere uiterste vormen misschien de jonge lui die wel eens graag een gratis luchtreis maken (alle vluchtelingen worden per vliegtuig naar het westen gebracht om de Oost-Duitse controle te ontgaan), en de vagebonden tus sen twee werelden. Maar dat is na tuurlijk weinig verwonderlijk. Veel merkwaardiger vind ik bet feit, dat mensen ook nu nog alles in de steek laten, ofschoon ze 't tien .iaar hebben uitgehoudenUiteindelijk betekent dat dat deze mensen 'tien jaar verlo ren hebben, want hier in het westen moeten ze helemaal opnieuw begin nen „Slechts een half procent wordt niet erkend als vluchteling. Ook die wor den echter niet teruggestuurd, maar ze krijgen niet de hulp en steun waar de der aan had staan. Toen ze eens een m (IV jaren 'iS 0haameprocedure in „Marienfelde" aanzienlijk ver- notoire partijman de straat opgooide snplcl. De ambtenaren beschikken over een enorme routine. Desondanks zijn de (ze vertelt het in koele krappe woorden, houten banken in de wachtkamer zelden leeg. Gelaten ivacht men op het maar men ziet het haar in al haar vast- verhoor door de diverse instanties. beraden potigheid doen) kwam ze op de zwarte ijst en de verkiezingen in West-Berlijn bezegelden definitief haar Jot: ze had de verkiezingsuitslagen door de radio beluisterd en zich over de ne derlaag van de SED daar verheugd. Twee dagen later werd ze bij de ge heime staatspolitie ontboden, kon zich alleen nog redden wanneer ze zich ver plichtte voortaan haar gasten te bespio neren. Aangezien ze niet snel genoeg met belangrijke inlichtingen kwam, daalde haar crediet nog verder. Een tip van een bevriende politieman dat men haar ,.auf den Kieker" had (dat ze op de lijst stond) gaf de doorslag. „Opge nomen", zei de commissie, „morgen vroeg om elf uur kunt u de papieren ha len". Volgende dossier De ambtenaar grijpt mechanisch het volgende dossier van de stapel en zegt halfluid: „Dan krijgen we nu Fraulein Ilse Krohne.... es kijken, ja Fraulein Ilse Krohne, geboren 16-10-'39, laatste woonplaats in de sovjetzone Luckau, 1) beroep ziekenhuisassistente, ongehuwd, ouders wonen in Aken, geen familie meer in de zone. meldde zich op 7 januari in West-Berlijn, Fraulein Ilse Krohne heeft een dochtertje...." Zijn twee collega's het is reeds het zesde dossier van de ochtend luis teren slechts met een half oor; de een heeft zich reeds over het volgende dos sier heengebogen, maakt notities, streept dingen aan. De ander reageert alleen op de datum: „Zeven januari? Die komt ook laat door.... waarom is dat dossier zo lang opgehouden? Enfin, dat horen we wel.... ja laat maar bin nenkomen...." Hij maakt zijn sigaret tenpeuk uit. Het meisje dat de kale kamer bin nenkomt probeert haar nervositeit te verbergen onder een air van onver schilligheid. Ze is donker, heeft een kort grijs teddymanteltje aan over een rode wollen rok; van de goedkope per manent die enkele maanden geleden haar zwarte haren tot een uitdagende krullentoef stileerde, is niet veel meer over. Een niet onknap, wat volks typet je. Setzen Sie sïcb, Fraulein Krohne. Ze gaat zitten. Haar grote donkere ogen kijken met een nauwelijks verbor gen afweer naar de drie ambtenaren, zoeken dan een punt ergens tegen de grijze muur. „Also, Fraulein Krohne, Ilsegeboren 16-10-'39woon plaats LuckauTerwijl de amb- tenarenstem alle gegevens verifieert, knikt ze, antwoordt oen paar keer met een onzeker „Jawohl". „In mv eigen verklaring vind ik on der beroep „ziekenhuisassistente", maar als ik dat vergelijk met uw ar- beidsboekje, dan staat daar „schoon maakster"Wat is het nou eigen lijk? „Ik had altijd de verzorging van de zieken en zo," ontwijkt ze en bijt op haar iip. „Maar wat is uw officiële functie?" „Ik wilde verpleegster worden, maar mijn ouders zijn enkele jaren geleden in het westen gebleven en vanaf dat moment was ik verdacht; ik kon geen carrière maken, ze chicaneerden me met allerlei dingen „Zijn uw ouders politiek gevlucht?" vraagt de ambtenaar in het merk waardige jargon van de duizenden rou- tineverhoren„Nee, ze bleven in het westen, toen familiebezoek aan West- Duitsland nog toegestaan wasze De ..Ulysses" in Bremen met de eerste Indonesische tabak van genationaliseerde Nederlandse ondernemingen. De Deli Mij. heeft intussen beslag laten [eggen op aeze tabak om verkoop in Duitsland te voorkomen. (Van onze correspondent in Bonn) De Deli-maaischappij heeft na aankomst van het vrachtschip „Ulysses" in de haven van Bremen de Hamburgse advocaat mr. Sieveking opdracht gegeven de balen tabak, welke afkomstig zijn van haar door de Indone sische regering „genationaliseerde" ondernemingen, in beslag te laten nemen. Bij de rechtbank te Bremen zal een kort geding aanhangig worden gemaakt om de verkoop van deze tabak door een gecombineerde Duits- Indonesische. makelaarsfirma te verbieden. De Bremense tabakshandelaren in totaal vier firma's, die hebben gefusioneerd met het Indonesische beheersinstituut voor de geconfiskeerde Nederlandse ondernemingen geloven echter r'et aan het slagen van een dergelijke gerechtelijke actie. Dinsdagmorgen is men zonder moei lijkheden of storing begonnen met het lossen van rond 2.400 balen Sumatra- tabak, welke de Ulysses van de Britse ..Blue Funnel Line" aan boord had. Meer dan 800 balen daarvan behoi'en aan een Zwitserse cultuuronderneming Advertentie Eindelijk kunt u I lly roken zonder dat tKlT' T y TTmr uw tanden bruin sjtm u orden. Dank zii Teelak: 'J'eclak tandgelei is niet zomaareen tand pasta. maar een speciale behandeling die tandsteen en nicotine oplost en de tanden een beschermend laagje geeft. Snel, doel matig en veilig. Gebruik Teelak op een droge tandenborstel, is'a enkele dagen is de aanslag weg. uw tan den zijn als nieuw: gezond en glanzend wit. f 1.95 per tube. TEELAK - PARIS DISPEC nv - DEN HAAG Het opnamekamp voor vluchtelingen in West-Berlijn krijgt steeds meer een permanent karakter. De primitieve houten barakken zijn reeds lang vervangen door grote grijze blokhuizen. kwamen niet meer terug „Waarom is u toen niet meege gaan?" „Ik wou niet „Waarom niet?' Ze haalt afwerend haar schouders op, mompelt „Dat weet ik niet," en bijt weer op haar lip. „En wat voor vooropleiding hebt u, Fraulein Krohne?? „Lagere school „Wou u daarmee verpleegster wor den?" „Er zijn cursussen, maar daar mocht ik niet op „Nooit ergens lid van geweest, van geen een jeugdorganisatie? Geen enkele?" Ze schudt nee. „En waar wilde u nou, heen, Fralein Krohne?" „Naar mijn ouders ,,U hebt een dochtertje? Dat is hier in West-Berlijn geboren, niet?" „Jawel „En de vader „Hijweet 't nog niet. Hij is nog ginds „Wat doet hij?" „Betonarbeider „Wil hij nakomen?" „Dat weet ik niet „Also, Fraulein Krohne.... als u ons nu even alleen wilt latendan kun nen we uw geval bekijken, nicht? U wordt direct weer binnengeroepen Als ze weg is, steekt de ene ambte naar zijn peuk weer aan; men hoort de lucifer schrapen in de stilte. „So, meine Herrenik geloof niet dat er enige bezwaren zijn om Fraulein Krohne naar haar ouders te laten gaan. Nee, politieke gi'onden voor haar vlucht bestaan er niet; laten we 't op familiehereniging houden. „Beetje laat misschien...." De ande ren knikken: het is 't laatste dossier voor de middag. ..Als die man nou in de zone blijft?" vraag ik. „Oh, hij moet haar onderhouden daar komt ie niet onderuit. Dat Is zo wat het enige wat nog normaal func tioneert tussen de twee delen van Duitsland. Echtscheidingen daarente gen liggen al veel moeilijker. In het oosten kan men ook om politieke re den scheiden, zoals u weetlaatst kreeg iemand die naar de oostzone vluchtte om van de alimentatie van z'n vrouw af te zijn, zelfs gelijk toen hij stelde dat het tegen zijn politieke opvattingen indruiste om zijn gewezen vrouwen in het. westen nadruk op westen te alimenteren. Ach ja, die zonegrens.... kom, laten we Fraulein Krohne maar niet langer in spanning houden. Ja, ze mag weer binnenko men „Zo, Fraulein Krohne, als u nog een ogenblik wilt gaan zittende com missie heeft zich over uw geval bera den en ze heeft besloten om u toe te laten in de Westduitse bondsrepubliek. Als u zich morgenvroeg vervoegen wilt bij Haus F. Zimmer 2 Bedeesd: „Zou dat niet vandaag kunnenmijn dochtertje is een paar maanden te vroeg geboren en ik moet het zelf verzorgen De ambtenaar knikt, zegt; „Dan zult u gauw moeten zijn, want het is mid dag Hij grijpt de telefoon en belt een an dere instantie in Haus F op Een collega van ons die dit bezoek mede aanhoord heeft, klapt enigszins teleurgesteld zijn boekje dicht, mom pelt: „Gewoon 'n ongehuwde moeder., typisch geval van 'n gewone ongehuw de moeder. Die herbergierster was veel interes santer Inderdaad: een morgen zonder nieuws in Marienfelde. Maar wij zijn er op geabonneerd. En duizenden vluchtelingen per maand ook. Al meer dan tien jaar. 1) De naam en woonplaats om begrijpelijke reden gefingeerd. op Sumatra, die zich had moeten ver plichten haar produkt niet in Amster dam maar in Bremen te veilen. Het was do Ulysses trouwens verboden om een Nederlandse haven aan te lopen op de route van Belawan naar Bremen. De overige 1.600 balen worden geacht af komstig te zijn uit de oogst. 1958 van ondernemingen van de Deli-Maat- schappij en de Senembah-Maatschappij. De Ulysses heeft ook nog 6.000 balen Java-tabak aan boord, die afkomstig zijn uit de 1957-oogsl. Het is nog niet bekend, waar deze tabak zal worden gelost. Bremen is in ieder geval niet de bestemmingshaven. Het is zelfs waarschijnlijk dat deze tabak, welke eigendom is van de Landbouw Mij. Soekowono. naar Nederland zal komen, omdat hiertegen voor het ver trek uit Indonesië in begin maart geen bezwaar werd gemaakt. De „DeutschIndonesische Tabak handel Geselischaft" de genoemde DuitsIndonesische verkooporganisatie die de tabaksmarkt in West-Duitsland wil organiseren is voornemens om begin mei a.s. de eerste tabaksinschrij- ving in Bremei te houden. Voor dit tijdstip worden nog verschillende sche pen met Indonesische tabak in Bremen verwacht. Het volgende tabaksschip is de .Aeneas", die op 11 april a.s. Bremen zal aanlopen. Inmiddels wordt in kringen van de' tabakshandel te Bremen vernomen dat de overplaatsing van de tabaksmarkt reeds merkbaar wordt. Verschillende buitenlandse handelshuizen hebben voor de tabaksveilingen in Bremen een eigen vestiging in deze stad geopend. Ook een Indonesische firma heeft in Bremen een bijkantoor geopend en twee andere zullen dit voorbeeld binnenkort volgen. Een bewoner van een bejaardentehuis in Sisteron in Frankrijk heeft maan dagavond laat amok gemaakt cn vijf slapende kamergenoten met een hamer gedood. Het drama gebeurde omstreeks mid dernacht toen de beheerster reeds naar bed was gegaan. Een 65-jarige bewo ner. die sinds 3949 in het tehuis verblijft, sprong van zijn bed en sloeg met een hamer op de hoofden van zes van zijn tien kamergenoten voordat verpleeg sters op het lawaai kwamen toelopen. Drie van zijn slachtoffers, allen man nen van boven de 50 jaar, werden op slag gedood. Twee anderen stierven la ter in het ziekenhuis. De zesde aange vallene verkeert in doodsgevaar. Twee nachtverpleegsters wisten de da. der in een laken te verstrikken en ver volgens in een dwangbuis te zetten. Hij is voorlopig in staat van beschuldiging gesteld terzake van moord, in afwach ting van een psychiatrisch onderzoek. De politie van Jamaica zoekt op het ogenblik een 20-jarige man die acht mensen op beestachtige wijze zou heb ben vermoord. De moorden zouden ge pleegd zijn in het dorp Labyrinth, dat circa 10 km van Kingston ligt. De moordenaai zon drie vrouwen, een man en vier kinderen hebben gedood. Hij zou voorts een aantal mensen hebben ver wond, van wie er acht naar het zieken huis moesten worden gebracht. De man was gedagvaard voor een klein vergrijp. Hij werd woedend omdat in woners van Labyrinth hem bii de po litie hadden aangegeven en kondigde aan wraak te zullen nemen. De actrice Henny Orri, die thans ver bonden is aan het Rotterdams Toneel, zal voor het nieuwe seizoen overgaan naar de toneelgroep „Puck". Toen de 72-jarige voetganger Th. J. Coenders maandagavond laat op de Oranjesingel te Nijmegen plotseling de Singel overstak, werd hij door een auto gegrepen en ernstig gewond. De man werd door de G.G.D. overgebracht naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen, waar hij gisteren aan zijn verwondin gen is bezweken. Advertentie U vergat het, maar nu vergeet U het niet meer 1 Als U weet dat cacao «kal meert een gezonde slaap bevordert niet dik maakt een verrukkelijke smaak en een rijk aroma heeft, maakt U er voortaan een goede drin Eis de beste van Houten van. cacao (Van onze Utrechtse redacteur) Onder de titel „Uw lot is hun lot" is vandaag de nationale financiële actie Appèl 3 gestart ten bate van de Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers en nagelaten betrekkingen. De organi sator, de heer A. M. Bergers te Rot terdam, heeft wederom 1.600.000 loten gedistribueerd over ruim 15.000 ver koopadressen (sigarenwinkels e.d.) en hoopt van de opbrengst (een gulden per lot) ruim een miljoen gulden over te houden voor de instandhouding van het bungalowdorp te Doorn, de revalidatie van oorlogsslachtoffers en de verzor ging van nagelaten betrekkingen. Het ligt in de bedoeling, hierna de Appèl actie nog tweemaal te herhalen, waar na verwacht wordt, dat de belangen van hen, die geholpen moeten worden, zullen zijn veilig gesteld. Zoals bekend, is nabij het militair herstellingsoord Aardenburg te Doorn twee jaar geleden een bungalowdorp rond een centraal gebouw verrezen, waar 31 oorlogsgewonden (verlamden) met hun gezinnen wonen. De bouw hier van is mogelijk geworden door voor gaande appèlacties. De derde actie, die vandaag begonnen is, dient voor hetzelf de doel. Er zijn in Nederland 25.000 mi litaire oorlogsslachtoffers (meidagen '40, Indonesië en Korea), de gezinnen van overleden slachtoffers inbegrepen. Slechts een klein aantal van hen heeft een zodanige verwonding van blijvende aard opgelopen, dat zij in aanmerking komen voor vestiging in het bungalow- dorp, waarvoor desalniettemin een wachtlijst is aangelegd. De Bond van militaire oorlogsslachtoffers hoopt t.z.t. de accomodatie uit te breiden tot 50 ge zinnen. De actie Appèl 3 eindigt 29 april, op welke dag voor de V.A.R.A.-micro- foon de uitslag van de loterij bekend gemaakt zal worden. Er zijn weder om vijf woonhuizen als hoofdprijzen beschikbaar gesteld. Bovendien zal tijdens deze uitzending een zesde huis met complete aankleding volgens een speciaal systeem toegewezen worden aan een oorlogsslachtoffer. Dit huis is geschonken door het bedrijfsleven in de vorm van geld voor advertenties in een speciale krant, die onder de naam „Breeduit" huis aan huis zal worden verspreid. Dezelfde bedrijven nemen ook de inrichting van het huis voor hun rekening. In de krant is een gratis prijsvraag verborgen, waaraan 25 t.v.-toestellen als prijzen verbonden zijn. Het geheim wordt eveneens 29 april onthuld. LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen. In ieder vakje komt een lettergreep. 1. gast: 2 berustend; 3. proefexamen; 4 landweg; 5. hodometer; 6. aarde, land. ■I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5